federland [Tijgt een olie EUROPA WIL VERVUILING AANPAKKEN Is Amerika werkelijk machtig? Oppositie ontziet regering Wilson dnani: Rotterdam dat al achteruit MOTIE VAN WANTROUWEN INGETROKKEN Dreiging Nixon leidt tot grotere eenheid in Europa ica over itergate: Verenigde Staten: een militaire mogendheid DERLANDSE OUW LEEFT T LANGST Ontvoerde Fransman vrijgelaten aronö BUITENLAND TERDAM Olie-minister Jamani van Saoedi-Arabië gisteren na afloop van de vergadering van Arabische nden in Wenen benadrukt dat het olie-embargo tegen land wordf gehandhaafd: „Zolang er in Den Haag merkelijk iets wordt veranderd handhaven wij ons em- Ook Denemarken heeft tot nu toe geweigerd volle- mtruiming van de bezette gebieden te eisen. Billen beide landen ook geen looft dat het voortzetten van de boy cot een nadelig effect kan hebben op overtuigd dat de positie van Rotterdam als door- bische boycot tot nu toe wel voerhaven van olie. Voor de olie- ieeft gehad"Rotterdam is al aanvoer er wat het v lierdam ook in de toekomst Arabische landen hebben het em bargo tegen de Verenigde Staten gisteren opgeheven, voor een proefpe riode tot 1 juni. Syrië en Libië wei gerden de resolutie te onderschrij- Minister Lubbers hoopt en ver- opnieuw kracht bijzet, aldus trouwt erop dat de capaciteit van de •meester van Rotterdam. "De in Rotterdam gevestigde raffinade- >it van Europa wordt op- rijen en chemische industrieën vol- Proef gesteld". ledig benut kan blijven, ondanks de Eccuiomische handhaving van het olie-embargo. Of BRUSSEL De Europese Com- nissie, het "dagelijks bestuur" var de EG, heeft een krediet van f 36 mil- loen goedgekeurd voor het bestrij den van de milieuverontreiniging die wordt veroorzaakt door de ijzer- en staalindustrie. Het gaat hierbij om een onderzoekprogramma van de Europese Gemeenschap dat een looptijd heeft van vijf jaren. Het programma is het belangrijkste dat lawaai dat de ijzer- teweeg brengt. In Europees verband wordt uitge voerd sedert de oprichting van de Europese Gemeenschap voor Kolen -n Staal (EGKS) in 1952. In afwijking van twee eerdere pro gramma's, die zich slechts bezig hiel den met het bestrijden van luchtver ontreiniging, zal het nieuwe plan ook de problemen aanpakken van de industriële watervervuiling en van 't staalindustrie De Algerijnse olieminister Abdesselam en zijn collega uit Saoedi-Arabië Jamani tijdens de be kendmaking, dat zes Arabische staten het olie-embargo tegen de Verenigde Staten hebben opge heven, maar Nederland blijven boycotten. Algerije stelt de opheffing uit tot 1 juniLibië en Syrië houden de boycot vol. In het midden de woordvoerder van de Arabische oliestaten. Idoende olie zal krijgen produktie te handhaven", meester Thomassen van heeft gisteravond ver- dat de olieaanvoer in Rotter- "bijna normaal is. Men tordwest-Europa als LONDEN De Britse Socialistische minderheidsregering kunnen betekenen. Vooral de o: e~ andere Europese havensteden zullen duwkabinet zei dat de nieuwe van Harold Wilson heeft haar eerste succes behaald. De Con servatieve Oppositiepartij besloot gisteravond op het laatste moment een motie omtrent „het ontbreken van een wettelijk bepaald loon- en prijsbeleid in het Labour-regeringsprogram- ma" in te trekken. Een woordvoerder kerheid over de grootte aantal Conservatieve afgevaardigden dat zich van f den, was groot. Sommige Conservatieve parlemen tariërs, onder wie een aantal voor malige ex-Conservatieve ministers, BRUSSEL (AP) In diplomatieke kringen in Brussel is vernomen dat de dreigementen van president Nixon en diens minister van Buitenlandse Zaken Kissinger het terugtrekken der Amerikaanse troepen uit Euro pa