Vroeger had je het alleen op zon- en feestdagen druk agenda „Keerweer-zaak" voor de rechter Welzijn gaat voor welvaart Agent Werkman deed vroeger alles te voet PAGINA 2 STAD EN RAND VRIJDAG 29 MAART 197, "Vroeger had Je het alleen druk op zon- en feestdagen met verkeer te regelen en zo: dan stond Je daar met zo'n "klapbord" en al die mensen maar naar Je kijken of Je het wel goed deed". Pieter Werk man is een grijze, zestig-jarige Wassenaarse agent, die morgen na 45 Jaar afscheid neemt van dit beroep, dat hem altijd al had aan getrokken. "Vooral die vijftien Jaar dat ik bij de strandpolitie heb gezeten is een fijne tijd geweest". Gekleed in een donkerblauwe broek, over hemd met stropdas en witte "hoes' over de pet. heeft de agent Werk man talloze slachtoffers van de zee en van de door de Duitsers achtergelaten anti tank betonnen blokken behandeld. "Ze kwamen soms moet zulke Japen hij geeft ongeveer dertig centimeter aan bij me en dan ging ik weer, ik heb op een zondag eens geteld hoeveel mensen met die verwondingen bij me kwamen, zeker veertig". Vlak na de oorlog waren er wel eens moeilijkheden met de re creërende Duitsers. "Ze konden machtig mooie kuilen graven. Als ze dan de volgende dag terug kwa men en iemand anders in de kuil vonden stuurden ze die er gewoon uit. Dan kwamen die mensen naar mij en moest ik dat weer oplos- Pieter Werkman deed alles lo pend. "Tegenwoordig hebben ze van die wagens waarmee ze over het strand scheuren, met walkie- talkies enzovoort. Nee, vroeger had je dat niet. Reddingsboten hadden we wel, maai- Je moest wel roeien, hè, nu hebben ze buiten boord motoren". Na de tijd bij de strandpolitie, kwam hij terecht bij de Duindigt- politie. "Daar kreeg je te maken met onderwereldfiguren die kwa men gokken. Dat is ook wel eens uit de hand gelopen. "Maar ja, als je het een beetje diplomatiek op lost, lukt het wel om ze in het ga reel te houden", aldus Werkman. Ongeluk is de heer Werkman gedurende zijn diensttijd niet ge spaard gebleven. "Ik heb vijf on gelukken gehad waarvan er eén heel ernstig was. Een collega is daarbij verongelukt, maar 'k ben er gelukkig nog levend vanaf ge komen. alhoewel de doktoren mij wel hadden opgegeven". Agent Pieter Werkman niet alleen 45 jaar actief -politieman ook enthousiast tuinier. Voorschotens jeugdcentrum Lindehoeve financieel geen problemen Herenstraat 95 (ingang 3 straat), jeugdsociëtelt „Time' Bevrijdingskerk, ruilclub Boshuis, j Oktobei 7.4®. 65, Oegstgeest, or kamerbewoners en a t Gelovigen, Bijbellezlq VOORSCHOTEN De openbare se troubadour, Jean Paul Plcjaurd. vergaderingen van de Stichting "De Lindehoeve" te Voorschoten zijn de verplichte aktiviteiten. die het minst bezocht worden. De veertig Jonge ren, die wel naar de vergadering gekomen waren, kregen een over zicht van de gehouden activiteiten en de plannen voor de toekomst. Burchtplein Antiekmarkt, Hoewel 't aantal bezoekers iets te- kerkchoorsteeg rugloopt, een terugloop, die alleen gunstig is omdat vooral de zondag middagen te druk bezocht werden, zijn er inmiddels 588 bezoekerskaar- ten uitgereikt. Bij de uitreiking is geconstateerd dat 70% van de ge regelde bezoekers uit Voorschoten komen, 20% uit Leiden en 10% uit andere gemeenten. "De Lindehoeve" krijgt nu ook 'n "vraagbaak". Mevrouw Tenbrugge- cate is aangezocht en wie problemen heeft kan met haar praten. De lees tafel wordt iets professioneler. De Stichting zal abonnementen gaan nemen op enige dag- en weekbladen. Financieel gaat het "De Lindehoe ve" bijzonder goed. Minder vlot, gaat het met het uitbreiden van de commissie van bijstand. Deze com- aanvang missie bestaat uit volwassenen, die de jongeren raad van "De Lindehoe ve" in raad en daad kan bijstaan. Een oproep aan de Voorschotense ingezetenen heeft slechts zes aan meldingen opgeleverd en dat is te weinig, waardoor nogmaals iede re volwassene uitgenodigd wordt om zich beschikbaar te willen stellen als commissielid. 