Kabinet riskeert aanvaring met KVP londerd kilometer en Set onbehagen groeit üiijkheden „Voer meldingsplicht in voor kindermishandeling Met belastingvoorstellen W ereldgeschiedenis in twaalf delen een miljoen gulden aan prijzen IG 30 MAART 1974 BINNENLAND PAGINA 7 'ersoneel op raat door organisatie ERDAM Bij de Rotterdam- lerij Van Nievelt Goudriaan, an het SHV-concern. zal organisatie worden doorge- waardoor 55 man kantoorper- overbodig wordt in hun huidi- pties. In dit verband zal aan tal mensen een regeling voor :de pensionering worden aan- Twintig medewerkers kun- )rden herplaatst in andere be- van het SHV-concern. Voor lerende 25 man zal in nader met de betrokkenen worden naar een andere werkkring, de SHV of elders. Hiervoor lime tijd beschikbaar worden Een en ander is door de direc- de SHV schriftelijk meege- in vertegenwoordigers van de den en aan de ondernemings- de overige personeels- van Van Nievelt Goudriaan. bedrijf zijn momenteel zo'n asen werkzaam, voersbonden van NVV, NKV de Federatie van Werkne- janisaties in de Zeevaart zijn rontwaardigd over het reor- iebesluit. Volgens hen heeft •ij de afspraak geschonden, afwachting van het overleg bonden op 5 april, geenont- zouden worden aangezegd, anden handhaven hun stand dat de noodzaak van ontsla- het kader van de reorganisa- aangetoond. irprijsmatiging Prins Bernhard in gesprek met de 27-jarige handzetter Cor Mooy uit Egmond aan Zee die als free lance persfotograaf (in zijn vrije tijd) met zijn serie van een verongelukte auto coureur op het circuit van Zandvoort als beste Nederlandse deelnemer eindigde op de World Press Photo wedstrijd. Zoals bekend is de winnaar een onbekend gebleven foto graaf die de laatste opname maakte van wijlen president Allende van Chili. Prins Bernhard reikte derhalve de eerste prijs uit aan hoofdredacteur Dane Bath van de New York Times die de foto verspreidde. De World Press Photo-tentoonstelling in het Amsterdamse Van Gogh museum blijft overigens tot 28 april geopend, waar na zij een toernee begint door heel Nederland. DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl riskeert een aan varing met de Tweede-Kamerfractie van de KVP volgende week bij de behandeling van de jongste belastingvoorstel len. Minister-president Den Uyl zei gisteravond na afloop van het kabinetsberaad, dat zijn ploeg vasthoudt aain de oorspronkelijke voorstellen. t niet tot HAAG Volgens staatsse- Van Dam (Volkshuisves- eidt de beperking van de •hoging tot zeven procent (tot ocent voor de gesubsidieerde die de laatste vijf Jaren imen> niet tot onbillijkhe- betekent de (tijdelijke) Ismatiging 1974 ..een ingreep gevallen waarin beleggers ;ns waren dit Jaar een gro- urverhoging te vragen". Of hier overigens van ^illijkheid kan worden gespro- pister Van Doorn van CRM het rijk het nog nimmer i, grootste stilleven aan- dat Vincent van Gogh 7771 bewindsman kon dit doen 'Ijt lui van het Prins Bernhard- n de Vereniging Rembrandt, lilderij is een bloemstilleven Jprozen en chrysanten en is JAAby 79 cm groot. Sinds 1935 net deel uit van de collectie in Eindhoven. Het schilderij 6 week in het Rijksmuseum •Miiller in Otterlo geplaatst. ie ZEIST Het zou goed zijn om een meldingsplicht voor kindermishande ling in te voeren. Het mishandelde kind is niet iemand die tot vrijblij vend gedrag kan leiden. Het gaat om kinderen die een grote kans lopen op nieuw te worden mishandeld, nog ernstiger dan voordien. Mr. J. E. Doek, wetenschappelijk medewerker aan de vrije universiteit, betoogde dit gisteren op een verga dering van de Vereniging voor Ge zondheidsrecht in Zeist, die voor een groot deel gewijd was aan het vraag stuk van de kindermishandeling. Kind en ouders moeten worden ge holpen om te voorkomen