.EIDSCH MSk DAGBLAD Leiden doet weer beroep op Rusland vandaag Democraten stemmen D'66 Politici in Leiden LEIDSCH DAGBLAD Uieprijs n Belgie ï)ch iets mhoog STEMMEN dood in de badkamer Slager slaat zijn hond DEMOCRATEN GEZOCHT Hypotheek alleen na sterilisatie (SDAG 26 MAART 1974 OPGERICHT MAART I860 No. 34281 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN doen,morgen het sein voor verandering Verkiezingsavond in sociëteit Minerva VVD Lijst 3 Prov. Staten mevr. E. den Haan VVD Lijst 3 mg weer unig weer en in de naclit «end hier en daar enkele mist- Zwakke tot matige oostelijke Minimum temperaturen onge- traden, maxima morgen van 15 In het noorden tot. 20 graden tuiden van het land. (Opgemaakt om 12.40 uur) Wladimir Boekowsky Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Jk word abonnee per 10 april 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. LEIDEN De Leidse universiteits raad heeft gisteravond unaniem be sloten bij herhaling een beroep te doen op de president van de Opperste Sow jet en de secretaris van de com munistische partij in de Sowjet-ünie om de tot dwangarbeid veroordeel de Russische dissident Wladimir Boekowsky vrij te laten en in de gelegenheid te stellen naar Leiden te komen. De raad nam dit besluit nadat hij gisteren kennis had genomen van de verontrustende gezondheidstoe stand van Boekowsky. Volgens de moeder van Boekowsky, die presi dent Podgorny per telegram heeft gevraagd of zij de plaats van haar zoon mag innemen, is haar zoon stervende. Boekowsky werd tot twaalf Jaar dwangarbeid veroordeeld omdat hij in de openbaarheid had gebracht dat sommige dissidenten in speciale psy chiatrische klinieken worden "be handeld". Op het moment dat de Rus werd opgepakt had hij een Jaar biologie gestudeerd. Sinds hij achter tralies werd ge zet, heeft de Leidse universiteit tot enkele malen toe geprobeerd Boe kowsky naar Leiden te halen om hem hier in de gelegenheid te stellen zijn studie af te maken. Op de acti viteiten die hiertoe werden onderno men is tot op heden echter vanuit de Sowjet-Unie nauwelijks gereageerd. In de vergadering van de universi teitsraad gisteravond drong de voor zitter van het college van bestuur, mr. K. J. Cath, er in het algemeen op aan een demonstratie as. vrij dagochtend om elf uur bij de Rus sische ambassade (Andries Bicker- weg 2, Den Haag) bij te wonen. Er zal dan een petitie worden aange boden waarin o.a. de vrijlating van Boekowsky wordt geëist. Er is voor deze actie inmiddels op landelijk ni veau een organisatie opgezet onder biologiestudenten van verschillende universiteiten. De initiatiefnemer, 'n vertegenwoordiger van Amnesty In ternational, wil nog deze week pro beren een officieel commentaar van de Russische kernfysicus en dissident Sacharow los te hijgen over de be handeling van Boekowsky. LEIDEN Evenals bij de kamerverkiezingen in 1972 wordt morgenavond ter gele genheid van de verkiezingen voor de provinciale staten een speciale bijeenkomst gehouden in sociëteit Minerva. Tal van politici zullen daar de uitslagen van commentaar voorzien. Toegezegd naar Minerva te zullen komen, hebben al: staatssecretaris De Goede van D'66, de tweede-kamerleden De Koster en Portheine (beiden VVD), Dolman (PvdA), Van Elzen en mevrouw Gardeniers (beiden KVP) en Kuiper (vice- voorzitter ARP). Burgemeester Vis zal. zodra de uitslag van Leiden binnen is, zich tiaar de sociëteit reppen om deze daar bekend te ma ken. De interviews met de po litici zullen worden afgenomen door Ruud Paauw, adjunct- hoofdredacteur van 't Leidsch Dagblad/Alphens Dagblad. De avond die om half tien begint, staat open voor iedereen. el goedkoper an Nederland lUSSEL De aftredende Bel- regering heeft eindelijk een ging genomen over de olieprij- Deze beslissing zou vanmiddag jen meegedeeld aan het Natio- Comité voor de Economische ie en blijft tot zolang nog „ge- Uit betrouwbare bron werd vernomen dat de prijsverho- rond de 1300 frank (ruim ilden) per ton ruwe olie komt gen. Hoe deze prijsverhoging rden verdeeld over de afge- produkten is nog niet bekend. M benzine zal in België echter [oedkoper blijven dan in Ne- ^Bd en de andere buurlanden. Bgeringsbeslissing houdt ook de Tng van een controlecomité in ie aardoliesector, zoals dat bestaat voor gas en elektrici- Welke precies de bevoegdheden dit comité zullen zijn is nog luidelijk. prijsverhoging van 1300 frank tussen het laatste bod van