EIDSCH DAGBLAD Enorme schade aan natuur bedrijven door branden en "Stormloop" op de kust- en bollenstreek Vaste vergoeding voor raadsleden Moordbende in Mexico doodde 2000 mensen vandaag ENGELSE ANTI-BOM ROBOT MINI-TOP IN PARIJS gen man tsnapt huis van waring Utrecht, en weer Takt ÜRACTIES MERMEER TAAKT IEID5CH DAGBLAD IRA-STRAF: KNIESCHIJVEN AFSCHIETEN JlDAG 8 APRIL 1974 OPGERICHT I MAART I860 No. 34292 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN JHT Pas nu is bekend dat negen gedetineerden jditend zijn ontsnapt uit het bewaring aan het Wolven- Utrecht. Zes van hen wer- kort daania al weer aange- De politie snapte een van 30-jarige D. uit Amersfoort, vlak bij de gevangenis rrouwensingel overzwom. De K. Uit Utrecht werd terug- in de cabine van 'n vracht- ie in de buurt van het huis aring was geparkeerd. De ontsnapten zijn volgens door bewakingspersoneel huis van bewaring aange rende ontsnapte, de 18-Jarl- uit Hilversum, werd in zijn woonplaats door de nse politie aangehouden. wordt nu nog B.. beiden 23 beiden uit Utrecht. Zij wa- ordeeld wegens diefstal en ontsnapten zaterdag, toen varen met handenarbeid. 3 een raam geforceerd, binnengesmokkelde zaag, ordat de ontvluchting di- ontdekt, konden de mees snel in de kraag worden ERDAM De huuractie ijlmermeer is voorlopig ge- iet comité dat de hoge hu- leze Amsterdamse woonwijk ijden heeft hiertoe besloten, Leeds meer bewoners er toe rel de volledige huur- betalen. Velen van hen ko- aanmerking voor een indi- huursubsidie, waarvan het m per 1 april is opgetrok- 11860 per Jaar en waarvan is verhoogd tot een belast- tomen van f22.000 per Jaar. Gruyters had gedreigd de sidle in te trekken van be- in de huurkortingsactie leelnemen. en zonnig Idengebled tot 19 graden Pin™! tot ia13 S-ra" innenland. (Opgemaakt te 11.15 uur) 9 APRIL onder: 19.27 uur. onder: 6.41 fwater te 0.34 i 4.39 i i 13.0 16.5 STRALEND WEER LOKTE DUIZENDEN NAAR KEUKENHOF LISSE Het fraaie weer heeft het afgelopen weekeinde voor een ware stormloop op de bollen- en kuststreek gezorgd. De grote trek pleister was Keukenhof, waar niet minder dan 45.000 toegangs kaartjes werden verkocht. Zater dag waren het er 13.000, zondag 32.000. Het totale aantal bezoekers steeg daardoor na anderhalve week tot 92.000. De grote parkeerterreinen met een capaciteit van 13.000 auto's waren vol. Daarnaast stopte de trein dit weekeinde voor de eerste maal in Lisse. Keukenhof-directeur W. van der Lee: „Het gaat fyn zo. In ander halve week byna 100.000 bezoe kers. Niet te geloven, al hebben we het weer natuurlijk wel erg mee. Wanneer het met Pasen ook zulk weer is, verwacht ik hier een heksenketel". Ook de boottochten, die dit Jaar voor de eerste keer worden ge houden vanuit Sassenheim naar de Kagerplassen stonden in het middelpunt van de belangstelling. Katwijker Ton Diepenhorst, die zijn rondvaartbedrijf „Triton" tij dens het bloembollenseizoen ver plaatste naar Sassenheim heeft geen spijt van dit experiment. Diepenhorst„Het afgelopen weekeinde hebben we met vier boten, die elk honderd man kun nen bevatten, gevaren. Elke tocht van ruim een uur was bijna he lemaal bezet. We hebben zaterdag en zondag ongeveer 6000 passa giers gehad. Volgende week komt er nog één van de Avifauna-bo ten bij met 140 zitplaatsen". Ook de kuststreek pikt duidelijk een graantje mee van het bollen- seizoen. De parkeerterreinen rondom de boulevards in Noord- wijk en Katwijk waren rond de middaguren vol en ook te terras sen van de restaurants en pavil joens waren bijzonder druk be zet. De Katwijkse strandexploitant Fok de Best: „We beginnen het seizoen heel wat gunstiger dan vorig jaar toen stormgeweld gro te schade aanrichtte aan onze paviljoens. Een leuk weekeinde zonder meer. Dat geeft de burger moed". 