EIDSCH DAGBLAD Jaarlijks miljard we voor een slikken aan medicijnen Bel laatste ronde heeft geklonken CRUUFF NEERGE SLAGEN II Peru koopt hier 100.000 koeien panning ij De ruyter om te lijden sternwd Js'DAG 25 MAART 1974 OPGERICHT I MAART I860 No. 34280 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN tnheimse drukkerij 5ENHEIM Een deputatie, grafische vakbonden is van omstreeks elf uur een ge- begonnen met de raad van be de Combigraph-groep, in id met de gerezen ernstige |Üieden bij de Sassenheimse ■rij J. W. de Gruijter, die van >p deel uitmaakt. Het ziet er it. dat dit bedrijf zal moeten in verband met de financiële jen. Het gaat de vakbewe- in de eerste plaats om de be- van de ruim zeventig werk- zo goed als mogelijk is vei- tellen. jlgt deze week nog een bespre- issen de raad van bestuur van ïbigraphgroep en een vertegen- ging van het centraal bureau grafische industrie. Bij druk- 5e Gruijter is men nog volop werk. De spanning is er ech te snijden, want niemand weet wat hem of haar boven het hangt. In afwachting van de van de besprekingen zul- acties worden ondernomen, één van de werknemers ons tg mee. ndernemingsraad is eveneens het overleg niet van plan de besprekingen naar bui- brengen. verd met nadruk gesteld dat ad reeds in een vroeg stadium •licht over de hopeloze finan- a Ituatie van het Sassenheimse rijbedrijf. ervallers van n Deyl gepakt 3SENAAR Wassenaarse politie heeft de de roofoverval op het (ntsehap aan Den Deyl van 23 1973 aangehouden. Bij de werd de beheerster op het geslagen en sprong een van dfrs over de balie, waarna zij -isten te ontsnappen, sden week werden twee ver- n van een diefstal bij een die- 5 aangehouden. twee 18-jarige Wasse- scholieren, die bekenden op ember en 6 maart bij een di- cocaine, morfine, injectie- en een grote hoeveelheid te hebben weggehaald, iuit verstopten zij in een plas- In het park De Pauw. Bij hun uding werd op een van hen morfine en hasjiesj aange- HiJ bekende tevens de over- het postagentschap, die hij sa- 25-Jarlge kleermaker psburg had gepleegd. zacht t perloden en op de meeste '•"i&pi] vjen van 15 graden op de Wad- omstreeks 20 graden In bet an het land. (Opgemaakt te 11.15 uur). 26 MAART 6.30 uur; onder: 19.03 uur. op: 7.01 uur; onder: 23.57 «ter te Katwijk te 4.41 igwater te 0.39 en 13.00 Kat loopt weg: In V.S. tekort Liever drank 'Vader' hot dog Chinese sigaret man ontslagen LONDEN (Reuter) In Lon den is een kantoorbediende ont aan wc-papier dan „drugs" overleden NEW YORK (AFP) Na- geneest astma HONG KONG (AFP) In Hong Kong is thans een „ge- stemming de kantoorkat mee naar huis had genomen waarna het dier spoorloos verdween. Als verontschuldiging voerde de be diende aan dat hR de poes thuis had willen reinigen. Een hof van PITTSBURGH (AP) Er be staat in de Verenigde Staten een tekort aan toiletpapier. Niet alle fabrikanten geloven dat het tekort aan toiletpapier te wijten is aan paniekinkopen van het negen miljoen alcoholisten in de Verenigde Staten zün 450.000 kinderen en tieners, aldus de di recteur van de afdeling Detroit van de raad voor Alcoholisme, John Heiner. Velen worden door arme Poolse immigrant, wiens recept voor de „hot dog" deel ging uitmaken van de Ameri kaanse manier van leven, is gis teren in de ouderdom van 83 jaar overleden. De „hot dog" is Volksrepubliek te koop. die bronchitis en astma heet te ge nezen, maar zij is wel tien keer zo duur als de gewone „schade- lüke" sigaret. Naar het heet heeft inhalering van de rook het ontslag niet ongedaan, maar kende hem wel een schadever goeding van duizend gulden toe. voor de resterende maanden van 1974 een tekort aan toilet papier van 2 procent. moedigd omdat zü vinden dat drank de voorkeur verdient