Afwijking van dunne darm bij ca. 13.000 Nederlanders hilips in Helmond aar de moederstad wil niet Eindhoven faiiloft in bezet bedrijf Statenverkiezingen op radio en tv ing Zilveren en toernooi Onderzoek afstoting na niertransplantatie ER WINST OR DAMES- CKEYTEAM GEEN VERBOD OP VERKOOP OVAALTJES Drees: eventueel boycot vliegveld van Beiroet DR. RIEMENS BEGRAVEN Vereniging van coeliakiepatienten in oprichting Hondenpoep (1) Hondenpoep (2) Hondenpoep (3) gjAG 19 MAART 1974 VARIA PAGINA De NOS-tv zal woensdag 27 maart portagewagens worden gebruikt, een maximum aan technische moge- voornamelijk voor verslagen van lijkheden benutten ten behoeve van bijeenkomsten van politieke par- de verslaggeving van de verkiezin- tijen. gen voor de Provinciale Staten. Op De verkiezingsavond begint cm 19.05 zes plaatsen in het land zullen re- uur via Nederland I met de eer ste computer-prognose van het Into- marktonderzoek en eventueel de eer ste uitslagen. Na het NOS-journaal, wordt dan om 20.20 uur de uitzending voortgezet met uitslagen, stembus- commenta- |0ND Als de Helmondse fruckchauffeur Hans van lenburg (19) komende vrij- op het stadhuis zijn ja- -eft aan Ria Sprengers (ook "hij wél met wie hij ge- Want 't is niet naar de receptiezaal dat 't paar na de huwelyksvoltrekking [engers zal zich als een-dags- r een vrijgevochten wijf de bruidsauto zet op haar be snaar de Helmondse Kanaal - iar de bruid zich opnieuw de 29 anderen, die daar se- ^dag 12 maart de kleine fa in philips-Usfa bezetten, voor trouwen twee dagen ik heb bovendien nog een antie daarna opgenomen. ial al die dagen hier op de blijven", zegt Ria Sprengers. zolang de bezetting duurt, istaande man is het hele- me eens". ■üsfa ging maandag zijn ze- I van bezetting in. Verleden maakten de 30 personeels- i27 vrouwen en 3 mannen), N Gisteravond heeft de its gevonden voor de eerste b 't Zilveren Molen toernooi, aar in tegenstelling tot vori- Ti regionaal karakter zal dra loting gaf het volgende re- dag 27 maart: RCL- lensdag 3 april: Lugdunum- Sport, woensdag 10 april: :k Boys, woensdag 17 april n (amat.)-UVS. Evenals vo- het geval was zal bij even- ropacupwedstrijden op tele- Zilveren Molen wedstrijd 1 worden naar de dinsdag- zich meggter van de sombere oude fabriek, waar Philips zijn ultra so nar fabrikage apparaten (üsfa), heeft ondergebracht. Philips had aangekondigd dat de Usfa-tak overgeplaatst zou worden naar moederstad Eindhoven, onge veer 20 kilometer benoorden Hel mond. "Dat is tegen alle beloftes in!" riep men daarop in koor in de fabriek aan de Kanaaldijk. "Philips- Usfa moet hier blijven. Zo is het ons beloofd. Sterker nog: Philips heeft aan Helmond toegezegd dat ze een fabriek voor wel 4 tot 500 man zou bouwen!" In plaats daarvan dus bleek Phi lips "Helmond" te willen opheffen. Reactie van het personeel: bedrijfs bezetting. "We dachten eerst aan een sta king". zegt Annemie Walschots (30), die drie Jaar in dienst is bij Philips, "maar ineens kwam iemand met 't idee van een bezetting, dat zou veel meer effect hebben. Wij hebben toen met ons dertigen gestemd. Twee van ons waren tegen bezetting, maar zitten nu w e 1 mee". Dinsdag 12 maart werden de bazen van de kleine Philipsfabriek naar huis gestuurd. De bezetting was een feit: de bedrijfsruimte werd voor buitenstaanders verboden verklaard (er worden defensie-opdrachten uit gevoerd, zeer geheim en zodoen de) en in het grote voorportaal van het gebouw namen de 27 dames en 3 heren om beurten in groepjes plaats om de vele adhesiebetuigingen in ontvangst te nemen. Alsook om het doel van de bezet