Trainers in de grote verdwijnmantel ierre Barthes noet alles .even om Thung te schudden Schaaktitel bij Jan Timman in goede handen ^-*2==~2E- R.C.L.- (J.V.V. Sporttoto krijgt nieuwe injectie met grote actie APPIE HAPPIE Mysterieuze partij van Okker tegen Goven I 0DAG 29 MAART 1974 Toptrainers van topclubs zijn net als topspelers van topclubs vaak net kinderen. Topkinder^n, dat wel natuurlijk, maar toch: 'n soort kinderen. Als George Kno bel na het armetierige spel van Ajax tegen AZ*67 zegt dat hij op een gegeven ogenblik niet meer wist of de blauwen of de roden nu Ajax waren, dan zijn de spelers beledigd, beginnen te pruilen en moet er dan een bespreking wor den gehouden waarin alles open hartig zal worden uitgesproken. En daar zitten ze dan, slabbetjes voor, een kroesje met ronde bo dem voor zich dat niet om kan vallen, en af en toe als er een be gint te dreinen wordt een luier verschoond. Trainers zijn blijkbaar net zo. Zij verdienen het salaris van een Tweede Kamer-lid en als zij top trainers zijn verdienen zij zelfs 'n hoger salaris. Maar pas op Je woorden: er hoeft maar dat in de krant te staan, of zij hullen zich in hun grote verdwijnmantel en weigeren na afloop de pers te woord te staan. Michels wordt daarom de sfinx genoemd. Happel verdween langs sluipwe gen en achterdeuren, Coerver wei gerde laatst de pers te woord te staan, en Knobel meent het zich te kunnen veroorloven een twintigtal volwassen mannen, huisvaders en broodwinners een drie kwartier in tochtige gangen te laten wachten totdat hij samen met de laatste speler de kleedka mer uit komt. Dat zou hij als min der verdienende politicus niet hoeven te proberen, maar als top- trainer schijn je Je zoiets te kun nen veroorloven. Maar niet al te lang, vrees ik. Het schijnt sommige trainers maar moeilijk aan het verstand te brengen te zijn, dat ze, als diri gent van een elftal dat tiendui zenden mensen naar het stadion trekt en dat bovendien in de be langstelling staat van miljoenen Nederlanders en buitenlanders, 'n soort "openbare functie" uitoefe nen. Openbaarheid is een integre rend onderdeel van zo'n openbare functie. Zo goed als het ondenkbaar is dat bijvoorbeeld Wiegel of Den Uyl zich zou verstoppen voor de pers, of zou weigeren op vragen te antwoorden na een nederlaag bij verkiezingen of na het stem men over 'n wetsontwerp, zo goed zou het ondenkbaar moeten zijn dat een man als Knobel weigert op reële vragen van een twintig tal journalisten over taktiek en opstelling te antwoorden omdat hij meent dat Maarten de Vos in De Tijd een artikel tegen hem heeft geschreven dat zijn brood- wining bedreigt. De broodwinning van een trai ner wordt elke zondag bedreigd, dat brengt het vak nu eenmaal mee, wie zich daar niet bij neer kan leggen moet een minder be taalde maar meer vastigheid ge vende bureaufunctie bij de poste rijen aanvaarden. Daar is hij dan ook vast beter geschikt voor ten minste als hij meent dat zijn functie niet automatisch inhoudt dat hij naast de enkele uren per dag dat hij als trainer werkt ook de taak en zelfs de plicht heeft om de pers desnoods dagelijks te woord te staan. In een land als Spanje hebben ze drie sportdag bladen, in Joegoslavië hebben ze twee sportdagbladen, in Neder land zijn er maar twee sport weekbladen, dus Knobel e s. mogen nog hun handen dichtknijpen dat zij in Nederland werken, en niet in Spanje. "U kunt niet beoordelen of ik mijn werk als trainer goed ver richt, zo goed als ik niet kan be oordelen of u goede Journalisten bent", zei Knobel na afloop van PSV—Ajax. Dat is natuurlijk