Vrouwelijke wachtmeesters agenda BIJ RIJKSPOLITIE IN VOORSCHOTEN Paashaas weer op Duinrell Een zonnige paasvakantie Is dat te veel voor Leiden en Oegstgeest? Ontwikkelingssamenwerking VOORSCHOTEN De rijkspoli tie groep Voorschoten is versterkt met twee charmante vrouwelijke wachtmeesters. De dames E. C. Ros en K. van der Ham zijn gis teren hun politionele taak in Voor schoten begonnen nadat er eerst uitgebreid plaatjes werden ge maakt. Hoewel beide dames gewoon gaan meedraaien in de groep is de vrouwelijke politiefunctionaris bij de rijkspolitie allerminst ge woon. Als proef zijn tien dames opgeleid en voorlopig wordt dit aantal niet uitgebreid. De tien vrouwelijke wachtmeesters zijn vanuit de opleidingsschool Apel doorn uitgezwermd over Neder land en West Nederland kreeg er twee en deze blijven zeker twee jaar in Voorschoten. De officier jeugdzaken van het district Den Haag, mevrouw D. F. van Ruyven, de enige vrouwelij ke politieofficier in dit district, was gewoon blij dat het vrouwelij ke element in de rijkspolitie ver sterkt wordt. Adjudant Vlekkert, groepscommandant Voorschoten, sprak de wens uit dat de bevolking op de juiste wijze zal reageren. De dames nemen gewoon aan het gehele programma deel, maa'r draaien voorlopig nog niet mee in de nachtdienst. Dat kan ook omdat de dames Ros en Van der Ham de gewone opleiding ge volgd hebben, ook de lessen zelf verdediging en een dame gooit zelfs hoge ogen op het gebied van de bokssport. Wachtmeester E. C. Ros was reeds 2Vi Jaar bij de gemeentepo litie in Groningen. Zij verruilde de gemeente politie voor de rijks politie omdat de vrouwelijke agenten bureaudienst kregen In Groningen en de rijkspolitie vol ledige gelijkstelling tussen man en vrouw kent, niet alleen in sa lariëring maar ook in taakvervul ling. Wachtmeester K. van der Ham heeft van jongs af al bij de politie gewild. Ze vindt de rijks politie fantastisch en treedt vol gende week al in het huwelijk, met een mannelijke wachtmees ter, die zij tijdens de cursus ieer- de kennen. Voorschoten heeft als eerste en zeker de eerste jaren enige ge meente in West-Nederland twee vrouwelijke wachtmeesters. Giste ren stonden zij mooi te doen maar vandaag zijn zij even hard of eventueel begrijpend als hun man nelijke collega's mits u maar nooit de fout maakt door ze aan te spreken met wachtmeesteres, want dat bestaat niet bij de rijks politie. VVD - bijeen OEGSTGEEST/WARMOND Het WD tweede kamerlid Keja zal 26 april in het Warmondse hotel De Zon spreken voor de afdeling Oegstgeest/Warmond van de VVD. Deze bijeenkomst begint om 8.00 uur 's avonds. De afdeling Oegst- geest/Warmond is sinds enige tijd gesplitst, Warmond krijgt een eigen afdeling. Het bestuur van deze afde ling bestaat uit H. L. de Vries (voor zitter) mevrouw T. van Praag-Taco nis (secretaresse) mevrouw Hajoni- des van der Meulen-Teuben (pen- ningmeesteresse) J. M. Corlijn en mevrouw Leverijand-Donker. DONDERDAG Breestraat 19, sociëteit ting, 89 Geverssl voor kamerbewoners Bevrijdingskerk. ledenvei Ned. Christen Vrouwenbond den Zuid-West; mevr J. Kollewi telt over haar schilderwerk r- boekblndwerk, 8 uur nam. Paasvakantiebezigheden Blij dorp Dierentulj kso Wassenaar Op Duinrell is al een meer dan levensgrote paashaas gesig naleerd, die bezig is met het verstop pen van de duizenden eieren voor de grote eierzoekwedstrijd, op eerste Burgerlijke stand van Leiden OEGSTGEEST Het fraaie weer lokt al enige dagen veel zon- aanbidders (en aanbidsters) naar het zwembad. Vooral nu de paasvakantie is begonnen geniet de jeugd met volle teugen van de heerlijke voorjaarszon. In het zwembad Poelmeer schoot onze fotograaf Jan Holvast dit al zeer zomerse plaatje. Keij ttmne, zn. van B. Weeda; Rogier, zn. en W. van Gunsten J. H. van Ingen ei l J. G. H. de Vogel; Jacob i De eierzoekwedstrijd, gehouden in het bos van Duinrell, is bedoeld voor kinderen