DE WINKEL KOMT NAAR PATIENT Mr. Vrolijk op bezoek in Voorschoten (fftSïJjffK agenda 'V De man-uren van kinderen Middenstandsshow in Leythenrode Raadsleden hielden zich sterk op de vlakte KAPER KRIJGT 50 JAAR GEVANGENIS Multi Media in het LAK Laat middenstanders voorbeeld van Roeleven volgen Tentoonstelling in Beatrixschool 3 PAGINA 2 STAD EN RAND DINSDAG 19 MAART ij LEIDERDORP "Leythenrode" in Leiderdorp is een Jong centrum aan de Hoogmadeseweg, naast het Elisabethziekenhuis, het bestaat on geveer 2 jaar. Het is een verpleeg huis en reaktiveringscentrum, en heeft 'n bewonerspotentieel van on geveer 160 mensen van 16 jaar tot 90. Geneesheer-directeur is dr Bakema. Jarenlang huisarts in Leiderdorp. Als dr. Bakema en z'n jeugdige staf ergens wel een hekel hebben is het wel aan de term "bejaardenhuis", waarvoor "Leythenrode" nog wel eens versleten wordt. Je zou denken dat de staf 'n hekel aan bejaarden had, maar dat is niet zo. De gemiddelde leeftijd in "Ley thenrode" is ongeveer 60 Jaar. dus niet meer piepjong, maar "Leythen rode" heeft er 'n hekel aan in een lie- paald, zielig, hoekje gedrukt te wor den. Daarom staat men open voor be zoekers om op elk willekeurig uur van de dag binnen te lopen om te praten, te dammen, schaken of te kaarten met zomaar bewoners van Leiderdorp die in "Leythenrode" wo- Nu komen die bewoners uit de hele Leidse regio van Zoetermeer tot Hil- legom, zodat ook belangstelling uit die wijde omgeving verwacht mag worden. De "patiënten" van "Ley thenrode", men spreekt liever over "bewoners", vullen een groot deel van de dag met één of meer thera- piën: fysio-, arbeids- en bezigheids therapie. Erg belangrijk is dat de be woners het contact met de buitenwe reld niet verliezen. Vandaar iat con stante "open huis" in "Leythenrode In dat kader van integratie van de "gezonde" buitenstaander met de bewoners van dit verpleeghuis en aan het eind van de Engelendaal in Leiderdorp is er gisteravond een ge beurtenis van start gegaan dat in Nederland nog nooit vertoond is ge weest: Een middenstandsbeurs in een verpleegtehuis. In samenwerking inet de Lions-club Leiderdorp en de School voor Detailhandel is er van 18 tot en met donderdagavond 21 maart onder supervisie van de Lei een schouwspel ontstaan die door iedereen bezocht moet worden. Pri mair is het de bedoeling van deze "mini-Leidato" dat de winkels naar de patiënten gebracht worden. De be woners van "Leythenrode" kunnen op hun gemak de artikelen bekijken die ze vaak alleen op de t.v. of in hun lijfkrant zien. Velen komen praktisch nooit buiten hun tehuis doordat zij zeer moeilijk te been zijn. Secundair komen door deze attractieve mid denstandsshow bewoners en buiten staanders broederlijk door elkaar ge- mixed ook met elkaar aan de praat. "Wat enorm gezellig", fluis terde een bewoner ons in het oor. De Leiderdorpse Middenstanders (on geveer 20. meer plaats was er niet in de Pyramide van "Leythenrode") hebben dan ook hun best gedaan de stands zo gezellig mogelijk te ma ken. Met proeven en testen aan de verschillende stands. Er staat ook 'n tabletteurmachine, die een geluid maakt als bij de kwis "raden maar" die één voor één dropjes perst. Er hangt 'n plattegrond van het nood- eentrum "Winkelhof" dat 1 april