LITURGIE IS GEEN BIJZAAK Geref. synode steunt bestrijding racisme KERKDIENSTEN GSBBaBB® ZATERDAG 30 MAART 191 Wie het nieuwe missaal van de R.K. Kerk in ons land doorbladert, vindt achterin een behoor lijk aantal liederen die tijdens de kerkdienst kunnen worden gezongen. Daaronder zijn er heel wat psalmen die zijn overgenomen van het nieuwe liedboek van de protestanse kerken. Ze worden gezongen op dezelfde melodieën en daaronder zijn er die van harte worden meegezongen, zoals voor ieder overtuigend te horen is wanneer hij op de radio of televisie een r.k. kerkdienst aanzet. In de 16e eeuw waren het liederen waarom mensen werden opgepakt en veroordeeld. In die tijd waren het ook revolutionaire liederen. Verder vindt hij achterin dat 1 behoorlijk aantal gezan- de liederen ook gezorgd hebben voor de gebeden, zich ook in een volkomen vreemde nodige formulie- zijn weggelopen ren. Via de Palts (Heidelberg en) Pe- üit het nieuwe liedboek der kerken en trus Datheen heeft de liturgie van de afkomst van deze wordt ook weer Calvijn een beslissende invloed uit- niet verloochend. Men vindt er de na- geoefend op t gereformeerd protes- men van Schulte Nordholt. Den Bes ten. Barnard en anderen. Zelfs ont breken niet gezangen uit de tijd tantisme in wel gezegd dat men nig oog heeft gehad de Reformatie. Naast deze zijn er ook volging andere gezangen van rooms-katho- Voor 01 lieke huize, maax wanneer wij die nen dat verzameling zo vluchtig doorlezen krijgen we de indruk dat deze niet zc rooms zijn als dat vroeger het geval testantse kerken wereld. En toch heeft ook de R.K. Kerk voor een heel belangrijk deel ook gerust op haar liturgie. In het laatste nummer van "Theo logie en Praktijk" schrijft dr W. F. land. Daarbij moet Golterman over: "Liturgie in de oecu- ien in ons land wei- menische beweging". In de Wereld raad van Kerken moest dit onder werp wel ter sprake komen. Deze heeft ook een aparte commissie voor geloof en kerkorde en een deel van het terrein dat zij bestrijkt is de li turgie. de opeen- de orde van de kerkdienst, zelf moeten we ook beken- e de betekenis van de litur gie pas vrij laat hebben ingezien. De traditionele kerkdienst in de pro- een 1 1 gro- t Rome in ons land een beïnvloe- rende element. Neem bijv. de formu lieren van doop en avondmaal. Het is bijna alles onderricht wat we daar in horen, terwijl de aanbidding en de lofzang, die er hier toch ook wel mo gen zijn, te veel ontbreken. In het ontwerp dienstboek van de hervorm- dan ook naast de oude formulieren nieuwe, waarin naast de oude elementen ook een an dere toon te beluisteren is. In andere kerken in ons land treffen we het- Beïnvloeding Wanneer we het nieuwe protes- tantse liedboek doornemen, vinden ^e kerk vinden we onder de gezangen namen var Huub Oosterhuis. Ton Naastepad er andere, maar eveneens namen die om terugvoeren naar de kerk van de Mid deleeuwen als Prudentius Clemens, zelfde verschijnsel aan. Vroeger w Thomas van Aquino enz. Ook hier de liturgie eigenlijk iets wat er ma bij hing. Breekijzer kunnen we constateren een beïn vloeding, maar dan van rooms-ka tholieke zijde. Onlangs was gezang 302 een "lied van de week", God zij geloofd om Kana&n, 'n lied vol diepe symboliek, welke toch regelrecht uit Tweede Vaticaans concilie in 1961 is de bijbel stamt. We