De Katwijkse horeca wil langer ope Tulpenhandel klapt in elkaar Teidersschool na 9-0 bi lagere scholen favoriet Schoolvoetbaltoernooi Bij de Rijnsburgse bloemenveiling Floradraaiden bij een aanvoer van 347.811 bossen er 42.754 door WOENSDAG 10 APRIL J KATWIJK De Katwijkse horeca-mensen willen in het weekeinde, vrijdag-, zaterdag en zondagavond, hun zaken tot twee uur open laten, in plaats van de verplichte slui ting op zaterdag- en zondagavond van twaalf uur en op maandag- tot en met vrijdag avond tote één uur. Maandag tot en met donderdag willen ze tot één uur open. Ze hebben die aanvraag op schrift gesteld en gisteravond naar 't Katwijkse gemeentebestuur verzon den. De fractieleiders van de diverse politieke partijen hebben de brief in fotokopie gister avond in de bus gekregen. "Ondanks het feit dat wij dit ver zoek al herhaalde malen mondeling hebben gedaan aan de burgemees ter, is de toestemming steeds afge wezen", schrijven de Katwijkse ho tel- café en restauranthouders aan het gemeentebestuur. Om zich finan cieel te kunnen handhaven menen de horecamensen dat hun verzoek een bittere noodzaak is geworden. In Noordwijk mogen de zaken tot twee en vier uur open blijven, Wassenaar tot twee, drie en vier uur, en in Lei den. Valkenburg, Sassenheim, Lis- se en Noordwijkerhout mag de hore ca tot twee uur *s avonds open blij ven. Ook vestigen de horcca-mensen er de aandacht op dat "plaatselijke voetbalverenigingen en alle wijkge- bouwen van kerken, die vaak lan ger open mogen zijn met prijzen zon der hoge personeelskosten, voor ons een enorme concurrentie bete kenen". Skuytevaert is, zo staat in de brief, iedere zaterdagnacht tot vier uur open. Twee maten "Kijk, dat is nou meten met twee maten", meent Doedelhar-eigenaar A. Haasnoot. "Ik ben over die slui tingstijd al vaker bij de burgemees ter geweest, maar steeds zegt hij: de tijd is er nog niet rijp voor. Maar volgend jaar gaat die man met pensioen. Dan is hy er vanaf, wat krijg je dan? Misschien wel 'n ISGP-burgemeester". Daarom wil len de horecamensen hun verzoek nog tijdens de ambtsperiode van burgemeester Vermeulen in een vergunning zien omgezet. Dertig procent meer omzet, over de gehele week bezien, verwacht Haasnoot van het tot twee uur open zijn tijdens het weekeinde. Hoe la ter de café's sluiten, hoe later het rustig wordt op straat, is de redene ring van sommige Katwijkers. Haasnoot: "Een jaar of tien geleden was het een puinhoop iedere keer op de Voorstraat als om elf uur de ca fé's dicht moesten Daar is toen twaalf uur van gemaakt en het is zienderogen minder geworden. Als Je allemaafl om twaalf uur sluit, heb je ook herrie van auto's en overlast op straat". Gistermiddag hebben de horeca- rr^sen in De Doedel een vergade ring belegd. Zo'n tien van de twee entwintig ondertekenaars van de brief waren daar aanwezig. "De rest is niet gekomen. De één omdat hi' echt niet kon, maar ook een aan tal omdat ze het niet meer zien zit ten". zegt Th. Lindeboom van het gelijknamige café in de Voorstraat. "Ik ben er zelf al dertien jaar voor bezig". "Het gaat er helemaal niet om de klanten uit andere plaatsen weg te trekken", zegt Haasnoot. "We hoDen hgt op gelijk niveau te hou den. En dan mag Katwijk nog hele maal niet mopperen wat de rotzooi op straat betreft". De horeca-men sen dat bleek gisteren tijdens de vergadering, menen dat wanneer de café's tot twee uur open mogen zijn, het sluiten van de café's een natuur lijker en daardoor een rustiger ver loop zal hebben. Momenteel blijven velen die er vanwege de sluitingstijd uitmoeten, voor het café op de straat staan napraten. Door Willem