weging, middenstand en con- nten, dat 700 frank bedroeg en inimum-eis van de Belgische leumfederatie, die van 2000 ^■was gezakt naar 1700. gemeenschappelijk front van l^fctofverdelers, dat gisteren een ^2 ia£se staking van de pomphou- had uitgeroepen, heeft de actie vandaag afgelast. Zij werd gis- lang niet algemeen opgevolgd, afvaardiging van de brand- indelaren en pomphouders gisteravond in de Wetstraat tzig toen de regering begon de tweede helft van haar olie die dag. liberale vice-premier Willy de werd toegejuicht, de wagen de socialist Willy Claes (eco- sche zaken) werd aan het be an de Wetstraat tegen gehou- Sommigen gingen voor de auto üaes op de knieën liggen, ande- rierpen met onkruid. De minis- tenslotte ongedeerd de ka- raad bereiken. „Laat Boekowsky hier studeren*1 Vanuit de Randstad gezien lijken de statenverkiezingen van mor gen voornamelijk een politieke krachtmeting op het nationale vlak. Dat is niet het hele ver haal, want vooral ln het hoge noorden en verre zuiden spelen zeer zeker typisch gewestelijke problemen een grote rol. Het is evenmin toevallig dat juist daar het publiekrechtelijke lichaam „de provincie" het meest tot leven is gekomen. Hier ln het westen is de geestdrift voor het Zuid- dan wel Noordhollander zijn bij ons weten niet zeer ver breid. Deze weken kijken ons van de voorpagina's opgewekte heren en dames aan die bij na vraag al jaren in provinciale of zelfs gedeputeerde staten blij ken te zitten. Maar meer dan tot nu toe gebrui kelijk was hebben de landelijke politici zich op de flets, met rare petjes op, de dobbelstenen werpend op een alternatief soort monopolyspel en soms zelfs gewoon achter een groene tafel laten afbeelden. De uit spraak van morgen zal zeker de aanstaande vaderlandse poli tieke geschiedenis belangrijk mede bepalen. Men moet dat echter ook weer niet overschat ten. In een aantal provincies trekken de grote confessionele partijen gezamenlijk als CDA op. de in de regering vertegenwoordigde KVP en AR en de oppositionele CHU. Een stem voor de CDA kan zowel Kruisinga strelen als Boersma: twee heren die in praktisch Apolitiek functioneren toch niet zo verschrikkelijk veel met elkaar gemeen hebben. De knappe jongens van de demos- copie kunnen dan wel met be hulp van de kompjoeter voor eens en altijd vaststellen, waar de CHU nu wint en waar de AR. maar het moet gezegd dat het vertrouwen in deze jonge ferme tak van wetenschap sinds de ervaringen in Engeland en Bel gië wel enigszins geschokt is. Direct duidelijker consequenties kan de uitslag hebben ter lin ker- en rechterzijde van de cen traal gelegen CDA-veste (of CDA-stulp voor de cynici). Het kampement van de progressieve drie blijkt de laatste tijd min der hecht doortimmerd dan men wel wil doen voorkomen. De PPR bewandelt met over moedige stappen het radicale pad, doet soms originele dingen maar komt met de ideeën over defensie (Nederland „open stad") bedenkelijk dicht bij de greppel. Winst aan PPR-zijde en verder naar links kan het bescheiden verzoenend beleid in de sociaal-economische sector (waarvoor toch vooral de PvdA- en confessionele ministers teke nen) in polariserende zin beïn vloeden. Aan de andere kant van het spec trum hangt voor de verdere koers van de WD af, of bij deze partij de tendens van forse winst voortzet. Alle geruststel lende verklaringen ten spijt, valt toch niet te ontkennen dat er binnen de WD verschillend over de strategie wordt gedacht (waarin deze partij overigens geen unicum is). Duidelijk is de toenadering tot de christende mocraten. Het haalde een stuk van de entertainende felheid van Wiegel weg (ofschoon hij volle zalen bleef trekken). Het is de vraag of hem als voor naamste oppositieleider de op merking voor de t.v. in dank is afgenomen dat hij het premier schap niet ambieert omdat hij zich nog te jong vindt. Maar goed: het gaat niet om de Kamer ditmaal. Bij traditie hoort erbij dat een commentaar aan de vooravond oproept van het kiesrecht gebruik te maken. Bij dezen dan. Misschien mag erbij dat het in de jaren zeven tig meer dan ooit zal gaan om de leefbaarheid van een overvol land om gelijker kansen voor iedereen met de aantekening dat gelijkheid geen gelijkscha keling betekent. Volle stembus sen geven groter aanwijzing dat iedereen zijn verantwoordelijk heden beseft dan lege. ZOETERMEER De Zoeter- meerse politie heeft een gruwelijk staaltje van dierenmishandeling