geloven niet 1 protestantse dichter zulk een lied Men deed afstand Er is in de kerken die bij de We reldraad zijn aangesloten een gro te verscheidenheid wat betreft de li turgie. zoals te begrijpen is en er 7/1I nog wel meer verschil komen wan neer Aziatische en Afrikaanse kerken hun eigen liturgieën gaan opbouwen. Golterman haalt een woord aan van kardinaal Daniélou, die voorzit dat Afrikaanse christenen God niet zul len kunnen eren zonder te dansen, "want de dans is zozeer een deel van hun wezen dat zij een integraal (één geheel uitmakend) gedeelte van hun beschaving is". Ook Israël heeft im mers gekend dat reien voor des He ren aangezicht. Hoe vreemd ons dit ook moge voorkomen, we zullen er toch rekening mee moeten houden. Mogen wij hen onze eredienst opleg- ■ste document dat op het Sen? "Liturgie moet verscheiden zijn, want anders spreekt zij de mensen niet aan", zegt Golterman en dit te recht. Het is niet zo maar dat de oos- had kunnen schrijven, i zijn maar latijn. Hervormingen konden ters-orthodoxe liturgie een andere is dat dit in het liedboek worden ingevoerd. Toen we het be- kunnen het van harte richt hierover lezen dachten we bij onszelf: is dat nu zo belangrijk? Ach teraf moeten we erkennen dat 6taat en t meezingen. Duidelijker dan dat vroeger het ge- komt in deze twee liederen- hierover veel te gering hebben ge- verzamelingen tot uiting dat de ker- dacht, want in de praktijk is die mo- ken die hier achter staan zijn voort- gelijkheid tot veranderingen gewor- gekomen uit één wortel waardoor allen worden gevoed. In de liturgie van de kerk. waarvan het kerklied dan de rooms-katholieke dere dan de calvinistische. Het is ook niet zo maar dat Juist in ons land die veranderingen in de liturgie zo spoe dig hun beslag hebben gekregen in de RK Kerk. Doch verscheidenheid van de liturgie betreft de eenheid van de kerk niet in de weg te staan, hoewel zij toch wel allerlei onder- 1 onderdeel uitmaakt, komt dit tot Nederlands missaal het ondenkbaar zijn geweest dat het scheidingen geeft. tiiting. Werd vroeger te veel drukkelijk de klemtoon gelegd op dat gene wat ons gescheiden hield, terwijl er toch ook wel een besef, soms een heel klein besef was dat we toch er- hebben het geval is. Die li- dan niet zo veel hebben betekend dan dat alles ken is in de kerkdienst zijn gewone beloop had, zoals men dat enige eeuwen lang ons als kerken verenigt, terwijl wel het bijzonder is dat wel *t geval met eens wat al te gemakkelijk wordt de Oosters-Orthodoxe kerken, waar gewoon is te spreken voorbijgegaan aan hetgeen ons toch nog gescheiden houdt. Met het woord 'liturgie" wordt enkel op de liturgie, is aangeduid de gemeenschappelijke schien iets onbegrijpelijks, christelijke eredienst, het geheel van wat er gebeurt wanneer de gemeente te samen komt. Daartoe behoort al les wat er ligt tussen het votum aan het begin en de zegen aan het einde gebouwd op dezelfde bijbelse grond slag als waarop onze kerkdiensten en daarin komt tot uiting hetzelfde gedoof. Wie voor het eerst een dienst Oosters-Orthodoxe kerk van de kerkdienst, de schuldbelijdenis maakt, krijgt het gevoel in een volko en genadeverkondiging, de schrift- men andere wereld te zijn terecht ge lezingen. de gebeden, de woordver- komen. Wanneer we de vertalingen kondiging, het zingen en