ELK EN JROOD )UURDER teun eter uis In ons land te weinig 'open hartoperaties' Regering garandeert het voortbestaan van de Verenigde Limburgse bakkerijen Staf-Dennendal praat niet meer over voor- stellen-Langemeijer Van beleid in krijgs macht nog geen sprake' D 66 verdeeld over voortbestaan r 29 MAART 1974 BINNENLAND HAAG Brood, beschuit, jen sigaren worden duurder. prijs van de koffie zal lijk binnenkort worden ver- Deze mededelingen zijn en gedaan door het minis- van Economische Zaken, I prijsverhogingen inmiddels goedgekeurd. maximumbroodprijs mag met maandag twee cent wor- erhoogd voor een brood van 1 cent vor een broodje 0 gram. De verhogingen vloeien het ministerie voort Uit stij- van de externe kosten en ten voor de bakkerij, die al maanden zijn opgetreden, nog niet zijn doorberekend. Be- wordt vier cent duurder. Ge in deze maatregel is ook dat nimumbroodprzen met ingang april omhoog gaan. In 156 iten gelden vanaf die datum :ende minimumprijzenver- Ie sneden witbrood 82 cent, an- ■Itbrood 76 cent, verpakt gesne- bruinbrood 79 cent, in der fcrood 73 cent. alles per 800 j de consumptiemelk wordt igang van maandag duurder. melk .in fles of andere ver- ig, gaat drie cent meer kosten, en kwart liters verpakte melk cent duurder, leg van de Kon. Ned. Zulvel- FNZ en de Vereniging voor industrie en Melkhygiëne met de regering heeft tot de lsverhoging geleid. Volgens de- - anlsatles was de prijsverho- odig doordat als gevolg van de IEG-beslissingen de grondstof luurder is geworden. De prijs- oor de consumptiemelk volgens de organisaties als oorschot" worden beschouwd, rel alle sigaren worden met in- i 1 april een cent per stuk Ook hier is volgens de Ne- ise Vereniging voor de Siga- ustrie sprake van aanzienlijke stijgingen. Deze zouden het van loonstijging en het worden van verpakkings aal. •eede-kamer-fractie van de letreurt het. dat het kablnet- s een dag na de provin- tatenverkiezingen de prijsver- or brood en melk heeft gemaakt. „Het kabinet schijnt ectie te hebben toegepast met :ing tot zijn beleidsmaatrege ldus een verklaring van de een deel wenste het kaoinet gelen aan te kondigen, maar maatregelen wenst het pas tijd bekend te maken". De verwijst naar een eerder ge- itspraak v. fractieleider Krui- die zei dat „de wereld er in md tot 27 maart iets roos- er zal uitzien, maar dat het weer iets anders zou worden", offieprijzen zullen voorlopig op ge peil. dat zij de laatste tijd bereikt, blijven. Het ls niet vachten, dat zij zullen dalen, elfs ruimte voor enige verho- rover een Jaar of vier zal ran de koffie door een ver- - anbod weer kunnen dalen. de mening van de voorzitter Nederlandse Vereniging voor Ifiehandel, de heer P. Ruof in lam. leer Ruof vergeleek de koffie- met de olieproducerende lan- elke laatste zich in de OPEC opgesteld tegenover de con- snde landen. De vier grote kof- len, Brazilië, Columbia, Portu- de Ivoorkust vormen thans ichtsblok tegenover de landen, produkt gebruiken. Er is vol te heer Ruof een soortgelijke ontstaan als bij de olie-cri- arin de koffieprodukten kans gezien hun positie te ver en de prijzen aanzienlijk te DEN HAAG De regering ga randeert het voortbestaan van de Verenigde Limburgse Bakkerijen in Heerlen, mits er daar geprodu ceerd wordt. Minister drs. J. Boersma van Sociale Zaken heeft gistermiddag deze toezegging gedaan tijdens een gesprek op zijn ministerie met een delegatie van het werk nemers-bezettingscomité en de betrokken vakbonden (Voedings bonden NKV