dat de mis handeling zich herhaalt. Maar het „probleem van het grote zwijgen" belemmert vaak een goede aanpak. Mr Doek: „Buren, familieleden, zwij gen omdat ze er niet in betrokken willen worden. Hulpverleners van di verse pluimage zwijgen óf omdat ze zich gebonden achten aan hun ge heimhoudingsplicht, óf omdat ze het wed vermoeden maar niet kunnen of willen geloven". Sinds 1972 functioneren er in Ne derland vertrouwensartsen bij wie iedereen (vermoedelijke) geval len van kindermishandeling kan melden. Het eerste jaar konden zij voor 430 mishandelde kinderen advies geven, de behandeling op gang bren gen of in ieder geval pogingen doen om verdere mishandelingen te voor komen. Volgens mr. Doek ligt dit aan tal voor 1973 waarschijnlijk boven de 600. In de praktijk blijkt het beroeps geheim van de arts in wel gevallen een belemmering te zijn voor 'n goe de behandeling van kind en ouders, maar volgens mr. Doek betekent dit alleen, dat het probleem wordt geca moufleerd. Een arts die derden in schakelt voor de verdere behandeling (adviesbureaus, Raad voor de Kin derbescherming e.d.), doorbreekt for meel zijn beroepsgeheim. Daardoor blijft de kans op tuchtrechtelijke, of civielrechtelijke vervolging be staan. De vertrouwensarts J. J. Pieterse uit Rotterdam, die iets vertelde over zijn ervaringen, zei, dat een mishan deld kind meestal „toevallig" wordt ontdekt als het naar een dokter of een ziekenhuis wordt gebracht onder het mom dat er een ongeluk is ge beurd. Het beste wat de arts kan doen, is het kind zo snel mogelijk in een groot ziekenhuis laten opnemen waar een uitgebreid onderzoek kan wor den ingesteld. Een plaatselijk zieken huis durft soms uit vrees voor zijn „image" of voor de gevolgen van het schenden van de vertrouwensrelatie met het betrokken gezin, de hulpver lening niet op gang te brengen, bij voorbeeld door inschakeling van de Raad voor de Kinderbescherming. In eerste aanleg is door de KVP- fractie daarop terughoudend gerea geerd. De KVP wilde alsnog aange toond zien, dat het onmogelijk is voor dit jaar de inflatiecorrectie op de loon- en inkomstenbelasting door te laten gaan. Ook heeft de KVP aangedrongen op versnelde invoe ring van de fiscale oudedagsreserve voor zelfstandigen. De KVP werd daarin gesteund door de ARP. De KVP-fractie heeft ook de Juist heid in twijfel getrokken van het hele pakket maatregelen van het kabinet ter stimulering van de economie. In het bijzonder heeft de fractie de mo gelijkheid geopperd van het gebruik van de wiebeltax. Dit houdt in een verlaging van niet alleen de loon- en inkomstenbelasting (zoals het ka binet wil) maar ook van de BTW, de benzineaccijns, de verbruiksbelas ting op auto's en de vennootschaps belasting. Minister-president Den Uyl liet gisteravond merken, dat het kabinet enig „wisseldgeld" achter de hand houdt in de vorm van tegemoetko ming in de fiscale sfeer aan door de oliecrisis zwaar getroffen groepen als de tuinders, de vissers, de binnen vaartschippers en andere kleinere zelfstandigen. In totaal zou het gaan om een tegemoetkoming van onge veer vijftig miljoen gulden. Den Uyl vinclt opheffing Dó 6 onwaarschijnlijk DEN HAAG Minister-president Den Uyl vindt de opheffing van de kleinste regeringspartij D'66 „niet waarschijnlijk en niet voor de hand liggend". Na afloop van het kabinets beraad zei hij, dat over deze kwestie in de vergadering van de mi nisterraad niet is gesproken. „In de komende weken zullen we wellicht wel "ns een uurtje over de uitslag van de statenverkiezingen praten", zei Den Uyl. PETITIE EN PAARD VOOR BOEKOWSKI DEN HAAG Gisteren was het drie jaar geleden dat de beken de Russische dissident Wladimir Boekowski door de KGB werd gearresteerd. Ter gelegenheid van dit feit werd