daartoe be horen ook de sacramenten en de col lecten. Hij die in deze dienst voor gaat. wordt wel eens de liturg ge noemd. Met de Reformatie is er een ander soortige eredienst ontstaan. Luther, van de teksten, van de schriftlezin- ven, van de gebeden, van de lof prijzingen enz. inzien, wordt het ech ter wel duidelijk dat dit een stuk christendom vertegenwoordigt dat ons niet vreemd mag zijn. Toen tij dens het 2e Vaticaans concilie Zwingli en Calvijn hebben alle drie geünieerde oosters-orthodoxe pa- heel wat ontwerpen gegeven voor orde van een kerkdienst, waarbij z Deze in Bergambacht staande toren is, ondanks zijn impone rende omvang, slechts een benedendeel van een groots opgezet project uit het begin van de zestiende eeuw. Hoe men zich evenwel het bovendeel had voorgesteld, is aan de hand van de huidige toren niet erg zichtbaar. (Uit: Langs de oude Zuidhollandse kerken) assemblée is zijn er verschillende diensten. Dan kan het gebeuren dat leden van de lidkerken worden uit genodigd te komen luisteren, zingen, bidden, maar niet om te communi ceren. Eigenlijk zegt men daarmee: Jij behoort niet bij de kerk van Chris tus. Dit wordt altijd weer pijnlijk ge voeld. Maar een wederzijdse be ïnvloeding is er stellig en daarbij kunnen we ook rekenen de kerk van Rome. die geen lid is van de Wereld raad. Daar behoeven we ons ook niet ADVERTENTIE meer compleet als 'n vreemde <te ge voelen. Het Latijn hoor je niet veel meer. Psalmen en gezangen kunnen worden meegezongen. De dienst des Woords heeft hier een ruimere plaats gekregen. En sinds het nieuwe lied boek er is, zullen ook rooms-katho- lieken in de protestantse kerken al lerlei elementen van hun eredienst herkennen. Bij de nieuwe gezangen zijn er veel meer dan in de oude bun del waarin de gemeente de Drieeën- heid Gods. Vader, Zoon en H. Geest belijdt en zingende daarvan getuigt. En daarom gaat het. S. J. M. HULSBERGEN. In het Nieuwe Testament vinden we geen bepaald type van eredienst. "Eén bepaalde a de bijbel vreemd". Wel gaat de gemeente die we in het Nieu we Testament aantreffen uit van de instelling van het Avondmaal. De apostel Paulus geeft ook enkele aan wijzingen. In de eredienst gaat het iar om de grote daden Gods. "In de ere- de dienst komt God in Christus tot ons "Heilige Liturgie". Dat rusten bijna door de H. Geest en wij komen tot God in Christus, die ons deelgeno ten maakt van de eredienst die Hij opdraagt". Aldus haalt Golterman Montreal 1963 aan wanneer hy zo nagaat wat er op de assemblées en verdere bijeenkomsten van de Wereldraad van Kerken over de li turgie is gezegd. Hij gaat ook na hoe er in de oude kerk verschillende li turgieën naast elkaar hebben be staan, die bij al hun verscheidenheid toch de hoofdzaken gemeen hadden omdat ze allen hun grondslag von den in het Nieuwe Testament. Door de oecumenische beweging zijn de kerken, die vroeger volkomen vreemd tegenover elkaar stonden, dichter bijeen gekomen en zij heb ben elkaar in hun diepste wezen meer leren verstaan. Wanneer er een WOORD VAX BEZIXXIXG Zo net na de verkiezingen lijkt het er veel op, dat we na het zet ten van onze rode stip. weer "wor den bedankt". Een poosje is er druk geworven om Je belangstel ling en Je instemming. Een poosje hebben we zowat "meegeregeerd": bijv. wel ontwikkelingshulp of juist