ting te verklaren: „Over de hoofden van de betrokken mensen heen nam Philips hier een beslissing, die tot diep in onze gezinnen doorwerkt". „Ook al is Eindhoven zogenaamd maar 20 kilometer van Helmond het gedwongen pendel^p is iets wat voor ons onaanvaardbaar is. Het is een inbreuk op ons leefpatroon. Daar komt bij, dat zes maanden geleden nog meisjes zijn aangenomen met de toezegging, dat Philips in Helmond zou blijven. Toen was er ook nog steeds sprake van de uitbouw tot een Bezetters plegen overleg in de hal. grotere vestiging". „Van de 27 dames hier. zijn er 24 getrouwd. Daarvan zouden er straks ook een paar hun kinderen mee naar Eindhoven moe ten nemen, om te zorgen dat ze op tijd van en naar school komen". De Industriebond-NKV, waar bij alle 30 bezetters georganiseerd zijn, heeft vanaf het begin achter de sectie van het Philips-Usfa-personeel gestaan. Sedert gisteren waarborgt de bond ook de doorbetaling van het loon, nadat Philips de salarisbetaling stop heeft gezet. „We wilden door werken. gewoon," zegt Peter Vriens (54), een van de drie mannelyke per- ELIEU Een krappe over ran 10 op de Belgische doelpunt in de twintigste ran Marga Hagemans 8 Nederlandse dames-elftal de begeerde eerste plaats in *P gebracht. Niemand im- wacht dat Mexico of India ifflende wedstrijden van het i 'in Mandelieu in Zuid- ik' om de wereldbeker het "te elftal in moeilijkheden ten brengen. frste plaats is daarom zo be- t voor de groepswin naar de eindstrijd het 'Hjkst is. In de halve finales [spelen de nummere één uit Po^Jen tegen de nummers ;ie andere poules. Na twee tagen zijn de volgende halve raorspelbaar: Nederland West-Duitsland Bel- tferlandse dames hebben gis- JBH het niveau bereikt dat is voor het sterkste dames- 'D de wereld. De stijd droeg fcrlandse zijde het beeld van ïkerheid, een gevolg van te fcnning. België is door haar *n spelen, altijd een gevaar- tostander voor Nederland ge- 11 lag het kwalitatieve niveau Belgische speelsters een klasse •"dat van Nederland, talpunt van Nederland dat 'de winst bracht, was meer bkje dan het resultaat van lende aanval. Na een straf- sprong de bal na een schot .Bax terug van de Belgische kdigster. Marja Hagemans, de cirkel was binnengeglipt, 'bal op en haar diagonale 'lekende 1—0. oor een voorbeeldige inzet kwaliteitsspel heeft Neder- voorsprong kunnen behou- 'vl heeft Nederland een rust en van andere wedstrijden: IndiaMexico 30. Groep sotiniëFrankrijk 3—0; Oos- -Zwitserland 2—0. UTRECHT Bij sommige nierpa tiënten blijkt een donornier te wor den afgestoten, hoewel de weefselty pering gunstige perspectieven bood of afwezigheid van de bij transplan taties altijd gevreesde afstotingsreac ties. Volgens de internist dr. J. P. H. B. Sybesma uit Utrecht kan deze afsto ting mogelijk worden verklaard om dat de weefseltypering beperkt blijft tot de met witte bloedlichaampjes in het bloed samenhangende afsto tingsfactoren. Dr. Sybesma, die van daag in Utrecht op een onderzoek naar deze en ermee samenhangende verschijnselen is gepromoveerd heeft bij de genoemde afstotingsver schijnselen antistoffen kunnen aantonen die specifiek tegen niercel len waren gericht. Volgens dr. Sy besma betekent dit, dat er sterke aanwijzingen zijn verzameld voor de aanwezigheid van wat hij noemt "nierspecifieke antigenen". Bij niertransplantaties is het niet voldoende de transplantatie chirur gisch perfect uit te voeren. Het li chaam verweert zich heftig tegen vreemde stoffen, die van buiten af in het lichaam trachten in te dringen, zoals bacteriën en virussen. Dit zoge naamde "immuunsysteem" gaat