roch schoot uentz tekort Under plaats voor de auto LEZERS SCHRIJVEN Reacties op 'Wat komt m mijn kraam te pas: PERSOONSBEWIJZEN van Is fluoridering het drinkwater dwang? Gevels en graven in de Pieters kerk Bloemen "Dat had de heer Ipenburg gedacht' DERDAG 28 MAART 1974 Opnemen van Brieven ln deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel ln te korten. 1 O" met stoom of water was het 1" niet van het persoonsbewijs rwijderen. En toch is het gelukt "zegel" ongeschonden los te ffl. Het gebeurde in een drama entourage in de herfst van Ik heb persoonlijk een be- Jen rol in dat drama gespeeld; erhaal is als volgt: ||spronkelijk werd het persoons- vervalst door de foto in de [door te snijden en er de helft •n andere foto op te plakken, jhet stempel werd bijgewerkt, toen de Moffen begonnen de 'druikken te controleren, de hele foto eruit en dat ging inwege het "zegel". Dit was zodanige makelij, dat het geringste "knoeien" er- elkaar viel, als Je het maar inraakte; het was gemaakt bepaald soort aceton en de van een andere soort Dat leek een hopeloos pro- en, maar ik had een relatie: (Zwolle woonde nJ. in die tijd |joodse chemicus, ir. Herbert die aceton-specialist was. |erkte noodgedwongen op een laboratorium voor de Wehr- op dat laboratorium zou kunnen doen met per- wijzen van reeds ondergedo- Dit deelde ik mede aan Melchrior, lid van de groep a Vrij-Nederland. Het werd, dat ik voortdurend op •vals persoonsbewijs op en king reizen tussen Den Bosch I ik toen woonde), Amersfoort tan Ir Bouscher mate- verschaffen voor zijn proe informeren naar de lelijk in de val. "Herbert Je moet ons helpen". "Jaap, ik heb nu wel wat anders aan mijn hoofd. Ik heb 't op dat moffen-laboratorium nu wel op allerlei manieren geprobeerd met grote httte en met grote koude en wat niet al meer. Dat zegel is er niet ongeschonden af te krijgen!" "Bedenk eens iets heel wat anders". "Nou goed dan", zei Herbert Bous cher, al werkende aan zijn onder- duikuitrusting, "neem dat flesje ace- ton, giet het eeg op een schoteltje, leg het stuk met zegel erin en wacht af!" "Herbert, ik geloof dat het zegel loslaat!!" "Afblijven met Je poten! Pak dat pincet, neem een hoekje van het zegel ertussen en trek heel voor zichtig!" Jawel hoor. ik hield het ze gel ongeschonden omhoog. "Afblij ven. totdat het droog is!!". Dat duurt bij aceton niet lang: het zegel bleef daarna goed. ook als we het voor zichtig aanraakten. Gelukkig met de vondst, maar be zorgd over de gevaarlijke situatie, waarin ik me bevond (omdat de Nazi' elk moment konden komen), wachtte ik het einde van de "Sperrzeit" af (vier uur 's morgens). Toen weer, door de duisternis en de ijskoude re gen naar het station per trein naar Amersfoort. "Wat zie jij er uit, Jaap", riep de heer Melchrior uit, toen ik eindelijk bibberend voor zijn deur stpnd. Ik werd liefderijk "bijgebracht", ver telde daarna mijn wederwaardighe den en ik gaf een demonstratie van zegel-losmaken. Lentz schoot dus uit eindelijk toch tekort! PERSONALIA: Ir Bouscher dook onder, overleefde de ellende en ver trok na de oorlog naar de Verenigde Staten, vanwaar hij geregeld zijn zuster, die nog in Zwolle woont, be zoekt. Ondergetekende raakte, doordat de groep Amersfoort van Vrij-Nederland werd opgepakt, zijn onderduikadres kwijt, zwierf vanaf 8 april 1943 door enige concentratiekampen en werd op 7 mei 1945 in Theresienstadt (bij Praag) door de Russen bevrijd. De heer Melchrior werd op wonder baarlijke wijze door een groep van Vrij-Nederland uit het concentratie kamp Vught bevrijd (ik heb dat na de oorlog van hem gehoord, maar de ze "roman" is te lang om hier te worden verteld); hij dook daarna on der bij de "Woeste Hoeve" en streed later aan de zijde van onze geallieer de bondgenoten mede bij de bevrij ding van Nederland. DR. J. COHEN Kloksteeg 21-8 Leiden.' In vrijwel al zijn, welreeds ontel- behoren de vissen de kruipende die- PRIJS- COMPENSATIE