ar kens pest opzet? Marokkaan reed vriendin met auto dood na ruzie ^Beleggingen ogelijkheid sabotage niet uitgesloten Maximale omvang scholen in nota van dr. Veerman 5 LEIDSE SPAARBANK Uit in de Randstad Zes jaar in hoger beroep „SHIRTS MET SIGARETTEN RECLAME ZIJN ONSCHULDIG" iERDAG 11 APRIL 1974 BINNENLAND rEL/CUYk De mogelijkheid van sabotage wordt jtgesloten als oorzaak van de enorme varkenspest- nie, die vorige week is uitgebroken bij de varkensfok- omeva in het Brabantse Cuyk. j Kokke loopt in de tientallen mil- lens. De grote export- dreigen gevoelige klap- jgen omdat zij bang zijn itenland ons varkensvlees wil hebben. n erg verdachte zaak", zegt -dierenarts G. van Domme. Fomeva. „Want juist in de ar de ziekte is uitgebroken, is van de omheining ver dat hek wordt regelmatig leerd". geneigd in de mogelijkheid tage te geloven, omdat onze maatregelen van dien aard 'het praktisch is uitgesloten, besmetting op een andere Veroorzaakt", vertelt de heer f melen voorzichtig. „Kijk, aan hert denken' hr bovendien wel een half jaar achter op geraakt". De huidige varkenspest epidemie is de omvangrijkste sinds jaren. Per jaar ontdekt men wel iswaar 400 tot 500 gevallen van var kenspest, maar daarbij gaat het doorgaans om vrij kleine bedrijfjes. Op het ogenblik heerst varkenspest echter by een van de grootste fokke rijen in Nederland, die voordat de ziekte weer ontdekt al talloze bees ten aan andere bedrijven heeft gele verd. noet worden weet men niet. et betekent wel een ramp Van Dommelen. de best beveiligde Om verder besmetting te voorkomen geldt vanaf afgelopen maandag een vervoersverbod voor varkens in mid den en Noord-Limburg en een groot deel van Noord-Brabant. Voorlopig blijft het verbod 14 dagen van kraclit. Door het vervoersverbod zijn de var kenshouders en de exportslachteryen waarvan de grootste van Neder land precies in dit gebied liggen in een netelige situatie geraakt. By de vleeswarenfabriek Homburg in Cuyk zag men zich genoodzaakt het hoek een moeeliike dader Werft twee weken pIat te hoek een mo^ke ader ongeveer 1100 man personeel heb_ niiets te doen, omdat de aanvoer varkens totaal stil ligt. Ook de Unox-Zwanenberg slachte ryen van het Unileverconcem in Oss, gaan tydeiyk op een lager pitje Massaal werden gisteren de varkens ingeënt tegen varkenspest. Dat het nog wel eens wat moeite kost om de dieren ter "bestemder plaatse te krijgen laat zich raden. tnoeilyk uit zichzelf kwyt. Dierenarts A. Th. M. Verdyk van de vleeskeuringsdienst Boxtel, ontkent dat de varkens de plotselinge ver huizing slecht zouden kunnen ver dragen. De sterfte tydens het ver voer bleek nameiyk niet groter dan normaal, ongeveer 0,6 procent. Di*. Verdyk heeft enige kennis van zaken over de oorzaken van afwy- kende vleeskwaliteit by stress-gevoe lige varkens, want recentelyk pro moveerde hy op dit onderwerp. De stress-toestand heeft een verslech terende invloed op de vleeskwaLiteit. „Het is jammer dat de varkens niet wat vetter mogen wonden", zegt hy peinzend als we naar het laden staan te kijken. „Want dan zouden ze beter tegen stress bestand zyn". „Het inenten van varkens tegen pest is overigens wel een discussiepunt in Nederland", vertelt ldj. „Niet de hele varkensstapel wondt nameiyk geënt. En het buitenland maakt