levrouw leïr uit olitiek ALGERIJNEN WILLEN NATIONALISATIE VAN GRONDSTOFFEN Meir: grootmoeder-politicus Gezondheids voedsel is gevaarlijk Bauw rdiend! Israel STERBANDJfr TS-BANDENSERVICE Parlement Ethiopië verandert in chaos Egyptische radio noemde haar een duivelin99 onze correspondent) iVIV ,,Ik ben aan het eind van de weg gekomen, niet meer verder Met deze eenvoudige woorden de premier Golda Meir gisteravond op een gezamen- jeenkomst van het bestuur en de Knesset h tract ie van rbeiderspartij haar aftreden aan. De 77-jarige pre- ■rzocht haar verbouwereerde partijgenoten haar dit et rust te laten en geen druk uit te oefenen om op araatische besluit terug te komen. het eind van mijn La- meerderheid van het centrale comi- fclaarde een dodelijk ver- té van de Arbeiderspartij had zich Betrouw Meir. die sommige de afgelopen dagen ondubbelzinnig i partijgenoten op een laat- voor het aftreden van Dajan als mi rte afrekening onthaalde, nister van Defensie uitgesproken. De omstreden minister bleef zich daar. gesteund door zijn Rafi-vleu- gel, hardnekkig tegen verzetten. haar spijt dat zij zich tegen tot twee keer toe heeft la- laJen de leiding van de re ach te nemen. rw Meir liet acht dagen na de Israëlische op- ebber David Elazar duide- dat zij het premier- definitief heeft neergelegd politieke loopbaan als be- gering-Meir ERPAG 11 APRIL 1974 BUITENLAND flS IS UI Volgens Dajan dient de parlemen taire verantwoordelijkheid voor de tekortkomingen aan de vooravond van de oktoberoorlog niet alleen door hem, maar door de gehele re- worden gedragen. Ondanks het ontslag van de Israëli- ïulde dat zij ln haar testa- sche legertop heeft Dajan geen mi- had vastgelegd dat zij op nisteriële verantwoordelijkheid wil- haar begrafenis geen ïen aanvaarden. De kloof die hier- Alle pogingen van de af- door binnen de Arbeiderspartij tus- taanden om de kunstmatige sen de verschillende vleugels is ont- ran de Arbeiderspartij ook staan, heeft een ernstige crisis n de toberoorlog te bewaren, zij partij opgeleverd, die ongetwijfeld de geweest. De hopeloze ver- directe aanleiding voor de beslissing binnen haar eigen partij. van premier Meir heeft gevormd, ia de pubUkatie van het Partijsecretaris Aharon Yadlin toon- van de Agranat-com- de begrip voor het onverwachte be de oorlogsblunders scherp ^uitvin de Israëlische premier. In dien "èr geen uitweg voor de huidige interne partijconflicten wordt ge vonden, zal er ook volgens Yadlin niets anders op zitten dan het uit schrijven van nieuwe parlements verkiezingen. De voormalige Nixon-ministers John Mitchell en Maurice Stans verlaten het gerechtshof in New York door een zijdeur. Mitchell is het eerste-Amerikaanse kabinetslid sinds 1923 dat zich moet ver dedigen tegen een aanklacht dat hij bij een criminele affaire betrokken zou zijn geioeest. Hij ont kende gisteren dat hij een onderzoek naar de financier Robert Vescon zou hebben willen voor komen. is gekomen, heeft een bit- gestelde premier Meir de ïekslag gegeven, en heeft haar verschil van iet minister van Defensie jan, die zij met veel moei- Iname aan de wankele coa- ng had kunnen bewegen besluitvorming bijgedra- Meir verklaarde overigens aar beslissing geen verband de weigering van minister af te treden. De overgrote zus is op onderdag éruisigd ORK (AP) - Een Ameri- geleerde is op grond van door de computer bere- tijdstabellen tot de con- ekomen dat Jezus werd gd op de vijfde dag van l een donderdag, en niet Igemeen wordt aangeno- vrijdag. Ons Wester- idschema hanterend stelt Juiste datum van de te- elliiig op Golgotha op dag 6 april van net Jaar asver beschikten wij niet harde feiten om onze in- te toetsen, thans is dit wel