Ik leef in m'n eigen wereldje en dat bevalt me uitstekend Maandag officieel liet hoogste punt op Lisser ruïne Dever Nixon: ruimer taak NAVO PAGINA 4 STREEK DONDERDAG 4 APRIL 1 Koudekerk heeft een wonderlijke brugwachter: KOUDEKERK AAN DEN RIJN „Kletskoek natuur- lijk Er is niet één magnetiseur, die zichzelf kan genezen. En wie beweert dit wel te kunnen, liegt. Dat durf ik zonder meer te stellen Kijk, wat wel kan, is je gedachten afleiden door bijvoorbeeld wat te gaan knutselen. Zoiets noem ik ,,zelf-genezing". Maar als mijn blindedarm ontstoken is, moet ik ook maken dat ik snel bij een dokter kom". Door Jan Westerlaken Foto Wim Dijkman De grijze baard met hier en daar nog een lichtbruim spoortje haar, Verraadt, dat brugwachter/magne tiseur Bert Oppelaar, nu 64 jaar, in rijn jeugd een weelderige, rode bos haar moet hebben gehad. In het knusse woonkamertje, zittend op 'n kerkbank, klinkt van tijd tot tijd een knetterende vloek. Als de ras echte Koudekerker zijn uitbundige zwart-witte hond tot kalmte heeft gemaand, barst er een woorden stroom los, die bijna niet te stuiten valt. Die ..stroom" gaat gepaard met „mysterieuze" handgebaren. Dan legt hij uit: „Als ik iemand een hand geef en ga daarna met m'n rug tegen hem aan staan, voelt hij die handdruk ook. En hetzelfde ge beurt als die persoon aan de andere kant van een muur staat en ik zet m'n voet er tegen Verbaasd „Nee", zegt hij nu ineens kort „En die wil ik ook niet. Ik verlang van de mensen dat ze niet over me praten. Mijn werk is geen handels waar. 't Heeft geen reclame nodig Iemand, die zo werkt, dringt zich op Ik hoef er geen cent wijzer van te worden ook al zit ik een uur bij iemand. Als ze m'n kilometers maar vergoeden en een goede bak koffie schenken, vind ik het al lang best Alles wat m'n hart begeert heb ik" Verontwaardigd voegt hij eraan toe: „Wanneer ik een paar mensen kan helpen moet ik daar toch geen geld aan verdienen? We zijn toch op de wereld gezet om goed voor elkaar te zijn?" Dominee Kan hij nog lang met magnetise ren doorgaan? „Ik moet gewoon", lacht hij, „want ik word geleefd. Ik heb wel eens wil len stoppen maar er zit een scherp ding in m'n rug, dat me dwingt door te gaan. Een soort geestelijke dwang, denk ik. Een dominee zei eens tegen me. Je moet God bidden en vragen of die drang er uit gaat". Rood van opwinding: „nou vraag ik Je toch.." Heeft Oppelaar ook een praktijk aan huis? WASHINGTON (AFPt Pre 'ent Richard Nixon heeft in een vj daring ter gelegenheid van de 25i verjaardag van de NAVO voorgesti ie taken van het bondgenootsch iit te breiden en van de NAVO nl illeen een verdedigingsorganisat naar ook een organisatie voor dö I ieke en economische samenwerkt t e maken. De NAVO, aldus Nixon, blijft 11 ïoeksteen van de buitenlandse i>o b tiek van de Verenigde Staten. „B S .ïalve actie voor de vrede kan mi |i de doeleinden van ons historic s oondgenootschap uitbreiden en on l, samenwerking nieuw leven inblaz door ons bezig te houden met de oi derling samenhangende problemi van veiligheid, economie en milie De gemeenschappelijke verdedig! )lijft echter de eerste taak van 1 xmdgenootschap". aldus de Amsi :aanse president. Hij verklaarde dat twee decent •an Westerse verbondenheid de on spanning tussen Oost en West m lelijk hebben gemaakt. ..Maar de.su eessen van het verleden mogen n vorden opgeofferd aan het najaj an een eng nationaal belang". De president i; overigens i ;teeds van plan dit Jaar zowel 3owjet-Unie als West-Europa te I toeken, hoewel data daarvoor n .aatstaan, zo verklaarde Nixons a iunct-perschef Gerald Warren g Het is mogelijk dat Nixon zat! !ag naar Parijs