er voor de Sowjet-ambassade gedemon streerd door o.a. een delegatie van Leidse biologie-studenten. De Leidse universiteit heeft al enkele malen de Russische auto riteiten gevraagd Boekowski naar Nederland te laten gaan om hem in leiden zijn studie te laten afmaken, maar daar is nooit een officiële reactie op ge komen. Boekowski, die in totaal tot 12 jaar vrijheidsstraf werd veroordeeld wegens zijn publik aties, is er momenteel lichame lijk erg slecht aan toe. Zijn fa milieleden en vrienden vrezen, dat hij de gevangenis niet zal overleven. Onder de demonstranten, die overigens geen toegang tot de Sowjet-ambassade kregen, be vonden zich de publicist Nico Scheepmaker en de schrijver Maarten Biesheuvel. Er ont stond een discussie met een vier tal anti-demonstranten, die een bord met de tekst „de Sowjet- Unie is een rechtsstaat" mee droegen. Boekowski zou volgens hen terecht gevangen zitten. Dit viertal noemde zich oud-verzets strijders van de afdeling Gelder land. De heer Ego, voorzitter van het oudstrijderslegioen, distan tieerde zich desgevraagd na drukkelijk van deze anti-de monstratie. De Friese mevrouw Hartman was met haar paard Wladimir Boekowski speciaal voor deze demonstratie naar Den Haag overgekomen. Het paard heeft zij aan de Russische dissident ge schonken. Ook haar petitie werd door het Russische ambassade personeel evenwel niet aangeno- ten Ven) Overhof f j de grote weg niet harder fan honderd kilometer per Lister Westerterp van Ver- [Waterstaat laat niet na te Lken dat het voorlopig nog ^il blijven. En dat terwijl de tegen de snelheidsbeper- fcit. «listen vragen zich niet ge- onrechte af waar de rem ispedaal nu nog voor nodig het de olieboycot, die Jniging op de benzine vroeg. |J argument niet meer aan- let het dat de maximum- de verkeersveiligheid be imaar vooralsnog kan nie- lat bewijzen. Vandaar die lei Waarom mogen we niet daarbij wel bedenken naximumsnelheid er in de dit jaar hoe dan ook zou In 1971 al lagen op |sterie van Verkeer en Wa- resultaten van een on- 1 dat de SWOV (Stichting iappelijk Onderzoek Ver- kheid) in opdracht van dat [ent drie Jaar lang had ge- olieperikelen hebben de de regering alleen leid. elijke nijd nijd over de honderd ki- wel begrijpelijk. Net toen ^verbondenheid. waarin we tonder bevel braaf gas te- langzaam wegebde, om- |net het brandstoftekort al- bleek mee te vallen, van hogerhand opeens Jakkeren. Uit veiligheids- Jgen, zegt minister Wes- i de hand van cijfers van al Bureau voor de Statis- die hij zelf voorlopig en |iet betrouwbaar noemt, registeerde vorig Jaar minder doden dan het Jaar daar voor. maar dat zegt bitter weinig. De cijfers bijvoorbeeld zijn nog lang niet compleet. Het gaat met name om het aantal slachtoffers in de laatste maanden van het afgelo pen Jaar. Als men dan bedenkt, dat men het verzamelen, het administreren en het corrigeren (ook iemand, die binnen dertig dagen aan de gevol gen van een ongeluk bezwijkt, is een verkeersslachtoffer) van de ge- gegevens van honderden politie korpsen wel zo'n negen maanden heengaan, dan kan het dodental de komende maanden nog best wat stijgen. Bovendien gaat het om zeer geringe aantallen. Per Jaar vallen op onze autosnelwegen gemiddeld 150 doden, nog geen 13 per maand. Dat bete kent dat één kettingbotsing, één busje met pendelaars, dat tegen een lichtmast knalt, een fraaie Jaarscore al weer grondig verpest. En wat te denken van de slachtof fers onder voetgangers, wielrijders en bromfietsers. Valhelm hoofdzaak, ook dat aantal daalt, maar het heeft niets te maken met een maxi mumsnelheid. Auto's worden met kreukelzones en kooiconstructies steeds beter beveiligd, autogordels worden met de maand meer gedra gen. Minder doden, maar niet door de