van start moet gaan. Er is een schitte rende badpakkenhoek gecreëerd. Fa voriete kinder tv-programma's kun nen op diverse tv-apparaten in kleur bekeken worden. En 'n glaasje rosé proeven met 'n hartig stukje kaas, hoort ook tot de mogelijkheden. Er is om 8 uur ook een rondleiding van enthousiaste heer v. Buuren public- relationsman van "Leythenrode") die het paradepaardje van het ver pleeghuis laat zien: de therapie gang. Hypermodern. Openingstijden van 14.30—17.00 uur en van 19.00— 22.30 uur. RONALD VEEREN Dinsdag Breestraat 19. sociëteit handicapten, 25 uur nam. RIJnsburgerweg 163. spreekuur Bureau voor Levens- en Ge,,..; gen 7.30—8 30 uur nam. Hooigracht 38. spreekuur Stici» Huisvesting Werkende Jongeren, 7] VOORSCHOTEN Voorschoten kreeg gisteren bezoek van mr. M. Vrolijk, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland. Het oriëntatie-bezoek begon om twee uur met een ontvangst op het gemeentehuis. Praethuys. Vrouwenkerkkoort lezing over Parapsychologie, 8 uw- Lakenhal. Oude Singel 28. lezin», het natuunvetenschannHMv van schilderijen. Zuiderkerk. vergadering Ned a ten Vrouwenbond afd. Centrum, Stadhuis Lelden, vergadering nissle StadsontwikkoMv>" n dem Commissie Ali aangelegenheden, 8 1 W oensdag Ten Katestraat, speeltulngebout jaarden sociëteit Humanltas, 3, Geversstraat 65. Oegstgeest. teit voor kamerbewoners en Terwijl de commissaris deel nam aan een vergadering van B. en W. vertrok mevrouw Vrolijk met me vrouw Van der Haar naar het Cul tureel Centrum, waar een gesprek plaats vond met de dames van de Federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening. Het gehele gezelschap bracht een bezoek aan "De Zilver- fabriek", waar Mr. S. A. C. Begeer de gasten rondleidde en o.a. de fijn mechanische afdeling bezichtigd werd. Het bezoek werd afgesloten met een aandenken. Na een rondrit door het dorp en een bezoek aan de sporthal volgde enige ontspanning in het restaurant "De Knip" tijdens de warme maaltijd. Raad 's Avonds kwam de gemeenteraad bijeen voor een buitengewone verga dering. Mevrouw Mr. Bloembergen-Mun ters (WD) sprak over onderwijs en cultuur. Zij wees op het grote bedrag dat aan onderwijs wordt besteed ea meende dat het Nederlands ondeiwijs hoewel duur dei- dan elders, niet beter zou zijn. Mr. Vrolijk was het met haar zienswijze niet eens en ruimde een plaats in voor het mogen aftas ten van de mogelijkheden. Raadslid Marselis <KVP) hield een verhande ling over welzijnszorg en PvdA-er J. Mennema over Nauur- en milieu beheer. De commissaris meende Jat enige raadsleden him proefschrif* hadden uitgeproken en dat daarom de buitengewone raadsvergadering dubbel buitengewoon was geworden. Algemeenheden werden verteld, maar geen specifieke Voorschotense pro blemen. Tot Mr. Goosens (D'66) die sprak over modern bestuur en in spraak burgerij gaf hij de verzeil•- ring dat inspraak een groot goed is en dat hij nog steeds staat achter zijn uitspraken gedaan in de com missie Biesheuvel maar dat de auto- PHILADELPHIA (AP) Een fe derale rechter in de V.S. heeft in Aoger beroep een vliegtuigkaper tot ">0 jaar gevangenisstraf veroordeeld nadat de officier van Justitie uit loofde van generale preventie op n voorbeeldige straf had aangedron- Stadhuls Lelden, vergadering (j missie Onderwijs. 