beslist niet! Een poosje heb ben we onze werkgenoten of ken nissen aangevallen of omhelsd. Nu is de slag gevallen! De rode vlekjes van onze politieke opwin ding zijn geteld enNou. "Je wordt bedankt"! We druipen af. "Ze" zoeken het nu verder wel uit de dames en heren van de groene kussens en we hebben niet direct het gevoel, dat we daar nog aan te pas komen. Je bent noclig Niet alleen bij de politiek, maar ook bij allerlei andere zaken heb ben we niet direct de ervaring zelf er actief bij betrokken te zijn. "Ze" in allerlei "leidinggevends" bepa len de gang van zaken. Bij de vakbeweging, in de bedrijven, in verenigingen, voor de televisie en verzin zelf maar verder, overal wordt het voor je uitgedacht, be paald en bedisseld. Of we nog no dig zijn? Nou ja. kun je hatelijk denken, om slachtoffer te zijn, lij dend voorwerp en zo. Ik ga niet een poosje door mop peren over dit verschijnsel. Ik sta niet graag als onredelijk te boek en wil u nu gauw vertellen, dat 't meestal niet anders kan. Je kunt geen twee grote masten op een schip hebben. Niet iedereen kan de baas zijn en als we bijv. allemaal zelf een vinger in de televisie-pap hadden, dan was kleuren tv over bodig, zo groen en geel zou het Je voor de ogen worden. We leven nu eenmaal in een maatschappij, die zo enorm inge wikkeld is. dat Je massa's zaken maar gewoon moet aanvaarden op bevel van anderen. En wat die politiek betreft: wees tevreden als na de verkiezingen de grote belof ten. stoere beginselen en verlok kende toezeggingen niet allemaal in de vuilbak komen. En toch vind ik het geen won der, dat hoe langer hoe meer men sen menen, eigenlijk helemaal niet ergens meer nodig te zijn. Zelfs gaan we er al helemaal naar leven. We willen dikwijls niet an ders meer. "Bemoei Je er niet mee" is een hoge "wijsheid" aan het worden. Dat er intussen iets on vervangbaar waardevols uit Je le ven wegslibt op deze manier, ont dek je pas goed als Je verandert. En over dat veranderen por ik u hiermee aan, eens wat na te den ken. 1 Ik ben overtuigd dat ieder mens een heel eigen en onver vangbare waarde heeft. Ik aan vaard wat het evangelie bekend maakt namelijk dat God. letter lijk alles over heeft voor ons. (W.? schakelen in deze weken in de kerk onze aandacht helemaal in op lijden en overwinning van Christus). Hoe langer hoe meer raak Je ervan onder de indrukt dat God niet een macht is. die naar believen ellende of plezier over mensen uitgiet, maar dat Hij puur-va<n-de-liefde-uit vecht tegen de machten van het kwaad. En daar zijn wij bij nodig!! Dat gaat niet zoals bij andere goden buiten Je om. Je bent nodig. Het is van een ongekende invloed of Je in je gewone dagelijkse leventje meedoet met dit werk van Chris tus of dat Je meent ook hier "ze knappen het wel op!" Niets is minder waar. Iedereen is nodig, niemand is onbelangrijk. Zodra je hierop inhaakt, ga je merken, dat een heleboel "lanter- fanterigheid" uit Je leven ver dwijnt. Dait Je geen "nummer- doet-er-niet-toe" bent. Dat Je heus geen groen kussen of "hoge plaats" nodig hebt. om te ontdek ken dat Je leven belangrijk is. Iemand zij eens: Je bent ner gens als Je in Je leven alleen maar voor allerlei zaken wat met de palmtakken staat te zwaaien. Je zult Je kruis op moeten pakken". We moedigden allerlei politieke "No's 1" aan. We worden