Ik ben 'n doe mens. Ik bon niet van ouwe hoedendozen rienden Pieterskerk, eens iets horen WAT RAAD TE DOEN KRIJGT y den Haan zorgt voor 'doorstroming' rERDAG 30 MAART 1974 zonnige Leidse binnenstad- werd van de week plotseling nuzieklawaai gevuld doordat jodgieter of zo schrijlings op an de Pieterskerk zijn iaamheden liet begeleiden wat merkwaardig genoeg met fverzamelterm "popmuziek" aangeduid. el ik mijzelf meer genotver- fend geluid kan indenken, het geheel me weldadig aan, het verschijnen van een perateur bij de Pieterskerk or dat monument bete- ian te geven. Zou het daad waar zijn dat de kerk in de roulatie komt. Onze burger verzekerde my vorige wel, dat er zeer spoedig een ing of vereniging "Vrienden de Pieterskerk" zal worden maar - eerlijk gezegd fel ik wel eens wanneer langs Blijke weg gesproken wordt .69 spoedig"! ).- chijnt de nieuwe lente een geluid aan te kondigen en dat de burger weer moed. Alleen de vraag bestaan of de Lei- el zo geïnteresseerd zyn n oude hoofdkerk. Het hoort beetje bij een zekere vorm cultureel besef om schande reken toen de kerkdeur dicht maar nu het er opaan zal ook metterdaad de kerk ende te gaan houden, wat gebeurt er dan met ons cultuurbe sef? Omdat het altijd beter is om vroegtijdig met een paar aspec ten van zo'n zaak op de proppen te komen, leg ik u vandaag zo een paar gedachten voor - als het mag. Stel nu. dat we kans zien om zo ruim een ton per Jaar op tafel te leggen, wie garandeert dan dat het gebouw intrinsiek benut gaat worden en dat bijvoorbeeld het universitaire plan om de kerk van nieuw meubilair te voorzien stijleigen wordt yitgevoerd? Ik zal met genoegen de huidige wieler baan—bankenforamtie zien dwijnen, maar.... gaan we het dan alsgeblieft wel heel voorzichtig af breken, want er zit erg veel histo risch materiaal onder de een heidsverflaag en in het verleden is er al zo lichtvaardig met het kerkinterieur omgesprongen, dat is er al zo lichtvaardig met het kerkinterieur omgesprongen, dat we nu echt wel moeten redden wat er nog te redden is, en het kan nog. Een gewaarschuwd mens telt voor twee. De kerk is helemaal leeg. Wat dan? Toch geen vaste zitplaatsen s.v.p., want wanneer de kerk voor culturele manifesta ties ook willen gebruiken, zou het wel fijn zijn als er plaats zou zijn voor ludieke opstellingen. Overigens: wanneer die vereni ging "Vrienden van de Pieters kerk" opgericht gaat worden, wil len die vrienden dan ook eens dui delijk laten weten wat een avond Pieterskerkhuur moet gaan kos ten? Er zijn nu al plannen om in grootser verband dan het voor dit jaar te organiseren Festivalcon cert op 22 Juni a.s. in de toekomst de cultuur ter plaatse te dienen, maar Je moet dan wel het huisje bij het schuurtje kunnen laten. Tot slot een zaak, die los van de kerk staat en er toch mee verbon den kan worden: alle Leidse ko ren gaan samen zingen op 22 Juni a.s. in het "Te Deum" van Die- penbrock. Als we dat concert nu eens op de plaat zouden zetten - noch Cornelis Schuyt, Barbe, Vaughan Williams noch Diepen- brock zijn in Nederland ooit op de draaischijf geperst - en zo'n plaat voor f. 15.— zouden verko pen, zouden we - wanneer alle in terne moeilijkheden vóór die da tum kunnen worden opgelost - sa men een halve ton in de kas van de "Vrienden van de Pieterskerk" kunnen storten. Dat kan dan al leen wanneer we kans zien zo'n tienduizend platen aan de man te brengen! Zoudt u daar iets voor voelen? Ja? Laat dat dan eens weten. Bedankt alvast. JAN DOOVE Papengracht 34 Leiden tel. 22752. LEIDEN De raad vergadert maandagavond van half acht tot half tien, waarna een informatieve byeen- komst over BOO-zaken wordt belegd. De agenda voor het eerste deel luidt: 9 Interpellatie van het aadslid Waal over het clandestiene autokerkhof annex autoslopery aan de Roosevelt- straat. Interpellatie van het raadslid Waal Amptmeyer naar aanleiding van de huuractie in de Merenwyk. 