;een gapens egen 3eton Spel zonder grenzen met veel klapstukken Meer groen en geen hoogbouw onderlijk vulmiddel ir vakriiiin en gezin 03OEH Kamperen bij school DAG 5 APRIL 1974 LEIDEN/HILVERSUM Lei den heeft het geluk en de sores ?en groot televisiespektakel. Op het terrein rond de molen "De Door Pieter C. Rosier Valk" heeft namelijk woensdag avond 18 september ter inleiding |zen", waaraan behalve een nog het 3 octoberfeest de finale plaats van "Spel zonder Gren- onbekende Nederlandse ploeg zes ^buitenlandse teams deel zullen ne men. Deze Eurovisie-uitzending, die in tal van Europese landen te zien zal zijn. komt geheel in het teken te staan van de vierhonderdste verjaardag van Leidens Ontzet, 't Betekent dat dit sportieve spel gespeeld zal worden in de stijl van 1574. Dick van 't Sant van de NCRV. die zich al sinds 1964 in verschillende functies met de be kende Zeskampspelen heeft bezig gehouden (o.m. als algemeen co ordinator), ziet het al voor zich: één groot bont tafereel met Geu zen en Spanjaarden, met haring en wittebrood, met hutspot en erg veel klapstukken. HU is de man die in dit spectaculaire spelprogramma in Leiden met plezier gaat begeleiden. Een programma, waarvoor een bedrag van drieënhalve ton be schikbaar is. Met dit geld, dat door de aaai "Spel zonder Gren zen" deelnemende omroeporgani saties op tafel wordt gelegd, kan volgens Dick van 't Sant de fina le uitgroeien tot een groots, inter nationaal festijn. In Leiden zul Jen behalve Nederland vertegenwoor digd zijn Duitsland, België, Zwit serland, Italië, Frankrijk en En geland. De buitenlandse ploegen, waarvoor nu al kamers in de Ho- liday-Inn zijn gereserveerd, ko men in de loop van zondag 15 sep tember al in Leiden aan, zodat ze ruimschoots de tijd hebben om zich hier te oriënteren. De mensen van de NCRV zijn dan inmiddels al een week bezig met de "aankleding" van het voorma lige veemarktterrein. Dick van 't Sant is vol lof over de medewer king, die hij bij de voorbereidin gen van het televisiespektakel van de gemeente krijgt. Wethouder Kret bijvoorbeeld heeft volgens de NCRV-regisseur toegezegd het ge hele gebied rond de molen "De Valk" te aullen laten asfalteren, zodat het spelprogramma ook let terlijk "gladjes" kan verlopen. Hier moeit echter wel onmiddellijk aan worden toegevoegd, dat deze asfaltering mede verband houdt met het nieuwe wegenplan voor de omgeving van de molen. Niet temin dient e*r na de uitzending van "Spel zonder Grenzen" weer veel van het asfalteringwerk on gedaan te worden gemaakt, omdat de geprojecteerde weg niet het ge hele wedstrijdterrein omvat. Wat het spektakel zei fbetreft, 't be looft de best georganiseerde chaos te worden die Leiden ooit heeft meegemaakt. Dick van 't Sant zelf heeft ervaring genoeg om aan het n de onderneming niet te twijfelen Voor wie het vaat in zijn agen da wil noteren: de uitzending van woensdagavond 18 september be gint om precies vijf minuten over negen. Het eerste "Spel zonder Grenzen" van dit seizoen komt uit het Belgische Bouillon (29 mei), 't tweede uit Zandvoort (12 Juni), 't derde uit Zwitserland (24 Juli), 't vierde uit het Franse Aix les Balns (7 augustus), het vijfde uit het Engelse Northampton (21 augustus), het zesde uit het Duit se Bayreuth (4 september) en het zevende tenslotte uit feestvierend Leiden. K(IIDEN Je kunt je buren i de deur niet of nauwelijks :^4aan. De melkman moet schreeuwen. Buiten, op de ven- l^iank, op de vuilnisbak, op planten ligt stof. Een dikke grijze die ook binnendringt als je maar even een raam open zet uiilfs wel daarzonder. Je kunt je naam schrijven op de vloer. a> [dag even naar bed, ook al ben je ziek, is er niet bij. Een ^Jcert" van buiten ontneemt je de moed wel: draaiende iren, rondwentelende bakken, aangedreven door een hoog ;la*nde motor, vermengd met het geluid van auto's, die over slecht wegdek gaan. Slapen"*'s nachts gaat wel, als men ie herrie niet vroeger begint dan het officiële aanvangs- aar dat