I SCALE MEEVALLER OOR ZELFSTANDIGEN Snelheidslimiet op auto snelwegen onverbindend Albert om ruzie over 30 cent doodgeschoten cBuiteqlands geld 5 LEIDSE SPAARBANK. ren de zin van het kabinet Uit in de randstad Commissie onderzoekt splitsing Dennendal 5 APRIL 1974 3AAG Uitdrukkelijk tegen de zin van het kabinet nnacht een grote meerderheid in de Tweede Kamer de igen een fiscale meevaller bezorgd van in totaal en per jaar. liedde door het aannemen >rstel van de drie christen die fracties van KVP, HU de verdere invoering eale oudedagsreserve (het e winst dat met het oog dag onbelast blijft) te Het voorstel houdt in. dat van 1 Januari van dit rcenta®e van de winst dat (lijft wordt opgetrokken 8,75 procent. Het maxi- wordt opgetrokken iot f 4186. <n de verhoging van het rag keerde het kaoinet ster Duisenberg (Finan- ^üat hiervan zelfstandigen 'lnst-inkomen vanaf vijf- gulden profiteren. Het ka- het niet nodig deze groep itvoordelen dit Jaar. Dat len tegen de strekking van (ïationaal srchekorps |AG Minister Van Agt vil een nationaal recher- jan specialisten komt ter van de georganiseerde ®11 werken, zwaarder ge- t t worden. Dat geldt vol- a^gt echter niet voor emo- fladen. idsman meende verder dat 0e politie", aldus de be viste r avond voor de KRO- h ter zei later dat hij Neder- poel van misdadigheid zou :en. "Zeker niet in ver- t landen met eenzelfde voorkomen. Het pakket bestaat ver gelijk klimaat". der uit: ide wel dat de georgani- een verhoging van de overheids- 0aad, die zijns inziens uit uitgaven met 600 miljoen gulden, ter- |ale benden bestaat die ^-jji aan de gemeenten 135 miljoen Jnnig van hun kansen in- extra wordt uitgekeerd; stimulering van de gemeente lijke investeringen door voor nieuwe projecten twintig miljoen gulden per maand extra beschikbaar te stellen; ten behoeve van de verbetering Iten worden gezocht naar van woningwetwoningen en isolatie jnen van straffen dan op- van woningen een bedrag van 100 j deelde tenslotte de me- miljoen; e Amsterdamse professor verhoging an de investerings- g die heeft verklaard dat aftrelt op bedrijfsgebouwen per 20 lende criminaliteit voor maart van tweemaal 5% naar twee- |eedrijfstakken van econo- maal 8%. ang is. Als voorbeelden q invoering, eveneens per 20 iij de publiciteitsmedia maart van twetmaal 5% naar twee- <inementen), de beveili- ,rt van een investeringsaftrek ie (meer veiligheidsap- van tweemaal 4% op investeringen in open), en de omroepvere- machines en andere ouitllage. De linkse fracties van PvdA, D'66, PPR, PSP en CPN kantten zich te gen de investeringsaftrek op outil lage. Zij vroegen meer direct gerich te maatregelen ter stimulering van de werkgelegenheid. Maar een Ka mermeerderheid, waaronder de PvdA'er Wieldraaijer, wees dit af. De Tweede Kamer ging tevens ak koord met de arbeidsvoorwaarden die de regering op grond van de machtigingswet heeft opgelegd. Een tolitieseries t adatieduel ianocel Scylla, dat in d( an de tafeltenniscompeti- idatiegevaar verkeert, ont- ;enavond in het tafelten- aan de Catharijnestraat motie van de PPR, waarin werd aan- s nog niet veilig zijnde gedrongen op een plafond in de prijscompensatie, verwierp de Ka- e|Bgen de Utrechters begint mer. Alleen PSP en CPN steunden hem. ADVERTENTIE het pakket crisismaatregelen van het kabinet: vooral de lagere inkomens groepen vrijwaren van verarming. De zienswijze van het kabinet werd ge steund door de fracties van PvdA, CPN en PSP. Niet verder Een voorstel van de VVD-fractie om het maximumbedrag nog verder te verhogen bot f 5906 verwierp een Kamermeerderheid. De Tweede Ka mer aanvaardde het voorstel van het kabinet de