ruinder en visser krijgt neer dan 60 miljoen extra INKOMENS BOVEN 30 MILLE GAAN EK WAT OP ACHTERUIT «volgen „energiecrisis" as over 5 jaar voelbaar 'NAÏEVE BLIJHEID ^Spaaïgiïo Nieuw. ten Cate Colorite. Minister komt met speciaal actieprogramma Schiphol-spoorlijn kan gedeeltelijk gereed zijn in '78 Woonwagenbewoners mogen nog even in Steenwijk blijven ten Cate. Kleurige mode voor bodyenbeen. LEIDSE SPAARBANK IONDERDAG jvendien heeft hij een speciaal eprogramma bekend gemaakt. Jns het loon- en belasting- tregelendebat in de Tweede Ka- zei de bewindsman vannacht dat geen twijfel lijdt dat Juist de rijsector en de verwarmde glas- bouw als grote energiege- ers speciaal getroffen zijn de buitensporige stijging 4 APRIL 1974 N HAAG Tuinders en vissers die als gevolg van de rke stijging van olieprijzen in moeilijkheden zijn geko- >n, krijgen van het kabinet-Den Uyl een extra steun van 5 miljoen gulden. Minister Van der Stee (Landbouw en iserij) heeft hierbij een guller gebaar gemaakt dan aan- ikelijk werd verwacht. zen veilig worden gesteld. Op 1 maart 1975 zal dan een rentabiliteitsbe- rekening worden gemaakt en als de ze daartoe aanleiding geeft zal het Rijk de aflossing van het gegaran deerde voorschot voor zijn rekening nemen. Kosten: maximaal 25 mil joen. Tenslotte zal het Rijk een deel van de door de tuinders te betalen irijzen. Als gevolg daarvan zijn rente terugbetalen. Kosten: twee mil- nergiekosten in de visserijsector joen. tot 25 pet. totale exploitatiekosten. In de tuinbouw, ging deze stijging in 30 pet.; dit Jaar de stijging van 30 naar 45 pet. gestegen energiekosten zullen achting niet door op- gststijgingen worden goedge- kt. In beide sectoren is er dus van inkomensdaling", aldus lister. Volgens Van der Stee ie olieprijs niet meer dan kwart de totale exploitatiekosten mo- bedragen. Het nu aangekondigde iale actieprogramma richt zich zijds op een bevordering van [zakelijke aanpassingen in de van de betrokken bedrijfs- ti anderzijds op het geven voorschotregeling voor het 1974 bij wijze van overbrug- maatregel. Met opzet heeft men lit laatste gekozen voor een ge leerde voorschotregeling en en rechtstreekse subsidie in dezelfde geest wil blij- werken als de reeds bestaande ruggingskredietgarantieregeling. actieprogramma voor de glas- bestaat uit de volgende regelen tt omschakelingsproces van olie irdgas zal versneld worden af- Als voordelige argumenten hierbij genoemd: milieuver ing. leveringszekerheid en miljoen. •rgiebesparende projecten zul- orden gestimuleerd. Binnenkort concrete voorstellen komen et gebied van energiebesparing een meer efficiënt energiege- Kosten: circa drie miljoen, «tuinbouwbedrijven die geen eet ie f meer bieden zullen wor- sestimuleerd er mee op te hou- De huidige bedrijfsbeëindigings- zal worden verhoogd van gulden per vierkante meter icht gulden. Kosten: ongeveer Biljoen. voorschotregeling over de olie- aop in het stookseizoen 1973-1974 oor de zware olie als ingangs- 1 maart 1974, voor lichte olie uari '74. De overheid is bereid oor leningen die dienen tot aan- olie-garantie af te geven tn maximum van dertig gul- ton zware olie; of drie cent ter lichte olie. Door deze rege- lal het arbeidsinkomen in de binnen redelijke gren- De te nemen maatregelen voor de visserij houden in De sloopregeling voor niet-ren- dabele schepen zal worden verbe terd. Per bruto register-ton zal ze venhonderd gulden verstrekt worden als 'n schip of gesloopt wordt of blij vend