snelheidsbeperking. Ga zo maar door. De terugval in de economie, hogere benzineprijzen. We rijden wat minder kilometers, wat minder auto's op de weg, wat min der slachtoffers. En dan hebben we ook nog eens een milde winter ach ter de rug met bijna geen mist, sneeuw en ijzel. Hoeveel levens heeft dat gered? Allemaal factoren, die het dodental drukken zonder dat de kilometertel ler terugloopt. Zo is de redenering dat een maximumsnelheid van 100 kilometer de verkeersveiligheid be vordert, voorlopig alleen gebaseerd op vermoedens. Psycholoog prof. dr. J. A. Michon, hoogleraar verkeers kunde aan de Groningse universi teit, beweert zelfs dat een gangetje van honderd de autosnelwegen on veiliger m&akfc „Die wegen zijn gebouwd voor 120, 130 kilometer per uur", zegt hij, „waarschuwingsborden, wegwijzers zijn daarom meer gespreid. Zonder kruisingen, zonder stoplichten en, met regelmatige bochten heeft een bestuurder, die 100 rijdt, te weinig te doen. Hij krijgt te weinig signa len. Dat veroorzaakt dufheid, slape righeid met alle kwalijke gevolgen van dien". De SWOV bestrijdt dat. „Er bestaat geen enkel onderzoek, dat de nade len van een maximumsnelheid van honderd kilometer heeft aange toond", zegt men daar, „zoals trou wens ook de voordelen ervan tot nogtoe onbekend zijn". Desondanks is de SWOV ervan overtuigd, dat een snelheidsbeperking als onder deel van een verkeersbeleid op den duur een gunstig effect op de vei ligheid heeft. Drie Jaar lang verrichtte de SWOV één miljoen metingen op alle moge lijke wegen in Nederland. Uit dat onderzoek bleek, dat één maximum snelheid voor alle wegen niet haal baar is, omdat ze te uiteenlopend zijn. „Honderd is voor een heleboel wegen een mooie snelheid", zegt de SWOV, „maar voor een bomenweg in het Gooi gaat het veel te hard". Ook bleek, dat hoe dichter de snel heden bij elkaar komen te liggen, hoe overzichtelijker het verkeers beeld wordt en hoe veiliger dat is. „Iemand, die een auto passeert, hoort de afstand en de snelheid van zowel de tegenligger als van de auto, die hij inhaalt, te schatten. Maar meestal komt men niet verder dan de afstand van de tegenligger. Maak Je de snelheid gelijk dan wordt het schatten eenvoudiger. Dat verbetert de veiligheid". Op grond van die ervaringen advi seerde de SWOV de minister van Verkeer en Waterstaat in 1971 al het Nederlandse wegennet in categorieën te verdelen en binnen die groepen de wegen herkenbaar te maken. Voor de diverse categorieën gaf de SWOV ook adviessnelheden op aan de hand van een normaal verkeers- patroon, waarin 85 procent van de automobilisten een bepaalde snel- beiid niet overschrijdt. Reconstructies Minister Westerterp heeft alle raad gevingen van de SWOV opgevolgd. Hij onderscheidt autosnelwegen, au towegen (met dat blauwe bord met een witte auto erin) en overige we gen. In de toekomst zullen reconstructies worden aangebracht, waardoor een bepaalde groep wegen ook als zoda nig herkenbaar zal zijn. Dat bete kent voor de ene weg verbeteringen aanbrengen, maar voor de andere in een woonwijk bijvoorbeeld een zichtbare en voelbare verslech tering om de snelheid te temperen. Ook de snelheden heeft de minister van de SWOV overgenomen, behal ve die voor de autosnelweg, waar een hoger maximum werd geadvi seerd. Dat is nu precies de ge wraakte honderd kilometer van Wes terterp. De SWOV haalt er de schouders over op, speelt niet de aanklager van de regering. Maar het onbehagen groeit. We vol doen van nature al liever aan een verzoek dan aan een bevel, maar als we dan ook nog eens niet weten waarom we tot iets worden gedwon gen, dan krijgen we er de pest in. De SWOV heeft daarnaast de erva ring, dat men zich in aanvang goed aan een maatregel houdt, maar dat men na een maand of