gebeurt nogal eens. En als men geen vergunning om 's nachts door te draaien. Dan draai je ook door •ofyn geen wapens tegen beton! tomstbeeld voor de Kooi, waar jtonmortelcentrale moet ko- pe tijd en de hinderwet zullen gsj.Werkelijkheid in elk geval Lp Leidenaars, die wonen bij de pcp vestiging van de betoncen- Doar Hans Melkert de hoek van Zoeter- ^éweg en Corbuloweg. Vooral de pdpnen in de zg. Shellflat aan 't fcnschansplein hebben erva- als hierboven beschreven. Ze dan ook letterlijk boven de pntrale. gljde voorkant hebben ze de her- j) het verkeer, vooral in de |en een woeste "dans aam openzetten dus nauwelijks. Maar de Les, hoe gezellig ook. zijn moeten worden gelucht, cejn deur of raam aan de ande- >t open. Vergeet het maar: de bet oncentrale met al- :n herrie vandien. Brandenburg wordt er tje moedeloos van. Negen leden kwamen zij en haar wonen, in het vrij dure Het verkeer was een stuk het uitzicht was even ge- ADVERTENTIE f.WESSIONEEL... MAAR AL LANG <58)EKTOOOR DE DOE-HET-ZELVER! In-klaar en met super hechtkracht toepassingen; om u een idee |en: Houtrot herstellen. Gaten, i, naden en scheuren blijvend iten, ook tussen muurenkozijn gs de trapen rondom cv-pijpen. ireparatie of ragdun afpleis- Onderzadelen. Trapleuning past zetten. Uitgesleten trap £r uitvlakken tot "nul" zonder .^keling. Dat zag u op de TV. daten naadloos verwerken ïen). Tegels zetten op hout, iplaat of betonemaille, enz. lerwerk, maar evengoed stop- njwerken. Betonnen ramen be- ook in een stal. Dakpan vast- Ji. Dunne plek in goot of lek fjn dichten. Latten tegen muur «Efond hechten. Super hecht- plt tussen HOUT en STEEN of h andere materialen van een lillend uitzettingscoëfficiënt, gemakkelijker èn vlugger i RAGDUN PLEISTEREN, DIK pUREN en blijvend HERSTEL- raet PORTON, de in Zwitser- ontwikkelde één-componen- dus-kant-en-klare, kunsthars sta met enorme hechtkracht k materiaal, droog of vochtig, a of buiten, ook aan glas. al- liet aan plastic. Blijvend ther- ich en waterdicht. Krimpt niet uit, scheurt niet, slijtvast. Alkali-, elec- voegspijker, hand- of drukspuit. fchadelijk voor de handen en jerkt houdbaar, ook bij aan- èken pot of emmer. Drukke informatie markt HOUTWARENHOEK wcldig als nu door de polder naar Zoe termeer en verder). De betoncentra- le was een kleine vestiging met in- en uitgang op de Zoeterwoudseweg. Dat veranderde. De centrale groeide, kreeg een grotere installatie en ver plaatse de uitgang naar de Corbulo weg. pal onder de flat. Waarschijnlijk om de bewoners van de Zoeterwoud seweg een plezier te doen Zo dicht zitten de bewoners op de bet oncentrale. (Foto Jan Holvast) ADVERTENTIE IEDEREEN ZEGT 'T C30EÏ1 DOET 'T OOK! deze Al jaren Al Jaren worden de klagende be woners zoet gehouden met de mede deling, dat het bedrijf hier gaat ver dwijnen. "En wat terugkomt", kan nooit slechter zijn", vertelt mevr. Brandenburg tussen het doordrin gende geluid van het laden van twee betonwagens door. Vorig jaar zei de directie, dat de bouw elk moment kon beginnen en dat de bouwvergunning al binnen was. Dat klopte, maar intussen zijn de Kooibewoners ontwaakt en zij voe ren actie, die zich vooral toespitst op de aanvraag ingevolgde de hinder wet. Mevr. Brandenburg kan het zich best voorstellen, maar ze wordt een beetje bang om het hart bij de ge dachte, dat de vestiging elders niet doorgaat. "Ik heb in de krant gele zen. dat de inspecteur voor de volks gezondheid eerst moet komen kijken. Misschien kan hij ook even hier ko men. Tot mijn man gepensioneerd wordt en we toch uit Lelden weg wil len. hebben we nog acht Jaar te gaan. Ik hoop toch wel, dat het Jaren zon der deze herrie en stof zullen zijn", zegt ze. Soms wordt er 's nachts doorge werkt. Mevr. Brandenburg "Dat mag een aantal malen per Jaar. Laatst met de nieuwbouw voor Heineken was het een verschrikking. Het hield niet op". In de keuken staan lege bierfles jes, Heineken, onder het stof. ...en Icqe prijzen 6n boqe kwaliteit en een vlotte