als het ware een strijd aan met de in dringers. Als die strijd niet kan worden ge wonnen, wordt men ziek. Het immuun systeem kan ook vroegere indringers herkennen, als ze weer eens binnen trachten te komen. Hiervan maakt men gebruik bij immunisatie, door een bepaalde ziekteverwekker (bac terie of virus) eerst te doden of te verzwakken en dan bij de mens in te spuiten. soneelsleden. „Maar de directie heeft de sleutels van de kluis, waar de werkopdrachten liggen. We kunnen dus niet doorgaan. Bovendien is een van de installaties defect en Eind hoven weigert om een monteur te sturen. Zodoende zijn nu nog maar vier mensen van ons aan het werk. Staking dus door overmacht." J. Lamers (51), die er net als Vriens 29 dienstjaren bij Philips heeft opzitten, zegt: „Ik ben drie Jaar geleden naar Helmond gestuurd door Philips, naar mijn woonplaats dus. Ik heb in die tijd gemerkt wat DEN HAAG (ANP) Volgens staatssecretaris Hendriks (Volksge zondheid) bestaat er geen aanleiding de verkoop van het ovaaltje te verbieden. Hij heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in ant woord op vragen van de PvdA-ka- merleden mevr. Haas-Berger en mevr. Epema-Brugman. Uit het antwoord blijkt, dat de staatssecretaris het geneeskundig staatstoezicht op de volksgezondheid gevraagd heeft een onderzoek in te stellen naar de vraag of overheids controle op de vraag van betrouw baarheid van deze chemische anti conceptie mogelijk is. Ook zal worden nagegaan of voorschriften gegeven kunnen worden voor de vermelding van de gebruiksaanwijzing op de ver pakking van deze middelen. Vol gens de staatssecretaris kan een ovaaltje nooit honderd procent be scherming bieden, omdat ook andere factoren een rol spelen. ik 26 Jaar lang gemist heb: wat wo nen en werken is. Het is onrecht vaardig om ons dat genot nu weer af te nemen. Vooral omdat Philips heeft beloofd om Helmond werkgele genheid te verschaffen. De confectie- ateliers hier in de stad staan ook al op springen. HILVERSUM 'ANP) Dr. W. Drees Jr., fractieleider van DS'70 in de Tweede Kamer, is voorstander van het instellen van een boycot te gen de luchthaven van Beiroet, als de Libanese autoriteiten de komende maanden niet voldoende maatrege len tegen kapingen van vliegtuigen op deze luchthaven door Palestijnse verzetsorganisaties nemen. Dr. Drees zei dit gisteravond in het NOS-radioprogramma 'Vrijspraak'. 'Als de Libanese autoriteiten in ge breke blijven, dan meen ik, dat het onmogelijk wordt om de Libanese luchthaven nog aan te doen', zo zei de heer Drees. Naar zijn mening be hoeft een eventuele boycot tegen het vliegveld van Beiroet niet uitsluitend van Nederland en de KLM uit te gaan. Zij kan door de Westeuropese lan den en Amerika en Japan gezamen lijk worden ingesteld. De TROS-radio heeft gisteravond opnamen gemaakt v°n het concert, dat Ella Fitzgerald in Rotterdam gaf De eigen opname, geproduceerd en gepresenteerd door Piet Daalhuisen is in de nacht van donderdag op vrij dag tussen 24.10 en 01.00 uur in ste reo via Hilversum te beluisteren. Dit in het programma "Jazz-Sir". LEIDEN Op Rhijnhof in Leiden is gistermiddag onder bijzonder grote belangstelling begraven dr J. Rie- mens. met zijn 99 jaar de oudste do minee van Nederland. Tot het eind van zijn leven was deze hervormde emeritus nog actief; hij leidde in Zeist bijbelkringen voor bejaarden en deed ziekenbezoek. Voordien heeft hij een vooraan staande plaats ingenomen in het ker kelijke leven. Geboren in de pastorie t Driebergen, was hij predikant in Hoogland 1901, Dedemsvaart 1908 en Leiden van 1917 tot 1944. Na zijn