9 Onderzoek van de geloofsbrief van het nieuw benoemde lid van de ge meenteraad, mevrouw C. G M. Ruys- Warmerdam. Benoeming van een plaatsvervan gend lid van de Culturele Raad uit de leden van de gemeenteraad (vacature Gerkema) 6 Benoeming en aaiiwyzing van Beschikbaar stellen van gelden voor verandering van inrichting van het gymnastieklokaal Hoge Morswtg 17, ten behoeve van de in het aan grenzende schoolgebouw gehuisveste school voor buitengewoon lager on derwys aan zeer moeilyk opvoedbare kinderen. O Beschikbaar stellen van gelden voor de aanschaffing van meubilair en/of leer- en hulpmiddelen, alsmede verandering van inrichting ten be hoeve van de openbare kleuterschool Sumatrastraat 205, de openbare Lom. school Rynsburgersingel 22 en de Louise de Coligny-scholengemeen- schap, Kagarstraot 7. O Verlenen van voorschotten op de vergoeding vakonderwys 1974 ten be. hoeve van byzondere scholen voor gewoon lager en buitengewoon onder wys en het verlenen van aanvullende voorschotten over de jaren 1970, 1971, 1972 en 1973 ten behoeve van bijzon dere scholen voor buitengewoon on derwys. Voorstel om in te stemmen met de algemene gedachte, neergelegd in de nota democratisering onderwys, open bare kleuter-, gewoon lager en voort gezet onderwys, van december 1972. Aankopen van een perceel wei land, gelegen in de Stevenliofjespoi. der. 9 Tussentijdse ontbinding van de pachtovereenkomst met de heer Joh. Guyt voor een perceel weiland, ge legen in de Stevenhof jespolder. Voorstel om in te stemmen met Wonen in de binnenstad LEIDEN De vereniging Oud-Leiden organiseert na haar ledenvergadering op dinsdag 23 april in de Lakenhal een forum discussie over "Wonen in de binnenstad" (met een vraag- en een uitroepteken). A. P. Smaal van de rijksdienst voor de mo numentenzorg houdt een inlei ding, waarna met bewoners, be stuurders en architecten wordt gediscussieerd. Introductie is toegestaan. Boomfeestdag op 3 april in 14 plaatsen LEIDEN Uit het gebied van deze krant nemen de volgende gemeenten deel aan de op 3 april te houden nationale boomfeest dag Hazerswoude, Leiderdorp, Noordwykerhout, Rynsburg, Sas- senheim, Voorhout, Wassenaar, Zoeterwoude, Alkemade, Bode graven, Boskoop, Oegstgeest, Lisse en Leiden Dion ama in Legermuseum LEIDEN De laatste artis tieke hand is gelegd aan een zes meter lang en anderhalve meter breed diorama, voorstellende het oprukken van een Spaans leger in de 16e eeuw op de Drentse heide, in het Legermuseum. On geveer 1600 miniatuursoldaatJ es. in een heidelandschap gerecon strueerd aan de hand van oude gravures, vormen het kleurryke middelpunt van het eerste ge deelte van zaal III, die in sep tember a.s. geheel nieuw zal zyn ingericht. het door de N.V. „Bouwfonds Natio nale Nederlanden N.V." ingediende bouwplan voor het westelyke deel van de Merenwyk (Leedewyk). Wyzigen van de verordening, hou dende reglement op het beheer van de gemeentelyke Dienst voor Krediet wezen en van de verordening, rege lende de samenstelling, de taak en de werkwyze van de commissie, be doeld in het tweede lid van artikel 22 van de verordening op het beheer van de gemeentelyke Dienst voor Kasbeheer en Credietwezen. Verlenen van een krediet in reke ning-courant aan de stichting mid delbaar sociaal pedagogisch onder wys te Leiden. 9 Voorstel om deel te nemen in het voor de gemeente Voorschoten even tueel voortvloeiend verlies uit een door die gemeente te verstrekker ga rantie ten behoeve van de bouw van een verzorgingshuis annex bejaar denwoningen in de wyk Noord Hof land te Voorschoten. 