lid van verenigingen, vakbonden, omroep- groeperingen. Overal kim Je Je instemming kwijt. Ook in de kerk. Heel erg streng zelfs met veel principes of erg ruim met veel verdraagzaamheid. Hebt u in de gaten, dat dat allemaal alleen nog maar "palmen zwaaien" is? Mee aanpakken, Jezelf inzetten, Je standpunt tot startpunt maken, dat is pas "kruis (Je)-dragen". Dat doet Je pas beleven, dat Je zelf no dig bent. Hetzelfde evangelie, dat ons hierover op de schouder tikt, garandeert ook nog. dat het kan: Chnistus heeft de overwinning be haald op het kwaad en de dood. Met hem lopen we nooit dood en ben Je hélemaal nodig tégen het kwaad, 't Is een keus. alle moeite van een overdenking waard. J. BOVENBERG. Ger. pred.. Leiden ZW. LUNTEREN De generale synode van de Gereformeerde Kerken heeft besloten via zending en werelddiaco- naat steun te gaan verlenen aan het speciale fonds tot bestrijding van het racisme van de Wereldraad van Ker ken. Dit besluit werd genomen met 22 stemmen tegen en 46 voor. Tot nog toe gaven de Gereformeerde Kerken geen hulp aan dit fonds, omdat er ook vrijheidsbewegingen uit worden ge steund die in hun strijd gebruikma ken van wapens. In een rapport dat de synode van een zestig man sterke studiecommis sie ontving, werd gesteld dat de kerkelijke steun bestemd is voor hu manitaire hulp aan mensen die ver drukt worden. Maar, zo vroegen de rapporteurs zich af, betekent steun aan bevrijdingsbewegingen, die als uiterste verweer geweld gebruiken, nu werkelijk dat de kerk daarmee kiest voor het geweld? Men verwees naar de eigen Nederlandse geschiedenis en stelde dat het Juist christenen in de •hedendaagse bevrijdingsbewegingen zijn, die om onze solidariteit vragen. Omdat de bevrijdingsbewegingen zich ook richten op zuidelijk Afrika heeft de synode in haar besluit bij zondere aandacht besteed aan de relaties die zij van ouds onderhoudt met de gereformeerde zusterkerken in Zuid-Afrika. Deze verzetten zich namelijk tegen de activiteiten van de vrijheidsstrijders. Vertegenwoordigers van deze ker ken, onder wie drs. J. S. Gericke, de Nederduits Gereformeerde Ke betoogden ter synode dat de Zi afrikaanse apartheidspolitiek bepai niet ten doel heeft de niet-blank te verdrukken. Integendeel, men steedt enorme kapitalen aan ond wijs en sociale zorg voor de niet-bl ke bevolking. De synode hoopt door versterking van de contact met zowel de blanken, als de ni blanken Zuidafrikaanse kerkgemei schappen de gezamenlijke chris lijke verantwoordelijkheid in veranderende samenleving verder I leefd kan worden. Tegen steun de apartheidspolitiek wil de syni zich echter krachtig verzetten. Eekhof, 11.45 u. Oecumenische Konlngskerk 10 u. ds. Hemstede. Bethlehemkerk 10 u. ds. H. F. J. Reljenga Bevrijdingskerk 9 u. ds. M. J. Wa- E Brederveld. Diaconessenhuls Geref. Gem. In Ned. (Konlngskerk) woudseslngel 21, 6 dijk. Geref. Kerk Maranathakerk Raadhulsstr. 10 u. ds. Pouwels te Hll- legom. 6.30 u. ds. A. Borman. Salva- torlkerk W. de Zwijgerlaan 10 u. ds. A. Borman. 6.30 u. Kand. L. Tenljen- huls te Amsterdam. Goede Herderkerk Ten Harmsenstr. 9 u. ds. G. de Ruiter en 6.30 u. ds. M. v. Harmeien. Rid- derveld .De Bron" Troubadourweg dhr. J. Eikerbout. Evang. Centrum (Zijlsingel 2) 10 u. Cor v. Delft (dinsdag 8 u. evang. Z1J1- RK Kerk H. Antonlus (zat. av. 7 u.) Hooftstr. 