■Synodale beleid ontmoet kritiek nfectieziekten zijn og lang niet bestreden' [ervormde paasgroeten 1974 naar Zuidafrikaanse bannelingen' CB5HB1BB1 Zuid-Afrikaan stelt vragen ZING OVER THOMAS JV AQUINO Stafleden Wereldraad: voor Zuid-Afrika geen verblijfsvergunning Beroepingswerk [scheidscollege prof. dr. Goslings DANSER PANOV TOP 30 TOP 30 TOP VROEG HULP KISSINGER uibtsaan- arding of. Pott Milikan blijft restaurateur Stadsgehoorzaal NIEUW SOORT VUILNISZAK ONTWIKKELD jtfJDAG 29 MAART 1974 hervormde paasgroeten ian naar de mensen in Zuid- die een "banning" kregen ?gd. De paasgroet van het her- Ie moderamen gaat elk jaar kerkelijke medewerkers en verdere relaties in bin- en buitenland. Vorig Jaar werd oet tevens aan Russische bap- toegestuurd. Predikanten ker- jen en gemeenteleden werden sgd de Russische geloofsbroe- •zusters eveneens een paas- te sturen. Vele duizenden ge- teleden hebben hieraan gevolg ook in enkele andere Ne- adse kerken is de paasgroeten- actie overgenomen. Naar verluidt, heeft deze actie van christengemeen schap tot christengemeenschap ge loofsgenoten in de Sowjet-Unie zeer gesterkt en vertroost. Het hervormde moderamen wil ook dit Jaar de paasgroet sturen aan mensen, die in moeilijkheden zijn gebracht omdat hun geloof hen in conflict bracht met de wetten van hun land. De Sowjet-Unie heeft haar gren zen voor deze actie gesloten. Via de PTT werd vernomen dat de Russi sche regering de eenvoudige paas groet "economisch en politiek scha delijk" acht voor het land. De ambas sadeur van de Sowjet-Unie in Den Haag, aldus het moderamen, bleek niet bereid over deze voor hem waarschijnlijk ook ietwat pijnlijke beslissing verdere inlichtingen te verschaffen. Er zijn echter nog vele andere lan den, schrijft het moderamen nu in een brief aan de hervormde predi kanten en kerkeraden, "waar broe ders en zusters in Christus in nood zijn. Wij hadden voor 1974 kunnen kiezen Zuid-Vietnam, Chili of Brazi lië, Spanje, Portugal of Uganda, an dere landen in Oost-Europa of Zuid- Korea. Wij hebben echter besloten om, evenals vorig Jaar niet zelf het initiatief te nemen, maar te ant woorden op een vraag om medele ven. Het moderamen van de gene rale synode is daarom van mening, dat in een tijd, waarin zeer velen in onze kerk zich grote zorgen maken over het voortbestaan van het Chris telijk Instituut in Zuid-Afrika, wij geen beter adres zouden kunnen kie zen voor de boodschap, dat de Heer leeft, dan dat van hen, die in dat land door de ban zijn getroffen. Het zou ons deugd doen, als in vele Ne derlandse gemeenten ook deze keer weer de groet van het moderamen van de generale synode zou worden begeleid door kaarten van kerkera- Door "banning orders" (verbodsbe schikkingen) worden mensen in Zuid- Afrika van overheidswege indivi dueel in hun bewegingsvrijheid be perkt ("ingeperkt"). Dat komt neer op een soort huisarrest of verbod om een vastgestelde plaats van vestiging te verlaten. Wie er door getroffen wordt, mag niet in het openbaar spreken, geen vergaderingen bezoe ken; hij mag zelfs (met terugwer kende kracht) niet worden geciteerd in het openbaar. De een mag gedu rende bepaalde uren van het etmaal (avond en nacht) het huis niet uit, van anderen is het "huisarrest" in eigen woning en op eigen kosten zo streng, dat de uitoefening van het eigen beroep of vak praktisch onmo gelijk is gemaakt. Bepaalde contac ten zijn verboden, voor allen geld' dat er geen contact mag zijn met an