aan de visserij binnen de EEG zal worde nonttrokken. Kosten: 2,5 Ook de vissers vallen onder de voorschotregelen waarbij het Rijk zich voor een lening garant stelt. De maximale hoogte hiervan be draagt drie cent per liter gasolie die in 1974 is verbruikt. Bij de zware olie zal dit bedrag op dertig gulden per ton liggen. Kosten: twaalf mil joen. Het landschouwschap reageerde di- rekt na het bekend worden van de maatregelen met de opmerking dat de regering slechts ten dele tegemoet is gekomen aan de voorstellen van het tuinbouwbedrijfsleven. v De 35-jarige Pavel Litwinoween van de bekendste dissidenten in de Sowjet-Unie is met zijn gezin in Amsterdam aangekomen. Hier wandelt hij met zijn vrouw (links) en kinderen Dima en Lara op de Magere Brug over de Amstel in de hoofdstad. HOOFDDORP Het deel van de Schiphol-spoorlijn, dat ten zui den van Schiphol door de Haar lemmermeer zal lopen, kan om streeks 1978 gereed zijn. De kos ten van de totale Schiphollijn van het Museumplein in Amsterdam via Leiden naar Den Haag worden nu geraamd op f 590 miljoen. 45 miljoen gulden daarvan is al uit gegeven voor het ondergrondse deel. Behalve Schiphol komen er geen statiqns in de Haarlemmer- Ir. J. W. Kruithof van de N.V. Spoorwegbouw heeft dit gezegd, tijdens een contactavond in Hoofddorp, waar de burgerij na der over de plannen werd in gelicht. De bijeenkomst werd door ongeveer 500 belangstellen den bijgewoond. Stations in Hoofddorp en Nieuw Vennep zijn volgens de Neder landse Spoorwegen niet rendabel. Burgemeester C. van Stam was het hier niet mee eens en wees op de duizenden forensen, die in de Haarlemmermeer werken, buiten deze gemeente wonen, maar wel voor een woning zijn ingeschreven. In 1981 is de ge meente vol en zullen de forensen in de kop van Noord-Holland moeten gaan wonen en is een goede verbinding een dringen de noodzaak, aldus de heer Van Stam. Het tracé staat nog niet hele maal vast. Dit jaar wordt via een bestemmingsplan een voorstel in de gemeenteraad van Haarlem mermeer verwacht. De spoorlijh zou volgens een ru we sdhatting 40.000 reizigers per dag vervoeren. Het wordt 'n snel le trein (160 km/u). Momenteel rijden de snelste treinen 140 km/ u. Het traject zal gedeeltelijk overheen dijk voeren. Het geheel wordt kruisingvrij. STEENWIJK (ANP) De ge meente Steenwijk heeft besloten een soepeler houding aan te ne men tegen de woonwagenbewo ners. B. en W. deelden dit mee, na overleg gistermorgen met de officier van justitie en het minis terie van C.R.M. Met een vertegenwoordiger van de woonwagenbewoners werd overeengekomen dat de woonwa gens tot morgenmiddag op 'n terrein aan de gedempte Turfha ven mogen staan. Hierna moet men zich twee maanden elders vestigen, terwijl de gemeente in 't buurtschap Verlaat een passan tenkamp voor tien wagens inricht. De kosten hiervan worden op 40.000 gulden geraamd. De ge meente Steenwijk hoopt hiervoor een subsidie van CRM te ver krijgen. Dinsdagmiddag heeft de politie vijf clandestien geplaatste woon wagens uit de gemeente ver wijderd en naar een kamp in Har- denberg overgebracht. Dinsdag avond waren zij weer terug in Steenrijk. Burgemeester P. J. Molendijk vond het toen niet verantwoord een tweede keer op te treden, nadat de families had den verklaard hier niet meer te genop te kunnen. De in Steenwijk gevestigde fa milies weigerden te vertrekken, toen in 1968 het woonwagenkamp in Steenwijk werd opgeheven. Enige van deze mensen kregen 'n woning van de