Verdiende Edison voor Kruysen en Lee bliksemcarrière an Barry White Ex-Byrds figureren op twee nieuwe langspelers VOORTREFFELIJKE „ZARATHUSTRA* Alweer nieuwe van de Humphries Singers FRANS FESTIVAL OOK OP PLAAT Lp vol walsen, polka's en marsen Luisterrijk werkje van Aretha Franklin Jonathan Edwards verrast )ERPAG 11 APRIL 1974 EXTRA Faurc: Liederen Bernard Kruysen Noël Lee Telefunken SAT 22546. Na lange tijd is er eindelijk veer een plaat van de Nederland se bariton Bernard Kruysen waar op hij zich bezig houdt met zijn sterkste genre: de "mélodies", Gabriel Fauré. Deze plaat schijnt de eerste van een hele reeks te zijn, en heeft de zan ger onmiddellijk een Edison be- turpi. Ik geloof, dat Kruysen het met mij eens zal zijn, dat zijn bege leider Noël Lee mede in het zon netje moet worden gezet. Een pianist mag dan schitteren in een virtuoos geschreven pianoconcert of in een Chopin-recital, het is welhaast nog bewonderenswaar diger wanneer hij zich als het wa re volledig kan wegcijferen ten behoeve van een zanger die ten slotte volledig afhankelijk van hem is. Dat „wegcijferen" is trouwens maar betrekkelijk: de zanger, treedt weliswaar ogensclpjnlijk het meest op de voorgrond, maar de inbreng van de pianist is in fei te op zijn minst zo belangrijk als die van de zanger. Ik herinner me bijvoorbeeld het verhaal over Gerald Moore en Dietrich Fis- cher-Dieskau. Tijdens een repe titie stond Gerald plotseling op en sprak: "Nee, Dieter, daar ben ik het niet mee eens, ik zou het lie ver zó doen", en met zijn onge schoolde stem deed hij voor, hoe hij het zou doen. Na een heftige discussie zwichtte de zanger. Terugkomend op deze plaat: de Edison is door zanger èn pianist volkomen verdiend. De Franse liedkunst vereist een geheel an dere instelling dan bv. de Duitse. De Duitse componisten houden meestal rekening met de tekst, d.w.z. bepaalde woorden krijgen muzikale nadruk, en laten de zanger betrekkelijk veel vrijheid, om bepaalde aspecten van de tekst naar voren te halen. De Franse componist daarentegen, gaat (uiteraard spreek ik nu wel zeer in het algemeen) uit van de tekst-als-geheel, en van 't aan tal lettergrepen van een vers. De melodie drukt de inhoud uit, de woorden worden a.h.w. ingepast, zodat op een gegeven mo ment zelfs een voegwoord of bij woord kan samenvallen met een opvallend muzikaal moment. Deze verschillende instelling van de vocalist brengt onvermijdelijk specialisatie met zich mede. Fi- scher-Dieskau met Duparc, of Gé- rard Souzay met Schubert, him pogingen zijn tot mislukken ge doemd, hoewel ze vertederend zijn. In hun "eigen" stijl zijn ze echter onovertroffen. Kruysen heeft in Frankrijk een grote naam, want hij benadert zeer diohj; het ideaal, dat door Souzay is geschapen. Je moet trouwens van goeden huize komen, om La bonne chanson, Mirages en de Mélodies op. 76 en 85 overtui gend te kunnen brengen. RGH Kansas City The Les Hum phries Singers Decca 6376113. Kansas City is de snelle opvol ger van de LP Sound '74, waarop de Les Humphries Singers hun nieuwe geluid voor 1974 produ ceerden. Een geluid dat terug te vinden is op Kansas City, waar voor Les Humphries weer alle nummers heeft geschreven (of bewerkt, zoals in één geval). De universele vaak wisselende groep, komt weer erg enthousiast over, vooral in de al bekende ti telsong. Aangezien de groep nog maar een paar weken geleden op deze pagina figureerde zou het overbodig zijn meer te zeggen dan dat ook deze LP weer een aan winst zal zijn in de verzameling van de mensen die van dit