DE „AUSTIN ALLEGRO" DEED PRECIES EEN JAAR OVER OVERSTEEK Grotere controle functie dashboard BMW 525 wagen van klasse RX 4: nieuwe Mazda met rolatiemotor PERSONEN AUTO MET SCHUIEDEUR Ongeveer dertig procent is onveilig Saab Combi Coupé is thans leverbaar Bliksemsnel wegwijs op vrachtwagens Een „vorstelijke" Daimler Landaulette Matra-Simca Bagheera kreeg stijlpriijs EUR ZATERDAG 30 MAART 1974 De Austin Allegro is nu einde lijk ook in de Nederlandse show rooms verschenen. We zeggen „eindelijk", omdat het precies 'n Jaar geleden is. dat de wagen in Engeland op de weg verscheen. Nu behoeven toekomstige Alle gro-kopers daar niet rouwig om te zien, want het kopen van een Jong model impliceert altijd de mogelijkheid, dat men kinder ziekten meekoopt. Het is geen wet van Meden en Perzen, maar in het verleden is maar al te vaak gebleken, dat het gevaar verre van denkbeeldig is. Nu hebben de producenten een jaar lang de tijd gehad om eventuele oneffenheden glad te strijken. Trouwens, Britsh Leyland Ne derland heeft altijd al gezegd, dat dit model omstreeks deze tijd in ons land zou verschijnen. On danks alle economische moeilijk heden in Engeland heeft men dat woord gestand gedaan. Dat kon mede, omdat alle Allegro's, die hier zullen worden verkocht, in het Belgische plaatsje Seneffe worden gebouwd. De Allegro is wel de opvolger van de Glider 1100/1300, maar dit laatste model zal nog niet van de markt verdwijnen. Men hoopt, dat de beide wagens naast elkaar een plaats zullen kunnen vinden. De Allegro komt in vijf ty pen op de markt: 1100- 2 deurs voor f. 8250 incl. btw, 1300-2 deurs voor f. 9.190, 1300- 4 deurs voor f. 9590, 1500-4 deurs f. 10.390 en de 1500-4 deurs special voor f. 18.890. Deze middenklasser is gebouwd met compacte buitenma ten en desondanks royale afme tingen binnenin. We hopen daar spoedig met een rij-impressie» wat uitvoeriger op terug te komen. De wagens zijn uitgerust met drie verschillende motoren resp. van 48,57 en 69 DIN-pk. Twee zeer opvallende details aan deze nieu we Britse wagens willen wij nu reeds noemeneen nagenoeg vier kant stuur met alleen ronde hoe ken (het schijnt, dat men na enig wennen zeer aan deze noviteit gaat hechten) en het volledig ontbreken van schokdempers. De wagen wordt met hydragas ge veerd, een verfijning van het bekende hydrolastic systeem, dat men op de Glider kon vinden. Vier gashouders zorgen voor het soepel opvangen van schokken, waardoor de wagen uitstekend op de weg zou blijven liggen. We zijn benieuwd. Misschien dat de auto in de nabije oekomst op de cockpit van een 'liegtuig gaat lijken. In elk geval wordt er bij de snelle ontwikkelingen op elektrotechnisch gebied in toene- •nde mate aan de auto gedacht, erbij gaat het om systemen die de lUtomobilist tijdens het rijden waar schuwen voor onregelmatigheden die optreden in een aantal mechanische uncties van de wagen. Sommige nieuwe modellen van het merk Toyota bijvoorbeeld zijn voor- an een monitor-systeem met 11 rerschillende aansluitingen voor de controle van o.a. het oliepeil, de druk n de remleiding en zelfs de slijtage de rembloken. nieuwe bijdrage op dit gebied rerd ontwikkeld door de Goodyear ol [Tire and Rubber Company. Het is systeem dat de automobilist via dashboard waarschuwt wanneer ijn banden te weinig spanning heb- len. Dr. Carl E. Snyder, hoofd van ïoodyears researchafdeling in de .S. verklaarde dat zijn maatschap lij dit systeem niet zelf op de markt aat brengen. Er zijn besprekingen aande met verscheidene onderne mingen die de apparatuur in licentie willen fabriceren en verkopen. >r. Snyder is van mening dat het de auto geleidelijk zal toenemen Kndat het de automobilist kan hel en zijn reparatiekosten te beperken, odra hij op het dashboard afleest it er iets aan de wagen mankeert in hij zo snel mogelijk naar de ga- age gaan om te voorkomen dat het ijdig gesignaleerde euvel uitgroeit ot een kostbare reparatie. )eze "sensor"-systemen worden ook oegepast om de veiligheid van de lutomobilist te verhogen. In de V.S. list een nieuwe wet dat alle nieuwe wagens worden uitgerust met appa ratuur die het starten van de motor erhinderb wanneer de veiligheidsrie- nog niet zijn vastgemaakt. Twee weken geleden hebben wij hier een rij-impressie gegeven van de