Blokkeren van Waterweg: niet voor reders, maar voor werkgelegenheid" Zeehos-longpatienten bang voor de toekomst 1 Matthias showt Sluitingsprocedure versneld door over lijden van longarts Kapitale Walanka5 vrijdag te water DONDERDAG 21 MAART «74 I Scheveningen -„Het ligt niet op de weg van de werknemers de vloot te laten opstomen naar de Waterweg en daar het schip neer te leggen. Maar als er geen subsidie op de olie komt gaat de visserij ter ziele. En dan is de visserman bereid te zeg gen „we zijn toch naar de gallemi- ze. nu moet het maar gebeuren". Zo denkt Jaap Kon ng. voorzitter van de Bedrijfsorganisatie van Zeeva renden over de crisissituatie. En zijn rechterhand, kaderlid Leen de Best zegt: „We zullen het niet doen voor de reders, maar voor de werkgelegenheid van de visserslui. Ja, als het erop aankomt zullen we de jongens adviseren om mee te doen". De B.V.Z. is een organisatie, waar ter dege reken ng mee moet worden gehouden. Niet alleen door haar omvang (90 procent van de beman ningen van Scheveningen, 75 van die van Vlaardingen en 45 van die uit Katwijk, kleine kottereigenaren, lossers, pakkers, kuipers, visverwer- kers) maar ook door haar activiteit. „Wij zijn al in november begonnen met de minister te wijzen op de onhoudbare toestand door het stij gen van de olieprijzen. Niet dat ik volledig achter de reders sta: het Bibliotheek Rijnsburg dicht RIJNSBURG Omdat de biblio theek van de Rijnsburgse boek- en kantoorboekhandel niet m eer ren deert zal de bibliotheek, waarin drie en een halfduizend voornamelijk oude boeken, per 31 maart worden gesloten. "We hadden er geen ruimte meer voor en we moesten een hulp aantrekken om het opnieuw op te zet ten," vertelde de directie. "Omdat er een nieuwe openbare bibliotheek is hebben we besloten deze te sluiten. HAZERSWOUDE Luchtmacht adjudant D. J. Plaizier uit Hazers- woude is tijdens de kampioenschap pen van de schermbond van onder officieren 3e geworden op het elek trisch degen. Bij door het ministerie van Defensie georganiseerde wed strijden werd Plaizier eerste op flo ret en op degen. ZOETERWOUDE De KPJ- afdeling Zoeteroude heeft voor vrij dag in het Don Boscohuis een bingo- en variété avond gepland. Zondag avond wordt door de Katholieke Plattelands Jongeren in hetzelfde gebouw een instuif georganiseerd en volgende week dinsdag kunnen de leden van het Katholiek Vrou wengilde in het Don Boscohuis te recht om bingo te spelen. Aanvang 20.00 uur. eerste wat die zeggen is „de olie wordt zo duur, er moet loonsverla ging komen". Daar zullen we ons tot het uiterste tegen verzetten, zegt Koning. „Het ligt eigenlijk niet op de weg van onze organisatie om bij de mi nister te pleiten voor een lagere olieprijs. Maar voor velen is het al te laat, omdat de reders niet op tijd aan de bel hebben getrokken". Dat vindt Leen de Best. WARMOND Vrijdag en zater dag zullen zo'n 125 werkende leden van Matthias een muziek- en show programma verzorgen. Om 8 uur zal de harmonie het programma openen met een concert, dat zal bestaan uit een klassiek en een populair gedeel te. Na de pauze vindt er de premie- re plaats van het za&lopfreden van de jeugdmajorettes. Ook zal de drumband zijn opwachting maken. GESLAAGDE MIDDEN STANDSSHOW LEIDERDORP "Er is kennelijk be hoefte aan een dergelijk evenement in Leiderdorp", zeg maar dat we ze ker 8000 bezoekers gehad hebben tij dens deze show", voorzitter Minnee van de Leiderdorpse Middenstands- vereniging zit uit te puffen in de vol le kantine van het verpleegtehuis 'Leythenrode'. Hij is zeer tevreden over de belangstelling die de mid denstandsshow in 'Leythenrode' trekt. Raadslid Reugenbrink, tevens voor