e Nederlandse politiek: risis in e diepte" Een op drie bouw vakkers werkt niet "Eigen verant woordelijkheden voor politici diagnose van medewerkers Leidse universiteit: Joods wereldcongres uitgesteld tot herfst wwaar- osd vee tdekt Algemeen Verbond Bouwbedrijf: rtsen boos over uitstel onderzoek baby's 19 MAART 1974 BINNENLAND PAGINA 7 «nend in de voorjaarszon ziet een enkele onverbeter- onfessionele optimist nog wel eens iets moois groeien letters CDA (initialen voor een vluchtig begrip: tn-democratisch appèl). •then dan dit citaat: „naar alle waarschijnlijkheid komt listelijke eenheidspartij ruimschoots te laat om nog een t aanhang te krijgen. Het wordt nu op zijn best een van sterven in eikaars armen". ADVERTENTIE Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor LEIDSE SPAARBANK luider s zijn opgediept uit een vandaag verschijnt en de "Crisis in de Nederland er. De auteurs werken alle- de Leidse universiteit en zijn doctorandus: Joop van den Henk Molleman (38), ttemschappelijk medewer- ii de muren van hun kamer- het Juridisch instituut te |n. Een knorrig maar onder - id boek en wie Joop van den s columnist van deze krant n - en van de NRC nu weet dat er soms ook wel ids te lachen valt. «ste opmerking uit een ge el hen staat niet in het boek. geoogst op het stoppelveld CDA: "Om te weten wat rakamp er over denkt moet bij degene die hem het de telefoon heeft gehad", ars halen zeer veel over latten het naar eigen zeg- i wetens niet op hun De 226 bladzijden zijn wide analyse, niet slechts merkwaardige vaderlandse bestel en zijn voorgeschie- aar ook van de verzuiling in neen die nog tot in de zes- si hecht op haar fundamen- te staan. Wat voor de le- blijft is verwarring. nr kort, zo zeggen ze, werd de malaise in de eerste plaats wd als een partijcrisis: de de confessionele partijen door de PvdA ging, de i nieuwe partijtjes. Pas le mening door dat er n een crisis in het be- systéém. "We gaan de wor- dieper aanpakken", aldus schrijvers zijn van katholie- i, beiden ook hebben zich af- het vertrouwde erf van hun jeugd. Koudekerker Molleman stond kandi daat voor de PvdA bij de Tweede Ka merverkiezingen en staat nu eerste reserve voor de volksvertegenwoor diging: het wachten is dus op een so cialistische Wilbers die het op het Binnehof niet meer ziet zitten en te rugkeert in de boezem van 't gezin. Van den Berg is ook al PvdA-lid eti staat naar men mag aannemen onverkiesbaar voor de raad van zijn woonplaats Alphen aan den Rijn. Niet verwonderlijk dat vooral de katholieke ontzuiling breed aan dacht krijgt. Van den Berg: "Van or ganisatorische ontzuiling is nog lang geen sprake. Zie de Nijmeegse uni versiteit. Men moet het rijksmodel opleggen of het bijzondere. Niet van twee walletjes eten. Niet allebei te gelijk". Het is een illustratie van wat de auteurs de "IJzeren ring" noe men. Een ring rond het in wezen zwakke beslissingscentrum van rege ring en parlement en gevormd door de veelheid van pressie- en overleg organen organisatorisch verzuild die de dienst willen uitmaken en daar meestal in slagen. Van den Berg hierover: "Het is 'n paradox. Centraliseren en toch Je eigen zaken regelen. Het is een vorm van aanmodderen. Dat heeft een voordeel: je zult je niet snel een buil vallen. Maar het heeft het na deel van de ondoorzichtigheid. En 't laat bovendien mensen in de kou staan die aan die verzuiling geen deel hebben". Molleman noemt twee voorbeelden waarbf) de huidige premier door dit „genationaliseerd particularisme" tracht heen te breken: Van der Stee op Landbouw en dus geen stoottroe- per van het hechte Groene Front, en Vredeling op Defensie, het behan delen van het generaalsconflict en het benoemingsbeleid (Van Lent!) daarbij