van 4 tot en met 10 Jaar. De zoekerij zal om 14.00 uur be ginnen vanaf de speeltuin. Niet alleen de paashaas "Dumpy", maar ook Ome Harry, beter bekend als Fred Haché of Harry Touw, re reatieleider van Duinrell, zal aanwe zig zijn om dit evenement, dat thans zijn eerste lustrum viert, voldoende luister bij te zetten. Prijzen zullen worden uitgereikt aan diegenen die de meeste eieren heb ben gevonden en aan diegenen die "speciale" eieren hebben gevonden. R. F. Mei et De rest blijft een verrassing. VRIJDAG Herenstraat 95 (ingang 3 Oo straat), Jeugdsociëteit "Time' 11 uur nam. Bevrijdingskerk, Ruilclub Bosh 9.30 uur nam. Lijtweg 7, Oegstgeest, Soc. Ned Bureau voor ouderen, 2-4 uur Geverstraat 65, Oegstgeest, voor kamerbewoners en a"" den, 8-12 uur nam. Paasvakantiebezigheden in Tamboerijn, Valeriusstraat vertjeskermis vanaf 2 uur, leeftijden. Vijfhovenhuis, Hoflaan, Paa dag/lentefeest, 6 t/m 12 jaar W esterkwartierTen Kat Sport en Spelendag van 10 tot 6 t/m 12 jaar. Klinker, Berlagestraat, Stuivi kermis, aanvang 2 uur, voor all. tijden. H. L. Bronsdijk; Duijn; Marc M., zn. i E. Weening. LEDEN: Burgerlijke stand van Warmond GEBOREN: Edward z. v. H. J, Na- ber en A. de Nie. OVERLEDEN: F. J. Muller, w. v. J. A. de Heij, 85 jr; Q. M. van Stijn, 83 jr; A. G. van Viersen w. v. J. E. Boulonois, 81 jr; M. J. van der Loos, 90 jr. ZATERDAG Hooglandse Kerkgracht 48, vanaf 8 uur mam. De Vink, dansen van 9-2 uur na Burchtplein, Antiekmarkt, 9.30 Morsweg 114, Leidse Jeugd Schi ciëteit, schaaklessen voor bt en gevorderden van plm 10 jaar, 3.30-5.30 uur nam. KOORD Studio, Oude Rijn 81 Apotheken De avond- nacht en zondags der apotheken in de regio wordt waargenomen door: Apo Herding en Blanken, Hogewoei tel. 20502. Apotheek Voorsd Leidseweg 66, tel. 2525. Api Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest. SOS-dienst Die Willem je zult maar gemeenteraadslid w^zen: Willem van Rooyen (van D'66) gaat op zaterdag 20 april om vijf uur in de middag een tentoon stelling openen in Koord-studio aan de Oude Rijn 88. De Leide aquarellist (wat een woord!!) zal daar exposeren. Onze kunstredactie zit reeds te popelen om bij de opening aanwezig te zijn. Redaktie Paul Wolfswinkel Ook dit (derde) weer uitermate nuttige waardige zaken. Als het blad bij u in de bus is ge- om het maar eens even officieel tuurlijk) doet met alle overbodige vertellen. Het is, met andere reclamefoldertjes. Lees het op uw gemakt. Er staat altijd wel iets in, i interessant is. Bewonerskrant Lestelk Een tijdje geleden mochten we op deze plaats al melding maken van de tegelhandel - met - spotgoedkope - prijsjes van de firma Lestella aan de Nieuwe Rijn. We hadden het toen ook eventjes over de reeds bestaan de zaak aan de Papengracht. Begin deze week kwam een tele foontje: "Kom eens kijken hoe mooi het is geworden". Fluks op de pedalen en richting Pa pengracht. Daar zijn voor mensen die er een nodig hebben, fraaie voor beelden van aanbouwkeukens te zien en naar de heer Lepelaar, die de eigenaar is, ons verzekerde zijn de prijzen eigenlijk niet waard prijzen te worden genoemd. Gewoon te geef. Nou Ja..het scheelt stukken. En het ziet er erg mooi uit alle maal. Paradijs Op woensdag 17 april is er een le zing in het Rijksherbarium aan de Schelpenkade. De heer Moei, die tuinarchitect is van de gemeente Den Haag zal spreken over "Gran Paradiso". Gran Paradiso is een 600 km2 groot natuurreservaat in de Ita liaanse Alpen ten zuiden van Aosta. De spreker heeft twee Jaar gele den het gebied bezocht en weet er zeer veel over te vertellen. Hij zal dia's meenemen om te laten zien dat het écht mooi ië. Wethouders - zetels voor CDA probleem OEGSTGEEST In de boezem van de C.DA.. van Oegstgeest dreigen moeilijkheden te ontstaan over de bezetting van de wethouderszetels na de raadsverkiezingen. De wethouders Thorn (KVP) en v. d. Voet (Pr. Chr.) thans samen op de C.D.A.