emeritaat verrichtte hij nog vele hulpdiensten. Van zijn functies noemen we die van president van het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland, voor zitter van de commissie voor de ge zangenbundel van 1938. lid van de naoorlogse psalmberijmingscommis sie, bestuurslid van Kerk en Vrede, hoofdredacteur van het weekblad. Pniël, redateur van De Protestant, hoofdbestuurslid van de Nederlandse Zendingsvereniging Tijdens de herdenkingsdienst werd gezongen door het christelijk koor 'Ex Animo", waarvan dr, Rlemens ere-voorzitter was. Onder de vele aanwezigen was ook burgemeester Vis van Leiden. Scholten (CH) in Leiden LEIDEN In het kader van de Provinciale Statenverkiezingen orga niseert het bestuur van de C.H.- Statenkring Leiden een propaganda bijeenkomst in de Zuiderkerk in Lei den a.s. donderdagavond om 8 uur. Het Tweede-Kamer-lid voor de C.H. U W. Scholten zal de aotuele politie ke situatie bespreken. Sleutelstad- wandeltocht LEIDEN Tijdens het weekend kon men voor de veertiende keer de Sleutelstad-wandeltoch lopen. De Leidse Wandelsportvereniging "Wil len Is Kunnen" had enkele aardige routes uitgezet, waarbij de kleinere afstanden door de Leidse Hout gin gen. en de route van veertig kilome ter naar Noordwijk, waarvan vijf ki- lomeer liep door de boswachterij Noordwijk. In totaal waren er 630 deelnemers, van wie 104 de veertig kilometer lie pen. Vorig jaar waren deze aantallen respectievelijk 550 en 81. De medische verzorging was in handen van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Ver. EHBO. Dat de wandeltochten veel succes hebben blijkt niet alleen uit het stij gend aantal deelnemers maar ook uit de deelname van verenigingen uit Groesbeek, Rotterdam, Wassenaar en Leiden. In totaal waren er meer dan tien groepen, waarvan sommigen twee dagen liepen. Als beloning kre gen de wandelaars een medaille met een afbeelding van de Lodewykskerk. J. P. Woordes, secretaris van de Wandelkring Leiden, vertelde dat de boswachterij Noordwijk een zeer mooi natuurgebied is en heeft plan nen om daar volgend Jaar enkele korte tochten, vijf tot vijftien kilo meter, te organiseren. Gezien het en thousiasme van de deelnemers lijkt dat een veelbelovend plan. De NOS-radio brengt die avond een speciaal verkiezingsprogramma via Hilversum I van 19.00 tot na 24.00 uur, als de einduitslag bekend is. PPR op fiets door bollenstreek naar Leiden LEIDEN Samen met de actiecentra van de bollenstreek organiseert het actiecentrum Leiden a.s. zaterdag een demon stratieve fietstocht door de bol lenstreek. Gestart zal worden in Hillegom en Noordwijkerhout. De groep uit Hillegom, die aan gevoerd wordt door een kandi daat-statenlid, rijdt via Lisse en Sassenheim naar Warmond. Op het pleintje bij galerie „t Hoek je bij de Pomp" zal de groep die via Noordwijk, Katwijk en Rynsburg is gekomen, zich by de eerste groep aansluiten. De Leidenaars vertrekken om half één vanaf het station. Ieder wordt verzocht op eigen manier kenbaar te maken dat het hier gaat om een fietstocht van de PPR. Bovendien zal een bak fiets met allerlei propagandama teriaal de stoet aanvoeren. In Warmond wordt een kleine ver kiezingsbijeenkomst in de open lucht gehouden. Daarna stapt iedereen weer op de fiets om het eindpunt van de tocht, de Haar lemmerstraat bij de Hartebrug- kerk. te bereiken. Hier zal een bandje van middelbare scholie ren de fietsers opwachten en hen bij het zingen van ver- rciezingsliederen begeleiden. LEIDEN Ongeveer 1 3.000 Nederlanders lijden aan coe- liakie, een vermoedelijk ergelijke afwijking van de dunne darm (zich