belastingvrije som van loon- en inkomstenbelasting per 1 Juli op te trekkeri. Deze maatregel komt in verhouding het meest ten goede aan de laagst betaalden. Voor dit Jaar betekent het een derving aan inkomsten voor de schatkist van 375 miljoen gulden. Pogingen van de VVD-fractie om ongeveer het dubbele van dit bedrag aan belastingverlaging door te voe- ren leden schipbreuk. De VVD had VOOr haar voorstellen vooral afgestemd op O de "middengroepen" volgens haar inkomens tussen 20.000 en 50.000 gul den. Een bescheidener tegemoetko ming had het CHU-Kamerlid W. Scholten voorgesteld voor de "mid dengroepen". Hij wilde een extra be lastingverlaging van vijftig miljoen. Ook dit voorstel haalde het niet. Het kreeg echter wel de stemmen van drie KVP'ers: Notenboom. Bremen en Fievez. Notenboom noemde het voorstel van Scholten "juist en nodig". Hij meende, dat de tariefsopbouw van de ^ekomst kunnen wij niet joon- en inkomstenbelasting steeds fet een inallerlei korpsen ongunstiger wordt voor de "midden- Ro rwiu+io" oi^iie groepen". De belastingverlaging maakt deel uit van een pakket maatregelen ter stimulering van de bedrijvigheid. Het Kabinet wil er een dreigende ^men. "Zeker^niet in ver- vergroting van de werkloosheid mee DEN HAAG Glazenwasser Al- bert Koster werd doodgeschoten om ean ruzie over dertig cent. Dit is eigenlijk het enige wetenswaardige feit dat als een paail boven water komt te staan tijdens de behande ling van de strafzaak tegen de Haag se koopman Jan van K. (32) door de Haagse rechtbank. Jan zat in de nacht van 11 op 12 november vorige jaar met vijfen twintig pilsjes in zijn lijf en een ge laden revolver in de broeksband te gokken met een stel andere nacht brakers in een snackbar aan de Hoefkade. Hij verloor en moest dus een rondje betalen. Iedereen nam piils, behalve Albert Koster, die een broodje bestelde. "Joh als je zit te gokken is dat om bier en niet om te vreten", zou Jan hebben opgemerkt. Misschien had Jan een kwa de dronk. Maar Het ging om een venschil v-an dertig cent. Een pils kost 95 cent, een broodje f 1,25. Jan zelf zegt van niks meer te weten. "Ik las pas de volgende dag in de krant dat iemand een broodje had besteld", beweert hij. Volgens getuigenverklaringen aan de politie had Albert geantwoord: "Die dertig cent, daar lig ik niet van wakker, die zal ik zelf wel betalen. Waarop Jan zou hebben gezegd: "En ik lig van Jou niet wakker, je kan de bloedkamker krijgen". Jan wordt gedoodverfd als dege ne die de eerste klap gaf en die het eerste flesje gooide. Voor de recht bank ontkent hij dit. "Ineens vlogen de bierflessen en asbakken van alle kanten naar m'n kop", vrtelt hij. "Ik stond gebukt toen ik m'n revolver trok. Ik wou er meer doen op omstandigheden die alleen maar mee dreigen, om weg te kunnen komen. Dat ik heb gescho ten, daarvan heb ik zelf helemaal niets gemerkt. Het moet per onge luk gebeurd zijn, toen ik iéts kei hard tegen m'n kop kreeg". De getuigen hebben aan de politie verklaard dat Jan gericht had ge schoten op Albert Koster, toen die met de andere snackbarbezoekers de deur uitvluchtte. "Dan zou hij hard achteruit hebben moeten lo pen", zegt Jan sarcastisch, "want als hij wegliep, hoe kan hij dan in zijn buik zijn getroffen?" Albert Koster is inderdaad gestor ven aan een schot in de buik. De ko gel doorboorde zijn darmen en een slagader. In de Rochussenstraat zak te hij stervend ineen. "Het schot moet per ongeluk zijn af gegaan toen ik aan mijn hoofd werd geraakt, terwijl hij mij aan viel", houdt Jan vol. "Ik had ook 'n scheur in mijn hoofd, maar daar wordt door de politie niet over ge sproken". Waarop de president