eereweer: Sleutels ren incasseren... Plassen op de fiets: Je dois faire pipi Tom Okker toch nog uitgesloten 30.- c-Roodenburger nu bezig een ander doel te verdedigen 55 7C Roodenburg zal op de achterste benen gaan staan CLAUS REIKT BEKER UIT 9 ATHEUS PASSION „Er is nu een soort chantage gepleegd J 5 APRIL 1974 de tentoonstelling van World Press Photo trekken de sportfo- to's weer volop de aandacht. Dat valt des te meer op, omdat de tentoonstelling in het Vincent van K Oogh-museum wordt gehouden, Bjèn u weet dat sport als onderwerp Klechts een zeer ondergeschikte Bol vervult in de museale beelden- Be kunst. Nooit zal iemand mij Buidelijk kunnen maken, waarom Door Vlico Scheepmaker sport in de fotografie gelijke tred ïoudt met tientallen andere on- lerwerpen, terwijl die tientallen indere onderwerpen in de schil- m lerkunst wel aan bod komen, en le sport nagenoeg niet. Een van de meest opvallende, m in de kranten meest „geciteer- le" foto's is die van wielrenners lie voor de start van de Ronde ran Italië met de fiets aan de hand egen een schutting staan te plas sen. Dat scheelt weer voor onder- neg. Desalniettemin gebeurt het raak genoeg dat wielrenners ook nidden in de koers hun inmiddels r'J rerwerkte water uit de bidon f noeten lozen, en niet altijd is er felegenheid om onder de uitroep: ,Je dois faire pipi" (Frans is de roertaai bij dat soort gelegenhe- len) dankzij een oogluikend pe loton een paar honderd meter voorsprong te nemen, die dan benut kunnen worden om even keurig tegen een fruitboom zijn kleine behoefte te doen. Ook wordt er dikwijls zo ge jaagd door het peloton, dat het niet raadzaam is Je voor een der gelijke privialiteit van de fiets te wagen in het vertrouwen dat de achterstand straks wel weer kan worden ingelopen. Daarom hebben de renners in zulke noodsituaties de praktische gewoonte om al rijdende „buitenboord" te plassen, bij voorkeur daar waar de weg tussen twee dorpen in niet door een haag van toeschouwers wordt omzoomd. Dat dit overigens geen onfat soenlijk snufje van deze verdor ven twintigste eeuw is, leerde mij de tentoonstelling van Gerard ter Boroh in het Haagse Mauritshuis. Men ziet er een tekening van Ter Borch (168D, die hij in 1633 maakte. Titel: „Waterende ruiter te paard". Men ziet op de tekening een ruiter, op de rug gezien, die boven op zijn paard met een fraaise straal naar rechts zit te wateren. Als ruiters te' paard dat drie eeuwen geleden al praktizeer- den, waarom zouden wielrenners dat vandaag dan niet mogen doen vanaf het stalen ros? Mijn favoriete Engelse voetbal schrijver is Brian Glanville van de Sunday Times en World Soccer, een man die intelligent, zeer lees baar en met grote kennis van za ken schrijft. Hij heeft trouwens een aantal succesvolle romans ge schreven waarvan de meeste niet over voetbal gingen en bovendien is hij altijd een van de felste te genstanders van sir Alf Ramsey geweest ,en een van de grootste bewonderaars van AJax en Cruijff. Een kenner, kortom. Toch viel hij vorige week niet in de prijzen toen In Engeland de Jaarlijkse Press Awards werden uitgereikt. In de categorie "sport- schrijver van het Jaar" werden drie prijzen uitgereikt: Aan Peter Batt van de Sun, aan Franck McGee van de Daily Mirror, en aan Julie Welch van de Observer de eerste vrouwelijke voetbalre porter in Fleet Street naar de fo to te oordelen een ongeveer 30-Ja- rige blondine, die net als Glanville overigens heel leesbaar en