dere in hun vrijheid beperkte perso nen, dat men niet mag worden geïn terviewd enz. Mensen die door deze Zuidafrikaan se overheidsmaatregelen worden ge troffen zijn meestal niet berecht, aan de zgn. "banning orders" waar op geen beroep mogelijk is. Bij de brief van het hervormde mo deramen aan de plaatselijke ge meenten is een lijst gevoegd met 29 namen en adressen van mensen van wie bekend is, dat zij een paasgroet uit Nederland zeker op prijs zullen stellen. De namen en adressen zi1n ingedeeld in vijf groepjes van vijf en een van vier om spreiding te ver gemakkelijken. Een gezin kan ook kaarten sturen aan de bannelingen, waarvan de achternamen met een zelfde letter beginnen als de hunne, aldus het moderamen, dat voorts publicatie in het kerkblad aanbe veelt. ITEREN De Zuidafrikaanse theoloog dr. G. P. L. van der Linde, uit Bloemfontein t in de generale synode van de Gereformeerde Kerken kritiek uitgeoefend op het dale beleid van de laatste jaren. Dr. Van der Linde sprak in Lurrteren de synode toe >oo ens de Gereformeerde Kerk van Zuid-Afrika. Hij zei dat de synode in Nederland m el afwijkende theologische meningen tolereert, dat men zich in zijn kerk in Zuid- M ka afvraagt of de relatie met de Gereformeerde Kerken in Nederland nog wel langer tgezet kan worden. Dr. Van der Linde achtte met na- Ook meende dr. Weyland dat er me de theologische opvattingen van sprake Is van misverstanden. Om die dr. H. M. Kuitert en dr. H. Wier- zoveel mogelijk weg te nemen droeg singa onaanvaardbaar. Toch blijven de synode het moderamen op een zij in functie. Naar zijn mening heeft nader gesprek te voeren met de le de synode de waarheid prijsgegeven den van de delegatie van de Gerefor- voor een valse eenheid. „Er wordt meerde Kerk van Zuid-Afrika. geen leertucht toegepast op hen die Gastrecht dwalen". DEN Prof. dr. C. J. de Vo- eeft volgende week vrijdag- 5 april) in het Academiege- het Rapenburg een le- uit Arnhem zei dat de gereformeer- brciding van het gastrecht i het "De ethiek bij St. Thomas den in ons land kritiek uit Zuid-Afri- avondmaal in de Gereformeerde Ker- de achtergrond van het Griek- ken". Een en ander is georga- door een groep van r.k.- ten in Leiden in het kader van asjkingencyclus over St. Thomas quino ter gelegenheid iking van diens 700ste sterf- begint, ka gaarne ter harte willen maar dat hij er de grootste moeite mee had zichzelf te herkennen in het be"èld dat hier geschetst wordt. Men kan zich afvragen of de syno de de altijd de Juiste weg heeft geko zen, maar dat zij zich wilde laten leiden door het woord van God moet men niet in twijfel trekken, aldus dr. Weyland. ken. In het rapport dat hierover ingediend werd aangeraden de bepa lingen zo te verruimen dat aan de viering bijvoorbeeld ook de rooms- katholieke christenen zouden kunnen deelnemen. Deze zaak bleek evenwel zoveel oecumenische en kerkordelij ke vragen op te roepen dat het moeilijk werd in dit stadium besluiten te nemen. Stafleden van de Wereldraad van Wereldraad is geen voorstander van Kerken krijgen voortaan geen ver- terreur, hij denkt door zijn giften Afrika. Minister Mulder van Binnen- frika. Minister Mulder van binnen landse Zaken heeft dit meegedeeld niet-gewelddadige activiteiten van bevrijdingsbewegingen (buiten de republiek Zuid-Afrika trouwens) Het besluit volgt op de intrekking niet het geweld te dienen, maar de van de verblijfsvergunning van de gerechtigheid en de vrede. En zo Zwitserse theoloog