Yoorliouters boos over gekapte bomen PCBO achter onderwijsmensen, moderamen VVCV is arbiter wisten niets van schoolbouw tegenover hun nieuwe woningei Conflict Boskoopse onderwijzers: PAGINA 4 STREEK 1^1 Willem Chr Nijeboer BeWOl^TS ScIlOOllOOK Foto Jan Holvast VOORHOUT Nadat ze drie jaar op een lommerrijk stuk grond had den gekeken, zien de bewoners van Schoonoord nu uit over kale boom takken een weiland in. Op het ter rein waarop ztf kijken, aan de over zijde van de Haarlemmertrekvaart, zijn tweehonderdtwintig bomen ge kapt, voor de bouw van een katho lieke Technische School. En daar tegen hebben de bewoners van de fraaie woningen tussen de Haarlem mertrekvaart en Schoonoord actie ondernomen. Treurige zaak "Staatsbosbeheer zegt: het is een treurige zaak", zegt mevrouw Ver does. Bij de gemeente hebben ze waarschijnlijk niet eens naar de bo men gekeken, toen er toestemming is verleend voor de bouw van de Ka tholieke Technische School op *t ter rein naast de BNS langs de Haarlem mertrekvaart. Voor het parkeerter rein zijn de meeste bomen gekapt on geveer zeventig procent", meent mevrouw Verdoes. "want daar staan gee-n latten uitgezet". "We willen het graag voor de ver kiezingen in de gemeenteraad be handeld hebben", zegt buurman KeiJ- zer. die even langskomt. In ijltempo hebben ze het omgehakt. En wat we ons afvragen is: worden er nog meer bomen gekapt. Ons inziens is de gemeente in gebreke gebleven, want er is geen kapverbod in de bouwolausule opgenomen. "We hebben helemaal niets tegen de school die er gebouwd wordt", zegt mevrouw Van Gülick, ook een be woonster van één van de fraaie wo ningen langs Schoonoord. Zij heeft gisteren ziek en wel verontwaardigd naar Hilversum gebeld. Bij de VPRO heeft ze gehoor gekregen. Gis termiddag om één uur heeft ze an derhalve minuut VPRO-zendtijd vol- gesproken. Hakhout Op het terrein van de KTS worden drukke voorbereidingen ge- trollen voor de bouw van een Katholieke Technische School. Midden op het bouwterrein een stapel takken, afkomstig van de gekapte bomen. Wat er nog staat zal, omdat de natuurlijke bescherming is verwijderd, ook verdwijnen. De foto onder is anderhalf jaar geleden vanuit de lucht genomen. Toen tvas de rij woningen tussen Schoonoord en de Haarlemmertrekvaart al voltooid. De bomen op het KTS-terrein wachtten toen op het moment van kappen. De foto onder is van KLM-Aerocarto. "Als die bomen ergens anders in Voorhout stonden, waren we even boos geweest", zegt mevrouw M. E. Verdoes-Appelman. De tweehon derdtwintig bomen zijn weg". Echter uit informatie die de Schoonoord-be woners hebben ingewonnen bij Staatsbosbeheer zullen nu ook de an dere bomen op het KTS-terrein moe ten verdwijnen, omdat voor hen de natuuriijke bescherming tegen de zoutaanslag en de zeewind is ver dwenen. "Katwij'k is kaal. Noordwijk is kaal, Noordwijkerhout en dan kom Je in Voorhout, daar is het tenminste nog een beetje bebosd". Naar het zeggen van de bewoners heeft Staatsbosbe heer aangeboden nieuwe aanplant te doen. Zij hebben vrijdag een brief aan alle Voorhoutse raadsleden ver stuurd om van hun ongenoegen blijk te geven. Gisteren is ook een brief aan de gemeenteraad gestuurd, om behandeling in de gemeenteraads vergadering van donderdag mogelijk te maken. BOSKOOP De Protestants Christelijke Bond van Onderwijzend personeel, de PCBO. staat achter de twee onderwijzers van de Boskoopse Ichtusschool, die zich kandidaat heb ben gesteld voor de gemeenteraad. De PCBO vindt het „belachelijk", dat het schoolbestuur de leerkrachten wil beknotten in hun persoonlijke vrijheid. In Nederland zijn volgens de PCBO duizenden onderwijzers die een raadslidmaatschap vervullen. De vereniging voor protestants christelijk onderwijs te Boskoop gaat het verschil van mening dat is ont staan over de uitleg van de arbeids overeenkomst tussen schoolhoofd Koelewijn, onderwijzer Koster en het schoolbestuur voorleggen aan