met kennis van zaken schrijft. Glanville is. behalve AJax-ex- pert, vooral een expert in het Rliaanse voetbal, dank zij het feit (fat hij enkele jaren correspon dent in Rome was. In World Soc cer vertelt hij dat de plaatselijke club in het zuidelijke Tranato als nieuwe manager Gianni Inver- nizzo aantrok, de man die niet zo lang gelden Inter Milaan kam pioen van Italië maakte. Tranato is een betrekkelijk kleine club in de b-divisie, met een voorzitter, signor Di Maggio, een man van 't ouderwetse slag, een "commenda- tore" di evol geldingsdrang per se naast zijn manager op de bank wilde zitten. Dat leidde tot botsingen tussen trainer Invernizzi en voorzitter Di Maggio. Di Maggio zei de trai- nersbank vaarwel, maar be noemde wel de Siciliaanse coach Di Bella tot "technisch raadge- Di Bella tot "technisch raadge ver", een soort supervisor in een Fadrhonc-Michels-situatie. Het verschil was, dat Invernizzi dit niet pikte, ook het stadje kwam in opstand, Di Bella ging weer naar Sicilië terug, en voorzitter Di Maggio trok zich mokkend te rug, weigerde verder de wedstrij den van Tranato bij te wonen, maar het ze op zijn kosten wel al lemaal filmen tegen een bedrag van 400.000 lire oftewel ongeveer f 2000 per keer (wat me trouwens nog erg meevalt). De film van de wedstrijd liet hij dan thuis voor zioh afdraaien, 't Géval wilde bovendien, dat Tranato opeens begon te winnen, de ene wedstrijd na de andere, en zelfs het tot dan toe ongeslagen Ascoli werd aan de zegekar ge bonden, zodat Di Maggio nu al leen al om redenen van bijgeloof niet meer op de tribune durfde te verschijnen. Brian Glanville be sluit dit verhaal met te zeggen, dat hiermee nieuw leven werd in geblazen aan de oude grap: "Nee, maar ik heb wel de film gezien. Heeft Ajax door het gelijke spel tegen Go Ahead Eagles toch nog het kampioenschap uit handen gegeven? Zal de afwezigheid van Barry Hulshoff in de verdediging dan toch catastrofaal blijken te zijn? Bovendien verkocht Ajax dit seizoen nog Heinz Schilcher aan Paris FC. In "World Soccer" van maart 1974 betitelt men Schilcher als 'n "reserve-de-luxe" bij Ajax. Schil cher schijnt het in Parijs goed te doen, als ik tenminste mag af gaan op wat André Duclos in World Soccer schrijft: "De Parij- zenaars worden door Schilcher herinnerd aan 'n andere voortref felijke Oostenrijkse stopper, Ernst Happel, die voor Racing Club de Paris heeft gespeeld, en later, zo als we weten, de succesvolle ma nager van Feyenoord werd dat onder zijn leiding de Europa Cup won. Schilcher spreidt dezelfd- kalme zekerheid ten toon, en als hij de bal onderschept of veroverd heeft, speelt hij hem weer goed af. Lang en krachtig gebouwd als hii is, schijnt Schilcher de Parijse verdediging al het zelfvertrouwen te hebben gegeven die ze daar voor miste". Als FC Twente straks kampioen wordt, dan moet het *n gniffelen de gedachte zijn voor de Twente naren dat zij hun kampioenschap mede te danken hebben aan het voortijdige afschaffen van Schil cher door Ajax, en de voortijdige verkoop vorig jaar van Ladinsky door Feyenoord. Want u weet het: Ladinsky is nu topscorer in Bel gië, en is als midvoor bezig Ander- lecht naar het kampioenschap te schieten, terwijl Feyenoord nog altijd loopt te zoeken naar een schotvaardige midvoor... Tijdens het zogeheten Russell- tribunaal in Rome werd afgelopen week de Zuidamerikaanse dicta tuur aangeklaagd, waarbij de na druk viel op drie landen wier dic tatoriale