9 Beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de aanschaffing c.a. van een röntgen-installatie voor het psy chiatrisch ziekenhuis „Endegeest" 9 Beschikbaar stellen van gelden voor de uitvoering van de tweede fase van het plan voor de verbou wing en uitbreiding van het paviljoen Heren E van het psychiatrisch zie kenhuis "Endegeest" c a. 9 Voorstel om in te stemmen met het voornemen van Burgemeester en Wethouders om de populieren in de Doezastraat en de Aarstraat te doen kappen en in de Doezastraat een pas sende herbeplanting aan te brengen, alsmede om de populieren in de Anna van Saksenstraat voorlopig te han^ haven. LEIDEN Bijna acht jaar houders, de laatste tijd als heeft ze zo getroond achter de "loco" ter rechterhand van bur- tafel van burgemeester en wet- gemeester Vis en soms met de ambtsketen om. Leiden weet ze ker, dat ze daar in de volgende raadsperiode niet meer zal zitten want mevrouw N. A. den Haan- Groen heeft ervan afgezien, voor te komen op de kandida tenlijst van de VVD voor de raadsverkiezing op 29 mei. Wat er ook tussen deze datum en 1 september gaat gebeuren en welk college van B. en W. er zal september gaat gebeuren en welk college van B. en W. er zal worden gevormd, de vrouw die met "Elly den Haan-Groen" gemeentelijke stukken onderte kent, zal niet meer actief in de raadzaal aanwezig zijn. Ze vindt acht jaar raadslid en wethouder van Leiden meer dan voldoende. Ze acht 55 niet te oud. maar wel een leeftijd om op te stap pen en plaats in te ruimen voor jongeren. De politiek draait ze niet helemaal de rug toe. Woensdag is ze gekozen als lid van Provinciale Staten. De WD ziet haar als afgevaardig de van deze regio. Voor haar zelf is het logisch, dat ze geen deel zal uitmaken van het col lege van Gedeputeerde Staten, omdat ze niet van de ene meer-dan-volle dagtaak in de andere overcomplete baan wil vallen. Aan de vooravond van haar vertrek eigenlijk is het nog middag, omdat de huidige raad tot 1 september zit praatten wij met Elly den Haan urenlang over haar werk en over haar gezin. Dat laatste kwam er vanzelf bij, want het zat er voor een groot deel bij en deed actief mee aan het ge sprek. De weerslag ervan van daag op deze pagina. is iets te laat voor haar afspraak. Het stadhuis heeft ïaar even langer vastgehouden. Ze is blij, dat zoon Jaap leeft binnengelaten en dat er al een drupje sherry uit jristallen karaf iis geschonken. Ze is wethouder, gast iw en huisvrouw tegelijk. Met mij begint ze aan het af- dsgesprek, ze „nestelt" me in een andere stoel echt ïwelijk om te zeggen: die daar, een echte mannenstoel :n met Jaap heeft ze het even over het eten en over één de twee tekkels, die dezelfde middag geopereerd is. Melkert Holvast eft beheerd en nu in handen Over haar eigen woonomge- jy ook. de Pieterswijk, die altijd buurt" is geweest. -Leidse ben een ras-Leidse" lijkt een '«[begin voor een korte levensloop, hiernaast geboren. Diract oorlog zyn Dick en ik getrouwd, oonden in één van de kerkhuis- links ar hand wijst in de richting rechtser Pieterskerk). We waren mis- democratisch", wel het eerste studentenhu- Mijn man medicijnen, ik Ik heb oratoria gedaan en i gezongen en ik had ze zegt Wiegel? Op beide vragen komt „Ja" het lachend mooie recensies. Ik heb ook operetteklassen gehad. Leuk met kinderen. Maar mijn eigen kin deren (drie zoons) zorgden ervoor, dat ik ermee ophield. Als er één ver kouden was. moest ik al uit de buurt blijven. Kortom, zingen gaat gewoon niet met een gezin". Niets-doen komt niet voor in haar woordenboek. Het Nederlands Pad- vindsters Gilde kende Elly Groen al in Katwijk. Ze kwam in 1952 in het hoofdbestuur werd vier jaar later landelijk in 1968 afscheid meegeholpen de basis de samenwerking in "Dat ligt me. Structuren in een organisatie". Ze heeft er nu bijna dagelijks mee van BOO. de com- de hand waarvan Lei den naar een andere bestuurlijke en ambtelijke organisatie wandelt. Ze steekt een sigaret op, lang er De