De verlichte tirannie in Haiti IJshockeyteam problemen met Oostenrijk: 3-3 Belastingplannen hebben niets te maken met een mogelijke inflatiecorrectie WATERSPORT ROOMBURGH annex Van Dijks Ladderbedrijf Vooral VS helpen eiland van Baby Doe" jan bentveld jr interieurverzorging PAGINA 10 ZATERDAG 30 MAART \i Haïti begint zich te herstellen van de langdurige periode van Francois „Papa Doc" Duvalier, die in april 1971 tot ieders verbazing gewoon in zijn bed stierf. Onder zijn bewind verzonk het land in armoede, verval en ellende. Thans onder zijn 22-jarige zoon Jean- Claude Duvalier, bijgenaamd „Ba by Doc", is het land weliswaar nog een soort 'feodale monarchie', maar is er toch een verbetering te bespeuren. De schatkist bevat weer geld en deviezen tot een totaal van ongeveer dertig mil joen dollar. Door John Crocker Internationale lichamen als de We reldbank en het Internationale Mo netaire Fonds beijveren zich om verschillende ontwikkelingsprojecten in Haïti te financieren en Haïtiaan- se ballingen in de Verenigde Staten - alleen al in New York zijn er 250.000 - storten hun tegoeden weer op banken in hun vaderland. De Ver enigde Staten staan verre bovenaan Marktberichten Jim 19-28. White Sim 20-31. C. J Sim 16-20, Dusty Sim 14-16 Char meur 26-34. Arthur Sim 21-30. Keefer Sim 18-24. Orchid Beauty 28-40 Yel low Sim 25-36, Tangerine 23-35, Ver takt^ 33-55Rozen gr. bl.: Baccara bij de landen die Haïti hulp verle nen: zelfs in de donkere dagen van vader Duvalier verstrekten zij Jaar lijks zeven miljoen dollar. Thans echter hebben tenminste twee Euro pese landen. Frankrijk en West- Duitsland zich verplicht projecten te financieren voor respectievelijk acht en twee miljoen dollar. Er zal nog meer hulp van Franse en En gelse zijde worden verleend en on langs heeft ook een Britse hulpmis sie Haïti bezocht. ure 32-60, Nordia 18-oo. x-ecr »-».ynx r 1 1 76, Pink Sensation 30-49, Roselandia Herstel 28-29, Sonia 29-75. Sonora 15-18, Su per Star 29-48, Doha 64-90 White Master P 40-60. Geh. Duisberg 23-55, Jeiico 60-82 Prominent 18-?" imba 16-26. Miss Ellen 25-51, Motrea u-44, Annabella 23-30, Jr Miss 24-41, .inda 27-51. Yellow Belinda 27-36, nthurium 240-310; Calla 40-60; Chry. Jaarrond 200-305; Freesia 210 -sou, ld. dubbel 240-350; Gerbera 40- 75; Gladiolen 240-580; Gloriosa 27-63; Iris, Pr. Blaauw 110-215, overige 100- 200; Lelies, kelk 27-51, tak 60-115; Nerine 65-110; Orchideeën Cymbidium 43-100; Narcissen 60-110; Tulpen 80- 230 id lelleachtig 100-250; Lathyrus 280-410; Strelitzia 140-210; Snijgroen 140-225; Stepman, 4 kop 110-175, id. 2 kop 75-135; Prunus triloba 28-60; Iris 200-270; Forsythia 37-85. EG-STAKING BRUSSEL De bonden van per soneel van de Europese Economische Gemeenschap (EG) in Brussel heb ben gisteren een waarschuwingssta king georganiseerd, omdat volgens hen de raad van ministers al ver scheidene Jaren een verkeerde in dexering gebruikt bij het corrigeren van de vermindering van de koop kracht. De ambtenaren gaven slechts ten dele gevolg aan de oproep. Olympische Spelen Avery Brun- dage, oud-voorzitter van het IOC, heeft aan de universiteit van Illinois een bedrag van bijna 900.000 gulden geschonken. De universiteit van Illi nois. waar Brundage studeerde, heeft een fonds met zijn naam dat wordt gebruikt voor studenten met bijzon dere kwaliteiten op het gebied van wetenschap en sport -* Uit de nieuwe voorjaarscollectie 1974 van Edgar Vos. Het silhouet is hier lang en soepel. Mannequin Elke toont hier een wijdvallend patelot-jasje zonder sluiting op een pantalon. Het huidige