dr. Lukas Vischer. meer. Dit staflid had op de laatste dag van een veertiendaags verblijf tijdens een persconferentie geant- „«n, woord op vragen betreffende het ben tot alles speciale fonds van het antiracisme- gepubliceerd, programma van de Wereldraad. Afgaande op wat de internationale persbureaus over die persconferentie Niets nieuws, ook niet voor Zuid- Afrika, waarmen toegang kan heb- t deze zaak is Kort voor zijn vertrek kreeg dr. Vi scher bericht dat zijn verblijfsver gunning was •.getrokken. hebben bericht, kan men zeggen dat Het besluit van minister Mulder Vischer enige algemene opmerkin de motieven van de We reldraad heeft gemaakt, zoals; de de Wereldraad, geldt ook voor alle bestuursleden leden van het centraal comité van Terwijl duizenden pelgrims en toeristen zich in Jeruzalem voorbereiden op de Goede Vrijdag processie en het Joodse Pasen, maakt de Samaritaanse gemeenschap zich op voor het paas-ritueel op de top van de berg Gerizim. En dat levert dan een dergelijk plaatje op: Samaritanen volgens eeuwenoude riten in gebed verzonken. NED. HERV. KERK Beroepen te Amsterdam-Centrum (toezegging); C. Vos te Amersfoort die dit beroep heeft aangenomen, te Duivendrecht: E. K. den Breejen, kandidaat te Amsterdam-Bijlmer- meer, die dit beroep heeft aangeno- Zee. Toegelaten tot evangeliebediening en tevens beroepbaar gesteld; E. K. den Breejen te Amsterdam-Bijlmer- meer: T. B. Hop, te Groningen en W. de Leeuw te Utrecht. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Ureterp: E. R. V. Schuddebeurs te Dordrecht, te Zuid- land: H. J. van Dalen, Tweede Ex- loërmond, die dit beroep heeft aan genomen en tevens bedankt voor Oostkapelle; te Wezep: P. Brouwer te Sibuculo die dit beroep heeft aan genomen; te Kamerik-Nieuwerbrug aan de Rijn, te Schoonrewoerd en te Vinkeveen: L. J. Koffeman. kandi daat te Kampen, die geen verdere be roepen in overweging kan nemen. Aangenomen naar Zoetermeer: J. W. Huisman te Opperdoes. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Bedankt voor Rijnsburg: J. Stra- ting te Bunschoten. GEREFORM. GEM. Bedankt voor Hoofddorp en voor Kruiningen: P. Blok te Dirksland; voor Rotterdam-Alexanderpolder voor Dinteloord en voor Zeist: C. van de Poel te Yerseke. IDEN „De kennis over de mogelijkheden tot bestrijding handeling van infectieziekten is over de hele wereld ver- d en gemeengoed geworden. Maar kennis en realisering de mogelijkheden, door die kennis geboden, zijn twee e zaken. Deze mogelijkheden verschillen tussen de rijke ïrse landen en de arme ontwikelingslanden". Aldus prof. R. O. Goslings, hoogleraar in de microbiële ziekten, in 'anmiddag aan de Leidse universiteit gehouden afscheids- Goslings zei, dat sinds 1892 er be teringen in de sanitaire ningen en door de gunstige in- an het langzaam stijgende so on om isch niveau, de sterfte- voor infectieziekten in West- rceds daalden, lang voordat pecifieke antimicrobiële the eschikbaar was. Echter zullen Qtwikkelingslanden de proble- md de infectieziekten nog ge. tijd aanwezig zijn. ijging in het totale nationaal a deze ontwikkelingslan- aruit de noodzakelijke sociaal- sche en santiaire maatrege lden moeten worden betaald, langzaam. Bovendien wordt ijging vaak per hoofd van de "verdund" door een ge- overschot, dat tot een bevol- oei leidt. Dit geboorte-over- ordt, behalve door de meestal eboortecijfers in deze landen Jepaald door de successen van curatief en preventief han tiiet alléén, maar