lOSSEN KURKDROOG Jonge Bols Container dief stal plaag in de haven Boek van de Maand: 10 bosbranden heidebranden estduitse uanier loot op Ibrenzoon TIQOe- seirrtje SNOEPFABRIKANTEN BOOS DkisNeerlands zachtste borrel Zes kandidaten voor nieuw W. A.- bestuur Jaarlijkse miljoenenroof Molens van Nederland I PA! (AG 11 APRIL 1974 [ENBOSCH Dat Duitse i de revolver nog wel eens holster zit ondervond de landbouwerszoon Peter Wil- Jt het Limburgse Herken en e boerderij van Peters va- een steenworp afstand van grens en een gedeelte van rijen liggen op Duits grond- laarom passeert Peter enkele k jr dag de grens om het land bewerken. Hij kent iedereen papieren werd tot nog toe [evraagd. ik dinsdagochtend de grens Efl vroeg een douanier me papieren. Nu zie ik die man ig. dus ik zei: die liggen ga daar mijn land be- Hij ging naar binnen en ik rder. Enkele tellen later ij naar buiten en reed bus op me af. Een grote ong hem achterna en hij de tractor af te Nu ik die i ik bleef zitten. Op trok hij zijn pistool en erst enkele schoten in de i stomverbaasd en direct oorde ik een fluitend geluid n. Op enkele centime- ihoot hij daarna langs mijn ertelt Peter, terwijl hij op lopbaan wijst, die een groot in de gezichtsbeschermkap ctor. lij merkte dat het pistool Vloog hij weg om een nieuw Ik ben toen op de tractor ben zo hard mogelijk gereden", prs hebben de schoten wel ar wisten toen nog niet >r hun zoon bestemd waren, iet de eerste keer dat dit vertelt vader Willemsen. heben ze twee broers van eschoten, die met een groep Duitsland naar de film feest. Het is nimmer tot een gekomen, want in Duits- nog geen regering gefor- 1962 schoten ze in Schin- ïd een kogel in zijn hoofd, ands grondgebied nog wel. sleepten hem gewoon naar :n de zaak ging in de )e man leeft nu nog met de fijn kaak. Enkele Jaren ge- i ze het ook op mij ge- ik laat het er deze keer zitten. Ik zal mijn beklag Keulen en de kogel heb ik Die zal als bewijsmateriaal pnen". d na over- is heroine- In een woning aan de it in Breda, is gistermiddag slijke overschot van de 20- irt Spierings gevonden. Po- rzoek heeft uitgewezen, dat s dinsdag is weggelopen uit liatrische Inrichting, huize p Boekei. De politie heeft 't dat de jongeman is over een overdosis van heroï- ficier van Justitie en de ge- dienst in Breda zullen bepalen of er sectie op het worden verricht. ADVERTENTIE Het vuur werd bestreden door brand weerkorpsen uit Boxtel, Oirsdhot, Oosterwijk en Moergestel. De politie van Boxtel maakte proces-verbaal op tegen een jongeman, door wiens' onachtzaamheid de brand zou zijn onltstaan. Door de brand zijn een aantal zeldzame planten en heide struiken verwoest, terwijl ook schade werd aangericht aan een groot aan tal vogelnesten. De gemeentelijke en vrijwillige brandweerkorpsen op de Veluwe zijn de laatste dagen bijzonder attent op de voorkoming en bestrijding van bos- en .heidebraden, die op het ogenblik bijna dagelijks uifcbre- Ook al zijn basten kurkdroog, er is altijd nog wel een plekj» waar het taater in grote hoeveelheden te vinden Zoals bij deze fonteinen en in deze vijver waarvan door de jeugd ijverig gebruik werd gemaakt om wat verkoeling te krijgen. DEN HAAG "Als het zo moet, dan hebben wij geen zin meer om reclame te maken op de beeldbuis. Veel snoep fabrikanten zijn dan ool^ niet van plan 't contract met de STER te ver lengen". Dit zeggen de hevig veront waardigde snoepfabrikanten in reac tie op