Ie VVV, geleuter en een machtsstrijd Opmeten en monteren zijn bij ons inklusief Vragen, conclusies, gejoel en strijdliederen op hoorzitting daarom de Pieterskerk niet al in 1970 gered werd Motie over Stipdonk Stichting koopt pand ERDAG 4 APRIL 1974 LEIDEN E.N In het stadhuis van Leiden heerst bij die gele id de sfeer van vier eeuwen geleden. De Leid'se tchap houdt een speciale zitting, waarin het verzoek minee John Robinson wordt voorgelezen. De Vroed- besluit de volgelingen van theoloog Robert Brown, ^eigen Britse land door kerk en staat in de ban gedaan, L^stvrijheid te bieden. De kalender geeft aan, dat het ^ich op dat moment in 1609 afspeelt. Herauten ver gen het besluit van de Vroedschap. Iden ook het begin van het jngsjaar in. Burgemeester >oif Willigen plaatst een sier- r®k bloemen bij de gedenksteen 03n Robinson in de Pieters- enL bloemen zullen het hele ^ffeelmatig worden ververst. 3oTs worden de verlichtingen Pieterskerk, het Jean Pesijn- je Rijksuniversiteit en het fathers Huisje ontstoken, 't jereen duidelijk zijn, dat het snip af 350 gateden is dat ■ïaïn Fathers Leiden inruilden 10, Nieuwe Wereld": Amerika. B70. In de Pieterskerk wer- nj 's zondags nog diensten ge- oktober 1967 schreef B. H. n p. toenmalig directeur van uj. in Leiden aan de leden van iréflijks bestuur van diezelfde r Je heren A. van de Koppel n k. C. Branderhorst, mr. F. u p en M. van Aken de vol lef: "Op 31 juli 1970 zal het geleden zijn, dat de Pilgrim el vertrokken naar de "Nieu- mdd" Zij legden daar bij hun in 1620 de grondslag van ^igde Staten van Amerika. 1920 werd in de Verenigde i Groot-Brittannië en in Ne- 8l^'in belangrijke mate aan- V34|steed aan de herdenking -34 voor de geschiedenis van én de wereld zo belangry- rtenis. Was in 1920 het in- lale toeristenverkeer nog opkomst, van interconti- t'i toeristenverkeer was nog ,eIts sprake. In de komende l dit zich nu reeds ontwik- verkeer in zeer sterke ma- tnen. Blijkens een rapport estfuropean Travel Commission Door John Kroon wordt verwacht dat bijvoorbeeld 't Amerikaans toerisme naar Europa in 1970 met 69zal zijn toegenomen. In dat jaar zullen 2.375.000 Amerika nen naar Europa komen om er in to taal 92.000.000 nachten door te bren gen. Voor deze Amerikanen zal het zeker aanlokkelijk zijn om 350 jaar. nadat de Pilgrim Fathers uit Leiden vertrokken, een pelgrimage te ma ken naar deze stad, waar de grond leggers van hun natie in vrijheid mochten verblijven. Het is m.i. een taak van de VVV Leiden, de iniatieven te nemen, die kunnen leiden tot een grootse inter nationale herdenking van de Pilgrim Fat hers, die de pioniers waren van 't huidige Amerika. De eerste stappen tot het verwezenlijken van dit plan, dienen nu reeds genomen te worden, om de medewerking van gemeente lijke en landelijke autoriteiten te stimuleren. Bovendien zullen ook an dere belanghebbenden profijt k un- nen trekken indien reeds nu de ont wikkeling op gang gezet kan worden. Hierbij denk ik o.a. aan de vele "Pil grim Father"-Sociëteiten in de Ver enigde Staten, die, indien mogelijk, de gelegenheid tot een bezoek aan Leiden zeker zullen benutten. In dit verband zou bijvoorbeeld nu reeds contact met de KLM gelegd moeten worden om in 1967 speciale vluchten uit te voeren. Ik stel u dan ook voor. op korte termijn te komen tot het vormen van een werkgroep die de voorbereidingen voor het "Pilgrim Fathers Jaar" ter hand kan nemen". Een zakelijke brief van een mana- B. H. de Wilde: "Ze zijn blij ven steken in