Onrust bij brandweer personeel ^(Is^rrK Middenstand in discussie over \Y assenaars komplan CD A-kandidaten Na uitlekken rapport in opdracht van Wassenaarse gemeenteraad BgQtldc STAD EN RAND VRIJDAG Herenstraat 95 (ingang 3 straat), jeugdsociëteit "Time", 11 uur nam. Bevrijdingskerk, Ruilclub Boah 9.30 uur nam. Lijtweg 7, Oegstgeest, Soc. Ned Bureau voor ouderen, 2-4 uur Geverstraat 65, Oegstgeest, voor kamerbewoners en alleens den, 8-12 uur nam. Paasvakantiebezigheden in Tamboerijn, Valeriusstraat vertjeskermis vanaf 2 uur, leeftijden. Vijfhovenhuiis, Hof laan, Pas lag/lentefeest, 6 t/m 12 ja Wester kwartter, Ten Katest; Sport en Spelendag van 10 tot 6 t/m 12 jaar. Klinker, Berlagestraat, Stuhi kermis, aanvang 2 uur, tijden. ZATERDAG Hooglandse Kerkgracht 48, vanaf 8 uur nam. De Vink, dansen van 9-2 uur n Burchtplein, Antiekmarkt, 9.3( Morsweg 114, Leidse Jeugd Sein ciëteit, schaaklessen voor beg en gevorderden van plm 10 jaar, 3.30-5.30 uur nam. KOORD Studio, Oude Rijn J r all; Zondag Antonius Clubhuis, dansen 8-1 Middelweg 19c, Leids Poppentl kindervoorstellingen, 2.30 uurn Hooglandse Kerkgracht 48, vanaf 8 uur nam. Geverstraat 65, Oegstgeest s voor kamerbewoners en alleen den, 8-12 ut KOORD Studio, Oude Rijn 88, muziekmiddag, 3.15 i Maandag Charlotte de Bourbonhof I/hoe lem de Zwijgerlaan, "Honk", i uur reisvereniging "De Wijde II 7.30-8.30 uur nam. Wapen van Voorschoten, ruilbeurs, 8 uur nam. Artsen Leiden Wijk I; Morswe tier, binnenstad tot Cityrii april, J. L. Schaeffer, Rijnsl eg 11, tel. 50481. 15 april, H. J. sen, Witte Singel 69, tel. 2308! II: Groenoord, Kooi en Mer. 14 april, H. D. M. Jansen, Wi derweg 74, tel. 51290. 15 Tan, De Sitterlaan 57, tel. Wijk III: Waard, Professor! Tuinstadswijk: 14 april, G. Jong, Hoge Rijndijk 15, tel. 15 april, J. H. Pleiter, Fruinli tel. 31337. Wijk IV: Zuidwest wegkwartier: 14 april, H. C. man, Paganinistraat 8, tel. 15 april, F. Lahr, Zoeter Singel 8, tel. 21463. Leiderdorp F. O. A. M. K Merelstraat 184a, tel. 91000 dag en zondag le i van 12.301 uur in de Merels S. P. Ouwerkerk, Loevestein 34924 (maandag 2e paasdag i uur van 12.30—1.00 i straat) Oegstgeest J. B. Hugenholl helminapark 2. tel. 51390 (zon paasdag). E. W. F. van Wa Oranjelaan 29, tel. 52130 (mi 2e paasdag). Voorschoten W. I. M. Prof. Asserlaan 26, tel. 398 terdag en zondag le paasdag) W. Swen, Veurseweg 20, tel (maandag 2e paasdag). Warmond A. de Gijzel, landstraat 16, tel. 2866 (van dag 10 uur tot zondag le pai uur). F. Walenkamp, Dorpstr tel. 2220, (zondag le paasdag en maandag 2e i Apotheken De avond- nacht en de dit de paasdagen in de regio 1 wordt waargenomen door: Ap Reyst, Steenstraat 35, tel. Apotheek Voorschoten, Ld 66, tel. 2525. tevens zaterdag uur, Oegstgeestse Apotheek, minapark 8. tel. 53274 (van tot maandag 2e paasdag 8 i daarna Zuider Apotheek, Li schansweg 7. tel. 23553, A? Van Breest Smallenburg, Loe 7, tel. 99211. W ijkvérplegi ng Leiden Zr. E. S. M. v. Kemperman, Welterdreef schoten tel. 64072. Zr. A. E berg, Lammenschansweg 33> 26006. Leiderdorp Geen opgave. I Oegstgeest Zr. S. F. N. I) Lijtweg 1, tel. 55033, b.g.g. 54'VÜ Voorschoten GezondheidJ v. d. Waalslaan 25, tel. 4641. Warmond Zr. A. de Vrier zenhorst 23, tel. 0252212022. L LEIDSCH DAGBIJ DAGBLAD VOOR LEID EN OMSTREKEN Uitgave: Leidsch Dagblad Witte Singel 1 - LeH Postbus 54 - Giro I Telefoon directie tie 01710-25041. Maandabonnement K wartaalabonnement Per Post Jaarahonnement Losse i t Abonnementsgelden bi) betaling te voldoen Bij aui tische overschrijving geen minlstratle- en incassokos* Naoezorglng van 18.00—21) Zaterdag vaD 16.00—18.00 Telefoon 01710—30500. verspreid liggende winkels op korte termijn zullen