gemeente toegewe zen, doch hierin voelden zij zich absoluut niet thuis. De overigen, allemaal familie van elkaar, zwierven door het land, omdat zij met eigen handen de kost wilden verdienen. Begin deze week, vestigden zij zich clandestien op een terrein in het centrum van Steenwijk. DEN HAAG Mensen met een bruto inkomen van minder dan 23.000 gulden gaan er dit jaar reëel op voor uit. Mensen met een inkomen boven de dertigduizend gulden gaan er op achteruit. De brede inkomensgroep daartussen beweegt zich rond het nulpunt: Noch vooruitgang, noch achteruit gang. Minister Duisenberg van financien heeft dit woensdag in de Tweede Ka mer gezegd. Hij kwam hiermee tege moet aan de KVP-fractie, die aan vankelijk had aangedrongen op een grotere belastingverlaging dan de regering nu heeft voorgesteld voor de „middengroepen". Duisenberg verzette zich nauwe lijks tegen een KVP-voorstel, ge steund door de andere 2 christen democratische fracties van ARP en CHU, om de zelfstandigen apart fis caal tegemoet te komen in de vorm van een hoger percentage, dat van de winst belastingvrij mag worden ge reserveerd voor de oude dag. Wel verwierp hij een soortgelijk voorstel van de VVD-fractie. Deze fractie wilde naast een geringe ver hoging van het percentage een aan zienlijke optrekking van het maxi mum-bedrag dat achteruitgelegd mag worden. Duisenberg betoogde, dat dit vooral in het voordeel is van die zelfstandigen die het volgens het kabinet nog niet zo slecht hebben. "Verhoging van het maximum-be drag heeft alleen effect voor zelf standigen met een winst die dit jaar hoger uitvalt dan 52.000 gulden", zei de minoster van financiën Duisen berg had bezwaar tegen een voorstel van het CHU-Kamerlid W. Scholten, die de middengroepen tegemoet wil de komen door enkele tarieven van de loon- en inkomstenbelasting te verlagen. Dat zou de schatkist vijftig miljoen gulden kosten. De minister voldeed ook niet aan hid-minister Langman IECHT „Het zal vijf tot tien duren voordat de effecten van nergieschaarsle goed voelbaar Maar die gevolgen op lange- mijn zullen dan wel drastisch nr. drs. H. Langman tij de vergadering van het Neder- Centrum van Directeuren in t. Oud-minister Langman Economische Zaken) is lid van tf van bestuur van de Algemene Nederland. NCD-bijeenkomst, die door 500 directeuren werd bijge- i stond in het teken van „een lische strategie voor Neder- heer Langman noemde als te uitdaging voor de onderne- de komende Jaren om hun op koers te houden. Ondanks de vloed van discussies, die rond het ondernemerschap in toenemende mate plaatsvindt. „We moeten leren leven met dure energie en met dure grondstoffen", aldus de heer Langman. „De koers moet verlegd worden. Want het ener gieverbruik op het ogenblik is té groot, wat gevaren oplevert voor ko mende generaties". „Maar als men het winstherstel van de grote oliemaatschappijen lu guber noemt, krijgt men straks de rekening gepresenteerd". Over het onderwijs zei de heer Langman, dat dit zich minder moet gaan richten op feiten kennis, maar meer op het bijbrengen, hoe r zich kan aanpassen aan nieuwe tuaties. De heer Langman pleitte voor aanwending van nieuwe aardgascon tracten ten bate van de chemische. Een andere spreker tijdens de direc teurenconferentie, drs. E. F. Limburg, hoofd van het economisch bureau van de AMRO-bank, wees op de noodzaak om de stijgingen van de aardgasopbrengsten, die de Neder landse overheid ten goedev komen, te gebruiken voor de versterking