en NVV en Unie BLHP. De delegatie heeft na afloop van het gesprek de regeringstoe zegging bekendgemaakt. Op de eis dat de produktie door moet gaan reageerde de delega tie me de mededeling dat er thans in het bezette bedrijf ook gepro duceerd wordt. Zij is ervan over tuigd, dat het zal lukken de zaak in produktie te blijven houden. De regering vertrouwt erop dat zaterdag aanstaande de beslissing van de ledenraad van de Coöpera tie Zuid-Limburg over het tussen partijen bereikte akkoord (werk gelegenheid minimaal vijf Jaar op het huidige peil, ontslag van twee directeuren) positief zal zijn. Minister Boersma zei volgens de delegatie, dat een afwijzing van t akkoord zeer betreurenswaardig zou zijn, omdat de regering zich ;een doorkruising van haar werk gelegenheidsbeleid door een pri vaatrechtelijke onderneming kan permitteren. Als de beslissing van de leden raad positief uitvalt, zo deelde de delegatie na afoop van het ge sprek mee, is te verwachten dat het actiecomité de bezetting zal opheffen, omdat dan aan de voor waarden zal zijn voldaan. Op welke wijze de regering haar garantie waar zal maken als de ledenraad van de coöperatie nee zegt tegen het akkoord kwam in het gesprek niet vast te staan. Er zijn daarvoor verschillende mogelijkheden. De minister noem de de mogelijkheid van een door de regering te verlenen boedelkre diet bij een eventueel failissement. De delegatie meende dat de re gering desnoods maar in het be drijf moet participeren. Onder de crediteuren van het bedrijf heerst nu al wat onrust, maar de delegatie kreeg te horen dat de regering bij een positieve beslissing van de ledenraad beta lingen mogelijk zal maken. Zegt de ledenraad nee, zo deelde de delegatie mee, dan treden be stuur en commissarissen van de coöperatie direct af. De delegatie heeft bij de minis ter vurig gepleit voor arbeiders zelfbestuur wanneer de ledenraad nee zou zeggen. Door het voortzetten van de pro duktie in het bezette bedrijf heb ben de werknemers bewezen dat ze de verantwoordelijkheid aan kunnen en aldus de delegatie, 'dat plantje moeten we van voeding voorzien'. ADVERTENTIE UTRECHT (ANP) De staf van de zwakzinnigeninrichting Dennen- aal in Den Dolder heeft gisteren ver klaard, dat hij niet verder zal deel nemen aan gesprekken over de door de commissie Langemeijer gedane voorstellen. Oorzak daarvan zijn uit latingen van de kant van "Nieuw Dennendal", de groep rond de ont slagen directeur Ca/rel Muller en de eveneens ontslagen zeven andere stafleden. Hiermee is een eind gemaakt aan bet optimisme over de kans op een tijdelijke oplossing voor Dennendal, dat dinsdag nog aanwezig was na dat de door staatssecretaris Hendriks ingestelde commissie-Langemeijer haar voorstellen voor zo'n regeling met alle bij het conflict rond de Bij een reeks botsingen in dichte mist op de Zeeland- brug tussen Goes en Zierik- zee zijn gisteren twee mensen om het leven gekomen. Eén persoon werd zwaar gewond. De twee slachtoffers vielen bij de eerste botsing. Deze OJitstond toen een personen auto bij een inhaalmanoeuvre frontaal op een tegenligger reed. De bestuurder van deze personenauto werd zwaar ge wond. Hij overleed enkele uren later in het ziekenhuis. Het is de 22-jarige Duitser J. Grümmer, tijdelijk verblij vend in Souburg. De naast hem zitende 22-jarige Tune siër A. Rekik, woonachtig in Kapelle was op slag dood. Het verkeer op de Zeeland- brug werd door het ongeluk gedurende ruim anderhalf uur in beide richtingen on