eindeloos geleuter." (Foto Jan Holvast) ger. Het was het begin van zijn on dergang. De bestuursleden toonden zich in oktober '67 overigens ent housiast voor het idee van De Wilde. Toch is de aanhef van dit verhaal geen geschiedschrijving. maar slechts de weergave van het plan, dat er op schrift aantrekkelijk uitzag, maar een utopie is gebleken. Er is nooit iets van terecht gekomen. "We zijn blijven steken in eindeloos ge leuter", zegt De Wilde nu, inmiddels directeur-af. Plan Enkele saillante punten uit het plan: Aan de betreffende minister zal worden verzocht te bevorderen dat in 1970 een herdenkingspostzegel zal worden uitgegeven. Op de dag van de opening van het Pilgrim Fathers Jaar verschijnt een speciale herdenkingsbrochu re, waarvan bijzonder exemplaren zullen worden aangeboden aan H M. de Koningin en de President van de Verenigde Staten. Begin mei wordt een tentoonstel ling "America today" geopend. Het huidige Pilgrim Fathers Huisje wordt vervangen door het zo genaamde Wevershuisje (Oranje gracht 83), dat steen voor steen zal worden afgebroken en aan de Boi- sotkade worden herbouwd. Van 24 Juli tot 1 augustus 1970 wordt de Pilgrim Fathers Week ge houden. Enkele hoogtepunten: culturele uit wisseling met een grote toneelmani festatie in de Veemarkthallen; aan bieding van een aantal Amerikaanse kalkoenen voor het park in de Leidse Hout; show van Amerikaans honkbal en football; taptoe Amerikaanse le gerkorpsen op 't Pieterskerkhof; ten toonstelling hedendaagse Amerikaan se kunstenaars in de Lakenhal; spe ciale expositie Museum voor Land en Volkenkunde. - Uitwisselingen tussen de Rijksuni versiteit van Leiden en Amerikaanse universiteiten. - Een herdenkingsdienst op 26 no vember in de Pieterskerk, waarna een gedenksteen of monument aan de Vliet zal worden onthuld. De Ko ningin zal worden verzocht aanwezig te zijn, alsmede de minister-presi dent, leden van het kabinet, corps di plomatique enz. - Reünie van afstammelingen van de Pilgrim Fathers. Dat zag er op papier mooi uit. Maar anderhalf jaar later, in febru ari 1969 wist eigenlijk nog niemand wat er van terecht zou komen. Be stuur en directie van de V.V.V. ver gaderden wel, maar verloren zich in detailpunten. Om de publieke opinie voor de plannen te winnen, sugge reerde De Wilde herhaalde malen, dat het hoognodig was om in de pu bliciteit te treden, maar het bestuur wilde daar nog niet aan. Toch ver scheen op 1 februari 1969 in het Leidsch Dagblad een eerste - en naar later zou blijken tevens laatste - pu blicatie. waarin heel voorzichtig de mogelijkheid van een Amerikaanse invasie in Leiden werd aangekondigd en De Wilde enkele malen werd geci teerd. Het werd hem niet in dank afgenomen. Op 19 februari werd weer eens vergadering gehouden (met de heren mr. H. A. C. Branderhorst, W. E. Drysdale, A. van de Koppel mr. W. Langhout, O. Leebaart, A. F. Luyken mr. F. Portheine, J. Strijkers, B. H. de Wilde en G. Aalbersberg, de laat ste namens de ANVV), waarin voor zitter Van de Koppel zich zeer ver baasd toonde over het bericht to het LD. ADVERTENTIE Belangstelling r,r,ijk INDISCH o, CHINEES ETEN gezellige s.eer «n „e. prettige bediening SfcH RESTAURANT Dggg Kggpfjj BdfOC (tegenover Stadsgehoorzaal) gadering. Uit mededelingen Wilde blijkt daarin, dat er veel be langstelling voor de festiviteiten rondom de Pilgrim Fathers manifes tatie bestaat. De VW in Noord wijk heeft inmiddels de horeca-leden aangeschreven, die positief hebben gereageerd. Een aantal bedrijven