geïn spireerde geluid houden. P.d.T. iapsody in white The Lo- Unlimited Orchestra o.l.v. y White Philips 6370.206. irry White is een man die ver de hele wereld in korte tijd carrière heeft ge kt. Het gezaghebbende Am°- inse muziekblad "Record ld" riep hem vorig jaar uit grootste ontdekking in de im and blues-sector. In Ne- and maakte hij snel furore na optreden in het Grand Gala Hsque populair met het zang- Love unlimited, Diana Taylor zusjes Linda en Glodean Ja- en zijn orkest. i Nederland is inmiddels zijn te volledig instrumentale G speler verschenen met daar- ïummer "Love's theme" inmiddels de hitladder begint dalen na enkele weken heel ianse vlag Ifet muzikale ling niet i muziek zegt, denkt [dellijk aan het virtuoze ge- Manitas de Plata Pena op de Spaanse gi- t ritmische handgeklap en [gestamp van flamenco danseressen of het rciële geluid van een Pe- t dan ook wat verbaasd als de eerste klanken 6 elpee "In a Spanish way" boxen opstijgen. Geen "bu- of 'zapateado" maar wel de klanken die me deden i aan de plaat Nuages van lederlandse gitarist Wim Los Extranjeros heb- traditionele Iberische afgezworen op deze elpee, r nog op de hele plaat komt 13 lummer voor dat afkomstig het land van Franco. Wat op staan zijn schitterende nenten van tophits uit het en al wat grijzere verle- tfs Ben. Killing me softly, ke des Lilas, Alouette, You 1 ie sunshine of my life, My en The Shadow of your smi- krijgen stuk voor stuk een |ek verantwoorde vertolking I zes snaren van de gitaar, pve is de titel van de plaat I die de lading niet dekt. «n we onmiddellijk willen len dat het zulke kostelijke I is dat we het ook zonder |heer dan eens willen "los- Jia de diamant in de platen- B.V.L. hoog te hebben gestaan. Het in strumentale werk van Barry Whi te's orkest heeft als karakteris tiek kenmerk de nadruk die op het ritme wordt gelegd. Slagin strumenten treden duidelijk op de voorgrond. Verder zitten alle com posities van Barry White goed in elkaar, getuigen van een rui me muzikale ervaring, kortom, zijn een lust voor het oor. Barry White werd in 1944 in Texas ge boren, maakte eerst deel uit van de RenB-groep "The Upfronts" werd vervolgens tekstschrijver manager en producer. In 1969 ontdekte hij het zangtrio "Love unlimited" en vanaf dat ogenblik begon hij zijn bliksem snelle carrière. Na de elpee „Lo ve Unlimited" nu "Rhapsody in White" met een serie sterke c posities van Barry White zoals Barry's Theme, Midnight and you. What a groove en Baby Blues. b.v.L. Roadmaster Gene Clark A en M Records (Ariola) 87584 IT; Honky Tonk Heaven The llying Burrito Brothers A en en M Records 87593 XDT. Fans van ex-Byrds komen bij Ariola wel aan hun trekken in de ze tijd. Oud-leden van die groep immers bepalen het gezicht van een tweetal onlangs uitgebracnt j elpees Dat zijn Gene Clark op de langduurder Roadmaster waar op de vijf eerste leden van de Byrds aan een paar nummers meewerken en wijlen Gram Par sons, Chris Hillman, Mike Clark en weer Gene Clark op het dub- belalbum Honky Tonk Heaven van de Flying Burrito Brothers. "The Eagles": sterke countiy- rock-formatie On the Border The Eagles Asylum (Negram) 75—1004. The Aegles worden afgeschil derd als Amerika's beste country- rock gezelschap van dit moment. Al is het vaak zaak dit soort uit spraken met enige reserve tege moet te treden, in het geval van The Eagles lijkt dat niet nodig. De groep is inderdaad een hoog vlieger op het eigen terrein. Het tweede album Desperado werd vorig Jaar in Nederland bekroond met een Edison, het