on zin. Iedereen die lezen kan, kan beoordelen of iemand een goede journalist is of niet en wie boven dien een beetje insider is kan ook nog beoordelen of die goede Jour nalist een Juist oordeel geeft over de zaken die hij beschrijft. Er zijn heel wat Journalisten in Ne derland die heel goed in staat zijn het werk van een trainer op zijn waarde te schatten. Ik geloof dat Knobel terecht kwaad is over de manier waarop Maarten de Vos in De Tijd zijn rrdtiek geformuleerd en gedo teerd heeft, maar het is natuurlijk niet zo dat een Maarten de Vos (en ik kan zo nog een tiental na men van topvoetbaljournalisten in Nederland opnoemen) niet in staat zou zijn* het werk van een trainer naar waarde te schaitten. Sommige Journalisten hebben meer contact met de spelers dan hun eigen trainer. De afstand tussen spelers en trainer is vaak groter dan tussen die zelfde spelers en een ver trouwde sportjournalist. Boven dien weten sommige journalisten meer van het internationale, en zelfs van 't nationale voetbal dan de trainers, omdat zij in binnen- en buitenland nu eenmaal meer wedstrijden bezoeken. Coerver en Knobel behoren beiden tot het slag trainers dat zich wel goed op de hoogte stelt van wat zich in het buitenland afspeelt, maar zij zijn toch te veel met hun club be zig om zich even grondig te kun nen oriënteren als de sportjour nalist die van zijn hoofdredactie de vrije hand krijgt. Natuurlijk wordt er vaak onzin geschreven door ons, journalisten. Natuurlijk wordt er vaak in den blinde gespeculeerd, en wordt er vaak te snel op geruchten gerea geerd, omdat een krant nu een maal een continubedrijf is met een dagelijkse aflevering, en de concurrentie bovendien de nei ging vergroot om een oncontro leerbaar bericht liever af te drukken dan te missen (de Tele graaf laait primeurs vaak weg uit de vroege eerste buitenedities om de concurrerende ochtendbladen, die later in de nacht sluiten, niet op het spoor te brengen). Maar dat manco van de sport pers is voor een goed deel terug te voeren op de geslotenheid van de voetbalclubs, de neiging om in principe alles te ontkennen wat waar is („Is het waar dat Ajax zondag tegen Telstar speelt" —me neer, hoe komt u daarbij, daar is mij absoluut niets van bekend en ik zou toch wel de eerste zijn die het wist" - „maar het staat in alle kranten en het klopt met het oom- petitierooster van de KNVB". „Nou, laat ik het dan zo zeggen: officieel weet ik van niets, maar het is wel zeker dat we niet tegen Alcmaria Victrix spelen. Doe me alleen een plezier: noem mijn naam niet als Je dit in de krant zet"), en te liegen totdat het ge drukt staat. Ik wil er overigens geen mis verstand over laten bestaan, dat ik het uitstekend vind dat Knobel heeft teruggeslagen. Geen trainer en geen speler hoeft over zich te laten lopen, en zeker geen hele marsen. De trainer die na zulke kritiek als Maarten de Vos gespuid heeft, in zijn schulp kruipt, is bij voorbaat verloren, dus wat dat be treft heeft Knobel al mijn sympa thie. Je kan wel zeggen (zoals Maarten de Vos doet), dat Knobel zyn ongelijk ka nbewijzen door Ajax kampioen te maken, maar dat is onzin. Knobel kan gelijk hebben, en Maarten de Vos on gelijk bewijzen wilt Uiteindelijk is de trainer toch nog'in het voor^ "1 Als een trainer de pest heeft aan een journalist of datgene wat de Journalist geschreven heeft, dan moet hij terugslaan met dezelfde middelen, via een aangeboden (en altijd met graagte geaccepteerd) interview in dezelfde of een ande re krant (liefst met een grote op lage) of via een ingezonden stut Maar dat