NIXON MOET ÏLJOEN ETALEN ZIEKE MANNEN LEIDEN EUROPA Strijd om Elysee al begonnen Crisis in top leger Israël Nieuwe slag voor president Gauw rerdiend! De komplete lichtgewicht Compacta van Nixon naar Parijs voor begrafenis Pompidou Verhuizing op oceaan DONDERDAG 4 APRIL 1974 WASHINGTON (Reuter, UPI, AFP) President Nixon heeft bekendgemaakt dat hij im een miljoen gulden achterstallige belasting en rente zal betalen. De belastingiinspec- had de president dinsdag laten weten dat hij dit bedrag naar de mening van deze lenst nog verschuldigd is. Nixons bekendmaking kwam enkele uren na de pubhkatie van i rapport van een Congres-commissie, die tot de conclusie kwam dat de president de laat naar schatting nog 476.431 dollar verschuldigd is aan achterstallige belasting en nteover de jaren 1969-1972. Uit de verklaring van het Witte Huis blijkt dat de belas- pnspectie dinsdag al een navordering had voorgelegd aan de president. In de verklaring van het Witte Huis wordt erop gewezen dat ook de congrescommissie van mening is dat het feitelijke bedrag van de belas tingschuld moet worden vastgesteld door de belastingsinspectie. Nixon heeft gisteren opdracht gegeven de 432.787 dollar over te maken aan de belastingdienst. Nixon vestigt er in zijn bekendma king tevens de aandacht op dat de belastinginspectie elke suggestie van fraude door de president van de hand heeft gewezen en dat ook het rapport van de congrescommissie geen aan knopingspunten biedt om een derge lijke beschuldiging te staven. „Mogelijke fouten in de aangifte- AVIV (Reuter/AP) Het ^ëlische leger heeft een groot- eepse reorganisatie van zijn top idgemaakt, nadat in een offi- !1 rapport Israëls fouten in de ok- sroorlog geweten waren aan een de inlichtingendienst. De van mevrouw Golda Meïr ïe dat zij oer het interim- an de speciale commissie onderzoek volgende week tijdens speciale bijeenkomst van het sen verklaring zal afleg- De oppositie heeft al aangekondigd motie van wantrouwen te- J het kabinet zal indienen met de Jdat de gehele regering de parle- ptaire verantwoordelijkheid r het tekortschieten van het leger fvaardt. publikatie van de voorlopige be- Bingen van de commissie onder de pdent van het hooggerechtshof Agranat leidde dinsdag- >nd tot het aftreden van de staf- if van het 'eger, luitenant-generaal yid Elazar, die overigens protes- Ide tegen wat hij het eenzijdige fckter van het rapport noemde, folgens de commissie was het falen I de Israëlische defensie in de ok- proorlog in grote mate te wijten A inlichtingendienst. Het hoofd tl, generaal-majoor Elahoe werd gisterochtend vervan- met verlof gestuurd. Een van »elangrijkste fouten zijn zijn ge- t dat de beschikbare inlichtingen terd werden geïnterpreteerd, tl er zonder meer van uit- eparatie van een kleine deuk of vingerdiep» op Uw wagen kost al gauw een paar hon- I gulden. Dat kunt U zelf verdienen! TEOFLUX autolak en vulpasta kunt U zelf ichade herstellen. Jazeker, ook U meneer! FLUX autolak is in elke kleur verkrijgbaar. -UX is óók met de kwast volkomen htingen, handleiding en goede raad, ook Dealernamen len: Verfhandel A. v. Borselen Co., Hooigracht 64. FÜk aan Zee: A. Schoonenberg, Zuidstraat 3. wijk a. d. Ryn: Fa. Van Maren, Rijnstraat 55. Naar het oordeel van de commis sie treft minister van Defensie Mos je Dajan geen enkele blaam, aan gezien hij zijn beleid had gebaseerd op de gegevens van stafchef Elazar en van de inlichtingendienst. De kwestie van de parlementaire verantwoordelijkheid werd woensdag ook aangesneden door Haim Herzog, een voormalig hoofd van de militai re geheime dienst en nu een van de bekendste Israëlische militaire commentators. Voor de radio ver klaarde hij dat het rapport de rege ring niet geheel vrijpleit. "De rege ring kan zich niet onttrekken aan de verantwoordelijkheid voor hetgeen er voor en in de eerste fasen van de