EIDSCH DAGBLAD Nixon: Europa kan niet zonder VS Onderzoek olieprijzen Totale studentenstop in Leiden „v.d.wiel rzische ïibassade omt leeg oordwijk: 4or uit iater Schade in Warmond Naaktrenner in Amsterdam LEIDSCH Ü6 DAGBLAD Teekens-fabriek in Leids Olga-complex? df v.d.wiel No. 9 WEER ALARM LN PORTUGAL Van dezande stemmen, stem wd HAAG 16 MAART 1974 OPGERICHT T V/ATART I860 No. 34273 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN gAAG/WASSENAAR De re- l van Iran heeft haar diploma staf in Nederland opdracht ge- terug te keren naar de Per hoofdstad Teheran. Vandaag yien ambassadeur Farsanegan |D assistenten waarschijnlijk, waardoor de in Wassenaar ge- je ambassade leeg komt. De Kdeur en zijn regering hebben n geuitea over de berechting- bezetters van de ambassade, .ordvoerder van het ministerie ■Jfcltenlandse Zaken heeft van- i meegedeeld, dat het vertrek letekent het vertrekken van de ieke betrekkingen en ophef - de ambassade. RDWIJK Noordwijk gaat middellijke ingang de fluori- van het drinkwater beëindi- lt blijkt uit een voorstel aan neenteraad. waarin B. en W. roerige toelichting geven op de en tot stopzetting. Sinds 1963 aan het Noordwijkse drink- dat ook aan de bevolking van rijkerhout en Voorhout wordt d, fluor toegevoegd, ng de fluoridering geen basis n de wet, achten B. en W. het uist daarmee door te gaan. omt nog bij, aldus het college, Comité Waakzaamheid r", een kort geding tegen Iieentebestuur heeft aangekon- iranneer de fluoridering niet rden beëindigd. bordwijh blij iet nieuw klis ter Du in )RDWIJK De plannen voor ieuw .Ruis ter Duin" groeien concreet stadium. In de frgaderng van 26 maart as. het bouwplan aan de orde. bouwplan omvat, globaal weer- n, restaurants, bars en andere lokaliteiten, congres, en ver- imten, hotelkamers, apparte- en een parkeergarage. Voorts nog opgenomen zwembaden buitenbad), een saiuna, nlarium en een bowlingbaan, bouwencomplex bereikt in het ongeveer boven de tegen ige rotonde de grootste namelijk twaalf lagen op een ag- Voltooiing zal het hotel 381 ho lers tellen. Dit betekent een capaciteit van 750 bedden, voorniet het bouwplan in de van 186 appartementen. De srgarage zal plaats bieden aan Ro's, terwijl nog honderd par- «sen in de open lucht zullen aangelegd. W. achten de gehele bouw- i aanvaardbaar en juichen voor- grote hotelgedeelte toe. Ze ichten dat dit belangrijke stuk latsvernieuwing de gehele bad- nieuwe impulsen zal geven. LEIDEN Het college van be stuur van de universiteit heeft besloten voor alle studierichtingen een studentenstop aan te vragen. Als de aanmelding van eerstejaars vóór 15 april daartoe aanleiding geeft, kan de universiteitsraad de aanvraag voor een numerus fixus voor bepaalde studierichtingen intrekken. Eerder deze week was de ver gadering van de universiteitsraad wegens ordeverstoring vroegtijdig beëindigd. De raad besloot toen het college een beslissing te laten nemen. Voor het vaststellen van de aantallen toe te laten eerste jaars heeft het college van be stuur nu de aantallen overgeno men, waartoe de universiteitsraad was gekomen. De aantallen bedragen voor: rechtsgeleerdheid 605, geneeskun de 255, wiskunde 110, natuurkunde 95, sterrenkunde 20, scheikunde 195, biologie 155, farmacie 60, geo logie 50, klassieke talen 35, Neder lands 50, Engels 60, Frans 40, Duits 25, Spaans 20, geschiedenis 85, kunstgeschiedenis 40, sociolo gie 110, culturele anthropologic en sociologie der niet-Westerse vol ken 55, psychologie 170, pedago gische en andere agogische weten schappen 80, wijsbegeerte 40, god geleerdheid 110, en voor elk van de overige studierichtingen 10. De aantallen voor wiskunde, na tuurkunde, sterrenkunde, schei kunde, biologie, farmacie en geo logie kunnen nog veranderen als nader blykt, dat de capaciteit gro ter of kleiner is. De wachttijden voor Leidse assistenten geneeskunde zijn voor de komende jaren onaanvaard baar. Het college van bestuur zal in verband hiermee de minister verzoeken de affiliatiestructuur te wijzigen, opdat de wachttijden in Leiden niet veel hoeven te ver schillen van die bij medische fa culteiten van andere universitei ten. 26 PAGINA'S WASHINGTON Europa kan niet van beide walletjes eten. De Negen kunnen niet van ons verwachten, dat we met hen samenwerken op militair gebied, terwijl ze ons op economisch en politiek gebied vijandig bejegenen", aldus presiderit Nixon in een van zijn antwoorden op vragen van Amerikaanse top-zakenlieden in Chicago. en dan regen De landen van de Europese Econo mische Gemeenschap en de Verenig de Staten zijn volgens de Amerikaan se president al enige tijd bezig om to,t gemeenschappelijke verklaringen te komen op militair, politiek en eco nomisch gebied, in verband met de 21ste verjaardag van de Noordaitlan- tische Verdragsorganisatie in april as. Vooruitgang werd gemaakt op 't gebied van de gemeenschappelijke verdediging. Maar, zoals Nixon aan kanselier Brandt rapporteerde, poli tiek en economisch werd nog geen enkele overeenstemming bereikt. „Als de Europese landen en de Ver enigde Staten elkaar in april zouden ontmoeten, zouden we elkaar slechts bedelven onder papieren