de maatregel van de Reclame raad: per 1 januari 1975 mag tv-re- clame voor snoep alléén als tijdens de hele uitzending een tandenborstel in beeld wordt getoond. De fabrikanten, samenwerkend in de Vereniging van suikerwerk en cho- coladeverwerkende industrieën, voe len zich slachtoffer van discriminatie. Drs. Th. Taggenbrock, secretaris van de vereniging: "Als ze vinden dat er iets moet worden gedaan, dan moeten alle voedings- en genotmiddelen waar suiker in zit onder de loep worden ge nomen. We vinden wel dat het Neder landse publiek meer aandacht moet besteden aan mondhygiëne. Vanaf oktober financieren zo'n 65 snoepfa brikanten gezamenlijk een onderzoek aan de rijksuniversiteit in Utrecht naar de oorzakein van tandbederf." DEN HAAG Door de aanhoudende droogte zijn in de afge lopen weken in Nederland in totaal 1000 hectare bos en heide door brand verwoest, aldus Staatsbosbeheer. In totaal zijn er 10 bosbranden, 5 heidebranden en 3 grote duinbranden. De grootste was die in de Peel, die overigens ondergronds nog steeds doorwoedt; de meest recente, die van gistermiddag in het Brabantse natuurgebied de Campina bij Boxtel. Hier ging een stuk heide van 60 tot 70 hectare verloren. ken maar vaak in de kiem kunnen worden gesmoord. Alle branditorens 18 in totaal zfjn tijdens de dag uren permanent bezet. Volgens de commandanten van de brandweerkorpsen in Arnhem, Ede en Apeldoorn is de situatie thans door de aanhoudende droogte zorgelijk, maar nog niet zo uitzonderlijk dat extra personeel achter de hand moet worden gehouden. Men houdt het voorlopig nog op de gebruikelijke pa raatheid met extra aandacht van de kans van boswachters en andere toe zichthouders. De bestrijding van bas en heidebranden op de Veluwe wordt door 3 steden gecoördineerd, waarbij Apeldoorn een centrumrol vervult. Extra zorg heeft de brandweer van Ede bij de bewaking van het infan- tenieschietgebied De Harskamp. Daar bestaat door de dagelijkse schietoefe ningen het verhoogde risico. Er is echter de laatste jaren voor enkele miljoenen guldens geïnvesteerd im de aanleg van wegen, brandsingels en waterwinplaat-senBovendien be schikt het schietkamp zelf over een goede bedrijfsbrandweer, aldus de Edense brandweercommandant. Niet overal is men gelukkig met het verbaliseren van rokend publiek in de bossen. In Rheden zijn de laatste da gen wandelaars op de bon gegaan, die rookten in het bos en daarmee de algemene politieverordening over traden. De meeste deskundigen op het gebied van de brandpreventie menen dat optreden van pMitie of boswachters tegen rokend publiek averechts kan werken, aangezien de overtreders bij nadering van de op sporingsambtenaar zich snel willen ontdoen van een sigaar of sigaret, met alle daaraan verbonden gevaren. „Wij zien meer heil in het voortdu rend attenderen van het publiek op voorzichtigheid in bos en hei", aldus de brandweercommandant van Ede. De gemeentelijke plantsoenendienst in Arnhem heeft de noodkreet doen uitgaan naar de burgerij om duizen den Jonge bomen van de verdorrings- dood te redden. Door de uitzonder lijke droogte van dit voorjaar is voor al voor de nieuw aanplant in de nieuwe wijken een ernstige situatie ontstaan. Daarom is de bevolking gevraagd de bomen aan de straten en op parkeerplaatsen om de dag een emmer water te geven. De gemeente heefit niet voldoende mankracht orri zelf de naar water snakkende bomen te besproeien. BUITENBOORDMOTOREN VAN 2 TOT 55 PK kamsteeg watersporF\ UTRECHT Gemeente en pro vincie Utrecht, de benoemende in stanties voor de Willem Arntzstlch- ting Mwaartoe de veel omstreden Zwakzinnigeninrichting Dennendal in Den Dolder behoort) hebben nu zes kandidaten voor een nieuw W.A.