service stereo - centrum Raacl voor milieuhygiëne over Herengracht-Zijlsingel LEIDEN De raad voor milieu hygiëne heeft met instemming dat het gebied HerengrachtZijlsingel weer bebouwd gaat worden en een cverwangde woonfunctie zal krijgen. Dat in dit stadsdeel uitsluitend laag bouw zal komen en dat alle gebouwen overkapt zullen worden, wordt ook als zeer positief ervaren. Dit is ook het geval met het handhaven van de wateren en watertjes en het bevorderen van doorstroming van de Binnen vestgracht en de Oostsingel door het maken van nieuwe verbindingen naar de Zijlsingel. Ook het creëren van wandel- en fietsgebieden wordt toege juicht, evenals het idee van een winkelstraatje in de Groenestegen. Ten slotte is de raad het van harte eens met het weren van verkeersaantrek- kende zaken als cash en carrybedrüven, verbruikersmarkten etc. Wel meent de raad. dat er in de wijk erg weinig groen komt. Er is trouwens in de nu geplande nauwe straten en op de grachten nauwelijks of géén ruimte voor volgroeide bomen. Speelgelegenheid voor de jeugd ont breekt in de plannen. Met Jeugd wordt hier bedoeld de Jeugd boven de kleuterieeftijd. Al6 de wijk is volgebouwd zijn er nergens meer trapveldjes etc. De raad is van mening, dat het terrein van de begraafplaats gehandhaafd dient te worden als openbaar groen. Het is noodzakelijk, dat het terrein deze nieuwe functie zal hebben tijdig voordat de buurt opnieuw bewoond wordt, omdat anders de kans bestaat dat er voor de bewoners een gevoels- drempel ontstaat. Door een voorzichtige en geleide verwildering, waar men nu al mee kan beginnen, zou men kunnen komen tot een soort oecologisch park, een echt rustgebied in de stad. Indalen de meelfabriek elders een nieuw bedrijf zou gaan stichten (en daar schijnt kans op te zijn) zou het terrein van deze fabriek samen met het terrein, dat nu nog wordt vrijgehouden voor een eventuele uitbreiding, gebruikt kunnen worden voor de aanleg van een park en sportvelden. Als het lelijke gebouw van de meelfabriek afgebroken zou kunnen worden, zou dit een zeer positief punt voor het aanzien van de buurt zijn. De raad spreekt zich uit tegen elke vorm van hoogbouw in dit gebied, ook op het terrein van de Grofsmederij. Negen verdiepingen hoge gebou wen horen niet in dit stadsdeel thuis o.a. omdat zulke hoge gebouwen de toneren in het kleinschalige stadsgebied. De bebouwing op het terrein van de Grofsmederij dient veel meer groen te bevatten dan elders in de wyk is voorgesteld. Ter verhoging van de aantrekkelijkheid kunnen langs de Zijl singel kleine insteekjes met aaniegmogelij kheid gemaakt worden in de smalle groengordel. Wat betreft de grote parkeerterreinen raadt de raad aan hierby gebruik te maken van open tegels waar gras en kruiden in kunnen groeien. Op die manier zat, op de momenten dat het terrein niet voor parkeren wordt ge bruikt, dit een minder kaal aanzien krijgen. De hoop wordt uitgesproken, dat het Gereformeerd Minnehuis een passende bestemming krijgt en dat het gebouw spoedig een levendig aanzien zal krijgen. De raad voor milieuhygiëne heeft begrip voor de beslissing om de Oos terkerkstraat aan te wijzen als tweebaansweg. Hij neemt aan, dat dit geen geasfalteerde .snelweg" zal worden. Verder zal door behoud van het ton- vormige karakter van debruggen in deze straat tegengegaan moeten wor den, dat het verkeer zich met te grote snelheid over deze weg beweegt. Een speciale voorziening voor fietsers op deze weg zou welkom zijn. Het verkeer in de andere straten (voor zover geen fiets- en voetgangersgebied) dient door verkeersmaatregelen zo veel mogelijk te worden afgeremd. Er is ver bazing over de situering van een groot garagebedrijf langs de Langestraat. Een dergelijk bedrijf, en zeker een van de voorgestelde afmetingen, zou veel extra en buitenwijks verkeer aantrekken. Ten slotte meent de raad, dat voor het braakliggend terrein gedurende de periode voordat met bouwen begonnen kan worden de meest wenselijke