manifesterend bij één op de duizend ge boorten) die op oudere leeftijd tot zeer ernstige ziekten kan leiden. Alleen wanneer coeliakie op zeer jonge leeftijd wordt onderkend, kunnen de gevolgen ervan op latere leef tijd worden voorkomen door goed aangepaste en gecontro leerde voedingsgewoonten. In Nederland is op het gebied van deze afwijking veel basisonderzoek verricht. En dat is ook de reden waarom coeliakie (ten tweede male, de eerste keer in 1969 te Londen) on derwerp van gesprek uitmaakt tijdens een tot 22 maart durend congres in de Leeuwenhorst te Noordwijkerhout, dat vandaag is begonnen e: door ongeveer 150 medici mici wordt deelgenomen. TARWE-E1W1T Het ziektebeeld coeliakie is allang be kend en ook de aantasting van de darm is al vroeg beschreven. De wer kelijke oorzaak werd echter pas in de oorlog ontdekt door de Haagse kin derarts Dicke. die patiënten beur bioche- worden door de veranderde voedings gewoonten gedurende de oorlogsjaren waarby geen tarwe in de voeding voorkwam. Nader onderzoek toonde aan dat het in tarwe aanwezige eiwit voor coelia- kiepatiënten giftig was. En inmddels zyn er aanwijzingen dat slechts één van de vele eiwitbestanddelen die in tarwe voorkomen, de darmbeschadi ging zou 'veroorzaken. By coeliakie worden via het darm kanaal essentiële bestanddelen die in het voedsel worden aangedragen zeer geleidelyk uitgescheiden. De sympto men zyn o.a. diarrhee en groeistoor nissen. Hoewel niet vast staat dat coeliakie 'u erfelyke ziekte is, kannen erfelijk heidsfactoren wel een rol spelen. Het is by voorbeeld gebleken dat in som mige families deze ziekte veelvuldlger voorkomt dan in andere. In geïso leerde gebieden biyikt de frequentie hoog te zyn; zo werd in Ierland in een bepaald gebied ontdekt dat 1 op de 400 inwoners aan coeliakie leek. Voor Europa worden getallen ge noemd die liggen tussen 1 op 800 en 1 op 2000. Weliswaar kan de overerving van coeliakie gedeeltelyk worden gevolgd, maar de moeilykheid is dat deze af- wyking hierdoor vaak niet wordt her kend. En dit betekent dat een groot aantal Nederlanders met maag. en darmstoornissen niet van de werke- lyke oorzaken op de hoogte is. Als kan worden aangetoond dat slechts één van de eiwitbestanddelen in tarwe voor de darm beschadiging veirantwoordeiyk is, zou door kruising en teeltselectie met tarwe een ras kunnen worden verkregen waarin het giftige bestanddeel niet voorkomt. Voorlopig zyn coeliakiepatiënten ech ter aangewezen op een tarwevry deet, waar by het volgens prof. dr. A. J. Ch. Haeckx, die is verbonden aan de afdeling gastro-enterologie van het Academisch Ziekenhuis in Leiden, een kwestie is van „alles of niets". „Zelfs zeer kleine hoeveelhe den tarwe kunnen de darm beschadi gen". BELANGEN Een streng dieet, zo wordt inmiddels algemeen aangenomen, maakt de maatschappelyke positie van degeen die het moet ondergaan er niet ge- makkelyker op. Een coeliakiepatiënt die 't noodzakelykerwys zonder tar we moet stellen, zal by voorbeeld minder gemakkelijk buitenshuis gaan eten en zal waarschynlyk ook op zyn vakantie op allerlei moeilykheden stuiten. Deze factoren zyn nauw verbonden met de belangen van de patiënt. En vandaar dat men in Nederland, even als in Engeland en vele andere lan den, willen komen tot de oprichting van een vereniging waarin coeliakie patiënten elkaar kunnen ontmoeten, gegevens kunnen uitwisselen, bak- keryen kimmen benaderen etc. Een dergelyke vereniging, die nu nog al leen bestaat met de toevoeging i.o. (in oprichting), zal na afloop van het congres in Noordwykerhout wor den opgericht. De vereniging