2 uur nan" Commissie Volkshuisvesting e bare Werken, 7.30 uur nam. Antoniuskerk Leiden. vlerin| rig bestaan Kath. Vrouwei Donderdag Breestraat 19, sociëteit voor n) licapten, 2—5 uur nam. Kreatlef Sentrum. Breestraat 8 fensievoorllohting. 25 1 3e Binnenvestgracht, kantine en Leembruggen, ruilavond PhilaM 7.30 uur nam. Geversstraat 65. Oegstgeest. soefi voor kamerbewon Het met levenslang overeenkomend onnis werd door rechter J. William Mtter uitgesproken tegen Michael S. Jreen, een 36-jarige garagebe- liende. die van 12 op 13 Juli 1972 Apotheek Ten toestel van een binnenlandse uchtvaartmaatschapplj met 120 nan aan boord had gekaapt. Van boord van het toestel bevon- len zich 113 passagiers en een ze- /enkoppige bemanning. Green was vorig jaar Juni reeds door een lager hof veroordeeld. missie Economische Zaken, 3.31 Kreatlef Sentrum. Breestraat «4 formatie-avond over CambcJ' Het Voorschotense burgemeesters-echtpaar verwelkomt mr. Vrolijk en zijn echtgenote op de trappen van het Voorschotense raadhuis. - nomie van de gemeente voorop staat Wolters (PCG) over het Voorschoten en niet verwacht kan worden dat hu van vroeger, nu en straks vond Mi provinciaal bestuur een gemeente Vrolijk he>t spijtig dat hij de gehele gaat voorschrijven hoe inspraak en dag nog geen geboren Yoorschote- voorliahing geregeld dient te worden, naar ontmoet had. Mr. Vrolijk is duidelijk een voor- In zijn, algemeen dankwoord wa- stander van openbaarheid. In ant- te beluisteren dat het Mr. Vrolijk ge- woord op de toespraak van De K'ierk speten had niet exakter geïnformeerd te worden door de raadsleden. Alle fracties hadden de afspraak gemaakt de onderwerpen algemeen te behan delen en niet toe te spitsen op Voor schoten. Mennema (PvdA) stelde o.a. dat de mooiste natuurgebieden van (Foto Jan Holvast) Nederland te vinden zijn in Duiven voorde en de Horsten en daarom be waard moeten blijven. Het woord "Leidse Baan werd niet uitgesproken en zo ging het met alle toespraken. De commissaris, die vergezeld werd door Mr. P. Zegwaard, griffier der Staten, kreeg als aandenken het boek "Voorschoten, historische studiën" en de l.p. "Dit is Voorschoten". De offi ciële bijeenkomst werd besloten met een gezellige dronk en een onoffi cieel praatje. LEZERS SCHRIJVEN LEIDEN Op uitnodiging van het LAK geeft de groep Multi Media morgenavond een voorstelling in het LAK-theater. Multi Media, onder leiding van Bart Stuyf houdt het midden tussen modern ballet en be wegingstheater; er wordt veel met reusachtig grote objecten gewerkt. Dit alles op muziek van o.a. Lucia- na Berio en Randy Newman. Het modern ballet Multi Media is o.a. be kend van het optreden bij de her opening van het paleis op de Dam en werd in 1969 door Bart Stuyf ge sticht. Medewerkers zijn Jeanette v. Steen, Djoeke Glas. Frits Jansen, Robert Vos, JFViits Vogel en, Bar Stuyf. In het bericht in deze krant van gisteren over de aanvoer van de eer ste stambonen op de Leidse veiling stond, dat dit zondag was gebeurd Het moest uiteraard maandag zijn. De voorletter van de koper was ook verkeerd. Het was S. v.d. Kwaak. Leiden De avond- nacht en 1 dagsdienst van de apotheken Id Leidse regio wordt van 15 ma«. maart waargenomen door