EIDSCH DAGBLAD Planbureau erg bezorgd over werkgelegenheid. Jongetje (5) vermoord in Maastricht Brand bij spuitgast Politie bij Stipdonk vandaag VALSE BRIEF VAN WILSON VERBRAND reen l)olleiivluehten' verleg er één ergie- drijf staakt LEID5CH DAGBLAD Winst olieconcerns lal,5 cent per liter )AG 9 APRIL 1974 OPGERICHT I MAART I860 No. 34293 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN rDWIJK Er zullen tijdens aasdagen geen helikopter ten boven Noordwyk en de bollenvelden mogen •n gehouden. Althans niet Noordwyk uit. Burgemeester ethouders van de badplaats in oordeel, dat de start- die VW en evenementen- lissie voor deze vluchten in •hten hadden, niet afdoende worden afgezet. De twee or aties, die al geruime tyd met vluchten bezig zijn en er al wat werk voor hebben ver- ladden het oog laten vallen en terrein aan de Nieuwe •g, een deel van het veelbe- pn middengebied tussen de Noordwijken. Het college het (na overleg met de po niet aan. Het terrein kan luid-Holland AAG Het plan om in land tot de oprichting te ko- één gas- en electriciteitsbe- de hele provinice, waartoe lissie-Valk had geadviseerd, baan. De raad van commis- het N.V. Elektrlciteits- uid-Holland (E.Z.H.) heeft [en om tot oprichting van dijk bedrijf te komen ge- ndat geen overeenstemming ereiken over de organisatie edrijf. de essentiele punten daar- rovcr de raad van commis- niet eens kon worden, was ing van de zeggenschap in o heeft de raad van com- meegedeeld. imissie-Valk, nu ontbonden, de raad van commissarissen In deze raad hebben zitting n het provinciaal bestuur •Holland en van de gemeen- van Rotterdam, Den Haag. t, Leiden, Delft en Gouda. H werken de grootste elek- ledrijven van Zuid-Holland van diverse zijden door het pu bliek worden betreden, zodat de mogelijkheid van een ongeluk niet denkbeeldig is. Bovendien ligt het terrein dicht aan de open bare weg, zodat burgemeester en wethouders vrezen, dat passe rende automobilisten zouden wor den afgeleid. Alles bij elkaar vol doende reden vinden B. en W. om geen toestemming te ge ven voor de helikoptervluchten boven de kleurige bolbloemen. Jammer voor de toeristische orga nisatoren, die de vluchten als een interessante attractie zagen voor de gasten. Zij hadden aanvanke lijk het plan het gehele seizoen te vliegen maar toen dit niet mo gelijk bleek schakelden zy terug naar alleen de paasdagen. Dat gaat dus nu ook niet door. DEN HAAG De Haagse brandweer heeft vannacht een brand moeten blussen in de wo ning van een van de leden van het eigen korps, brandmeester H. Bont. De heer Bont, die aan de Eindstcde woont, was niet thuis. Om zijn vrouw gelegenheid te ge ven het huis wat schoon te ma ken, was hjj voor enkele dagen met de drie kinderen naar het zuiden van ons land getrokken. Zijn collega's hebben hem daar vannacht opgebeld en naar Den Haag teruggeroepen. De brand is door nog onbekende oorzaak ontstaan en werd om streeks kwart over één ontdekt door de vrouw van de brandweer man. Zy werd wakker door de rookontwikkeling en -het geknetter van de vlammen. Direct rende zij haar huis uit, waarschuwde de buren, die de werkgever van haar man alarmeerden. Collega's van brandmeester Bont slaagden er in korte tyd in het vuur met één straal hoge druk te blussen. Een achterkamer en de douche brandden gedeeltelijk uit, terwijl elders in dé woning rook- en brandschade ontstond. De to tale schade wordt op 15.000 gulden geraamd. LEIDEN Huiseigenaar Stip donk. die reeds eerder in moei lijkheden kwam met Marokkaan se bewoners van het pand Steen- schuur 7 (morgen is hij voor de kantonrechter gedaagd) heeft gis teren weer van zich laten horen. Van drie van de bewoners heeft hU de bezittingen van hun kamers gehaald en ze vervolgens in twee kleinere kamers gedeponeerd. De