vijfjarenplan (1972— 1976) vormt de basis voor herstel en vernieuwing. Tot de projecten onder dit plan hoort de aanleg van twee autowegen, die de hoofdstad Port- au-Prince verbinden met de noorde lijke en zuidelijke streken van het land, een haven met diep water en moderne laad- en losfaciliteiten; een hydro-elektrische complex; een stelsel van watervoorziening en irri gatie; internationale luchtverbindin- gen en de bouw van meer scholen. In de 170 jaar, dat Haïti onafhan kelijk is, heeft het land bijna steeds geweld en wanbestuur ge kend. Onder Jean-Claude kan het nog moeilijk een democratie ge noemd worden. Er zijn geen politie ke partijen en het „parlement" keurt slechts presidentiële decreten goed. Toch is het huidige regime zeer verschillend van de vroegere tirannie van de oude Duvalier en verschilt ook sterk van de dagen vóór Duvalier, toen stabiele regerin gen, tiranniek of niet, volkomen on bekend waren. De beruchte geheime politie, de Tontons Macoutes, die naar willekeur mensen gevangen zette, martelde of doodde, bestaat niet meer. Wel is er nog een andere veiligheidsorganisatie, de Volontaires de la Securité Nationale, maar nie mand is meer bevreesd voor plotse linge arrestatie, gevangenschap of marteling of om bij thuiskomst zijn huis geplunderd te vinden, terwijl zijn vrouw en kinderen met onbe kende bestemming zijn weggevoerd. Primitief Enkele Jaren geleden nog durfden zelfs vreemdelingen in hotels niet openlijk hun mening te zeggen, uit vrees dat de barman of de portier tot de Tontons Macoutes behoorde. Thans wordt kritiek openlijk geuit. Wel is er perscensuur en in de kranten wordt Jean-Claude Duva lier alleen maar opgehemeld. Bui tenlandse kranten met kritiek op het regime worden niet toegelaten. Autoriteiten zeggen, dat Papa Doe het land stabiliteit gaf. maar dat zijn zoon welvaart brengt. Een Ne derlandse zakenman, die Haïti be zocht. sprak van het grootste po tentieel voor economische groei in het Caribische gebied. Misschien is het niet eens al et moeilijk om de levensomstandigheden te verbeteren van de arme, primitieve, een creools-Frans dialect sprekende be volking met 80 procent analfabeten. Juist deze primiviteit kan kapitaal aantrekken. De gemiddelde Haïtiaan wil best acht uur werken voor één dollar. Er is een groot arbeidsreser- voir. Hierdoor is Haïti een ideaal oord voor kleine, arbeidsintensieve industrieën; zo komen haast alle ballen voor honkbal in Amerika uit Haïti. Er zijn geen vakbonden en die zul len er binnen afzienbare tijd ook wel niet komen. Communisme is onbekend, deels door de invloed van de katholieke kerk met of zonder de deels daaraan ontleende Voo- doo-cultus en door een volledige afgrendeling van de grenzen tegen communistische invloeden. Enkele maanden geleden nog dacht men dat Jean-Claude Duvalier slechts een stroman was, maar nu blijkt hij samen met zijn moeder, de „Première Dame de la Republique", wel degelijk leiding aan de politiek te geven. Corruptie Veel aanhangers van de oude Duva lier zijn stilzwijgend van hun pos ten verwijderd. Zeker drie zijn naar ambassades in het buitenland ge zonden. Mensen, die er op uit wa ren snel en al te openlijk rijk te worden, hebben waarschuwingen ontvangen. De corruptie is echter niet uitge roeid. De president en zijn adviseur letten scherp op alles wat er om gaat in Haïti. Een van de beste vrienden van de president is de ko lonel die het militaire regiment commandeert, dat bekend staat als de Luipaarden. Deze mannen zijn, anders dan destijds de Tontons, niet corrupt en wreed, maar intelli gente, bekwam