«Nixon gaat door de knieën Toor officier van justitie blokkeren Kissinger Verbetering van betrekkingen Parijs-Tel Aviv ETHIOPIE IS NOG STEEDS ONRUSTIG Russische militairen PTT Opgeeiste documenten toegezegd Mariner-10 maakt prima foto's van planeet Mercurius in vogelvlucht in vogelvlucht ATERDAG 30 MAART 1974 WASHINGTON (AFP-Reuter) President Nixon zal de bijzondere officier van 1 ititie voor de Watergate-affaire, Leon Jaworski het aanvullende materiaal leveren ■l deze voor zijn onderzoek heeft opgeëist, zo heeft woordvoerder Ronald Ziegler van I Witte Huis gisteren meegedeeld. Ziegler gaf geen nadere toelichting waarom het ii cies gaat, maar bekend is dat Jaworski gevraagd heeft om 27 geluidsbanden en een t nader genoemd aantal documenten die betrekking hebben op de bijdragen aan Ni- is herverkiezingscampagne door de zuivel-industrie en het concern International Te u',1 hone and Telegraph Corp. (ITT). :t V Kn' ^*nis£ n side tijd. Aanvankelijk had Ja- ski maandag als laatste tijdstip eld, maar Nixons advocaten wis- uitstel tot gisteren te krijgen, irski zou anders een gerechte uitspraak hebben gevraagd Ét Witte Huis is tot nog toe niet m op de eis van de commissie Justitie van het Huis van Afge- Igden die 42 geluidsbanden wil Het Witte Huls stelt dat de lissie al 19 geluidsbanden heeft het Huis rangen of nog zal ontvangen en dan 700 documenten, ons besluit Jaworski alsnog het leel te leveren, kwam Jaar een proces tegen Nixon te hou- verklaringen indertijd af ter gelegen- den. heid van de hoorzittingen van de Mansfield verklaarde tegenover Senaat over zijn benoeming tot mi- een verslaggever dat hij niet direct nister van justitie, op de hoogte was van de situatie in Kleindienst trad 30 april van het dat zijn oordeel was ge- vorig jaar af als minister van Justi- baseerd op gesprekken met afgevaar- tie. Hij was de opvolger van John digden. Mitchell, die momenteel terecht staat Indien het Huis inderdaad stemt in New York waar hij wordt beschul digd van meineed en tegenwerking vervolging van Nixon moet de de door de officier van Justitie Senaat, liefst binnen twee weken, overgaan tot het proces dat beslist of Nixon al dan niet moet aftreden, aldus Mansfield. Voormalig onderminister van Justitie William Ruckelshaus was het met de uitspraak van Mansfield l de Justitie. veronderstelt dat Nixon dat de afgelopen twee of drie weken is willen vermijden. itjfn woordvoerder van Jaworski's had geen commentaar op ïededeling. Hij wilde slechts zeg- dat het materiaal nog niet bin- de Democratische meerder- in de Amerikaanse Senaat, heeft dl ren verklaard dat verscheidene Ti van het Huis van Afgevaardig- hem hebben gezegd, dat er „vol de stemmen" in het Huis zijn procedure tot afzetting van dent Nixon op gang te brengen Senaat te verplichten later dit tamelijk dramatische wijzi ging in de houding van 't huis" aldus Ruckelshaus die samen met minister van justitie Elliot Richardson ont slag nam toen Nixon in oktober vorig Jaar de toenmalige officier van Justitie voor Watergate, Archibald Cox, ontsloeg. Ontwikkelings fonds en de OPEC-landen WENEN Financiële deskundigen De voormalige Amerikaanse minis- uit de dertien landen van de OPEC ter van Justitie Richard Kleindienst (Organisatie van Olie Exporterende heeft de openbare aanklager via zijn Landen) zijn gisteren op het hoofd advocaat doen weten dat hij bereid kantoor van de organisatie in Wenen is toe te geven dat hij in 1972 in de bijeengekomen om zich te beraden Senaat onjuiste en misleidende ver- over de vorming van een fonds waar klaringen heeft afgelegd over de uit de gevolgen van de