als dit weigert met Washington samen te werken op het gebied van de handel en het buitenlandse beleid wel eens een ander effect zou kunnen hebben dan Nixon voor ogen had gestaan: namelijk dat deze nieuwste ontwikkeling nu juist de Europeanen die duw had gegeven om te gaan werken aan het komen tot de eenheid iets waar tot nu toe weinig van terecht was gekomen. De ministers van Buitenlandse Za ken der EG zouden niet voornemens zijn samen te gaan komen ter bespre- kring van wat men in Brussel in fei te een "Amerikaans ultimatum" eerste verg£ het programma staat is die van 1 april in Luxemburg. Het land dat het meest profiteert, i dit woord zou kunnen gebrui- Zowel het publiek als de overheids instanties worden zich volgens de commissie steeds meer bewust van dit lawaaiporbleem. Slechts waar het lawaai niet aan de bron kan worden beperkt, zal het noodzakelijk zijn de dit lawaaiprobleem. Slechts waar het omgeving te isoleren. Het onderzoek zal onder meer be trekking hebben op het opvangen van rookgassen bij het afvoeren van cokes, op de reiniging daarvan en op de behandeling van afvalwater. Wat de produktie van ruw ijzer be treft zijn er problemen met betrek king tot het stof en de schadelijke afvalpassen die worden voortge bracht door het gebruik van ver scheidene stookoliën en bepaalde ert sen. Bij de staalbedrijven moet het verwijderen van de bruine rook uit zuurstofvormers nog worden verbe terd. De financiële steun van de EG zal in geen geval 75 procent van de di recte kosten van elk project te bo- van gaan. De Europese commissie wijst er nog op dat economische mo tieven in de ijzer- en staalindustrie leiden tot het vormen van maat schappijen die hun investeringen concentreren in grote bedrijven. Als de bestaande plannen worden uitge voerd zullen in de gemeenschap elf staalfabrieken tot stand komen die leder tenminste 4 miljoen ton ruw staal per jaar kunnen produceren. Drie daarvan zullen aan de kust wor den gevestigd. In 1969 waren er nog maar drie van vonden de inhoud van de motie niet ken, van de toestand is natuurlijk dergelijke grote bedrijven. De ten- gaan profiteren van de houding de Arabische olie-producerende lan den is* voor minister Lubbers een open vraag. Hij stelde overigens vast motie. Foot, die zijn eerste ministe- dat het opvoeren van de raffinage- riële rede in het Lagerhuis hield, capaciteit in met Rotterdam i arbeid, Michael Foot, op noodzakelijk mochten blijken. In tussen, zo zei hij, wordt er gewerkt aan een nieuwe wetgeving op het ge bied van lonen en prijzen, op ba sis van vrijwillige afspraken met de vakbonden. dat de Labourregering voorlopig rerende havens al vorig Jaar in gang de anti-inflatiewetgeving is gezet. Wat de Rotterdamse oliepositie be treft merkte Lubbers op: het ziet voortzetten. ernaar uit dat het procentuele aan- Hij liet echter wel uitkomen dat deel niet zal blijven stijgen, zoals dat hij bij de toepassing van de wet gerhuis te vorige Jaren het geval is geweest. minder „onverbiddelijk" zou zijn laag voor leim rapport nr Congres IINGTON (AP) De Ameri- Jistrictsrechter John J. Sirica isteren bepaald dat het ge- de federale grand et worden overgedragen aan ische commissie van het Huis «vaardigden, waar een on- gaande is naar een mogelijk ment van president Nixon. heeft bepaald dat de feite- ïdracht pas over twee dagen tsvinden opdat er protest te- worden aangetekend, verklaarde dat de grand Jury skste aanbeveelt", dat haar i map met bewijsmate- Men is het er algemeen over eens, dat er nog maar twee supermo- gendheden zijn, de Verenigde Staten en de Sowj et-Unie, al heb- t er na zorgvuldige bestude- ben vooral Fransen