240 9.30 u. en 4 u. leesdlen- Rem. Geref. Gem. Van Manders- J. Spijker. Baptisten iv. 7 u.) 9, 10.30, 12 Stringer. Leger des Hells Corn, de Petruskerk (zat. av. 2 en 6 u. Leonarduskerk (zat. Oecumenische werkplaats (Breestr. n'( A. Breedeveld. Oude Vestkerk (Oude Vest 133): 10 ■U. ds. A. Wilschut, 5 u. ds. G. de Zeeuw. Voorschoten. Beloftekerk (Robljnstr.) Lodewljkskerk (zat. av. 7 u.) 9.30, 1. 12.15 en 7 u. Vrij Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19) Soefl-beweglng (Gerecht 10) Spr. E. A. M. Schönau over „Water" 11.15 u. 10.30 u. Ds. P. Heinen, 5 u. drs. Hof- Huize „Groenhoven": 10 u. ds. S. Erlnga, Den Haag,. Gezinsdiensten ..Jeugdhaven": 10 u. „De Mirt": De heer De Jong. 10 u. „Het Mierennest"De heer Venema. Dienst voor doven (Petrakerk): 10.30 u. De heer Schütten. Vredeskerk: 7 u. de heer H. v. Andel. Onderwerp: „Ontwikkeling als bevrij dingsproces". Gemeenschap van Kerken Meren - wijk) 10 u. oecumenische dienst ds H Hortenslus. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 u. ds. Van Dijk te Gouda. Geref. Gem. 10 en 4.30 u. ds. Bo gaard. Geref. Kerk (vrljgem.) 10 en 5 u. ds J. v. d. Haar. Baptistengem. (Oude Rijn) 10 u. ds. v Mameren. Evang. Luth. Gem. 10.15 u. pastoor kerk Van Embden. Geref. Kerk: 10 u. ds. Buitenhuls. 6.30 u. ds. Verschoor, Rot terdam. (Nleuwerbrug) 10 _j Schiedam. Chr. Geref. Kerk 9.3 en 4 u. Prof. dr. J. v. Genderen te Apeldoorn. R. K. Kerk (zat. 7 u.) 7.30 u. en 10.30 u. Ter Aar Dorpshuis Aar- Alphen aan den Rijn Herv. Gem. Adventskerk Julianastr. 10 u. ds. M. Hanemaaljer. 6.30 u. ds. J. C. v. Iepe ren te Katwijk Zee. Kruiskerk Gouw- sluis 6.30 u. drs. M. A. Vrljlandt te Utrecht. Opstandingskerk Prinses rljkestr. 10 u. ds. P. J. D. Malsse Leiderdorp. 4.50 U. Zangdienst 5 Jongerendienst ds. J. W. Schoch te Zoeterwoude. Gebouw Nabij Van Len- nepstr. 10 u. Jeugdkapel mej. Burg graaf. Zaal Opstaddingskerk Prinses Marijkestr. 10 u. Jeugdkapel de heer Hartwlgsen. Martha-Stlchtlng „Rijn stroom" 10 u. ds. A. de Beaufort. 8 u. Oecumenische dienst pastoor Wüst en ds. De Beaufort. De Goede Herderkerk Ten Harmsenstr. 10.30 u. ds. A. v. Buuren te Wassenaar. Oudshoornseweg R. Wljmenga. Verg. v. gelovigen: 10 Leeuw. 6.30 u ds. W. L. HeiJ- te 11 u. ds. H. Dijkstra. Chr. Geref. Kerk or. a on prof_ j p_ Versteeg van 6 u. Rem. kerk, de heer "P. v. d. Laarse. Pink- stergem. 9.30 u. In Concordia de heer Th. Verwoerd, verg v. gelovigen. 9.30 en 5 u. samenkomst ln lokaal Nieuw- Chr. Science (Steenschuur 6) 10.30 a Holl. dienst. Evang. Chr. gem. (Middelstegracht) Koudekerk a. d. Rijn zondag 10.30 11. R. K. Kerk der Engelbewaarders Dorp (zat. 7 u.) 8, 10 en 11.30 u. Hillegoni Herv. Gem. 10 u. ds. A. Lapré, 7 u. ds. Boonstra. Geref. Kerk 10 u. ds. Hartkamp 5 u. ds. Pouwels. Bloemswaard (zat. 7 u.) 8 u. en 10 u. Hoogmade Herv. Gem. 10 u. ds. P. Schoonenboom. R. K. Kerk (zat. 7 u.) 9 en 11 u. Kaag Herv. Gem. 10 u. ds. Car- R. K. Kerk (zat. 7 u.) 7.30. 9.30 (zat. Q Katwijk R. K. K. Kerk Geref. Gem. 10 en D. Hakkenberg. Geref. Kerk (vrljgem.) 10.45 u. ds. H. J. de Vries, van Amsterdam-zuidwest. 4.30 u. Ere dienst. Geref. Kerk (vrljgem. bulten verband) 9.30 u. Eredienst, 5.30 u. da. Lambree. van Rijswijk. Oud Geref. Gem. 9.30 en 3 u. Leesdlensten. Aktie Kruistochten NederlandMaandagav trum) 8.45 u. dhr. Bronsema, 4 u. ds. M. R v. d. Berg. Gem. v. oorspron kelijk chr. dom (Rijnlands Lyceum) te 7.30 u. evang. N. v. d. Brugge. RK Kerk (zat. av. 7 u.) 9. 