- bestuur. Het huidige bestuur bestaat uit vier leden: de heer J. A. Middelhuis, die in december al de wens kenbaar heeft gemaakt om af te treden, drs. W. Drechsel. die indertijd heeft ge zegd te zullen verdwijnen als men hem dat vraagt, en de Utrechtse wethouder A J. Bransen en gedepu teerde jhr. mr. F. F. Hooft Graaf land, die door gemeente en provincie aan het bestuur zijn "toegevoegd" toen het conflict rond Dennendal 'n hoogtepunt bereikte na de ontrui ming van de bezette directiekeet van Dennendal. De benoemde instanties waren gis teravond niet bereid, de namen van de zes nieuwe bestuursleden te noe men. Dit ornaat de zes kandidaten nog moeten gaan praten 'zo moge lijk volgende week) met alle geledin gen van de W.A.-stichting. De kans is niet helemaal uitgesloten, dat deze gesprekken er alsnog toe zullen leiden dat een of meer kandidaten terugkomen op hun bereidheid, een bestuursfunctie te aanvaarden. Hendriks van Volksgezondheid praat vandaag met bestuurders van de Algemene Bond van Ambtenaren over de situatie op de Willem Arntzstichting in Den Dolder. De ABVA had de staatsse cretaris telegrafisch om een onder houd op zeer korte termijn verzocht in verband met de plannen van het W A-bestuur om het dienstverband van 31 personeelsleden ("Nieuw- Dennendallers") die een tijdelijk contract hebben, na afloop van dit contract niet te verlengen De AB VA heeft daar grote bezwaren te- HOFWEG 39 - VOORSCHOTEN TELEFOON 01710—69307 Basketbad Ondanks een nederlaag van 5765 tegen de Ita liaanse Gsas heeft Spartak Lenin grad beslag gelegd op de Europese beker basketbal, voor dames. De Russinnen hadden de eerste wed strijd met tien punten verschil ge wonnen. ADVERTENTIE ROTTERDAM (ANP) In de Rot terdamse haven, één van de grootste containercentra ter wereld, wordt Jaarlijks voor miljoenen guldens uit laadkisten gestolen. Volgens top functionarissen van de Rotterdam se rivierpolitie opereren er nationale en internationale bendes, die zich vooral hebben toegelegd op de zeer lucratieve roof uit containers. 'Voor gigantische bedragen wordt er ge stolen, maar triest genoeg kunnen wij daar vrijwel niets tegen doen. De 'overslagbedrijven vinden het niet nodig om him terreinen goed te bewaken en de verzekeringsmaat schappijen nemen niet de moeite er op aan te dringen dat er aangifte ge- oiaan wordt", aldus commissaris L. van der Zande en hoofdinspecteur H. R van Bruggen. Volgens de rivierpolitie is het hoog lijd dat de bedrijven zich realiseren dat ze bezig zijn "in hun eigen vlees te snijden". Als het zo doorgaat, zo meent de rivierpolitie, dan zou Rotterdam wel eens als onveilige haven te boek kunnen komen te staan. Een halt toeroepen aan het aantal diefstallen is volgens de poli tie alleen mogelijk als bedrijven me dewerking verlenen. "Rotterdam is een open haven, waar de bedrijven m eerste instantie zelf belast zijn, met de bewaking van de aan hun zor gen toevertrouwde goederen. Daar voor moet meer geld uitgetrokken worden. Ten tweede zouden de verze keringsmaatschappijen geen claims meer moeten honoreren, als er geen aangifte gedaan is van diefstal. Pas als aan deze twee voorwaarden vol daan