oorlog is gebeurd", aldus Herzog. ADVERTENTIE biljetten van de president zijn ge maakt door diegenen aan wie hij de verantwoordelijkheid voor het invul len ervan heeft gedelegeerd, en zijn gemaakt zonder zijn medeweten en zonder zijn goedkeuring', aldus de verklaring van het Witte Huis. Bü het bedrag van 432.787 dollar die Nixon alsnog wil betalen komt nog een onbekend bedrag aan rente. Het totaal zal op 476.431 dollar uitkomen, dat is bijna de helft van het geschatte vermogen van de pre sident, dat, wordt geschat op bijna 3 miljoen gulden maar dat bestaat voor het grootste deel uit onroerend goed. Op de vraag hoe de president zijn betalingen zal verrichten zeiden wel ingelichte kringen: "Hij heeft wel wat contanten, maar misschien moet hij een lening sluiten". Op het gebied van transacties met onroerende goederen zou Nixon naar het oordeel van de oommissie alsnog aangifte moeten doen van inkomsten ten bedrage van 11.617 dollar (ruim f 30.000) verkregen uit de verkoop van bezit in Florida. De opbrengst deelde hij met zijn dochter Patricia, maar volgens de commissie had hij de hele som moeten opgeven. Verder vond de commissie het onjuist dat de president ten aanzien van zijn huis in San Clemente 85.399 dollar (ruim f 230.000) had afgetrokken omdat dit zakelijke uitgaven zouden zijn ge- In het rapport worden geen conclu sies getrokken over de vraag of er sprake is van strafbare feiten of on achtzaamheid b\j 't doen van de be lastingaangiften. Toch is het verslag van de congrescommissie een flinke slag voor de president, die als gevolg van het Watergate-schandaal al aan felle kritiek blootstaat. De commis sie voor justitie uit het Huis van Af gevaardigden onderzoekt de moge lijkheid om hem in staat van be schuldiging te stellen. L. Westerduin, Maarsmansteeg 8, Leiden. Tel. 01710 - 2 06 85 PARIJS Met het overlijden van president Pompidou wordt de aandacht gevestigd op de in vele Europese hoofdsteden levende be zorgdheid om een aantal zieke staatsleiders of politici van wie vermoed wordt dat ze ziek zijn. Die bezorgdheid komt tot uiting in landen zoals de Sowjet-Unie, Oost-Duitsland, Joegoslavië, Roe menië. Tsjechoslowakije, Vati caanstad, Oostenrijk, Spanje en West-Duitsland. De gemiddelde leeftijd van de betrokkenen is ongeveer 75 jaar. De Tsjechoslowaakse regering heeft de ambtsplichten overgeno men van president Ludvik Svobo- da (79 jaar oud), een der laatste politieke overlevenden van de „Praagse lente". Svoboda is in een sanatorium opgenomen en over de aard of ernst van zijn ziekte zijn geen details bekend. Westerse diploma ten menen dat hij zijn ambt niet meer zal kunnen uitoefenen. In Moskou doen herhaaldelijk geruchten de ronde over de ge zondheid van de communistische partijleiders. Van de 70-jarige Ko- sigin wordt gezegd dat hij een nierkwaal heeft en sommige di plomaten denken dat hij in 1975, na het volgende partijcongres ont slag zal indienen. De Oostenrijkse president Franz Jonas (74) lijdt aan een onbeken de ziekte, die hem sedert de maand februari thuis, en in bed houdt. Zijn toestand gaat achter uit. De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken Walter Scheel (54) lijdt aan nierstenen en werd enige maanden geleden geope reerd. Paus Paulus (76) is her stellende van een nieuwe griep aanval en het Hamburgse blad „Die Welt" wist deze week te melden dat de Joegoslavische pre sident Tito een hartaanval had gehad. Sedertdien echter ontving hij de Egyptische president Sadat op bezoek. De Roemeense president Ion Maurer (72) heeft nog maar pas enige dagen geleden ontslag ge nomen wegens gezondheidsrede nen en zijn vertrek bracht diep gaande politieke wijzigingen mee. In Berlijn houdt het gerucht aan dat de Oostduitse minister van Buitenlandse Zaken Otto Winzer (72) weldra zal aftreden wegens zijn gezondheidstoe stand. Hij leidt de Oostduitse di