moeten verdwijnen. Het nieuwe komplan voorziet in een verdubbeling van het aantal par keerplaatsen en introduceert ook een nieuwe gedachte: het stadserf, een deel van de kom van het dorp, waar autoverkeer niet geheel geeweerd wordt, maar waar het voetgangers verkeer voorrang zal hebben. Er werden vanuit de vergadering vele vragen gesteld en opmerkingen gemaakt. Vrij algemeen was de vre°s. dat er in het nieuwe plan toch te veel winkels gepland zijn en dat door het invoeren van een „stadserf" het dorpscentrum moeilijker bereikbaar zal worden. Gesproken werd over een eventuele verplaatsing van da mark' vanuit de Berkheistraat, maar Ir. Roorda van Eysinga wees er op, dat de Wassenaarse markt dan een \an zijn karakteristieke charmes zou ver liezen. De stedebouwkundige legde er de nadruk op, dat „stadserf" niet het zelfde is als een promenade In het gedeelte dat in het nieuwe komplan tot stadserf bestemd zou kunnen wor den gedeelte van de Kerkstraat en de Achterweg zou autoverkeer nog mogelijk blijven, zij het .Jan dat verkeer ondergeschikt gemaakt wordt aan het voetgangersverkeer. Er be hoeft dus geen vrees te bestaan, aai de dorpskom minder goed bereikbaar wordt, Het nieuwe komplan gaat er van uit, dat bij de verschillende toe gangswegen naar de kom van het dorp parkeerterreinen zullen worden aangelegd. Burgemeester Staab dankte aan het einde van de avond alle belang stellenden voor hun inbreng >u de "telefoon 25260 Redaktie Paul Wolfswinkel het woord "lamp" geïsoleerd op pa pier ziet staan, kun je niet weten of het Engels of Nederlands is. Zo krijgt een geschreven taal soms pas bij meerdere woorden een eigen identiteit". Een andere aspirant-doctor die eveneens aan de VU moet promove ren - in de geneeskunde - is Jelle J. Croles. En deze heeft bij z'n stellin genreeks ingepast: "Dat de partners in een huwelijk in vele gevallen niet zelf kunnen bepalen wie belasting technisch als kostwinner moet wor den aangewezen, is in strijd met de grondwet". Grappenmakers daar aan de VU. Er is nog meer. Jochem Henderik Theodoor Halewijn Andriessen (beetje minder kan toch ook wel?) moet doctor in de sociale weten schappen worden, als hij erin slaagt ook de stelling te verdedigen (hoe wel...) die hij na nummer 12 van zijn stellingenreeks en nummer 13 (sim pelweg een tekeningetje) het cijfer 14 heeft gegeven: "Het verdient aanbeveling het aantal stellingen tot 12 te beperken". En dan nog even deze van Hendrik Gerrit de Graaf i aspirant-béta- doctor aan de VU)"Gezien de doel stellingen van het buitenlandse be leid van de Nederlandse regering is het niet te verwachten dat zij zich zal kunnen verenigen met de richting waarin de politieke samen werking binnen West-Europa zich zal bewegen, wanneer deze bepaald wordt door de gedachte dat "Europa in de wereld de rol moet spelen die het toekomt". En tot slot Jacobus Klootwijk (ook een toekomstige béta-doctor aan de VU», die stelt: ,,De milieuverontrei niging is uitsluitend het gevolg van de verkeerde economische principes die onze samenleving beheersen". Effe die principes aanpakken dus. En dan zijn we uit de rotzooi. Niet doen Een slecht advies van Minnesota, dat de nieuwe zonkoelende plastic-folie Scotchtint op de markt brengt. In een folder, waarin een venstertje is uitgespaard waarin Scotchtint is aangebracht staat letterlijk: Schijnt de zon buiten? Probeer er naar te kij ken, eerst met het blote oog en daar na door dit monster Scotchtint. Ple zierig verschil niet waar?" Doe het niet. Wanneer U eerst met het blote oog in de zon kijkt hoeft 't al niet meer, door welk ander mate riaal dan ook, misschien nooit meer. Uw ogen lopen het grootste gevaar wanneer U dit advies zou