derde album On the Border zal ook wel weer hoge ogen gaan gooien. De num mers zijn opgenomen in Londen (6) en Los Angeles (4) en zijn geschreven door de vier groepsle den Glenn Frey, de gitarist Don Henley, drummer en zanger Ber- nie Leadon, zanger, gitarist en Randy Meissner, zanger en bas sist. Verder hebben aan de tot standkoming van de songs o.a. John David Souther en Jackson Brown meegewerkt. Door bemid deling van die zanger-gitarist -componist kwamen de Eagles als nieuwe groep twee jaar gele den bij Asylum terecht; in twee jaar tijd volgde het ene succes op het andere. Terecht; de viermansformatie heeft zonder meer uitstekende kwaliteiten, le vert op On the Border werk af, van hoog niveau. Sterk in de clo- se-harmony-singing, even knap op dreef in het instrumentale werk. waarbij Leadon de steelgitaar voor het eerst ter hand neemt. P.d.T. Eerst Roadmaster van Gene Clark, wiens eerste solo-al bum White Light in 1971 al erg goed werd ontvangen. Van de elf num mers op Roadmaster werden: She's the kind of Girl (bedoeld als single, die echter nooit werd uitgebracht) en One in a Hun dred opgenomen door de vijf "originele" Byrds: dus door Ge ne en Mike Clark, Chris Hillman, Roger Mc Guinn en David Cros by. Verder js ook het nummer: „Here Tonight" door die Byrds opgenomen en later met een an dere bezetting "achter" Gene Clark nog eens: werd Full Circle Long gebruikt op het reunie-al- bum van The Byrds en is She don't care" een tweede versie van een nummer dat Gene in 1965 schreef als de B-side van de Byrds-single Turn, turn, turn. De rest van de nummers (acht) wa ren bedoeld voor een solo-plaat van Gene Clark in 1972. Die plaat kwam er toen niet, maar is er nu dan wel als het "overblijfsel" van het werk dat Clark bij A en M achterliet. Sommige nummers zouden volgens de informatie op de hoes niet geheel afgewerkt zijn; het is nauwelijks te merken. Wat wel opvalt is dat Clark ook voor zijn "Solo"-numaners goede begeleiders heeft gekozen. Bij voorbeeld "Sneeky" Pete Kleinow op de steelguitar en de tegen woordige Eagle Bernie Leadon. Zij,hebben met Clark voor ijzer- sterk werk gezorgd. De twee laatste popmusici wer ken ook mee op Honky Tonk Heaven van de inmiddels opge heven Westcoast - groep The Flying Burrito Brothers. Dat is een dubbel-LP daterend uit 1972, waarop wijlen Gram Parsons nog eens te beluisteren is. Wie diens posthume solo-langduurder Grie. vus Angel heeft gehoord (alle machtig mooi) weet zo ongeveer wat hem op Honky Tonk Heaven te wachten staat. Samen met Chris Hillman heeft Gram Parsons trouwens de basis gelegd voor een wat vastere ba sis van de Burrito Brothers. Die groep bestond daarvoor uit variabel aantal musici en steeds speelden er andere mainnen in. Samen met Hillman heeft Par sons de formatie wat steviger op de voeten gezet. Wie alleen al de country - kwaliteiten van Parsons kent, zal onmiddellijk overgaan tot 't kopen van het erg fijne al bum, waarop bekende nummers een originele uitvoering krijgen. Bijvodrbeeld: Green green grass of home, To love somebody, het Stones-nummer Honky Tonk Wo man en het al eerder genoemde Here Tonight van Gene Clark. P.d.T. Nachtclubsfeer uit Griekenland Lefteris Zambelis his bouzuki and his music from Greece BAF 13—25297—3. De boezoeki of kleine luit is een van de eerste instrumenten waar mee de toerist, die op zoek is naar Griekse muziek, kennis maakt. Een avond rondwandelen in de Atheense uitgaanswijk de Plaka en je vergeet dat geluid nooit meer. Overal wordt boezoe ki gespeeld, tot vervelens