en Chinezen, i de inhoud van het rapport en in mindere mate Britten en ftuigd ls dat de commissie Japanners er enige moeite mee dit zijn onderzoek niet kan mis- te erkennen. Van de „Grote Twee" tos Siricais Amerika de sterkste. Dit be- verklaarde dat het rapport treft echter vooral de economi- beschuldigende conclusies sche ontwikkeling, want op mili- het velt geen morele of tair gebied liggen de Russen in bnnissen. bepaalde opzichten, vooral wat rapport is een eenvoudige en betreft de conventionele strijd- vereameling van de infor- krachten, voor. Voor Washington ie de grand jury heeft verza- een onaangename waarheid, a niets meer", zo verklaarde In zijn economische ontwikkeling is beschiking Hjkt de bench- d" Sowjet-Unie echter nog achter- bevestigen als zou het verze- gebleven en dit is de voornaamste ipport handelen over Nixon's reden waarom Moskou de relaties it Watergate-affaire. met de Verenigde Staten, die sinds enige Jaren op redelijk peil zijn, zo mogelijk wil verbeteren. Weliswaar blijft het doel bestaan de macht van de Sowjet-Unie en het commu nisme naar Russisch model uit te breiden, maar commerciële en ande- economische belangen maken toch, dat Rusland de Verenigde Staten zo min mogelijk voor het hoofd wil stoten. Rusland heeft wel iswaar de Arabische landen wapens geleverd voor de strijd tegen het stand gebracht door Kissingers poli door Amerika gesteunde Israël er daardoor bijgedragen tot het uitbre ken van de oktober-oorlog, maar he laat de afwikkeling van deze oorlog aan de Verenigde Staten motie in zou trekken, werd duidelijk naarmate de onzekerheid steeg over de kansen 'n meerderheid in het La- een neder- Labourregering had sterk genoeg om eventuele verkiezingen te riskeren. Andere Conservatieve afgevaardigden zou den zich van stemming hebben wil len onthouden, omdat zij tegen een wettelijk geregelde loon- en prijspo litiek zijn. De Labourpartij daar- den waren vanuit hun kiesdistricten naar Londen gereisd om mee te stemmen. Een was vergezeld van een verpleger, een ander kwam per am bulance. Frankrijk, dat zichzelf de afgelopen dens om grote staalfabrieken aan de tijd door zijn anti-Amerikanisme op kusfc te vestigen maakt strengere een zijspoor had gezet. controles tegen vervuiling noortzake- In het kader van het halfjaarlijks 9m toeristenplaatsen topoverleg zullen bondskanselier Willy Brandt en president Georges Pompidou op 4 en 5 april in Bonn bijeen zijn, zo is in Bonn bekendge maakt. Naar in diplomatieke kring wordt verwacht, zal niet alleen wor den gesproken over de eventuele top conferentie in mei van de negen EG- landen, maar ook over de moeilijk heden tussen Europa en de VS. blijft wat dat betreft over, al zal premier Fidel Castro zich onder Russsiche druk mogelijk met zijn grote noorderbuur 1 Kissinger JORK Nederlandse vrou- ten met 76,6 jaar de hoogste tide levensduur ter wereld. Zij Kvolgd door de vrouwen van Wsland, Frankrijk en Rus- gemiddeld op ongeveer 76 rekenen. Dit blijkt uit 110 het demografisch jaarboek name Verenigde Naties dat gisteren van buitenlandse zaken Henry Kis- York is uitgekomen. Bij de singer. %en de kansen op de lang- ^duur het best in Zweden „Imperialisme Jaar. in Nederland, Dene- Noorwegen. IJsland en Is- De traditionele kreten over het de gemiddelde levensduur „Amerikaanse imperialisme" zijn *0 de 70 jaar. Zweden heeft opvallend zwak geworden. De hoop, We sterftecijfer bij kinderen dat door Kissingers prestaties spoe- op duizend geborenen; ge- dig het Suezkanaal heropend zal Finland, Nederland, San kunnen worden van belang voor Latijns-Amerika is als geheel Jaren lang politiek erg verwaarloosd door