en de vernieuwing van de structuur van ons bedrijfsleven. Na uitputting van de aardgasreserves zal Nederland dan sterk kunnen blijven staan. Huis in Erica een dringende wens van vooral de christen-democratische fracties om nu reeds te verklaren, dat het kabi net niet nog een keer de wettelijk vastgelegde inflatiecorrectie op de loon- en inkomstenbelasting achter wege zou laten in 1975. Wel zei Dui senberg: "Het kabinet moet erg ster ke argumenten hebben om dit weer voor te stellen. Zulke argumenten ken ik niet. Op een interruptie van de communist Bakker: Die argu menten zoekt u wel!, reageerde mi nister met: Ik doe niet anders, maar desondanks heb ik ze nog niet gevon den. Minister-president Den Uyl verde digde het handhaven van de mach tigingswet. Spreken over het wel of niet verlengen van de wet na 1974 vond hij nu niet terzake. Den Uyl noemde de nivellering van de inko mens die optreedt als gevolg van de maatregelen van het kabinet een bijprodutót. In de eerste plaats gaat het er om de laagst betaalden voor achteruitgang te behoeden. Presidium wil ontruiming van Binnenhof DEN HAAG (ANP) Het presi dium van de Tweede Kamer wil zo veel mogelijk bevorderen dat het middengedeelte van het Binnen hof in Den Haag (het deel voor de Ridderzaal) zo snel mogelijk auto vrij wordt gemaakt. Bij de Raad van State noch bij de Eerste Kamer, stuit dat voornemen op bezwaren. Uitvoering van dit plan tot ontrui ming van het middengedeelte van het Binnenhof houdt in, dat de fon tein op het plein herplaatst kan wor den. Deze maatregel moet gezien worden als inleiding tot een algehele ontruiming t.z.t. van het Binnenhof. In de kamer ligt nog een motie- Drees (DS'70) ter tafel om het ge hele Binnenhof autovrij te maken. Deze motie komt eerst na het paas- reces in behandeling. ADVERTENTIE De kleurige panty in dat handige bewaardoosje. Veel Tieve lentetintjes. Keus uit twee maten. Modieus en praktisch. Van ten Cate. toch maar 2.95 Boek van mr. J. Linthorst Homan: ADVERTENTIE door tweetal in brand gestoken Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor EMMEN De politie in Emmen, heeft twee inwoners van Klazina- veen gearresteerd, die bekend hebben een woning in Erica in brand te hebben gestoken. De beide mannen de 24-jarige G. W. en de 27-jarige H. G. waren ook betrokken bij de over val op twee bejaarde broers in Uffel- te. De 50-jarige bewoner H. de G. van het afgebrande huis heeft hen ertoe aangezet voor enkele duizenden gul dens, om de verzekeringsuitkering van f 50.000 te kunnen opstrijken. De twee mannen en de 20-Jarige H. de G. (zoon van de bewoners) hebben een groot aantal inbraken gepleegd in zuid-oost Drenthe, Zusters gedood door kolendamp MIDDEN BEEMSTER In hun op de monumentenlijst staand huisje aan de middenweg midden Beemster heeft een toevallige bezoeker gister middag twee ongehuwde, bejaarde zusters dood in de huiskamer aange troffen. Het zijn de dames Blaauw, respectievelijk 72 en 73 Jaar oud. Een onderzoek van de rijskpolitie wees uit dat de twee zusters reeds 24 uur eerder door kolendampvergifti ging zijn omgekomen. De een lag op de grond, de ander zat in een stoel. In de kamer stond een kolenkachel, aangesloten op een waarschijnlijk slecht trekkende schoorsteen, Mr. J. Linthorst Homan, voormalig Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, is een man, die niet schroomt zeer. kritisch voor zichzelf te zijn maar ook zijn geest drift voor allerlei zaken niet ver bergt. Zijn