toe. Lefteris Zambelis heeft op zijn' lp niet veel meer gedaan dan 't vluchtige nachtclub-sfeertje van de Plaka overbrengen. Het zijn vrolijke, maar op den duur wat eentonige nummers. De lp is een vakantieherinnering zonder veel diepgang. Het geheel geeft maar weinig van de echt Griekse sfeer weer. Naast opgewektheid wordt namelijk in de Griekse muziek 'n royale plaats voor de melancho lie, afscheid nemen, oneerlijk be handeld worden. Op de lp "Rebe- tlka" zingt Sotiria Bellou er twaalf nummers lang over., ook begeleid door een groep boezoe- kispelers. Bovendien heeft de stem van Bellu veel meer uit drukkingskracht dan die van Zam belis. Natuurlijk is Bellou nu niet de aardigste herinnering aan 'n fijne vakantie maar het is wel een stukje echt Griekenland wat bij Zambelis maar zeer ten dele het geval is. De lp kan niet ha len bij bijvoorbeeld de door CNR (540.004) uitgebrachte lp "Griekse muziek'" waarop Dora Gianokopoulou, Maria Faran- douri Georg Kapernaros en het Trio Hellenique een veel comple ter en boeiender Grieks repertoi re laten heren. H.v.d.H. TV Festival de France Ringo, Sheila, Art Sullivan en C. Jerome Negram NY 11; C. Je rome (dubbelalbum) AZ 85.020 /021. Het afgelopen weekeinde werd in de Maastrichtse Eurohal 't Fran se Festival gehouden. Harry Tho mas, dié- al eerder in 't nieuws kwam door zijn succesvolle schlagerfestival met .een keur van Duitse artiesten, is de grote man van dit festival. Op 15 en 20 april kunt u op de televisie zien hoe het erbij staat met het Gallisohe muzikale talent. De platenmaatschappijen hebben inmiddels niet stilgezeten. Er eijn diverse platen uitgebracht, met chansonnières. Een daarvan is de verzamelelpee van Negram TV Festival de France met di verse zangers en zangeressen. Zo als Ringo Willy Cat, geboren in 1947 in Parijs en in Frankrijk be- "Wien bleit Wien" Das grosse Wunschkonzert mit den Original, Hoch- und Deutsch- meistern BASF 10 219275. Waar is de tijd gebleven van de theetuinen en de muziektenten, van de meisjes met de kanten parasolletjes en de heren met de strooien hóeden, van de Weense wals en de polka in het Prater? Waar is toch die tijd van zwoele zomernachten en zoete romantiek in het met lampionnen verlichte rozenpa.-k? De sfeer uit die tijd van weleer wordt op de plaat "Wien bleibt Wien" opgeroepen, door de Original Hoch- und Deutschmeistern onder leiding van de niet meer zo piepjonge Ju lius, pardon professor Julius Herrmann. Met veel Schwung uiteraard, want daar zijn ze in de muzikale Duitse en Oostenrijk se gebieden nog steeds erg sterk in. Wat deze befaamde kapel aan opgewekte klanken ten gehore brengt is van het veredelde hoempa-soort. De plaat bevat 'n groot aantal marsen, walsen en polka's, die een voor een overbe kend zijn. Ze vormen een uitge breide selectie operettemelodieën met muziek van o.a. de heren Strauss en Ziehrer. Voor het op halen van nostalgische herinne ringen en het meeneuriën van uit eenspattende muziek is deze plaat best geschikt. En voor de prijs hoeft U het eigenlijk ook niet te laten. P.R. Aretha Franklin Let me in your life Atlantic-SD 7292. Als veertienjarige had ze zich al de bijnaam "koningin van de gospelmuziek" verworven, thans staat ze bekend als "Lady Soul": Aretha Franklin, een van de be langrijkste gouddelfsters in de showbusiness. Goed voor veer tien met goud omrande singles en een flink aantal vergulde el pees. Daarnaast heeft ze dan nog eens een schitterende collec tie van vier "grammy awards", voor de beste (vrouwelijke) pres tatie op rythm en bluesgebied. 