er soms wel eens bezwaar tegen". De var kenspest is overigens niet besmette lijk voor de mensen", zegt hy. „Be smet varkensvlees is niet sohadelyk voor de mens". .Per jaar wonden er in ons land 11 miljoen sladhtvurkens afgeleverd. Het inenten kost een paar gulden per varken, zodat het in de miljoenen guldens gaat lopen". Directeur Bo- nants van de NCB vertelt dat de pry zen voor de boeren de laatste tyd toch al sterk zyn gedaald. In janu ari van dit jaar werd ongeveer 80 gulden meer betaald voor een slacht- varken dan op het ogenblik en dat is ver beneden de kostprys.". „Het is op het ogenblik moeiiyk te beoordelen hoe het buitenland zal reageren", zegt directeur Bonants. „Zou men daar besluiten tot een ty- delyk invoerverbod, dan kun je wel spreken van de catastrofe. De Wyse van Fo- ieen enkel dier verlaat het f mag er binnen zonder sluis te zyn gecontro- tchtwagens komen het ter- tl niet op". „We wjllen !id van sabotage daarom pjgeval onderzocht hebben", '""^r De Wyse. „Daarom heb- rykspolitie Ingeschakeld". Gerards van de rykspolitie wuift de veronderstelling age verbaasd van de hand. daar trouwens al zo oud isalem" zegt hy. zyn gisteren meer dan 50 - bestaande uit een die drie assistenten begon- en massale iaientingsactie Irabant, Noord-Limburg en hoek. Daarmee hoopt men de varkenspest zich __|tbreldt. in Cuyk zyn nu by negen edryven in het zuiden en in het land gevallen van ontdekt. By Fomeva DEN HAAG Voor een enkele derwijs soepel verloopt en dat er nog van het onderwijs verloren dreigt schoolsoort bestaat er wel enig in- geen sprake is van een hinderlijke te gaan. De verhoging beoogt te zicht in de wenselijke maximale vorm van massaliteit. In de werk- voorkomen, dat „automatisch" scho- omvang, dat als vuistregel kan wor- groep streekprognoses wordt met de len ontstaan, die vanuit onderwijs- si-^n7nr&issrxTZ iy~,r draaien. Alleen de veecentrale van de NCB in Boxtel is «r door een unieke bliksem actie in geslaagd om de slachtery in de komende dagen op normale toeren te laten draaien. Vlak voor het ver voersverbod van kracht werd, haal den vrachtwagens van de NCB in het afgelopen weekeinde 17.000 varkens op by de veehouders in hun gebied. De NCB (Noord-Brabantse Christe lijke Boerenbond) in Boxtel verwerkt dageiyks zo'n 4000 varkens in zyn slachtery. „Wanneer we geen maatregelen had mensen naar huis moeten sturen", zegt de heer H. A. L. Bonants van de NCB, terwyl hy een toeziend oog houdt op het laden van de varkens op een welde naast de slachtery. „Wy kunnen nu drie dagen vooruit, daarna kunnen we ons redden met varkens uit het gebied, waar geen vervoersverbod geldt". maximum van 1000 leerlin- der meer over deze maxima 1 gen kunnen hebben, een scholenge- dachten gewisseld, aldus de bewinds- meenschap voor atheneum De voorgestelde verhogir# havo havo-school 400 vo-school 300 leerlingen. Dit heeft staatssecretaris dr. A Veerman van Onderwijs en Weten- totstandkoming schappen meegedeeld in een nota brieken, waar d kundig oogpunt te gering van vang moeten worden geacht, aldus dr. Veerman. Aan het wetsontwerp om de stich- de tingsnormen te verhogen ligt de de Tweede kamer Op stukje afgepaald terrein leiding van de voorbereiding i terbedryf van de vleeswa- naast de slachteryen krioelen nog