mogelijk. Er ontstond een lange rij wachtende auto's. Terwijl het zicht nog steeds slechts ongeveer 25 meter ivas, reden vier auto's in op de file. De bestuurder van de eerste van deze vier ivagens werd daarbij ernstig gewond. Later op de ochtend heb ben zich op de Zeélandbrug in dichte mist nog drie an dere botsingen voorgedaan. oorzitter adviesraad Hartstichting: DEN HAAG (ANP) De voorzit ter van de wetenschappelijke ad viesraad van de Nederlandse Hart stichting prof. dr. J. Ndeveen, heeft gisteren in Den Haag de situatie rond de open hairtchirurgie in Nederland slecht genoemd. Hij zei het een gro te teleurstelling te vinden dat er met onder zijn leiding gemaakte rappor ten, waarin wordt aanbevolen de operatiecapaciteit uit te breiden, tot nog toe niets is gebeurd. In Nederland zijn de afgelopen paar jaar globaal nog geen duizend open hartoperaties uitgevoerd. Ge zien het grote aantal patiënten, zou den dit er globaal tweeduizend of meer moeten zijn. Alleen in het Utrechtse Antonius- ziekenhuis worden deze operaties in grote aantallen uitgevoerd; men Generaal Kranenburg: streeft daar naar vijfhonderd per Jaar. In de academische ziekenhui zen van Groningen, Amsterdam, Rot terdam, Nijmegen en Leiden kan men door personeels-, ruimte- of geldgebrek veel minder doen. In het laatste rapport over de hartchlrurgie van prof. Nieveen door de Gezondheidsraad uitgebracht aan de staatssecretaris van Volksgezond heid, wordt aanbevolen enkele mil joenen guldens te injecteren in de academische ziekenhuizen om di recte belemmeringen weg te nemen. In een later stadium moet met meer structurele maatregelen de capaci teit van de academische ziekenhuizen worden uitgebreid tot ongeveer 2500 open hartoperaties per jaar, aldus het rapport. Prof. Nieveen zette vraagtekens bij de eerste resultaten van het zoge naamde consultatiebureau-project, waarbij groepen mensen door de con sultatiebureaus voor tuberculose wor den onderzocht op de risico-factoren voor een hartinfarct. Dit experimen tele project omvat bureaus in Rot terdam, Doetinchem en Tilburg. Behalve onderzocht worden de mensen ook geadviseerd en begeleid ten aanzien van leefgewoonten zo als roken, te vet eten, te weinig be weging, te hoge bloeddruk en een te hoog gehalte aan bepaalde vetten (cholesterol) in het bloed. Over dit project zijn, nadat het 'n half Jaar aan de gang was, gunsti ge resultaten gemeld. Bij een flink aantal onderzochte mensen bleek de bloeddruk en ook het cholesterolge halte te zijn gedaald. Prof. Nieveen: "Zo'n onderzoekperiode is veel te kort, vooral omdat er nog heel veel onzekerheden zijn over het ontstaan van het hartinfarct. Er zijn wel be paalde aanwijzingen, die erop wij zen dat de risico-factoren van belang zijn, maar het laatste woord is er nog niet over gezegd, wetenschappe lijk gezien. Het komt ook vaak voor dat alles in orde is bevonden en dat men dan toch korte tijd later een in farct krijgt. Ik ben erg huiverig voor een onverschillige houding van men sen. Men denkt te gauw: ik ben on derzocht, mij kan niets gebeuren". Prof. Nieveen bepleitte overigens voortzetting en ook uitbreiding van dit project. Hij meende dat pas bruik bare uitspraken kunnen worden ge daan als de resultaten van rond ne gen bureaus gedurende een aantal jaren zijn bestudeerd. De (niet ontslagen) stafleden van Dennendal zeggen in hun verklaring, het ten zeerste te betreuren, dat ver schillende medewerkers van "Nieuw Dennendal" ook na het gesprek van dinsdag nog