het geval", zo ver- dr. Roger Rusk, een na- ïdige uit Knoxville in de tanessee. IJn berekeningen kloppen ook zeggen dat Jezus drie agen in het graf heeft ge- aoals hij zelf had voor in plaats van de 36 uur Christelijke kerken als tussen begrafenis en we- tanding hanteren. ADVERTENTIE ivan een kleine deuk of vingerdiepa (Van onze correspondent) NEW YORK De eisen van de derde wereld zijn hard aan gekomen in de grondstoffenconferentie, zoals de buitengewone zitting van de algemene vergadering van de VN wordt ge noemd. Niet zozeer in kringen van de West-Europese landen, als wel bij de Verenigde Staten. "Wat de president van Algerije, Boumedienne voorstelt", aldus een Amerikaanse zegsman, "is niets meer ot minder dan "wereldsocialisme". Dat is juist. Boumedienne, de ini- "het imperialisme" had aangeval- tiatiefnemer van de conferentie, len, dat "verantwoordelijk was voor wond er geen doekjes c TS-bandenservice heet nu: Leiden, (bij Herenstraat/5-Meilaan), Zoeterwoudseweg 7,Tel.: 01710-43590. de gebeurtenissen in Chili en het Midden—Oosten", stelde hij vijf richtlijnen voor om te komen tot een strategie, die de kloof tussen rijke en arme landen nu eindelijk moet overbruggen. Naasting door de ontwikkelings landen van hun natuurlijke grond stoffen; Een ontwikkelingsplan voor de lan den van de derde wereld; Financiële, technologische en com merciële hulp van de rijke aan de arme landen; Het wegnemen van de zware las ten van de ontwikkelingslanden; Speciale steun aan de armste lan den. niet Boumedienne was bepaald vriendelijk in zijn toespraak, maakte duidelijk dat naar schatting gaan uitoefenen op de rijke landen, om hen van hun armoede af te hel pen. Een volledig plan daartoe zal uit deze buitengewone vergadering niet geboren worden, maar in krin gen van de Westeuropese landen ver wacht men toch wel dat er over drie of vier weken een actieplan op tafel zal liggen met mogelijkerwijs ook toezeggingen voor een fonds, om daaruit de hulp aan de armste landen te kunnen financieren. De Framse minister van Buiten landse Zaken, Michel Jobert, waar schuwde tijdens de conferentie dat de huidige industriële malaise in de wereld gemakkelijk zou kunnen lei den tot een recessie en een interna tionale crisis van grote omvang. Hij drong er bij de afgevaardig den op aan zich niet teveel te laten imponeren door de viervoudige ver hoging van de olieprijzen. Deze zijn aldus Jobert, slechts een teken van een al lang sluimerende alèemene crisis in de internationale betrekkin gen. Volgens de Franse bewindsman zou de VN-conferentie zich moeten con centreren op vier fundamentele vraagstukken, de organisatie van de grondstoffenmarkten, de exploratie, de exploitatie van de onvervang- GENEVE (Reuter) De We- Wereldgezondheidsorganisateie trek in een deze week gepubli ceerd rapport van leer tegen de moderne rage van 't .gezondheids- voedsel", dat een "onzinnig stok paardje" van deze tijd wordt ge noemd waarbij munt wordt ge slagen uit angst en bijgeloof. "De voedsel-kwakzalverij is het grootste bedrog op het gebied van de gezondheid", zo concludeert 'n rapport dat twee Amerikaan se deskundigen in de voedingsleer hebben geschreven voor de WHO. de Wereldgezondheidsorganisatie van de Verenigde Naties. "Sinds het begin van de ge schiedenis zijn magische hoeda nigheden toegeschreven aan be paalde soorten voedsel, en zijn verscheidenen soorten omgeven met een aureool van geheimzin nigheid. De meeste mensen heb ben, naarmate ze ouder worden, het intense verlangen om de eeuwige jeugd te behouden en ge zond te blijven. En zo vallen ze ten prooi aan de beloften en de valse voorstellingen van de ver kopers van pseudo-voedsel en