olieprijsver- ITT-anti-trust zaak. Hij legde die hogingen voor de ontwikkelingslan den kunnen worden verzacht. Het is de bedoeling dat ze normen en regels voor de werking van het fonds opstel len en verslag uitbrengen aan de ministerraad van de OPEC die 10 april in New York vergadert. In OPEC-kringen in Wenen acht men het nog lang niet zeker dat het fonds er zal komen. Een van de moei lijke punten is hoeveel de afzonder lijke OPEC-leden aan het fonds moe ten bijdragen. PASADENA De Amerikaanse ruimtesonde Mariner-10 heeft gisteren aan de hoogste verwachtingen voldaan door vrij scherpe foto's naar de aarde te seinen van de planeet Mercurius. De Mariner passeerde Mercurius gisteravond op een afstand van slechts 772 km. Volgens een woordvoerder van de NASA waren de foto's buitengewoon duidelijk en toonden ze veel details". Het eerste rendez-vous van een onbemand ruimtevaartuig met de planeet die het dichtst bij de zon staat leverde voor de deskundigen verrassende resultaten op. De foto's toonden onder meer „veel kraters van verschillende grootte en om vang" waardoor ongeveer eenzelfde beeld ontstond als dat van het maanoppervlak. De Mariner-10 bevindt zich op onae- veer 70 miljoen kilometers van de zon en 149 miljoen kilo meter van de aarde. Sinds de lancering op 3 november vorig jaar 1973 heeft het ruimtevaartuig ongeveer 420 miljoen kilo meter afgelegd in de interplanetaire ruimte. Het was op 5 februari Venus gepasseerd, waarbij duizenden vaak verras send mooie foto's werden gemaakt. Van Mercurius moeten circa 2000 foto's worden genomen. Uit die foto's en andere metingen, gemaakt in slechts enkele uren, hoop men meer te leren over de kleinste planeet van ons zonnestelsel dan door eeuwenlange observatie vanaf de aarde. dagen worden vermist. De helikop ter zou misschien zijn neergeschoten door het Eritrese bevrijdingsfront, dat voor afscheiding van Eritrea van Ethiopië vecht. TEL AVIV De Israëlische mi nister van Buitenlandse Zaken, Ab ba Eban, gaat op 15 mei naar Frank rijk. Dit eerste bezoek van een Israëlische bewindsman aan Parijs sinds 1967 zal een keerpunt zijn in de koele verhouding tussen de twee landen. Dit is gisteren van Israëlische re geringskringen vernomen. Op een nog niet vastgesteld tijdstip zal de Fran se minister van Buitenlandse Za ken, Michel Jobert, naar Israël ko men. Zolang Israël als staat bestaat is er geen Franse minister op bezoek geweest. De verhouding tussen de twee landen laat veel te wensen over sinds de toenmalige Franse president De Gaulle na de zesdaagse oorlog van juni 1967 in het Midden-Oosten een wapenembargo afkondigde. Frank rijk was voordien de voornaamste wapenleveranoier van Israël, voor namelijk van vliegtuigen. Onder de boycot vielen ook vijf motor-torpe- doboten die Israël in Frankrijk had besteld en betaald. Eind 1969 slaag den Israëlische marinemensen er in heimelijk met de vaartuigen de ha ven van Cherbourg te verlaten en de schepen over te brengen naar Israël. Toen de Jongste Israëlische-Arabi sche oorlog in oktober Jl. uitbrak. verklaarde minister Jobert dat de Arabieren het volste recht hadden oorlog te voeren om de in 1967 ver loren gegane gebieden te herove- Geen beslissing over Concorde PARIJS (AP) Britse en Franse ministers hebben gisteren geen over eenstemming kunnen bereiken over de toekomst van het Concorde-pro ject. De kwestie zal nu opnieuw in bestudering worden genomen door deskundigen van beide landen. De Franse minister van verkeer, Aymar Achille Fould, verklaarde te genover verslaggevers dat zijn rege ring van plan is om de produktie van het supersonische passagiers