dui- wijziging in de wet stichtingsnormen moet niet worden overweging ten grondslag dat de leer- opgevat als het bevorderen van de ling uit een niet te beperkt en rede van onderwijsfa- lijk assortiment van vakkenpak- individuele leerling ketten dat pakket moet kunnen kie- verloren loopt en de organisatorische problemen zo groot zijn, dat de geest AMSTERDAM Klein Bellevue: gehele mnd apr. beh. ma. bloot, Joris Schiks en Flip Hallema; 12 might jazz; Nieuwe de la Mar: 12 t.m. 18 apr. 20.15 uur Slippers mjn.v. Mary Dresselhuys, Guus Hermus, Willike Alberti en Jeroen Krabbé; 12 tm. 15 apr. 14.00 uur Twee emmertjes water halen, Amste Toneel; Stadsschouwburg: 12 en 13 apr. 20.15 uur Int. Folkloristisch Dans theater: 14 en 17 apr. 20.15 uur Wilden, toneelgroep Globe; 15 apr. 13.00 uur Scapinoballet; 20.00 uur La Bohème, Ned. Opera stichting; 16 apr. 20.15 uur De zottin van Chaillot, Haagse Co- medie, 18 apr. 20.15 uur Koning Lear, Publiekstheater; Shaffytheater: 12 en 13 apr. 24.00 uur Mime bond voor mime be oefenaars; 16 tm. 18 apr. 20.30 uur Fuhhouse classics; 20.30 uui Buikgordel voor 2 heren en de Bokser, Dzjatsh; 16 apr. 22.00 uu: Resistentieaiik17 apr. 22.00 uur Boy Edgar Sound; 18 apr. 22.0f uur Dixie; Theater Carré: 9 t/m 28 apr. (beh. 22 apr.) 20.15 uur Dag, da; heerlyke lach, Nederlandse revue; De Brakke Grond: 16 tm. 20 apr. 0.30 uur Sterf de moord, toneel groep Centrum; Westerkerk: 12 apr. 19.30 uur Johannes Passion, Joh. Seb. Bach Westerkerkkoor, Bachorkest en solisten, dirigent: Simon C. Jan ROTTERDAM Piccolo Theater: 12 en 13 apr. 14.15 uur Proeftheater, Wy met Balei teloo; 12 t.m. 14 en 16 tm. 18 apr. 20.15 uur De eigein wereld er. die andere van Bep Vuyk, door Josephine van Gasteren; 14 apr 13.00 en 15.15 uur Wiedus, niet alle vogels vliegen, Kimdertheate Wiedus o.l.v. Louis Lemaire; Luxor Theater: 12, 13, 16 en 17 apr. 20.00 uur One Man Show. Tooi. Hermans; De Lantaren: 12 apr. 20.30 uur Jazzproject van bassist Alan Silva met saxofonist Glenn Speannarm, pianist Bobby Few en de work shops van het Rotterdamse Jazz-house; 13 apr. 20.30 uur On- afhaoikelyk Toneel, Het Badhuis, Wladimir Majakowski; 20.30 uur Arie Gelderblom leest in „Literair Café" voor uit eigen werk; 16 apr. 20.30 uur. Melancholie, debuut van Saturnus; 17 er 18 apr. 20.30 uur Saturnus met „Melancholie"; Ruimte: 12 april 21.00 uur Popconcert door Galaxis; Theater In den Twijfelaar: 12 en 13 april 20.30 uur Cabaret Har Otjes; Rotterdamse Schouwburg: 13 april 20.15 uur Amst. Publiekstheater Koning Lear, Shakespeare; 14 en 15 april 20.15 uur Amst. Pu bliekstheater, De Hollandse ronselaar; 18 april 20.15 uur Zuidelyl Toneel Globe, Een bruid in de morgen, Hugo Claus. De Doelen: 13 apr. 20.00 uur Concert door het RET-Mannenkoo o.l.v. Piet Struyk; 18 april 20.15 uur Concert door het Rott. Phi" Ork. o.l.v. Lor in Maazel. Hof plein theater: 13 tm 18 april 20.15 uur Gerard Cox en Frai Halsema, Wat je zegt dat ben je zelf: Grote Schouwburg: 16 en 17 april 20.15 uur Toneelgroep Podiui De Cirkel, Somerset Maugham; DEN HAAG Koninklijke Schouwburg 13 en 18 april 20.15 uur Haagse Comeu Barbaren, Maksim Gorki, 14 april 14.00 uur Haagse Comedie. D zottin van Chaillot, Jean Giraudoux; 20.15 Hendrik IV, Luig Pirandello; 15 april 14.00 uur