Wij moesten van het kabinet ho ren via media dat iedere werkne mer 3 pet. prijscompensatie zal krijgen. Nou daar gaat de laagstbetaalde weer, om nog maar niet te spreken van het kleinbedrijf. Tot overmaat van ramp komt de heer Kok, voorzitter van N.V.V. op de buis vertellen, nou ja, wij hebben niet alles gekregen wat wij had den gevraagd, maar wij zijn tevre den. Nu ga ik geloven dat de heer Kok niet bij de laagstbetaalde is onderge- deeld, want dan was hij niet tevre den. Een klein voorbeeld: werknemers met een salaris tot f 15.000,- krijgen f 450,- min. belas ting werknemers met een salaris van f 30.000.- krijgen f 900,- daar moet dan ook de belasting vanaf, natuurlijk is dit meer als van bo vengenoemd geval, maar er blijft altijd meer over dan de f 450,- bruto die de laagstbetaalde zal krijgen. Waneer gaat dit kabinet nu eens echt iets voor aan de laagstbetaal de doen? S. V. CORNELISSE Abr. Crijnssenstr. 20 Leideh. In uw krant maart houdt P. Bok in de 'rubriek „Wetenschap en technologie" een verhandeling over het gevaar dat kan bestaan als een regering en parlement beslissingen moeten ne men op grond van adviezen van we- tenschapslieden. Zil zouden wel eens een verkeerd besluit kunnen nemen afgaand op een op vooroordelen be rustende theorie, (zie bijv. Kalkar). Hij illustreert dat aan de hand van een artikel over DDT van een Ame rikaanse professor. Ik ga voorbij aan het feit dat deze wetenschappelijke publikatóe volgens mij aan hetze.fde euvel lijdt als dat waar de prof. andere verhandelingen van be schuldigt, nl. bewuste misleiding. De heer Bok zoekt de oorzaak van zo'n situatie in de polarisatie, het zwart wit denken, zoals hij dde term uit legt. De wetenschap wordt door de maatschappij gepolariseerd, wordt gedwongen om te denken in zwart wit, aldus Bok. Kul natuurlijk. Neem de kernenergie. Bedrijven die hun geld hiermee verdienen la ten door hen betaalde wetenschap pers hierover slechts „hosan na" roepen. Onbevooroordeeiden vra gen zich af: „waarom verzwijgen ze de problemen van het radioac tieve afval of een haperende koe ling.?". Daarna onderzoeken ze we tenschappelijk deze zaken vanuit een negatief standpunt en voila: de po larisatie. Oorzaak hiervan is dus niet de maatschappij, niet die maat schappij althans; dat zou een mak kelijk Smoesje zijn. Maar wel een maatschappij tot bevordering van de kernenergie, flüoridering, medicij- Bij Bok's artikel staat een foto met een bord „verboden voor zwan gere vrouwen en kinderen", dat door een actiegroep bij de kerncen trale van Borssele is geplaatst. In het onderschrift staat dat dit een voorbeeld is van de manier, waarop actiegroepen apert onjuist weten schappelijke argumenten hanteren. „Vele wetenschapsmensen waarschu wen voor de gevaren van kernener gie, maar die gevaren zijn voor zwangere vrouwen niet groter dan voor anderen," staat er. Hier schiet hij toch een behoorlijke bok. Na tuurlijk zijn die gevaren voor zwan gere vrouwen wèl groter, maar nog veel groter voor het ongeboren kind en het op het bord afgebeelde kind. Deze kwetsbare groepen zijn Juist zeer gevoelig voor zoiets gevaarlijks als radioactieve straling. Mensen, die nog in de groei zijn of anderszins minder weerstand hebben tegen in vloeden van buiten, lopen meer kans leukemie en kanker door radioactivi teit te krijgen dan gezande vol groeide mensen. Het bord verkondigt de waarheid: de kerncentrale van Borssele is inderdaad verboden voor zwangere vrouwen en voor perso nen beneden 18 JaaT. Er mogen zelfs geen vrouwen als radiologe werken. Maar dat is omwille van de erfelijk heid. Ik moet er niet aan denken als de wetenschap blunders van het kali ber Bok zou maken. En wie zegt dat ze dat niet doen? REINOUT VAN GULICK Oude Singel 48 Leiden. Gevaarlijk ran zaken. Vele vruchteloze rei- bare, ingezonden stukken schrijft de i den Toorn dat fluoridering i het drinkwater dwang is. Denkt groep hoort de mens. De vissen zijn