opvolgen. Bijdragen: Wim Wirtz en Jan Holvast Ernaast Wat is dat nou? Zoals u wellicht wel zult begrijpen is dit een reclame voor toiletcabines. De tekst en foto vonden we in het maandblad "Rekreaksie", vakblad voor recreatieondernemers. "Hygiënisch? Jazeker! In een Ku- pan toiletcabine mag het er gerust eens een beetje naast gaan." Een beetje verderop staat: "Kupan panelen kunnen ertegen in ruimten waar het vaak vochtig is." Dat blijkt, als we naar de foto kij ken. ZOETERWOUDE Op initia tief van de CDA zal op cinsdag 16 april een politiek forum wor den gehouden in het Don Eosco- huis (aanvang 20.00 uur). Uitge nodigd zijn de afdelingen van de VVD, Progressief Zoeterwoude en de Lijst Nieuw Gemeentebe leid. Nadat de kandidatenlijst van de PCC in Zoeterwoude was samengesteld, is de CDA overge gaan tot het samenstellen van de gezamenlijke lijst voor de ge meenteraadsverkiezingen. De lijst van de PCC was als volgt: 1. A. G. Engelkes, 2. N. Minne- kes, 3. J. Vos, 4. ir. A. J. Hob- bes, 5. B. W. Beskers, 6. M. G. van Kampen, 7. W. D. Delfos, 8. M. N. Leune. De kandidatenlijst van do CDA wordt: 1. P. van Rijn, 2. A. G. En gelkes, 3. P. de Jong, 4. Mevr. E. Plantinga-Van Heerde, 5. R. lio- genelst, 6. N. Minnekes, 7. Drs. P. van Son, 8. A. v. d. Heijden, 9. A. C. J. Duindam. 10. J. Vos 11 mevr. A. M. H. Broekhuis-Klder- horst. 12. ir. A. J. Lobbes, 13. B. W. Berkers, 14. M. G. van Kam pen, 15. M. W. Delfos, 16. M. N. Leune Voetballertjes van LDWS vormden gistermiddag een ere haag op de trappen van het Leidse stadhuis bij de "aftrap" van het huwelijk van hun jeugd leider Jan Dunnewind (28 jaar) met Catarina v. d. Weijden (20 jaar). .(foto Jan Holvast) WASSENAAR De leden van de Wassenaarse beroeps brandweer zijn ernstig verontrust door een rapport over het functioneren van de brandweer. Het rapport is een uitvloeisel van een doorlichting van het gemeentelijk apparaat door het adviesbureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. LEIDEN Chaotische toestanden ontstonden er vandaag op het Lammenschansplein en omgeving. Sinds maandag is de Trekvlietbrug voor alle verkeer, met uitzondering van fietsers en bromfiet sers, afgesloten in verband met reconstructie werkzaamheden. Door middel van borden is een omleidingroute aangegeven, maar die bleek de (Paas)drukte niet aan te kunnen. Vooral de bus sen kwamen soms danig in de knel. De werkzaamheden aan de Trekvlietbrug zullen ivaar- schijnlijk tot eind mei duren. Op de foto een beeld van de drukte op de Vijf Meilaan. (Foto Jan Holvast) Leuk Het criterium "leuk" is voor de on derwijzeres) ontoereikend om als richtsnoer te laten dienen bij de keu ze van het kinderliedrepertoire. Dat zegt tenminste Bastiaan Remmo Ha mel die donderdag 2 mei o.a. deze stelling moet verdedigen aan de VU om daar doctor in de sociale weten schappen te kunnen worden. Een kiene aspirant-doctor trouwens, de ze Hamel, want hij stelt ook: "Als je Middelbare scholieren, die een verhaal moeten maken over het ontzet van Leiden en niet weten wat er allemaal gebeurde, zo'n 400 jaar geleden, kunnen zich wenden tot het bureau voorlichting van het stadhuis (tel. 45344) en daar een stencil vragen, waar alles in staat. Behalve het stencil krijgen ze ook een fraaie overdruk van een oude prent, die het ontzet voorstelt. Hierbij een fotootje van de prent. Door Ed Keuning De doorlichting is gehouden op ver zoek van de gemeenteraad, omdat de kosten van diverse diensten ern stig waren gestegen. Het rapport is geheim maar er is intussen zoveel van uitgelekt dat de 19 beroepsbrand weerlieden ontslagen verwachten. De brandweerlieden zeggen officieel niet te kunnen reageren omdat zij tot nu toe niet in heit