-lyst kun nen niet meer zeker zijn van hun ze tels. Indien de grootste fractie (VVD) genoegen neemt met één wethou- deisplaats en er één wethouderszetel zou gaan naar de progressieven (af- spiegelingcolüege) dan blijft er één plaats over voor de C.D.A., hetgeen betekent dat of de lieer Thorn of de heer v. d. Voet het veld zal moeten ruimen en het schijnt dat geen van beiden daar zin in heeft. Misschien zal eerlijk delen (2 jaar de één en 2 jaar de ander) de oplossing zijn. Zo denken sommigen althans in C.D.A. kring. LEIDEN Aanstaande dinsdag avond om 20.00 uur zal de Vereni ging „Koninginnedag" Leiden haar jaarvergadering houden in „Nieuw Minerva", Vrouwensteeg 11. Gesproken zal worden over de festi viteiten op 30 april as. Simavi-collecte We denken allemaal, dat we heel wat afweten van medisch werk in de tropen. We hebben toch onze kranten, de radio en de t.v.? Natuurlijk we zien en horen wel iets van de dokters en verpleeg sters die daar bezig zijn; maar kunnen we werkelijk de moeilijk heden, de problemen peilen? Wat te denken b.v. van die jonge Indonesische arts die naar Mid den-Celebes ging. vol moed en idealisme. Dr. Wibowo is zijn naam en hij was bereid om te gaan werken onder wat wij noemen: "pri mitieve omstandigheden". Op zijn standplaats aangekomen (een gebrekkig klein ziekenhuisje en een kraamkliniekje) merkte hij al gauw, dat hy er met zijn medische kermis alleen, niet kwam. Veel oorzaken van ziekten lagen bij verkeerde voeding, slechte hui zen, erbarmelijke hygiënische toestanden, enz. Hij ging praten met de bevolking, niet één middag of avond, nee vele, vele avonden. Hij wist hen mee te krijgen in zijn vernieuwingsplannen. Er werden eenvoudige bakstenen gemaakt voor betere huizen; hij hielp bij het bouwen van w.c.'s; een landbouwdeskundige kwam om de sawah- aanleg te verbeteren; de waterbronnen werden schoongemaakt en schoon gehouden. Om kort te zijn, dr. Wibowo werkte maar zeer ten dele als arts. Hij kreeg grote tegenwerking van het dorpshoofd, die zijn macht niet wilde verliezen en probeerde de mensen tegen de dokter op te hitsen. De eerste rijstoogst was groot en mooi. De tweede werd echter opgegeten door de muizen. "Zie je wel", stookte het dorps hoofd. Maar de mensen bleven geloven in de dokter en zijn ideeën. Wat zoiets daar betekent, kunnen wij hier in een zakelijk en nuchter denkend Nederland niet echt aanvoelen. En zo werkt dr. Wibowo daar, geduldig, trouw. Medisch werk doet hij ook nog. Ja, ze gaan zelfs al meedoen met gezinsplanningsprogramma's. Maar ziekten en ongelukken blijven. Dus moet hij ook wel eens opereren. Waar hij dat doet? In de wachtkamer van de kraamkliniek. Die wordt dan ontruimd en wat geveegd. Dat deze man een operatiekamer nodig heeft is voor ieder dui delijk. Hij vroeg dan ook aan Simavi f 20.000,Een klein bedrag als we bedenken wat alles hier in en rondom een ziekenhuis kost. Is dat kleine bedrag te groot voor Leiden en Oegstgeest? Dat mag toch niet? Simavi wil dr. Wibowo en vele anderen graag helpen. Helpt u mee om'van deze woorden, daden te maken in de week na Pasen, wanneer de jaarlijkse Simavi-collecte weer wordt ge houden? C. MIDDELKOOP-KONING M. HOEKSTRA-KLEIJ den verkeren dag Dierenhulpdienst. Anna Paulownastraat 15. Leiden, gewonde honden, katten, vogel Dag en nacht bereikbaar, tel 34681 Dierenambulance. Tel. 01710-3461 Release ffi*Ma .