niet herkend te worden de heer van den Toom, zo vraag ik het meest primitief en de voorouders lij persoonlijk kent, weet hoe mij af, wel eens na over wat hij zegt van alle andere gewervelden. Vissen ik ben door mijnL .lengte van 204 cm), ♦en stormachtige regenavond in jfst van 1942 arriveerde ik weer zocht weer eens met klop- door de pikdonkere nacht ,ar het huis van Ir. Bou- die helemaal aan het eind van Ipstrik woonde, en trof hem 1jl hij bezig was in te pak- onderduiken. Bij zijn moe- Enschede m "Werkkamp" doet? Drinkwater leverende in stanties hebben zich verbonden om zo goed mogelijk drinkwater te leveren. Daarvoor ontdoen zij het water van aantal ongewenste, soms giftige leven in zee, waar een vrij hoog gehalte fluoride voorkomt. Vanaf het ontstaan van de gewervelde dieren, en misschien van het ontstaan van t zelf, ls fluoride een stof ge- '5 stoffen. Helaas is het niet mogelijk vreest die in het miljeu voorkwam om selectief te werk te gaan. Vaak En die gebruikt werd. Voor de ge- zat, naast andere stoffen, ook het wervelde dieren werd fluoride een aanwezige fluoride uit het water ver- stof die onmisbaar was voor de ont- dwljnen. En lieden als de heer van wikkeling van het geraamte en va" den Toorn streven na dat er geen het gebit. Tandwolf cariës J oproep fluoride aan 't drinkwater mag hem ge- den toegevoed om daardoor een opti- moeder had deze oproep, male waterkwaliteit te bereiken. Dat gevolg enoeg, teruggezonden niet alleen het gevolg van een tekort fluoride. Maar ook niet alleen 't een verkeerd voedingspa- Herbert verdwijnen. Zouden nog tot het einde van de de tijd laten? fluoride en het doet er weinig toe troon. Ik kan mij niet indenken dat m wat voor zout als stof onmis- de Neanderthalers, een uitgestorven baar is lijk de mens. en waarschijn- soort mensen, die ca 100.000 jaar ge- alle gewervelde dieren is feden leefden, net zo'n verkeerde intussen middernacht ge- een logische gevo gtrekking uit het voeding hadden als wij. Toch i dus "Sperrzeit" en ik zat volgende. Tot de gewervelde dieren, un voor moord in Afrika heeft de behandeling van Wanneer wij kennis nemen van oting van Buitenlandse Zaken het onbeschrijfelijke leed dat wordt wikkelingshulp in het Neder- aangericht dan had het voor de hand Parlement duidelijk gemaakt moeten liggen, dat het Parlement huidige regering het parle- dan wel niet als één man had op- ereidwillig kan maken het gestaan om met kracht dit zoge- ïtwikkelingsbeleid" goed te naamde "humanitaire ontwikke lingsbeleid" te veroordelen en te be- werkelijk mogelijk is. dat letten. Pronk de parlementariërs Zelfs de kerken presteren het met ertulgen met de arguments- de opbrengst van de collecten via de de steun aan de zich als "be- Wereldraad van Kerken het uit- sbeweging" aandiendende ter- moorden en brandschatten van men den in zuidelljk-Afrika zuiver sen in ZAfrika te financieren. Werd taire doeleinden beoogt is voorheen Gods woord verkondigd, erend. Het is in alle opzich- thans wordt de "verlossing" uit de- oelaatbaar, dat met Neder- ze wereld in praktijk gebracht. Wij belastinggelden benden in blijven daartegen met kracht protes- c-Afrika in de gelegenheid teren, gesteld moorden en brand- \d hun "bevrijdend" werk te P. J. G. A. EGO Voorz. Oud-Strijders Leg. Berkel en Rodenrijs. cariës er 'n veel voorkomende ziek te. Zou het niet kunnen zijn dat die Neanderthalers, die de pech hadden te leven in een gebied waar geen of te weinig fluoride in het water zat, gevoelig waren voor cariës? Want fluoride in het drinkwater, en niet als tabletten of dn keukenzout is voor de mens en voor andere gewer velde dieren wellicht een onmisbaar spore element. Daarom is het ook nooit mogelijk geweest om schadelij ke effecten van drinkwater fluoride- ring aan te tonen. Fluoride is tijdens de evolutie altijd deel geweest van de stoffen die de mens tot zich nam. Het niet fluorideren van het drink water is een misdaad