'Kan men in Zoeterwoude wetten en voorschriften aan zijn laars lappen?' 1 "HOU ZE IN DE PEILING" zgenck Brief van raadslid Straver aan BenW Gaande en komende predikanten in Leiden STAD EN RAND MAANDAG 18 MAARt ZOETERWOUDE De zaak van de vestiging van een dag- markt aan de Keerweer in Zoeterwoude blijft de gemoederen in Zoeterwoude bezighouden. Elke keer als een van de betrok ken partijen een nieuw en ander licht op de "zaak" laat schijnen komt de discussie weer op gang. Het bericht in het Leidsch Dagblad van zaterdag ("SIVO wenst orde op zaken"), waarin een aan de Zoeterwoudse gemeenteraad gerichte brief van het bouwbureau werd gepubliceerd, was aanleiding voor weer een brief aan het college van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Zoeterwoude. C. M. J. Straver, nu nog raadslid van de Vrije Lijst, heeft een aantal vragen aan het College op schrift gesteld. Vragen, waarvan hij zegt te hopen dat het college die in de open bare vergadering van de raad op 28 maart 1974 zal "kunnen en willen" beantwoorden. De brief, waarvan af schriften zijn verzonden aan alle raadsleden, SIVO b.v., de pers en de besturen van de plaatselijk politieke partijen luidt: Is uw college met mij van mening dat de weerlegging van de beschul diging aan het adres van SIVO b.v. te Zoeterwoude door dit bedrijf geen afbreuk doet aan zijn persoonlijke verantwoordelijkheid ten aanzien van de verhuur van bedrijfshallen aan de Keerweer? Het was de verhuurder bekend, dat dat zou leiden tot een gebruik dat niet in overeenstemming is met het genomen voorbereid ingsbesl uil, op basis waarvan de verhuurder een verklaring van het College van Ge deputeerde Staten van "geen be zwaar" kon worden verkregen, welke verklaring in dit geval mijns inzien*, ten onrechte werd verleend. Al neemt een huurder alle verant woordelijkheid op zich, dan blijtt de verhuurder verantwoordelijk voor het nem in eigendom zijnde pand, dat ge bouwd is o peen ontheffing waardoor de verhuurder niet het recht heeft om een detailhandel te beginnen. Verder wil ik uw College wagen wie uitmaakt waai*, wanneer en hoe het in het persbericht bedoelde "win kelcentrum" tot stand komt binnen deze gemeente. Verder wijs ik U op het feit dat ik, als gemeenteraadslid tot op heden nimmer enige infor matie betreffende bedoeld winkel centrum uwerzijds heb verkregen, be houdens de mededeling van de voor zitter van de commissie openbare werken dat de grond van het winkel centrum reeds eind oktober 1973 aan het betrokken bouwbureau SIVO te koop is aangeboden. Is het College ook met mij van mening dat dit alles geschiedt in strijd met de wet. met de opzet van het plan, de verleende goedkeuring en niet in de laatste plaats rekening houdende met ethische waarden en normen van burgerlijk fatsoen? Zijn er al toezeggingen gedaan zonder hierover de raad te hebben gehoord of gekend? Moet uit deze gang van zaken wor den afgeleid dat uw College zich reeds bij het bestaande misbruin heeft neergelegd en niet meer over weegt verdiere stappen te nemen? Verder neem ik het SIVO b.v. ui terst kwalijk dat zij aan de pers me dedeling doet over en uit een brief gericht aan de raad voordat uw Col lege in de gelegenheid is deze te verspreiden onder uw raadsleden. Daarom zou ik gaarne het postmerk- datum van deze brief van u ver- Kan men in Zoeterwoude alle wet ten en voorschriften aan z'n laars lappen en meent men met geld alles wat krom is recht te maken? Is uw College bereid om