10.30 en 12 en 6 u. Bonaventura zat. 6.3f 1 Rijn Herv. Gem. .30 u. drs. R. H. M. Lelden. 6.30 Parochie (zat. Dependance Poelpolder R. K. Heymans. Ontmoetlngskerk 10 Ned. koorzang 11.30 u. Pred. J. 'V. 7 u.) 9. Velthuljse. R. K. Plus X kerk (zat. 7 u.) 9, 10.30, 11.45 Jongerendienst en I.) 8.30, 9.30, 17.30 u. R. K. H. Geestkerk De Bron (zat. 6.30) 9 en 11 u. Volle Evangelie r. 7 u.) 9.30, Gem .(Kindervreugd) 10 u. Toon v. d. kelljke evangellsatledienst. Geref. Kerkstr. 72 9.30 en 11.15 u. school Van Benthuljzen Herv. Gem. 9.30 en 6 u. dienst des woords. Geref. Gem. 9.30 u. leesdlenst 3 u. ds. Honkoop (woensdag 7.30 u. in Herv. kerk school rede. ds. Wijnmalen te Maartensdijk) Bodegraven Herv. Gem. Dorpskerk 10 u. ds. J. v. d. Velden. Woerden, 6.30 u. dr. W. Balke. Salvatorkerk lndewelj. Ichtuskerk 10 u. ds. Jac. de Vo, 5 u. ds. C. Treure. Pnlëlkerk: 9.30 ds. J. VroeglndeweiJ, 6 kerk: 10 u. ds. R. de Vries. H. A. 5 ds. R. de Vries. H. A. Triumfatorkerk 10 u. ds. F. Pijlman. H. A. 5 u. ds. F. Pijlman, H. A. Chr. Geref. Kerk 10 u. ds. H. C. v. d. Ent, 5 u. ds. H C. Ent. Geref. Vrljgem. 8.3 Nieuwkoop Herv. Gem. 9.30 u. c heer J. Goedhart Jeugddienst, 6.30 u. ds. G. v. Doorn. Geref. Kerk 9.30 u. en 6.30 u. ds. A. K. Krabbe te Den Haag. Chr. Geref. Kerk 9.30 u. en 6.30 u. Dienst des Woords. R. K. Kerk (zat. 7 u.) 7.30. 9. 10.45 en 7 uur. Nieuwveen Herv. Gem. 9.30 u. ds. J. Gebraad te Blelswijk. 6.30 u. ds. Lefeber te Alphen a. d. Rijn. Geref. (zat. 7- u.) 9, 10.45 e Nieuw Vennep Herv. Gem. 9.30 u. dhr. Van Berkum, 7 u. ds. Goverts. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 u. ds. Den Heeten. Chr. Geref. Kerk 9.30 u. lees- 2.30 u. ds. Dreschsler. ds. Baaye: dienst )-school) 10 l tuinbouwschool) 10.30 u (zat. Rljpwetering R. v. 7 l ds. D. Keuning. Geref. Jansen, Kerk 9 u. ds. J. Bosman. S. Elgersma (v. d. Berghstichtlng) dienst. Volle Evangelie Gemeente Rijn land: Samenkomsten: Openb. Lagere u. ds. Bosman. R.K. Kerk 8, 9.3 School, Voorstr. 100, 9.45 u. Soefi-be- weging, Unlversel (kerk voor allen), 11 e Hazerwoude Herv. Gem. 9.30 u. en 6.30 u. ds. M. H. Geertsema. Geref. Kerk 10 en 5 u. ds. De Heer te Lelden. R. K. Bernarduskerk Rijndijk (zat. u.) 10.30 u. R. K. St. Michaelkerk Sportlaan, Katwijk, voor belangstellenden4 u. Universele eredienst. Koudekerk Herv. Gem. 10 u. ds. V. d. Linden, 5 u. ln geref. kerk ds. Hanemaayer (gez. dienst). Geref. kerk 10 u. d. Swierts, 5 u. gez. dienst. Leiderdorp Herv./Geref. Kerk Dorpskerk 10 u. ds. J. Geursen. Hoofd- str.kerk 10 u. ds. J. A. v. Netten, 6.30 u. ds. J. Geursen. Schepplngskerk 9 u. en half 11 ds. G. v. Loenen. Belljdenis- dlenst. 5 u. ds. G. Stegeman. zendings predikant, Oegstgeest. (Interkerkelijke Jongerendienst). Baptistengem. (v. d. Valk Boumanweg 236) 6 u. ds. A. H. Agtereek te Rijnsburg. R. K. Kerk 9, 10.30 en 12 u. (zat. av. 7.30 u.) Lelmuiden Herv. Gem. 9.30 u. ds. E. M. Pannekoek te Lelden. 7 u. ds. J. H. de Vree. Geref. Kerk 9.30 u. ds. Jos. G. Los, 7 u. ds. Jos G. Los. Keuning (De Rank) 10 u. Erof. dr. C. Graafland, 5 u. ds. A. L. apré, 7 u. ds. D. v. Vliet te Wad- dlnxveen. (Sole Mio) 9.30 u. dr. Jan sen. Geref. Kerk 10 u. ds. Elgersma. 