Marokkanen bleken daar afgelo pen nacht ook te „mogen" slapen. Tegen twee rechercheurs ver klaarde Stipdonk dat hij de gro tere kamers wilde verven en be hangen. De bewoners waren vol gens hem op de hoogte gesteld. De Marokkanen echter vertelden, dat ze van niets wisten. De ka mers zyn in afwezigheid van de bewoners ontruimd. Omdat het vermoeden bestond dat er een strafbaar feit was gepleegd Ls te gen Stipdonk proces-verbaal op gemaakt. Stipdonk verklaarde tegen de le den van de werkgroep Buiten landse Arbeiders dat ze „stom" waren geweest om de politie erby te halen. „Nu gaan er nog zeven achter elkaar uit", zo zei hy. De werkgroep heeft telefonisch onderhoud gehad met burgemees ter Vis, die op zijn beurt aan de commissaris van politie opdracht heeft gegeven proces-verbaal op te maken. 's Avonds heeft de werkgroep een onderhoud gehad met de wet houder van CRM, mevrouw Den Haan, die zich geschokt toonde. 22 PAGINA'S laseieren in^]ïdam i enkele mlst- fen ongeveer 19 graden, -- iddengebled omstreeks 13 gra- (Opgemaakt I 10 April r te Katwijk te LONDEN (Reuter, AFP) Er is nieuwe opwinding ontstaan in de zaak van de brief met een vervalste handtekening van premier Harold Wilson over een transactie in onroe rend goed ter waarde van 6.5 mil joen gulden. Ronald Milhench, de handelaar in onroerend goed aan wie de brief was gericht, heeft de brief verbrand kort voordat de politie hem kwam ondervragen. "Ik besloot mij van de brief te ont doen na een telefoontje waarbij 'n man, wiens stem ik meende te her kennen, dreigde mij te zullen doden als ik de brief aan de politie zou ge ven". Anderzijds heeft de directeur van een handel in onroerende goederen, Alain Main, meegedeeld, dat bij hem een dossier over de zaak was gesto len. "Iemand drong mijn bureau bin nen en maakte zich meester van mijn papieren". Ronald Milhench had in noord- west-Engeland gekocht van een maatschappij die geleid werd door Tony FielcC tot vorig Jaar werkzaam bij Wilson. Volgens kranteberichten hadden Field, diens zusters mevrouw Marcia Williams secretaresse van Wilson en Peggy Field voorma lig secretaresse van mevrouw Wilson grote zij het legale winsten met de transactie gemaakt. Wilson ontkende gisteren in het Lagerhuis dat hij betrokken is ge weest bij de zaak. Hij diende een klacht wegens laster in tegen kran ten die hem ervan hadden beschul digd dat hij wel met de zaak te ma ken had. r kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 24 april 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur my 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. iam: Ires: Bats: fonummer: ►kje zwart maken, bon Invullen In open envelop inder postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, twoordnummer 214» Lelden. DEN HAAG Prof. dr. C. A. van den Beid, directeur van het Centraal Planbureau, heeft zorgen over de toekom stige werkgelegenheid in ons land. ,,De rendementen van de ondernemingen blijven structureel maar dalen, daar moet eens een eind aan komen. Veel bedrijven kunnen de race niet volhouden". Het kabinet-Den Uyl zal nauwlettend moeten toezien op deze verontrustende situatie, zo meent de directeur van het Plan bureau. Bovendien moeten volgens Van den Beid alle raden voor de arbeidsmarkt in ons land zich gaan buigen over het vraagstuk van de mobiliteit van de Nederlandse werknemer. De liberale oppositieleider Wiegel is gisteravond in Gouda ongewoon fel te keer gegaan tegen de KVP. „Zelden is de geloofwaardigheid van verkiezingsbeloften zo in dis krediet gebracht als door de KVP vorige week bij het belastingdebat in de Tweede Kamer". Ook de AR kreeg een stevige lik uit de pan. PAGINA 7 Spelen zonder applaus, het nood lot van de hoorspelkern. PAGINA 5 Ronald Milhench, de handelaar in