onmid- delijk, met alle haar ter beschikking staande middelen, ongeacht de daar aan verbonden consequenties, een einde te maken aan deze praktijken, die spotten met alle op dit gebied bestaande normen, en derhalve voor een zichzelf respecterend bestuur eenvoudigweg niet langer meer aan vaardbaar zijn? Budowedstrijden en demonstratie LEIDEN Afgelopen zaterdag or ganiseerde sportschool "v.d. Luit" Taekwon-do wedstrijden waar onder belangstelling van vele toeschouwers de volgende resultaten uit de "bus" kwamen; Jeugd tot 40 kg: 1. John Kwant. Koster, 2. Michel Visser. Kos ter, 3. P. Haas, Stoker. Jeugd tot 60 kg. 1. B. Looye, Stoker 2. Peter Hes- kes, Stoker. 3. Robert Hagman, Kos ter. Senioren tot 60 kg: 1. Ruud van Oyen, v.d. Luit, 2. Willem Pors, Kos ter, 3. Herman Harteveld, v.d. Luit. Tot 70 kg: 1. Edwars Lemmens, Kos ter, 2. Willem Pasma, v.d. Luit, 3-ge- deelde Wout Vylbrief, Hans van Rijn beiden Van der Luit. Tot 80 kg: 1. Chan, Koster, 2. Pierre Kuyvenho- ven, v.d. Luit, 3. Moritz, Fortens. Bo ven de 80 kg: 1. Nico Verlint, Koster, 2. Leo Leurink, v.d. Luit, 3. Olivari, Fortens. Alle cat.: 1. Olivari, Fortens 2. Leo Leurink, v.d. Luit, 3. John Ton. Koster. Des avonds gehouden demonstra ties van Budosporten werd geopend door Aad van der Luit, welke het Na- ge no kata - een subliem staaltje judo techniek - "liep" samen met Guus Jansen. Diezelfde Aad van der Luit was 't die als eerste met het breken van planken met handen en voeten begon, wat aanleiding was tot allerlei ander breekwerk waarbij het niet hoog of ver genoeg kon zijn. Jan Willem Stoker, Lowie Fortens, Aad van der Luit, en vele anderen schopten en sloegen, dakpannen, ste nen en planken aan diggen - wat al lemaal erg spectaculair was. Na de pauze was het - alweer - Aad van der Luit die zijn kundigheid bewees door ook van het jiu jitsu een deel voor zijn rekening te ne men, waarna de gebroeders Jansen elkaar te lijf gingen met een schroe- vedraaier, een stuk touw, en een stok. Of het allemaal niet genoeg was, lieten Stoker en Fortens een Kobudo demonstratie zien, wat inhield dat Stoker werd aangevallen met een le vensgroot en scherp Samuraizwaard, W D-er Brainich BROMFIETSER OVERLEDEN LEIDEN De 69-jarige Leide- naar T. J. A. Roest, die woensdag middag Jl. met zijn bromfiets bij het oversteken van de Voorschoterweg door een auto werd geschept, is in het afgelopen weekeinde aan zijn verwondingen bezweken. De brom fietser, die in botsing met de auto kwam toen hij de Rooseveltstraat uit reed, kreeg behalve een been breuk een schedelbasisfractuur. Hij overleed zaterdagavond in het Aca demisch Ziekenhuis. Motorsport De Fin Heikki Mikkola heeft gisteren in St. Antho- nis de internationale motorcross der Azen (tot 500 cc) gewonnen. Hij verzamelde met zijn Husqvarna in de drie manches 78 punten, vijf punten meer dan de Nederlander Frans Sig- mans. die met Yamaha tweede werd. Als derde eindigde de Westduitser Adolf Weil (Maico, 67). welke aanvallen hij pareerde met twee door middel van een touwtje aan elkaar verbonden stokjes. Aan het eind van deze erg Interes sante avond ontving Aad van der Luit uit handen van zijn leraar Sto ker een Samuraizwaard naar Ja pans gebruik voor de beste leerling - wat hem zichtbaar ontroerde. LEIDERDORP "De VVD kan ül de provincie en in een gemeente ze ker met bijvoorbeeld de PvdA sa menwerken, maar als marineman moet ik toch zeggen: "Houdt ze in de peiling. Krijgen zij namelijk "macht, dan wordt de democratie