inbegrepen. Van den Berg voegt daar een der de voorbeeld aan toe, de Machti gingswet: "Wil je tegen de IJzeren links Henk Molleman, rechts Joop ring opturnen dan moet je het kabi net veel machtiging geven, greep op het bedrijfsleven en op groepen die buiten de cao vallen". Over de gedachtenspinsels van de late jaren zestig op staatsrechtelijk gebied schrijven Van den Berg en Molleman betrekkelijk weinig. Ze zeggen er in het gesprek evenmin veel over: "Een aantal veranderin gen is onmiskenbaar nuttig. En dan niet de gekozen minister-president, maar wel een gematigd districten stelsel, wél een politieke herverkave ling, liever in federaties dan in apar te blokken.Molleman"Als het erop aankomt werkt geen enkel sy- steem. De Engelse verkiezingen heb ben ons met de neus op de feiten gedrukt". In de jaren zeventig staat het pri maat van de politiek op de voor grond. Vertaald gaat het volgens de he ren in de naaste toekomst om twee zaken: een structureel aspect, de verdeling van macht en inkomen en een cultureel aspect, de stijl van be slissen. Over dat laatste kunnen em- ployé's van een universiteit, zelfs een tamelijk bedaarde als de Leidse, meepraten. Molleman: "Men bleek onlangs bij de bezetting van een vakraad hier bereid procedures te schenden voor het bereiken van zijn doelen". Hij is daar niet gelukkig mee en signaleert ook risico's bij zijn eigen partij: "Men polariseert maar steeds in categorieën, conservatief-progres- sief. Dat leidt tot fragmentatie. Het idee van de PvdA als actiepartij kan gevaar opleveren dat het teveel ter rein wordt voor actiegroepen." Van den Berg vult aan: "Er ware te denken aan een brede consensüs". Mooi gezegd, maar wat betekent het? Van den Berg: "Men etiketeert te veel op de persoon. De tegenstelling moet niet het startpunt zijn." Haalt met Instemming het artikel aan van Ed van Thijn, fractieleider van de socialisten In de Tweede Kamer, in "Socialisme en Democratie": "Ga om de tafel zitten en kijk hoever je komt. Tegenstellingen oplossen. An- ti-KVP-moties, dat moet je nou net niet doen." Molleman tekent meewa rig aan dat er met de verkiezingen in het vooruitzicht groepen het niet met elkaar in een programcollege kun nen vinden, louter omdat de ene partij de ander niet aanstaat. Het staat helemaal niet vast dat politieke participatie sinds de jaren vijftig is toegenomen, aldus ergens "Crisis in de Nederlandse politiek". Een nogal krasse constatering voor de met allerlei actiegroepen ver trouwde krantenlezer De auteurs blij ken vooral te doelen op de organisa tiegraad van de partijen. Molleman: "Vroeger organiseerden partijen een deel van 't volk. Maar voor de loya liteit bij een KVP-er die afhaakt, komt niets in de plaats." Hij wijst, nu wat gemelijk, op de leden van de PvdA-fractie in de Leidse gemeenteraad die nogal eens in de kantine van het Juridisch In stituut zitten te vergaderen, acade mici onder elkaar. Haakt daar de gewaagde opmerking aan vast dat de arbeidende stand vroeger velen telden die de kans niet hadden ge kregen, maar wel politiek bewust wa ren en dus participeerden en dat nu, met de betere vormingskansen, het aantal politiek geïnteresseerden on der arbeiders is uitgedund, louter omdat ze vaak allang geen arbeider meer zullen zijn. Het brengt het gesprek op de aan staande twee verkiezingen. Van den Berg: "Er is het gevaar van de geringe opkomst. Er is een in getal stijgende groep die het niet meer weet. De 'floating vote' (zwe vende kiezer - red) wordt geschat op 40 procent. Bij provincie en gemeen te komt men misschien helemaal niet meer. Het betekent dat trends naar boven en beneden worden af gekapt. Het werkt gunstig voor de confessionelen. Er is berekend