voorleest dat door de politie in ver- dachtes hoofdhuid "een wondje" is gesconstateerd. Officier van justitie mr. J. Th. de Wit meent dat verdachte1 het fatale verloop der gebeurtenissen geheel aan zichzelf heeft te wijten. Hij is al eerder veroordeeld voor schieten met een illegaal wapen. Het was onzin nig om weer een revolver te kopen en het was even onzinnig om dit wa pen in de snackbar te voorschijn te halen tijdens een ruzie over een fu tiliteit. "Mensen die met illegale wapens op zak lopen kunnen later geen beroep het aanvaardbaar zouden moeten maken dat het wapen gebruikt is", vindt de officier. Mr. De Wit acht voorwaardelijke opzet tot doodslag bewezen omdat Jan van K. door het dreigen met een revolver met zijn vinger aan de trekker het onaanvaardbare ri sico heeft genomen dat er een dode zou vallen. De eis luidt: twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Advocaat mr. J. Schuering acht het op zijn beurt onaanvaardbaar dat de getuigen in deze zaak alleen door de politie zijn verhoord en niet door de rechter-commissaris en door de rechtbank. Het is heel goed mogelijk dat verdachte de waarheid spreekt, meent pleiter, die van mening is dat de opzet-theorie van de officier aan alle kanten rammelt. AMSTERDAM. Concertgebouw: 5 mrt. 20.00 uur Johannes Passion, Bach, Orato rium vereniging „Zang en Vriendschap" en Haags Begeleidings- orkest; 20.15 uur Concertgebouw ork.; 6 apr. 20.15 uur Joni Mit chell; 7 apr. 20.00 uur Kennemer Koorumte o.l.v. Piet Reuver en Jan Ros; 8 apr. 19.15 uur Mattheus Passion, Amst. Phil. Ork. o.l.v Meindert Boekei; 20.15 uur Acht pianorecitals m.m.v. Garrlck Ohlsson; 9 apr. 19.15 uur Mattheus Passion: 20.15 uur Linda Bustani, piano; 10 en 11 apr. 20.15 uur Concertgebouwork. ol.v Bernard Haitink m.m.v. Elly Ameling. Klein Bellevue: vanaf 5 apr. (beh. ma. en di.) 20.30 uur „Rood en Bloot", Joris Schiks en Flip Hallema; vr. en za. 23.30 uur Late Night Jazz. Nieuwe de la Mar: 5 t.e.m. 7 apr. 20.15 uur Wat Je zegt dat ben je zelf, Gerard Cox en Frans HaJlsema; 9 t.e.m. 19 apr. 20.15 uur Slippers, m.m.v. Mary Dresselhuys, Guus Hermus, Jeroen Krabbé en Willeke Albert!; 10 t.e.m. 15 apr. 14.00 uur Twee emmertjes water hallen, Amstel toneel. Stadsschouwburg: 5 en 8 apr. 20.00 uur The pioture of Dorian Gray. Ned Operastichting; 6 en 11 apr. 20.15 uur De Hollandse Ronse laar, Publiekstheater; 7 apr. 13.00 en 20.15 uur Het Zwanenmeer. Nat. Ballet; 9 apr. 20.15 uur Hendrik IV, Haagse Comedie: 10 apr. 20.00, uur La Bohème, Ned. Operastichting Shaffy Theater: 5 apr. 20.00—04.00 uur ASVA/Crea feest ln samen werking met Universiteit van Amsterdam, Funhouse classics. Baal, Amsterdams Volks-, salon- en amusemenitsork., Hazevoét. Van der Plas, Bennink, popgroep; 6 en 9 t.e.m. 13 apr. 20.30 uur Funhouse classics; 20.30 uur Baal, toneelgroep Baal; 6 apr. 24.00 uur Hazevoet, Van der Plas, Bennink; 9 apr. 22.00 uur Residen- tieork. 10 apr. 22.00 uur Boy Edgar Sound; 11 apr. 22.00 uur Dixie. Carré: 5 en 6 apr. 20.15 uur Irma la Douce, musical; 9 t.e.m. 28 apr. (beh. 22 apr.) 20.15 uur Dag, dag heeriyke lach. Nederlandse Revue; RAI: 5 en 6 apr. 20.15 uur Russisch Staatsensemble. De Brakke Grond: 8 t.e.m. 13 apr. 20.30 uur Kouwe Kermis, Nieuwe Comedie. ROTTERDAM Piccolo Theater: 5 t.e.m. 7, 9 t.e.m. 11 apr 20.15 uur De eigen we reld en die andere. Piccolo; 7 apr. 13.00 en 15.15 uur Wiedus, niet ale vogels vliegen. Kindertheater Wiedus; 8, 9 apr. 14.15 uur Wij in het Willikwoud, Proeftheater; 10 en 11 apr. 14.15 uur Wij en de Weetikette. Proeftheater. Rotterdamse Schouwburg: 5 apr. 20.15 uur De Hollandse Ronselaar. Publiekstheater: 6 en 7 