regeringen borg staan voor veel politieke gevangenen, veel martelingen en veel executies zonder vorm van proces. Die lan den waren: Brazilië, Chili en Uru- quay. Zij komen alle drie naar het wereldkampioenschap voetbal in West-Duitsland. Goed voetbal en slecht martelen schijnen goed sa men te gaan in Zuid-Amerika. In Europa niet. Telt u maar even mee. Welke vijf dictatoriaal geregeerde landen hebben in Europa de meeste politieke gevan genen en de Slechtste reputatie? Spanje, Portugal, de Sovjet-Unie, Tsjechoslowakije en Griekenland. Geen van die vijf zal straks in de eindronden van het wereldkam pioenschap vertegenwoordigd zijn in tegenstelling tot zulke aardige, tamelijk onschuldige landen als Zweden, Nederland en Schot land... De Engelsen zijn verzot op re cords. Vooral cricket schijnt zich ertoe te lenen (wist u bijvoorbeeld dat de laatste testmatch die En geland vorige week speelde precies de 500e van Engeland was, en dat Engeland precies 250 keer de tos won?), maar ook golf en voetbal staan hoog genoteerd. De Engel sen vestigen en breken niet alleen records, maar ze verzinnen ze ook om ze daarna met des te meer re den te kunnen opnemen in boe ken waarin al die records met gro te prcisie vermeld staan. Voor de uitgever hebben die boeken dan weer de plezierige eigenschap dat zij per dag verouderen, waardoor er ieder Jaar wel weer een nieuwe herziene druk moet komen. Tot mijn verbazing vond ik nochtans geen hoofdstukje over ..bookings" in de Engelse encyclo pedie voor Association Football, terwijl waarschuwingen en uit het veld gestuurde spelers toch ook ln Engeland aan de orde van de dag zijn. Zo las ik laatst over wat waarschijnlijk de snelste waar schuwing (gele kaart) uit de ge schied enis is. Garbett van Shef field United kreeg in de wedstrijd tegen Norwich reeds 15 seconden na de aftrap een gele kaart. Of eigenlijk niet eens na de aftrap, want hij kreeg die gele kaart na dat Sheffield United twee keer foutief had afgetrapt, althans volgens de scheidsrechter. Gar bett maakte daarover een geïrri teerde opmerking en kreeg de gele kaart. !N Nog niet zo lang geleden leek zijn naam onaf- jk verbonden met Roodenburg. Erg lange tijd kon je iattie Keereweer heeft blauw zwart bloed; door Roo- stroomt het bloed van Keereweer. Daar, bij de Noord- lar hij als 12-jarige gekomen was, ontwikkelde hij zich ïan tot de octopus van het Leidse voetbal. eereweer („Ik ga nog rlke thuiswedstrijd van kijken") had zeker op 6pel. Daarom probeer ik de Jongens te leren incasseren Zijn pogingen hebben al geleid tot niveau klasse. Was in het een hoge positie vam Sleutels, in het ien vaak te emotioneel, verleden maar al te vaak een be- iaarbuiten weloverwogen scheiden middenmotor in de eerste an. Ook waar het voet- klasse van de Afdeling (zaterdag). trof. Zo sloeg hij, in de Eijn toch nog abrupt ge elmanscarrière een aan een Belgisch profclubje, ief genoeg, gezien mijn en alle moeilijkheden verhuizing mee De zaterdag-club is nog in fel duel gewikkeld om de titel - de strijd van morgen bij Hazerswoude Boys kan worden gezien als een "sleutel-duel". "Verliezen we, dan moeten er kleine wonderen gebeuren om nog kam- zou pioen te worden. Naar de werklust en de inzet van de spelers gemeten, ha len we het zonder meer. We winnen een naamloze prot me^ 2-1, door een doelpunt in de laat- niveau ste minuut". "Misschien was het geluk", zegt 1 jaar praktijk bij afde- Keereweer, maar er zijn al vaker