komt voor de herd? .ingsdienst in Parijs de overL-d ""ranse president Pompidou, wa> oor talrijke staatslieden na 'rankrijk reizen. Wanneer en hoe ontdekte Oppelaar dat lüj het magnetisme machtig Even zakt de „zestig-plusser" on deruit en opnieuw wordt het vriende lijke hondje tot kalmte gedwongen. „Tja", zegt de brugwachter, die dit Jaar met pensioen gaat, „dat was op een bijeenkomst van spiritisten. Iemand gaf me toen een hand en zei: Jij bent zeker magnetiseur. Dat is zeker al veertig Jaar geleden. Nou, ik stond wel vreemd te kijken want ik wist nauwelijks wat dat woord betekende". Bert Oppelaars roze gelaatskleur is inmiddels rood geworden: ener zijds door opwinding en anderzijds door de temperatuur in de kamer, die behoorlijk wordt opgejaagd door 't zonnetje, dat door de voorruit naar binnen straalt. Het lijkt of hij er zelf niets van merkt want de geba ren gaan constant door en ook praat hij bijna zonder onderbreking. Wat voor mensen en met welke klachten komen er al zo bij hem om raad? „Jong en oud", flapt Oppelaar er uit. Een voorbeeld? „Nou, er is eens een vrouw bij me geweest, die 's- nachts beslist niet kon slapen. Pil letjes hielpen niet. Ik heb toen een doek gemagnetiseerd, die ze iedere avond, als ze naar bed ging, op haar hoofd moest leggen. En nu", klinkt het wat triomfantelijk, .slaapt dat mens als een roos". Hoe gaat hij met z'n patiënten te werk? De rechterhand gaat even door de gr' ze lange haardos. Maar dan komt het verhaal zonder horten of stoten eruit „Ik praat heel veel met de men sen. Geestelijke voeding hakt meest al de knoop door, die in de weg zit. Steeds weer probeer ik de mensen in een andere sfeer te bregen. Alleen maar door met hen te praten. Ze ker vijfenzeventig procent geneest hierdoor". Kan hij met alle mensen „con tact" krijgen? „Er zijn natuurlijk altijd mensen, die bewust stellen „Je krijgt me nooit". Dan hoef Je er ook niet aan te beginnen. Zo iemand moet Je als het ware „overvallen". Ik stuit dan steeds op een ring waar niet door heen te komen is. Maar ineens kun Je ook hen te pakken hebben door ze bijvoorbeeld een sigaret te geven waardoor de aandacht even ver- ïlapt". Krijgt Oppelaar veel bedankbrief jes van mensen, die hij heeft ge- Meisje lag bewusteloos in duinen NOORD WIJK Aan de Wei- deweg in het Langeveld werd in de vroege morgenuren een meisje be wusteloos aangetroffen. Behalve een paar treinkaartjes voor het traject A Mistere ~:ti-Bloem endaal, had zij mets bi? zich dat tot vaststelling van haa: identiteit zou kunnen lei den. Het meis4? werd in het Acade misch Ziekeunuis te Leiden opgeno- Nadat haar signalement per politie- telex was verspreid, werd bekend, dat het meisje, 19 Jaar oud, in Lei den woont. Zij bleek als leerling-ver pleegster werkzaam te zijn in een psychiatrisch ziekenhuis te Noord wij kerhout. Hoe het meisje bewusteloos is ge raakt, wordt nog onderzocht. en toen zei iemand, jij bent zeker magnetiseur van je beroep. „D'r zijn veel te veel koffiedikkij kers. Dat zijn mensen, die letterlijk over lijken gaan. Ze vragen handen vol geld want hun inkomsten staan voorop". Over koffiedikkijkers gesproken. Hoe lang kan de wereld op deze wijze nog blijven voortbestaan? „De mens wordt alleen maar rot ter en niet wijzer. Misdaad waait met windkracht zeven over de we reld. Wanneer dat een orkaan wordt kan alles in vier, vijf jaar in elkaar klappen. Als het „zeven" blijft kan het meevallen. Er zal echter een macht moeten komen, die de storm keert. Die komt er, daar ben ik van overtuigd. Misschien duurt dat nog een generatie. Kleuters van nu kunnen straks een belangrijke rol hierin gaan