regelmatig stappen on dernemen die een escalatie van het conflict tot gevolg hebben. "Uitlatin gen in hun pamfletten wijzen erop, dat zij de commissie-Langemeijer en haar streven weinig serieus nemen". Zo zijn voflgens de staf de voorstellen van de commissie door Nieuw-Den- nendallers "gesjoemel en gedraai" genoemd. Bartho Smit, een van de zeven ont slagen stafleden, zei desgevraagd dat in de Nieuw Dennendal-krant "een keurig verslag" heeft gestaan van het gesprek van dinsdag. "Daarnaast is er ook commentaar op gegeven en zijn er opmerkingen gemaakt met het bekende woordgebruik". De heer P. Snoey, secretaris van het oudercomité van Dennendal, zei gisteravond dat hij aan het gesprek met de commissie-Langemeijer heeft deelgenomen omdat hij de dialoog op gang wil houden. De ouders die hem dat verwijten, met name de heer A. Rohof van de school oudercommissie, zijn volgens hem te veel verhard m hun standpunt ten aanzien van Nieuw-Dennendal. Mr. Langemeijer zal zelf op 6 april op de vergadering van de overkoepelende ouder-orga- nisatie, het comité, zijn voorsteden komen toelichten vooral ook die met betrekking tot de terugkeer van de zeven ontslagen stafleden. "Als wij als ouders ons bij voorbaat al volle dig van de voorstellen distantiëren wordt evacuatie van de pupillen mis schien onvermijdelijk", aldus de heer Snoey, die dat ook niet als een op lossing ziet. "Er zijn dertig ouders die overplaatsing willen en die lopen nu al vier weken te leuren met him kin-deren". NU OOK COLA EN UB EEN' HEERLIJKE CITRUSDRANK Vrijheid voor de ambtenaren DEN HAAG Alleen de confes sionelen. met uitzondering van de KVP'er Van Schaik, hebben gisteren tegen een motie gestemd die aan dringt op vrijheid van meningsuiting voor ambtenaren. De meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat in het algemeen rijksambtenarenregle ment waarborgen voor de vrijheid van meningsuiting moeten worden opgenomen. Minister De Gaay Fort man (Binnenlandse Zaken) ver klaarde dinsdag tijdens het debat dat die vrijheid van meningsuiting voldoende bestaat. ADVERTENTIE DEVENTER (ANP) „Van Over de krijgsmacht merkt de i beleid in de krijgsmacht is nog geen trekkende TBO op: „We moeten op sprake. De legerleiding is te bureau- elkaar in het leger kunnen rekenen cratisch geworden en er wordt te veel en de hoogste leiding moet daarom gecentraliseerd en te weinig geredi geerd. Vooral het personeelsbeleid is punt des aanstoots. De bezuini- volledig achter zijn mensen staan". De TBO is gedurende het laatste jaar van zijn loopbaan nogal in het gingen worden veelal afgewenteld op nieuws geweest. Het meest opzien heit personeel. Dezelfde taken baarde zijn conflict vorig jaar sep- gebeuren met steeds minder tember met de minister i mensen. Het resultaat i ten". Dat zegt generaal-majoor L. A. D. Kranenburg, de territoriaal bevel toen hij via dienstcorrespondentie de mening van zijn ondergeschikten wilde weten over de zijns inziens zorgelijke ontwikkelingen hebber Oost (TBO), die gisteren in krijgsmacht. De TBO. die er zoals zijn hoofdkwartier te Deventer (de Boreelkazerne) afscheid heeft ge nomen, omdat hij op 1 juli met pensioen gaat. De generaal verlaat niet als een hij zelf zegt volstrekt geen poli tieke bedoelingen mee heeft gehad, kreeg echter van de minister te horen dat deze volgens hem politieke me thode ongepast was. Hij verzocht de l het op dezelfde wijze overdoen", daartoe een dienstbevel geven. De Amerikaanse ambassadeur in NederlandKingdon