apr. 20.15 uur Einde van de reds, Podium: 9 apr. 20.15 uur Het Zwanenmeer. Nat. Ballet: 10 apr. 20.15 uur Uitkomst. Theater. De Doelen: 5 apr. 20.15 uur Dutch Swing College Band en Teddy Wilson; 6 apr. 20.15 uur Harmoniever. Hermandad oJLv. Dick Koster; 7 apr. 21.00 uur War. 11 apr. 20.15 uur Rott. Phil. Ork o.l.v. Edo de Waart. Hof pleintheater: 5 en 6 apr. 20.15 uur Albert Mol story; 9 t.e.m 11 apr. 20.15 uur Geirard Cox en Frans Halsema. DEN HAAG Koninklijke Schouburg: 5 apr. 20.15 uur Hendrik IV, Luigi Piran dello; 6 apr. 20.15 uur De zottin van Chailot, Jean Giraudoux; 7 apr. 14.00 uur De zottin van Chaillot; 20.15 uur Barbaren, Mak sim Gorki; 8 apr. 20.15 uur Toneelgroep Globe, Wilden, Christo pher Hamptotl9 apr. 20.15 uur Solotoneel Jules Croiset, Een zekere Vincent; 10 apr. 20.15 uur Toneelgroep Theater. Nina. André Roussin; 11 apr. 20.15 uur Barbaren. HOT Theater: 5 apr. 20.30 uur The Family, Family in Heaven; 6, 7 en 11 apr. 20.30 uur Haagse Comedie, August, August, August, Pavel Kohout; 7 apr. 14.00 uur Kindteptheater Pssst, Piccolo en de Papaloeri; 9 apr. 20.30 uur Ned. Blazers Ensemble o.l.v. Edo de Waart; 11 apr. 14.00 uur Kindertheater Pssstt. Piccolo en de Appel, Macbett, Ioniesco. Gemeentemuseum: 5 apr. 20.15 uur Nel Oosthout; De stille kracht Couperus, en Rinoceros, Ionesco. Circustheater: 5 apr. 20.30 uur Indonesisch Theater Sardono, De heks van Diraih; 6 apr. 20.00 uur Ned. Operastichting, La Bohème. Puccini, regie Bodo Igesz. Theater In de Steeg: 6 apr. 20.30 uur Toneelgroep De Cirkel, Een dag uit de dood van verdamde Lawietje, Peter Nackols; 7 apr. 14.30 uur Proeftheater, WÜ en de Weetikette. Congresgebouw: 6 apr. 20.30 uur Concertgeb.oric. olv. Bernard Hadtink mm.v. Rudolf Firkusny; 8 en 9 apr. 19.00 uur Haags Toonkunstkoor m.m.v. Residemtie-Ork., Haags Knapenkoor en so listen; 10 apr. 20.15 uur Russsische balletgroep uit Moskou met o.a. delen uit de balletten Don Quichot en Het Zwanenmeer. Diligentia: 6 apr. 20.15 uur Ned. Kameroric. oJl.v. David Zinman; 7 apr. 11.00 uur Ensemble Variant; 14.30 uur Gaarick Ohlson: 11 apr. 20.15 uur De Albert Mol Story. Kurzaal: 6 apr. 20.30 uur Joop Senten, orgel. Theater Pepijn: 7 apr. 15.00 uur Kwintet Rob Agerbeek. Frank Koopman Poppenspel: 9 apr. 14.30 uur Swaffie, de zeehond, poppenspel voor de jeugd; 10 apr. 14.30 uur De kleine giraffe; 11 apr. 14.30 uur Manus de vogelverschrikker. LEIDEN LAK-theater: 5 apr. 20.15 uur De 1-ste, cynische vertoning met o.a. Kommer Klein en Paid Brandenburg. Het Rijnlands Lyceum: 7 apr. 20.15 uur Blauw, Blauw, Hugo Claus met Ellen Vogel, Guus Oster, Fons Rademakers en Cas Enklaar 9 apr. 20.15 uur Zand in Je badpak, cabaret Don Quishocking. ADVERTENTIE Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor vy UTRECHT De kantonrechter in Utrecht, mr. H. F. Oosterhuis, heeft de snelheidsbeperking tot 100 kilome ter per uur voor autosnelwegen on verbindend verklaard. Hij deed dit in rijn uitspraak in een proefpro ces, dat de Journalist J. Olde de Kal ter had uitgelokt, door rich in februa ri en maart opzettelijk te laten ver baliseren wegens overschrijding van de maximumsnelheid: eenmaal bij Maarssen op de rijksweg Utrecht- Amsterdam, toen nog een autoweg, en eenmaal op de autosnelweg bij Bunnik. Voor overschrijding van de 100 ki lometer op de autoweg is de Journa list wel veroordeeld: conform de eis van de officier van Justitie mr. D J. Buijs tot f 11 boete of een dag hech tenis. De kantonrechter heeft artikel 52 eerste lid aanhef en sub a van het reglement verkeersregels en verkeers tekens ten aanzien van autosnelwe gen onverbindend verklaard. Hij ont sloeg