blijkt ook zeer geïnteresseerd en wil lig om te sponsoren: Fasson, Royal Typewriters Cy, Shulton. Minnesota en Holiday Inn (dat bereid is om voor die periode gratis logies te verstrek ken aan alle Amerikaanse Journalis ten). Intussen is ook wethouder me vrouw Den Haan ingelicht. Zij zegt toe alle medewerking te zullen verle nen om het Pieterskerkhof gedurend- de de herdenkingsperiode autovrij te houden. In de vergadering van 18 maart 1969 wordt voorts een aantal com missies ingesteld. In elk daarvan heeft een „mysterieus" persoon voor lopig zitting, die aangeduid wordt met „de heer X". De heer X staat voor de directeur van een nog op te richten stichting. Dat blijkt een kwestie te zijn, die de gemoederen zeer gaat bezig houden. Wie o wie gaat deze belangrijke post vervullen? Besloten wordt verder o.a. in deze vergadering dat de heer Drysdale van het p.r. bureau Beachez samen met De Wilde een persconferentie zal voorbereiden, waarop de plannen dan toch eindelijk wereldkundig zul len worden gemaakt. Intussen ver trekken op 22 maart de heren Van de Koppel en Branderhorst naar de Verenigde Staten. Een dag later voegt J. W. Strijkers zich bij htm. Doel van de reis: verdere contacten leggen in Amerika. Zij krijgen een speciaal in het Engels samengesteld programmaboek mee als bagage. Intussen stapelen de conflicten rond de organisatie zich op. WV Leiden, ANVV en het Nationaal Bu reau voor Toerisme lijken een soort machtsstrijd te voeren. De perscon ferentie, die inmiddels was vastge- reeds uitgenodigd waren, wordt tee steld en waarvoor de kranten elfder ure toch weer afgezegd, pe- ciaal geënsceneerde foto's blijven on gebruikt liggen. P.r.-man Drysdale windt zich in de volgende vergade ring (1 april 1969), behoorlijk opovér de gang van zaken en wenst dat er nu spijkers met koppen geslagen worden. Voorzitter Van de Koppel erkent dan, dat het bestuur zich eigenlijk nog weinig bewust geweest is van de omvang van de komende manifestatie en van de grote hoe veelheid werk die ermee gemoeid is. Intussen wordt er in deze rumoerige vergadering weer uitgebreid gefiloso feerd over de samenstelling van de nog steeds op te richten stichting. Iedereen heeft zo zijn eigen kan Een van de foto's, die speciaal in scène was gezet voor een persconferentie. Ze zijn nooit uitgedeeld en de persconferentie is nooit gehouden. didaten en opvattingen over de taak verdeling. Over het bezoek aan Ame rika vertelt Branderhorst, dat hem gebleken is, dat de enige en meest succesvolle benadering van de gehe le opzet die van een hoog cultureel niveau is. Alleen op deze wijze kan men de president interesseren. Hij zei het vervelend gevonden te heb ben dat er in de V.S. voornamelijk besprekingen voor hem waren gear rangeerd met commerciële Neder landse instellingen. Drysdale repliceert, dat hij zich er van bewust is, dat de herdenking een hoog cultureel niveau zal moeten hebben, maar dat 't geld toch voor namelijk van commerciële sponsors zal moeten komen. Zo blijven de meningen uiteenlopen Op 25 april van dat jaar schrijft Drysdale een laatste noodkreet aan het bestuur van de V.V.V. Directeur De Wilde sluit zich per brief van 12 mei bü hem aan. Hij schrijft dat sa menstelling van de stichting en het comité de patronage van secundair belang is. "Primair dienen er nu maat regelen te worden getroffen". En hij besluit zijn brief met: "Het is aan U om Leiden toeristisch gezien een plaats op de wereldkaart te geven". Dit schrijven wordt aanleiding tot 