overleg zijn be trokken en omdat het rapport nog niet openbaar is gemaakt. Het is de bedoeling dat in een tijdsbestek van 10 jaar de beroeps brandweer nog maar drie leden overhoudt en dat de rest van het korps wordt aangevuld met vrijwil ligers. Het Wassenaarse brandweer korps is een van de duurste van Ne derland met een begroting van f 800000. Ook is het aantal leden van de brandweer met 19 beroepsmensen en 22 vrijwilligers groter dan in ge lijkwaardige gemeenten. Dat be strijden de brandweerlieden ook niet maar wel wijzen zaj erop dat Was senaar een groot aantal ambassades telt, verscheidene bejaardentehuizen, 230 kapitale villa's met rieten daken een groot bos- en duingebied en ook nog een vliegveld in de buurt heeft. Bescherming Aan de politie in Wassenaar zijn voor de bescherming van de ambas sades tien marechaussees toegevoegd terwijl bij eventuele calamiteiten bij ambassades toch ook brandge vaar kan ontstaan. Nu is de begroting van f 800.000 in derdaad wel hoog, maar in dit bud get zit ook de ambulancedienst van f 200.000 die Juist door de samen werking met de brandweer een van de goedkoopste van Nederland is. Het gemeentebestuur wil de totaal- kosten terugbrengen tot vier ton en dat moet volgens de brandweerlieden ten koste gaan van het aantal per soneelsleden. Moeilijk Solliciteren in de omgeving blijkt moeilijk omdat de andere korpsen over het algemeen geen brandweer lieden boven de 27 jaar aantrekken om het eigen promotiebeleid te doorkruisen. Bovendien willen de brandweerlie den niet weg uit Wassenaar omdat het ze in deze gemeente goed bevalt, al is de werksfeer de laatste tijd door de feiten uit het rapport wel verpest, zoals zij zeggen. Toch lijdt onze inzet daar niet on der, daar ben Je nu eenmaal brand weerman voor", aldus een woordvoer der van de brandweerlieden. „Toen in 1956 kort na elkaar de Indiase ambassade en Auberge De Kievit afbrandden, besloot de ge meenteraad om onmiddellijk vier extra brandweermannen in dienst te nemen en nu gaat men de sitaatie weer dertig jaar terugdraaien door meer vrijwilligers in dienst te ne men en dat terwijl Wassenaar al meer dan dertig Jaar over een be roepsbrandweer beschikt". Vertrouwelijk Het gemeentebestuur heeft plan nen om een wervingsactie voor vrij willigers te voeren. Maar de vak bonden, die op 23 april een vertrou welijk gesprek met de gemeenteraad hebben, zullen hun leden aanraden om zich niet te melden voor de vrijwillige brandweer om zodoende de werkgelegenheid van de brandweer lieden niet dn gevaar te brengen. Bij het aantrekken van gemeente- personeel wordt nu al gevraagd of de sollicitanten eventueel bezwaar heb ben tegen toetreding bij de vrijwil lige brandweer. Met het antwoord op deze vraag wordt bij de benoe ming rekening gehouden. De brandweerlieden vragen zich af of voor de extra risico's van de ambassades geen bijdrage kan wor den gevraagd van het ministerie van binnenlandse zaken. Achteruit Bij het instellen van een vrij willigerskorps gaat de kwaliteit op hulpverteningsgebied onherroepelijk achteruit", vindt het beroepsperso- neel. „De vrijwilligers moeten dan voor een appel en een ei de kastan jes uit het vuur gaan halen" zeg gen de „beroeps" verontwaardigd. Maar zover is het nog niet eerst wachten zij het gesprek van de vak bonden af en daarna zullen zij zich eventueel beraden op andere acties. Zorgvuldig Het gemeentebestuur ontkent niet dat er onrust is ontstaan maar ver zekerde ons dat de zaak zeer zorg vuldig zal worden bekeken, zowel wat betreft de consequenties voor het personeel als de brandveiligheid in Wassenaar. „De zaak is nog in het overlegstadium met de bonden en zal daarna pas officieel in het col lege van