wel in be- ijke mate mede ook op het van de infectieziekten. Wan geboorte-overschot niet opgevangen door een stijgend arbeidsplaatsen, wat in deze I agrarisch georiënteerde lan den geen gemakkelijke opgave is, nóch door een "family planning" in de zin van geboortebeperking even eens in deze landen geen gemakke lijke te realiseren doelstelling), dan draagt het medisch handelen zijde lings btf tot een daling in het geui'd- deld sociaal-economisch peil van het individu. Dit laatste, aldus prof. Goslings, is op zichzelf weer niet bevorderlijk voor het hygiënische peil, waaronder het individu dan leeft, d.w.z. niet oe- vorderiijk voor de bestrijding van de infectieziekten, waarmee een kring loop gesloten zou zijn. In het Groot Auditorium van de Leidse universiteit heeft vanmiddag prof. dr. P. H. Pott het ambt van buitengewoon hoogleraar in de mu seologie aanvaard met het uitspreken van een oratie "Het museum als so ciaal-culturele instelling". Er bestaat,aldus prof. Pott, een vrij algemeen gevoelen als zou een museum een soort van instelling ziln, die zichzelf door de tijden heen ge lijk blijft en niet onderhevig is aan veranderde omstandigheden in we reld en samenleving. Dit komt voort uit het feit, dat men musea vereen zelvigt met de verzamelingen, die zij beheren en die by het functioneren van ieder museum een rol van zeer grote betekenis vervullen. Het is ech ter de vraag, of daarmee wel het meest essentiële element, wordt ge troffen, dat aan het begrip museum ten grondslag ligt hoe belangrijk die verzamelingen op zichzelf ook mogen zijn. De zware economische crisis van het begin der Jaren dertig leidde tot het zogenaamde "dienstbaar maken" van de musea aan opvoeding en on derwijs, waaruit de educatieve func tie van deze instellingen is voortge- Prof. Goslings komen. Deze functie wordt ook thans niet ontkend, maar zij wordt in een veel ruimer kader gezien. Zo wordt het museum onder meer betrokken in de zogenaamde éducation perma nente. Maar ook de taak van de edu catie wordt in veel ruimere zin ge hanteerd, waarbij het doel gericht is op het wekken van belangstelling voor onderwerpen, aansluitende bij de mogelijkheden van verwachtingen van de bezoekers. Dat vergt niet al leen kennis van en betrokkenheid met het onderwerp, het vraagt ook begrip van en contact met het Du- bliek, dat de musea bezoekt. Wil het museum zijn taak als sociaal-cultu rele instelling werkelijk vervullen, dan zal het zijn bezoekers als een goed gastheer tegemoet dienen te treden. Dat vergt de vole inzet van hen, die geroepen zijn deze taak tot uitvoering te brengen, maar bovenal de volle belangstelling voor de medemens en voor wat hem- motiveert in geheel zijn doen en laten. In 1947 aanvaardde prof. Pott, die daarvoor twee jaar lang conservator van het Instituut Kern te Leiden was geweest, dezelfde functie op de afdeling Indisch cultuurgebied van het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Sinds 1955 is hij directeur van dit museum. Tarieven omhoog LEIDEN B. en W. zijn van me ning dat de exploitatie van de Stads gehoorzaal in particuliere handen dient te blijven en dat er geen aan leiding is een andere restaurateur te kiezen. Dat betekent, dat de heer Izaak Milikan beheerder van de Gehoorzaal blijft. Hij wenst en krijgt (als de raad het voorstel van B. en W. goedkeurt) een contract van drie Jaar, dat bij wederzijds goed vinden nog eens met twee jaar kan worden verlengd. In de