Chr. Nijeboer Foto Jaap van Duijn van de brief grote beroering in Kat wijk. "Vooral omdat het door zo veel horecabedrijven wordt gesteund. Zelfs de restaurants, die er niet zo'n grot' baat bij hebben steunen ons. Ik zie het als de knuppel in het hoen derhok gooien van de horecabedrij ven. Over de uitslag durf ik geen zinnig woord te zeggen. Algemeen, waren de vergaderde horeca-mensen het er wel over eens dat de Kat wijkse gemeentepolitie gunstig zal adviseren over hun aanvraag. Een mening over tot twee uur 's nachts openblijven in het weekeinde wilde korpschef F. J. Laméris in dit sta dium niet geven: "Geen commen taar". "Ik kreeg een bus met toeristen tegen twaalven", vertelt mevrouw A. Krayczyrski—Landman. Die mensen zeiden dat als ik geen ver gunning had de volgende dag, ze niet meer terug zouden komen. Komen ze de volgende dag: waar is Je ver gunning? Had ik niet. Weg zaterdag, weg zondag, naar Noordwijk. Dat is al weer twee Jaar geleden. De laat ste bus die Je 's avonds krijgt, dat zijn meestal oudere mensen, die wil len doorfeesten na het eten in de zelfde gelegenheid. Ik vind het om twaalf uur afrekenen ook helemaal geen service. We jagen zo de men sen weg. Als ik zelf met vakantie ben wil ik ook graag doorfeesten en niet om twaalf uur al naar bed. Dat wilt u toch zeker ook? Het gaat mij nog niet eens om het hoofdseizoen maar veel meer om het voorseizoen. Ga nou eens kijken bij café Lindeboom. Die begint pas goed te lopen als de t.v. is afgelopen. Die man heeft nog drie kwartier om z'n avond goed te maken". zie je al niet meer. Dat geldt voor veel collega's. Als ik moet wachten tot elf uur. dan is het toch heel be langrijk dat Je langer open mag blij ven. De meeste collega's komen al niet meer naar de vergadering. De moed is al een beetje ingezakt". Lammen en blinden „En weet u wat het isDie christelijke partjen die halen met taxi's lammen en blinden naar de stembus, zieken worden opgehaald. Maar veel van mijn klanten die zeg gen: wat kan mij die gemeenteboel schelen, laten ze het maar uitzoeken. Die gaan niet stemmen. Dat geeft een heel verkeerd beeld in de raad. Toen ik hier begon, had je nog niet eens muziek in de zaak op zondag. Ook dat wordt oogluikend toegestaan. Dat is het enige dat toen voor elkaar is gekomen". Lindeboom meent dat het hem een derde in de omzet zal schelen, wanneer er in het weekeinde tot twee uur mag worden gedaan door de Katwijkse horepa. Doedelbar-eigenaar Haasnoot: „Veel mensen vertrekken al om elf uur, half twaalf uit Katwijk. Die gaan dan verder naar Noordwijk, Scheveningen en Wassenaar. En dat zijn juist de mensen die een losse cent in de zak hebben. Die stuur je wreg, de mensen die het zich kunnen veroorloven om een taxi te nemen. Wij horeca-mensen gaan vaak 's avonds nog een stukje eten bij een collega ergens anders. Dan kom je ze tegen.je eigen klanten". Horeca-mensen in vergade- om twaalf uur dicht omdat het op zondagmorgen om zes uur mag je ook niet na twaalven ring: "Op zaterdagavond moet je dan zondag is. Maar je mag wel open zijn En zondagavond zijn. Dan is het toch al maandag?" Slapers HAZERSWOUDE De NKV-cen trale Hazerswoude - Koudekerk aan den Rijn organiseert op vrijdag 12 april, vanaf 20.30 uur, een kaartavond in het Michelshuis te Hazerswoude- dorp. Te verdelen zijn er vijfhonderd eieren onder de winnaars van dit kla- verjasfestijn. Op deze avond worden ook de prijzen uitgereikt aan de hoogst geplaatsten van de klaverjas- competitie, die de afeelopen winter is gehouden. Knuppel O. Hornkamp, eigenaar van Casa Cara en Maribel, verwacht dat zijn weekomzet vijfentwintig procent vooruit