zitter van de actiecommissie van Lionsclub heeft al z'n loten verkocht en nu kan er een hartewens van T^ey- thenrode' in vervulling gaan: film- projectieapparatuur. Vanavond circa halftien, het is de laatste avond van deze "mini-Leddato', worden de prijs- bekend gemaakt. Tegen laadbak LEIDEN Een 19-jarige Leidenaar is gistermiddag met zijn brommer op de Boommarkt tegen de laadbak van een stilstaande vrachtwagen ge reden. Hij kreeg een kaakfractuur en moest door de EHD naar het Aca demisch Ziekenhuis worden overge bracht. De vakbondsbestuurders weten, dat er kleine eigenaren zijn die al voor meer dan een miljoen in de schuld zitten en er nooit meer uit zullen komen. „Weet je dat door zo'n grote hek trawler acht ton olie per dag gaat? Die was eind 1972 nog een dubbel tje per liter, nu 28 komma-zoveel. Ik weet dat er grote reders zijn, die zeggen als ze eigenlijk de Noord in moeten stomen „blijf maar op het walletje zitten". De loggers gaan nu ook azen op de tongetjes, de spoe ling voor de kotters wordt steeds dunner", protesteert Koning. De prijzen van de vis in de winkels vliegen omhoog. Dat is een lacher tje. weet de insider. ,De klant betaalt een daalder voor een gebakken visje. „Ja, mevrouw, de olie is zo duur". Maar de tong doet zes, zeven gulden, dat deed-ie tien jaar geleden ook, de prijs kel dert". Wie dan ook het slachtoffer gaat worden van de dure stookolie - (op een prijs van een cent of achttien, dus met een dubbeltje subsidie, zou men kunnen blijven draaien) - de werknemers in de visserij mogen dat niet zijn. De loononderhande lingen zijn opgeschort in afwach ting van een subsidieaccoord met de regering. Maar loonsverlaging neemt de B.V.Z. nooit. „Die jongens aan boord werken tachtig, negentig uur en langer. En dat onder de zwaarste omstandighe den. De mensen aan de wal maken zich met hun veertig uur druk om een hartinfarct. Een visser houdt het niet tot 65 jaar. Hij is net als een profvoetballer aan slijtage on derhevig", zegt De Best, „veertig, vijftig jaar en hij is uitgeschakeld". Een goed betaalde visser verdient dertigduizend gulden. Een mooi loon, zo te zien. In uren omgere kend komt hij echter net aan het minimum. Als daar geen verande ring in komt zien de bestuurders het gebeuren dat er geen jeugd meer naar zee wil. „Wie zal zijn kind naar een bedrijf sturen waar het onder zulke omstandigheden tachtig uur moet werken?" vragen Koning en De Best. Een loonsverlaging omwille van de olieprijs? Dat is het laatste dat wordt genomen. Maar als om het behoud van de visserman de actie op scherp moet komen zullen de vissers naar de Waterweg stomen. „Als het visserij bedrijf onder moet gaan zullen (wij er een goede punt achter zetten, zodat ze nooit kunnen zeggen: dc vissers hebben op het fatale mo ment verstek laten gaan". En om de zaak eens en voorgoed duidelijk te stellen waarschuwt voorzitter Koning: „Ze moeten één ding niet vergeten: het zijn geen vissers meer van Kniertje „Hier heb Je twaalf gulden en een pannetje aardappelen en ga nu maar naar zee toe". Het zijn vissers die kun nen denken". DE KAAG Vrijdagmiddag zal een gigantisch motor jacht te water worden gelaten. Het jacht "Walanka" veertig meter lang en ruim acht meter breed, werd gebouwd bij scheepsbouwer Jan van Lent op het Kaageiland. De toekom stige eigenaar van het schip heeft er zo'n slordige 4,5 miljoen gulden voor over. Jan van Lent vindt het niet nodig de naam van die toekom stige eigenaar bekend te maken. Wel wil hij kwijt dat het een Engelse bankier is, die het jacht icil gebruiken als "privé- ontvangstsalon" voor zijn belangrijke relaties. Het staat al vast dat het vrijdagmiddag op De Kaag