Van D sen. Leiden Apotheek Voorschot Voorschoten en Apotheek Van Bp Smallenbrug Leiderdorp. Tevens tot zaterdag 1 uur n.m. de OegstQ ter Apotheek. Wilhelminapark Oegstgeest geopend. Vormingscentrum Troef 57. maandag, zelf koken, 1 n„ sociale kreatii recht/onrecht Kinderopvang Informatiebureau Kindercentra Lelde: Stationsweg 28. tel. 46861 Geopeci 9.30—12 uur. wo en do 2 vr. 9.30—13 uur Voor weduwen en weduwnaars Nederlandse Vereniging wen en weduwnaars, tel. L bureau: 61112. SOS-dienst SOS-tel. hulpdienst, tel, 0171 25202. Voor allen die li den verkeren dag en na< Dierenhulpdienst. Dojo Lentefeest Een, door Anton Geesink in Japan gewonnen en door hem beschikbaar gestelde bokaal, van enorme afme tingen was de inzet van een judo toernooi voor judoka s van 16-20 j., georganiseerd door de Leidse sport school De Vries. De uitslagen van de strijd in de dojo aan de Uiterstegracht: 1. Sporschool Heeck (Krimpen a/d IJssel) 2. Judokwai Samurai 1 (Leiden) 3. Sporschool Mulder 1 (Den Haag), het tweede team van Judokwai Sa murai werd vijfde. Het team van Samurai 1 bestaande uit Nico Schouten, Rob v. d. Hoorn (beiden van Judoclub Noordwijker- hout), Rob van Musscher, Henk Mast, Wouter Zaaier en Jan Pieter Kloos (allen van Sportschool De Vries uit Leiden) boekten overwinningen op (Mulder 2 (5-1), Tromp (6-0), Mui der 1 (4-2) en speelde in de finale geljjk tegen Heeck 1. Heeok beschikte echter over meer wedstrijdpunten (30-23). En morgenavond wordt het Baha'i nieuwjaar, het feest van de lente gevierd. Op dit vrolijke feest is ieder een van harte welkom. Het begint om 8 uur ten huize van de familie Lagas, die in de De Mey van Streefkerk straat 48 wonen. Op 30 maart is er een informatie avond aan de Oude Singel 26 bij E. Sollognier. Ook om 8 uur. Redaktie Paul Wolfswinkel het college van B. en W. van Leiden wordt zowaar "geopend" met een leerzame spreuk. Niet van de een of andere Griekse wijsgeer of Franse denker. Neen, van wethouder Duy- verman zowaar. Hij zegt: "Bondig in formeren omtrent enige beleidspun ten mag soms enige bevrediging schenken, aansporen tot onverpoosde inspanning voor zo veel dat nog rest te. doet het veel meer." En daar denken alle raadsleden over na. Terecht. Burgerlijke stand van Leiden GEBO us M., zn. vj M. M. P. va B. H. van der Roest Dienstencentrum Noordelnpleln 2b. tel. 404 ne informatie, dag. van Sociale raadsvrouw r Driftstraat 49a; woensdag: 101 Dykstraat 2a en 1630-ï Stadhulsppleln Herenstraat *3 Bondig De informatieve nota voor 1974 Bijdrage: Jan Holvast Amnesty Wij ontvingen het volgende pers bericht van de actiegroep Amnesty International. Zij houden aanstaan de donderdag om 8 uur 's avonds in het clubhuis Westerkwartier een in formatieavond. Tevens zal een film worden vertoond. Zeer waarschijnlijk zal het een leerzame avond worden. Ruilen De ruilclub "Boshuis en Koning ?