8-12 uur nair Morsweg 114, Leidse Jeugdschaak :lëtelt. schaaklessen voor beginnen :u gevorderden van plm. 10 tot Café Chantant Scarabee, Plett Clubhuis, dansen 8-11 Middelweg 19c, Leids Poppentheai kindervoorstellingen, 2.30 uur nam. Hooglandse Kerkgracht 48, dani vanaf 8 uur nam. Geverstraat 65, Oegstgeest, 10c teit voor kamerbewoners staanden. 8-12 uur nam. Chantant Scarabee, reisvereniglng „De Wilde Vlucl 7.30-8.30 uur nam. Praethuys. Vrouwenkerkkoorstra» cursus Inleiding in de beeldentaal 1 [e de dierenriem", 8 uur nam; lezing Parapsychologie. 8 uur nam. Lakenhal. Oude Singel 28-30, lw Vlaanden e' over ,.Begijnhov< Burgerlijke stand Hoogsrvorst en J. Schippers; Theodo- rus Johannes Maria zn v. T J. J. Pe- ONDERTROUWD: M de Tombe en D. Tisseur; A. C. M. de Jeu en L T. M. Vogelezang; T J. Ov idijk en W M. van den Brink; J. L. M Hilgers en H M. van der Geijn; P Korbee en E. M van Hille; P. Kulk en C. M. C. Hoogervorst; A. M. van Oosten en C. W. Odenkirchen; H van der Vos en L. G Wisse; D J. van Duij- venboden en S. C. A. Overdevest; J. J. 1 S. M M La Croix. GEHUWD: A. V. W. J. Vroomans en G. G. Fa- N. Jonge Poe rink W. E. Straijer' (62) A. C. de Vriend (75) Z0ETERW0UDSE RAAD BOOS Het Keerweer-terrein Maredijk De speeltuinvereniging "Rondom de Maredijk" houdt op woensdag de derde april haar Jaarvergadering in het clubhuis van de speeltuin. Om 8 uur 's avonds. Naast de bekende zaken als de Jaarverslagen, het verslag van de kascommissie en verdere dingen die nu eenmaal gebeuren, vindt er ook een bestuursverkiezing plaats. Het is dus van belang dat er zoveel mogelijk mensen op komen draven. Na afloop, als er tijd is, worden filmpjes vertoond van het Sint Nico- laasfeest. Hofjes Komende maandag (geen mop) om kwart over acht in de avond organi seert de stichting Leidse Hofjes een avond in het teken van de Begijnho ven in Vlaanderen. De avond zal worden gehouden in De Lakenhal. De heer Salden uit Venlo zal aan de hand van dia's spre ken over deze instellingen, die vaak met de Hollandse hofjes worden ver geleken, maar in feite een geheel an dere oorsprong en betekenis hebben. Gratis toegang voor ieder die be langstelling heeft voor de Leidse Kofjes. "telefoon 25260 88 gaat ook weer iets doen. Dat wil zeggeniets overnemen. Toen de ver schillende Dienstencentra in Leiden met een cursus Engels conversatie begonnen, was de aanvraag zo groot dat er gewoon niemand meer kon wor den geplaatst. De mensen van Koord hebben nu de gulle hand maar weer eens over het goede hart gestreken en zodoende dus eigenlijk, weet u wel. De cursus is bestemd die niets of heel weinig weten Engelse taal. De docente is Bosman. De duur van de cursus is niet van te voren te bepalen. De deelnemers zelf regelen het onderling. Maximaal 12 deelnemers per groep. Iedere dinsdagmiddag van 2 tot 3 worden de lessen gegeven bij Koord (tel: 44000) Per 4 weken kost het f6.50. En dat is geen geld. Snelle op gave is zeer gewenst Van 3 uur 's- middags tot elf uur 's avonds kan het per telefoon. Men kan ook langswan- delen. Willem van Buuren van Koord gaf ons zijn vriendelijke groeten. We spelen het maar door naar u. Oud papier Redaktie Paul Wolfswinkel SASSENHEIM Dr. L. Meinsma, de man die al vele Jaren tegen het ro ken strijdt, is vanavond (vrijdag 29 maart) in Sassenheim de hoofdper soon in de voorlichtingsavond in de jeugdsociëteit De Stormbal met als