voedings-nonsens". Volgens de auteurs, Jeliea Wit- schi en Frederick Stare van de "Harvard School of Public Health" in Boston, geven de Amerikanen jaarlijks wel twee miljard dollar uit aan aanvullend voedsel en vitaminen en minera len die niet door een arts zijn voorgeschreven. De nieuwe voe dingsrages als "gezondheidsvoed- sel", "bio-dynamisch voedsel" en "natuurlijk voedsel" zijn vele ma len duurder dan gewone voe dingswaren. Al het eetbare voed sel is gezondheidsvoedsel, onge acht of het wordt gekocht bij de kruidenier, een supermarkt, of een zogenaamde gezondheidswin kel. Er is geen verschil in voe- dingwaarde tussen op natuurlijke wijze gekweekt voedsel en voe dingswaren die worden gekweekt met behulp van kunstmest en be strijdingsmiddelen. Anorganische verbindingen van nitraten, fosfaten en kalium zijn de belangrijkste meststoffen voor planten, en deze stoffen blijven dezelfde, ongeacht of ze nu voor komen in kunstmest of gevormd worden door de werking van bac teriën in compost of mest, aldus het rapport. De samenstellers citeren Nobel prijswinnaar Norman Borlaug. die schat dat bij een volledig ver bod van chemische bestrijdings middelen in de Verenigde Staten waarschijnlijk de helft van de oogst verloren zal gaan. De voed selprijzen zouden vier tot vijf keer zo hoog worden. Voedingsrages en kwakzalverij bestaat volgens hen bij de gratie van het feit dat de gemiddelde mens voedsel eerder emotioneel dan rationeel benadert. „De aan stichters van de voedingsrages slaan daar munt uit, ze doen een beroep op de emotionele instinc ten van hun gelovigen, in plaats van op hun verstand". „Hoewel verstandige voedings leer gebaseerd moet zijn op de resultaten van wetenschappelijk onderzoek, bouwt de „expert in gezondheidsvoedsel," alleen op de emotionele reacties op voedsel als symbool. Hoop, vrees en bijgeloof spelen een grote rol bij het wer ven van aanhangers". Voor een goede voeding bestaat geen behoefte aan rages of aan zogenaamd „gezondheids-, bio- dynamisch of natuurlijk voedsel," maar aan gewoon voedsel met vol doende variatie om de mens de 50 noodzakelijke voedingsstoffen te geven. Deskundigen in de voedingsleer in de Verenigde Staten bijvoor beeld verdelen voedsel in vier hoofdgroepen: vlees, pluimvee en vis; zuivel; groenten en fruit en granen. Een evenwichtig dieet be staat uit twee tot vier dagelijkse porties van elk van deze vier hoofdgroepen De mensen moe ten hun gewenste lichaamsgewicht bereiken of handhaven door de grootte van de porties af te stem men op het benodigde caloriege- bruik. Het rapport veroordeelt dieet-rages, die naar de mening van de auteurs schadelijk kunnen zijn voor de gezondheid. ADDIS ABEBA (Reuter) Het Ethiopische parlement heeft premier Endalkatsjoe Makonnen verhinderd het woord te voeren over een witboek dat de regering maan dag het licht had doen zien over om vangrijke binnenlandse hervormin gen In de plaats daarvan besloot het een lijst vragen op te stellen die Ma konnen volgende week moet beant woorden. grondstoffen als koper, bauxiet, rub ber en ijzererts, gevonden wordt in 25 ontwikkelingslanden. Met dat bezit, zullen de arme landen pressie de belangrijkste bare hulpbronnen, de industrialisa ontwikkelingslanden hervorming van het systeem hulpverlening en samenwerking voor ontwikkeling. De 46-jarige, adellijke en met een diploma van Oxford begiftigde eer ste minister zou het woord gevoerd de hebben op een Verenigde Vergade ring van beide huizen van het par- lement. Daarvoor was alles al in ge- een luidsprekerverbinding en facili teiten voor de vele binnen- en bui tenlandse journalisten. Toen een lid van de senaat officieel voorstelde dat Makonnen het woord over