atleten en goed op geleide soldaten. In de straten bij het presidentiële paleis mogen geen voertuigen ko men; overal staan wachten op post en toen ik mij wat ging verpozen op een naburig grasveld richtten gehelmde soldaten hun wapens naar alle kanten. „Om te laten zien dat zij ze hebben, mompelde een vreemdeling naast mij. Groots verval Anders dan elders in het Caribiscne gebied komt handel in drugs vrijwel niet voor. Men behoeft er niet aan te twijfe len, dat Haïti nog een dictatuur us, maar toch een heel andere dan on der wijlen de door niet veel mensen betreurde Duvalier. Sr. Diens regime was gewelddadig en tiranniek. Dit regime is echter vergeleken daarmee verlicht, dan zegt iedereen die men spreekt. Het kwalijke, armelijke verleden komt nog naar voren in de ver waarloosde staat waarin de veel be zochte plaatsen om het paleis en de Champs de Mars in Port au Prince zich bevinden. Visvijvers liggen droog en zijn vol rommel; fonteinen werken niet, grasvelden worden niet gemaaid en in bloembedden groeit het onkruid welig. Monumentale standbeelden zien er afgebladderd en verfomfraaid uit. Men krijgt een gevoel van grootheid in verval. „Geef ons een kans", zei een van de internationaal bekende „primitie ve" schilders in Port au Prince. „Wij zijn pas begonnen de bende op te ruimen". Observer-Dienst LJUBLJANA Oostenrijk, dat in de B-groep als zwakste land wordt aangemerkt, heeft Nederland in de stryd om het wereldkampioenschap voor bijna onoverkomelijke problemen gesteld. Het werd tenslotte nog 33. Het Oostenrijkse team zette de nog wat slaperige ploeg van coach Jam- stremski (de wedstrijd begon om 10 uur. een tijdstip waarop de spelers normaal nog plegen te liggen) vlot op een verrassende achterstand van 03. Tien seconden voor het einde van de eerste periode kon Jack de Heer na een pass van Jo Simons Nederland iets dichterbij het op dat moment nog puntloze Oostenrijk brengen: 13. Daarvoor had zelfs de zo geroemde „formule-1 lijn" De Heer, Hunting en Simons (miste drie keer voor open doel) geen ruimte gekregen en weten te maken om de Nederlandse reputatie in dit toer nooi waar te maken. Toen de ploegen na de eerste speel tijd van het ijs wilden stappen kreeg Gerry Schaffer van een Oostenrij ker een tik tegen het achterbeen waarop alle spelers elkaar te lijf gingen. Ook de scheidsrechters ont kwamen niet aan dit handgemeen. Resultaat was dat Hunting en de Oostenrijker Phatzer voorgoed wer den uitgesloten. In de tweede perio de zette de geïrriteerdheid zich voort. Beide teams kregen twaalf strafmi- nuten. Nederland kwam slechts aan vijf doelpogingen toe, Oostenrijk zelfs aan niet een. Nederland hervond zichzelf het snelst en dat resulteerde na ruim zes minuten in de laatste periode in een treffer van Paul Burger: 23. Dat bracht Nederland blijkbaar weer tot het besef dat verlies weieens als nog degradatie tot gevolg kon heb ben. Het team ging over tot goed ijshockey en dat culmineerde na bij na zeventien minuten in een prach tig doelpunt van Leo Koopmans van uit een erg moeilijke hoek. Even leek het nog moeilijk te worden toen Sciarone voor twee minuten op de strafbank moest. De Oostenrijkers bleken in deze beslissende fase ech ter niet bij machte de numerieke meerderheid uit te buiten. Beide ploegen kregen daarna nog een goede mogelijkheid om de winst te force ren, maar beide misten. Door het 33 resultaat degradeerde Oosten rijk. Noorwegen dat met 41 van Japan verloor, degradeert ook uit de B-ploeg. Andere uitslagen: VS.Roemenië 51; ZuidslaviëW.