tegen allen, die vertrouwen dat er optimaal drinkwater uit de kraan komt. In een gebied waar het drinkwater niet vol doende fluoride bevat zou goed drinkwater gratis verschaft moeten worden aan allen die dat wensen. H. P. NOOTEBOOM Schoutenstraat 2 Leiderdorp. mijn ook Omdat ik niet achter wil blijven in de discussie over de Pieterskerk, volgt hier suggestie: zowel het van Oudheden, als de mus Volkenkunde en Geologie i De Lakenhal kampen met ruimtegebrek. Veel plaats inne mende en niet temperatuur- of vochtiggevoelige objecten zoals grafstenen, tempels, beelden, ge vels en andere soortgelijke mo numenten kunnen hier een plaats vinden in een aangepaste omgeving. De Pieterskerk krijgt op deze manier een aanvaard bare functie en de musea krij gen meer en meer plaats voor andere voorwerpen die nu niet tentoongesteld kunnen worden. HENK J. M. SLOOS Hoofdstraat 99 Valkenburg (ZH) niet geheel duidelijk wel ing de heer H. van Eek in 'zonden artikel van 23 maart Mijn ingezonden brieven van 19-3-'74 zijn toch niet met tegenspraak. Het is heel wat ik wil: een leefbaarder irin dus een veel bescheide- is ingeruimd voor de auto. pel. Dat ik van hondenover- auto's overstap vindt dood- CHAU Het Poolse voet- deelnemer aan t het wereldkam- ap, heeft gistermiddag in met 1—1 gelijkgespeeld, Westduitse bundesligaclub Düsseldorf. De Polen na- minuten voor de rust een Qg door Szamach, maar de i maakten zeventien mi- tijd gelijk door Budde. trijd werd bijgewoond door schouwers. RA RIJEKA Spanje en hebben zich gisteren ge- yc de eindronde van het m het Europees landen- ïschap voor amateurs. In wannen de Spanjaarden van Turkije en in Rijeka Zuidslavië met dezelfde ctf- Nederland en West Duits- iden zich reeds voor de geplaatst. gewoon zijn oorzaak in het feit dat beide dikwijls het trottoir bevuilen. Zo verkrampt is dat toch niet dacht ik. En wanneer er dan gesproken wordt over f 150 boete voor eige naars van honden die het op de ver keerde plaats doen, dan gaat me dat veel meer dan tien keer te ver wan neer men bedenkt dat een veel meer De landjes tussen de Waardgracht en de Langestraat zijn omgeploegd. Klei- en puinhopen zijn weg. Rom mel en afval zijn verwijderd. Voor de snelle uitvoering van deze taak, dan ken wij B. en W. van Leiden, met name de heer Gaastra, directeur van de Plantsoenendienst en zijn medewerkers. Wij zijn reeds begonnen met het in zaaien van plantezaden. Verder zal de nauuur wel zorgen dat in de zo mer geur en fleur weer terugkomen op de landjes. Wij hopen, dat de overige stadbewoners voortaan hun afval niet op deze terreinen willen deponeren, maar meer oog zullen hebben voor de „Wilde planitenituiin". Namens alle buurtbewoners ED. VIJSMA Groenesteeg 74 Leiden. overlast bezorgende op het trottoir geparkeerde auto in het gunstigste geval een boete van 15 gulden maar meestal niets krijgt te betalen. Wat die 500 gulden boete voor fout par keerders betreft, wil ik hier dui delijk stellen dat ik de voorkeur geef aan het verwijderen m.b.v. takelwa gens, gevolgd door het in rekening brengen der kosten plus een fikse boete. Met deze maatregelen waren we al lang van dat ellendige probleem af. Dat de ideeën omtrent het feno meen auto van de heer van Eek en van ondergetekende mijlenver uit een liggen is wel duidelijk. Toch zou ik hem en zijn geestverwanten op dit terrein een paar willekeurige vragen willen stellen: Vindt hij 't, eufemistisch uitgedrukt ook niet een beetje gek dat een ci ty-ring (en daarin vooral de Hooi gracht) de stad letterlijk in twee de len splijt? Wat vindt hij van het weghalen van vele zebra-paden, nu is gebleken dat de voetganger ook daar niet meer veilig is voor het gemotoriseerde ge weld? Is 't niet merkwaardig dat de Sitterlaan, ondanks dat de direkt be trokkenen (bewoners der omgeving); er en bloc tegen waren toch tot sne - weg gepromoveerd moest worden? Idem Gedempte Trekvliet? (nog on zeker) Is 't niet krankzinnig