zal gaan wanneer de open stelling in het weekeinde tot twee uur mogelijk wordt. "Het is maar een schatting, het kan best nog veel ho ger liggen". Hornkamp verwacht "En sinds wanneer kan de minder heid aan de meerderheid de wil op leggen? Ik zal niet zeggen:. Jullie mogen niet naar de kerk op zondag. Maar mogen wij dan open zijn? Ze hebben er zelf ook profijt van want ze mopperen als er geen slapers met ontbijt zijn. Het is niet de Kat wijkse bevolking die ertegen is maar het gemeentehuis. Het gaat er mij niet om dat ik altijd tot twee uur open wil blijven, maar als de mo gelijkheid er is, dan wil ik er gebruik van kunnen maken. Je slaat een fi guur als je om twaalf uur zegt: af rekenen. En dan ben Jij zo kinder achtig. Dennis Verplancke: „Voor mij heeft het helemaal geen voordeel. Het kost alleen tijd. Maar ik wil niet achterblijven. Af en toe is het ge woon een straf. Dan heb je drie of vier plakkers die weten dat je open mag blijven. Maar echt honderd gul den meer omzetten?.nee dat zie ik niet. Ze zeggen: het moet groeien in Katwijk, het eerste jaar een beetje en daarna steeds meer. Daarom doe ik mee, om te kijken of het zó is. Vrijdag en zaterdag, die zijn voor mij wel belangrijk". Th. Lindeboom: „Ik heb vanmiddag al gezegd tijdens de vergadering: ik voor een aanvraag voor het hele jaar, niet alleen voor heit seizoen, vooral met het weekein den ook in de winter. Ook in het seizoen zit hier voor de helft vaste klanten. In de winter heb je veel mooie t.v.-programma's in het week einde. Dat merk je, na elven, dan komen ze nog even. Die veraf wonen LEIDEN Enthousiaste moeders, die de potten en pannen op deze' zonnige dag maar eens de potten en pannen hadden gelaten, mee levende (sportieve) leraren en le raressen druk coachend aan de zijlijn, hard juichende supporters met nog van inkt druipende spandoeken, maar boverial hon derden (erg) jonge voetballertjes: ze waren gisteren weer allemaal te zien op de velden van het sporpark "De Vliet" waar de pou les van het schoolvoetbaltoernooi bij de lagere scholen worden af gewerkt. Schoolvoetbal Jongens, klaarmaken voor de wedstrijd. (Foto Jan Holvast) Natuurlijk waren ook de felle discussies niet van de lucht. Zoals dat ene jongetje van de Harte- brugschool dat dacht dat de 6-0 overwinning van "zijn" school op de Sint Petrusschool het bittere einde betekende, maar er door aanhangsters van de Teiders school met nadruk op werd gewe zen dat de "Telders" natuurlijk beter waren. Die hadden toch met maar liefst 9-0 gewonnen van de Pro testants Christelijke Basisschool Hooglandse Kerkgracht? Het antwoord op de vraag wie er nu eigenlijk de sterkste is kon niemand geven. Dat zal (of is) vandaag gegeven (worden) op het voetbalveld, als de beste teams elkaar in de finale-ronden ont moeten. Uitslagen LAGERE SCHOLEN Poule 1: W ilhelminaschool Sjaloomschool Zoeterwoude 2-1, Sjaloomschool Leidse Houtschool 0-2. Leidse Hout- school Wilhelminaschool 1-1. Win naar: Leidse Houtschool. Poule 2: Marnix van St. Aldegondeschool 3t. Antoniusschool 2-0, St. Antonius- school In de Houtkamp Leiderdorp 6-0, In de Houtkamp - Marnix van St. Aldegondeschool 0-4. Winnaar: Marnix van St. Aldegondeschool. Poule 3: Prins Bernardschool Don Bosco 0-2, Don Bosco Koningin Emma- school 1-0, Kon. Emmaschool Pr 3ernardschool 3-0. Winnaar: Don Bosco. Poule 4: Prinses Ireneschool Prot. Chr. School 1-2, Prot. Chr. School Me- renwijkschool 2-1. Merenwyksohool Pr. Ireneschool Ó-l. Winnaar: Pro testants Christelijke School Ob; straat. Poule 5: Pr. Kennedyschool Heilig: school 1-1, Oppenheimschool Hartschool 2-1. Oppenheimscha n