plomatie sedert 1965. Generalissimo Franco (81) heeft geruime tijd de ziekte van Par kinson gehad, en in kringen van de gaudillo wordt gezegd dat de Spaanse president er oud uitziet en dat hij soms onverstaanbaar PARIJS (AFP/AP/Reuter) Met een dag van ingetogen herdenken en een nationale rouw neemt het Franse volk deze week afscheid van Georges Pompidou, die dinsdagavond werd geveld door een ongeneeslijke ziekte in het vijfde jaar van zijn zevenjarig presidentschap, na zestien maanden verborgen lij den. Van Tokio tot Washington en van Teheran tot Den Haag, in Europa en in Afrika, in de Arabische landen, in Israël en in Latijns-Amerika is eenstemmig hulde gebracht aan de moed en de persoonlijkheid van het Franse staatshoofd, waarbij men even de vraag hoe de politieke toekomst van Frankrijk er nu uit gaat zien, naar de achtergrond drong. zullen zijn prins Philip van Enge land, echtgenoot van koningin Eliza beth, en waarschijnlijk premier Ha rold Wilson, premier Tanaka over zijn gezondheidstoestand uitge sproken, dan maakte de president zich er met een grapje van af. Geen wonder dat zijn dood voor allen bui- NEW YORK Het Noorse cruise schip Sea Venture heeft met red dingsschepen de 1630 passagiers overgenomen van de Queen Elisabeth dat al twee dagen met ketelschade hulpeloos in de buurt van de Ber muda-eilanden ronddrijft. De ver huizing nam vrijwel de hele dag in beslag. De passagiers, voornamelijk Amerikaanse vakantiegangers, waren op weg naar New York. Zij worden daar nu met vliegtuigen naar toe vervoerd. Overstromingen Bij hevige overstromingen die zich de afgelo pen vier dagen én het Kabyllische bergland van Algerije hebben voor gedaan zijn tenminste 50 personen om het leven gekomen. Ongeveer dertig overstromingsslachtoffers zijn in ziekenhuizen ogenomen. De meeste dodelijke slachtoffers zijn verdronken of bedolven onder de puinhopen van hun ingestorte hui- Oorlogsmisdaden De 51-jarige Eugenia Pohl is in Lodg, Polen, ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 25 jaar wegens haar activiteiten als SS-ster in een concentratiekamp voor kinderen. Zij werd ervan be schuldigd in het kamp in Lodz twee kinderen te hebben vermoord. Ver der werd zij schuldig bevonden aan medeplichtigheid aan de moord op vier andere kinderen. Vaticaan en Cuba De Vaticaan se "minister van Buitenlandse Za ken" mgr. Agostino Casaroli is giste ren in speciale audiëntie ontvangen door de Cubaanse president Dorticos. Het gesprek is volgens zegslieden in een "hartelijke sfeer" verlopen. Mgr. Casaroli bracht een boodschap van Paus Paulus over. Wapensmokkelarij De Noordier- se autoriteiten hebben de CIA (de Amerikaanse inlichtingendienst) en Interpol gevraagd mee te werken aan het opsporen van routes voor het smokkelen van wapens naar Noord-Ierland. Bij huiszoekingen zijn de afgelopen weken wapens van Amerikaans, Westduits en Russisch fabrikaat gevonden. De politie neemt aan dat deze wapens behoorden tot een grote voorraad wapens die Noord-Ierland is binnengesmokkeld. Hulp voor Sahel Het Europese parlement vraagt de Europese Com missie, de raad van ministers en de regeringen van de negen lidstaten in allerijl en ongeacht de kosten alles te doen voor de landen in het Sahel- gebied en Ethiopië. Het parlement nam gisteren een resolutie aan van de Franse afgevaardigde Spena- le voor nieuwe noodmaatregelen voor de door hongersnood getroffen lan den nu de situatie op het ogenblik nog dramatischer schijnt te zijn dan in 1973. Japan en president Richard Nixon ten zijn gezinskring als een donder- Nadat officieel voorlezing was ge daan van de persoonlijke wilsbeschik king van president Pompidou be sloot het kabinet onder leiding van premier Pierre Messmer de laatste wens van de overleden president te eerbiedigen en de bijzetting te Orvil- liers zonder enig staatsceremonieel te doen plaatshebben. Op