hoeveelste vandaag' t asbakje op de antieke salon- tel ik er vier met lipstick (van als leidster, de middag?) en enkele ?n ik de tel kwijt. schenkt zichzelf een sherry in, presidente. Toen in de andere "grote steel" zitten, nam, had ian met die blik, die sommi- te leggen •stekend" ervaren, en zegt: Scouting Nederland, ga je met me doen"? Befs alsof ze er geen dagtaak zitten. Veel pratend, helder for- te maken als lid tPtend. Je komt er slecht tussen missie, Jen vraag. Die beantwoordt elden direct. Meestal volgt Haar man, die even later vindt het werken in BOO heerlijk. Ze •ordt een beetje boos als wordt ge- stoel inneemt en haar verdrijft charmante chaise-longue zegd. dat BOO een linkse signatuur heeft. Tegen die mensen zegt ze al tijd: "Ik zit er toch in. een libera- gt dat in de loop van het ge- le wethouder". Geconfronteerd, "Je bent nooit meer direct. Dat niet een recente uitspraak v? door de politiek. Er is altijd een nieuwe VVD-lijsttrekker Elzenga, "dat BOO als grote slokop snel moet over politiek. Niet zoveel, verdwijnen" en in antwoord op de geen "politiek dier" is. Veel vraag of er dan geen overleg in de li- die stad, waarvan ze als geboren berale fractie is, zegt ze kortaf: Leidse houdt. Over haar "Niet iedereen wil het belang van In het college en de raad, in het het werk begrijpen". Met de klem de portefeuilles, die toon op "wil". Links en rechts Elly den Haan heeft ook een beet je de naam links te zijn in dit col lege, maar wat is links in een rechts college? Ze tilt niet zo ?waar aan links of rechts. Samen werken voor het ene doel, het welzijn van stad en bewoners, is haar uitgangspunt. "Ik krijg de kriebels van uiterst uiterst rechts, want hoe hoe linkser, hoe minder maar met een verhaal. "Ik ben zo lang ik weet liberaal geweest en ik heb altijd liberaal gestemd". Op de interruptie "Liberaal met de paple pel ingegeven" reageert ze met "helemaal niet. Bij ons thuis werd niet over politiek gepraat. Mijn va der zat overal in, maar had geen po litieke funoties. Ik weet niet eens, wat mijn ouders stemden, al heb ik wel een vermoeden en dat was niet liberaal". Na even nadenken: "Ik twijfel of ik altijd liberaal heb gestemd. Het is mogelijk, dat ik het na de Indië- zaak niet heb gedaan. De liberalen hadden toen een standpunt, waar ik niet achter stond. Mijn man en ik hadden ons in de oorlog al verdiept in die problematiek. We hadden mensen uit Indië in huis en we zijn veel op pad geweest voor een vrij In dië". Terug naar nu, naar Wiegel met name. "Ach, Hans is niet zo hard als hij misschien overkomt. Het is een aardige jongen, die in mijn rich ting denkt. Maar vergeet niet, dat hij oppositie moet voeren en dat zijn liberalen niet gewend". Liberalen zijn regeerders, regenten in de goede zin van het woord. "Amptmeyer (PSP-raadslid - redac tie) heeft weieens gezegd: De Groe nen en Den Haanen regeren deze stad. Poeh, wat regeren we dan? Kul! Ik ben geen politiek mens, met kre ten enzo. Ik wil een verhaal houden. Ik was vier Jaar geleden lijsttrek ker, maar Herman (dezelfde Ampt- meijer) heeft me goddank niet ver leid tot een politiek debat. Ik ben wel tegen buitenparlementaire actie, al heb ik er begrip voor. Je voelt Je als bestuurder een beetje in het nauw gedreven". Terug naar het uitgangspunt BOO. "Ik ben vóór geïntegreerd be stuur. Voor goed besturen heb je al le informatie nodig. De communica tielijnen moeten verstevigd worden. Zoals het nu gaat, loopt het stuk met de functionele raden". Harmonie Ze kan niet goed tegen polarisa tie. "Ik ben typisch een mens van t harmonie-model. Ik heb in deze twee de periode anderhalf jaar moeten wennen aan de nieuwe situatie. Ook aan de nieuwe portefeuille natuur lijk (cultuur, recreatie en maat schappelijk werk), maar daar had ik niet zo lang voor nodig. In 