- kerk" houden gezamenlijk met de vereniging "De Verzamelaar" hun voorjaarsruildag op zaterdag 23 maart in het Antonius Clubhuis van 10 tot 5 uur. Zoals gewoonlijk warden er weer bezoekers uit geheel West-Nederland verwacht, zodat er veel postzegels, munten, lucifermerken, suikerzakjes, sigarenbandjes en prentbriefkaarten van eigenaar zullen verwisselen. Voor de verzamelaars uit Leiden en omgeving is dit een mooie gele genheid om nieuwe contacten te leg gen en door ruiling hun verzame lingen uit te breiden. De entree is anderhalve gulden. De Jeugd krijgt reductie. Even een stukje om de zaken wat recht te zetten. Allereerst wil ik de heer Roeleven gerust stellen. Ktf mag van mij met twee, en als hij z;n heeft met zes auto's rijden. Zelfs dan zal ik niet jaloers of wangunstig wor den. Dit is ook absoluut niet ter zake doende. Het blijft echter een feit dat iemand die een auto heeft wel wat vrijer is om te gaan waar hij wil. Dan nog even het feit dat de bouwondernemers zo snel handelen dat er vaak niet tegen in te gaan is Welnu, er staat nog een boerderij aan het Watertje op het punt te ver dwijnen. Ook deze schijnt aange kocht te zijn door een aannemer (niet Strkvoart) om huizen neer te zetten. Deze boerderij is nog veei mooier genegen dan de reeds verdwe nen boerderij en verhoogt werkelijk het aanzien van het Watertje. Ik heo echter nog geen stukken in de kram gelezen van protesterende midden standers. Dan het feit dat de reeds honderd iaar bestaande zaak van Roeleven zo super goedkoop is. Zou dat soans het gevolg zijn van de aanwezigheid vau zaken zoals de dagmarkt. Het zou wenselijk zijn als wat meer midden standers het voorbeeld van de heer Roeleven zouden volgen. Ik hoop dan ook dat zijn zaak nog vele honderden jaren blijft bestaan. Mevrouw Van der Hoeven- Van Leeuwen Watertje 14 Zoeterwoude Architecten van H. A. Huntelman M. C. Maghielse; Henriëtte Bar- dr. van A. P. Kroes en J. E. Hei- Marlies M. E.. dr. van A. Hofman en E. Plekaar; Michael. M. Overdeve6t en H. Vlsscher; Michael 1 Y. H. ladette. dr. van A W. G. van Egm< hardus M zn. van O. H. M. Bouhuls en A. J. Alders; Remco A., zn. van D. W. Beekman en W. Knünenburg. GEHUWD: C. Braamzeel en A. Platteel; S. J. M. Hoogwegt en A. J. M. Valkhof; W. P. Knol en H. M. Mark. OVERLEDEN: J. Henslng (66) vrouw; J. G. Klijn (88) vrouw; J. Clval (83) man; T! J. A. Jongmans (74) man; K. A. K. Brede- baar onder 26385 Zitting op v van 7.309.30 uur op het ac delweg 4 (bij Hooglandse keft) Koordstudio )-Jarigen Oude I Leiden, tel 44000 Voor ad vleiJ 5 etc. WerkdageD - - - Gezinsverzorging T. Ouwersloot (42) i *1 rig zieken en gezinsverzorging. 45. tel. 49441 Wetswinkeltje adlge by stand. Ac Volkshuls, Apothekersdijk nlngstljden. clinsd woensd. dond, H En dit, beste lezers, is de overbekende en uitermate gulle heer. die naar de naam Pierre van Ostade luistert. Pierre deelt iedere keer de prijzen en prijsjes uit bij de BB-kwis. Een serieuze kandidaat voor het wereldkam pioenschap standwerken. als u het ons vraagt. Pierre was in Leiden om een nieuwe zaak te openen, waar voornamelijk grammofoonplaten worden verkocht. Dat gebeurde middels het drukken op een knop. Pierre in de meterkast dus. Het opmerkelijke van de winkel is, dat men een zwaar accent heeft gelegd op de quadrafonische muziek, in Iekenland beter bekend als: vierkanalenstelsel. De winkel is gevestigd in de Herenstraat 5c. LEIDEN De Prinses Beatrix school aan de Morsweg houdt mor genavond een handenarbeidtentoon- stelling van werk uit de eigen gele deren. Alle kinderen van alle klassen hebben daar, al naar hun mogelijk heden, aan meegedaan. Van