op een wijze toegepast, die naar mijn mening bedenkelijk weinig meer met dit begrip te maken heeft". Aan het woord de nieuwkomer in de Leiderdorpse politiek, marineofficier en docent aan de marinestafschool te Den Haag, de heer C. H. E. Brai nich von Brainich-Felth. Hij is reeds 'n paar maanden in de Leiderdorp- se gemeenteraad opgenomen als op volger van Van Roijen in de VVD- fractie. Bij "vriend en vijand" heeft zijn optreden in de raad al een se rieuze indruk gemaakt en op de ver kiezingslijst staat hij nummer twee achter lijsttrekker, wethouder mevr. Tichler. Fractievoorzitter ir. PoeLs komt niet meer terug in de Raad, zo dat de heer Brainich kans maakt, fraciteleider te worden. De 40-jarige, in Soerabaja gebo ren, "marineklant" onderschrijft vol ledig de liberale beginselen: "vrij heid van de één niet ten koste van de ander. Verdraagzaamheid, demo cratie is meer dan "de helft plus één" maakt het uit. Sociale gerech tigheid, helpen waar burger of groep het niet alleen kan". Hij vindt dat in de verkiezingscam pagne de verschillende tegenstellin gen tussen de partijen te vaak wor den benadrukt .Dit draagt wel bij tot duidelijkheid, maar Brainich vindt het toch jammer dat de schijnwer per niet méér wordt gericht op za ken, waarover men het wel eens is en waarbij men zou kunnen samen werken. Als voorbeeld noemt hij het pakket van maatregelen en Initia tieven voor het milieubeheer dat op gemeentelijk niveau in Leiderdorp 'n goede mogelijkheid tot samenwerking biedt met de PvdA. De heer Brainich vertelde in het po litiek café afgelopen donderdag hij vierde toen ook z'n verjaardag dat 'ie er wel zin in had in het raadswerk. Een aantal belangrijke zaken in de nieuwe zittingsperiode, vindt hijhet komen tot een efficiënt en slagvaardig beleid met een mid dellange termijnplanning. Er moe- ton prioriteiten worden gesteld, bij beslissingen die geld kosten moeten alle mogelijkheden en consequenties niet alleen bekend maar ook voor ieder zichtbaar zijn. Beslist de ge meenteraad voor A, dan is er voor lopig geen geld voor B. Dat is ook openheid en duidelijkheid. Verder vindt hij belangrijk het realiseren van een modern, lokaal gericht, winkelcentrum; de uitvoe ring van de plannen "De Bloemerd" (sportveldencomplex)een subsi- die-beleid, waarbij bekeken wordt of de direct belanghebbenden zelf een sociaal rechtvaardige bijdrage leve ren; het blijven zoeken en proberen iedere inwoner bij de gemeente te betrekken. Hij is jarenlang onder zeebootcommandant geweest, precies zoals ex-premier de Jong; "ook in de gemeentepolitiek kom je ze tegen". R.V. Motorsport Giacomo Agostini, voor het eerst in Italië rijdend op Yamaha, heeft zondag met over macht de grote prys van Modena in de halve-literklasse gewonnen. Agos tini reed 77 km in 36 minuten 26.08 seconden. V LEIDEN Je woont in de Mezenstraat (vlak bij de An- nakliniek) en op een goede dag zie je plotseling dat er een gat in de weg is. Waar- schijnlijk door het regelma tig denderen van zware vrachtauto's. Je ziet het even aan, maar vindt het toch maar beter om een een sein tje aan de gemeente te geven. Goed, die komt eens kijken, zet een onduidelijk hekje neer en meldt "binnenkort" nog eens terug te komen. Je wacht en wacht, maar wie er ook komt. meneer gemeente in elk geval niet. Weer richting stadhuis. Weer melding maken van het gat. En erbij vertellen dat het voor de ziekenauto's die naar de Annakliniek moeten ook geen pretje is om telkenmale maar weer om te rijden. Me neer gemeente vertelt dat het veel te druk is met allerhande klussen, dat het toch wel even duurt, maar dat-ie zal komen. Moedeloze bewoner tjes hebben toen het hekje "duidelijker" gemaakt door er een grote paal achter te zet ten en die aan te kleden. Een goed idee, dunkt ons. Zal het morgen weer normaal zijn? Ja, hè? (Foto Jan Holvast) Maandag Stadhuis Leiden Vergadenn. missie bedrijven. 