nieuwe Mazda 929. We schreven toen al, dat we eigenlijk niet in de Juiste 929 reden, omdat voor de Japanse producent van deze wagen (Toyo Kogyo in Hi- rosjima) de versie met de rotatie motor het standaardmodel is. Maar Auto Palace - De Binck- horst in Den Haag gaf er toch de voorkeur aan eerst het model met de normale zuigermotor te importeren. Overigens heeft de RX 4 (zoals de 929 met rotatie- motor wordt genoemd) niet bijs ter lang op zich laten wachten. Zoals men op de foto kan zien is de wagen uitgevoerd als een sier lijke coupé. De prijs zal inclusief btw f. 17195 bedragen. Daarvoor krijgt men een auto uitgerust met een twee schijfs rotatiemotor, het vermogen bij 6.000 toeren 115 pk bedraagt. Met alle voordelen van een rotatiemotor: weinig bewegende delen, dus min der slijtage - genoeg trillingsvrij - zeer, zeer rustig - erg soepel door trekkend naar de hoogste top van 185 km per uur. Het nadeel van het vrij hoge benzineverbruik heeft de Japanse fabriek enigs zins opgevangen door het aan brengen van een vijf-versnel lingsbak. Maar dat neemt niet weg, dat de fabriek nog altijd een verbruik van 1 op 7,6 opgeeft bij een ge middeld gebruik met een maxi mumsnelheid van 100 kilometer. Acceptabel, dat wel, maar verre van zuinig. Wat de uitlaatgassen betreft, de wagen voldoet al aan de zware eisen, die over twee jaar in Amerika gesteld zullen worden. De Japanners moesten wel, zij hebben teveel te verliezen ln de Verenigde Staten. Een toch wel markante noviteit op de autotentoonstelling, die half deze maand in Geneve werd ge houden. Een Duitse firma had een Passat van Volkswagen onder haaiden genomen en er "n schuif deur in gefabriceerd. Het zal nog wel geruime tijd duren voor een dergelijke constructie tot de stan daarduitrusting zal behoren, maar gek is het toch niet. Denk aan smalle garages, denk aan dubbel- parkeerders. Maar denk vooral aan passerende wielrijders. Hoe vaak zijn fietsers al niet het slachtoffer geworden van onacht zaam open geworpen portieren? Naar schatting 30 procent van alle auto's in Europa verkeert in een gevaarlijke staat, zo is meegedeeld op een in Londen gehouden bijeenkomst van Europese schokdemper 1 abrikanten. Uit onderzoekingen van een aantal testen in Europa over de staat waarin de schokdempers verkeren is komen vast te staan dat meer dan 30 procent van alle geteste voertuigen schokdempers hebben die tot op een zeer gevadrlijk punt zijn versleten. Roger Pinmngton. president van de Europese vereniging van schokdemper f abrikanten, pleitte voor strengere Europese veiligheidswetten, in die zin dat een verplichte controle op schokdempers wordt ingevoerd bij de perio dieke autocontrole. w Een auto met uitstekende remmen, banden en stuurinrichting is toch levensgevaarlijk als de schokdempers in een slechte staat ver keren. De wegligging en het remvermogen gaan hierdoor sterk ach teruit, aldus de heer Pinnington, die aankondigde dat zijn vereniging op grote schaal met veiligheidscampagnes in heel Europa zal be ginnen. De Saab 99 combi coupé, die augustus vorig jaar werd gelanceerd in Zweden, is nu ook in ons land verkrijgbaar. De combi coupé telt twee types, te weten de cm3 met 2-liter carbu rateur motor en handgeschakelde versnellingsbak en de ea3 met 2-liter benzine injectiemotor en automaat. Aan de achterzijde van de wagen bevindt zich de derde deur. De voordelen van de combi coupé boven andere combinatiewagens zijn volgens de Saab-importeur (de Auto Import Maatschappij in Vianen), minder interieurlawaai, minder vervuiling van de achter ruit en aan het oog onttrokken bagageruimte. De cm3 kost f 19.660, de ea3 f 21.800. Twee medewerkers van de bedrijfswagenimporteur Saab-Scania Nederland B.V. in Zwolle hebben een toestel link-trainerontwor pen dat mensen, die niets van vrachtwagens afweten, toch snel weg wijs maakt op een dergelijk voertuig. Met dit apparaat kan eerst 'droog' worden geoefend, zodat men alle bedieningknoppen en schakelaars weet te vinden en ook op de hoogte is waar ze voor dienen voordat men de weg opgaat. Volgens de importeur zijn de eerste resultaten bevredigend. De praktijk heeft al uitgewezen, dat degenen die eerst op de link-trainer oefenden, later achter het stuur van een Scania vrachtwagen vrijwel geen fouten