het witboek zou gaan voeren, protesteerden ledfn van de Kamer van Afgevaardigden luidruchtig. Ztf eisten dat zijn toespraak zou gaan, over omschreven vraagstukken als de droogte en de corruptie in Ethio pië. reedheid gebracht: televisiecamera's koning Abdoellah van Transjor- danië er toe te bewegen zich afzijdig de ophanden zijnde Ambassadeur DEN HAAG (ANP/UPI) Premier Golda Meir besloot een jaar geleden dat zij bij het naderen van de leeftijd van 75 jaar te houden genoeg aan politiek gedaan had. Zij wilde zich terugtrekken strijd, op haar kibboets in de Negev-woestijn en het regeren aan jon gere mensen overlaten. Men kon haar echter overreden te blij ven. Zo kwam het dat de in de Russische stad Kiev geboren grootmoeder-politicus, die eens in Milwaukee, Wisconsin, on derwijzeres was, zich weer inzette voor de nationale verkie zingen die op 30 oktober zouden worden gehouden. Mevrouw voorlopige regering zij was voorts de Meir, die 52 jaar geleden uit de V.S. naar het koloniale Pales- tina trok, werd beschouwd als een zeker terugkerend premier. Bij de geboorte van de staat Is raël was zij een van de onderteke naars van de onafhankelijkheidspro clamatie en de enige vrouw in de Buitenlandse Zaken en goede raad, ook Toen brak echter op 6 oktober de na de dood van premier Esjkol, in fe- vierde oorlog uit, die noodzaakte tot bruari 1969, het tweede na de verkie- uitstel van de verkiezingen tot 31 de- zingen to 1969 errhet ^e m augus- eenvoudige Joodse ^^oeder en cember. De rol van „opperbevelheb- tus 1970 toen de recht-nationalistische cta^t.ciPiHpr rvwr mem ber" tijdens de 18-daagse oorlog leek Gachal uit het nationale kabinet goed te passen bij de kordate premier getreden uit protest tegen aanv ding van een bestand na de uitput tingsoorlog van president Nasser aai ïstple) krijgt Dealernamen: Verfhandel A. van Borselen Co., Hooigracht 64. tan Zee: choonenberg, Zuidstraat 3. d. Ryn: Fa. Van Maren, Rijnstraat 55. die sedert lang de reputatie had doorzetster te zijn. Israëls eerste pre mier, David Ben-Goerion, noemde het Suezkanaal. haar eens „de beste man in mijn ka binet". Progrom de harde staatsleider. Door radio- Cairo eens „de duivelin" genoemd, was zij voor velen in eigen land „onze Golda". Tegenstanders be schouwden haar wel als een bedrij ver van machtspolitiek. Velen zagen haar echter als een bekwame, on vermoeibare leider die soms 20 Kritiek Maar na Israëls bloedigste oorlog tuige te zijn geweest sedert 1948. het jaar dat het land de M onafhankelijkheid uitriep, kwam de kritiek op haar regering los. Het land ten hebben. Als 8-jarig meisje emi- Het politieke bewustzijn van Golda per dag werkte en uitgeputte mede- Meïr ontstond na in haar Jeugd ge- werkers naar bed stuurde. Van slape- progrom loosheid had zij geen last. In de Rusland. Zij kwam tot de overtui- oorlog sliep zü zelfs door het lucht- ging dat Joden een eigen land moes- alarm heen. Zij is een kettingrookster en rookt niet voorbereid zijn geweest op de greerde zij met haar familie uit Rus- per dag drie pakjes sigaretten. Zij Jom Kipper". Haar poli- land naar de V.S. waar zij onderwij- drinkt 10 tot 12 koppen koffie per werd. Vijftien jaar later vertrok dag. Volgens haar medewerkers is zij de Zionist Norris g0ed gehumeurd, ook al werd zij in rimpelige grootmoederstype „oorlog tieke macht slonk. Haar arbeiders partij verloor 5 zetels. Er ontstond een zij met haar politieke machtsstrijd op het tijdstip Meyerson, dat Israël gewikkeld was in zeer deli cate onderhandelingen met de Ara bieren. Mevrouw Meir verklaarde er trots op te zijn dat zij op 29 Januari werd aangezocht een kabinet te vormen, „hoewel ik ook tevreden zou zijn ge weest