20 PAGINA'S DEN HAAG Een serie grote branden heeft dit week einde voor miljoenen guldens schade aangericht en honder den hectares natuurschoon verwoest. Bij een brand in het Friese Holwerd kwam een drie weken oude baby door rook- verstikking om het leven. In de Peel woedt nu al drie dagen een brand, die de hele zomer kan doorgaan, wanneer het niet een paar dagen achtereen gaat regenen. Dat zegt brandweercommandant M. v. d. Broek uit Deurne, die de leiding bij de blussing heeft. Een veenbedrijf in de directe omgeving van Liessel is door het voornamelijk on dergronds voortwoekerende vuur volledig ingesloten. Zeshon derd hectare fraai natuurgebied moet als verloren worden beschouwd. het registratiekantoor van het De tailhandelambacht op de Koningin- nengracht in Den Haag. Het compu tercentrum liep schade op. inbrekers hebben vermoedelijk af- Een achteloos weggeworpen peuk is waarschijrflijk de oorzaak geweest van een enorme heidebrand op de Posbank bij Rheden. Zaterdagmiddag raasde het vuur in hoog tempo over de hei langs de Zijpenberg. De brand, gelopen nacht brand gesticht in het aangewakkerd door de harde wind, Helmondse belastingkantoor. Het verplaatste zich zo snel, dat de dern nebomen In het tachtig hectare ver woeste natuurgebied grotendeels on aangetast bleven. Op het landgoed Prattenburg on der de gemeente Amerongen woed de zaterdagmiddag een bosbrand waarbij in drie kwartier vijf hectare fJU,ï\ T Wi. .fhr.mirt. Vanaf van- nleuw materiaal geplaatst. Schade semi-permanente houten werd gedeeltelijk door het vuur ver woest. Het archief bleef gespaard. Schade: ongeveer twee ton; in, de nacht van zaterdag op zon dag werd het restaurant van het re creatieoord De Rotonde in Deil in gelegd. Zaterdag was juist veel heide afbrandde. Vanaf ochtend half elf woedt een omvang rijke bosbrand bij Moergestel. Tilburgse brandweer is in actie- enkele tonnen; De in Kalteren (1>r.) is het afgelopen weekeinde de kampeerboerderij van landbouwer Kappe door brand ver- Stierenmesterij woest- Een J°neen s00lde een siga- rettepeuk op het rieten dak. Scha- In het Gelderse Borculo is zaterdag de; e^eie tonnen. LONDEN/BIRMINGHAM (Reuter/AP) Met dit onlangs ontwikkelde "anti-hom"-robotje onder zoeken soldaten van het Britse leger een verdachte plunjezak, die in het winkelcentrum van Birmingham werd ontdekt. Er zat inderdaad een bom in de zak. Scotland Yard heeft de Britse bevolking opgeroepen uiterst waakzaam te zijn na de reeks nieuwe bomaanslagen, die dit week einde in Manchester en Birmingham zijn gepleegd. In winkels in noordelijke buitenwijken van Londen ontploften meer dan tien brandbommen. In Manchester werden de hevigste ont ploffingen gemeld. Zaterdag explodeerde daar op de trappen van een gerechtsgebouw een vijf tien kilo zware bom, die in een reistas verstopt zat. In het centrum explodeerden twee bommen, die ernstige schade toebrachten aan een bankgebouw en een seininstallatie van de spoorwegen. De politie heeft over de daders van de aanslagen nog geen zekerheid. Pleidooi van commissie: by het rijstkoken ontstond zater dag brand in het restaurant Pom Lai in het Rijswijkse winkelcentrum "In de Bogaard". Er werd voor tienduizenden guldens schade aan gericht. De rookschade bij omliggen- t kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 23 april 1974 en ontvang de krant reed9 vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad, voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. idres: flaats: jironummer: fokje zwart maken, bon Invullen In open envelop ionder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, mtwoordnummer 214, Lelden. DEN HAAG Voor raadsleden moet er een vaste Jaarlijkse vergoe ding komen inplaats van de regeling voor presentiegeld. Die vergoeding zal afhankelijk van de grootte van de gemeente, moeten variëren van f1500 tot ruim f14.000. Daarnaast moet een vaste onkostenvergoeding worden gehandhaafd, variërend van f 500 tot f 2500. Dit blijkt uit een vanmiddag ge presenteerd rapport van een com missie van de Vereniging van Neder landse Gemeenten over de positie van de raadsleden. De commissie wordt geleid door burgemeester Merckx van Breda. De commissie vindt, da/t het systeem van presentiegelden geen goe de regeling meer is omdat de verga dertijd vaak slechts het "topje van de ijsberg" aan besteede tyd is. Daar om wordt gepleit voor een Jaarlijkse vaste vergoeding, waarover dan wel belasting moet worden betaald. De ze vergoeding voor de geleverde pres tatie kan dan een eventuele derving van inkomsten ln eigen baan com penseren. stierenmesterij in vlammen op gegaan. De brand is aangesto ken door kinderen, die in de mesterij een hut van strobalen hadden ge bouwd. Ze speelden in de hut met een aansteker. Twee graansilo's, een aantal machines en 65 van de 100 de winkels beloopt waarschijnlijk stieren verbrandden. De schade kele tonnen! wordt geraamd op een half miljoen gulden. Gistermiddag brak brand uit aan boord van het Chinese vrachtschip, Wan Chun, dat sinds november 1972 op het strand bij Castricum ligt en voor de sloop bestemd was. De brand weer hield de duizenden belangstel lenden op grote afstand omdat men bevreesd was voor explosies. Aan boord bevinden zich behalve vaten stookolie ook gasflessen en amoniak. Over de oorzaak is nog niets bekend. De aanvoer van blusmateriaal lever de grote moeilijkheden op. Kaarslicht De romantiek van kaarslicht in de slaapkamer is een 30-jarige Suri naamse vrouw zaterdag duur te staan gekomen. Haar etagewoning aan de Amsterdamse Haroekoestraat brandde geheel uit, terwijl zij zelf brandwonden aan handen en voeten opliep. De kaars had ze de avond te voren aangestoken en vergeten te do- De officiële rouwdienst in de Notre Dame ter gelegenheid van de dood van de Franse president Pompidou is uitgelopen op een reeks miniconferenties. De talriike aanwezige staatshoofden grenen de gelegenheid aan om besprek:n- gen met elkaar te voeren. De Russische president Podgornv (foto) bijvoorbeeld ontbeet twee uur met de Amerikaanse president Nixon. PAGINA 4 1 D'66 en DS'70 gaan ondanks de grote nederlagen by de Jongr1- statenverkiezingen gewoon door. PAGINA 5 Een reportage van de Vrije Acade mie in Den Haag. Of ze kunste naar worden of amateur blijven, wat anders hebben ze meege maakt PAGINA 18 9 En dan de zeven sportpagina's. Met natuurlijk (hoe kan het an ders?) veel aandacht voor het spannende slot van het vader landse topvoetbal. Het leidende trio maakte geen fout. Maar Feyenoord won met zulke kapitale cijfers van Roda JC (80), dat het in één klap ook de achter stand op Ajax in doelsaldo goed maakte. Met nog vijf wedstrijdda gen voor de boeg hebben de Rot terdammers een sterke uitgangs stelling opgebouwd. Maar de zenu wen moeten wel sterk zijn om de spanning