een ontmoeting zal worden van vele hooggeplaatste personen, vooral uit het buitenland. Na de doop zal de officiële ont vangst van ongeveer tachtig VIP's plaatsvinden in 't Kompas. Normaal worden zulke recepties na een tewaterlating gehou den bij Tante Kee, het café-restaurant schuin tegenover de werf. Tante Kee vindt het gelukkig geen probleem, want haar behuizing was voor tachtig man toch te klein geweest. Het grote jacht van de onbekende Engelsman is voorzien van de meest luxe accessoires. Het is voorzien van twee 700 PK motoren, die met elkaar een snelheid kunnen geven van ruim vijftien mijl per uur. Er zijn drie dekken" met voor op het zonnedek de stuur hut. En voor het geval dat de zeven koppen tellende beman ning even wil uitrusten, is er een zg. "automatische piloot". De hutten zijn zeer modern van inrichting. Er is een hut voor de eigenaar en drie dubbele hutten voor gasten. Allen voorzien van een ruime badkamerair-conditioningkoud en warm stromend water, een hifi-radioinstallatie en een tele- Op het tioeede dek bevinden zich onder meer de lounge en de eetkamer en een gelegenheid waar de Engelse bankier zijn conferenties kan voeren met zakenrelaties. Ook voor de bemanning is gezorgd. De kapitein, machinist en kok hebben een eigen hut, en de anderen moeten hun ver blijf met z'n tweeën delen. De keuken is verder nog voorzien van een installatie om van zeewater drinkwater te maken. De bewoners van het Kaageiland zullen zich vrijdagmiddag wel wat moeien aanpassen. De tewaterlating zal de toegangs weg naar de pont gedurende enige tijd stremmen. (Foto Jan Holvast) KATWIJK „We moeten niet van acties spreken. Dat kunnen deze patiënten niet. Het zijn protesten, die ze aan hun familie kunnen overbrengen. En die moeten dan weer proberen het verder naar buiten te brengen", zegt de Am sterdammer Teekamp. Zijn vrouw is één van de patiënten van de longafdeling van het Rotterdamsch Zeehospitium, de afdeling die per 1 juni zal worden gesloten. Door Willem Chr. Nijeboer Foto Jaap van Duijn Na het bekend worden van de slui ting van de longafdeling van het Hos, is onder de patiënten van het Zee hospitium grote onzekerheid ont staan. Niet alleen onder de patiën ten van de longafdeling, maar ook onder de andere verpleegden. Dat laatste vindt zijn oorzaak in het feit dat sommige kranten hebben gepu bliceerd dat het hele Zeehospitium gaat sluiten. Dat laatste is niet Juist. Gisteren bereikte het Leidsch Dag blad het verzoek een aantal bezoe ken af te leggen aan patiënten van de longafdeling. Gistermiddag is dat gebeurd. Een ware angstpsychose, heerst er onder de patiënten van de longafdeling. Mensen, het meren deel behept met een verminderde rek in de longen, die menen dat hun ze kerheid in aanvallen van ernstige ademnood zal gaan wegvallen. Ze zien het om zich heen. Er vertrek ken wel patiënten, maar er komen er niet meer bij. Wie weggaat, komt niet meer terug. De patiënten, waarvan er sommigen buiten het zeehos mogen komen voor *n wandelingetje, zijn een handteke ningenactie begonnen. Niet alleen onder de medepatienten. maar ook onder de Katwijkse bevolking. "Katwijk is één van de gezondste gedeelten van Nederland". zegt Teekamp na afloop van het bezoek, dat hij zijn vrouw heeft gebracht, 'n bezoek waarvoor hy regelmatig van uit Amsterdam naar Katwijk komt. "Dat wordt door geen longarts be streden. Er zijn bier mensen die vijf, zes zeven, soms twintig keer hierop terugvallen. Patiënten waarvoor je, wanneer ze hier binnen worden ge bracht, geen cent meer geeft. Na veertien dagen zie Je ze vaak al weer lopen. En als ze dan ontslagen wor den hebben ze tenminste in hun ach terhoofd dat ze