GROTE GORDIJNEN SHOW Scherpe kritiek p functioneren a es ter se kerken 3 barkrukken Aow met PSP: steun 3,5% omhoog e kerkelijke wijze in tonder dominee geen kerk9 RAAD VAN KERKEN JUICHT HANDHAVING VAN DE SNELHEIDSBEPERKING TOE Prof. H. Ridderbos gaat met emeritaat Hollander aanvaardt beroep in Brazilië Vrijwillige bijdrage erij de Roode s halfwas en verkoopsters \/la$Veld PEUTERSPEELZAAL „SNOOPY" Ie Leiden opent 15 april a.s. Cenlrale Slagerij de Valk worstmaker Slagers EEN MODDERBAD... Muusse - Coiffure FBI zoekt door naar Pat Hearst ZAKENNIEUWS lijn er om kerkelijke zaken jke wijze te behandelen. lel] kranten in de republiek verwittigd van die grote lijn van het Nederland- Blij fce wijze" vormde een se synodebesluit, of de synodevoor- bmenten die de Zuidafri- zifcter van de Nederduitse Gere for- J" meerde Kerk liet in Kaapstad uit komen diat verbreking van de ban den met de Nederlandse gerefor meerden gewenst was. Het mod era- mem zou dat aan de synode voor stellen. Die voorzitter is dr. J. Vor- ster, broer van de Zuidafrikaanse eerste minister. V jarsiemers op de gerefor- :en l0d,e vorige week bezigden I brkomen dat de synode d bellen achter het speciale ^de Wereldraad van Kör- gesticht voor zijn Pro- r bestrijding van het ra- grote ernst werd op die wijze gewezen. Achteraf Jjmstig men in Zuid-Afri- e kerkelijke zaken op ker- x behartigt. Bf in de persbureaus en de Dat is nog eens zaken doen op een kerkelijke wijze! Je stuurt twee af gevaardigden naar Lunteren, waar ze aan de debatten deelnemen, be laden met pakken papier en vol met indrukken van de LunteTse be sprekingen bestijgen deze waarne mers het vliegtuig. Maar voordat de trap is weggereden op Schiphol, weet men in Kaapstad al wat er moet gebeuren. Daar is de volledige tekst van een besluit niet voor no dig, nog minder kennis van de rap porten waaruit dat besluit voort vloeit. Hup, in enen ziet de grote ziener in Kaapstad de schriftuurlij ke koers voor zich liggen op kerke- Het wordt nog leuker. Het modera- men van de NG-kerk bestaat uit vier man: Vorster, Landman en nog twee. Die laatsten waren, niet toe vallig, de waarnemers in Nederland, dr. J. S. Gerioke en ds. P. E. O'Brien Geldenhuys. In elke fatsoenlijke vereniging zou een op deze wijze tijdelijk gehal veerd bestuur wachten totdat de andere helft was teruggekeerd. Het is niet onmogelijk dat dan eenzelf de voorstel uit de bus zou zijn ge komen, maar dat zou dan in elk geval de sohijn hebben, op goede gronden en op persoonlijke waarne ming te berusten. In de Zuidafri kaanse NG-kerk echter houdt men zich met zuiike beuzelingen niet op. Daar doet men de dingen op kerke lijke wijze. Maar misschien komt deze week die Zuidafrikaanse synode al bijeen en was er dus geen tijd om op de te rugkeer van de waarnemende helft van het modi eraan en te wachten? Helaas ontbreekt ook deze mogelijk heid tot excuus: dlie synode wordt eerst in oktober gehouden. Maar dat zijn allemaal wereldse overwegingen. Dat Gericke teleio- nisch bij Vorster heeft geprotes teerd tegen deze gang van zaken moet dan ook aan de slechte in vloed van het Nederlandse geestelij ke klimaat worden geweten. Bij de Tafelberg weet één man tenminste nog hoe je een kerk moet leiden. Op kerkelijke wijze. v. D. ibel is de gemeenteleden uit de hand genomen, bijbeluitleg zonder pastor komt niet ider dominee is er