WS en stapte vervolgens voorspellingen van me uitgekomen. Sleutels, waar hij deze Twee keer heb ik bij een achterstand jn de pauze voorspeld dat we nog zou den winnen. Dan had ik de kwalitei ten van de tegenstander geschat en kon ik dat zeggen. Alsof de ploeg er beslissen over de verlen n contract. Sleutels wil »est nog een seizoen hou- )k dat de trainer ambi- veel vrije tijd in de door plotseling in geloofde, lukte het dan ide club wil steken, der Meent en Barry n myn voorbeelden", veer. „Zo'n type trainer ou ik willen zijn. Als ik stond, kon ik mijn mond houden, langs de lijn m nog meer. Ik ben mis- notioneel, maar ik leef il sterk mee. Ik schreeuw dVdigen^ - zie en gelukkig werk ik die dan niet direct de de benen krijgen. Een Quick Boys 4 trouwens. Ze nemen Noordwijk nog ook.. Nog eenmaal kijkt hij weemoedig bijna achterom"Ik had nog zo graag een jaartje doorgegaan bij Rooden burg. Ik kan het tijdens trainingen ook niet laten. Dan ga ik steeds de rli Tips VVOG 1. Nunspeet - IJsselmeervogels-Ter Leede 1. Excelsior M-RCL 3, Koude- de taken die Keereweer kerk-DSVP 1. Rijnsb. Boys-Rozen burg 2, KMVZ-SMS 1, SVOW-TAVV ren tijdens de twee we- 3. Lisser Boys-Ornas 1, Oegstgeest- iningen (wat een hoog Katwijk 2. Woubrugge-ARC 2, Zwam- heten voor een afdelings- merdam-Monster 2. at," zegt Keereweer. „er Afdeling, eerste klasse: KRV-MVKV afdeling soms onverant- 1. Randstad Sport-VWS 3, Spel. Lis- ard gespeeld. Wij pro- se-VVSB 1, Hazerswoudse Boys - aste nog te voetballen, al Sleutels 3, Leiden-GWS 3. let altijd op de hobbelige Tweede klasse: Meerburg-Kagia 2, komt. Wij probe- Alphia-VNL 1. SJZ-StompwiJkse ouwen, anderen proberen Boys 1, SVLV-Kickers '69 1, LSVV- af te breken door hard Unitas Leiden 3. LEIDEN Roodenburg en UVS zijn in him Jacht naar suc ces van elkaar afhankelijk. Wil UVS in zijn 60ste voetbaljaar een kampioenschap vieren dan zal Roodenburg zondag bij het lei dende Hermes DVS moeten win nen. De blauwwitte équipe van trainer Wally van Schooten dient dan zelf wel RVC te verslaan. Daarmee de deur naar de hoofd klasse voor Roodenburg nog op 'n kier houdend. UVS heeft tegen RVC weer de beschikking over Henk Rol, die zijn schorsing van vijf wedstrijden heeft uitgezeten. De vraag is echter of de centrum verdediger na twee maanden op non-actief te hebben gestaan in derdaad van de partij zal zijn. Over de afwikkeling van de com petitiezaken is Van Schooten erg optimistisch"We draaien op het ogenblik lekker. Ik zie UVS daar om wel in staat in de laatste twee wedstrijden vier punten te beha len. We zullen in ieder geval op de aanval spelen, zoals ik dat ook van RVC verwacht". Roodenburg zal er inmiddels voor moeten zorgen dat de kloof tussen Hermes DVS en UVS kleiner wordt. Vooral ook uit eigen belang dienen de pupil len van de vertrekkende oefen- meester Rinus Smits van de nummer één te winnen. Tegen de verwachting in verloor Roo denburg namelijk afgelopen zon dag met 10 bij CW. Smits: "Door een ongelukkig goaltje gin gen we de boot in, maar dat is al zo vaak gebeurd deze competitie. Je kan zeggen dat het zondag de beslissende dag voor ons was. Al leen als we vier punten veroveren is er 'n kans dat we de hoofdklas se nog bereiken. We zullen daar om op onze achterste benen gaan staan, daar kan men van op aan". In theorie kan Roodenburg zelfs nog afdalen naar de tweede klasse. Smits: "We zullen waak zaam zijn voor de degradatie. Zo als altyd zullen we ook tegen