dat 22 procent in de laatste week zijn stem bepaalt. In kamertermen is dat 30 zetels. Het Wiegeleffect? Van den Berg: "Om dikke winst te boeken, moet hij nieuws maken. Dat lijkt de laatste weken wat minder. Waarschijnlijk komt dat mede door de tegenstellingen daar. Maar wat levert die methode duurzaam op? Dat vraag ik me ook af bij Bas de Gaay Fortmann." Molleman: "Kijk, zo'n PvdA is een log apparaat maar gaat door, als er iets tegenzit. Dat geldt ook voor de AR. Maar de PPR? Neem D'66. Van Mierlo knapt af en D'66 stort in. Het boek mag dan volgens de he ren met zekere afstandelijkheid zijn geschreven, het is in het veroordelen van bepaalde recent functionerende politici niet mals. Namen: Schmelzer en vooral Biesheuvel (het fletse AR- paarse omslag van het boekje is een schrale troost). In het voorwoord ge ven beide wetenschapsbeoefenaren hun vooroordelen toe. Mutatis mu tandis geldt voor hen wat ze op blad zij 185 schrijven: "Het geloof in de wetenschap als conflictbeslechter is gedeeltelijk verdwenen. Kroonlid Van Esveld (van de SER H.M.) wordt niet meer primair beschouwd als de ex pert in het arbeidsrecht, maar als 'die WD-er uit Leiden' "Crisis in de Nederlandse Politiek", door J. v. d. Berg en H. Mollemans, uitg. Samsom, Alphen aan den Rijn.) Terlouw (D'66): 1 *77 DEN HAAG D'66 is het gron dig oneens met de PvdA over de verantwoordingsplicht die gekozen vertegenwoordigers aan hun po litieke partijvergadering heb ben. Volgens D'66-fraciteleider Jan Terlouw, gisteravond in Den Haag, is die vertegenwoordiger gekozen door de kiezers en niet door een a-select publiek op een afdelingsvergadering. "Hij handelt onder eigen verant woordelijkheid en legt gewoon verantwoording af bij nieuwe ver kiezingen", aldus Terlouw. Te vens is hij van mening dat de eer ste fase van de spreiding van rijksdiensten van Den Haag naar het noorden des lands en Zuid- Limburg onvermijdelijk is. Vol gens hem is het redelijk dat er wat meer gemeenschapsgeld in de vorm van ambtenarensalarissen in de regio's wordt uitgegeven. Wel had Terlouw kritiek op de manier waarop het spreidingsbeleid wordt uitgevoerd. Het overleg tussen de betrokkenen zal volgens hem be er moeten worden. Staatssecretaris Glastra van Loon van Justitie heeft gister avond op een vergadering van D'66 in Delft aangedrongen op vergroting van de invloed van de kiezer en op versterking van het parlement als controleur van de regering. Beide, zo zette hij uit een, zijn nodig, want de kiezers hebben te weinig invloed op de po litieke samenstelling van de re gering en het parlement kan de regering onvoldoende controleren Hij noemde het huidige rege ringsstelsel nog geen echte de mocratie, maar een vorm van oli garchie. "De formatie van het kabinet Den Uyl heeft een duidelijke breuk doen ontstaan tussen ARP en KVP enerzijds en de CHU an derzijds. Als professor Steenkamp dit slechts een incident noemt, vind ik dat een slap woord". Dit zei gisteravond oud-minister Beernink op een CHU-bijeen- komst in Alblasserdam. Volgens hem zal ter wille van de politie ke duidelijkheid, zo lang het ka binet-Den Uyl blijft, de tot stand koming van een christen-demo- cratiesche partij op landelijk ni veau niet moeten worden gefor ceerd. Wel betreurde Beernink 't dat de KVP inZuid-Holland pogin gen heeft ondernomen om samen met de progressieve partijen tot een afspraak vóór de verkiezingen te komen. Het tweede-kamerlid Berger (DS'70) heeft CHU-fractievoorzit- ter Kruisinga uitgedaagd om te verklaren of de CHU nu tegen het kabinet—Den Uyl is of voor. Aanleiding tot zijn vraag naar duidelijkheid is de "nadrukkelijke keuze" van dr. Kruisinga voor het Christen Democratisch Ap- pl. gesteld tot de herfst. Dit heeft de voorzitter van het Joods wereldcon gres, dr Nahum Goldmann, gisteren NEW YORK De plenaire gadering van het Joodse wereldcon- gres, die van 28 aprütot 6 mei zou york" meegedeeld. 