3.30 uur uan gaderlng gemeenteraad, 7.30 uq, Dinsdag Breestraat 19, socië handicapten, 25 uur nai Rijnsburgerweg 163. spi Huisvesting Werkende Joni Praethuys. Vrouwenkei lezing ov Laken] Parapsychologie, 8 hal. Oude Singel 28 le Thappelljk l Vrouwenbond t idem Commissie Alg. aangelegenbeden, 8 uui Apotheek Leiden De avond- nacht dagsdienst van de apotheken Leidse regio wordt van 15 majj maart waargenomen door Van sen, Leiden Apotheek Voorscho Voorschoten en Apotheek Van: A Smallenbrug Leiderdorp. Teveli tot zaterdag 1 uur n.m. de Oefl ter Apotheek, Wilhelminaj Oegstgeest geopend. Vormingscentrum Troef I Vormingscentrum Troef, Boa 57. maandag, zelf koken. van£. nam., sociale kreatlvltelt van - q10 ufu« 1 itwerpa jJ Kinderopvang Informatie bureau werkg Kindercentra Lelden. Welatü Stationsweg 28. tel 46861 Geon 9.30—12 uur. wo en do 2—4 b vr. 9.80—13 uur Voor weduwen en weduwnaars bureau: 61112. SOS-dienst hulpdienst, t®L allen die ln moei den verkeren dag en nacht tó ken. Dierenhulpdienst. Anna Paulownastraat 15. Lelden, gewonde honden, katten, v< Dag en nacht bereikbaar, tel 3 Dierenambulance. Tel. 01710-1 m A Dienstencentrum Noordelnpleln 2b. tel. 40483, ne informatie, dae. van Sociale raadsvrouw Maandag: 10.3011.80 uur, 7&d gendorpstraat 36; dinsdag: 10.3 uur Driftstraat 49a; woensdag: 11.00 uur Dljkstraat 2a en 16.30^ uur. Gerecht 10; donderdag: 20.00 uur. Stadbulsppleln 1; 10.3011.30 uur Herenstraat 45* LEIDEN Ter gelegenheid van het vierhonderd jarig beleg en ontzet van Leiden heeft de 3 Octo- bervereeniging een aantal bijzonder fraaie her denking szegels uitgegeven. Het bestuur, bij monde van de voorzitter, mr. Ruyter de Wïldt, overhandigde vanochtend in het Stadhuis de eerste exemplaren aan de commissaris van de Koningin, mr. Vrolijk, en aan de burgemeester van Leiden de heer Vis. Een vertegenivoor dig er van de ontwerpersfirma Joh. Enschedé ging uitermate breedvoerig in op de wordingsgeschiedenis van de zegels, hetgeen voor de vele aanwezigen een interessante lezing was. De commissaris van de Koningin was van mening dat het 400-jarig feest een bijzondere rol moet gaan spelen in de geschiedenis der feesten. Tot ieders verrassing werd de bijeenkomst, waaraan ook een kleine tentoonstelling was verbonden, besloten met een optreden van het zangduo Saskia en Serge, die ondermeer zongen: „Het zijn de kleine dingen die het doen". UToto Jan Holvast) Zandee: Ik sta ten onrechte op CD A-lijst' VOORSCHOTEN Het raadslid Johan Zandee was zeer verbaasd zijn naam te vinden onder de kan didaten voor de gemeenteraad van de C.D.A. „Ik sta ten onrechte op die lijst. Bij de samenstelling bleek al direkt dat ik als kandidaat onaan vaardbaar zou zijn voor de A.R.P. Men vond dat ik te veel kritiek lever op de dienst openbare werken. Dat heb ik ook gedaan en zal ik nog steeds doen, omdat ik die dienst een beetje wakker wil houden", aldus Zandee. die namens de CHU thans deel uitmaakt van de P.C.G.