Her mes DVS vechten voor de punten" UVS-trainer Van Schooten ziet wel degelijk kansen voor Rooden burg: "Op papier kan de ploeg ie dere eersteklasser hebben. Dus waarom Hermes DVS niet? Bo vendien is het zo dat Hermes za terdagavond feest viert vanwege het 90-jarig bestaan. Dus, wie weet". De eerste wedstrijd tussen Roodenburg en Hermes DVS ein digde in een 13 overwinning voor de Schiedammers. Het eerste treffen tussen RVS en UVS lever de een 12 zege op voor de Leide- naars. PROGNOSES KNVB: UVS—RVC 1. Hermes DVSRoodenburg 1, RKDEO Bodegraven 3, HillegomVan Nispen 2, VTLMoerkapelle 2, ESTO—Stolwijk 2. Afdeling Leiden: MMOWete- ringse Boys 1, SVLVBernardus 1, Alphense BoysAlphia 1, VVO AStompwijkse Boys 2, Oranje GroenMeerburg 2, ZLC —Unitas Leiden 1. KRV—VNA 1, Kickers '69—VNL 2. Zijl/LGB tegen Zian/Vitesse LEIDEN Het wordt morgen avond in zwembad De Does een druk ke polo-avond. Om 20.15 uur wordt de hoofdklassewedstrijd De Zijl/LGB —Zian/Vitesse gespeeld. Hoewel De Zijl/LGB aanvallend aan kracht ten favoriet. De Hagenaars versloe gen vorige week verrassend koploper HZC/De Robben met 10. Tweedeklasser LZ'86 krijgt om 19.00 uur "De Kroosduikers" op be zoek. De Leidenaars speelden in de heeft gewonnen doordat Albert SpiJ- eerste competitiewedstrijd tegen de- ker weer beschikbaar is, zijn de gas- zelfde tegenstander met 66 gelijk. DEN HAAG Na afloop van de finaJe van het toernooi om de KNVB-beker zal prins Claus de beker uitreiken aan de winnen de ploeg. De finale, die gaat tus sen NAC en PSV, wordt woens dagavond (aanvang 20.30 uur) 1 mei as. ki het Feijenoordsta- dion gespeeld. Johan Cruijff gaat proberen de Spaanse grammofoonpdaten- martot te veroveren. Kort gele den is er m Spanje 'n plaat van de sterspeler van CF Barcelona in het Nederlands uitgebracht. Het nummer "Oie.oei, wat een loei", dat enkele Jaren ge leden in Nederland de hitpa rades haalde, wordt op dit mo ment goed vefrkocht. De plaat zit verpakt in een blauw-rode hoes, de clubkleuren van de Catalaanse formatie. Het is de bedoeling, dat er ook een Spaanse versie van het nummer in de handel komt. Jan Notermans zal ook het volgende seizoen trainer van de eredivisieclub Go Ahead Eagles blijven. Ondanks aanbiedingen van Arminia Bielefeld en Arml- nia Hannover (twee Westduit- se clubs waar Notermans au eerder trainer is geweest) teken de Notermans voor één jaar bij. De Deense international Ui- rik le Fevre heeft zijn contract bij FC Brugge met twee Jaar verlengd. Brugge wil proberen de 27-Jarige linksbuiten, die zijn militaire dienst nog moet ver vuilen, bij een in Belgie gesta tioneerde Nato-eeoheid trachten in te lijven. Hans Hoerstermann, mana ger van Schalke'04, heeft giste ren verklaard dat er geen spra ke van is dat zijn club een bod gedaan heeft op Günter Netzer, die momenteel bij Real Madrid speelt. "Wij zijn totaal niet in hem geïnteresseerd", zei hij. Volgens Bildzeitung had Schal- ke'04 een bod van 1.200.000 mark op Netzer gedaan. Anto nio Calderon, manager van Real, zei in Madrid dat er geen contact met zijn club is geweest. ADVERTENTIE EXCLUSIEF OP ONS EIGEN MERK DISCOFOON: DE KOMPLETE de Naardense uitvoering oJ.v. Dr. Anton v. d. Horst Hi eel prominente en zoals )Brand, ins Bogtman, Hollestelle. Spoorenberg, ïan Krebbers, Olof en t de Klerk, kt opgenomen op reo-elpee's, verpakt n luxueuze box met ig tekstboek. Ook de hoogtepunten uit de Matheus Passion zijn op een Discofoon stereo-elpee