'n verdere controverse tussen bestuur en directeur. In juli 1969 klapt De Wilde psy chisch in elkaar. Enkele maanden later neemt hij ontslag, nadat hem. naar zijn «eggen, duidelijk was ge maakt, dat hij het anders wel gekre gen had. Het jaar daarop was er in Leiden weinig feest te vieren. De Wilde is thans nog steeds werkloos. Waarom deze feiten nu aan de ver getelheid ontrukt? Op de eerste plaats: omdat het nog niet gebeurd was. En op de tweede plaats: omdat er juist dit jaar weer pogingen wor den ondernomen en terecht om de Pieterskerk, inmiddels tot een leegstaand en ongebruikt monu ment verworden, weer een functie te geven. Vertegenwoordigers van de gemeente zij het op persoonlijke titel (burgemeester Vis en wethou der Kret), de universiteit, de Pieters- wijk ende V.V.V. bereiden een samenstelling van een stichting "Vrienden van de Pieterskerk" voor omdat alleen particulier initatief 't gebouw nog van de slopershamer kan redden. Burgemeester Vis heeft al gezegd, dat o.a. gespeeld zal wor den op de "soft feelings", die de Amerikanen Jegens de Pieterskerk koesteren. Het ziet er naar uit dat er dan éérst over een grote drempel zal moeten worden gestapt. asprijien aS GORDON GIN international mixer nu f 11,75 ™l#ONTE'S WHISKY 100% Scotch nu f 10,95 1EUX SUPERIEUR extra zacht nu f9,75 KjdjALEDO SHERRY nu f4,95 vef«ee flessen tijdelijk ma f 9-75 ^ROSÉ DE FRANCE l het land van Anjou nu f 2.95 rut PILSENER J®1( 24 pijpjes is- nu f 7,95 rkd ae 12 halve liters iur f 6,25 BLANKENHEI M I EN JONGE JENEVER liter tijdel korting. UldEENSTR 8 TEL 21361 I-2KENSTR 6-TEL 3006» 57>ARL STR 204 TEL 21611 iratis thuisbezorgd in feiden en omgeving. ADVERTENTIE Bij 't merk 'Luxaflex' zit héél véél bij de prijs in. Opmeten, monteren, speciale wensen over kleuren, la- melbreedtes, plaats van de koord jes, u zegt 't maar. U krijgt "maat werk" voor een standaardprijs. Maar dan praten we wél uitdruk kelijk over het merk 'Luxaflex'. Luxaflex* 25 jaar long Wettig gedeponeerd Handelsmerk van Hunter Douglas Wethouder Ham weggehoond Eén van de discussiërende groepen in de Stadsgehoorzaal. (Foto Jan Holvast) LEIDEN Op de hoorzitting van gisteravond is over de affaire Stipdonk-buitenlandse werknemers de volgende motie aangenomen (met slechts één stem tegen): "De aanwezigen op de hoorzitting kamernood spreken hun verontwaardiging uit over de moreel te ver werpen intimidatie-methoden, die regelmatig door particuliere ka merverhuurders gebruikt worden om huurders, die op hun rechten staan uit hun kamer te zetten. Speciaal hebben zij hierbij op het oog de wijze waarop de heer J. Stipdonk, eigenaar van het pand Steenschuur 7 één van zijn Marokkaanse huurders het woongenot onmogelijk heeft gemaakt door de eigendommen van de Marokkaan uit zijn kamer te verwijderen en deze kamer vervolgens vol te sta pelen met rommel. Zij allen dringen er op aan dat het college van B. en W. alles in het werk stelt om deze te verwerpen handeling ongedaan te maken en in de toekomst te voorkomen. Bovendien dringen zij er op aan dat alle bewoners van genoemd pand zo goed mogelijk politiebescherming tegen eventuele toekomstige intimida tiepogingen van de heer Stipdonk krijgen". Op de hoorzitting waren o.a. aanwezig wethouder Ham en vertegenwoordigers van de PvdA, D'66. PPR. KVP, VVD, PSP. Socialistische Partij, Release, Juridisch Adviesbureau, Troef, LSB. KWJ, NW-jc. SHWJ. HAC, Kreatief Sen trum, Welzij nsraad, Werkgroep Buitenlandse Arbeiders, Dolle Mina en de Aktiegroep