is dus precies het tegen overgestelde van wat Knobel ge daan heeft: zwijgen, mokken, ook de rest van de pers tegen zich in het harnas jagen. Dat is een slechte techniek, en een nog slechtere taktiek als je je elljk bewijzen wilt. Uiteindelijk is de trainer toch nog in het voordee vergeleken met de Journalist. De journalist kan schrijven en de trainer kan daar in geschrift op antwoorden. Bovendien kan de trainer (in dit geval Knobel) Ajax ook nog kampioen maken, en welke macht je de journalist ook toedicht, een ding is zeker: Maarten de Vos zal Ajax nooit kampioen kunnen maken. N( !~^R.DAM Tom Okker stapte gisteravond getekend uit de arena van het sport- is Ahoy na een nogal mysterieuze partij tegen de Fransman Georges Goven (26), die net de sterk schommelende cijfers van 60, 36, 6I uit het toernooi had gezet. [rote vraag bij de ongeveer drieduizend toeschouwers na die razendsnelle eerste set wat is er nu in hemelsnaam plotseling met Okker aan de hand. Aanvankelijk had ie toch watervlugge Fransman alle hoeken van de baan laten zien. Het leek wel of hij tegenstander een tennislesje stond te geven. Moeiteloos etaleerde onze landgenoot grote talenten, met aces, geraffineerde volleys, scherpe drives en dat in een moor- tempo, waarbij Goven de ene fout op de andere stapelde, laatst ging de blonde Frans- thes, met zfijn hevige sprintservice, overmeesteren. Dat is LEEUWARDEN Jan Timman heeft het toernooi om het schaakkampioenschap van Nederland gewonnen. Hij bereikte dit resultaat door in de 10e ronde in 11 zetten remise te spelen tegen Hans Ree waardoor hij een puntenaantal bereikte dat geen van zijn concurrenten meer kan behalen. Jan Timman werd op 14 december Dop, Hartoch en Vogel 5, 9. Ligte- 1951 geboren. Hij is internationaal rink 4i£, 10. Enklaar 4, 11. Langeweg meester maar verwacht wordt dat hij dit jaar zal worden benoemd tot internationaal grootmeester. Hij heeft namelijk vorig Jaar (in Londen en in Hastings) tweemaal een groot meestersresultaat behaald. Timman, zoon van een Delftse professor, woont in een studenten- 3 Vi. 12. Bal jon 2. Uitslagen van de 4e ronde van het damestoernooi: Nicolau—Bruinenberg 1—0, Vreeken —Timmer afg., V. d. Giessen—Buch- muller 1—0. STAND 1/2 Vreeken en Timmer 2H, 3. Ni- flat in Amsterdam. Hij staat Inge- colau 2»/3, 4. Van der Giessen lla, schreven als student in de wiskunde 5/6. Bruinenberg en Buchmuller L maar hij doet de laatste Jaren niets anders dan aan allerlei schaaktoer nooien deelnemen. Het Nederlandse kampioenschap is bij Jan Timman in goede han den. Vrijwel algemeen wordt hij mo menteel als onze beste speler be schouwd. UITSLAGEN Timman—Ree Sosonko— Bal jon Donner—Vogel 1—0, Scholl—Enklaar V-z—Vz, Hartoch— Langeweg Van Dop—Ligte- rink 0—1. Stand na de voorlaatste ronde is: Damdemonstratie LEIDEN Het Leids Damgenoot- schap zal in de komende maanden 'n aantal demonstratie-avonden verzor gen over diverse spelgenres in het wedstrijddammen. De demonstraties zullen worden verzorgd door natio naal meester Bronstring, die van avond (aanvang 20.00 uur, Pieters kerkstraat 1) de Rozenburg - aan val onder de loep zal nemen. De toe wat grapjes maken met zijn proftrucjes, gaf Thung het vol- serveren en zo om nog le pond. Als Thung dit niveau con- zijn figuur te redden. In stant weet te handhaven, o m. door het 6-0 veel internationaal contact, dan kan hij nog een aardige boterham met keer in die eerste set ge- nimum tijd r uit dat hetL pjdje in recordtijd zou worden, tennissen gaan verdienen. 