de mo deramen van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs. Die is aangewezen als arbiter in arbeidspro blemen in de acte van aanstelling van de beide personeelsleden van de schoolvereniging. De Boskoopse schoolvereniging heeft •n persbericht gepubliceerd, waarin de motivering staat van de bedrei ging met ontslag van de beide aan staande raadsleden-personeelsleden. „De vervulling van het raadslidmaat schap door een hoofd of onderwijzer kan dan niet los worden gezien van de functie, die de betrokkene in de school vervult. Dit brengt met zich mee, dat door een combinatie van beide functies de „politiek" 'in de 6chool wordt gebracht". Het bestuur vindt dat geen goede zaak vanwege de uiteenlopende politieke richtingen die in de schoolbevolking vertegen woordigd zijn. „Het is een bekend en algemeen aanvaard feit. dat by de huidige ontwikkeling van het onder wijs van het onderwijzend personeel en met name van het hoofd van de school veel wordt gevergd. Een ver dergaande taakverzwaring van hoof den moet in het kader van het lan delijk onderwijsbeleid nog steeds tot de prioriteiten worden gerekend. Het raadslidmaatschap vergt extra tijd en inzet en kan (als nevenfunctie) op den duur schadelijke gevolgen heb ben voor een goede vervulling van de hoofdfunctie als hoofd en onderwij zer. Een goed beleid moet erop ge richt zijn, dat „voorkomen beter is dan genezen". ,In de gegeven situatie (school hoofd Koelewijn is CCP-vertegen- woordiger en onderwijzer Koster is PvdA-kandidaat, red.) kan het goed functioneren van de gezagsverhou ding (hoofd-onderwljzer) binnen de school verstoord worden, wanneer de betrokkenen als raadslid gelet op het verschil van politieke richting bij de bepaling van het gemeentelijk beleid tegenover elkaar komen te staan". „Een goed beleid mag niet uitslui tend worden afgestemd op het con crete geval van de heren Koelewijn en Koster. Zouden zij met goedvin den van het schoolbestuur in de raad zitting nemen, dan kan in de toe komst in andere gevallen deze toe stemming niet worden geweigerd". Deze overwegingen hebben het schoolbestuur doen besluiten Koele wijn en K os eer geen toestemming te geven zitting te nemen in de gemeen teraad, „zoals die na de verkiezing zal zijn samengesteld". Het bestuur is tot die beslissing gekomen op grond van de bepaling, in de aanstellingsacte. Daarin staat: „De benoemde mag geen handel of nering drijven of enig beroep, behal ve het geven van onderwas, uitoefe nen. Hij (Zij) mag geen ambten of bedieningen bekleden, voor zover deze niet zijn van kerkelijke of daarmee gelijk te stellen aard of ge dogen dat te zijnen (haren) huize handel of nering wordt gedreven of enige beroep, behalve het geven van onderwijs Donderdag 7 maart is het besluit door het bestuur en is het de twee betrokken onderwijsmensen monde ling meegedeeld. Direct daarna is de mededeling door het schoolbestuur aan de beide onderwijzers schriftelijk bevestigd. „Met nadruk wil het be stuur erop wijzen", schrijft het schoolbestuur in het perbericht, „dat van een ontsla gaanzegging geen sprake is en dat daarmee evenmin is gedreigd. Integendeel, na inschake ling van de beide landelijke organi saties (Protestants Christelijke Bond van Onderwijzend Personeel en de Besturenraad voor het Protestants Christelijke Onderwijs Nederland) de mogelijkhetaid van nader overelg ge opend. De PCBO heeft intussen ech ter het standpunt ingenomen dat nader overleg slechts mogelijk zou zijn. wanneer het bestuur zich voor af zou conformeren aan hun ziens wijze". Het bestuur zegt in de perspubli catie dat. terwijl overleg nog open stond, „op ongenuanceerde wijze pu bliciteit is gegevn". „Aan het bestuur wordt verweten, dat het ongeveer anderhalf Jaar ge leden bij de aanvaarding van het raadslidmaatschap door de heer Koe lewijn geen bezwaar heeft gemaakt, terwijl het nu heeft gemeend (voor beide heren) de toestemming te moe ten