Washington. Nu echter lijkt daarin enige verandering te komen en Kis singer heeft ook het zuidelijke half- continent tot zijn werkterrein ge maakt. Zijn persoon en vooral zijn levenswijze trekken de „Latijnen" aan en de bereidheid van de Ver enigde Staten om de souvereiniteit over de Panamakanaalzone te laten varen heeft algemeen een goede in druk gemaakt. Bij het overwegen van Amerika's invloed in Zuidoost-Azië denkt men nog allereerst aan Vietnam, waar over door Kissinger ruim een Jaar geleden een akkoord werd gesloten, dat allerminst een succes is gewor den. .Haviken" zagen dit akkoord als een uiting van sussingspolitiek te vergelijken met die van Cham berlain jegens Hitler in München. Kissinger kon, toen hij het akkoord sloot, echter moeilijk anders, want het gros van het Amerikaanse volk had schoon genoeg van de oorlog in Vietnam. de Amerikaanse minister ten niet Het Capitool in Washington, r-ii- koof tiek. De meeste Arabische leiders de plaats waar de wetgevende naai zien geen voordeel meer in slechte macht van de Verenigde Staten De strijd gaa relaties met Amerika. Men moet gehuisvest is. In de loop der jaren evenwel toch constateren, dat de is de macht van de president en De communistische strijders en hun met Verenigde Staten de Arabische sta- zijn adviseurs in feite echter aanhang, die wapens ontvangen hun hand kunnen steeds groter geworden dan die Rusland zetten door het installeren van „be- van het Congres vriende regeringen" die door staats grepen aan de macht worden ge- Noordamerikaanse invloed nog bracht. China (ook al is dat Amerika's nieuwbakken „vriend") hebben niet de hoop op gegeven heel Zuidoost-Azië onder tiegebieden te beschermen. Irak rukt op tegen Koerden BEIROET (AP) Irak heeft gis teren drie legerdivisies met een to taal van 48.000 manschappen in ge reedheid gebracht om op te treden tegen de opstandige Koerdische min derheid in het olierijke noorden. Volgens het Libanese dagblad An Nahar zijn de Iraakse troepen com pleet uitgerust met tank- en helicop- tereenheden. Het blad voegde er ech ter wel aan toe dat het Iraakse le ger pas acties tegen de Koerden zal ondernemen wanneer het ultimatum dat aan Mulla Mustaf Barzani, die aan het hoofd staat van het 20.000 man tellende guerrillaleger PesJ Mergha is gesteld, 26 maart afloopt. Volgens An Nahar is de Iraakse achtste divisie op weg naar de noor delijke provincie Mosul waar de Koerden de grens tussen Irak en Turkije hebben gesloten. Twee ande re legerdivisies hebben koers gezet, naar de steden Erbil en Sulamainya, die midden in Koer dist an liggen. PARIJS (AP) in Argentinië, hebben ontvoerders gisteren de Fransman Yves Boisset losgelaten. Deze 36-Jarige leider van de afdeling productie van de vestiging van Peu geot in Argentinië verkeerde in goe de gezondheid. Boisset was op 28 december ont voerd, waarom eigenlijk weet men in Parijs nog steeds niet. Hij is de eerste Fransman die is ontvoerd in Argentinië, het land, waar men in de vier afgelopen jaren al meer dan 170 mensen heeft gekid napt en losgelden heeft opgestreken van samen ongeveer 35 miljoen dol lar. De Argentijnse politie is van oordeel dat Boisset niet was ontvoerd door "n extremistische politieke beweging maar door een misdadigersbende. - - Amerika zoals veel mensen economisch opzicht hun gezag te brengen. Het huidige het zien: de politieman van de uitgeven Japan Noorwegen. ADVERTENTIE i IAI auto yyi VAN HET JAAR SERVICE EN ONDERHOUD. WEG 33, VOORSCHOTEN. M710-69307 de Russische vloot is zeker een factor in de houding van de Sow jet-Unie. Hoe sterk is echter de invloed van de Verenigde Staten in de Arabi sche landen? Met