-Duitsland 10 DEN HAAG Het voorgestelde pakket belastingmaatregelen van het kabinet-Den Uyl loopt in geen enkel opzicht vooruit op de vraag of er per 1 januari volgend jaar een inflatie correctie zal worden toegepast. Aldus minister Duisenberg (Financiën) in een memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, waarin hij ingaat op vragen uit de kamer over de voorge stelde verlaging van loon- en inkom stenbelasting. Volgens de minister maakt de be lastingverlaging deel uit van een breed pakket van maatregelen waar mee het kabinet langs verschillende wegen 'n halt toe wil roepen aan een dreigende toeneming van de werk loosheid en de inkomenspositie van de minder draagkrachtigen in de sa menleving wil beschermen. De be windsman wijst er in dit verband op dat voor dit Jaar op een toenemende werkloosheid moet worden gerekend als gevolg van de inzakkende vraag. Zonder beleidsmaatregelen zou de werkloosheid volgens de huidige ra mingen gemiddeld tot 150.000 men sen kunnen oplopen. In september vorig jaar bedroeg de raming voor dit Jaar 105.000. In zijn memorie van antwoord con cludeert Duisenberg dat in het pak ket van belastingvoorstellen een zo danige plaats voor de verlaging van loon- en inkomstenbelasting is inge ruimd, dat de reële inkomensverbete ring van de gemiddelde werknemer dit jaar toch nog op ongeveer 1 procent uitkomt. Inkomens van ruim f 20.000 gaan er reëel niet op achteruit, ter wijl tot een inkomensniveau van ruim f 30.000 de reële achteruitgang be perkt is gebleven. De bewindsman stelt zich in zijn me morie van antwoord afwijzend op te genover het VVD-belastingplan. Vol gens hem heeft dit plan „niet-verant- woorde" budgettaire gevolgen. Afwij zend reageert de minister ook op vra gen naar de mogelijkheid van toepas sing van de wiebeltax alleen voor de omzetbelasting. De regering, aldus de memorie ziet op dit moment geen aanleiding de wiebeltax in deze zin te wijzigen. Duisenberg zegt niet te kunnen mee gaan met de opvatting dat de onder nemers in het midden- en kleinbe drijf „in de tang worden genomen" nu de wettelijke inflatiecorrectie op de belastingtarieven achterwege blijft Het is berekend dat de belastingver laging zoals nu voorgesteld voor de lagere ondernemersinkomens in het midden- en kleinbedrijf nog hoger uitkomt dan bij een volledige toepas sing van de inflatiecorrectie. Framboise Rosay overleden PARIJS (AP) Francoise Rosay, een der groten van het Franse film doek, is op 82-Jarige leeftijd overle den. Ze heeft in meer dan 100 films meegespeeld, heeft een aantal toneel- produkties en nogal wat aan opera gedaan. De laatste film waarin ze meespeelde was „De voetganger" die afgelopen zomer in München werd geproduceerd door Maximilien Shell. De film is nog niet in première ge gaan. ADVERTENTIE OPENING LEIDEN Aan de Sumatrastraat is gistermiddag de vak school voor meisjes voor Leiden en omgeving geopend. Mo menteel zijn er 80 leerlingen, maar er is plaats voor 250. Een stoet van sprekers was aanwezig om de blijdschap uit te spreken. Mevrouw Van Gilzen, oud-bestuurslid van de school mocht de officiële openingshandeling verrichten. Zij deed dat in de vorm van een sketch met twee jonge leerlingen van de school. (Zie foto Jan Holvast). STAND: Ver. St. 6 6 0 0 12 35- W.-Dld. 6 5 0 1 10 32- Z.