weet, zich gesteund van een adviesgroep van deskundigen die voor (maatschappelyke en medische) begeleiding kan zorgen, terwyl er in middels over het gehele land opvang centra bestaan (Leiden, Utrecht, Ny- megen, Groningen, Amsterdam en Rotterdam) waar de coeliakiepatiënt met zyn problemen terecht kan. Er zou evenwel ook „extern" het een en ander kunnen worden gedaan om het leven van de coeliakiepatiënt wat draaghjker te maken. Prof. Haeckx denkt daarby aan de industrieën die gezamenlijk tot een afspraak zouden kunnen komen om volkomen tarwe vry voedsel te maken (b.v. boekwijt- brood). De industrieën zouden ge- zamenlyk kunnen „poolen" en de produktie van tarwevry voedsel (uit overwegingen van nauwkeurigheid) aan één of twee bedryven kunnen overlaten. De vereniging van coeliakiepatiënten kan daarin een belangryke functie vervulllen, omdat zy de noodzaak van een produktie van tarwevry voedsel door alleen al haar ledenbestand zal kunnen aantonen. Het secretariaat van deze vereniging in oprichting be rust op dit moment by mevrouw J. Janssen-Laros, Afrikalaan 1 in Utrecht. LEZERS SCHRIJVEN Naar aanleiding van het ingezonden stuk over vervuiling door honden zou ik met het gezegde "verbeter de wereld en begin bij Je zelf" iets willen opmerken over vervuiling door mensen. De mens met verstand ver vuilt de stad met allerlei rotzooi, die hij kwijt wil. Rijwielonderdelen enz. waarover men 's avonds struikelt. Laat de heer Kanbier eens de Ho ge Rijndijk en omgeving bekijken, waar rotzooi als bakjes met mayonai se over de straat wordt geslingerd, hoewel er afvalbakken staan. Wat kan men van de overheid ver langen? Men kan inbraken en ver nielingen niet eens de baas, door personeelsgebrek. Wanneer men 'n ruit ziet vernielen, durft men niet eens in te grijpen, uit angst voor re vanche. We zijn al aardig op weg naar vernietiging. Honden vergifti gen, geen kinderen meer, geen groen alleen oecouoionken.Dat is het einde, heer Kanbier. J. SLEIJSER Rijndijkstraat 66 Leiden. Ik wil even reageren op het stuk je van de heer J. Kanbier in de krant van donderdag 14 maart, be treffende het probleem hondenpoep. Wat de boetes betreft ben ik het eens met de heer Kanbier, niaar vergiftigd voedsel gooien gaat te ver. Begrijp wel dat de meeste hon den aan een lijn lopen en de eige naars vaak te bereord zijn om een eindje te lopen, zodat het niet op trottoir gebeurt. Reëel zou zijn de eigenaars te straffen, maar eigen rechter spelen, is nog steeds verboden (ook wat die ren betreft). Als mijn buurman steeds zijn auto op het trottoir zet iwat niet vies is, maar wel hinder lijk), sla ik hem ook zijn hersens niet in, om van vergiftigen maar niet te spreken. L. KRIEK Briljantstraat 86 Alphen. Dat de heer Kanbier van de Zoe- terwoudsesingel niet zo dol is op stra ten, die met hondenpoep bezaaid zijn kan ik me heel goed voorstellen. Ik zelf vind het ook niet prettig, wan neer ik om de haverklap uitglij over een drol. Maar zouden we nu echt maatregelen als 150 gulden boete te gen foutpoepers moeten gaan ne men, terwijl men ongestraft zijn auto op het trottoir kan parkeren daar mee veel meer ruimte innemend, waar je als voetganger "over heen moet stappen". Ik geloof dat men er goed aan zou doen eerst deze laatste uitwas effectief te bestrijden. Laten we toch vooral de zaken in hun Juis te proporties zien. Uiteindelijk heb ik liever een vers geurende drol voor mijn huis dan dat mijn deur ge barricadeerd wordt door een stin kende automobiel. H. VAN INGEN Hooglandsekerkkoorsteeg 4

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11