Egypte ls de ver houding onverwacht verbeterd en de staten, die het olie-embargo tegen Amerika handhaven doen dat meer uit prestige-overwegingen dan uit ?n Wlllen d°en ®elov®J1' een fel anti-Amerikanisme. Aleen olieboycot van Amerika zijn voorko- dienst CIA. Deze CIA is in het Midden-Oosten nergens in staat ge weest door machinaties een Ameri ka welgezind regime aan het be wind te brengen. Dat Sadat van Egypte thans een pro-Amerikaanse politiek volgt is niet het werk van de CIA, die anderzijds ook niet heeft kunnen verhinderen, dat in Libië Gaddafi aan de macht kwam en die macht in handen houdt. Als de macht vande CIA werkelijk zo groot was al sommige sensatiever- de hebben Amerika, dat een eerste klasse mili taire mogendheid is, kan men ech- landen ter niet vergelijken met Engeland Frankrijk tijdens Hitier en wereld die het vrije Westen" be schermt tegen de boze Commu nisten. dor zouden moeilijk zonder actieve gelijk bestaat of passieve steun tussen Amerika geheime af- de oliecrisis verder kolonel Gaddafi blijft CIA Latij ns-Amerika Verschillend hiervan is de situatie dictaturen bij de zuidelijke broeders mogen worden. Nergens hebben de Verenigde Staten nog in dat gebied thans evenmin bezwaar als vroeger. Met haat van deze houding geven zij echter Indonesië brandstof aan de guerrillabewegin- Kijken wij nu naar ons ou gen in diverse landen, al is het deelde Europa, dan zien wij „Yankee-grootkapitaal" daarvan ze- zoveelste maal het ker niet de enige oorzaak. Ook sta- eigenmachtige Frankrijk, dat ten met minder autoritaire of zelfs zijn heil zoekt in democratische regeringen onderhou- ding tegen Ame den nauwe relaties met Washington, landen zoals Engeland die ten dele de factor-Watergate is toch altijd Het Argentinië van Peron dat met grot interne problemen te kampen •>ft, zoekt het niet meer, zoals Anti-vervuiling De Europeefc Commissie, het dagelijks bestuur van EG, gaat ruim 36 miljoen gulden onderzoekprogram- inzake bestrijding van verontrei niging door de ijzer- en staalindus trie. Deze antivervuilingscampagne moet tevens gezondere arbeidsom standigheden in deze tak van indus trie scheppen. Aanslag Drie neo- fascisten, de advocaat Franco Feda, de uitgever zijn der invloed zwakt.. Bij dit alles ontbreekt tot dusver naam, die van Richard Nixon, de Giovanni Ventura en de schoolin- een telle president der Verenigde Staten, z.g. specteur Marco Pozzan zijn gisteren anti-Amerikanisme, zoals de „leider van de vrije wereld", officieel in staat van beschuldiging vas onder Sukarno. Zijn rol in de buitenlandse politiek gesteld wegens de bomaanslag op de sr- van zijn land is zeer klein gewor- Milanese landbouwbank, die in 1969 de den. Die wordt door Kissinger ge- aan zestien mensen het leven kostte, en leid. Het kan zijn, dat Nixon, om De rechter van instructie in Milaan -er de aandacht van de Watergate-af- heeft zijn onderzoek afgerond en zijn steriele hou- faire, af te leiden wel eens streeft conclusies voorgelegd aan de recht- een buitenlands succesje, i andere Brattteli in Moskou De Noorse secundair. Nixon bepaalt het gezicht premier BratteU is gisteren in Mos- de Amerika niet meer en de kou aangekomen voor een bezoek van sentimenten, die vooral in invloed, die de 'Verenigde Staten de „Derde voorheen, in een opzichtige stelling- het neutrale Zweden zo sterk waren hebben, kan slechts week. Hy zal met leiders in het Wereld": Latijns-Amerika. Daar is de name tegen Washington. Alleen Cuba tijdens de Vietnam-oorlog zijn on- aan hem worden toegeschreven. ten dele Kremlin overleg ral« en Europese aangelegenheden.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9