1-0 in de tweede set ver- Begrijpelijk i Goven eindelijk zijn eerste vreden paarbij hij Okker enkele het net passeerde, smolt de overmacht De definitieve ommekeer werd in geluid na 2—1 in de tweede set toen onze landgenoot jammerlijk zijn hijzelf ook erg te- fr?ce ^peelde met drie dubbele zijn verrichtingen in dit Wwrom? Thung: "Je con- SPORTTOTO die eerste set eigenlijk |te goed en daarna miste ik keer en dan word je ner- p onzeker". geval, Okker nam plot- ien afwachtende houding proftoemooi. "Misschien heb ik te- fentratle zakt d£™ e™n weg en het gen Alexander nog wel beter ge- 15 gebeurd. Die profs hebben dat speeld en kijk als Je zo'n eerste set me Daarna sloeg hij weliswaar nog een jubelende servicegame van vier clean aces, maar Barthes zegevier- voor Thung bleef alleen de DEN HAAG De cijfers van sporttoto 38 van het afgelopen week- ttand einde zijn: Deelnemers: 426.058, bruto inleg f Qftt nis - nrii'wwr.jwl.naa fiicoicor ««UlBUriUg 1<4—Jiu; <3. XI. ae Bezemer 13-* 4. Theo üittenbo- Ook de onderlinge wedstrijden van het Leids Damgenootschap zijn in volle gang. Verrassend is, dat niet Evert Bronstring de ranglijst aan voert, maar W. Heemskerk, terwijl ook H. de Bezemer nog goede kan- maakt voor de eerste plaats. Da de kop is nu: 1. W. Heems kerk met 18 punten uit 11 wedstrij den; 2. E. Bronstring 14—10; 3. H. de i afloop onthulde: „Het hebt gewonnen ga je tcoh durfde geen enkel initiatief tig geplaatst en diep zijn volleys. vergokte de twee- "Alleen die service van Barthes", op voor de verbaasde toe- vond Thung, "is bijzonder moeilijk te rers bijna onbegrijpelijke wij- 3-5 sloeg hij twee dubbele probeerde door oplopen de ög te redden, maar Goven was helemaal weer zichzelf en tot slot met een schitteren- 3-6. over de derde set: „Geluk- hij toen Ik denk ook dat hij wat moe de °Pbrenêst van de sporttoto dit sei- Sporbtotalisator, de sportbonden, de omzet zorgen maken kans op zo veel denken aan winst fout". In ieder geval heeft Barthes alles moeten geven om deze Nederlandse voldoening over zijn "lekkere" spel, ïn de schone herinnering. Thung: "Ik hoop nu toestemming inge rallies aan met de Frans- waren weer bijzonder sterk en prach- te krijgen voor Parijs en Rome met steun van de bond en dan zal het van afhangen hoe mijn spel blijft. En anders ga ik studeren". Rolf Thung in actie: je zo'n eerste set hebt gewonnen, ga je toch weer teveel denken aan winst". De uitslagen waren verder: Poh- Orantes (Spa) si. Roche (Austr.) mann (W. Duitsl) si. Stone (austr.) 6-4, 3—6, 8-3. Riessen (VS) sl. 6—2 6—2, Piïic (Z.S1.) sl. Van Dillen Pattison (Rhod) 6—3 5—7 6—3. Gor- (VS) 1—6, 7—6 6—3, Drysdale (Z.- man (VS) sL Ruffels (Aus) 6—4, 6— Af) sl. Hewitt ZA6—1, 6—1, 2. de premie elk* f 103^^83PrEferste gaerd 10—95' de Konin8 9—8- prijs: 28 winnaars, die elk bruto f3.712,60 ontvangen, tweede prijs: 766 winnaars, die elk per kolom f 135,70 ontvangen. Derde prijs: 7.758 winnaars, die elk per kolom f 13,30 ontvangen. De premie wordt na het verstrijken van de (reclametermijn woensdag 24 april as. bij loting toegewe zen aan een van de eerste prijswin naars. ADVERTENTIE Voetbalwedstrijd zaterdag 2.30 i langs hem heen WASSENAAR. Om te voorkomen dat den dankzij samenwerking tussen gingen, die verhoging Zijll (algemeen secretaris kansspelen en de Duitse lotto. Daar- reldkampioenschappen mogelijk ge- de Nederlandse Sportfederatie) je liggen dan vorig jaar zal van 7 april zal die lange rallies hterveld gaan inderdaad i titten". bleef toch nog vreselijk kouden onder het motto "Speel fetig de bal in het spel houden de toto"- Directeur Paul Lut 10 a 15 miljoen