'n Superstar derhalve, die met de elpee Let me in your life een nieuw goudmijntje hoopt te heb ben aangeboord. Aretha, die als kind al snel het eerste muzikale onderricht kreeg in het koor van haar vader en daarna op de blues-toer ging, heeft in ieder geval voor haar laatóte langspe- goed verzogde, rustige gekozen. De bekendste hit daarop is Ain't nothing like the real thing" van Nick Ashford, en Valerie Simpson. Voor de ove rige songs hebben onder meer Stevie Wonder, Bobby Goldsboro en Leon Russell getekend. Aretha Franklin heeft nog eens haar veelzijdigheid bewezen door twee nummers voor haar rekening te nemen: Oh baby en If you don't think, en door zichzelf op de pia no te begeleiden. Aretha wordt op de elpee verder gesteund door een steeds van bezetting wisse lende achtergï-ondformatie, die tot een harmonieus geheel bij draagt. Een nieuw luisterrijk werkje van behoorlijk gehalte der halve van Aretha, die in het ver leden haar grootste hits scoorde met Respect, Chain of fools en Since you've been gone. JJ>. roemd geworden door Elle, Je ne veux qu'elle, waarvan er 1.300.000 werden verkocht. Van Ringo die begin dit jaar in het huwelijk trad met de Franse zangeres Shei la staan twee nummers op de plaat "Une heure, une nuit" en "Trop belle pour rester seule". Sheila zelf is te horen in Melan cholie, Adam et Eve en Poupée de porcelaine. Al in 1963 klom ze naar de top van de Franse hit parade met L'école est fini. Shei la zingt op de plaat ook nog een duet met haar man getiteld "Les gondoles a Venice". Een Bel gisch-Frans talent is Art Sullivan bekend geworden door zijn Peti te fille aux jeux bleus", die ook op de elpee staat samen met Ensem ble en Adieu, sois heureuse. En dan is er tenslotte nog C. Jerome (zie foto) aanvankelijk etaleur in een grote schoenenzaak in Nancy, daarna wat ronddolend door Frankrijk met een gitaar en ten slotte in Parijs ontdekt door Jean Albertini, directeur artistique van de platenmaatschappij AZ en Sylvain Garcia. In april 1971 kwam voor hem de grote door braak met Kiss me waarvan meer dan een miljoen exempla ren werden verkocht. Daarna, volgden "Himalaya" en "Manhat tan". Behalve dat er van hem dne nummers op de verzamelel pee staan is er voor de liefheb bers van Jerome een dubbele! - pee uitgebracht met niet minder dan 24 chansons van Jero me, waaronder al zijn grote hits B.v.L Richard Strauss: „Also sprach Zarathustra" door het Berlijns Filharmonisch Orkest o.l.v. Her- bert von Kara jan- (DGG stereo 2530 402). Van Friedrich Nietzsche heb ik maar twee boeken gelezen. „De Anti-Clfrist", pas weer in een voortreffelijke vertaling uitgege ven en „Also sprach Zara thustra". Het eerste boek las ik in de turbulente verwarring van het adolescent zijn. Nietzsche's haat tegen het christendom, hoeksteen van zijn denken; het christendom als zinnebeeld van de volstrekte verdraaiing van na tuurlijke waarden. Het christen dom als erfvijand van adeldom, geest en dionysische vreugde. Het vonnis in de „Anti-Christ" kent geen strafuitsluitingsgronden: „Ik spreek tegen het christendom de vreselijkste aller aanklachten uit, die een aanklager ooit in de mond heeft genomenDe christelijke kerk heeft in haar verderfelijk heid niets onberoerd gelaten, zij heeft van elke waarde een on waarde, van elke waarheid een leugen gemaakt". Nietzsche is door het Derde Rijk gruwelijk misbruikt. Men heeft zijn filosofie willen koppe len aan het machtssyndroom van het Herrenvolk. Maar Nietzsche zou nooit de kuddemoraal van de