vliegtuig voort te zetten, maar dat de Britten hun twijfels over het pro ject hebben. „De beide regeringen hebben ver schillende uitgangspunten" in de be sprekingen over het controversiële vliegtuig, zo verklaarde Achille Fould nadat hij de gehele dag had verga derd met de Britse minister van in dustrie, Anthony Benn. Het gezin Solzjenitsin herenigd in het Zwitserse Zurich. De uit \and verbannen Nobelprijswinnaar voor literatuur had zijn vrouw hóo \jn drie kinderen sinds zijn arrestatie op 12 februari jl niet meer 6 b4en. ir£ na aankomst van zijn gezin kreeg de schrijver moeilijk- in met de hem en zijn gezin achtervolgende persfotografen, die naïjlij zijn huis verjoeg. Hij weigerde journalisten te woord te staan. luchthaven van Moskou hadden ongeveer 25 goede vrienden het gezin, onder wie de "dissidente" natuurkundige Sacharow de echtgenote en kinderen van de schrijver afscheid genomen, t enige wat de schrijver nu nog uit Rusland hoopt te krijgen •t overgrote deel van zijn bagage en die van zijn gezin, samen kg, waaronder zijn boeken en documenten. En dan uiteraard: de gunning om naar zijn land terug te kunnen keren zonder gevaar vrijheid en lijfsbehoudMaar dat kan nog wel even duren. ADDIS ABEBA Een groep Ethio pische militairen die trouw zijn aan keizer Haile Selassie en die zich de „strijdkrachten van het noorden" noemen heeft gisteren via radio-As mara bekendgemaakt in het hele land arrestaties te hebben verricht. „Militairen en politie arresteerden verscheurende elementen in het noorden en het zuiden land waar zij trachten Ethiopië in een burgeroor log te storten", aldus de mededeling. Niet nader geïdentificeerde radica len hadden miljoenen dollars van niet genoemde buitenlandse regerin gen ontvangen om het land in moei lijkheden te brengen. Zeker vijf of ficieren behoren tot de gearresteer den, aldus onofficiële berichten. Eveneens in de noordelijke stad As mara zeiden functionarissen dat een speurtocht is begonnen naar een hef- chroefvliegtuig met vier Amerikanen en een Canadees die verscheidene LONDEN (UP) De Russische mali- tieke kringen in Londen tairen hebben het bereiken van meegedeeld, overeenstemming met de Ameri- De militairen kregen steun kaanse minister van buitenlandse een groep van de „bande lijn" ii. zaken, Henry Kissinger, over beper- hoge kringen van het Russische poli- speciale bijeenkomst king van de strategische kernbewa- tiek leiderschap. Volgens genoemde pening in Moskou deze week geblok- diplomatieke kringen speelde de keerd. Dit hebben bevoegde diploma- Russische minister van defensie—An- ADVERTENTIE wijziging abonneenummer van het telefoondistrictskantoor 's-Gravenhage Per 1 april verandert het telefoonnummer van het Telefoondistrict 's-Gravenhage. Het oude nummer (070) 62 41 41 komt dan te vervallen. Voortaan draait u(070) 70 41 41 In de nieuwe telefoongids, uitgave 1974/75, is dit nummer reeds vermeld. ^307 TELEFOONDISTRICT 'S-GRAVENHAGE Het ziet er naar uit, dat de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, met zijn be zoek aan Moskou geen succes heeft kunnen boeken. En dat geldt dan ro wel voor zijn poging het gesprek over kernwapens weer op gang te brengen als voor zijn bemoeiingen inzake de voortdurende spanning tussen Syrië en Israël. Wat dit laatste betreft, is Kissingers oogmerk geweest door troepenscheiding op de hoogvlakte van Golan zijn inspanning voor sta bilisering van de toestand in het Midden-Oosten af te ronden. Met voldoening mag hij terugzien op wat hij op dit gebied al heeft bereikt: de betrekkingen tussen Amerika en Egypte zijn aanzienlijk verbeterd en bij de