dat je op Ho- gewoerd en grote delen der Bree- straat achter elkaar moet lopen wege het geparkeerde blik, je gezellig met z'n tweeën wil win kelen? Hoe staat hij tegenover een miljar- denverslindende aanleg van een me tro in Amsterdam, omdat tram en bus zich niet meer door het gewoel heen kunnen persen? Kortom, wor den wij mensen niet overwoekerd door de auto? Het punt waar de voor delen van die auto haar nadelen nog net te boven gingen zijn we immers al lang voorbij. Is een> iets snellere autoverbinding ons de zoveelste stadsdoorbraak of vernietiging van een fraai natuurgebied zoals de Hor sten-Duivenvoorde nog waard? Is de funktie wonen zo langzamerhand niet ondergeschikt gemaakt aan het zich verplaatsen. Moeten we die hp- le vervoersproblematiek nu eens niet wat efficiënter gaan benade ren, nu 't toch aan verschillende kan ten een chaos wordt? Of moeten we gewoon doorgaan met meer wegen te bouwen, dus nog grotere delen van de stad tegen de grond te slaan: nog meer schaarse natuurgebieden te vernietigen, nog meer grondstof fen te verbranden en nog meer vui ligheid uit te spuwen? Ik hoop en vertrouw er op, mijn beste mijnheer* van Eek, dat. ook u dit ontkennend zult beantwoorden. H. VAN INGEN Hooglandsekerkkoorstecg 4 Leiden. In dit dagblad van 21 maart j.l. het volgende gelezen in het artikel „Kritiek op bouwzaken i.v.m. scho len in „Cronestein": „De directeur van de huidige lavo/leao school H. C. van Ipenburg, zei vanmorgen aan de beslissing van Bouwzaken niet zo zwaar te tillen. De bouw van de nieuwe school, (voor 900 leer lingen) noemde hij wat de ligging betreft zelfs gunstiger dan in het Morskwartier". Ja, dat had de heer Ipenburg ge dacht; maar hij weet blijkbaar niet wat hem én zijn leerlingen én zijn onderwijskrachten wacht in z'n scholen in Cronestein. Immers, pre cies ten N.O. van het bedrijf van Fasson en daar zeer dicht bij ligt het terrein waarop bedoelde scholen moeten verrijzen. Dat betekent dat bij de in de kuststrook meest voor komende zuidweste winden de ik mag gerust zeggen beruchte Fasson-stank rechtstreeks die scho len zal overspoelen. Wat dit zeggen wil weten alle bewoners die in de nabijheid van Fasson wonen: het zal ergerlijk en irriterend zijn! Reeds 6 jaren lang heeft Fas son beloften gedaan en verzekerin gen gegeven dat aan de zojuist be schreven onhoudbare toestand een einde zal komen. Maar tot nu toe is nog geen enkele van die beloften gerealiseerd: Fasson verspreidt nu nog dezelfde stank als 6 Jaar gele den. De vraag rijst of er eigenlijk iets te verbeteren valt aan dergelijke stukjes milieu-vervui ing. Ik geef de volgende uitspraak, die betrekking heeft op luchtvervuiling in het algemeen: „Technisch zijn de moeilijkheden best op te lossen. Financieel ook wel. Het gaat er maar om welke prijs wij bereid zijn te betalen voor het comfort van ons leven. Dat is de kern van de zaak. Vanuit dat oogpunt moeten we de vraagstukken aanpakken". Dit zegt ir. G. J. Kleinhorst van Os, onderdirecteur van de Technisch- Fysische dienst van het TNO te Delft". De conclusie, die hier uit te trekken valt ligt voor de hand. Het spijt mij dat ik met het bo venstaande de heer Van Ipenburg wellicht een illusie omtrent de toe komstige plaats van zijn scholen had ontnomen. Hij trooste zich daarover met de overweging dat een verloren illusie een gewonnen realiteit bete kent. C. J. COSTER Ik vind, dat de heer P. Bok een gevaarlijke voorstelling van zaken geeft. Tegenover een monolithe blok van objectieve wetenschapsbeoefe naars staan in zijn visie actiegroepen van huis-, tuin- en keukenmensen, die zeer selectief en suggestief weten schappelijke publicaties aanhalen. De werkelijkheid, zoals ik dit de af gelopen jaren heb ervaren is. dat de actiegroepen ze f uit veel academici bestaan en als toevluchtsoord die nen voor die wetenschapsbeoefe naars. die zich niet laten inpalmen door de zware druk die alom op hen vanwege het