maakten. Het toestel zal nog verder worden ontwikkeld, aldus Saab-Scania. De autofabrikant British Leyland heeft een peperdure auto op de markt gebracht. Deze Daimler Landaulette kost ruim ruim f 100.000 en is volgens de fabriek voornamelijk bestemd voor gebruik door staatshoofden. Het passagierscompartiment van deze "vorstelijke" auto die alleen op bestelling leverbaar is kan geheel naar inzicht van de koper worden ingericht. De auto heeft een vast dak aan de voorkant en een opvouwbaar dak aan de achterzijde. Als krachtbron dient de Jaguar 4(2 liter motor met dubbele boven liggende nokkenas en automatische transmissie. De vering rondom is onafhankelijk, terwijl stuurbekrachtiging en schijfremmen op de vier wielen tot de standaarduitrusting behoren. In principe wordt de Landaulette alleen geëxporteerd. British Ley land heeft inmiddels al twee klanten gekregen: één in West-Indië en één in Afrika. Het Italiaanse tijdschri/t "Style Auto" dat op het gebied van vormgeving internationale bekendheid geniet, heeft de door haar ingestelde "Style Auto Auiard" dit jaar toegekend aan de Matra- Simca Bagheera. De Opel Kadett werd tweede. De jury was samengesteld uit directeuren van research- en vorm- gevingsbureaus, hoofden van carrosserieafdelingen van verschillende autoconcerns, zelfstandige carrosserieontwerpers en -bouwers en di recteuren van scholen voor industriële vormgeving. Juryleden die in de autoindustrie werkzaam zijn, mochten aan produkten van hun eigen merk geen punten toekennen. Uitsluitend personenwagens die in 1973 in produktie zijn genomen mochten in de beoordeling worden betrokken. Bij de beoordeling zijn de volgende criteria gehanteerd vormgeving en doelmatigheid; constructietechniek en veiligheid; kwaliteit en kostenaspect van de produktie; aërodynamica en internationale wetgeving; image van het merk en marktgerichtheid van het ontwerp DEZE PAGINA IS SAMENGESTELD DOOR KOOS POST Toen de snelheid op de Westduit- l autosnelwegen nog aan banden ig schreef de directie van BMW een rief-op-poten aan verkeers-minis- Lauritzin. Daarin werd nog eens adrukkelijk onderstreept, dat de ntwikkeling van de Westduitse 'oor een groot deel was bepaald oor de gebruiksomstamdigheden in gen land. Dus met een grote na ruk op veiligheid. „Een handhaving in de snelheidsbeperkende maatre- elen zou kunnen leiden tot eenzelf ontwikkeling als in de Verenigde taten heeft plaats gehad. Wij vre- m, dat de Westduitse auto hierdoor Jn faam als veilig en technisch oog ontwikkelde auto gaat verlie- En dat, schreef BMW, zou dan ens ernstige gevolgen voor de icport kunnen hebben. Wat BMW bedoelde met dat „tech- Isch hoogontwikkelde auto" hebben Ij kunnen ervaren, toen wij een reek de beschikking hadden over de ingste loot aan de stam van de ayerische Motoren Werke: de 525. Teer zo'n typisch voorbeeld van de edrijfspolitiek van BMW, het op- n van een complete serie met Én koetswerk als uitgangspunt. Toen 520 voor de eerste maal aan de utopers werd getoond concludeer- die meteen, dat er een versie met in zescilinder motor zou volgen, ruimte was al aanwezig. Een lingen. We vinden het ook nog een mooie auto met een goed gestileer de vrij lage ponton en heerlijk royaal in het glas. Een ruime instap door grote deu ren. Veel ruimte in de cabine, zowel als in de kofferruimte. Voortreffe lijk zittende stoelen, waarbij de ze tel van de bestuurder in vele richtin gen is aan te passen aan de wens van de man of vrouw achter het stuur. Tijdens het rijden kan men de stoel hoger of lager plaatsen, naar ach teren laten hellen of naar voren. Het lijkt wat overdadig, maar op lange re afstanden kan zoiets verademend werken. moeten houden. Maar dan wel met de wetenschap, dat de geringste pe- daaldruk meteen flink actie kan ontketenen. Een grote hoeveelheid vermogen is voortdurend aanwezig om in onverwacht moeilijke omstan digheden de bestuurder uit de brand te helpen. De acceleratie (die de wagen bin nen de elf seconden van 0 tot 100 km brengt) is ook bij hogere snel heden nog verrassend en verblijdend groot. Ondanks het gewicht van 1350 kilo is de wagen zeer gemakke lijk te besturen, hij blijft tot hogere snelheden vrij neutraal. Snel geno men bochten doen hem niets. En op passagierskooi, kreukelzónes