in Westfalen geen kerk. Daarmee is tevens de herontdekking door het priesterschap aller gelovigen ongebruikt gelaten". n gedeelte van de scher- op het functioneren van in het westen, die vier litsland werkzame chris- Azië en Afrika hebben n bijeenkomst voor func- voor zending en oecu- it protestantse vormings- [iserlohn. gemeenteleden zijn ;rovert, zei Bakare an- itoor uit Zambia, die leraar godsdienstonder- Itbreekt de gemeente- missionaire bewogen- Iwerkelijke oecumene zijn jcerkelijke gemeenten vol- nog ver verwijderd, jen het al heel wat als kan worden op het feit (raafplaats interkerkelijk van de maatschappelijke orde, aldus dr. Vattakatussery, predikant te Dortmund, dat mét haar de pre dikanten en gemeenteleden op gaan in dezelfde beslommeringen als heel de samenleving. Voor afstand- nemen, voor de dialoog met God en voor een herbezinning is maar wei nig tijd. Verstandelijke geloofsinformatie is niet voldoende, aldus dr. Vatta katussery, er is meer behoefte aan geloofsondervinding, versterkt door meditatie. Dr. Girsang, in Remscheid prakti serend arts en afkomstig uit Indo nesië, wees op het gebrek aan ge meenschap in de kerken. In de kerkdiensten is de Jeugd afwezig, de avondmaalsvieringen worden te wei nig van belang geacht. In Indonesië daarentegen geldt als vroom, wie, maakt zozeer deel uit daadwerkelijk bewijst bereid te zijnde secten. taken in de gemeente op zich te ne men. En ds. Varghese, die vanuit In dia naar Westduits kerkewerk over kwam. signaleerde een kerkelijk te rugvallen op oude tradities. Evangelieverkondiging vindt zijns inziens maar al te veel in het lucht ledige plaats zonder betrekking te hebben op de wereld van vandaag, terwijl anderzijds actiegroepen in Christus slechts een voorbeeld voor linkse ideologie zien. Een groot gevaar, aldus de in- diase theoloog, is de onvruchtbare tegenstelling tussen spiritualiteit en sociaal engagement. In het christe lijk geloof belet intellectualisme het emotionele beleven. De beduchtheid van de westerse kerken voor dit laatste maakt de weg vrij voor het opdringen van uit Azië overgewaai- Deze kerk in Sint Anthoniepolder (nabij Dordrecht) is van een eenvoudige structuur. Het gebouw is nimmer gerestaureerd, en dat kan voor een kerk waarvan in elk geval de toren dateert van vóór 1358, gerust opmerkelijk worden genoemd. Het oude karakter van deze kerk manifesteert zich het duidelijkst in de erg sobere sokkel van de toren waarvan de detaillering pas be gint bij de galmgaten bovenaan. (Uit: Langs de oude Zuidhollandse kerken) AMERSFOORT Het modera- men van de Raad van Kerken juicht het besluit van de regering toe om de maximumsnelheid voor lopig nog te handhaven. Het heeft dit verklaard naar aanleiding van pogingen, die volgens zijn zeggen worden ondernomen, om de maxi mumsnelheid weer op te heffen. Wat betreft de 80 km wegen acht het moderamen deze maat regelen een aanzet tot meer be scherming van de mens. Over de 100 km op de autosnelwegen zegt het dat elk mensenleven dat kan worden gespaard meetelt. Dit hoe wel nog niet met wetenschappelij ke zekerheid kan worden vastge gesteld dat het aantal ongevallen hierdoor verminderd is. Deze maatregel, die is voortge komen uit een crisissituatie, zou kunnen leiden tot een veiligheids beleid op langere termijn, aldus het moderamen. Sassenheimer evangelisatiepredikant LUNTEREN