thema 'Roken en gezondheid'. Dr. Meinsma, verbonden aan het Konin- ging Wilhelmina Fonds (kanker bestrijding) in Amsterdam, zal uiter aard zijn denkbeelden uiteenzetten, ZOETERWOUDE De Zoeter- woudse raad was in overgrote meer derheid de mening toegedaan dat B. en W. geheel ten onrechte de nota's van het bestuu rvan de Gro- t» Westeindse Polder in twijfle ge trokken hadden. De gemeente betaalt een bedrag aan het polderbestuur voor lozing van het riool in het plan Westemde in de boezemwateren van de polder. In 1971 werd dit bedrag vastgesteld op f 3.000 per jaar met ae vermelding dat ieder jaar de extra kasten betaald zouden worden. Er ontstond een discussie over de vraag of de door het polderbestuur extra berekende maaluren bestemd geweest zijn voor het hemel- of voor het rioolwater. Van Diemen (Vrije Lijst) vergeleek de onderhandelingen tussen de ge meente en de polder met Goliath en David en wilde "Bah" zeggen tegen de lozing maar ook tegen het voor stel om de nota's slechts gedeeltelijk te betalen. Burgemeester Detmers vond het goed wanneer tegen de lo zing "Bah" gezegd werd .maar nam het niet dat deze uitdrukking ook gebruikt zou worden tegen het raads- april (aanvang 20.00 uur) in het ge meentehuis. Agendapunten zijn o.m. Verkeersonderricht op school en het gebruik van documentatiecentra scholen schooldoeleinden. andere dan alleen Slachting We blijven aan het uitnodigen. Nog maar eentje; Vrijdag 5 april zal in het Witte Huis in Oegstgeest door de heer Ernst Bar- tels van de milieuwerkgroep "Mon diaal alternatief" een lezing worden gehouden over "de georganiseerde massaslachting van trekvogels in Europa en Afrika". De avond begint om acht uur en is voor belangstellenden gratis toe gankelijk. Koord en Engels De Koord studio aan de OUDE Rijn Een ploeg van de tafeltennisvereni ging PIT'54. maakt morgen weereen rondgang door Zoeterwoude om oud papier op te halen. De ploeg start om 9.30 uur en neemt alleen pakjes meer die buiten gereed staan Woensdag aanstaande zal wethouder 1 Kret de nieuwe showroom openen V GkCHltlG van Watersport Roomburgh en Van Dijk's Ladderbedrijf. Het pand i: gevestigd aan de Roomburgerweg 22- Strandwacht De Wassenaarse reddingbrigade or ganiseert in verband met het komen de strandseizoen weer een cursus "Strandwacht". Deze cursus omvat naast de zwem- training de stof die de strandwachter moet beheersen, zoals kennis van de zee, reddingsmiddelen en reddings methoden, roeien en varen met moto ren, werken met radiomaterieel, eer ste hulp aan drenkelingen etc. De cursus is bestemd voor hen, die de komende zomer dienst willen doen aan do Wassenaarse Slag, ouder zijn dan 14 jaar en redelijk kunnen zwem men. Voor het volgen van deze cur sus moet men wel lid zijn (of wor den) van de Wassenaarse Reddings brigade. Inlichtingen over deze cursus, die op 5 april as. begint, en over andere activiteiten van de brigade kunt u verkrijgen bij Gert Bloemendal, Prof. Molenaarlaan 5, Wassenaar, tel. 14837, en Ruud van Velzen. Roze- veldlaan 52, Wassenaar, tel. 17504. LEZERS SCHRIJVEN 23. Verkeers onderricht Zo, dat was het voor vandaag en de ze week. De komende week zult u het zonder 'Allegaar' moeten stellen. Een weekje vakantie is nooit weg, niet waar? Precies. Zo dacht ik er ook over en knijp er dus lekker tussenuit. Hopelijk is het hier (ook) mooi weer. Bijdragen: Bart Werk Paul de Tombe Diverse reacties op de door de werkgroep "Ontwikkelingssamenwer king" in Zoeterwoude verspreide brief (o.a. een stukje in deze ru briek op 26 maart) nopen mij tot 'n persoonlijk antwoord. Ik was nl. een van de ondertekenaars van de bewuste brief inzake de bedrei ging van ons dorpsmilieu