5 u. ds. Bosman. Ned. Prot. Bond (Huis ter Dulnstr. 31) 10.30 u. ds L. H. C. Friederlch te Hilversum. R. K. Kerk 8, 9.30, 11 en 7 u .(zat. av. 7 u.). Noordwljkerhout Herv. Gem. (zaal De Zwaan) 10 7 u.) 8. 9.30. 11 t J. Streef- St. Bavo 93.0 u. Kapel Sancta Maria Kerk) (Pauluskerk) 10 u. ds J. P Honnef (Gemeentecentrum) IQJQ u. dr. i u .ds. P. Reedijk. 7 u. ds. T. Ha( Voorburg. Geref. Kerk (vrljgem.) u. en 3.15 u. ds. J. v. d Haar. Let RK Kerk Laurentius (zat. 7 u.) 1 Mee- 'Rotterdam. R. K. Kerk Meer- kreukkerk (zat. 7 u.) 8.15. 9.45, 11.30 ds. D. J. Cuperus te Nieuwerkerk IJssel. De Hoeksteen 9.30 u. kand Plalsier te Utrecht, 6.30 u. ds. W. kerk 9.50 u. en 5 u. ds. N. J. F1 Geref. Kerk. Kruiskerk: 9.( S. Monnik te Oudewater. Koekkoek Ontmoetingskerk: 9.50 u. R. K. 'Kerk (zat. 7 u.) 7.30, 9.5 11.15 u. Rijnsburg Herv. Gem. (Grote Kerk) 9.30 u. drs. Kattenberg te Voor- '1 Sche- ds. A. P. Verloop, oud Gem. in Ned. Zuidkade 158: 10 venlngen (Bethelkerk) 9.30 u. ds Zonneveld te Valkenburg, 5 u. Uo. Hlnsch te Broek op Waterland (Jeugddienst). Geref. Kerk Petrakerk: -1- Hulsman. 6 u. ds. Baayen. Immanuelkerk9.30 u. uo. - u. ds. v. d. Linde. Maranathakerk: 0.30 u. ds. v. d. Linden. 5 u. ds. Hulsman. Geref. Kerk (vrljgem.) geen opgave ontvangen. Chr. Geref. Kerk 9.30 u. woords. 5.15 u. ds. R. Slof- Gravenzande. Evang. Chr. RK C 1.) St. Vlctorkerk: li (zat. av. 7 u.). Warmond Herv. Gem. 10 u. ka F. den Harder. R. K. Kerk 8.3 en 11.30 u. (zat. av. 7 u). Herv. Gem. Dorpsl mej. N. J. Mlddelhoek (vika u. ds. R. J. v. d. Hoef, Zeist. Jeugdkapel (11 G. v. Zanten. Dorpscentrum drs. C. Blenk, Zoetermeer. Gebouw u. Jeugdkapel (12-14 Jr.) I 10 u. Jeugd*-" Ihr. De Ruig Meulen (zuid) 10 Ned. Prot. Bond (Lange Kerkdl 10.30 u .ds. D. A. Werner (gezinsdlei RK Kerk De Goede Herder (zat. H V. U. Berg. Chr. Geref.' Kerk 10 en 5 u. kand. K. P. de Jonge te Apel doorn Ned. Prot. Bond: 10.30 u. uiej. J Heesels te Utrecht. R. K. Kerk 8.30, 9 30. 11 en 5.30 u. (zat. av. 7 u.) Valkenburg Herv. Gem. 10 u. de heer P. Drijver uit Voorschoten. 6.30 u. ds. Kattenburg Voorschoten) (Jeugd- Woubrugge Herv. Gem. 9.30 u. Mostert .Zwammerdam. 6.30 Goedhart, Nieuwkoop. Geref. Kerk u. ds. Bezemer, Ter Aar, 6.30 u. de h®er p Heijner Gez. dienst in Geref. ds. Hoff. Voorhout Herv. Gem. 10 u. ds. Adr. de Haan van Oegstgeest. 7 u. ds. H v. d. Berg Geref. Pred. te Sassen- helm. R. K. Kerk 9. 10.30. 11.45 en 5.30 u. (zat. av. 7 u.) Voorschoten Herv Gem. Dorp: 10 u. ds. W. Oost, Leiderdorp. 7 u. ds. Heemstede, Lelden (Jeugddienst met onderwerp: „Begrijp Je wat lk bedoel Hulp en Heil: 10 u. ds. Henkei. Den Haag. Aula Noord-Hofland: 9.45 u. kand. Hofs. Leiden Kaoel Rilnd. 10 u. ds. Meilering De Werf: 10 15 u Jon- gerendig"at Gerei. Kark 9 u. an 10.30 Geref. Kerk 10 u. ds. A. P. HeiJ; Amsterdam, 7 u. ds. A. P. Heijr Waddinxveen Gez. dienst. R. K. (zat. 7 u.) 7.45. 9 en 10. 45 u. Zoeterwoude Herv. Gem. 10 ds. Schoch. R. K. St. Janskerk Zu buurtseweg (zat. 7.30, 10 en Christus Dlenaarkerk (zat. 7 10. 11.30 en 6 u. R. K. Kerk 1 (zat. 7 u.) 10, 12 en 6 u. Zwannnerdam Herv. Gem. 10 ds. F. A L. Franken te Woubrug J. Mostert gez. dienst. Rem. G« Gem. kOQ$ R. 1140 an. I K. Kerk (zat. 7 u.) 8.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4