voor en achter, verzwaarde deurdorpels, ver sterkte portieren en niet te vergeten de motorkap met knikzone. Bij fron tale botsingen willen de motorkappen met bevestiging aan de voorzijde wel eens losslaan en door de voorruit vliegen. Nogal luguber wordt dat in de autowereld het guillotine-effect ge noemd. BMW heeft een uit Zweden overgewaaide constructie overgeno men, waardoor de motorkap bij een botsing gaat knikken. We zouden de lof kunnen blijven doorzingen met slechts wat kritische kanttekeningen. Gewoon een heel fijne wagen, die waar biedt voor het kleine ophoging in het midden van de motorkap is dan ook het enige uiterlijke verschil, dat er tussen de twee wagens is te ontdekking. Die op hoging was nodig om de grotere mo tor een goede huisvesting te bezor gen. Maar voor het overige is het sier lijke koetswerk nog steeds het mo del, dat we van de 520 kennen, het basismodel van de serie, waarin la ter de 520 I (met elektronische ben zine-inspuiting) verscheen. De zeer complete, uiterst soepele, zeer ruime en machtig comfortabele 525 is der halve het derde produkt in de serie, die technisch voor een groot deel af stamt van de vroegere tweeliter. In deze 525 vinden we eigenlijk al les, wat een auto aantrekkelijk kan maken: technische klasse, functione le luxe en wéldadig, maar niet óver- dadig comfort. Natuurlijk, men moet er flink voor betalen. Op enkele gul den na 24 mille. Dat liegt er niet om. Maar BMW heeft deze wagen duidelijk gebouwd voor de liefhebbers. Voor mensen, die (nog) plezier heb ben in autorijden. „Freude am Fah- ren" is de slagzin, die het merk uit München lang heeft gevoerd. Het zoekt de automobilisten, die méér willen dan alleen een vervoermiddel. Wanneer we details van deze auto onder de loep nemen dan komen we voornamelijk tot positieve beoor- Het rustig, maar goed ontworpen dashboard past uitstekend in het zeer goed afgewerkt interieur. Knoppen en informatiepanelen zijn duidelijk zichtbaar en goed te bereiken. Trou wens, alles gaat prettig. Er is geen tijd nodig om Je achter het stuur thuis te voelen, de versnellingsbak met een kostelijk klein pookje is al heel gemakkelijk te bedienen. En dan die machtige zescilinder motor Geen nieuwtje in de BMW- produktie. Zit al Jaren in de 2500. Heeft dus al een flinke staat van dienst. Maar desondanks verrast hij door het gemak, de rust en de soe- plesse, waarmee hij zijn werk doet. Alleen valt de hoeveelheid geluid wat tegen. De top schijnt ergens in de buurt van de 190 km per uur te liggen, maar dat is taboe op de Ne derlandse wegen. We hebben ons netjes aam het maximum van 100 km de lange rechte wegen is de wagen door de rust en het comfort één groot rijfeest. Jammer alleen, dat het windgeruis stevig is. Trouwens voor wind is deze BMW beslist niet geheel ongevoelig. Over de remmen (in verband met het vermogen van de 2,5 liter motor schijfremmen rondom) ook al niets dan lof. Men moet er zelfs een beetje voorzichtig mee zijn. Een te stevige ruk op het rempedaal kan als men tenminste niet in de zichzelf oprol lende gordels zit heel gemakkelijk een buil op het hoofd worden be kocht, zo goed functioneert het alle maal. Maar na wat gewenning is ook die zekerheid erg prettig. De ventilatie- en verwarmingsmo gelijkheden zijn schier onuitputtelijk Zoals te verwachten was is in alle onderdelen van de wagen stevig op veiligheidsaspecten gelet: versterkte (echt wel vele) geld. Natuurlijk geen auto, die men moet kopen als men de hele dag in het stadsverkeer wrie melt, maar een wagen, die men in het bijzonder op de langere afstan den leert waarderen. Trouwens, in dat drukke stadsverkeer lust die zescilin der best een slokje benzine, maar op de snelwegen (zeker met de huidige maximum-snelheid) valt het erg mee. We kwamen op 1 op 10. wat voor zo'n auto bijzonder verdienste lijk is. Maar dan moeten we er wel aan toevoegen, dat deze 525 toch eigenlijk niet is gemaakt voor de snel heden, waaraan we ons nu moeten houden. Die smeekt als het ware om meer snelheid. En dan is dat 1 op 10 erg geflatteerd. Maar hoe dan ook: de BMW 525 is een robuuste, royale, soepele en uitermate comfortabele wagen met veel technisch raffinement. Zonder meer een wagen van klasse.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 21