B. en W. worden behandeld. Daarna moet de raad nog zijn oor deel uitspreken. Er is nog geen enkele beslissing gevallen", aldus de ge meente. Oegstgeest niet akkoord met nieuwe regeling OEGSTGEEST Ook de defini tieve ontwerpregeling voor het ge west Leiden kan geen genade vinden in de ogen van B. en W. van Oegst geest. Het college stelt de raad, die 18 april bijeenkomt dan ook voor niet akkoord te gaan met de nieuwe rege ling en zich uit te spreken voor ver lening van de huidige regeling. Men wil de bestaande regeling handhaven tot: Een verantwoorde oordeelsvor ming mede op basis van de wettelij ke regeoingen tot d e mogelijkheden hoort of De samenwerkende gemeenten besluiten tot het aangaan van een andere gemeenschappelijke regeling, eventueel uitgebreid met andere ge meenten, wanneer de structuurbepa- lende elementen voor het toekomsti ge gewest bekend zijn; De door het college van Gedepu teerde Staten noodzakelijk geachte wijzigingen aan te brengen bij ver lenging van de geldende gemeen schappelijke regeling "Gewest Lei den"; Te verklaren in principe bereid te zijn middelen beschikbaar te stel len ten behoeve van het ontplooien van initiatieven onder de huidige re geling aan de hand ran een concept- werkprogramma, waarin hoge prio riteit dient te worden gegeven aan het coördineren en integreren van van de thans geldende gemeenschap pelijke regelingen, voorzover het bud gettair belang van de gemeente zich daartegen niet verzet. Voorbereidingsbesluit ex artikel 21 der Wet op de Ruimtelijke Orde ning. WASSENAAR Het nieuwe „komplan" van de gemeente Wasse naar officieel geheten „Ontwerp- bestemmingsplan voor het centrum van Wassenaar" is onderwerp van discussie geweest op een samenkomst met middenstanders uit het centrum van Wassenaar. Het „komplan" zal op 14 mei onderwerp zijn van een openbare voorlichtings- en discussie avond in het raadhuis. Daaraan voor afgaand wilde het gemeentebestuur een gesprek hebben met hen, die in de eerste plaats belang hebben bij de toekomstige ontwikkeling van het centrum van het dorp, namelijk de neringdoenden die daar zijn geves tigd. De belangstelling van de zijde van de middenstand was zeer groot. Wethouder Brink gaf een korte toe lichting op de voorgeschiedenis van het nieuwe komplan. Hoofdzaken uit dat plan werden vervolgens bespro ken door de stedebouwkundig advi seur van de gemeente, ir. Roorda van Eysinga, die het nieuwe komplan op papier zette. Het nieuwe plan, zei hij, wil in de eerste plaats een rechtszekerheid be werkstellingen voor hem die in het centrum van het dorp gevestigd zijn. De nu ontworpen komplan wil on der meer een grotere verdichting be reiken van het winkelcentrum. Dat betekent, dat op de duur de ver spreid liggende winkels zullen moe ten verdwijnen en dat het wonen in het winkelcentrum boven de win kels gestimuleerd zal worden. Het aangeven van een winkelbe stemming in gedeelten die op het ogenblik nog geen wimkelbestem.- ming hebben betekent overigens niet, dat er allerlei nieuwe winkels ge sticht zullen moeten worden. Aan de andere kant betekent de verdichting van het winkelcentrum niet, dat de 9 Nota plandoelen streekplan Zuid-Holland-West. Verpachtingen. Aanbrengen zonweringen bo venverdieping percelen Wilhelmina- park 21 en 25 en bodekamer raad huis. Krediet voor het ombouwen van c.v. installaties gemeenltegebouwen Speelaccommodatie afdeling ta feltennis van de sportclub Oegst geest. Ontwerp-regeling gewest Lei den. Benoeming onderwijzeressen in vaste dienst aan de openbare Ouden- hofschool. Voorschotten op de vergoeding vakonderwijs over 1974. Onderwijskredieten. Comptabiliteitsbesluiten.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2