Kamernood. LEIDEN "Kleine kamers, hoge huren Van ellende ga je dood Dat kan zo niet langer duren Doet wat aan kamernood". Zo begon het eerste couplet van een geliefd strijdlied, dat gisteravond op de hoorzitting over huisvesting voor werkende jongeren regelma tig ten gehore werd gebracht, op het refrein van dat liedje, dat alle schuld toeschrijft aan het kapitaal. En op de toon van de moderne versie van de Internationale (zoals die gecomponeerd is door Jaap v. d. Mor we) werd o.a. dit couplet ge zangen: „Van hogerhand valt niets te hopen. Van god of vorst of hoge piet. Als wij de Kooi niet gingen slopen. Dan gebeurde het gewoonweg niet, Altijd zijn wij gewiekst besto len, En zijn ons oren aangenaaid, 't Wordt tijd dat nou es onverholen, De rollen worden omgedraaid". Dan wa ren er nog wat strijdkreten: .Kamer nood, kamernood en de regering doet geen kloot; 1-2-3-4 wat doet die ge meenteraad hier, 5-6-7-8 gooi die rotzooi in de gracht; Kamernood huisbazenbrood". Middernacht is nakend als wet houder M. G. J. Ham van Volkshuis vesting en openbare werken zich opmaakt voor een slotwoord. Het zaaltje in de Stadsgehoorzaal is ge vuld met werkende Jongeren (en stu denten), die nu eindelijk wel eens willen horen, waar ze morgen kun nen gaan wonen. Ham begint en wordt al spoedig onderbroken: „Als U alleen maar dat komt vertellen, had U beter weg kunnen blijven". Strijdliederen, gejoel. Discussieleider Ton v. d. Velden van de actiegroep Kamernood maant de aanwezigen tot enige stilte," zodat de wethouder kan uitspreken". Ham begint nog maals en niet lang daarna komt iemand hem microfonisoh meedelen, dat hij niet geschikt is voor een functie als wethouder. Strijdliederen, gejoel. Ha<m begint voor de derde maal. maar de zaal ls niet meer stil te krijgen. Boos legt de wethouder de microfoon neer. „Laten we maar stoppen" Strijdliederen, gejoel. Zinnig Een niet zo plezierig einde van een avond, waarop aanvankelijk zinnig werd gediscussieerd. Verdeeld cfc'er zes- groepen bespraken zo'n 160 jon gelui hun problematiek .vergezeld van deskundigen en raadsleden. Onder werpen van gesprek waren de moge lijkheden op korte en lange termijn in de huisvestingssituatie van wer kende Jongeren (en andere alleen staanden). het functioneren van be staande stichtingen en werkgroepen de rechten van de huurder, de ka merhuren en de huuradviescommis- Het enige, vrijwel onvermijdelijk feit was dat men tijd te kort kwam om de problematiek volledig door te lichten. Want later op de avond moesten de gespreksleiders een sa menvatting van de discussie geven, hetgeen geschiedde op de massale bijeenkomst, die tenslotte enigszins uit de hand liep. Het is de bedoeling om van het besprokene ook schrif telijk verslag te leggen, waarnaar 'n beleid gericht zou kunnen worden. Niet alleen de werkende jongeren (en studenten) kwamen met suggesties aandragen, ook van deskundige kant waren soms interessante uitspraken te vernemen. Zo drong gemeente ambtenaar Akse er op aan, dat één van de conclusies van de bijeenkomst zou zijn, dat woningbouwverenigin gen bij hun renovatieplannen reke ning zouden houden met de woonsi tuatie van werkende Jongeren (door bv. een aantal beneden- en boven huizen niet samen te trekken en ze na renovatie weer een gezinsbehui zing te geven, maar renovatie ach terwege te laten en de huizen toe te kermen aan werkende Jongeren). En mr. Zweerts, voorzitter van de Stich ting Huisvesting Werkende Jonge ren vond dat de universiteit („daar zitten