spelen". Autorijden Dan geeft Oppelaar het gesprek een heel andere wending. Hij zegt: „Ik heb een keer zeker tien kilome ter in m'n auto over de rijksweg ge reden zonder te weten waar ik was, „Nee hoor. M'n vrouw is er op te gen, dat iedereen maar binnen sjoe melt. Ze hecht ook niet zo'n grote waarde aan m'n werk". wat ik deed en wat er gebeurde. In eens stond ik op de plek waar ik moest zijn. Nou, toen ben ik wel even geschrokken hoor. In de Haar lemmerstraat in Leiden is me dat ook wel eens overkomen. Ik was er door heen voor ik er erg in had Is hü nooit in conflict gekomen met justitie door zijn werk als mag netiseur? „Nooit ben ik vervolgd. Er is zelfs eens iemand van justitie bij me ge weest, die ik van een kwaal heb af geholpen Recreatiecentrum Duinrell :ruk doende om alle attracties kla je maken voor het weekend van april. Dan gaan de poorten weer li lemaal open, en zijn alle attract weer geopend, behalve het zwemb de poppenkast en de waterspeelplai De vele uitbreidingen van wond land zullen waarschijnlijk tej Pinksteren gereed zijn. Nog een nieuwtje is, dat alle per neelsleden gestoken zullen zijn in< prachtig fleurig blauw pak. A "Duinrell-mensen" zullen goed gemakkelijk herkenbaar zijn. H werkelijke vooruitgang. Ook de va tuigen en al het verdere rollend n terieel zijn in stemmig blauw gehc den en versierd met het emble* van Duinrell. Hoe staan de Koudekerkers tegen over zijn werk als magnetiseur? „Acl\ d'r zijn er, die vreemd tegen me aan kijken en er zijn er ook, die me uitschelden voor communist. Maar dat kan me geen ene bliksem schelen. Ik leef in m'n eigen we reldje en dat bevalt me uitstekend". Maling Wat betekent dat eigen wereldje voor je? „Dat ik maling heb aan alles. Over weinig dingen maak ik me druk. Laat de mensen maar praten. Weet je voor wie ik veel bewondering heb? Voor Den üyl. Hoe ze ook tegen hem sas- Brugwachter Oppelaar: sen hij blijft lachen. Met Biesheuvel was dat wel even anders", zegt hij en trekt de ogen samen tot smalle speel tjes. „Die werd gauw kwaad. Ik wei ger me te laten leven, ik ben geen kuddedier". Waren er veertig jaar geleden de zelfde problemen als die er nu zijn? „Soms wel. Nu krijg ik veel over spannen mensen. Vroeger was daar helemaal geen sprake van". Kent het „magnetiseurschap" veel beunhazen? LISSE/TER AAR/LEIDERDORP De restauratie van de Lisser ruïne Dever begint op te schieten. Maandag hoopt men officieel het hoogste punt te bereiken en zal de in de bouwwereld traditionele vlag van de uit de dertiende eeuw daterende woontoren wapperen. Maandag officieel het hoogste punt, want één van de dakspanten staat al over eind. Wie daarop echter let is een kniesoor, maandag ko men het gemeentebestuur, de bestuursleden van de stich ting Dever en vele belangstellenden het heugelijke feit van het hoogste punt vieren. Door Willem Chr. Nijeboer Foto Jan Holvast De restauratie, ouder supervi sie van de Leiderdorpse architect P. van der Sterre, wordt uitgevoerd door het Ter Aarse aannemersbedrijf De Raat, dat gespecialiseerd is in res tauratiewerk. Een opdracht als de ze heeft W. de Raat één van de broers uit de firma, nog niet eerder gehad. "Meestal is het een kerk, of een boer derij, een enkele keer een hofje", zegt hij, "dan is dit wel eens leuk om te doen." Onbevredigend, ongetwij feld ook voor aannemer De Raat is het feit dat de restauratie niet kan worden afgemaakt voorlopig. Er is slechts geld om de muren te verste vigen en een kap op het gebouw te plaatsen. Een kap die ongeveer twee generaties terug is ingestort. Van binnen wordt in het historisch be langwekkende Dever nog niets ver beterd. Men hoopt