weigeren. Het bestuur is van me ning dat dit verwijt ten onrechte wordt gemaakt. Wanneer een in het verleden gevoerd beleid door nieuwe ontwikkelingen consequenties kan hebben, die aanvankelijk niet waren voorzien, moet men zich op de zaak opnieuw bezinnen en kan een wijzi ging van dat beleid niet alleen nood zakelijk, maar ook gerechtvaardigd zyn". Zowel het schoolbestuur als de onderwijzers wachten op de uitspraak van het moderamen. "Bliksemactie" mensen in nood in Leiderdorp LEIDERDORP Onder auspiciën van de Lionsclub wordt zaterdag 23 maart in Leiderdorp een huis-aan- huis kledinginzamelingsaktie gehou den, ten bate van de stichting „Men sen in Nood". Gesproken kan wor den van een bliksemaktie, omdat in een tijdsbestek van drie uur van 10 uur 's morgens tot 1 uur 's mid dags de gehele gemeente moet wor den afgewerkt. Om een vlotte inzameling te kun nen verwezenlijken vraagt het actie comité de kleding samen te bunde len en klaar te zetten. Geldsmokkel Het ontdekken van een grootscheepse smokkelarij van Tunisch geld naar het buitenland heeft geleid tot tien arrestaties. Meer dan drie miljoen gulden aan Tune- sisch geld was via personeel van twee ambassades het land uitgesmokkeld en terechtgekomen op banken in Frankrijk en Zwitserland "Bij de gemeente spreken ze van een paar bomen en wat hakhout" zeg mevrouw Van Gülick. "Mijn man is zaterdag bezig geweest om alle om gezaagde bomen te meten. Tussen tien en twintig centimeter diameter zijn er honderdzesendertig bomen omgezaagd, twintig tot vijfentwin tig centimeter dik zijn er vijfender tig bomen om gegaan vijfentwintig, tot dertig centimeter vijftien bomen, dertig tot vijfendertig oentimeter vijf bomen omgehakt. Vijfendertig tot veertig ook vijf bomen. Veertig tot vijfenveertig cen timeter diameter zes bomen, vijftig tot vijfenvijftig vijf bomen, vijfen vijftig tot zestig centimeter diame ter drie bomen, vijfenzestig tot ze ventig centimeter twee bomen, ze ventig tot vijfenzeventig één boom. vijfentachtig tot negentig centimeter drie bomen en nog een boom van éénmetertwintig diameter. Dat noemt de gemeente hakhout. "Het stuk land waarop de KTS zal verrijzen was omzoomd door enkele meters brede boomranden. Dat is niet alleen hakhout en wat strui ken. Als ik u vertel dat de vereniging voor milieubeheer in de Bollenstreek, een notabene koninklijk goedgekeur de vereniging, er niet eens van op de hoogte was". Geschrokken Kwaad zijn de bewoners van Schoonoord ook over het feit dat zij toen zU in 1970 hun toen nieuw gebouwde woningen kochten van de gemeente naar hun zeggen nooit te horen hebben gekregen dat er tegen over hun huis een school zou wor den gebouwd. "Terwijl de goedkeu ring ervoor al van 1969 dateerde. Nadat we de brief hebben geschre ven naar de gemeenteraadsleden is de burgemeester gaan kijken. Die is zich rot geschrokken". "Nou geschrokken ben ik niet", zegt burgemeester Stolwijk, "maar ik moet u zeggen, het viel me wel te gen". Waarom, zo vraag je Je af heeft de gemeente van Voorhout toe stemming gegeven voor de bouw van de school, terwijl toch duidelijk moest zijn dat daarvoor een aantal bomen zouden sneuvelen. Wethou der Huigsloot: "Een andere plaats was er niet. Of Je komt op grond waar die bestemming niet op ligt en waarvoor Je ook geen goedkeuring krijgt. Als de stichting (de St. Aloy- sestichting bouwt de school) een an der stuk grond had moeten nemen, had het er misschien helemaal niet ingezeten. De bestemming was er voor op dit terrein. En anders bebou wen op het terrein kon ook niet. Qua planologie is het de beste plaats. Het ligt gunstig aan een verkeersweg. Schrijfmachines buit gemaakt LEIDEN Uit het gemeenschap pelijk Administratiekantoor aan het Stationsplein zijn in het afgelopen weekeinde drie elektrische schrijf machines een handschrij f ma chine en een transistorradio verdwenen. De daders moeten het gebouw va de achterzijde zijn binnengekomen. Zij