de Journalist daarom voor wat zijn overtreding bij Bunnik betreft van alle rechtsvervolging. In eerste lid van artikel 52 staat onder ande re dat de minister voor autowegen of autosnelwegen een maximumsnel heid heeft vastgesteld van 100 km/u. regering in september 1973 al het voornemen te kennen heeft gegeven een snelheidsbeperking in te voeren behalve op autosnelwegen waartoe zij om (de rechter overigens niet geheel duidelijke) technische re denen niet voor medio '74 meende te kunnen overgaan. Dat de beperken- maarregelen eerder zijn afgekon- De uitspraak betekent overigens niet digd is volgens de rechter „onmisken- dat alle automobilisten zich nu od snelwegen niets meer van de 100-ki- lometargrens hoeven aan te trekken. Mr. Buijs gaat namelijk in hoger be roep. Ten aanzien van de overtreding bij Bunnik overwoog de kantonrechter, dat het meer voor de hand had gele gen, voor de autosnelwegen een hoger maximum vast te stellen dan voor autowegen, aangezien snelwegen een heel ander karakter hebben „en uit hun aard veel veiliger rijn". De rechter twijfelt er dan ook ern stig aan, of de regering met deze veroorzaakt door de noodzaak, snelheidlimiet voor de autosnelweg De journalist had aangevoerd, dax de algemene maatregel van bestuur waarbij de maximum snelheid is Inge steld, niet gebaseerd had moeten zijn op de Wegenverkeerswet maar op de Distributiewet, omdat het belang rijkste doel ervan een beperking van het benzineverbruik was. De kantonrechter overwoog, dat de een regeling te treffen die het mo gelijk maakte om in aansluitig op de beëindiging van de benzinedistri butie het benzineverbruik te beper ken. Maar dat brengt naar zijn me- niaig niet mee, dat de regeling ten aanzien van autowegen niet verhul de veiligheid van het verkeer wil be vorderen „Veeleer wordt de indruk gewekt dat .manifest' is dat het hier bij alleen gaat om een beperking van het benzineverbruik", aldus mr. Oosfcertiuls. Verder verwijst de kantonrecntei dend zou zijn. De regering geeft met naar de mededeling van de minister deze regeling namelijk ook uitvoering van Verkeer en Waterstaat op 7 fe- aan de bevordering van de verkeers- bruari in de Tweede Kameidat de veiligheid door snelheidsbeperkingen, energiecrisis aanleiding is geweest om die rij al geruime tijd voordien be- de autosnelwegen in het systeem van oogdö. de snelheidslimieten op de nemen. UTRECHT (ANP) Staatssec- retaris J. P. M. Hendriks van Volksgezondheid heeft gisteravond laat "na ampele overweging" be sloten de commissie-LangemeiJer te vragen de mogelijkheid van een split sing van Dennendal te onderzoeken. Dat gebeurde na uitvoerig over leg tussen de staatssecretaris en prof. mr. G. E. Langemeijer over de consequenties van het woensdag door de commissie uitgebrachte in terim advies. De commissie stelde daarin vast, dat er op Dennendal sprake is van niet te overbruggen te genstellingen tussen de nog functio nerende staf en een deel van het personeel enerzijds en de groep Nieuw Dennendal rond ex-directeur Carel Muller en de zeven ontslagen stafleden anderzijds. Staatssecreta ris Hendriks is het met deze conclu sie eens. Prof. Langemeijer heeft tijdens het gesprek met de heer Hendriks de suggestie gedaan, te komen tot een opsplitsing van de bestaande inrich ting, zulks met inachtneming van de gedachten van de ouders en verzor gers van de pupillen. De staatssec retaris heeft de commissie-Lange- meijer nu verzocht aan dit nieuwe onderdeel van haar taak hoge prio riteit toe te kennen, onder meer met inachtneming van alle wap borgen voor een deugdelijk management.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7