Gould bracht gistermiddag een bezoek aan de vliegbasis Soesterberg vanwaar hij tevens een vlucht in een Phantom-straaljager maakte. DEN HAAG Het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening heeft de regeling bekendge maakt voor toekenning van wat ge noemd wordt een huurgewennings- bijdrage in geval van ingrijpende woningverbetering. Een nieuwe vorm van rijkssteun voor gezinnen met 'n inkomen minder dan f 16.000 per Jaar. Voorwaarde voor toekenning van de bijdrage is, dat de woningverbe tering met subsidie van de overheid is geschied, de kosten ervan minstens f 10.000 hebben bedragen en de huurprijs als gevolg van die verbete ring op of na 1 januari 1974 is ver hoogd. De bijdrage kan voor hoogstens 3 Jaar worden verstrekt en bedraagt het eerste jaar drievierde deel van het aanvankelijke verschil tussen de oude en de nieuwe huurprijs, na af trek van een eventueel toegekende individuele huursubsidie. Het tweede Jaar is de bijdrage de helft van het verschil en het derde jaar een vierde deel van het verschil. Voor rekening van de huurder blijft echter het eerste jaar minstens tien gulden per maand, het tweede Jaar minstens twintig en het derde Jaar minstens dertig gulden per maand. Het kan zijn, aldus het ministerie, dat de huurgewemiingsbijdrage maar voor twee of zelfs voor één jaar wordt verstrekt, nl. als het verschil tussen de oude en nieuwe huurprijs klein is. De inkomensgrens is f. 16.000. Voor verbeteringen, die vóór 1 april 1974 zijn uitgevoerd wordt als inkomen aangehouden het belastbaar inko men over 1972 verhoogd met vijf pet. voor verbeteringen in de periode 1 april 1974 tot 1 april 1975 het met 5 verhoogde belastbaar inkomen over 1973. De bijdrage wordt voor een pe riode van twaalf maanden in haar geheel uitbetaald. Voor huurders van ingrijpend ver beterde woningen is behalve een liuurgewenningsbijdrage en een in dividuele huursubsidie nog een tege moetkoming mogelijk, nl. van de zij de van de gemeente en te weten de kosten, die zij moeten maken voor bijv. het tijdelijk ontruimen van hun woning en het vernieuwen van de stoffering, aldus het ministerie. DEN HAAG D'66 is verdeeld over de vraag of de partij nog moet voortbestaan na de grote verkie zingsnederlaag van woensdag of niet- In de partijtop overheerst de mening dat de partij moet blijven zolang het kabinet-Den Uyl er is, uiterlijk tot november 1977. Maar er is ook een sterke stro ming in het partijkader die snelle opheffing van de partij bepleit. De typische D'66-doelstellingen zouden dan door middel van werkgroepen kunnen worden uitgedragen. Deze werkgroepen zouden ook als achttal len kunnen fungeren voor de zes man tellende Tweede-Kamerfractie van D'66. Fractieleider dr. Jan Ter louw is bereid de vraag over het voortbestaan van D'66 voor te leggen aan een algemene ledenvergadering. Hij denkt echter, dat zo'n vergade ring niet meer is te organiseren voor 29 mei de dag van de gemeente raadsverkiezingen. Intussen is wel in allerlei plaatsen de discussie ontbrand of D'66 nog aan de gemeenteraadsverkiezingen moet meedoen, bijvoorbeeld in Rotterdam, Amsterdam, Arnhem en Zwolle. In Rotterdam is deze discussie ook al gevoerd na plaatselijke verkiezingen in Zaanstad. D'66 is in Rotterdam toen uiteengevallen. Enkele zittende raadsleden hebben een (verkiesbare) plaats gekregen op de PvdA-lijst. in Rotterdam. Anderen besloten toch met een eigen D'66-lyst uit te komen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7