lager komt te verenigingen en het bedrijfsleven. Er genaamde stimuleningsgeschenken gistermiddag bij de rtart van de actie. ben ik blij dat de regering de in trede van de lbtto in ons land goed- zestal extra trekkingen en hoofdprijzen, zoals het kortgele- "In de jaren vijftig waren we het keurde, zodat aan de steeds groeien- De vice-voorzitter van de KNVB, de tot 7 Juli een grote actie worden ge- plaatsvinden in zen, onder meer bestaande uit vlieg- de reizen, vakantiereizen, een auto, kleu- ningspakken etc. Door deze actie zal Stichting de Nationale Sporttotali- rentelevisietoesteUen en fotocamera'; sator: "In het seizoen 1972/73 had- Iedere deelnemer aan de toto kan komen. De laatste vier toto's zullen gekomen. Het is Jammer dat den we een opbrengst van 60 mil- meedingen naar extra prijzen, onge- wedstrijden bevatten joen gulden. Mijn eerste verwachting acht hoeveel uitslagen op 't totofor- kampioenschappen 45 miljoen muiier goed zijn ingevuld. De vereni- hij op love de service game te pakken kreeg na 1-1. leek Okker weer zichzelf te Zijn spel leefde weer op, hij weer naar het net te komen, dit was dat n aan alle kanten aces om racede met 6—1 de kwart- binnen. waar nu zijn vriend kenen op 50 miljoen. De verrassende Ibelpartner Marty Riessen hem ontwikkelingen in de eredivisie heb- die in Nederland altijd bij ben er a?ker toe bijgedragen dat er logeert in Hazerswoude, Ok- meer belangstelling is gekomen". De Marty ging vanavond vroeg teruggang ten opzichte van vorig Wd. Ik zal hem straks nog Jaaz wordt vooral geweten aan het lakker roepen. De laatste keer ïeit dat zoveel Nederlanders (naar in Washington tegen hem ge- schatting zouden dat er tot nu toe i toen in drie sets". al 350.000 zijtn) deelnemen aan de Duitse lotto waar Jaarlijks 40 mil joen gulden aan Nederlands geld wordt ingestoken. De lotto, die 1 sep tember in ons land naast de toto gaat "draaien" moet daarin veran- aantrekkelijke prij- den geïntroduceerde airhockeyspel, armste sportland in Europa. Nadat de tekorten, ontstaan door het te- heer J. W. aantal vliegreizen en shirts, trai- in 1960 toestemming werd gegeven ruglopen van de toto-opbrengsten een persconferentie in het Vogelhuis van het organiseren van een sport- halt kon worden toegeroepen". In de Dierenpark Wassenaar op de waarde, het aantal toto's in dit seizoen op 52 toto is daar duidelijk verandering in periode 1960 tot en met 1973 vloeide die de toto voor de clubs heeft. Al- de ruim 230 miljoen via de toto naar de leen al door de voorinhouding stre- de wereld- laatste tijd een kentering is opgetre- sport. Daardoor is onder meer uit- ken de verenigingen 104 miljoen gul- West-Duits- den door bijvoorbeeld de toename zending van sportmensen naar den op. Een bedrag dat vooral in de land. groter aantal binnenlandse Olympische Spelen, Europese en we- sportaccommodaties is gestoken. strijd fraaiere strijd was feite dering gaan brengen. Maar zolang de toto deze partner nog niet heeft kan de Nederlandse Sport Federatie in verband met het tekort aan finan- (22) en Pierre Barthes, Rctaculair duel met 3—6 6—3 or de 32-jarige Fransman ge- Laten ung nog nooit zo best heb- spelen. In de eerste partij 'ohn Alexander kon men nog dat de Australiër er mis- enigszins met de pet ciële middelen de aanvragen voor de bouw van een clubhuis of trainings verlichting niet volledig honoreren. Vandaar dat gedurende 13 wekende toto een nieuwe injectie wordt gege- maar dc uitgekookte Bar- ven. Een actie, die mogelijk is gewor-

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19