terug kunnen komen in de kliniek. Dat is belangrijk voor een patient die, wanneer hij in be nauwdheid verkeert, niet in paniek behoeft te raken. Want een paniek is het hoor, als Je helemaal blauw wordt omdat Je geen lucht kunt krij gen. Laten ze nou eens met feiten ko men. Nu doen allerlei geruchten de ronde. Ze zeggen dat ze hier huizen willen bouwen en een hotel. Daar ge ven ze bij de directie geen antwoord op. Ze nemen geen patiënten meer aan. En waar afgaat en niet bykomt, dat gaat achteruit". Onder de patiënten bestaat de in druk dat ze vervroegd naar huis wor den gestuurd. "Alle andere ïongkli- nieken zijn overbezet. Maar ai was er een voldoende aantal of zelfs te veel, dan nog moeten ze die tn Kat wijk niet sluiten, omdat Katwijk één van de gezondste delen van Neder land is. Patiënten van de longafdeling zijn een handtekeningenactie begonnen. Niet alleen onder de mede patiënten, maar ook onder de Katwijkse bevolking. Er zijn ook veel longpatiënten die niet tegen boslucht kunnen. Waar moeten die nou blijven? De kans is groot dat ze naar een zieicen- huis moeten. En dat doet mijn vrouw nooit meer". Daar is ze naar zijn zeggen eens via het dodenkamertje naar de re creatiezaal gereden. Daar had een aantal patiënten t.v. zitten kijken en daar mocht gerookt worden. „En dat voor een longpatiënt". Onbegrijpelijk is het ook voor de patiënten dat er vorige Jaar nog ver bouwd is in de longafdeling van het Hos. „Voor duizenden guldens". On begrijpelijk is ook voor veel patiën ten dat de assistente van de on langs plotseling overleden longarts, de vrouwelijke arts De Rooye, zich niet kan specialiseren in longziekten. Op de mannenafdeling is de angst veel groter dan op de damesafdeling. Een personeelslid heeft, naar het zeggen van één van de mannelijke patiënten, gezegd: „Wie zich als een oproer kraaier gedaagt laten we hier val len". Daarom willen de heren wel praten, maar op het beding dat hun naam in de krant niet zal worden genoemd. „Ze gooien het er allemaal op dat ze geen longarts kunnen krijgen. Maar voor een tweejarig contract krijg Je natuurlijk niemand. Voor Amsterdammers, maar ook voor de Katwijkers was dit een bekwame uitkomst. Als we benauwd worden rijden ze Je met zuurstof in de auto naar hier. Dat was eigenlijk het mooiste wat er is. En er was hier altijd een plaatsje. Deze kliniek is uniek in Nederland. We kunnen de rust vinden en de vrijheid. Dat is de halve genezing. Ze hebben nu al een ton strop aan ons per maand. Je kunt merken dat de bedden moed willig worden leeggehouden. In Amsterdam stikken de ziekenhui zen. Als ze een seintje geven aan Amsterdam, zit het vandaag nog vol. Je voelt van alle kanten dat Je op de hak worden genomen. Het is hier een adres om je verlichting te ge ven. Dat kunnen ze in een zieken huis nooit. Je bent ook geen bed- vatiënt, want Je kimt Je vrij bewe gen. Maar als je het te pakken krijgt, dan krijg Je direct een spuit. In een ziekenhuis geven ze je een beker wa ter". Een van de patiënten heeft gis termorgen op de man af aan dokter De Rooye gevraagd: „Nou moeten we zeker allemaal kapot gaan Eén van de verpleegsters, die eerst vertelt dat directeur-geneesheer Dill- mann de pers inlicht, wil nog wel kwijt dat zij het ook niet ziet zit ten. „Voor een ziekenhuis zijn deze mensen niet interessant". Dat is te verklaren uit het feit dat het meren deel van de patiënten niet kan her stellen. De betrokken patiënten we ten dat ook. Het gaat erom ze ver lichting te geven wanneer ze in ademnood komen. „Toen ik huisarts was in Amster dam en ik ging weg, had je het zelfde," zegt directeur-geneesheer E. B. M. Dillmann over de angst onder de