beheersvorm die van gebied met al of niet ingezaaide wilde flora is, en zeker niet die van vuilnisstortgebied. ADVERTENTIE LEIDEN Omdat de bewoners van het Oudeliedenhuis ivat moeilijk naar de toneelzaal kunnen komen, kwamen de to neelspelers gisteravond naar de Herengracht. In de kring van bejaarden verteldezong en acteerde Nard Boer, muzikaal begeleid door Lancel. (Foto "Jan Holvast) KOELKASTEN DIEPVRIEZERS SHOW 230 modellen PANORAMA 2000 CONSUMARKT LEIDEN LEVENDAAL 150. Elke dag geopend. Ook 2e PAASDAG van 11.00—15.00 uur. Ie etage Telefoon 0171044541 ADVERTENTIE Het enige SPECIALITEITEN RESTAURANT met uitgebreide RIJSTTAFELS èn eenvoudiger gerechten INDISCH RESTAURANT Qgeg Koeiltjï Bai'OC U^enlver^allge'hoo^fu LEIDEN „Er zijn m en vooral vreemde mensen gekomen dan we hadden verwacht", aldus Ba- bette Werner, hoofdleidster van de Haanstra Kleuterschool na de infor matiemarkt gisteravond. Zo'n 175 bezoekers en unaniem enthousiast. Deze balans kon gisteravond worden opgemaakt o.a. aan de hand van 'n lijst waarop een groot aantal bezoe kers hun reacties hadden neerge schreven. De informatiemarkt van de Haanstra Kleuterschool was bedoeld voor ouders en verzorgers die wat meer te weten wilden komen over al lerlei zaken waarmee het kind te maken kan krijgen (onderwijs, vrijetijdsbesteding, verkeer etc.)Gis teravond werd vanuit de bezoekers kring gevraagd om herhaling. Het ziet er evenwel niet naar uit dat al thans de Haanstra Kleuterschool bin nen het Jaar daarvoor zal Wethouder Ham lijsttrekker CDA LEIDEN Wethouder Ham (K.V. P.) is gekozen tot lijsttrekken van de CDA-lijst voor de komende ge meenteraadsverkiezingen. De eei|jfce tien plaatsen von de lijst ubrden verder bezet door de volgende perso nen: 2. C. H. Vink (CHU), 3. ds. A. J. Kret (ARP), 4. mr. H. E. A. Dries- sen (KVP), 5. H. de Geus (CHU), 6. J. van Zijp (KVP), 7. J. Bosch (ARP), 8. drs. P. L. Stroink (KVÊ), 9. drs. J. P. van der Reijden (CHU) en 10. ir. J. A. Sala (KVP). LHC niet in verkiezingen LEIDEN Het Leids Huurders comité doet definitief niet mee aan de gemeenteraadsverkiezingen van 29 mei. De gemeenschappelijke lijst van PPR, PSP en D'66 ziet er nu als volgt uit: 1. Kees du Gardijn (PPR), 2. Anne v. d. Zande (PSP), 3. Bert Oosterman (D'66), 4. Laurens Beij- en (PPR), 5. Kees van Egmond i PPR)6. Gerrit Jan de Bruin (PSP). 7. Leo Neve (PPR) en 8. Wil van Rooyen (D'66). LEIDEN Leerlingen van de eind examenklas van de mavo aan de Van Brandelerkade van de Rem brandt scholengemeenschap hebben „hun laatste nacht" op school door gebracht door bij 't gebouw hun ten ten op te slaan. Er werd gezellig ge kampeerd vannacht, maar warm was het bepaald nog niet. Naar andere gemeentelijke organisatie (3) LEIDEN Zoals ook in veel ande re gemeenten, zijn er in Leiden meer dan tweehonderd commissies, die raad en college van burgemeester en wet houders adviseren en bijstaan. Door de bomen zie je het bos niet meer staan. Het is daarom alleszins begrij pelijk. dat een organisatiedeskundige daarin het snoeimes wil zetten. Die deskundigen van het bureau ODRP van de Vereniging van Neder landse Gemeenten doen dat In hun rapport betreffende de hoofdlijnen van de toekomstige structuur en functionering van de gemeentelijke organisatie van Leiden door een be langrijke plaats toe te kennen aan de raadscommissies, officieel de com missies van advies en bijstand. Die commissies worden een "pa raplu" voor alle adviezen en beleids voorbereiding, die waarvandaan dan ook naar de raad komen. Naast de adviserende rol, die zij bij de besl"if- vorming vervullen, gaan ze een rol spelen in het proces van de beleids voorbereiding. Nu is inschakeling van de raads commissies in 't beleidsvoorbereiden- de stadium sterk afhankelijk van de inzichten en behoeften van de ver schillende wethouders. De Begelei dingscommissie Organisatie Onder zoeken zegt. dat het soms wel wordt gedaan en in andere gevallen niet. De ene wethouder is meer tot inschake