bedrijfsleven wordt uit geoefend. Wij krijgen vaak ook ano nieme medewerking van weten schappers uit het bedrijfsleven en uit overheidsinstellingen, die niet openlijk kunnen publiceren onder eigen naam, op gevaar of te worden ontslagen, of promotiekansen te mis sen (of geval Turkenburg en Tuinin- ga van de kernenergie groep van de Vereniging voor Milieudefensie). Helaas is h<et zo, dat bijvoorbeeld de belangwekkende discussie over voor en tegen van kernenergie er één is van prachtige-publicaties vanwege de voorstanders en armoedige stencils en nota's, uit eigen zak betaald van een aantal bezorgde tegenstanders. Natuurlijk werkt de actiegroep soms zo spelend op publiciteit, dat zulks ten koste gaat van nuancering waar van gehoopt wordt dat die volgt op een openlijke discussie nadien. De actiegroep heeft buitendien be staansreden te over, omdat nergens in ons staatsbestel een regel te vin den is, die de technologische ontwik keling controleert, zoals P. Bok zelf terecht stelt. Ik zelf heb ook de ervaring, dat al thans een aantal actiegroepen in know-how verre voor liggen op het onderzoek op universiteiten. Bovendien is de actiegroep als eni ge in de woestijn, waar ethiek aan wetenschap wordt gebonden. Wie schetst mijn angst, toen ik tijdens colleges van Prof. Goedkoop (Reac torcentrum Nederland) op het Ka- merlingh Onnes Lab. te Leiden over het Kalkarproject, als enige vraag gesteld, mocht horen, hoe dik een bepaalde buis moest zijnl Deze apa thie voor alle andere gevolgen van 't project, getuigt niet van een hoog ni veau van wetenschappelijk onderwijs, maar van gevaarlijke vakidiotie. Ik hoop, dat u enigszins n.a.v. mijn reactie de actiegroep en haar vaak wetenschappelijk werk zult rehabi literen. ALFRED VIERLING Lid van de internationale Rijn- groep de werkgroep Kernenergie de Vereniging Milieudefensie de Vereniging tot Behoud v. d. Waddenzee. Student internationaal milieu recht aan de Universiteit te Lei den Rijnsburgerweg 193 Leiden. Merkwaardige voorlichtings methode De schriftelijke voorlichting om trent bepaalde recept-geneesmidde len die zo nu en dan via de Neder landse dagbladpers aan de be volking wordt gegeven, is natuurlijk "beter" dan het geheel achterwege blijven van de vereiste voorlichting over de betreffende gevaarlijke stof fen. Deze Journalistieke "collectieve" voorlichting, ontleend aan de des kundige bronnen, is dus blijkbaar of ficieel en openlijk wél toegestaan. Merkwaardig is echter dat bij in- divuduele medische behandeling de nuttige en onontbeerlijke schriftelij ke schriftelijke informaties aan gaande ieder voorgeschreven ge neesmiddel door de Arts op last van de Nederlandse Wetgever aan de pa tiënt dienen te worden onthouden. Teneinde uiteraard zo veel moge lijk onaangename en eventuele on nodige frustraties (ongevallen!) te vermijden, zou toch redelijkerwijze in geval van individuele behandeling eveneens tijdige mede-verstrekking van korrekte schriftelijke informaties aan de gebruiker omtrent de voor- en nadelen van het toegediende genees middel zeer raadzaam zijn. De noodzaak van de bedoel de schriftelijke informaties ten be hoeve van het individu klemt daar om uiteindelijk des te meer, omdat de heden ten dage door de Arts en de Apotheker steeds meer naar voren gebrachte tendens als zouden patiën ten zelf voor het gebruik der vele ge vaarlijke medicijnen verantwoorde lijk of mede-verantwoordelijk zijn, in principe geheel onjuist moet wor den geacht. Want immers op grond van de be staande Nederlandse medische Wet geving is namelijk in eerste instan tie uitsluitend de arts voor het zon der meer voorschrijven en voor het anoniem en zonder meer doen leveren van de gebruikelijke geneesmidde len en dus ook voor de mogelijke schadelijke gevolgen daarvan verantwoordelijk. En derhalve krachtens de wet niet de patiënt. K. R. OOSTERHUIS Van Dijckstraat 14 Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11