te kunnen torsen. Elk misstapje kan namelyk fataal zijn. Datzelfde geldt trouwens ook voor FC Twente en Ajax. Het ziet er nu zo uit: Feyenoord 2948 (saldo 58) FC Twente 2^—48 (saldo 36) Ajax 2947 (saldo 58) Gestikt De drie weken oude baby Andre mensen in de stad Tapaohula Tapachula (Reuter) Mexicaan- doodgeschoten toen hij een -eeks se militaire autoriteiten die een on- artikelen over de bende voorbereid- derzoek instellen naar het optreden de. van een bende misdadigers, zijn van De bende ïykt geïnspireerd te zUn oordeel dat deze groep meer dan 2000 door de daden van het beruchte i de familie Zuidema in Holwer- dait (Fr) is zaterdagmiddag door rook verstikking om t leven gekomen. De rook was afkomstig van een over verhitte frituurpan. De vader, die op broers. Tot dusver zijn 66 leden van zuid-Mexico heeft vermoord De bende "De Zwarte Hand" zou Eskader des Doods in Brazilië, dat al Jaren bestaat en eveneens een mas saal aantal mensen vermoord heeft. Dat Eskader bestaat echter uit poli- het kind zou passen, had de pan met vet op het vuur gezet, maar was even op de bank gaan liggen en in slaap gevallen. Leiden In Leiden is vanochtend omstreeks kwart over zeven brand uitgebroken op de tweede etage van het pand Witte Singel 11. Het vuur was aan gestoken door een van de commune bewoners van het pand, die op de houten vloer wat stenen had gelegd zijn betrokken bij het verbouwen en verhandelen van verdovende midde len en op bestelling misdaden ple- vloed van verdovende middelen. De gen. Onder de arrestanten bevinden door omwonenden gewaarschuwde zich 30 plaatselijke politiemannen en onder leiding staan van verscheidene tiemannen, die eigenhandig mensen doden die volgens hen berecht dienen te worden, maar van de rechter te Lichte straffen zouden krijgen. de groep aangehouden. Er zijn al twee massagraven ontdekt, waarvan een bij een boerderij van de broers. Daarin bevonden zich ruim 200 lij ken. In het andere graf bevonden zich de resten van een onbekend aantal mannen, vrouwen en kinde ren die met machinegeweren waren gedood. Al weer een nieuw verkeers- brandweer bord. Men kan het vinden in het binnen vijf minuten de baas. Onge- Pannerden, aietwant ee" ver" dieping hoger sliepen vier meisjes. Kennis en vaardigheden van Gelderse plaatsje raadsleden moeten sterk worden ver- Waar passerende automobilisten beterd, vindt de commissie. Uitbrei- ding van de activiteit op dit gebied is wordt ™™cht rekening te hou- nodig. De commissie wil ook facili- den met parende padden. De teiten voor raadsleden, zoals ambte- laatste tijd werd er een ware middaS de bovenverdieping van Grote materiële schade de volgende branden: in Stadskanaal werd zaterdag van Tapachula De gemeentepolitie stond onder lei ding van een van de broers, die za terdag werd aangehouden. lijke bystand en het beschikbaar T stellen van studeer- en vergader- 'tachtmg onder de padden aan- ruimte. gericht. kledingzaak volkomen verwoest. De schade: enkele tonnen; vannacht is brand uitgebroken in BELFAST (Reuter) Van twee broers in Belfast en een man te Stra- bane, ten noord-westen van de Noordierse hoofdstad, zyn gister avond de knieschyven weggeschoten: een traditionele strafmaatregel van het verboden Ierse Republikeinse leger (IRA). Het wegschieten van plaatselijke correspondent van Ex- knieschyven wordt gewooniyk door relator, het inyloedrijkste dagblad in de IRA toegepast op i Mexico, was vermoord. De man werd raad gepleegd hebben.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1