-frac- tie. „Toen mij bekend werd dat de „wijze mannen", die de kandidaten lijst moesten samenstellen, moeilijk heden kregen over mijn kandida tuur, heb ik mij teruggetrokken". Hoewel de samenstelling van de CDA-lijst "binnenskamers" gebeurde, is wel zoveel bekend geworden, dat van een moeilijke bevalling gespro ken kan worden. Vooral de huidige prot. christ. fractie heeft een grote ver moeten laten. Fractie-voorzitter M. de Klerk Wolters, was niet aan vaardbaar meer o a. door zijn kritiek op de burgemeester. Hij trok zich terug. Wethouder W. J. Iestra trok zich eveneens terug nadat de wijze mannen een opstelling gemaakt had den. hoewel hij nog wel op een verkiesbare plaats was gekomen. De heer L. Uyterlinde is op e kiesbare plaats gezet, evenals de heer Zandee, LEIDEN In de goed bezette Ma- rekerk heeft ds. G. C. Post gister middag in verband met zijn aan staande vertrek naar Baarn afscheid genomen van Hervormd Leiden. Ds. Post die deze gemeente ruim rier jaar als predikant diende en spe ciaal belast was met het pastoraat rond de Koningskerk, koos voor zijn afscheidsprediking Prediker 12: 13 en 14 "Van alles wat gehoord is: Vreest God en onderhoudt Zijn gebo den want dit geldt voor alle mensen. Want God zal elke daad doen komen in het gericht over al het verbor gene, hetzij goed, hetzij kwaad". In zijn prediking stelde spreker de woor den "Vreest God en houdt zijn ge bod-en" centraal om daaraan vast te knopen de gedachte, dat de gena de van God meer is dan de zonde der mensen. Alvorens ds. Post overging tot de ontvouwing van dit tekstwoord merk te hij o.m. op, dat hij temidden van zijn Leidse collega's waarvan er enkele aanwezig waren een goede tijd achter de rug heeft. „Een tiid, waarin wij meer tot elkander zijn toegegroeid, al waren er dan ook praktische en principiële verschillen. Er was de bereidheid", aldus spreker, „om naar elkander te luisteren. Te- samen stonden wij immers voor de selfde taak". Ds. De Jong. die tiidens de predikantsvakature als consulent van de wijkg-emeente Koningkerk zal optreden, wenste hij wijsheid en sterkte toe om dit consulentschap ie vervullen. Hoewel hii niet zo oecu menisch was ingesteld, is hem toch vaak gebleken, dat kerkmuren in verbondenheid met Jezus Christus niet altijd scheidsmuren behoefden te zijn. Ds. Post was dankbaar voor de goede samenwerking, die er be stond tussen de wijkgemeente. de kerkeraad en de diverse colleges. In uw midden heb ik, aldus de scheiden de predikant, een weliswaar niet ge makkelijke. doch wel gezegende tijd mogen hebben. Wij hebben hartelijk samengewerkt in de dienst van Jezus Christus. Spreker betreurde het. dat het gemeentebestuur bij deze af- scheidsddenst verstek had laten gaan. "Het is Jammer, dat deze contacten, hoewel spaarzaam, steeds meer aan het verbrokkelen zijn". Thans vertrekken wij naar Baarn, doch het evangelie van Jezus Christus laten wij bij u achter. Jeugd en ouderen vertrouwen wij ook in de toekomst toe aan de God der genade. Ver wacht het van Hem alleen, aldus ds. Post. die aan het einde van de dienst werd toegezongen met de woorden uit Psalm 121 "Sla d' ogen naar het gebergte heen". Ds. Hemstede Gisterochtend werd om 10.00 uur 'n jeugddienst gehouden in de Hoog landse Kerk, waarin voorgingen ds. L. M. Verseput en ds. H. J. Hem stede. Ds. Verseput heeft de bevesti ging uitgesproken, waarbij hij vooral het accent legde op de dienaar van het woord, die als christen 'de hoop' moet uitdragen. Zeker een Jeugdpre- dikant zal aan dat begrip 'hoop' in deze maatschappij nieuwe inhoud moeten geven. Ds. Hemstede