ontwerp-over- eenkomst tussen Milikan en de ge meente is geen clausule opgenomen over verlenging van het contract na afloop van de vijf Jaar. "De exploi tant heeft aan deze clausule geen behoefte", aldus B. en W. "Overi gens lijkt het ons waarschijnlijk dat de overeenkomst in ieder geval wij ziging behoeft". De exploitatiever goeding is overigens niet meer ge koppeld aan de zaalhuren. Milikan krijgt een jaarlijkse onkostenvergoe ding van 135.000 gulden en daarnaast een vergoeding van vijftien procent in de opbrengst van de zaalhuren. Heit college is van plan de tarie ven van de Stadsgehoorzaal per 1 september 1974 met vijftien procent te verhogen en per 1 maart 1975 nogmaals met eenzelfde percenta ge. Men heeft afgezien van invoe ring van een gedifferentieerd tarie ven stelsel (aparte tarieven voor (ideële, culturele en oommerciëlje verhuringen). De tarieven voor com merciële verhuringen zouden dan drastisch verhoogd moeten worden, hetgeen, aldus B. en W., niet raad zaam is gezien de concurrentie van andere zalen. MOSKOU (UPI) De Russische balletdanser Valery Panov is in het geheim naar Moskou gereisd om persoonlijk zijn zaak voor te leggen aan de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissin ger. Hy kreeg echter nidt de kans met Kissinger te praten doordat de geheime politie en leden van de staf van Kissinger hem niet de gelegen heid gaven. Dit hebben vrienden van Panov gisteren in Moskou aan pers vertegenwoordigers onthuld. Panov. een 35-jarige Russische jood en voorheen een prominent danser van het Kirov-ballet van Leningrad, gaf in 1972 de wens te kennen Israël te emigreren. Hij kreeg rig jaar december een uitreisvisum, maar ging niet omdat hij zijn niet- joodse wouw Galiina niet mocht meenemen. Volgens de autoriteiten kan de 24-jarige mevrouw Panov 't land niet uit aangezien haar moeder de vereiste papieren niet wil tekenen. Twee jaar werkkamp De Sowjet- russische psycholoog Edouard Nau- mow is tot twee jaar werkkamp ver oordeeld wegens „het misbruiken van gelden van een club in Moskou die hem had uitgenodigd lezingen te geven over telepathie." Volgens intel lectuele kringen in Moskou is echter de ware reden van zijn veroordeling dat hij weigerde zijn contacten te verbreken met buitenlandse psycho logen die in Moskou verbleven. Goedkope benzine Buitenlanders die tussen 15 april en 31 december Griekenland bezoeken kunnen bon kaarten krijgen waarop zij goedko pe benzine kunnen kopen. De Griek se regering heeft donderdag bekend gemaakt dat de buitenlandse bezoe ker in die periode gedurende PO da gen maximaal 15 liter benzine per dag op de bonnen kan kopen. De prijs voor gewone benzine zal ongeveer fl 0,80 zijn er voor super een gulden. Geen koper De Chileense minister van Mijnbouw Yovane zal de militai re Junta in Santiago voorstellen de koperverschepingen (750.000 ton) naar Engeland op te schorten of te beperken als vergelding voor het stopzetten van de Britse hulp aan Chili. Eenzelfde voorstel zal hij doen ten aanzien van andere, niet gespe cificeerde landen die koper van Chili kopen en die 'voortdurend en onbe schaamd ons land en onze regering aanvallen'. HILVERSUM Hieronder de top- 30 van deze week van Hilversum III, met tussen haakjes de posities van vorige week. 1. 2) Tigerfeet, Mud 2. (1) Dyna-mite, Mud 3. 4) Dance with the devil, Cozy Powei 4. (12) De heilsoldaat, Marc Win ter 5. 3) The air that I breathe, The Hollies 6. 5) Devil gate drive, Suzi Quatro 7. 