zeven tot acht kunnen de ouders en belang stellenden de prestaties in figuurza gen, mozaïek leggen, pitrieten, vlech ten, emailleren en spannen-om-spij kers komen bezichtigen. Van acht tot negen heeft de verkoop plaats van het tentoongestelde. De opbrengst is bestemd voor nog meer handenar- beidmateriaal en voor de "school fondspot". Het onderwijzend personeel van de Beatrixschool hecht zeer veel waarde aan handenarbeid als crea tief spel. Daarvoor worden dan ook heel wat uurtjes uitgetrokken. Het hoofd der school. A. W. Lankhout, zegt daarover: "We leven in een tijd waarin de fantasie vaak ver te zoe ken is. Bijna alles gaat automatisch. Om half zeven knal Je de tv aan en dan begint het stil zitten niets-doen. Als school heb Je een taak om kinde ren te laten ervaren wat ze allemaal zelf kunnen doen en wat voor ple zier daar aan beleefd kan worden. Kijk, rekenen en taal zijn belang rijk, hoor. maar wij vinden dat er nog héél wat meer is". Hier en daar hoor je wel eens fluisteren: wordt er op die Beatrix school nou nog gewerkt in de plichtsbetrachtende betekenis van het woord? Lankhout, met een veder lichte glimlach: "Ja, ja. dat heb ik ook wel eens vernomen. Heus, we zorgen er wel voor dat het evenwicht bewaard blijft. Het gewone werk krijgt de vereiste aandacht. Er wordt 's ochtends keihard aangepakt. Maar we gaan er vanuit dat de boog niet altijd gespannen kan zijn. De middag besteden we vaak aan de creatieve dingen. Als we de gewone schooltaken niet goed deden, zouden we onherroe pelijk achterraken. Maar bij de jaarlijkse Leidse "toets", een meting in de zesde klasse van alle lagere scholen, blijkt daar niets van. Onze aansluitingen op het voortgezet on derwijs zijn ook uitstekend". De handenarbeidtentoonstelling en de daaraan gekoppelde verkoop zijn nodig om de Beatrixschool in staat te stellen nieuw en meer materiaal aan te schaffen. "Dingen als klei. riemleer en kettingen zijn vreselijk duur", zegt Lankhout, "die zijn uit de gewone middelen niet te bekostigen, zeker niet als Je handenarbeid bedrijft op een schaal zoals wij dat doen". Op de tentoonstelling is alles te zien: pronkstukken, hele cn halve misluk kingen. Lankhout: "De tijd is voorbij dat je als school alleen de mooie din gen liet zien. Daar gaat het namelijk niet om". Het bepalen van de prijs van de werkstukken heeft wel eens een kod dig momentje opgeleverd. Een paar jongens die lang en noest bezig wa ren geweest met het vervaardigen van een kleibord met inscriptie, kre gen de vraag voorgelegd wat het wel moest kosten. "Nou, meneer", was het antwoord, "daar zitten heel wat man uurtjes in. En dat moet betaald worden. U kunt er wel dertig gulden voor vragen" LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leldsch Dagblad Witte Singel 1 - LeldS Postbus 54 - Giro 57055 Telefoon directie en adminis"* tie 01710-25041. Telefoon redactie 01710-215" Hoofdredacteur Han Mulder Maandabonnement Kwartaalabonnement f#* Per Post £32* Jaarabonnement i Losse nummers f Abonnementsgelden 01J roof*' betaling te voldoen By autoe* tische overschrijving geen minlstratie- en incassokost® Naöezorging van 18.00—39^' Zaterdag van 16.00—18.00 0 Telefoon 01710—30500

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2