verschenen. Uitgevoerd door het Heidelberger Kammerorchester en het Cantus Firmus Chor o.l.v. Heinz Markus Göttsche. De prijs? Slechts 7.95 rrrTT VROOM DREESMANN MÜNCHEN Tom Okker is alsnog uitgesloten van verdere deelneming aan het WCT-proftennistoernooi in München. De als eerste geplaatste Nederlander liep woensdag na een aantal incidenten in zijn partij tegen de Fransman Pierre Barthes van de baan en weigerde verder te spelen. Barthes, die aan vankelijk te laat was, nam de schuld van alle verwikkelingen op zich en trok zich terug, waarop Okker tot winnaar werd uitgeroepèn. tase, gedreigd had het toernooi ver der te boycotten als er geen maat regelen tegen de Nederlander zouden worden genomen. Aangezien de pu sing van een lijnrechter, en bij deze keer bleef het niet. Het publiek keerde zich tegen de Neder^an- makkelijk te zeggen dat ik beter niet der, die de eerste set met 36 ver- blieke belangstelling in München loor en na afloop keihard een bal meer tegen Barthes had moeten spelen nadat hij te laat was ver- toch al tegenvalt (6000 bezoekers in het publiek joeg. Bij 030 in de schenen, maar ik liet me door de in drie dagen tegen 12.000, vorige eerste game van de tweede set werd WCT-manager Dickie Dillon en hoofdscheidsreohter Helmut Penzel zijn donderdagmiddag op deze beslis sing teruggekomen. „Het mag geen rol spelen dat Barthes door een zeker schuldgevoel zich bereid heeft ver klaard Okker de overwinning te ge ven. Okker heeft d e partij ge woon gestaakt en volgens de gel dende regels komt dan de tegenstan der de zege toe. Iedere andere be slissing zou het scheppen van een precedent betekenen, waaruit onge kende moeilijkheden kunnen voort komen," aldus Penzel. De wedstrijdleiding heeft zich min of meer tot de diskwalificatie van Okker gedwongen gezien, omdat een groepje vooraanstaande spelers, on der wie de Roemeen Ilie Nas- week in Rotterdam) was dit voor de Organisatoren zaak. De partij Okker-Barthes betekende woensdagavond een aaneenschake ling van moeilijkheden. Om te be ginnen was Barthes ruim een kwar- het Okker te veel. Hij slingerde zijn onverteerbare racket weg en verliet ln een oorver dovend fluitconcert de baan. De ontzette Barthes verklaarde: „Het is mijn schuld dat het allemaal zo is gelopen". De Fransman trok zich te- manager overhalen. Er is nu een soort chantage ge speeld. Ik heb dan ook contact op genomen met mijn advocaat in de Verenigde Staten om de zaak met hem te bespreken". Tom Okker liet zich gisteren in een tier te laat. Reglementair kwam Ok- niet is geaccepteerd. rug, wat nu door de wedstrijdleiding ziekenhuis in München onderzoeken. ker op dat moment de zege toe. Hij verklaarde zich bereid te wachten en Barthes, die wegens zakelijke ver- plichtigen was opgehouden in Nice, axriveerde kort daarop. De partij be gon, doch reeds bij de tweede slag wisseling bestreed Okker een beslis- Tom Okker verklaarde gisteravond in het Hiltanhotel in München er weinig meer voor te voelen nog deel te nemen aan de WCT-toemooien in Monte Carlo en Johannesburg. „Ik weet op dit moment nog niet zeker of ik daar wel zal spelen. „Het is „Okker klaagde de laatste tijd over maagpijn," aldus WCT-directeur Dickie Dillen, „en ik geloof dat dit zijn humeur heeft beïnvloed". Pierre Barthes, die via Tom Okker in de tweede ronde belandde, verloor gistermiddag in drie sets van de Australiër Phil Denit: 3—6, 62 A6.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19