9) When will I see you again, Three Degrees 8. (10) I'm a train, Albert Ham mond DEN HAAG In het Rubber- en Kunststoffeninstituut van TNO is 'n nieuwe plastic ontwikkeld die als grondstof voor toekomstige huisvuil- zakken kan dienen. Volgens de onderzoekers van het TNO-instituut biedt de stof alle voordelen van de huidige zakken (die door regen en wind niet worden aangetast) maar niet het na deel dat ze in de grond onafbreek baar is: het plastic is binnen enke le weken volledig afgebroken en le vert geen nadelen op voor het milieu. De afbraak heeft plaats onder in vloed van vocht en niet van het licht zoals bij de meeste tot dusver ontwik kelde afbreekbare plastics het geval is. TNO, dat inmiddels octrooi op de vinding heeft aangevraagd, hoopt op deze manier een eind te kunnen ma ken aan onder andere het bezwaar, dat bij de verwerking van huisvuil tot compost resten plastic achter blijven in het eindprodukt. De ont wikkeling van het nieuwe plastic is nog niet zover, dat TNO al contact Sneeuw Een harde storm, gepaard met regen- en sneeuwval en wind stoten tot 160 km per uur, heeft gis teravond de Canarische eilanden getroffen, in het bijzonder de stad Santa Cruz. De sneeuw lag hier en daar zelfs twee meter hoog. Het vlieg veld van Santa Cruz moest worden gesloten. Later op de avond verbe terde de situatie maar de elektrische installaties van de eilanden leden veel schade. Een dergelijke storm is op de Canarische eilanden zéér ongewoon. 9. 7) Love theme, Love Unlimit ed Orchestra 10. 8) Rebel, rebel, David Bowie 11. (23) Ik zie een ster, Mouth and Mac Neal 12. 6) Jambalaya, Carpenters 13. (24) Fly Away, Teach-in 14. (11) My coo-ca-choo, Alvin Stardust 15. (22) Jet, Paul Lynda Mac Cartney Wings 16. (16) Gute nacht Freunde, Rein- hardt Mey 17. (19) Hit the big time, Catapult 18. (20) TS.OP, M.FBH. 19. (27) Shady lady, Shipstone and Dibbens 20. (14) Peaches on a tree, Nick Mackenzie 21. Si on chantait, Julien Clerc 22. (29) It ain't no use, Wally Tax 23. (17) Woman, James Brown 24. Seasons in the sun, Terry Jacks 25. In the still of the night, Jack Jersey 26. (26) Judy teen. Cockney Rebel 27. (30) Woman, Barrabas 28 (28) Behind closed doors, Char lie Rich 29. (13) The man who sold the world, Lulu 30. I'd rather go blind. Chic ken Shack heeft opgenomen met de fabrikan ten van plastic huisvuilzakken. Kweekreactor in Frankrijk met deelname van Nederland? KARLSRUHE De samenwer kende Elektriciteits-Produktiebe- drijven (SEP) wil deelnemen in de bouw van een Franse snelle kweek reactor. De SEP zal voor het pro ject financiële steun van de rege ring vragen. Volgens de verwachting zal het eigen aandeel va nde SEP ten hoogste tien miljoen gulden kunnen zijn, als bijdrage in de onrendabele top. De Franse kweekreactor is te ver gelijken met de reactor die Duitsland België, Luxemburg en Nederland op het ogenblik bouwen bij het West- duitse plaatsje Kalkar. In Frankrijk is in de zomer van vorig Jaar een prototype, de Phénix, in gebruik ge nomen. Nederland zou nu kunnen deelnemen in een groter demonstra tiemodel, de Superphénix. De indus triële samenwerking tussen Neder land, West-Duitsland en Frankrijk, begint al op gang te komen. Frankrijk ligt met zijn remotoront- wikkeling voor op de andere landen een demonstratiemodel van het type in Kalkar zal pas in 1980 worden ge bouwd. De nu in aanbouw zijnde cen trale is een klein prototype.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11