verzoek van Pompidou zal van morgen om elf uur een mis voor de zielerust van de president worden ge lezen in de St. Louis en l'He, waar bij alleen madame Pompidou, haar zoon, verdere familieleden, het kabi net en intieme medewerkers aanwezig zullen zijn. Vandaag vindt in het dorp Orvilliers de bijzetting in strik te intimiteit plaats. Zaterdagmorgen om elf uur kan het grote publiek zijn eer betuigen, wanneer de regemig een plechtige uitvaartmis laat opdragen in de Notre Dame van Parijs, voorgezeten door president-ad interim Alain Po- her, de plechtigheid zal door de te levisie worden uitgezonden. Onder de hoge buitenlandse gasten de Verenigde Staten. President Nixons woordvoerder, Gerald Warren, verklaarde dat de president vanmiddag zal laten weten of hij inderdaad naar Parijs gaat. Eerst wil hij weten hoe de Franse regering over de plechtigheid van za terdag denkt. president ingrijpend zullen heldere hemel was. Zowel de Gaullisten als de linkse politieke partijen wachten met het openen van de werkelijke ver kiezingsstrijd totdat president Geor ges Pompidou vandaag zal zijn be graven. Volgens diplomatieke waarne- de kans slechts gering dat de Fransen met bloemen langs het ap partement in Parijs Pompidou overleed baard. Ziekte Volgens de wer baard.Volgens de Pompidou en haar l zal niets reldkundig worden gemaakt ov dramatische en smartelijke maanden digen van president Pompidou. De pre sident zelf heeft er zelfs nooit ovei gesproken met zijn entourage en z'i ministers. Werd discrete bezorgdheidheeft gedreven en tot grote moeilijk den gewijzigd. Pompidou's mogelijke opvolgers be waarden het stilzwijgen terwijl de voorbereidingen voor zijn begrafenis werden getroffen. Er wordt achter de schermen al druk overlegd over de te volgen strategie. Politieke deskun- echter geen wijzigin- betekenis in de buiten landse koers van Frankrijk, die een wig tussen Washington en Parijs Ook op het water bewijst Yamaha z klasse. Yamaha snel startend, kompakt, licht in gewicht, zuinig met brandstof. 2 jaar garantie en de prijzen v BUITENBOORDMOTOREN VAN 2 TOT 55 PK kamsteeg watersporir\ heden binnen de Europese gemeen schap heeft geleid. „Als de Gaullisten, zoals mag wor den verwacht, aan de macht blijven", zo vertelde een commentator, „zul len er misschien nuanceverschillen optreden, maar het basisconcept van distantie ten opzichte van de Vere nigde Staten en de NAVO zal onaan getast blijven. Het sleutelwoord bij de coalitiepartijen is „nationale on afhankelijkheid", maar vanzelfspre kend zou de hele situatie onderste boven worden gekeerd als links de presidentsverkiezingen zou winnen." De meest waarschijnlijke kandida ten uit de meerderheidscoalitie van Gaullisten en onafhankelijk Repu blikeinen zijn oudpremier Jacques Chaban-Delmas, minister van Finan ciën Valerie Giscard d'Estaing, pre mier Pierre Messmer en de president van de nationale vergadering, Edgar Faure. Vijanden mogelijke aantrekkingskracht voor gematigd links, lijkt de beste papie ren te hebben. Giscard, die wellicht aantrekkelijker is voor de ca. 3 mil-, joen Franse kiezers van het midden, heeft veel vijanden binnen de Gaul listische partij. Sommige politieke waarnemers gokken op Chaban Del- mas als president en Giscard als pre- Het is niet duidelijk of de centrum oppositie met een kandidaat zal ko men, hoewel weekbladuitgever en as semblee-lid Jean Jacques Servan- Schreiber, duidelijk heeft laten blij ken een gooi te willen wagen. De socialistische leider Francois Mitterand wordt beschouwd als zekere kandidaat van zijn partij. Het is nog niet duidelijk wat de Communisten zullen doen. Zij kunnen uit tactische overwegingen besluiten om in de eer ste ronde niet met een eigen kandi daat te komen maar Mitterand als ex ponent van een breed links volksfront te steunen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9