aan het licht gebracht. Een 21-jari ge slager takelde zijn hond, een 13 weken oude Dalmat iër, zo erg toe, dat het dier ter plaatse overleed. Sectie heeft uitgewezen, dat de hond bezweken is aan "meervoudig en meermalen uitgeoefend stomp ge weld'. De mishandeling moet, vol gens het sectierapport, tenminste een uur geduurd hebben. De politie werd getipt door een van de omwonenden. Toen zij bij het huis van de slager aankwam, lag de hond al dood in een plastic zak. De man, die jarig was, moest naar het bu reau, waar hij een nacht is vastge houden. Hij verklaarde, dat zijn hond hem niet wilde gehoorzamen. Daarom zou hij het dier eens "onderhouden" in de badkamer. De slager pakte de Dalmatiër bij de achterpoot en begon het dier meedogenloos tegen de betonnen muren te slaan. Toen de Nixon wil, dat Henry Kissinger in Moskou tot een blijvende ontspan ning van de relaties tussen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie komt. PAGINA 9 Mary Dresselhuys behoort tot de onsterfeiyken. PAGINA 5 Er worden nog vissersboten ge bouwd, maar de Noordzee is al overbevolkt. PAGINA 7 Vele politici op pad vlak voor de verkiezingen. PAGINA 11 politie arriveerde, zaten alle muren tot aan het plafond onder het bloed. Het lijk van de hond werd over gebracht naar de Stichting Gezond heidsdienst voor Dieren in Zuid-Hol land, waar sectie is verricht. Tegen de slager is proces verbaal opgemaakt. Hij zal worden vervolgd wegens dierenmishandeling, wat een misdrijf is. Amin gescheiden LONDEN (Reuter) President Idl Amin van Oeganda heeft zijn minis ters verteld dat hij gescheiden is, van drie van zijn vier vrouwen Kay, Nora en Mama Mariam, aldus de Oegandese radio. Madina Amin is nu zijn enige vrouw. Hij en de andere drie vrou wen blijven echter vrienden. Zij blij ven verantwoordelijk voor alle kinde ren die hij bij haar verwekt heeft. Koningin opende zilveren Keukenhof LISSE De vijfentwintigste Keukenhof is vandaag kort na het middaguur door de Konin gin geopend. Het was vrij zon nig en zelden in de geschiedenis van de nu zilveren bloementen toonstelling was er bij de ope ning al zoveel kleur. De Konin gin onthulde als openingshan deling een bronzen plaquette in het nieuwe expositiepaviljoen, dat haar naam zal dragen. Vorig jaar ontving de Keuken hof - ondanks de soms ongun stige weersomstandigheden - 840.487 betalende bezoekers, meer dan ooit tevoren. Niet alleen zijn er nu reeds in de tuinen bloeiende bloemen te zien, natuurlijk kan men er in de kassen nog veel meer vinden. Daar staan zo'n zeshonderd ver schillende tulpensoorten in vol le pracht. Dit jaar zullen de Spoorwegen na een onderbre king van een jaar weer specia le treinen in Lisse laten stoppen. Van het station daar rijden bus sen naar de tentoonstelling. Op de foto wordt de Koningin een kleurige voorjaarsruiker overhandigd bij het betreden van de hof. Foto Jan Holvast) NEWCASTLE-UPON-TYNE <UPIï Het echtpaar Erskine in de En gelse plaats Newcastle-Upon-Tyne kan een 100 procent hypotheek krij gen. De vrouw moet zich dan ech ter wel eerst laten steriliseren. Dat is een voorwaarde die een gemeen telijke functionaris vervuld wil zien voordat hij de hypotheekaanvraag goedkeurt. De 33-jarige mevrouw Erskine moe der van drie kinderen, heeft de voor waarde verontwaardigd van de hand gewezen. De directeur van de ge meentelijke huisvesting verklaarde, dat de betrokken ambtenaar de re gels juist heeft toegepast. Het is voor schrift dat een medische verklaring wordt overgelegd waaruit blijkt dat de echtgenote geen kinderen meer kan krijgen wanneer haar eigen in komsten in aanmerking genomen moeten worden bij de beoordeling, of het totale gezinsbudget voldoen de is om de hypotheek te kunnen af lossen, aldus de directeur. Verloofde van gewurgd meisje gearresteerd HEEMSTEDE Na een telefoni sche tip is in een café in Diemen de 27-jarige barkeeper Theo B. uit Haarlem gearresteerd, verdacht van wurging van de 23-jarige Dinie van Oldenmarkt. De man belde zaterdagochtend vroeg de politie van Heemstede en de vader van zijn vriendin, dat hij Dinie had vermoord. De vrouw werd dood op bed gevonden. De barkeeper ging naar Amsterdam waar hij de nacht doorbracht in 'n pension in Amsterdam. Toen de po litie hem op het spoor kwam was hij al weer naar een ander onbekend adres verdwenen. mantelspecialist leiden. Haarlemmerstraat 163a.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1