bo ven drugs. cept van zün vrouw Ida, en werd geïntroduceerd in New York. gemaakte Chinese sigaret bron chitis, astma en andere aandoe ningen voor 96 pet. genezen. Ü2I EBMT vandaag J&han Cruijff is gisteren tijdens een wedstrijd voor de Spaanse competitie door een tegenstander neergeslagen. Het gebeurde in de ontmoeting Atletico de Bilbao Barcelona die eindigde zoals zij ivas begonnen (00). Maar het meest sensationele moment kwam toen Villar van Bilbao enkele mi nuten voor het einde Johan Cruijff met één klap bewusteloos sloeg. Waarom is tot nu toe on duidelijk gebleven. Natuurlijk kon Villar meteen de kleedkamer op zoeken. Het duurde enkele minu ten voor Cruijff weer bij zijn posi tieven 7vas. Hij bleef in het veld, maar van voetballen was nauwe lijks meer sprake. Op de foto kij ken de Barcelona-spelers Juan Carlos en De la Cruz (5) wat ver dwaasd rond, terwijl Cruijff be- ivusteloos op de grond ligt. Nog een bericht van voetbalver- divazing. Vier personen moesten in het ziekenhuis worden opge nomen, nadat dertigduizend men sen een stormloop hadden onder nomen op kaartjes voor de wed strijd Newcastle UnitedBurnley. Er waren slechts 12.000 plaatsen beschikbaar. Toen de loketten moesten worden gesloten omdat het stadion was 'uitverkocht' ont stonden er relletjes. De menigte werd door bereden politie en agenten met honden uiteen ge dreven. AMSTERDAM Elk jaar worden in ons land 50.000 a 60.000 mensen in ziekenhuizen opgenomen wegens gebruik van teveel of verkeerde geneesmiddelen. De kosten hiervan bedragen per jaar 1 20 miljoen gulden, aldus een schatting van prof. F. W. H. M. Merkus die vandaag werd benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de recepteerkunde aan de universiteit van Amsterdam. De schatting van prof. Merkus ligt ongeveer tienmaal zo hoog als die in een recent rapport van de Stichting Medische Registratie, dat gepubli ceerd werd in het Nederlands tijd schrift voor Geneeskunde. Prof. Merkus zegt dat deze schat ting „in geen enkele verhouding staat tot de buitenlandse cijfers, die berus ten op nauwkeurig onderzoek van alle opnames in een bepaalde periode. Hieruit zijn percentages van 4 a 5 van totaal opgenomen patiënten gekomen. „Er zijn geen argumenten te vinden waaruit zou blijken, dat dit cijfer in ons land veel lager zal zijn", aldus de hoogleraar. VOORAL BEJAARDEN In Nederland wordt Jaarlijks voor meer dan een miljard gulden aan geneesmiddelen uitgegeven: ruim 900 miljoen aan geneesmiddelen op re cept en ruim 200 miljoen aan midde len die zonder recept te verkrijgen zijn. Daarnaast wordt in ziekenhui zen ook nog voor 65 miljoen aan me dicijnen uitgegeven. Jaarlijks schrij ven de 4500 huisartsen en 6000 spe cialisten tussen de 100 en 150 miljoen recepten uit. Vierenzestig procent is voor bejaarden, die tien procent van onze bevolking vormen. Dat komt per 65-plusser neer op zo'n vijftig recep ten per Jaar. Volgens prof. Merkus zijn huis artsen en specialisten vaak onvol doende terughoudend bij het uit schrijven van bepaalde recepten. Uit een onderzoek onder 600.000 zie kenfondspatiënten is hem gebleken, dat zij in één jaar ongeveer 1.6 mil joen zeer zware slaaptabletten, 400.000 „pep"-pillen en 100.000 tablet ten, die als nevenwerking een afrem ming van de produktie van bloed lichaampjes hebben, kregen voorge schreven. Uit een ander onderzoek bleek hem. dat iedere patiënt in een verpleegkliniek per dag gemiddeld De farmacoloog vindt dat een grondig wetenschappelijk onderzoek moet worden ingesteld naar het Ne derlandse geneesmiddelengebruik. De ziekenfondsen kunnen beschikken over overvloedig cijfermateriaal. On gewenste gevolgen van medicijnen kunnen volgens prof. Merkus ook voorkomen worden