Tartuffe, Molière; 20.15 uur De zot tin van Chaillot; 16 april 20.15 uur Publiekstheater, Koning Lear 17 april 20.15 uur Publiekstheater, De Revisor, Nikolaj Gogolj; HOT Theater: 13 april 14.00 uur Kindertheater Pssstt, Piccolo er de Onderstebovenbaas; 20.30 uur Haagse Comedie, August, August August, Pavel Kohout; 14 april 15.00 en 24.00 uur Jazz of all times Rita Reys en Pim Jacobs, Theo Loevendle Consort, The Reunior Jazzband, Trio Rob Agerbeek, Trio Cees Slinger en het Fran Eisen Septet; 15 april 14.00 uur Kindertheater Pssstt, Piccolo er de Verkleinman; 20.15 uur August, August, August 16, 17 en lf april 20.30 uur Nieuwe Komedie, Kou we kermis, Aniton Quintana, Theater Aan de Haven: 12 april 20.15 uur Toneelgroep De Appel Peer Gynt, Ibsen; 13 april 20.15 uur Toneelgroep De Appel, Mac- bett, Ionesco; 18 april 20.15 uur, Onder het melkwoud; Diligentia: 12 april 20.15 uur De Albert Mol Story; 14 april 14.30 uur Miriam Fried, viool, en Thom Bollen, piano, werken van Mozart, Strawinsky en Franck; 15 apr. 14.30 uur: Malcolm Fra- ger, piano; 18 april 21.30 uur Rondomconcert door 12 medewer kenden; werken van Kagel, Ligett en Fousseur; Frank Kooman (poppenspel)12 april 14.30 uur Lompie, de lorre- beer; 13 april 14.30 uur Sophonyus, het wyze konyn; Theater In de Steeg: 13 april 20.30 uur Toneelgroep De Cirkel, Eer dag uit de dood van verdomde Lowietje; Guido van Deth (poppenspel)13 april 14.30 uur De Paashaas; 20.3( uur, Aarde, water, vuur en licht; 15 april 14.30 uur De Paashaas Congresgebouw: 17 april 20.15 uur Operette Theater van Oberhau sen, Maske in Blau; Gemeentehuis: 18 april 20.15 uur Nel Oosthout, Het grote gebeure. Belcampo. ADVERTENTIE zenden varkens door de modder. Voor hen een ongekende weelde, na hun kortstondige leven in brandschone scholen van vi onderwijs te verhogen. De staatssecretaris heeft :c i Homburg zyn begin k 14.500 besmette varkens a onze totale schade op 6.4 guldenzegt een directeur ïva. ,De helft daarvan wordt ryk vergoed. Maar we zyn nat, want varkens raken warmte zijn, dat de organisatie ADVERTENTIE brandweer van Boxtel hield de dieren ferentiaties zonder meer uitvoerbaar Gewesten betaald uit schatkist DEN HAAG Minister De Gaay ten. Aldus blijkt uit het antwoord, Fortman van Binnenlandse Zaken dat de bewindsman gegeven heeft op verwacht dat de op basis van de toe- schriftelijke vragen van het tweede- komstige gewestwet ingestelde ge- kamerlid Wisseling (CHU) westen hun geldelijke middelen voor- Reeds thans ontvangen de pre-ge- namelijk rechtstreeks uit de schatkist westen gelden uit de kas van het rijk: zullen ontvangen. De gewesten zijn in 1973 is f 2,2 miljoen uitgekeerd en dan minder afhankelijk van de fi- voor 1974 is een rijksbijdrage van nanciële bijdragen van de gemeen- bijna f 5 miljoen beschikbaar. Maak het u gemakkelijk: wor alle geldzaken naar één adres ook voor ARNHEM De procureur-gene raal bij het gerechtshof te Arnhem, mr. J. E. Vriesema, heeft gister avond drie en een half Jaar gevan- Bijenkorf: AMSTERDAM De Bijenkorf is niet van plan de verkoop van kin dershirts met de afbeelding van een doosje sigaretten (Marlboro) stop te zetten. Dr. L. Meinsma, directeur van het Koningin Wilhelmina Fonds, had naar aanleiding van een adverten tie in een telegram aan de Bijen