hebben het gehele kantoor door zocht. Kranten verdwijnen Drie Schot se dagbladen die deel uitmaken van de Beaver book-groep de Scottish Daily Express, de Scottish Sunday Express en de Glasgow Evening Citi zen zullen aan het eind van de maand hun publikatie staken. De Beaverbrook-broep maakte bekend dat zij het over het tweede gedeelte van 1973 een verlies heeft geleden van ruim anderhalf miljoen gulden. Koppensneller Een dolgeworden Deen heeft in de nacht van zondag op maandag ln het wassenbeelden museum in Barcelona koppen laten rollen. De Deen werd door de ge waarschuwde politie gearresteerd toen hij met een koningskroon op het hoofd en een middeleeuwse man tel over de schouders een sabel zwaai, de en tegen de wassen beelden "vochit". Er is veel schade aangericht. POLITIE BERICHTEN KATWIJK KATWIJK Gisteren is Wj j| Katwijkse politie aangifte van diefstal uit een benzined aan de secundaireweg man die met zijn auto stoptej het op zondag gesloten station I deur openstaan en waarschW politie. Uit het Shell-station zijuf tweetal horloges ontvreemd met J totale waarde van bijna hondfl| tig gulden. In een bouwkeet aan de HiKÜ straat is ook ingebroken, verschafte men zich door een b van de muur te trekken. I klauwhamers, twee schoppen electrische boormachine werd! vreemd. Een tuinder in 't Heenfl aangifte van vernieling van tweetal broeikasruiten. Uit <k werd een radio met een waardf' f 180,- gestolen. Verbaasd was een echtpaar $il| Irenestraat, dat bij thuiskom* dertienjarige jongen aantrof to keuken van de woning. De be*« had zijn woning afgeslote» knaap nam de benen, maar 1 door het echtpaar per auto I*1 volgd. De knaap is afgeleverd het bureau van politie aan de W straat. Er was niets vermist en niets vernield, maar wel heeft jongeman dat geprobeerd. Dat ls belangrijk voor een streek school. De school ligt dicht bij een bushalte. Verkeerstechnisch ligt het gunstig. Dan moet je afwegen.en hoe spijtig ook, dan moet je beslis sen. Dan moet er in dit geval het één en ander voor sneuvelen". Ter visie Dat de bewoners het niet hebben kunnen weten ontkent de wethouder. "Dat is niet waar, dat bestrijd ik. Ik moet u eerlijk zeggen dat ik ook nooit iemand van de bewoners van Schoonoord op mijn spreekuur heb gezien". Informatie op het raadhuis van Voorhout leert dat het toen ove rigens al goedgekeurde plan voor de bouw van de KTS in een later sta dium is ingepast in het "Plan Dorp". Voordat het in de gemeenteraad kwam heeft het een maand, van 21 september 1972 tot 21 oktober 1972 VOORHOUT Voorhout werkt, aan de totstandkoming van een cen traal antennesysteem. Voor het be stemmingsplan "Spoorlaan" hebben B. en W. medewerking verkregen, van alle bouwers. Tevens zijn ook de mogelijkheden bekeken of een der gelijk systeem mogelijk is voor de bebouwde kom. De gemeenteraad praat hier donderdag over. op het Voorhoutse raadhuis ter gelegen. Daarna is het in de houtse gemeenteraad vastgesteL. goedkeuring van GS te krijgen h het van 23 februari af opnieuw maand ter visie gelegen. Toen h den de Schoonoordbewoners ben kunnen maken. In beide geval^ door geen van hen gereageerd. "Ik betreur iedere boom die kapt moet worden", zegt wetif Huigsloot. "Maar er zijn sUf dan moet je dingen afwegen j| elkaar. Trouwens de hele conjfl ruimtelijke ordening, die we t gemeente gelukkig hebben raad was er voor.En we i natuurlijk niet gaan doen alsof een groot bos lag hè Op de tribune van Voorhoffl meenteraad zal het donderda druk worden, want veel Schooi bewoners gaan kijken naar d handeling in de raad van hetl terrein. In het Voorhoutse ril verwacht men niet dat de bol worden gestopt of dat er een fl bebouwing zal komen. "Het I heeft al anderhalve ton aan i tectenkosten gekost, en het is b mocratische wijze vastgesteld, f dat is nu niet meer terug te dB en", zegt openbare werken-direfl Philpsen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4