sprak bij zijn intrede over het navolgen van Christus. Wij moeten navolgers van Christus zijn, en gelijk de vertaling van het woord 'navolgers', dat im mers 'schouwspelers' betekent, al zegt, moeten wij niet alleen onze roi spelen, maar ook God aanvaarden als de grote 'regisseur', die al zijn toneelspelers opvallend, maar tege lijkertijd m het oog houdt. Het Chris tendom moet zich daarbij niet afzon deren op een eilandje, maar moet onder de mensen gebracht wordn Het moet als het ware een integre rend onderdeel uit gaan maken van de maatschappij, Ds. Hemstede, die als Jeugdpredikant ds. Bijl opvolgt, sprak voor een aan daohtig gehoor, waaronder zich gevaardlgden van de Raad vooi Gemeenschap van Kerken, afgevaar digden van de Centrale Kerkraad en enige leden van het College van Kerkvoogden bevonden. De dienst was voorbereid dooi- de Jeugddienst commissie van de vier gemeenten. Tijdens de schriftlezing vond ei genlijk ook de presentatie van de jeugdwerkleiders plaats. Dit zijn Ma rina Dijs voor Leiderdorp, Els van Oortmerssen uit Oegstgeest, Bas Nell uit Voorschoten en Ploni Robbers als regionaal jeugdwerkleidster. Na af loop van de dienst bestond gelegen heid tot kennismaken, waarvan door velen dankbaar gebruik werd ge maakt. De dienst werd opgeluisterd door de Leidse Cantorij en de orga nist de heer J. Brons. Dat ds. Hem stede gewaardeerd wordt moge blij ken uit de afvaardiging namens de marine, waaraan hij enige tijd ais vlootpredikanit verbonden is geweest. Gezin versuft door gaskachel LEIDEN De bewoners van een huis aan de Magdalena Moonsstraat zijn gistermiddag versuft geraakt door een niet goed functionerende gaskachel. De in de woonkamer ge plaatste gaskachel bleek al in geen jaren te zijn onderhouden. De heer des huizes kon bij buren wat op verhaal komen, maar zijn vrouw en één van de kinderen moesten voor onderzoek naar het Academisch Zie kenhuis worden overgebracht. Burgerlijke stand LEIDEN GeborenJeiini!«r d.v. J. Bakker en C. J Annette M. d.v. D. EElis» Varkevisser. Ilse A. d.v Prado en H. A. Noest. Magchleli z.v. J. L. A. Kessen en P. M. v. lingen, Karijn M. d.v. J. M. MM sen en H J. Lucas. Suzanne J. C A. H. P. Doesborgh en A. H. J. VI gaart. Andréa A. d.v. A. C. M. G. de Bruin 43 jr. Croiset in Praethuys LEIDEN Morgenavond won het Praethuys, VrouwenkerUW 9, de tweede lezing gehouden parapsychologie. Er volgen d» nog twee avonden, waarop a werpen als telepathie, helderziend in ruimte en tijd. psychokin» telekinese, awra's media, lichamen, geestverschijningen, a men uit het heelal, wederg» te, zien zonder ogen enz. behia worden. De lezing van morgen» die om acht uur begint, wordt geven door de paragnost Croiset. Eerste stambonen aangevoerd LEIDEN Op de Leidse tenveiling zijn gisteren door ma Bolleboom uit Leidscht eerste stambonen aangevoerd, was de commissionair F. uit Leiden. De prijs was f li" kilo. ,or£i endJBJ ;rd. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEID» EN OMSTREKEN Uitgave: Leidsch Dagblad 8; Witte Singel 1 - Leid» Postbus 54 - Giro 57055 Telefoon directie en admintf* tie 01710-25041 Telefoon redactie 01710-21501 Hoofdredacteur Han MuJdtf Maandabonnement Hf* Kwartaalabonnement Per Post Jaarabonnement b Losse nummers f lï k Abonnementsgelden oy vooruJ betaling te voldoen Bil auto» tische overschryvlng geen ministratie- en incassokost» Nabezorging van 18.00 Zaterdag van 16.00—18.00 Telefoon 01710—30500.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2