dat het in septem ber zo ver is dat ook daaraan kan worden begonnen. "Het dak wordt gerestaureerd zo als het er in de vorige eeuw heeft uit gezien", vertelt architect Van der Sterre. "Oorspronkelijk zat er een ander dak op, met een weergang. De hoog- tebepalinij van de oude weergang (een soort omloop met een ballustra- de op de meters dikke muren, waar bij het dak alleen over de opening valt) is terug gevonden. Maar volle dig is de oude situatie niet terug te brengen, omdat daarover onvoldoen de gegevens beschikbaar zijn. Nadat het dak was ingestort heelt de natuur vele Jaren lang vrij spel gehad over de oude woontoren. De meters dikke muren zijn daardoor verzadigd van vocht en bevatten enorm veel planten. Zelfs struiken groeiden in de muur. Vlieren en kruisbessen zijn er gevonden. Ook eenden broedden op de oude Dever- ruïne. "Wanneer de mens passief is herneemt de natuur haar rechten weer", legt Van der Sterre uit. "De wortels zaten al diep in de muur" Daaraan is door aannemer De Raat samen met personeelslid Dik Es- veld een eind gemaakt. De muren zijn waar nodig ondersteund. Behalve de reconstructie van de kap, wordt er ook een balklaag onder gemaakt. Niet voor het gehele werk heeft De Raat originele stenen kun nen gebruiken, omdat er daarvoor te veel ontbreken. "Het is ook een on gelukkige maat", licht hij toe. Echter voor de zijden die zicht baar blijven worden oude stenen ge bruikt. De nieuwe worden binnen in verwerkt. De Raat is volgens ar chitect Van der Sterre nog één van de weinigen die het oude ambacht hanteren. In het oude woontorentje zijn een drietal schoorstenen in de muren ont dekt. Eén daarvan is van een brood- oventje, dat De Raat ontdekte toen hij in de kelder een grote laag vuil verwijderde. De gemeente Lisse, die eigenaar is van de ruïne, heeft tot het project dat nu wordt uitgevoerd besloten, om de mogelijkheid voor restauratie open te houden. Als prooi voor regen en wind had Dever niet langer moeten blijven staan in de situatie van voor een half jaar terug. "Maar voor een toekomstig behoud is dit van het eerste belang", vindt Van der Sterre. Wanneer de kap erop staat, kunnen de van water ver zadigde muren drogen". Hij gelooft niet dat het metselwerk van water en wind veel heeft geleden. "Nee, we dragen tegenwoordig geen hoofddek sel meer. anders zouden we diep de hoed moeten afnemen voor de kwa liteit van het materiaal en van het werk van vroeger". "Het zou prachtig zijn als de weer gang met de oude kantelen er zou zijn. Maar de grootte van de kante len is niet terug te vinden. Het zou de restauratie ook veel duurder ma ken". vindt A M. Hulkenberg die een grote studie over Dever heeft ge maakt. een studie waarvan de resul taten zijn neergelegd in een lijvig boekwerk. "Rond 1380 is er voor het eerst sprake van Dever. Er is nog een ouder Dever geweest. Dat stond aan de Poel. De naam is ontstaan, door de familie D'Ever, de ever, waarvan in het begin van de dertien de eeuw een Cornardus bekend is". De oude woontoren waar vroeger een tijdlang nog een woonhuis aan vastgebouwd heeft gezeten, is ge bruikt als schuilkerk je. Op de eerste verdieping is een nis gevonden voor een altaar Dever, het neen een Kieine, eeuwen geschiedenis achter de I een geschiedenis die slechts ia comprimeren in een lijvig boek. V degenen die waarde hechten aan andere vorm van cultuur, dus niel bollen- of bloemencultuur, is het hele geruststelling dat Dever nog neraties lang behouden zal kuil blijven. Uit de bollengrond ten zuiden van Lisse rijst de ruïne van Dever op. nog weinig. oogt het geboq

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4