Pr. Kennedyschool 3-1. Oppenheimschool. Poule 6: Koningin Julia naschool Sui 0] derslaanschool 0-1, Stadhouders school Pacellischooi 0-3, schooi Koningin Julianaschoc Winnaar: Pacellischooi. Poule 7: Willem de Zwygerlaanschool - Margrietschooi 0-1. Pr. Mar; J school Pestalozzischooi 1-0, P lozzischool W. de Zwygerlj Poule 8: Gr. van Prinsterenschool parkschool 2-1, Zuiderparkschs Karei Doormanschool 0-1, Doormanschool Gr. van Pi renschool 2-0. Winnaar: Karei manschool. Poule 9: Willem de Zwijgerschool 2 derparkschool 2 1-0, Zuiderpari Durieuschool 2 0-0, Durieus Winnaar: W. de Zwijgerl.school Winnaar: W. de Zwijgerschool Poule 10: Aloysiusschool St. Jansschool St. Jansschool Leonarduss 2-i, Leonardusschooi - AlJ, Vervolg van pagina 1 RIJNSBURG Maar liefst 42.754 bossen tulpen zijn gisteren doorge draaid op de Rijnsburgse veiling Flo ra. Er werd een verlies geleden van zo'n ZV2 ton. Zo gaat 't al dagen. Het warme \yeer heeft de kwekers in grote Door Cees Combee moeilijkheden gebracht. Tot de zwaarst getroffenen behoren de klei ne kwekers en zij, die naast de bollen teelt ook nog 1 of 2 kassen, voor namelijk kassen, hebben staan om bol bloemen te trekken. In hoofdzaak worden tulpen en narcissen doorge draaid, die enige dagen en in som mige gevallen een week door de kwe- Eerlijk zijn ker zijn opgeslagen in de koelcellen, en korte tulpen van de koude grond. Toen vorige week de prijzen zakten hebben vele kwekers de gok gewaagd hun produkten wel te snijden en ze daarna te plaatsen in de cellen in de hoop, dat ze er in de paasweek een hoger bedrag voor zouden krijgen. Die gok is mislukt. De aanvoer van (nagenoeg de laatste) tulpen uit de kassen en die van de koude grond overlappen el kaar door het ongekend gunstige weer. Op het veld zijn de gewassen veel eerder rijp dan in andere jaren. Wel veertien dagen vroeger. Boven dien is de vraag naar bolbloemen in het buitenland erg gering. Het is daar eveneens warm, zodat er aller lei bloemen in bloei staan. Nu blijkt dat de afnemers daar de voorkeur geven aan een ander bloemetje in huis dan tulpen, waartegen zij al vanaf de kerst hebben moeten aan kijken. stuur, over de debacle, paasweek - anders één van de top pers voor de veiling - is ingezet: "In ons vak moet Je eerlijk zijn. We moe ten daarom de zaak over het gehele bolbloemenseizoen bekijken. Dat is tot nu toe uitgesproken goed ge weest. Zo goed als er nu op het prachtige weer wordt gescholden is er de gehele winter van geprofiteerd. Door de kwe kers en de handel. Bovendien hebben de kwekers weinig brandstof nodig ge had. De natuur hebben we niet in on ze hand. Met een tegenslag, zoals de ze moet rekening worden gehouden. De kwekers, die de hele winter aan hun trek zijn gekomen, behoeven niet bij de pakken neer te zitten. Die full time kwekers, die de afgelopen maan den goede prijzen hebben gemaakt, doen zo'n tegenslag met een schouder ophalen af. Wat er momenteel door draait verdient niet beter. De keur meesters letten op optimale kwali teit. Wanneer de bloemen enige da gen in de koelcellen hebben gestaan worden ze zonder meer afgekeurd. Jammer voor de aanvoerders. Tulpen eerste soort doen nog een gulden en hoger en de korte tulpen van het veld gaan als ze eerste soort zijn van f 0,50 tot f 0,60 per bos. Daarentegen zijn gladiolen, troschrysanten en anjers duur. De aanvoer van deze produkten is echter nog gering. Binnenkort komt er beslist een schaarste in de aanvoer. Het kan wel eens zijn, dat de bloemen rond Moederdag erg duur zijn". Kleinere kwekers Kweker Bart Kralt, die dit Jaar een forse miljoen tulpen in zijn kas sen heeft getrokken, behoort