levensherinneringen, bijeenge pakt in het boek ;,Wat zijt Ghij voor een vent", stralen een wat naïe ve blijheid uit - zoals in het deel over zijn gijzelaarschap in de oor logsjaren - die voor sommigen wat storend zijn. Kanttekeningen als „Inmiddels was er in beide kampen (bedoeld worden de gijzelaarskam pen Haaren en Beekvliet) veel moois en leerzaams te horen doordat er deskundigen waren op praktishc elk levensgebied en hun uiteenzettingen vaak de toon aangaven van dage lijkse discussie" en onze voetbal wedstrijden en onze hockeymatches pakten ons op hun momenten ge heel" zijn voor een groot deel van ons volk kwetsend. Het wa simmers 1942, toen de met Joodse medeburgers volgestouwde tremen met afschuwelijke regelmaat richting Auschwitz reden. Daarover zegt de heer Linthorst Homan, die daarvan ongetwijfeld mede op de hoogte moet zijn geweest, geen woord. Na de bevrijding was, zo schrijft mr. Linthorst Homan, hij „diep ter neergeslagen", toen hij hoorde, dat niet hij, maar de heer Ebels het commissarisschap van de provincie op zich moest nemen. Het moet de schrijver op dat ogen blik duidelijk zijn geworden, dat hij in het begin van de bezettingsjaren gefaald had. Een uitnodiging, bijeenkomsten bij te wonen van „uitgezuiverde" hoge ambtenaren, in Den Haag, wees hij van de hand. Hij vond het „zin loos"-. Mr. Linthorst Homan had gefaald in zijn gedachtengang dat er, on danks de bezetting, op politiek ge bied nog iets voor het Nederlandse volk zou kunnen worden gedaan. Hij ging er - in juli '40 - vanuit, dat Nazi-Duitsland de oorlog zou win nen met als kansberekening drie twee. Hij was bang, dat de „stilte" op po litiek gebied te lang zou duren: dat er dan in het Nederlandse volk on gedurigheid zou ontstaan en kansen zouden groeien voor de NSB, en dat er bij de Duitse bezetters de indruk zou ontstaan, alsof ons volk bij de pakken ging neerzitten. Weer zo'n naïeve gedachte, die men van ie mand met allure - die Linthorst Homan zeker bezat - niet zou ver wachten. Met Einthoven en De Quay richtte hij De Nederlandse Unie op. Over dit driemanschap is, na de bevrij ding veel gezegd en geschreven. De Parlemantaire Enquête Commissie is diep op de beweegredenen van het driemanschap ingegaan. Een drietal mannen aan wier vaderlandsliefde niet kan worden getwijfeld, maar die getroffen waren door politieke „blindheid". Prof. dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie, levert in het vierde deel van zijn geschiedschrijving over Ne derland in de tweede wereldoorlog, ongezouten kritiek- op het politieke denken van „de drie". Mr. Linthors. Homan is door deze kritiek geschokt. „Mij kwetsen toon en teneur diep", schrijft hij, „want ik wil steeds graag fouten erkennen, doch niet dingen die niet hebben bestaan". Dat De Jong volgens het inzicht van Linthorst Homan „dingen is gaan veronderstellen inplaats van aanto nen, vindt hij „een bezwaar". Gelijk de rechter moet ook de historicus weten, dat het vrijwel ondoenlijk is te bewijzen, dat iets niet heeft plaats gevonden, daarom ligt de be wijslast op hem, rechter of histori cus. En hij vindt, dat De Jong hier en daar die bewijslast heeft omge draaid. „Dat noem ik onrecht". Een uitlating, die wederom, zoals andere, getuigt van die eerlijke naï viteit, dip als een rode draad door dit, overigens alleszins lezenswaardi ge levensverhaal van een vooraan staand Nederlander loopt. FRANS HOEKSTRA

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7