'Tot het worden gehouden in Den Haag, is uit- besloten omdat (ANP) In opdracht van er van Justitie in Utrecht Baarn drie verwaarloosde a een stier uit een schuur en in beslag genomen. De fchtige vaarzen en de stier tot hun buik in hun eigen a de inspeeteur van de Die- terming in Baarn moeten de ®geveer anderhalf Jaar in de- ten schuur van acht bij vijf «gesloten hebben gestaan, andere koeien, die kort gele kt welland zijn gelaten doch tijd in het houten schuur- i gestaan, zijn eveneens in («nomen. tjn in afwachting van even- &koop overgebracht naar de ballen in Utrecht, waar zij el in quarantaine verblij de eigenaar, de fabrieksar- uit Hilversum, is proces 'tpgemaakt. ■to&l verwaarloosde dieren toeval door de inspecteur 'dferenbescherming, de heer J. Hoek ontdekt. heid van het ongebruikelijk grote aantal deelnemers dat dit jaar wordt verwacht. De bestuursraad van het Joods Wereldcongres zal eind april in Zwitserland beraadslagen over nieuwe regelingen die nodig zijn ge worden door dit uitstel. HILVERSUM De Marianne Phi- lipsprijs voor dit Jaar is toegekend en inmiddels uitgereikt aan de schrijver Joop Waasdorp voor zijn bundels "Het naakte leven' en Wel kom in zee. Een eervolle vermel ding is toegekend aan de dichteres C GoltermanVan Dijk voor haar bundel Heimwee op muziek gezet. ADVERTENTIE Als alles volgens plan verloopt zullen acht Britse marine reservisten vandaag in het Brabantse Willemstad per kano arriveren, na hun vertrek 11% dag geleden uit het Zioitserse Chur. Zij zullen dan het wereldrecord "de Rijn afzakken per kano", dat sinds 1961 op naam van een sergeant van de Britse luchtmacht staat, met zes dagen hebben verbeterd. Op de foto zijn zij peddelend op weg naar Nederland via de Rijn in Duits land. DEN HAAG (ANP) Eén op de drie bouwvakkers, eigenlijk meer dan een op de drie, neemt volgens de ge gevens per 31 december J.l. niet ac tief deel aan het produktieproces. Ruim honderdduizend bouwvakkers werkten, door verschillende oorzaken, eind 1973 niet. Dit was meer dan een derde van het totale aantal werkne mers van 275.000 in de bouwvakken. Het Algemeen Verbond Bouw bedrijf noemt dit cijfer in zijn van daag gepubliceerde jaarverslag over 1973 en tekent hierbij aan, dat het zich zorgen maakt over de aan deze ontwikkeling verbonden kosten, die door de bedrijfstak moeten worden opgebracht. Op 31 december waren ruim 30.000 bouwvakkers werk loos, bijna 35.000 waren er ziek en ruim 34.000 waren arbeidsongeschikt en ontvingen een wao-uitkering. Niet alleen de werkgelegenheid in de bouw, ook het aantal ziekte- en tSCHT De huisartsen zijn "tetet het landelijk onderzoek ^fwisselingsstoornis bij pasge- «fs is uitgesteld. Deze die tot zwakzinnigheid leidt, de zevende en de zeven- na de geboorte worden 11 d°or onderzoek van het J* hersenbeschadiging kan dieet worden voorkomen, hndelijk onderzoek zou op "•h van dit Jaar beginnen. >s het uitgesteld tot mei en nu wordt het september. Volgens het ministerie van volksgezondheid is de vertraging te wijten aan de beslom meringen rond de oliecrisis. Daar door kwam het onderzoek veel later dan gepland in de ministerraad. De huisartsen vinden dat er ver wachtingen zijn gewekt die niet waargemaakt kunnen worden. Zij betreuren het uitstellen van het on derzoek vooral vanwege het risico dat kinderen onnodig zwakzinnig worden doordat de stoornis bij hen niet op tijd wordt ontdekt. De stofwisse lingsstoornis komt bij een op de twintigduizend kinderen voor". Het gaat weliswaar niet om grote aan tallen, maar