als men deze zware Jast aan een ander had overgelaten wint ik word van de Joodse staat, er niet jonger op". Het zou het vierde aanval dreigde, ging Golda Meir, kabinet zijn. Het eerste formeerde zij rrmmri als Arabische, de Jordaan haar de afgelopen maanden geplaagd door accent uit de tijd dat zij opgroeide in aanvallen van gordelroos en een het Midden-West en. oogontsteking. Haar Amerikaanse bezoeken wek- Amerika is een deel van haar le- ten herinneringen op aan de dag in ven. Herhaalde malen bezocht zij 1948, toen zij met 10 dollar op zak kapot gegaan, maar op dat land waar zij veel van de wa- in New York aankwam om geld in te de Zionistische bewe- peng ^ist te krijgen die zij nodig zamelen voor de strijd tegen de Ara zei te hebben om zich tegen een Ara- bieren. Ben-Goerion de vorming bische aanval te beschermen. Haar zij de geschiedenis Arabische eerste reis als premier naar de V.S de vrouw die het geld bijeenbracht was een persoonlijke triomf. De Ame- dat het bestaan rikanen waren gecharmeerd door het lijk had gemaakt. Palestina, een kibboets leefden. Daar werden een zoon en een dochter geboren. Haar man keerde terug naar de V.S. waar hij inmiddels is overleden. Het huwelijk t de ladder ging steeg Golda steeds hoger. Toen in 1948, kort Na bijna drie uur chaos waarbij over en weer geschreeuwd werd, op tafels werd gehamerd en beledigin gen werden uitgewisseld, besloot de Verenigde Vergadering een commis- leden drie van de senaat en vier van de Kamer van Afgevaardigden in te stellen voor het opstellen van een lijst met vra gen over onderwerpen waarop de parlementariërs een antwoord van de premier willen hebben. De verenigde vergadering werd ge schorst tot volgende week, wanneer datum en tijdstip van premier Ma- konnens antwoord bepaald zullen worden. De gemeenteraad van Addis Abeba heeft inmiddels het vertrouwen ln burgemeester Haile Giorgis Work- neh opgezegd en hem ontslagen, zo is in de Ethipoische hoofdstad be kendgemaakt Het stakende gemeent-epersoneel had het ontslag geëist en meegedeeld, niet eerder aan het werk te zullen gaan dan nadat Workneh zou zijn verwijderd De burgemeester zou met geld van de gemeente geknoeid hebben, een beschuldiging die door een woordvoerder van de gemeente werd bevestigd. Engeland levert Chili oorlogs schepen LONDEN Engeland zal Chili oor logssehepen en reserve-onderdelen leveren die in 1969 door de regering- Frei zijn besteld. Dit heeft minister van Buitenlandse Zaken James Cal- laghan geantwoord op vragen uit het Lagerhuis over de beloofde her ziening van de wapencontracten met dat land. De order bestaat uit een fregat en twee onderzeeboten voor een bedrag van 300 miljoen gulden. Nog een fre- ggat, de Condell, is onlangs ln dienst genomen door de Chileense marine. Vorige maand had de nieuwe La- bour-regering bekendgemaakt de hulp aan het Chili van de militaire °nï^S_-!t Junta °P schorten en geen nieuwe exportvergunningen voor wapens zij niet zo dwaas zou zijn zich gen te maken over haar plaats in de geschiedenis. „Ik heb in mijn le ven zoveel zien gebeuren, met alle zorgen, moeilijkheden en gevaren. Ik ben hier meer dan 50 jaar. Mijn kin- daarover dat deren en kleinkinderen zijn hier ge ingaan als boren. Wij zagen dingen tot stand komen en hebben een beetje daartoe de staat moge- kunnen bijdragen. Meer kan men niet dat land te zullen verstrekken. Beheer Suezkanaal Het beheer over het Suez-kanaal zal worden toevertrouwd aan een Brits-Ame rikaanse maatschappij onder Egyp tisch toezicht, aldus het Libanese blad „Al Safir". Dertig pr.ocent van de inkomsten uit kanaal zou toeval len aan de maatschappij.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9