zoveel knappe koppen") best eens een onderzoek zou kunnen in stellen naar de woonproblematiek in Leiden. Iets soortgelijks is ook to Delft gebeurd. Een van de hete hangijzers, waar wethouder Ham zich later aan zou branden was de leeftijd, waarop men als woningzoekende kan worden in geschreven. Die is op dit moment 26. De werkende Jongeren waren daar zelf verdeeld over, want de ene groep noemde 21 Jaar als inschrij- vingsvoorwaarde (uit praktische overwegingen, principieël was men tegen het vaststellen van een derge lijke norm) en de andere achttien Jaar. De gemeente wil trapsgewjis ook naar die laatste leeftijd, maar eerst zal binnenkort de gemeente raad een voorstel bereiken om als minimum de leeftijd van 23 Jaar in te voeren. Maar welke norm er ook vastgesteld wordt, zo stelden Ham en enkele anderen: de woningnood wordt er niet mee opgelost. Leeftijds verlaging geeft alleen een Juis ter beeld van hoe hoog die nood wel is. Conclusies De discussiegroepen kwamen ver der o.a. tot de volgende conclusies: Het moet mogelijk zijn om in het huidige woningbestand ruimte te creëren voor alleenstaanden. Voor jongeren is geen aparte woonbegeleiding nodig, wel een bete re voorlichting. De mogelijkheid moet worden geopend voor jongeren om gezamen lijk een oude of slecht onderhou den woning te kopen of te huren en die vervolgens zelf op te knappen. Jongeren dienen bij voorkeur in de binnenstad te worden gehuisvest. In het gemeentelijk apparaat zou een specialist moeten worden aange steld, die zich bezighoudt met de huisvestingssituatie werkende Jonge ren. De oprichting van een stichting Bijzondere Huisvesting heft de ka mernood niet op. Er werd een mo tie aangenomen, waarin gesteld werd dat deze stichting met haar werk zaamheden zou moeten stoppen, on derhandelingen met alle belangheb bende groepen opnieuw zou moeten aanknopen onder verantwoordelijk heid van de gemeenteraad en een nieuwe nota over deze problematiek zou moeten samenstellen. Alle vormen van huisvesting die nen te worden ondergebracht bij het ministerie van Volkshuisvesting Vakbonden en werkgevers dienen zich meer in te spannen voor de woongelegenheid van werkende Jon geren. Bewoners van de panden van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren moeten zelf het beleid van deze stichting doorlichten. Leegstaande nieuwbouw zou moe ten worden verhuurd aan de stich ting, die op haar beurt voor onder huur zorgt. Voorlichting van kamerbewoners dient bij voorkeur te geschieden door instellingen als Troef en Kreatief Sentrum. De huuradviescommissie werkt langzaam, maar niet te langzaam, omdat sneller werken geen oplossing betekent. Over geschillen tussen kamer bewoners en verhuurders zouden 'n aantal proefprocessen kunnen wor den gehouden. Nadat deze conclusies door de di verse rapporteurs waren voorgelezen, was het tijd voor het laatste deel van de avond. Iedereen kon vragen stellen en/ of kreten slaken. Van bei de mogelijkheden werd driftig ge bruik gemaakt. JOHN KROON. LEIDEN De Stichting Huisvesting Werkende Jongeren heeft gisteren het pand op de hoek Middelweg-Hooglandse Kerkkoorsteeg aangekocht. Met gebouw bevat negentien ka mers, waarvan de kale huur ongeveer honderdvijftig gulden zal bedragen. Het ministerie van Volkshuisvesting zal in de verbouwingskosten een extra subsidie toekennen en boven dien is het de stichting toegestaan om af te wijken van de gebruikelijke wenken en voorschriften.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3