door de samen stelling ervan beter te controleren. Zo zou er meer op gelet moeten worden hoe de wisselwerking is tussen verschillende tegelijker tijd ingenomen medicijnen. „De praktijk leert", aldus prof. Merkus, „dat vele artsen, gewapend met een klein notitieboekje met de aloude recepten van hun leermeester en gewapend met de gegevens van de reclame uit enkele tijdschriften farmacotherapie (genezing met be hulp van medicijnen red.) bedrij ven. Dit is onvoldoende voor iemand, die gedurende veertig Jaar 40 tot 60 recepten per dag voorschrijft". Hij pleit dan ook voor een betere oplei ding en nascholing van artsen en apothekers. WD-fractieleider Wiegel stelt alles in het werk om de Machti gingswet zo spoedig mogelijk te laten verdwijnen. In parlemen taire kringen wordt gepolst of hiervoor een meerderheid te vin den is. Wiegel liet dit weekeinde op het drukbezochte congres van zijn partij nog eens duidelijk blij ken dat hij de wet op dit ogenblik volledig overbodig vindt en dat de wet door de regering wordt ge bruikt voor het berijden van „so cialistische stokpaardjes" PAGINA 5 De Nederlandse prijzen zullen „23 gevolg van het nieuwe E.G.-land- bouwakkoord nauwelijks omhoog gaan PAGINA 4 En dan de sport. Weer zeven pa gina's. Met een keiharde kaakslag voor Johan Cruijff. Met de opstel ling van het oranjeteam, dat woensdagavond tegen Oostenrijk moet voetballen. Met de nederlaag van Ajax. Met de overwinningen van Feyenoord en FC Twente. Te gen het einde van de competitie is de spanning in de eredivisie te snijden. Nog zeven zondagen en drie ploegen met een gelijk aantal punten op kop. Maar het even tueel beslissende doelsaldo is nog in het voordeel van Ajax. Maar er was dit weekeinde ook verbazingwekkend goed zwemmen, een wereldtitel voor de Neder landse hockeydames en natuurlijk veel sportgebeuren op regionaal niveau PAGINA'S 9—15 ook de middengroepen versterken Dat wil de VVD. Bij den Uyl komen de middengroepen in de knel. Wij wiHen dat NIEMAND er op achteruit gaat. WD antwoordnummer 1877, Den Haag (geen postzegel) Tel. 070-614121 ADVERTENTIE 16.57 LEIDSCH ÜE DAGBLAD Ier kennismaking 4 weken voor de halve prijs. adres: Ik word abonee per 9 april 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. DEN HAAG Peru wil Li de komende jaren een aantal zeer grote veehoudersbedrijven gaan oprichten. Daarbij zullen Neder landse melkkoeien naar alle waar schijnlijkheid een belangrijke rol spelen. De Peruviaanse minister van Landbouw Valdez schat, dat zijn land in de komende jaren 100.000 koeien uit Nederland zal invoeren. In het totaal exporteert Nederland jaarlijks bijna 90.000 koeien. Het totale meerjaren pro gramma voor het opzetten van een Peruviaanse melkveestapel heeft een omvang van meer dan 200 miljoen gulden. Een paar weken geleden heeft de regering van Peru een kleine studie groep uit Nederland uitgenodigd, om zich te laten adviseren over het op zetten van een melkverwerkings-in- dustrie. De studiegroep - bestaande uit twee ambtenaren en een verte genwoordiger uit het bedrijfsleven - komt in april terug. Overigens heeft Peru nog geen concrete bestellingen in ons land ge daan. De plannen voor de veehou dersbedrijven met 2000 tot 5000 koeien verkeren in een voorbereidend sta dium. VVD Lijst 3 BEKLAG VAN KRANENBURG VERWORPEN Prov. Staten mevr. E. den Haan VVD Lijst 3 GLASWERK Corry Hagoort Doezastraat 14 WEERVERLIES VOOR BRANDT KIEL (AP) Het electoraat van West-Duitslands noordelijke deel staat SleeswiJk-Holstein heeft Brandts sociaal-democraten voor de derde maal in minder dan een maand bij provinciale en gemeenteraads verkiezingen verlies laten leiden. Met 47 kiesdistricten geteld is de Christen-Democratisch oppositie zeker