ling in deze fase geneigd dan de an dere. Dit maakt, dat er diversiteit- in het functioneren van verschillende adviesinstanties ontstaat, wat naar de mening van BOO verwarrend werkt en gemakkelijk tot allerlei misver standen en wantrouwen aanleiding kan geven. In het geïntegreerde systeem van beleidsvoorbereiding, in welke rich ting Leiden zal gaan, is het volgens het rapport noodzakelijk, dat de raadscommissies en de portefeuilles- identiek worden gestructureerd, waarbij de portefeuillehouder, de wet houder dus. voorzitter wordt. Het richtinggevende karakter van de com missies vereist daarbij, dat ze in het bijzonder de bestuurlijke aspecten, lees: de vervangers van de cliënten van de gemeente, de burgers dus. in- hun oordeelsvorming laten -oor- gaan. De commissies zijn daarmee het belangrijkste orgaan in de besluitvor ming van de beleidssectoren gewor den. In feite nemen zij de taak ovei, die traditioneel door het college van B. en W. wordt behartigd. De ver-: houding tussen de raadscommissies en- de corresponderende portefeuillehou ders zal sterk lijken op de verhouding- tussen gemeenteraad en college, met! dien verstande, dat de commissies vooral richtinggevend per beleidssec toren zijn en de raad vooral rich-l ting geeft aan he totaal van die sec-! toren en dus de afweging tussen de verschillende sectoren behartigt. Nieuw punt. waartegen van ,de. week in de informatieve verga-! dering van de raad die op 27 mei moet beslissen nogal werd aangehikt (is er wel tijd voor?) is1 de wat het rapport noemt uitermate' belangrijke toetsing of het beleid goed is uitgevoerd en de evaluatie- of het beleid nog adequaat is. Het rapport acht het bij deze op-! zet noodzakelijk, dat de commissies, worden samengesteld door en uit de raad. Maar om de geïntegreerde besluitvorming optimaal te laten veling de noodzakelijke deskundig-! heid in te bouwen. Ambtelijke en' niet-ambtelijke deskundigen kunnen eventueel als adviserende leden wor den opgenomen. In analogie met de portefeuille-in deling per beleidssector moeten deze commissies worden ingesteld: open-1 bare veiligheid, volksgezondheid, volkshuisvesting en ruimtelijke or dening, openbare werken, onderwijs.' cultuur en recreatie, sociale zorg en' maatschappelijk werk en economi sche aangelegenheden. De behande ling van het middelenbeleid be hoort in deze opzet geheel tot de' verantwoordelijkheid van het college en de raad. Het is ook mogelijk een commiss-. sie voor algemene bestuurlijke aan gelegenheden te maken, wier taak in de eerste plaats ligt op het ge-' bied van zaken, die niet tot een af zonderlijke beleidssector kunnen worden gerekend. In het rapport wor den genoemd de gewestvorming, de» de algemene public relations enzi Het rapport vindt het de Juiste op-" lossing als hierin fractievoorzitters plaats nemen als „generalisten". De burgemeester is de meest aangewe zen voorzitter. Ook is het mogelijk een commis sie voor het middenbeleid te for meren. die niet de taak moet over nemen van de huidige commissie financiën. Binnen de beleidssec toren is plaats voor een eigen mid delenbeleid. De speciale commiss- sie zou moeten werken bij aangele genheden. die het algemene midde lenbeleid betreffen. De functionele raden en de para- gemeentelijke instellingen moeten worden overkoepeld door de raads commissies. binnen welke beleids sector zij hun werkterrein hebben. In het gehele bestuurlijke proces verdient het aanbeveling om de functie te geven in alle aangele genheden. die de wijk betreffen. De inschakeling moet geschieden door de raadscommissies. HANS MELKERT Leiden De bijeenkomst die de P.v.dA. vanavond had georganiseerd, in de vorm van een buitengewone ledenvergadering over alternatieve mogelijkheden voor energieverschaf fing, gaat niet door. Dr. A. A. de Boer (voormalig directeur-generaal voor energie van de E.E.G), die de inleiding zou houden, heeft moeten afzeggen wegens ziekte.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3