onroerend goed die de brief heeft verbrand waar een vervalste handtekening van de Britse ■premier Harold Wilson op stond. De directeur van het Planbureau denkt dat de werkgelegenheidssitua tie in de komende Jaren voor het westen des lands even ongunstig zal zijn als voor de regio. „Kyk maar eens naar de ontwikkeling va werkloosheid in de grote steden" zei hij. „In deze situatie zou ik twijfels hebben over de invoering van een maatregel als de selectieve investe ringsheffing" zei hy. Gerekend moet ook worden op een toeneming van de werkloosheid onder Jeugdigen. ..Jeugdigen zyn nu vry duur geworden" aldus prof. Van den economie. Beid. ENERGIE er zelf in inkomen ook zo'n vier tot vyf procent op achteruit", vertelde de Planbureau-directeur openhartig, „dat heb ik nog wel even uitgere kend". Voor inkomens van boven de de ton had hy overigens de teruggang in reëel inkomen niet berekend. Over de mate van nivellering dit Jaar ten opzichte van 1973 kon prof. Van den Beid niets zeggen. Hy mist daarvoor de benodigde basisgegevens. Een Jaar geleden heeft de heer Van den Beid zijn zorg uitgesproken over het effect van de nivellering op onze Duitse politie venvacht veel doden met Pasen BONN De Westduitse politie ziet de paasdagenmet grote zorg tege moet. In het afgelopen weekeinde zijn op de Duitse wegen tenminste 77 do den in het verkeer gevallen, waarvan zeven op autowegen. De meeste slachtoffers vielen in Beieren en de dichtbevolkte deelstaat Noordrijn- Westfalen: beide zeventien doden. i Willem van Hanegem vindt het bespieden van aanstaande tegen standers eigenlijk maar „wegge gooid geld". PAGINA 11 i Minister Van Kemenade wil de weg wijzen in het doolhof van het onderwijs. PAGINA 15 Wat er gaat gebeuren met de extra opbrengsten van het aardgas moet volgens prof. Van den Beid worden bekeken in het licht van het begro tingsbeeld in de komende Jaren. In zyn opvatting moet tenminste een deel van die extra opbrengsten wor den besteed aan investeringen in toe komstige energiebronnen. „Op wat langere termijn is de energievoorzie ning van ons land een kwetsbare zaak" zo zei hy. INKOMEN FAURE TREKT ZICH TERUG VOOR MESSMER Winst van Hoogovens 170 miljoen NJJMEGEN Estel NV (Hoog- ovens-Hösch) heeft over 1073 een netto winst behaald van f 169,8 min tegen f 87,4 min in 1972. De omzet steeg vorig -Jaar van f 6.273,8 min naar f 7.803 min en de bedrijfswinst van f 221,6 min naar f 419 min, zo blijkt uit door Estel uitgegeven kwar taalcijfers. In het eerste kwartaal van 1974 vertoonde de gang van zaken een gunstig beeld, aldus de toelich ting. Op 26 april zullen de houdster maatschappijen Hösch en Hoogovens mededelingen doen over de dividend-* voorstellen voor 1973. Chilenen mogen niet zomaar het land uit SANTIAGO (AFP) Alle personen die zich vanuit Chili naar het buiten land willen begeven zullen voortaan 48 uur voor het vertrek hun namen moeten opgeven aan de Chileense po litie. Dit is officieel in de Chileense hoofdstad Santiago bekendgemaakt. De reisbureaus en de vervoerson dernemingen die internationale ver bindingen onderhouden zullen de autoriteiten m kennis moeten stellen van de namen van hun passagiers, him verblijfpaats in Chili en het te lefoonnummer waarop ze te bereiken moeten zijn. Ook aan het binnenlands reizigers verkeer bijin beperkingen opgelegd. Niemand kan een vliegticket voor de binnenlandse luchtlijnen in Chili verkrijgen zonder eerst het nummer van zijn identiteitskaart op te geven. Het wegverkeer wordt gecontroleerd door middel van afzettingen die door militairen of politie zijn aangebracht. MAASTRICHT De politie in Maastricht heeft vanmorgen een in woner van die stad gearresteerd die ervan wordt verdacht dat hij gister middag de vijfjarige Jeroen Snelle- man uiit Rotterdam