door vesti ging van een Groot-winkelbedrijf, "van buitenaf". Als men de brief eerst eens goed leest en zijn best doet om de schrij vers te volgen, komt men automa tisch terecht bij de vraag: Wat is belangrijker: WELVAART of WEL ZIJN? Daar gaat het nl. om! Wij zijn van mening, dat de dorpswin kelier een sociale functie vervult, die nu wordt bedreigd. Het feit, dat Juist nieuwe bewoners van Zoeterwoude zich hierover zor gen maken komt, doordat zij hier 'n Kandidaten voor raad ZOETERWOUDE De PCC gaat zich volgende week vrijdag uitspre ken over de kandidatenlijst voor de raadsverkiezingen op 29 mei. Deze vergadering wordt om acht uur in Ons Huis (Zoeterwoude) dorp ge houden. Het bestuur heeft een ad- vieslijst voor de leden opgesteld die er als volgt uit ziet: 1. A. G. Engelkes, 2. ir. A. J. Hobbes, 3. J. Vos, 4. N. Minekus. 5. M- M. Leune, 6. B. W. Beskers, 7. M. G. van Kampen, 8. W. D. Delfos. onverwachte dorpssfeer aantroffen. Dit valt de oudere inwoners als van zelfsprekend allang niet meer op. Bovendien zijn die nieuwkomers "allergisch vcor verstedelijking omdat zij in een vorige woonge- meente al aan den lijve hebben on dervonden hoe snel een gemeenschap een "woonwoestijn" kan worden. Tenslotte: Wat heeft "Ontwikke lingssamenwerking hier nu mee te maken? Zoals in de brief werd uiteengezet, ontdekten wij hier in Zoeterwoude dezelfde problemen die ook in de derde wereld een rol spelen. Een enkel voorbeeld moge dit toelichten; In Djakarta wordt met buitenlands kapitaal een limonade- fabriek gesticht, hyper modern en in staat om veel goedkoper te produce ren dan tot nu. Daardoor sterk con currerend. Dit heeft tot gevolg, dat die éne fabriek zo'n 400 kleine li monadefabriekjes op heel Java ka potmaakt. Dat zijn vaak eenmans familiebedrijfjes, die nu geen schijn van kans meer hebben. En wat van daag met de limonade gebeurt, her haalt zich straks met allerlei ande re artikelen, totdat alles in één groot produktie-apparaat is ondergebracht waarvan de winsten het land uit gaan. Hebt U op de TV de docu mentaire over de ITT gevolgd? Dat is géén toekomstbeeld, maar van daag de dag harde werkelijkheid, en daar wilden wij voor waarschuwen! Volgens ons gaat Welzijn voor Wel vaart! D. DE VOOGD Loeth 14 Zoeterwoude. voorstel. Binnen afzienbare tijd wordt ook het plan Westeinde aangesloten op een rioolwaterzuivering en is het met de "onwelriekende hoek" in de Grote Westeindse Polder gedaan. Nadat de raad het voorstel van B en W. weggestemd had, kwam er een discussie over de vraag wat er nu gedaan moet worden, want de polder krijgt voorlopig helemaal geen be taling. Volgende maand komt een nieuw voorstel beloofde de weer zeer gezonduitziende herstelde burgemees ter Detmers. De gemeenteraad is boos op het bouwbedrijf STVO B.V. De vestiging van een detailhandelbedrij f in een bedrijfshal aan de Keerweer is daar de ooi-zaak van. De Vrije Lijst wilde dat B. en W. de optie gedaan aan het bouwbedrijf voor grond in De Kern, oorspronkelijk bestemd voor een winkelcentrum ongedaan zou maken. De Vrije Lijst kreeg geen steun. De zaak "Keerweer" heeft een nieuwe wending genomen. Nadat 3. en W. Rokam B.V. gesommeerd han den de detailhandelsactiviteiten te staken heeft Rokam de gemeente Zoeterwoude gdagvaard. De zaak zai voorkomen op 9 april voor de Arron dissementsrechtbank te Den Haag. Hangende deze procedure is de uit voering tot sluiting van het bedrijf geschorst. De Leidse advocaat Sprey zal de gemeentelijke zaak behartigen. Alle raadsleden stemden hiermee in. Engelkes (PCG) wilde wel mee werken aan het geven van een start subsidie van f 1.500 aan de Stichting Peuterspeelzaal, maar dan moest wethouder