gezien de enorme el lende voor ouders en kinderen is het zaak ieder geval van zwakzinnig heid te voorkomen," zo menen de artsen. Bovendien kost verpleging in een zwakzinnigeninrichting geduren de 35 jaar per patiënt een miljoen gulden. De situatie is nu nog zo dat de oudere om het onderzoek moeten vra gen en het ook moeten betalen. .Bij zonder onredelijk," zeggen de artsen, „aangezien het geld voor het onder zoek er al is". Uitgaande van twee honderdduizend geboorten per jaar worden de kosten van het onderzoek geschat op 1,2 miljoen gulden. Bij het vaststellen van de premie van de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten voor 1974 is er van uitgegaan dat het onderzoek op 1 januari zou beginnen. arbeidsongeschiktheidsgevallen blijft de werkgevers in de bouw redenen tot bezorgdheid geven. Het AVBB vindt, dat er een systeem van ver plichte keuringen moet komen voor bouwvakkers, niet alleen bij de in trede in de bedrijfstak, maar ook door de loop der jaren heen. Veel functies in het bouwbedrijf vragen immers geestelijke en lichamelijke capaciteiten, die niet onderschat mo gen worden. Het AVBB vraagt zich af, of de aandacht van de sociale partners, als het om de niet-actieven ging. zich niet eenzijdig heeft gericht op de categorieën werklozen en ge pensioneerden. In het bouwbedrijf wordt ieder Jaar het aantal invalide bouwvakkers met recht op wao-uitkering zesdui zend groter. Er moet naar de mening van het AVBB gezocht worden naar een antwoord op de vraag, welke omstandigheden hier als fundamen tele oorzaken moeten worden be schouwd. Er zijn aanwijzingen, dat het nodig is vooral aan de positie van de oudere bouwvakkers meer aandacht te schenken. Het AVBB zegt in zijn Jaarverslag verder onder andere dat de vooruit zichten voor de bouw in 1974 niet al te rooskleurig zijn: de woningbouw - produktie zal dit jaar lager zijn dan in 1973 en ook zal de bouwactiviteit in de gebouwensector afnemen. Als de prognoses Juist zijn, zal nog vóór 1981 het kwantitatieve woning tekort in ons land zijn opgeheven en dat zal betekenen, dat de woning markt spoedig een ander beeld zal gaan vertonen, gekenmerkt door een toenemende afhankelijkheid van ver vanging en vernieuwbouw, meer ac cent op kwaliteit en individuele wen sen en een grotere invloed van hu ren en prijzen. Over dit vooruitzicht heeft het AVBB al enige keren over legd met minister Gruijters. Het AVBB heeft daarbij benadrukt, dat er behoefte bestaat aan een nieuw type woningbehoefte-onderzoek. Dit onderzoek zou meer regionaal gericht moeten zijn, rekening moeten hou den met een gedifferentieerde woningbehoefte en regelmatig moe ten worden bijgesteld met de meest recente gegevens. Gruyters wil huurtoeslag in de Bijlmer intrekken AMSTERDAM Minister Gruy ters van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening overweegt harde maatregelen tegen de huurders actie in de Bijlmermeer. In een gesprek met het Bewonerscomité Huurverla- ging Bijlmermeer heeft hij gister middag meegedeeld te overwegen de huursubsidie in te trekken van de bewoners die niet het volledige be drag aan huur overmaken. In het gesprek, dat bedoeld was om het geschil met de bewoners op te lossen, wees de minister er op dat hij pas voor 1975 verbetering kan belo ven: "Dan zal het nieuwe huur- en subsidiebeleid dat wij binnenkort bekend zullen maken pas zijn vruch ten afwerpen". Het bewonerscomité besloot te vol harden in de actie. Reeds meer dan 2000 Bijlmer-bewoners hebben deze maand al minder huur overgemaakt. Het comité rekent er op dat dit aan tal binnen enkele weken met duizend zal stijgen. NU OOK COLA EN UB EEN HEERLIJKE CITRUSDRANK

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7