heeft vermoord. De man had vanmorgen nog niet verteld waarom hij de jongen had vepnoord. Vermoedelijk gaat het om een zedenmisdrijf. Jeroen werd gisteren in de namid dag dood gevonden op een voormalig militair terrein nabij de Kastanje laan in het westen van Maastricht. Hij was gewurgd met zijn -igen broekriem. De Jongen, die woonde aan de Vis- Kaarweg in Rotterdam-Hoogvliet, was met zijn vader en moeder en zijn vijftienjarige zusje Sandra aan het logeren bij zijn getrouwde zus. Om half drie gistermiddag ging Jeroen met Sandra en een an derhalf jarig buurmeisje wande len. Op het braakliggende wild be groeide terrein bij de vestlngwarken van de stad dook Jeroen al snel de PARIJS (AFP) Edgar Faure, de voorzitter van de Nationale Vergade ring, heeft vandaag bekendgemaakt dat hij zich terugtrekt als kandidaat voor de presidentsverkiezingen. Hij maakte zijn besluit bekend kort na dat premier Pierre Messnier had aan gekondigd zich kandidaat te willen stellen als de andere kandidaten van de regeringspartijen zich terugtrekt ken. DEN HAAG De winst die de oliemaatschappijen over 1973 op de Nederlandse markt hebben gemaakt ligt op 1 a 1,5 cent per liter na belasting. In 1972 was er sprake van een verliesgevende situatie. Minister Lubbers antwoordt dit op vragen van de PvdA-kamerleden Dolman, Van der Hek en Epema-Brugman. Het betere resultaat van de oliemaatschappijen is veroorzaakt door de ontwikkeling van de marktsituatie. De eerste helft van 1973 was er een toenemende schaarste, vooral ten aanzien van benzine en gasolie. Daardoor zijn de prijzen op de internationale markt aan zienlijk gestegen. Op de Nederlandse markt mochten die prijsstij gingen voor een deel doorberekend worden, aldus minister Lubbers Een andere factor is dat in 1972 vanwege de toen bestaande ruime marktsituatie kortingen werden gegeven, die in de loop van 1973 zijn ingetrokken. Tijdens de oliecrisis zijn de prijzen opnieuw sterk gestegen. De Nederlandse prijzen zijn alleen verhoogd in directe relatie tot de verhogingen van de ruwe olieprijzen zoals de OPEC- landen besloten hebben. De bewindsman zegt verder dat het prijsbeleid dat voor het gehele "bedrijfsleven oeldt ook voor de olie-industrie geldt. bosjes en struiken in, terwijl zijn zusje met het buurmeisje op de pa den bleef. Toen Sandra weer naar huis wilde, miste zij haar broertje. Op haar hulpgeroep kwam een voorbijganger helpen met zoeken. Deze jongeman vond Jeroen dood in de struiken. Meteen nadat hy de politie had ge waarschuwd), begon een uitgebreid onderzoek. Het terrein bij de Kastanjelaan werd uitgekamd. Speurhonden en re chercheurs van zowel de Maastrichtse politie als het te hulp geroepen re gionale bijstandsteam, vonden geen bruikbare sporen. Het buurton derzoek, dat gisteravond werd genou- den onder de weinige bewoners r, de buurt, bracht de politie op het spoor van de man die vannacht werd aan gehouden. Rechtbank: Geen sluiting van sexclub ROTTERDAM (ANP) Wat de rechtbank betreft mag de sexclub Love-Inn, gelegen in de Rotterdamse villawijk Hillegersberg, geopend blij ven. De heer B. Swartberg, buurman van de Love Inn, heeft geen gehoor gevonden voor zijn argumenten dat de exploitatie van de club stop gezet zou moeten worden. Vice-president mr L. Erades. die fungeerde als rech ter in 'n door de heer Swartberg aan gespannen kort geding, oordeelde vanochtend dat er geen enkel feit ge steld was, op grond waarvan een slui ting gerechtvaardigd zou zijn. De gemeente Rotterdam, eveneens door Swartberg gedagvaard, behoeft van de rechter niet tot actie tegen de sexclub over te gaan. Mr. Eradus ver klaarde zich onbevoegd om in te grij pen in het beleid van de gemeente ten aanzien van de sexclubs.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1