korf gevraagd de shirts uit de ver koop te nemen. Volgens de Bijenkorf-directie gaat het hier om een onschuldig ver- schynsel, waarmee het grootwinkel- bedryf het roken door kinderen niet wil propageren. genisstraf met aftrek geëist tegen de Marokkaanse fabrieksarbeider uit Arnhem die op 1 maart van het vo rig jaar met opzet het 20-jarige meis je Willie van Zwam heeft doodgere den. De rechtbank te Arnhem veroor deelde de man tot 6 Jaar gevange nisstraf na een eis van 8 Jaar. De behandeling van deze zaak in ho ger beroep, werd een maratonzitting van bijna 12 uur. Het hof had zich terdege voorbereid en een aantal deskundigen opgeroepen waaronder twee psychiaters en een cultureel an tropoloog dr. D. G. Jongmans, een kenner van de gewoonten van de Islamitische bevolking van Noord- Afrika. De psychiaters kwamen tot de conclusie dat de Marokkaan licht tot sterk verminderd toereke ningsvatbaar moet worden geacht. Men dacht zelfs dat de misdaad zou kunnen zijn epilepsieaanval. De Marokkaan had een verhouding aangeknoopt met het Arnhemse meisje Willie van Zwam. hoewel hij een vrouw met vijf kinderen in Ma rokko heeft. De intieme omgang met Willie bleef niet zonder gevol gen. Er kwam een abortus van. Be gin 1973 werd de toestand tussen de Marokkaan en het gezin Van Zwam nogal gespannen. Ook Willie wist niet meer wat te beginnen met deze man met wie ze samen op een fa briek te Eist werkte. De man was bij haar thuis op gastvrije wijze ont haald en ging zelfs mee op een va kantiereisje naar Duitsland. Niet geheel duidelijk is ooit geworden of hij een einde wilde maken aan de verhouding omdat Willie daarop aan gedrongen had. In ieder geval kwam het op 1 maart tot een uitbarsting. Na een woorden wisseling op straat, waarbij ook de vader van Willie tegenwoordig was. stapte de Marokkaan in zijn zware Mercedes auto en reed in volle vaart op het meisje af, die juist de Zeesingel in Arnhem-zuid overstak, op weg naar de ouderlijke woning. Ze werd door de auto geschept, en tientallen meters meegesleurd. Ze moet op slag dood zijn geweest. De Marokkaan verklaarde zich niets te herinneren van zijn daad. Hij zat versuft achter het stuur van de auto toen de vader van het meisje hem door elkaar schudde en riep: Je hebt mijn dochter doodgere den. Het was secondewerk, zei de va der van het slachtoffer gisteren bij het hof. De procureur generaal had sterk de indruk dat de verdachte een man is die zijn verplichtingen ten opzichte van zijn gezin in Marokko nauwgezet is nagekomen. Hij heeft hier in Nederland echter een span nende tijd gehad na een bedrijfson geval, waarbij hij zware brandwon den had opgelopen. Ook een sociaal werker van het Marokkaans cen trum ziet in hem een vriendelilke, rustige en sociaal voelende man die hij het beheer had gegeven van het centrum voor Marokkanen in Arn hem. De procureur generaal achtte hem schuldig aan doodslag, maar wilde in aanmerking nemen dat een straf zes jaar erg zwaar is voor een man uit een ander werelddeel, en kwam daarom toen met een eis van drie en een half Jaar. De uitspraak is op 24 april. ADVERTENTIE Overheerlijk INDISCH of CHINEES ETEN In gezellige sfeer en met prettige bediening INDISCH RESTAURANT Q0ea |(0entjj BalOe "f

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15