-Slavië 6 3 2 1 Japan 6 3 0 3 6 25- Nederktnd 0 2 1 3 5 29- Roemenië 6 2 1 3 5 26- Noorwegen 6 0 1 5 1 13- Oostenrijk 6 0 1 5 1 12- Civiel proces tegen de UCI UTRECHT Voor de rechtbi in Utrecht zijn gistermiddag de pl dooien gehouden in het civiele p ces dat de gangmaker Bruno Wain uit Loenen aan de Vecht en Norb Koch uit Utrecht hebben aangespi nen tegen de Internationale Wielri unie (Union Cycliste Internatia UCI) en de Koninklijke Nederlani Wielrenunie (KNWU). Het gaat hi bij om een reglementswijziging 1 1970 die op 1 januari 1973 van kra< werd, waardoor bij wercldkampio* schappen en recordpogingen staj geen gebruik meer mogen maken 1 de diensten van buitenlandse gai makers. In mei vorig Jaar diende reeds de president van de rechtbank Utrecht een kort geding tegen de en de KNWU, waarbij de gangn kers vernietiging van de regiemei wijziging eisten. Zij achtten 't ni we reglement in strijd met enkeln palingen van het EG-verdrag discriminatie verbieden en 1 keer van arbeidskrachten maken. In dit kort geding werd sch sing gevraagd van een startver» voor beide gangmakers voor reldkampioenschappen in 1973 in 5 Sebastian in Spanje. De presid schorste het verbod mits het bode geschil binnen zes weken aanhan zou worden gemaakt bij de gewi rechter. Van het kort geding-vonnis 1 hoger beroep gegaan bij het gerecl hof in Amsterdam en van h< van dit hof werd cassatie ingesl bij de Hoge Raad. Verwacht wo dat in het laatste deel van dit J voor de Hoge Raad de pleidooien 1 len worden gehouden. De raadsman van beide gangi kers, mr. J. L. Jansen van Raay, gistermiddag dat de civiele proced is aangespannen om een aanzet geven de zaak naar het Europese van Justitie in Luxeumburg te 1 wyzen. De rechtbank zou gebruik ki nen maken van haar bevoegdheid enkele vragen aan dit hof voo gen, aldus pleiter. Voetbal Een groep Ensched zakenlieden heeft het initiatief ge men tot de 'gouden FC Twente-i 1974' die bedoeld is om een ste fonds voor de Enschedese eredivi club te vormen. Er wordt r streefd om drie tot vijf ton bijeei brengen welke middelen aangew zullen worden om een promini speler te kunnen kopen indien Twente een van zijn huidige feeën naar een andere vereniging vertrekken. De deelnemers aan actie zullen tegen betaling bedrag van 1000 gulden 'gouden van FC Twente worden hetgeen honoreerd wordt met een gouden, de hand vervaardigde draagspeld daarop het Jaartal 1974. Regeringssteun werkgelegenhe bij Peiger? DEN HAAG Indien uiterli april a s. geen overname van 1 B.V. te Emmen heeft plaatsgehac de regering financiële middelen beschikking stellen om mogeiyi den te scheppen voor het handhi van de werkgelegenheid zoals die in dit bedrijf bestaat. Dit heeft het ministerie nomische Zaken gisteren meegede^e Het ligt dan in de bedoeling werkgelegenheid onder te brengei een nieuwe particuliere onderneri SS De ter beschikking te stellen mid l len zullen dienen om de start deze onderneming mogelijk te 1 1 ken. Afspraken zijn al gemaakt, dat in de bedrijfsleiding vj onderneming kan worden voorzie ADVERTENTIE ROOMBURGERWEG 22-23 LEIDEN TEL. 01710—21906 Wij zijn van plan het nieuwe seizoen goed te beginnen, en wel van uit onze spiksplinternieuwe showroom, welke 3 april a.s. om 17.00 uur officieel geopend zal worden. In onze nieuwe aanwinst zult u o.a. kunnen bezichtigen: Archime des Penta B.B. motoren - Nautilus boottrailers - Amerikaanse Bay- liner boten - kruisers enz. enz. en natuurlijk Wienese ladders - stei gers - trappen enz. Als u even een kijkje wilt komen nemen, bent u tussen 17.00-19.00 uur van harte welkom. Vanaf 4 april a.s. iedere werkdag geopend. Donderdagavond koop avond 19.00 t.m. 21.00 uur. Ook de stoffering van deze vakschool voor meisjes werd verzorgd door: goed wonen zaak leiden nieuwe rijn 24 I hoek burgsteeg telefoon 01710 346711 41974 j

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 10