Arabische staten heeft hij dooi zijn actieve nn tegelijk voorzichtige politiek het gevoel weggenomen, dat zij de Sowjet-Unie nodig hebben als een schild tegen een Amerikaans- Israëlische alliantie. In korte tijd heeft Kissinger de Sowjetrussische invloed in het Midden-Oosten weten terug te dringen. Die ontwikkeling heeft niettemin haar keerzijde. In de Syrische hoofdstad Damascus heeft men namelijk gezien, dat Egypte er in geslaagd is op een eervolle wijze de gevolgen van de oorlogshandelin gen met Israël af te wikkelen en zelfs gebieden, die in de oorlog van 1967 verloren gingen, terug te krijgen. Het ligt voor de hand, dat in Syrië de wens is opgekomen iets dergelijks te bereiken, door bemiddeling van Kis singer enerzijds en met behulp van de Sowjet-Unie anderzijds. Want Moskou kan zich, op straffe'van ge zichtverlies, onder de huidige om standigheden minder dan ooit ver oorloven de Syriërs te laten vallen. van Israël en in het bijzonder ten aanzien van de hoogvlakte van Golan doorgespeeld naar de super-mogend- heden. Golan is dus wereldpolitiek geworden. In zijn zelf-aangemeten functie van "beschermer van de Is lam" zal partijleider Brezjnew der halve tijdens zijn gesprekken met Kissinger op inwilliging van de Sy rische eisen hebben aangedrongen. Al te ver kon hij toch ook weer niet gaan, om te voorkomen dat de ont spanning tussen zijn land en de Ver enigde Staten in gevaar zou komen.. Maar dat hij, openlijk of bedekt, be zwaar heeft gemaakt tegen een Ame rikaans "vredesmonopolie" in het Midden-Oosten, een 'Pax Americana' in die contreien, is wel zeker. Toch heeft het Kremlin zich, bij monde van Arbatow, de Sowjetrussische des kundige in Amerikaanse aangelegen heden, genoodzaakt gezien bakzeil te halen. Deze zegsman heeft namelijk toegegeven, dat in de Sowjetrussi sche radio-uitzendingen naar de Ara bische landen is aangedrongen op voortzetting van de olieboycot tegen Amerika. Hij noemde dit een "fout". En dat is wel het minste wat hij kon zeggen. Het was immers voor Wash ington een onverteerbare zaak, dat Moskou dubbelspel speelde: aandrin gen op handelsvoordelen, financiële steun en beschikbaar stellen van technische kermis, en tegelijkertijd de Arabieren opzetten tegen de "ka pitalisten" in Washington. Terecht vj-oeg de "New York Times" zich dan ook af of het denkbaar was, dat de rechterhand van het Kremlin niet wist wat de linker deed. Die "linker hand" is nu dus teruggetrokken, al betekende dit niet, dat Kissinger ten aanzien van Syrië—Israël waardig resultaat kon noteren. Ook ten aanzien van de vastgelopen onderhandelingen over beperking van strategische wapens heeft Kis singer niets kunnen bereiken, althans niet voldoende om in het slotcommu niqué van de besprekingen op te ne men. En toch is de kwestie van de het leggen van een basis voor wapenverdrag. En daarmede zijn de ^a^va^t^T^Ï drei Gretsjko. de leidende rol bij het blokkeren van een akkoord. Hij keerde in haast naar Moskou terug Irak. Er werd een -t van het polit- oureau georganiseerd ter bespreking van de kwestie van de strategische kernbewapening toen Kissinger in Moskou was, daar er binnen het Kremlin verschillen van mening over deze belangrijke zaak waren. Gretsjko was daarbij aanwezig. Het politbureau sprak zich uit te gen een overeenkomst op basis van de beginselen die Kissinger aan de Sowjet-leiders had voorgelegd. Daar op bood de Sowjet-Unie een tegen- plan aan, dat Kissinger op zijn beurt kansen op een top-bijeenkomst Nixon en Brezjnew in Juni a.s. sterk verminderd, hoewel Kissingers Sow jetrussische collega Gromiko bin. nenkort naar Amerika komt