van een absolute meerderheid van 52.5 procent. Dat betekent een stemmenwinst van maar liefst zeven procent ten opzichte van de algeme ne verkiezingen van 1970. Hiermee zet zich een anti-S.PJ3. trend door, die zich eerder deze maand manifesteerde bij de verkie zingen in Hamburg en Reinland- Pfaen. Politieke waarnemers zijn van mening dat dit 'n duidelijke mo tie van wantrouwen betekent aan de S.P.D.F.D.P. coalitie van Bonds kanselier Willy Brandt. DEN HAAG Het beklag van ge neraal-majoor L. A. D. Kranenburg tegen het gegeven dienstbevel om zijn actie "de aanval op defensie" te sta ken is door de president van het Hoog Militair Gerechtshof verwor pen. Dit blijkt uit een samenvatting van de beslissing van de president, mr. R. Prins, die minister Vredeling van Defensie vandaag op schriftelijk ver zoek van het tweede-kamerlid mr. Keuning (DS 70) heeft gepubliceerd. Het beklag van generaal-majoor Kranenburg tegen een hem aange dane "krenkende en onbillijke behan deling" door luitenant-generaal G. IJsselstein in diens functie van be velhebber der landstrijdkrachten, heeft mr. Prins als gegrond beoor deeld. Met deze uitspraak van mr. Prins is de procedure afgesloten. Be roepsmogelijkheden zijn er verder niet. Mr. Prins vindt de brief van gene raal-majoor Kranenburg naar vorm en inhoud geschikt om bi) bepaalde groepen in en om de krijgsmacht on rust te verwekken en reacties uit te lokken. In genoemde brief uitte ge neraal Kranenburg zijn zorgen over de ontwikkelingen in en om de krijgsmacht en hij verzocht de ge adresseerden hem schriftelijk te la ten weten hoe zij er over dachten. De bel voor de laatste (puzzel) ron de heeft zaterdag geklonken Het lang verbeide moment is aangebro ken, dat het totaal aantal n's uit alle 26 puzzels moet worden ingezon den om mee te dingen tiaar f 50.000 f 30.000 en 2 x f 20.000, een sta-cara- van van f 10.000. een auto plus tour caravan samen f 14.500 waard, een vliegreis voor twee personen naar Kenia, een complete Bauknechtkeu- ken van f 5000. een reis voor twee personen naar keuze uit het reizen- pakket van Air touropa, een vol automatische zig-zag Singer naai machine type 706, winkelwaar de f 1079, een Kodak super 8 film camera en projector tot een waarde van f 1000, een Jaar lang iedere week een kratje Skolbier en evenlang Knorrprodukten. Let op: puzzel 16 werd twee maal afgedrukt in verband met de kerst dagen. dus slechts eenmaal het aan tal n's van puzzel 16 tellen Overi gens nog een bijzonder blijde mede deling: zoals wij reeds vorige week verwachtten met puzzel 25 werd het vierde miljoen bereikt. Ja zelfs met f 70.000 overschreden en kwam de preciese stand vlak voor de laat ste en beslissende ronde op: f 4.071.608.22. Deze week dus vier kansen voor één geld, want ook de veek- prijzen liegen er niet om. Want wat denkt u van een Daf 66 Sedan van f 9550, een kleurentelevisie aen schitterende combinatieprijs, een af wasmachine, spaarbankboekjes met l 500 en f 100 van de ABN. enz -nz. en dan nog eens extra vier maal f 1000 schoon in het handje U sunt inzenden tot 3 april. De inzendter mijn is dus met één week verlengd. De volledige uitslag vindt u daarna ic deze krant van 13 april. Tenslotte: vergeet beslist niet een gulden extra naast de normale frankering bij te plakken u weet het toch, u mag zoveel kaarten <n- zenden als u wilt want zonder en- minste f 1 extra (meer mag) ls uw oplossing volstrekt waardeloos en wordt hij door notaris J. H Buk- hoff, geassisteerd door twee leden van de politie bijzondere wetten de heren Gemser en Van der Veer. met een terzijde gelegd. De laatste ronde ls begonnen, zorg dat het een klap op de vuur pijl wordt.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1