1966 kreeg ik als kersvers raadslid (ik ging erin, mdat ik iets voor de stad wilde doen) o.a. verkeer en bedrijven. Dat was gauw een stukje van mezelf gewor den". Ik vraag het niet, maar ze denkt vast even terug aan de "glamour- tijd" van acties als "Opgeruimd staat netjes". Ik zeg wel even iets over haar verkeersbeleidde Haarlem merstraat werd lange tijd op proef op zaterdagmiddag afgesloten voor verkeer. Fel reageert ze op de onder toon van "niet zo indrukwekkend", ze zegt: "Maar het gebeurde toch maar. Het was het begin van het wandelgebied in de binnenstad". De eerste periode als wethou der gaf haar meer om kans zaken te regelen. Ze knikt instemmend. "Ik houd van regelen. Ik ben een doe mens. Ik hou niet van ouwe-hoede- dozen". Tekent ze daarom in de raad vellen vol poppetjes? Ze lacht. "Ik moet iets te doen hebben. Mijn han den moeten bezig zijn. Dan grijp ik ook niet direct een sigaret". Veelbe tekenend knikje naar het pakje op tafel. Er wachten nog enkele vergade ringen. Zoon Jaap heeft de maaltijd in de oven gezet en hapjes op tafel. De moeder over haar zoon: "Een ge weldige steun. Hy doet alles. En daarbij leeft hij sterk mee. Hij is po litiek erg geïnteresseerd. Nu gaat hij het huis uit en ik mede daarom uit de raad. Mijn man is dan zijn ge zelschap kwijt op de vier. vijf avon den, dat ik niet thuis ben. We zijn nog wel niet oud, maar we willen sa men nog veel doen". Prof. Den Haan vraagt verwonderd"Dus je gaat voor mij uit de raad"? Hij krijgt geen direct antwoord, maar dat is hij ge wend Geweldige vent De vergaderingen en het eten moe ten nog langer wachten, want een wethouder, die een duidelijke rege ringswisseling heeft meegemaakt, moet daar toch iets over zeggen. Ze zegt niet veel. "Het nieuwe kabinet? Schaefer, dat vind ik een geweldige vent. Hij is eerlijk, spreekt de taal van het voak en houdt niet van kul- lekoek. Dat spreekt me erg aan". Mevr. Den Haan heeft in haar wethoudersloopbaan ook met het pro- bleek wonen te maken gehad, de woonellende van anderen. Het is wel- eens op haar hoofd neergekomen, dat ze zelf een groot huis bewoont. Op een ochtend was het ondergeklad- derd. Ze herinnert het zich nog goed. "Dergelijke dingen kun Je verwach ten. Er komen ook nu nog geregel anonieme brieven in de bus". Ze haalt berustend de schouders op. Even later haalt ze zo'n brief uit de bus. Het grote huis staat in een wijk. die door een concentratie van bars en ca- fé's in de avond en nacht soms een woelig karakter heeft. "Och, ik slaap aan de achterkant en heb er niet zo'n last van", zegt ze. Wel herinnert ze zich rumoer vóór de deur, ruzies en vechtpartijen. "Ik ben eens In mijn nachtpon en waarschijnlijk op mijn blote voeten naar buiten gerend toen er één werd afgedroogd. Ik had over wicht tot mijn man riep "Elly, wat doe je nu?" Toen bemerkt ik, dat ik middenin de nacht in mijn nacht pon buiten stond temidden van een aantal herrieschoppers.... Ja, ik rea geer nu eenmaal primair". Een beetje vrouwelijk is dat ook. Dat is overigens haar charme. In de maandagse raad zullen we haar in Leiden niet alleen missen om haar kapsel ("Ik ga altijd op zaterdag naar de kapper") en om haar wat studen tikoze rokken- en blouses-met-don- kere-kousen, afgewisseld met modi euze broekpakken, maar ook om haar benadering van de problematiek. En in de raadscommissies om haar goe de zorgen met de thee- of koffiepot. Want ze is vrouw gebleven. Ondanks het feit, dat er geen vrouwelijke vorm is van het woord wethouder, is ze al lerminst een, wat men noemt, man wijf- Dit laatste is meteen een ant woord op een vraag harerzijds, die overigens een bewijs is van haar vrouw-zijn. Zij vraagt: "Hoe ben ik bij de pers, bij jou, overgekomen?" Al heel lang zeggen we: IJdelheid, uw

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3