is. kan er iets bereikt worden op het gebied van de eigendomsbe scherming. Dan krijgt het ook eni ge zin dat wij bezig zijn een samen werking op poten te krijgen tussen de politiecorpsen in de diverse grote havens van de EG", aldus Van der Zande en Van Bruggen. Het vrachtvervoer per container is een nog tamelijk jong verschijnsel (van de laatste tien jaar), maar heeft inmiddels een enorme vlucht genomen. Dit Jaar worden er in Rot terdam een kleine miljoen laadkisten verwacht, ironisch genoeg is de con tainer inderdaad geïntroduceerd als het middel om vrachtdiefstal tegen te gaan. Men ging er vanuit dat zo'n grote en logge laadkist uiterst moeilijk weggehaald zou kunnen worden. Het openen van een contai ner dacht men te voorkomen door het aanbrengen van zegels, welke onmiddellijk zouden aantonen of er een poging gedaan was om bij de la ding te komen. Het heeft allemaal niet mogen' baten. Het misdadigers- gilde schrok er allerminst van terug om zelfs grote 40-voets containers te stelen. Anderzijds bleken de ze gels op de laadkisten geen enkele be scherming te geven tegen inbraak. Het is nu een vrij normale zaak dat een container ogenschijnlijk onaan geroerd, met alle zegels intact, bij de klant arriveert. Maar dan gaat de kist open en dan blijkt de lading geheel of gedeeltelijk verdwenen. In Rotterdam gebeurt het volgens de rivierpolitie ook vaak dat een con tainer uit een transitoloods wordt ge stolen. En dan komt et helemaal nooit een melding bij de politie. De douanereglementen zeggen name lijk dat een gestolen transitocontai ner ingevoerd is. "Of dit nou frau duleus is geschied doet niet terzake. Er moeten invoerrechten en ac cijnzen op betaald worden, in dit ge val door het overslagbedrijf. En om dat de ingevoerde waarde dikwijls 't tienvoudige bedraagt van de fa briekswaarde, is het vanuit com mercieel oogpunt logisch dat een diefstal niet "gemerkt" wordt", al dus hoofdinspecteur Van Bruggen. Deze vorm van "bedrijfsblind heid" beperkt zich volgens de hoofd inspecteur overigens niet tot de transitoloodsen. Ook in de gewone opslagloodsen zou men vaak de an dere kant uitkijken, als er iets onre gelmatigs bespeurd wordt. „Men doet dat om anti-reclame te voorko men. Als zo'n diefstal bij de politie gemeld zou worden zou de kans im- in de pers verschijnt. Vandaar ook het streven bij de bedrijven om de containers zo snel mogelijk van het terrein af te krijgen. Dan zijn ze mers erg groot zijn dat er iets over van de verantwoordelijkheid af. Met het gevolg dat er 's nachts gewoon langs de openbare weg honderden containers geparkeerd staan. De wieken draaien. De stenen malen. De vlaggen staan in top. De molens van Nederland komen weer tot leven, in het nieuwe Boek van de Maand. Daarin vindt u alles over deze markante bakens van Hollands'nijverheid. Anecdotes, feiten, prenten. Die vertellen het levensverhaal van onze stille werkers. Wél met een tikje weemoed. Maar niet in mineur. Want Nederland is nog rijk aan mooie molens. Met het nieuwe Boek van de Maand komt u ze allemaal op het spoor. Molens van Nederland. Een kostelijk beet-c.-: 300 foto's (waarvan 200 in kle *,er <5 pagina's vel gedetailleerde molenkaai.^n. Haal het nü bij uw boek- handelaar. Bvandel Imaandl In speciale Boek van de Maand oplage f 12.50. Daarna f 19 90 aanbieding is geldig t/m 4 mei 1974. Echter zolang de voorraad strekt.)

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7