^t/m°vr| bovendien dl. t/m 1. met uitzonderlni W ets winkelt j e Juridisch adviesbureau voor rechtskundige bijstand. Adres uiu uoui Morskwarüier, clubhuta rennest, Morsweg 59, tel. 3077i 7—9 uur nam l Vormingscentrum Troel r l, van lü uur Dinsdag, eigen kleding ontwerpei 810 tiur nam, recht/onrecht spreksgroep, van 810 uur nai filmen, van 810 uur nam Do Twentwel We zijn de heer Springer, Langegracht 173a dankbaar voor bijgaande foto. En natuurlijk ook voor de tekst die erbij hoort. Zo ziet de beplanting aan de Bernhardkade eruit. De beplanting werd ongeveer twee maanden geleden aangebracht. Volgens de gegevens van de heer Springer zou er een voetbalveldje ko men en de boompjes zouden een soort bescherming zijn voor de omwonen den, die dan niet veel last zouden hebben van laag- of hoogovervliegende ballen. Oegstgeest "Ontwikkelingssa menwerking zou inderdaad vanzelf sprekend moeten zijn, ware het niet dat er zeer genuanceerd over wordt gedacht. Ook dat het door sommige groeperingen als een bedreiging van het bestaan wordt gezien". De directeur van de NOVIB, Theu- nis, gaf over deze punten en vele an dere zijn visie tijdens een bijeen komst van de NOVIB werkgroep in het gemeentecentrum Oegstgeest. Een van de opmerkingen die gemaakt werden was: "Men ziet op plaatsen waar de ontwikkelingssamenwerking ter sprake komt steeds dezelfde men sen". En „hoe brengen wij het over zodat het een volksbeweging wordt?" Directeur Theunis probeerde de Jonge historie van het gegeven wat verder uit te diepen: eerst de een zijdigheid waarmee de "rijke" landen de problematiek benaderden en daar na het ontdekken van een stukje tweerichtingsverkeer: men moet de zgn. arme landen in staat stellen zich zelf te ontplooien. Zij kunnen profi teren yan onze kennis en wij kunnen veel leren van hun cultuur. Het vast lopen in hulpverlening vam staat tot staat heeft velen naar directer wegen doen zoeken door middel van parti culiere cganisaties. Ten aanzien van een geintegreerd ontwikkelingsbeleid is er nog geen sprake. In Nederland zonden daar veel meer ministeries zoals CRM-Onderwijs-Landbouw etc. bfi betrokken moeten worden. Bin nen de EEG ziitten gevaren voor de ontwikkelingslanden. Komt de pro blematiek van deze landen binnen de EEG wel ter tafel? Het plan van de SAHEL-landen heeft nl. binnen de EEG een half jaar moeten wachten. Ook de süikeractie "Riet of biet" kwam ter sprake. Nadat de discussie over de ontwikkelingssamenwerking binnen het kader van de werkgroep op hoog niveau gevoerd, zich wat had uitgekristalliseerd blééf het ontwerp "ontwikkelingseducatie" domineren. "Educatie is een levenslange zaak", merkte Theunis op. Men moet er mee vertrouwd raken dat het een wezen lijk onderdeel van de samenleving vormt. Op dit gebied moet men ge vormd worden. Voorts sprak een der aanwezigen over het mondiale den ken op dit gebied. Teveel wordt de opmerking gemaakt: "In eigen land is genoeg te doen. Maar bezig zijn met de wereldsamenleving doet je ook kij ken naar je eigen samenleving én andersom". Aktiegroepen delen wel "prikken" uit maar het zwakke punt daarvan is dat er een "follow-up" ontbreekt. Bezig zijn is het met zijn allen doen en een gezamenlijke stra tegie bepalen vanuit een bundeling van inzichten. Dat vereist opvoeding. Tot zover enkele facetten welke tij dens de bijeenkomst van de werk groep NOVIB Oegstgeest over ont wikkelingssamenwerking genoemd werden. Onder voorzitterschap van Hüffnagels, die de heer Theunis be dankte voor zijn komst, een educa tieve avond. LEIDSCH DAGBLAt Uitgave: Leldsch Dagblad B n Witte Singel l - Lelde Telefoon directie en admlnlsB tie 01710-25041. Hoofdredacteur nan Mulder Telefoon redactie 01710-2150l| 1 Postbus 64 - Giro 57055 Maandabonnement Kwartaalabonnement Per Post f 21 Jaarabonnement f llf1 Losse nummers Abonnementsgelden bij voori^ betaling te voldoen Bij autoi tlsche overschrijving geen ad nistratie- en incassokosten. Nabezorglng tot 20.00 uur Zaterdag tot 18.00 uur TelefooD 01710-30500 Verspreidingsgebied stadsed* k Benthuizen Lalden Lelderdt Oegstgeest Voorschoten, mond Wassen aai en Zoeterwou r Correspondenten Oecslgeest; N van Weizen. I n 2 tel Leiderdorp: R. V I '■2421 WARMOND Bram Schavei Dorpssti 23YU en Sein Steenlaan 12. Selma Schavemaker, R Raiser OrM laan 20 Hose Rltndlik tel OU et Tel 0171518"'

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2