Duindam zorgen voor huisvesting. Het liefst zag Engelkes de huur opgezegd aan de Leidse pad- vind ersgroep, die een lokaal huurt van de voormalige noodkleuterschool "De Krakepit". Volgende maand zal die wethouder de huisvesting gere geld hebben. Voorschotense gemeenteraad op de film voor Teleac VOORSCHOTEN De Voorscho tense gemeenteraad zal vanavond bezoek krygen van een filmteam, dat opnamen maakt voor de Stichting ..Teleac", welke stichting een cursus maakt voor aspirant-raadsleden en welke cursus via de televisie wordt uitgezonden. De burgemeester deelt de raads leden mede. dat hoewel de filmploeg wellicht een enigszins onrustige sfeer in de raadszaal zal kunnen veroorza ken, hy na overleg met het senioren convent besloten heeft toestemming te verlenen. De filmopnamen zullen in kleur worden gemaakt. Alhoewel er een groot gedeelte van de avond zal worden gefilmd, moet er rekening mee worden gehouden, dat slechts een klein deel van het film materiaal zal worden gebruikt. De burgemeester heeft tot het laatste moment gewacht de gemeenteraad deze mededeling te doen. De brief aan de raadsleden is gedateerd 28 maart. Artsen Leiden Wijk I: MorswegkiL tier, binnenstad tot Cityring: H M. Aelbers Noordeindsplein 2a. 22268. Wijk II: Groenoord, Koo Merenwijk: R. M G. Taytelbai Hogewoerd 138, tel. 20266. Wijk I Waard, Professorenwijk. Tuinsti wijk: G. E. J Pieterse, Zoeterwu Lg sesingel 109, tel. 24403. Wijk IV: Z e West, Haag weg kwartieri Wegman, Paganinistraat 8, 26509. Leiderdorp Van 't Woud 30070. Oegstgeest E. W. F. van WU ren. Oranjelaan 29, tel. 52130. hi Voorschoten F. Koopmans, V/ c nerlaan 69, tel. 6352 (zaterdag), d' d. Kooy, v. d. Oyelaan 13, tel. 6 fd (zondag) Warmond A. de Gijzel, Sweui st straat 16, tel. 2866 (zaterdag), ei Walenkamp, Dorpstraat 45, tel. S r (zondag). Apotheken De avond- nacht en zondagsdie der apotheken in de regio Lekji wordt waargenomen doorDoeza thefök, Doezastraat 31 .Leiden 21313. Apotheek v. Breest SmaUÉe burg, Loevestein 7, Leiderdorp, 99211. Tevens zaterdag tot 1 1 Voorschotense Apotheek. Leidsefc 1 66, tel. 01717-2525 en Oegstgee ig Apotheek, Wilhelminapark 8, té in 53274. Wijkverpleging Leiden Zr. E. W. v. d. I Mariënpoelstraat 17a, tel. 54954. E. C. M. v. d. Zijden, Berken 2. Rijnsburg, tel. 01718-73096. Leiderdorp Zr. Th. Bakker, 01710—34112. Oegstgeest Zr. M. J. Warn hoven, M. H. Tromplaan 162, t 53448. b.g.g. 54500. Voorschoten Gezondiheidsoent Van der Waalslaan 25, tel. 4641. Warmond Zr. H. TielGroene! ge, Friezenhorst 27, tel. 11643. Voor weduwen en weduwnaars Nederlandse Vereniging weduwnaars. bureau: 61112. SOS-dienst hulpdienst, tel. 0171 den verkeren dag 1 Dierenhulpdienst. Anna Paulownastraat 15, Lelden, gewonde honden, katten, vogels Dag en nacht be.-eikbaar. tel 34687 Dierenambulance. Tel. 01710-34616. Release Hulpverleningsdienst Release: Ri]n 20a. tel. 24555 Ma t/m vr 10 uur. nam. bovendien dl. t/m 5 uur nam. met uitzonderini vrij. middag. Gemeenschap Zuidwest 1 j'Zc Hulpverlenings gemeenschap 33921 en 61944. Informatledl Zuidwest, tel 64 in; LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidsch Dagblad B.ïLro Witte Singe] 1 - Lelden Postbus 54 - Giro 57055 Telefoon directie tie 01710-25041 administr» Beic ITf Telefoon redactie 01710-21507 Hoofdredacteur Elan Mulder Maandabonnement 1 io4ti Kwartaalabonnement f 30J Per Post r 32.6 Jaarabonnement r 110. Losse nummers f Abonnementsgelden bij vooruiti/] betaling te voldoen Bij autom» tische overschrijving geen mtnistratle- en incassokosten Nabezorging van 18.00—20.00 Zaterdag van 16.00—18.00 u. Telefoon 01710—30500

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2