patiënten. „Ze voelen zich be dreigd omdat ze hier een toevluchts- haven hadden. Maar in Amsterdam en in de regio Leiden (waar het merendeel van de longpatiënten woont) is voldoende ruimte om deze patiënten op te vangen". Dat de di rectie, zoals wordt verteld, geen com mentaar zou geven ontkent dokter Dillmann. „Iedereen die iets wil we ten kan hier terecht. Ik zeg dat we alles hebben gedaan om een long arts aan te trekken. Er is één vaka- ture voor een longarts in het Elisa- bethziekenhuis en twee in het Aca demisch Ziekenhuis van Leiden. Op diverse plaatsen wordt aan longart sen getrokken. Het Rotterdamsch Zeehospitium kon de functie die het vervult op den duur toch niet meer waarmaken, met één longarts. In de medische wereld spreken we van dieptekennis. En die gaat zo ver dat de specialist moet kunnen terugval len op een compleet specialisatie - team. Hij heeft de backing nodig van andere specialisten. Het is ook niet voor niets dat in medische kringen wordt geroepen om medische contro le. Als je met één longarts zit heb Je geen continuïteit in de zorg. Daarvoor heb je er minstens twee nodig. De hospitale zorg van de longafdeling van het Zeehospitium was ons inziens niet zo goed, maar die is historisch zo gegroeid, voor een deel ook door de persoonlijke ambitie van de longarts, die dit een vorm van zorg was die hem op het lijf was geschreven". Er is langer geleden al, een uit gebreid onderzoek ingesteld door een commissie van deskundigen naar de functie van het Rotterdamsch Zee hospitium. „Die commissie zag het ook niet zo zitten voor de lange toe komst. We waren dan ook beag 1 bestaande functie af te bouwen. 1 het kader daarvan is ook die opkE^ beurt vorig jaar gedaan op l vijf de jaarsbasis. Het overlijden v longarts Sj. Vos heeft dat proö sterk versneld. Nu nemen twee Hm: lemse longartsen waar. Dat is geen ideale situatie. Totdat we 1 ker wisten dat we niet een andi longarts konden krijgen hebben nog patiënten aangenomen. In verre de longarts dat toen nog h gedaan weet ik niet. Dat is zijn Q dische verantwoordelijkheid waar I niet in kan treden". „Op geld wordt hier zekei niet!» keken. Anders hadden we de kltnfe wel abrupt gesloten. Nu verliezen» al een ton per maand op de locs kliniek, straks, wanneer er nc patiënten weg zijn zal dat 1 naar twee ton. Dat drukt op de rat Momenteel worden twee tot vier 1» tiënten per week ontslagen. Dat minder dan vroeger. Toen hadden* zeven ontslagen per week gemlddid Alles is voorbereid. En dat over die oproerkraaiers. hebben tegen de mensen ge het niet de bedoeling is de patienta voor het eigen karretje te spanna Als dat in lagere regionen gebeurt. Ja, ik heb de mensen natuurlijk ntf de hele dag in m'n zak zitten." "De mensen moeten de integrf» van de besluitvorming. Ik ben ervan overtuigd dat het een goede oplossin! is. Natuurlijk zien de patiënten dr huidige situatie ais ideaal. Maaro» houten barakken zijn 's zomers vf te warm. Maar dat bagatelliseren* Maar voordat de ziekenhuisbed^ worden gesloten, moeten er eerst ie dere voorzieningen zijn." Voor het personeel zijn de si* lopen maanden al vakatures vri]f* houden in de andere delen 1 bedrijf. Het merendeel zal Kunr,fl blijven. Voor een klein aantal, stuk of vier, vijf, is een afvloeiing regeling van kracht, die we met vakbonden zijn overeengekomen. In Amsterdam is een PvdA-o- budsteam ingeschakeld om de blematiek te onderzoeken, wordt er door die organistatie conttf gezocht met de Rijksinspectie voff* Volksgezondheid. Ook het Katwijk gemeentebestuur is door het ombufy team benaderd in de persoon f PvdA-wethouder H. Haasnoot

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4