De generale synode van de Gereformeerde Kerken heeft me ingang van 1 janurai 1975 op de meest eervolle wijze een emeritaat verleend aan prof. dr. Herman Ridderbos. Prof. Ridderbos doceert nieuw testamentdsche vakken aan de theologische hogeschool van de Gerefor meerde Kerken in Kampen sinds 1943. Prof. Ridderbos had de synode om een emeritaat gevraagd in verband met het bereiken van de 65-jarige leef tijd. Tot evangelisatiepredikant in algemene dienst benoemde de generale synode drs. J. D. te Winkel uit Sassenheim. Hij krijgt als hoofdtaak de advisering en instructie van medewerkers in het levangelisatiewerk. Drs. Te Winkel volgt mevr. ds. E. S. van Egmond op, zij wordt predikante van de Gereformeerde Kerk in Amstelveen. 'S-GRAVENDEEL Ds. B. Wiitzier, christelij k-gerefomeerd predikant te 's-Gravendeel heeft 'n beroep aangenomen naar de Gereformeerde Kerk van Cararbei in Brazilië. De Gereformeerde Kerken in Brazilië hebben altijd predikanten uit de Gereformeerde Kerken in Nederland beroepen maar ds. Witzier is de eerste christelij k-geref ormeerde predikant die naar Bra zilië vertrekt Hy werd in 1944 geboren en staat sinds 16 september 1969 in s-Gravendeel. LUNTEREN Voor de steun aan het anti-racismefonds van de Wereld raad van Kerken vormden de Gereformeerde Kerken van Nederland een speciaal fonds tot bestrijding van de gevolgen van het racisme. Het is de bedoeling, dat aan dit fonds vrijwillig wordt bijgedragen door plaatselijke gemeenten en kerkleden. De financiering geschiedt dus niet uit de gewone middelen van zending en werelddiakonaat Deze vorm is gekozen om te voorkomen dat tegenstanders van hulp aan bevrijdingsbewegingen door hun bijdrage aan zending en werelddiakonaat min of meer gedwongen zouden zijn ook bij te dragen aan het anti- racismefonds. |n en clubs pool v. d. Luit, .30 uur, aanvang 'is leugd taekwon- laar Vrijdag 19.30 uwe kursus teak- .oren. Noordeinde lige marinegebouw. van Ronden. De de meeste mer- Eerste 3 lessen 01710-61614-25135- c.- en fysica f 12.50 .d. Poel. Klikspaan 0171041483. X accessoires >e het Zelf 500,- maak zelf uw vensterbank ude eiken planken van 4cm dik 2.60 zagen ze voor U estella BV Papen- Leiden. De gehele ld van 9-17.30 ook ivonds geopend, x i klopboren, itetmachines. plak- Jstoommachines. fcentrum de Tim lerens Ingel 1. Lei- rieten stoelen nu voor f25, barkruk- krukken f 16.50, platen alle soorten voor f 29.50, Het Levendaal 149, 21367. d en stokken wij in voorraad ook de kurkplaten v.a. f 1 ■evendaal 139, tel. n. d tfvoerpljpcn, boch- beugels. Doe-het- Nie, K Rapenburg Dpn. Tel. 63200. d agen draagver- 1250 kg. Open 2.20 m. Br. 1.45 m. Seringenstr. 12a, I0p2964. voordeliger vol- (ratis montage gro- aimte nabij Kore- Actavia Korte 17 Lelden telef. bgg 22192. OPLOSMIDDELEN EN CHEMICALIËN zoekt voor spoedige indiensttreding een COMMERCIEEL MEDEWERKER leeftijd c.a. 23 jaar. Zijn taak zal o.a. bestaan uit het assisteren van de verkoop leider bij het uitstippelen en ten uitvoer brengen van het verkoopbeleid. Het uitwerken van vertegenwoordigersrappor ten. Het onderhouden van telefonische contacten met cliën ten en relaties. Het uitbrengen van offertes e.d. Ervaring in een dergelijke functie alsmede kennis van de Duitse taal in woord en geschrift strekt tot aanbeveling. Voor degene die verantwoording durft te dragen en bereid is zich voor de volle 100% in te zetten bieden wij een zelfstan dige functie met toekomstmogelijkheden. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de directie. W. BIESTERFELD CO. (Nederland) B.V. Postbus 41Alphen aan den Rijn. Voor de auto altijd raak ace. onderdelen uitlaten en banden imp. olie v.a. f 1,35 Auttpm. Autoverhuur Nieuwe auto's huren o.a. Ford Transit bussen, VW bus sen, Opel Rekord, Ascona, Man ta. Kadett. Volkswagen, Tau- nus 17 M, Ford 1600 L Capri. Garage Werkhoven, Maredijk 34a tel. 22300 Lelden. x 5TRAAT 12—14 - LEIDEN spoed Wij bieden hoog loon. rij e bedrijfskleding sn 3 weken aaneengesloten vakantie in de louwvak. ire inlichtingen tel. 21603. ook voor uw huisbar. 10 gezellige, oer sterke modellen al vanaf f 35,75 (excl. BTW). Komplete horeca-inrichting, P ontwerp en uitvoering. Vraag vrijblij vend prijsopgave. Ren meevaller! SCHOONDERGANG T-' -_■« voor horeca en bedrijven Lange Mare 65-67-70 Leiden Teletoon 01710 - 22025 en 25138 Nu bij "Auto Peter" huren en voordelig sturen. Vracht wagens bestelwagens, 9 pers. Luxe bussen, nieuwe personen auto's, 2 en 4 deurs en com bi's. Inl. "Auto Peter". St. Aag- tenstr. 16-20. Leiden. Tel. 01710-34700. X Vracht- en bestelwagens te huur. Laadvermogen van 1 tot 6 ton. Nu ook met dieselmoto ren Tel. 01710-24398. x Veilig en voordelig 'n perso nenwagen huren! De Aller nieuwste bij "Auto Peter" sei zoentarieven. Even bellen 01710-34700 of kom even ge zellig praten. Adres: St. Aag- tenstr. 16-20. Lelden. x Leids Autoverhuurbedrijf nv v. d. Valk Boumanweg 71 Lei derdorp voor verhuur van luxe auto's en bestelwagens telefoon 01710-90569 bgg 93036. op de DOEZASTRAAT in onze SHOWBUS A.S. ZATERDAG, 6 april, staan wij de hele dag, van 9.30 tot 17.00 uur met de show bus voor de deur van onze zaak. U kunt vrijblijvend snuffelen in een keur van de NIEUWSTE GORDIJNSTOFFEN uit binnen- en buitenlandse collecties. SLECHTS 1 DAG IN LEIDEN DOEZASTRAAT 2 woninginrichting Wij openen dus een peuterspeelzaal d.w.z. een „crèche" voor kinderen tus sen 2 en 4 jaar. Wij zijn 's ochtends én 's middags geopend. Voor nadere inlichtingen kunt U bellen 01710 31218, na 18 uur 20772. VOORSCHOTEN, vraagt voor hele of halve dagen, welke wekelijks zelfstandig een ruim assortiment vleeswaren kan bereiden. Welke net en goed werken. Hoog loon. Zaterdags vrij. Inl. 01717 2258 van 7.00—17.00 uur. a. vakbekwame constructiebankwerker b. landbouw tractoren monteurs Goede beloning, prettig afwisselend werk. landbouwmechanisatiebedrijf DE BRUIN b.v. Kerkstraat 99, Bodegraven. Tel. 017262482. halen is een behandeling met een plantaardig produkt. Daarna Uw haar laten föhnen, water golven of even onder de droogkap. Modderbad exclusief drogen f 4,75. Doezastraat 7, Leiden. Voor een afspraak tel. 26718 actiegroep Kamernood DEN HAAG Met ingang van 1 mei gaat de AOW met 3,5 procent omhoog. Dit is een voorschot op de verhoging die per 1 juli zal ingaan. Minister Boersma (sociale zaken) heeft dit gisteren gezegd in de Twee de Kamer tijdens het debat over de loon- en belastingmaatregelen van het kabinet. Deze verhoging betekent voor een echtpaar een extraatje van 55 gul den (voor deze twee maanden) en voor een alleenstaande van 37,50 gulden. SAN FRANCISCO (Reuter) „Ik wil de mogelijkheid niet uitsluiten dat Patricia Hearst van het oegin af aan heeft meegewerkt bij haar „ontvoering" door het „Symbionese Bevrijdingsfront" (SLA). Dit ver klaarde gisteren de officier van Justitie in Sain Francisco, James Browning, op een persconferentie, die was belegd naar aanleiding van een verklaring van de 20-jarige dochter van de Amerikaanse kran tenmagnaat Randolph Hearst dat zij uit vrije wil had besloten bij het SLA te blijven. De justitie wil echter de mogelijk held open houden dat Pat. die zich nu „Tania" blijkt te noemen, ge dwongen werd datgene te zeggen wat er op het geluidsbandje staat of dat zij haar opzienbarende verklaring als enige kans heeft gezien om vrij te komen. De justitie ziet in Pats ver klaring voorlopig nog geen reden de nasporingen naar haar schuilplaats te staken. Leiden De gemeenteraad houdt zich volgende week bezig met de be groting. De vergadering begint maan dagavond om half acht en zal zo no dig dinsdagmiddag, dinsdagavond, woensdagmiddag en woensdagavond worden voortgezet. Voordat de be grotingsbehandeling begint, worden overigens eerst een drietal oude agendapunten afgehandeld: de inter pellatie van Amptmeijer over de huuractie in de Merenwijk, het bouwplan voor het .westelijk deel van deze wijk (Leedewijk) en het voor stel om de populieren in de Doeza straat en de Aarstraat te kappen en te vervangen door een passende her beplanting. LEIDEN De PSP staat achter de eisen van de Actiegroep Kamer- nood, zoals die woensdag op de hoor zitting over huisvesting van werken de jongeren naar voren werden ge bracht. Ze roept andere linkse par tijen op de actiegroep eveneens te steunen. „Door alleen maar mooie toezeggingen te doen en een hearing te organiseren helpt men niet mee de woningnood, en hier in het bij zonder voor de alleenstaanden zoals werkende jongeren, op te lossen". De PSP erkent, dat de gemeenteraad niet de macht heeft om een einde te maken aan het winstbejag in de woningbouw,, maa rvindit wel dat par tijen steeds duidelijker moeten laten zien aan welke kant ze staan. Men raadt de Actiegroep Kamernood aan er voor te zorgen, dat haar eisen vóór de verkiezingen in de raad worden' behandeld. „Dan heb je meer kans dat sommige partijen zich van hun goeie kant laten zien". LEIDEN Een nieuwe lente, een nieuw geluid. Dat geldt elk Jaar ook weer voor de middenstand, die juist in deze tijd zaken vernieuwt. Vandaag zijn de deuren opengegaan van de totaal veranderde fotospe ciaalzaak van Wamsteker in de Bree- straat, die 'n eigentijds stempel heeft gekregen. Wethouder Kret opende de nieuwe showroom van „Watersport Room burg" aan de Roomburgerweg, een al jaren hier gevestigd bedrijf, dat van oudsher Van Dijk's ladderbedrijf heet. De showroom meet 800 m2 en er is eigen parkeergelegenheid bij. W iegel voor Kamercentrale LEIDEN Uitgaande van de Kamercentrale Leiden is er een open bare manifestatie van de VVD in Gouda op maandag a.s. Op deze avond zal o.a. spreken Hans Wie gel (fractievoorzitter van de VVD in de Tweede Kamer) over de politieke situatie na de Statenverkiezingen. De bijeenkomst begint om 8 uur in sporthal „De Springers". Doodgeschoten De Argentijnse vakbondsleider Antonio Magaid- is gisteravond in de stad San Nicoia> op 240 kilometer ten noorden van Bue nos Aires doodgeschoten. In Cordo ba werd, eveneens donderdag een directielid van de Argentijnse Fiat doodgeschoten.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 17