en Kis- "détente", ontspanning tussen de singer zelf mogelijk eind mei op- grote kernwapenlanden, vanzelfspre- nieuw naar Moskou vertrekt. Wat kend van het allergrootste belang. "Ontspanning", zo schreef de Ame rikaanse "Christian Science Monitor" dezer dagen, "is nooit ee geweest voor oplossing dat kernwapenverdrag betreft: Washington hebben deskundigen er op gewezen, dap de eerste overeen- toverspreuk komst over bepterking van strategi- alle we- sche wapens (SALT-I) te snel tot reldproblemen. Ontspanning is, niet stand is gekomen en de Russen een oplossingen zoeken En zij vreesden, dat Kissinger in de- zonder het dreigen met kernwapens zelfde fout zou vervallen, ook dit- als onderhandelingsargument ter ta- maal om de ontmoeting van Nixon het Kremlin onder druk te handelsvoordelen en technische hulp de Sowjet-Unie een verkapte militaire steun zijn. Er waren in de afgelopen weken sterke aanwijzingen dat Rusland zich nog niet graag definitief bindt aan definitieve beperkingen van de strategische kernbewapening. Vorige maand gaven communisti sche diplomaten te kennen dat Rus land niets minder dan "tenminste volledige gelijkheid, zowel kwalitatief als kwantitatief, van de strategische bewapening wenst". Het is bekend dat de Russen grote vaart zetten achter een ingrijpend program van het ontwikkelen van .nieuwe raketten. Met name concen treerden zij zich op het vervaardigen van meervoudige atoomkoppen (MIRV)op welk gebied de VS tot nu toe een aanzienlijke voorsprong had den. Zij beproefden de nieuwe wa pens enkele weken geleden in het ge bied van de Stille Oceaan. Het Russisch blad Izwestia schreef technische bijstand. Maar, al heeft terwijl er in de Sowjetrussische pers gisteren dat een van de redenen dat de Sowjet-Unie die hulp broodnodig, voortdurend tegen Amerika wordt geen vooruitgang over een nieuw toch heeft Brezjnew niet met lege geageerd, met handen gestaan. Want zonder toe kenning van handelsvoordelen aan Kremlin, met zijn het Kremlin zou de ontspanningspo- king van land- litiek in gevaar komen. En dat is iets, de defensie-uitgaven (alsof het norme verster- zeestrijdkrach ten, op dit punt enig recht tegen verhoging drag was geboekt, gezocht moet v waarop Amerika het niet wenst te la- spreken zou hebben)Ook elders, ten aankomen. President Nixon zou zioh derhalve genoodzaakt kunnen zien zijn veto uit te spreken over den in het feit dat „het militaire-in- dustriele complex een opmerkelijke invloed uitoefent op het standpunt van Amerikaanse zijde". Izwestia vermoedt dat als in West-Duitsland van de kant het Amerikaanse leger onenigheid amendement-Jackson, dat aanstuurt verhoudingen, die West-Europa on- op ruil van Amerikaanse handels- der de hegemonie van de Sowjet- Unie zou brengen, onder de rookslui- er van vermeende ontspanning". Uit to zou tevens betekenen, dat ook de dit alles blijkt wel, dat de ontspan- Europese landen van handelsvoarde- ning nog vele besprekingen op hoog len verstoken blijven. Deze materie, uiterst ingewikkeld grond en vol haken en ogen, heeft Kissin- men. ger blijkbaar nog niet tot een oplos sing kunnen brengen, evenmin als bestaat over de koers die de Verenig de Staten ten aanzien van de bewa peningsbeperking moeten volgen. Toch, aldus het blad, kan een weder zijds aanvaardbare oplossing worden bereikt „door een standvastge, rea listische en opbouwende benadering van beide partijen." Izwestija voegt er aan toe dat „de ne- beide partijen de wens te kennen hebben gegeven om energiek voort te gaan met het streven naar dergelijke &L oplossingen

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9