drie het be vel niet zomaar meer accepteert. „Van massale ongehoorzaamheid is nog geen sprake", zegt men bij de verkeerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen, „maar het aantal overtreders van de maximumsnel heid neemt toe". De politie heeft noch voldoende ap paratuur, noch voldoende personeel om afdoende te controleren en te verbaliseren. Verkeersveiligheid als 't waarom van de honderd kilometer is (nog) niet te bewijzen. Dat kan nog moeilijk worden voor minister Westerterp. „Suriname moet zelf beslissen over uittre(len,, DEN HAAG Minister-president Den Uyl wil Suriname niet remmen in zyn streven naar onafhankelijk heid voor eind 1975. „Suriname en de Nederlandse Antillen moeten zelf be slissen over het uittreden uit het Koninkrijk. Hun recht om zich on afhankelijk te verklaren staat niet ter discussie. Er is geen sprake van dat Nederland daarmee akkoord moet gaan of niet", zei Den Uyl gis teravond. De Nederlandse premier heeft zijn collega's van Suriname en de Neder landse Antillen nadere voorstellen gedaan over een topoverleg. Den Uyl houdt daarin vast aan een datum omstreeks half mei. Hij was „niet zonder hoop" dat ook zijn Suri naamse collega Aron daarmee ak koord gaat. Aron heeft eerder deze week uitdrukkelijk aangekondigd al half april naar Nederland te komen. Volgens Den Uyl gaat het bezoek van Aron half april ook door, maar hij zal dan vooral over financiële kwesties spreken. Aron is behalve premier ook minister van Financiën van Suriname. Den Uyl vond het „op zichzelf be grijpelijk", dat Suriname grote haast heeft met het topoverleg van de drie regeringsleiders. Opmerkelijke nieuwe uitgave Bij de uitgeverij Scheltens is Giltay N.V. Den Haag is vorige week het eerste deel verschenen van „Universele Wereldgeschiede nis" een Nederlandse bewer king van de befaamde Duitse Propylaen Weltgeschichte. Deze staat onder redactie van prof. dr. Golo Mann, prof. dr. Alfred Heuss en prof. dr. August Nitschke, met medewerking van een groot aan tal deskundigen uit vele landen. Aan de Nederlandse editie werk ten o.a. mee de hoogleraren Blee- ker, Brugmans, Dittrich, Von der Dunk, Klasens, Huizinga, Presser, Schulte Nordholt, Van der Waals, Wemelsfelder en Zür- cher. Het standaardwerk bestaat uit 12 delen (in totaal ruim 9000 bladzijden). In de „Universele Wereldge schiedenis" (de titel is wel héél ambitieus) poogt men het pad van de mens door de eeuwen als een spoorzoeker te volgen: niet alleen op al die plekken waar hij oorlog voerde, maar ook in zijn culturele ontwikkeling. Scheltens en Giltay zijn begon nen met de publikatie van deel IX: de roerselen van de eerste helft van de twintigste eeuw. In dit werk o.a. het tijdperk van het imperialisme (Meyer), de eerste wereldoorlog (Herzfeld), de Rus sische revolutie (Gitermann), de V.S. van Wilson tot Roosevelt (Gabriel), de ineenstorting van het systeem van Versailles en de tweede wereldoorlog (Bracher). Voorts Gerlach, Kienle, Barg- mann, Portmann en Weber over „De nieuwe wetenschap". Tot slot is er een hoofdstuk met „de we reldgeschiedenis in trefwoorden". Van deel IX kan men vast stellen dat eenvoud (in presenta tie) en helderheid (in het relaas) hand in hand gaan en een zeer goed leesbaar cultuur-historisch document opleveren. Het is de bedoeling dat van de „Universe le Wereldgeschiedenis" elk kwar taal een nieuw deel verschijnt (eerst van I tot en met VIII, daarna de delen X en XI die de nieuwste geschiedenis bevatten en tenslotte deel XII als regis ter). R.P. ADVERTENTIE Een DAF 66 SL Sedan t.w.v. 9.550,— is de weekhoofdprijs van de 26ste puzzel van de Aktie Natuur. Aangeboden door DAF Nederland BV. Puzzel mee en win 'm voor 1,—'

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7