nieuwe orde hebben aanvaard; de proletarische massa marcherend met laarzen en bruine hem den aan beantwoordt niet aan het aristocratisch ideaal van de ze tragische denker. Dat ideaalbeeld schetst Nietz sche in „Also sprach Zarathus tra". „Ik hou van degenen die niet achter de sterren een, reden zoe ken om onder te gaari1 en offer te wezen, maar zich Juist aan de aarde offeren opdat de aarde eens van de Übermensch (onvertaal baar) zal zijn. Zarathustra komt van over de bergen en brengt in Nietzsche's conceptie een aardse boodschap. Richard Strauss, groot bewon deraar van Nietzsche en later van Hitler, neemt het dichterlijk werk van de filosoof als uitgangspunt voor zijn compositie, maar maakt er een kosmisch getint werk van, voorbijtrekkend aan de laatste stad, de laatste planeet. Hij gaat dus Juist de weg in tegengestelde richting. Strauss heeft misschien van Nietzsche niet zo verschrik kelijk veel begrepen. Maar vie wel? Niet wars van pretentie geeft de componist de onderdelen van het symfonisch gedicht na men als: „Van het groot verlan gen", „Van de vreugden en het lijden". „Also sprach Zarathustra" is een gemakkelijk aansprekend stuk muziek. Het hymne-achtig begin is misbruikt bij Olympische spelen en bij reclamespots (een waterdruppel zoekt vertraagd op film zijn weg; de micro-kosmos van de account executive) De opname van het Benijns Filharmonisch Orkest is voor treffelijk. Herbert von Karajan, die het stuk tijdens het Duizend- Jarig Rijk meermalen dirigeerde, stalt de partituur zeer in de breedte uit. Voor mij is de „Zarathustra" eigenlijk meer verwant met de droomwereld bij de schilders van het Duitse symbolisme, dan met de in wezen agressieve aardsheid van Nietzsche. De aanpak van Von Karajan versterkt die ge dachte. De speciale vermelding van de ijle solopartij van Michel Schwalbé is volledig op haar plaats. Strauss schreef het stuk in 1896. Nietzsche verkeerde toen al zeven Jaar in een schemertoestand van waanzin, bijna blind. De vraag is, in hoeverre Strauss met de deer niswekkende toestand van Nietz sche op de hoogte was. Niet zoals in Nietzsche's „Also sprach Za rathustra" is er een ontwikkeling in drieën voor de mens, met als allerlaatste vreugdevolle trap het bereiken van de positieve, crea tieve vrijheid. Strauss' stuk ein digt in een gedragen somber neid, proeve van bekwaamheid van de pas bekeerde Wagneriaan. Von Karajan zet de lijnen met veel zin voor drama nog eens extra aan. AM. Jonathan Edwards Have a good time for me Atco SD 7036. Voor een verrassend goede plaat heeft Jonathan Edwards gezorgd. Een langspeler om rus tig naar te luisteren, met coun- try-achtige muziek. Howel het de derde elpee betreft van Ed wards is de zanger/tekstschrijver in Nederland niet of nauwelijks bekend. Ten onrechte, omdat zijn muziek niét alleen lekker in het gehoor ligt, maar bovendien een alleszins verantwoord peil haalt. Edwards deed zijn meeste erva ring in het verleden op in de band Sugar Creek, 'maar kreeg na vijf jaar plotseling een afkeer van muziek met electrische instru menten. Hij keerde daarom in 1970 met een aantal begeleiders terug naar banjo, tamboerijn har monica, mandoline en gitaar, wat hem bepaald geen windeieren heeft gelegd. Zijn eerste single. Sunshine, kreeg al snel een laag je goud en ook zijn eerste twee elpees deden het in Amerika erg goed. "Have a good time for me" hioet de poëtisch ingestelde Jon athan) Edwards nu ook in West- Europa populair zien te maken. J.P.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19