niet tot de gedupeerden. Voor de laatste hon derdduizend heeft hij toch nog altijd de kostprijs gekregen. Wel stelt hij: "De kleinere kwekers en de midden- groeperingen worden het zwaarst ge troffen. Ze zijn in onze branche he\. meest kwetsbaar. Neem de kwekers, die naast bollenteelt ook nog wat doen aan het kweken van bloemen. In een rolkas. Ze hadden de afgelopen win ter, toen de prijzen van de tulpen heel best waren, narcissen in hun kas. Dat leverde financieel niet zulke beste re sultaten op. Hun hoop hadden ze daarom gevestigd op de laatste trek. Deze bestond uit tulpen, omdat voor die bloemen door de handel vorig jaar in de paasweek behoorlijk wat werd neergeteld. Die hoop hebben ze nu in mist zien opgaan. Door de lage prij zen en het doordraaien. Voorts zijn er kwekers, die nog tulpen in hun kas hadden staan, gedupeerd. Je moet be grijpen, dat bij die kleinere kwekers de vrouwen en kinderen meestal heel hard meewerken bij het snijden en veilingklaar maken van de produk ten. Heus, ik benijd hen niet. Ook niet de collega's, die nu tulpen snijden van de koude grond. De groten kunnen de klap wel opvangen, omdat ze het hele seizoen door goede prijzen hebben ontvangen. Zoiets als nu heb ik in jaren niet meegemaakt. Het is wel te leurstellend." Aan de hand van Jarenlange er varingen heeft Kralt berekend, dat een bos tulpen, inclusief de bol, die hij voor het gemak op vijf cent per stuk stelt, minstens f 1,50 moet op brengen om uit de kosten te komen. Dan blijft er voor de eigenaar van de kwekerij maar een beroerd schijn tje over. Tot die kosten bhoren naast de bollen het planten, het oogsten, het beregenen, het bossen, de container- en de veilingkarrenhuur, de veiling- kosten etc. Snel heeft de Rijnsburgse kweker aan de hand van de aanvoercijfers, de doordaria en de gemaakte gemid- dlde prijs, berekend, dat er gisteren alleen al bij .Flora' door de aanvoer ders van tulpen - de narcissen zitten niet in dit bedrag - een verlies is ge leden van f 338.000,-. Vandaag hangt hen weer zoiets boven het hoofd Geen opgewekt beeld dus. Het kwe ken en handelen in bloemen is een avontuurlijke bezigheid. Heel goed kan het zijn, dat bij 't omslaan van het weer de prijzen weer drastisch de hoogte ingaan. De Bilt voorspelt ech ter nog steeds zon. Poule 11: Lorentzschool St. Petrusschi Sc. Petrusschool Hartebrug 0-6, Hartebrugschool Lore® 3-0. Winnaar: Hartebrugschool Poule 12: Eerste Leidse Schoolverenigin Gunningschool 0-2, Gunningsd De Leerhoeve (Warmond) 2-0. Leerhoeve Eerste Leidse Sd vereniging 0-0. Winnaar: Gua school. Poule 13: Durieuschool St. Josephschoc St. Josephschool Hamaiö school 0-1, Hamarskjoldschool - rieuschool 0-1, St. Josephschool na strafschoppen. Poule 14: Lucas van Le.vdenschool school 0-1, Hofdijckschool Ligthartschool 1-0, J. Ligcharts Lucas v. Leydenschool 1-1. naar: Hofdijckschool. Poule 15: Engelendaelschool Leiderdorp- dersschool 0-1, Teidersschool - Chr. Basisschool Hoogl. Chr. Basissch. Engeldaelsch. Winnaar: Telderskade, Poule 16: Pr. Beatrixschool Jena schoo Kring' 3-1, Jenasch. 'De KriW St. Barbaraschooi 0-3, St. Ba? school Pr. Beatrixschool 1-1. naar; St. Barbaraschooi. Poule 17: Engelendaelschool 1 Lusthd school 3-0, Lusthoflaanschool denhofschool O'geest 0-2, Oude! schoolEngelendaelschool 2-2. naar: Engelendaelschool Lelde Poule 18: Drie OktoberstraatWillem de gerschooi 0-1, Willem de school Leiden Apolloschool Apolloschool Drie OktobetS 6-0. Winnaar: Apolloschool. Poule 19 Prinses Marijkeschooi Agaa® 0-0. Agaathlaan Prinses school 1-0. Winnaar: Agaathla*

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4