verwijten, inplaats van de bestaande moeilijk heden op te lossen. De Europees- Amerikaanse alliantie is even be langrijk voor de vrede in de wereld als voor onszelf. De Europeanen kunnen het mili tair zonder ons niet stellen. Wij zijn voor hen onmisbaar. Niet alleen voor wat de aanwezigheid van onze troe pen-in Europa betreft, maar ook voor onze nucleaire sterkte. Het is duide lijk dat wij niet een situatie kunnen toestaan, waarin de Negen politiek en economisch tegen ons samenspan nen, terwijl ze militair met ons willen samenwerken. De Amerikaanse president besloot: „Ik geloof dat wij onze verschillen zullen oplossen, maar ik meen dat 't voor alle betrokkenen belangrijk is te beseffen dat de dagen van een richtingsverkeer voorbij zijn". Bezetting gaat door Branden in bedrijven WARMOND/LANDSMEER Gis termiddag is een loods van de fir ma Reclagrafia aan het Oosteinde in Warmond in de as gelegd. In kisten opgeslagen boten en bui tenboordmotoren gingen verloren. De schade beloopt een ton. Zes jaar geleden heeft degene, die toen eigenaar was van het ter rein, gewezen op brand- en ont ploffingsgevaar in deze dicht bij huizen staande schuur, waar iedereen kon bijkomen. Nu is de schuur verdwenen. Jan Holvast fotografeerde de resten. In Landsmeer werden vannacht twee bedrijfshallen volledig in de as gelegd. Ze waren eigendom van een drukkerij en een linnenver huurbedrijf. STRAATSBURG (ANP) onderzoek dat de Europese Com missie al voor het begin van de olie crisis heeft ingesteld naar de wijze strijd waarop internationale oliemaat schappijen optreden, heeft in eerste instantie betrekking op de markt in Rotterdam. Dit heeft Albert Bor- schette, lid van de Europese Com missie, in het Europese parlement verklaard in antwoord op vragen van het tweede-kamerlid A. van der Hek (PvdA), die had gepleit voor het „doorzichtiger maken van de wijze waarop de olieprijzen tot stand ko- Het onderzoek van de Europese commissie zal „lang en moeilijk" zijn, aldus JBorschette. Het heeft be trekking op zowel de particuliere oliemaatschappijen als die, waarin nationale regeringen een groot aan deel hebben. Van der Hek meende dat het nau welijks te achterhalen is, wie er op de Rotterdamse markt bieders en vragen zijn. Hij signaleerde het ver moeden, dat de oliemaatschappijen de crisis hebben aangegrepen om de Het onafhankelijke handel in aardolie producten in de Gemeenschappelij ke Markt uit te schakelen (hetgeen met de concurrenriebe- bepaling van het verdrag van Rome, waarb ij de Gemeenschappelijke Markt is opgericht). De communistische fractie in het Europese Parlement had de Euro pese commissie gevraagd, de EG- ministerraad voor te stellen openba re enquêtecommissies, bestaande uit werknemersvertegenwoordigers en parlementariërs, in te stellen om een halt toe te roepen aan het machts misbruik van de merendeels Ame rikaanse oliemaatschappijen. De Europese commissie was echter niet bereid te voldoen aan dit verzoek, dat niet door de andere fracties werd gesteund. Reeds eerder, in een resolutie waar in maatregelen worden aanbevolen om de gevolgen van de energiecrisis te verzachten, had het parlement zich impliciet uitgesproken tegen toezicht op de multi-nationale olie maatschappijen, zoals bepleit door de socialatische fractie. AMSTERDAM In Amsterdam is gistermiddag laat, midden in de voetgangersspits, een 19-ja- rige Britse jongeman gearres teerd die naakt over de Nieu- wendyk rende. Aangelokt door affiches waarin een gratis maal tijd werd beloofd aan de eerste die naakt van de Dam naar een restaurant aan de Nieuwendijk rende, was de Brit op schoenen na bloot op weg naar het eta blissement. Voor hü echter zijn doel kon bereiken werd hij door de politie onderschept. algemeen veel bewolking met dan regen. Matige tot krach- ondanks het dreigement 1 de kust krachtige tot storm- zuidweslelijke wind. Min. ongeveer 7 graden, maxima tn circa 9 graden. met ingang van maandag geen salaris meer uit te betalen aan de bezetters. Hiertoe is gisteravond be sloten. Ier kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 30 maart 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: Qironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. LEIDEN Teekens' Slagerijen willen een vlees- en vleeswarenfabriek beginnen in het complex van Olga Matrassen aan de Hansenstraat naby de Haarlemmer Trekvaart in Leiden. Olga is verhuisd naar de Evertsen- straat. Teekens wil, dat aan één voorwaarde wordt voldaan. Het vooral de laatste jaren sterk gegroeide slagersbedryf, dat zyn bakermat in Leiden vond, heeft aan het gemeentebestuur bestrating gevraagd van de grasstrook tussen het Olga-complex en het openbaar slachthuis als verbinding van de twee bedrijven. Op deze plaats zou ook de entree van het Teekens-bedryf moeten komen. Deze grond is in eigendom bij de gemeente. De vleeswarenproduktie voor de eigen filialen en derden, waaraan Teekens levert, geschiedt nu achter de zaken aan de Lange Mare in het krappe centrum van Leiden, de oorspronkelijke plaats van vestiging. Het Olga- complex biedt veel meer ruimte (3400 m2). Daar zou ook de fabricage van Cosmetica in EG aan banclen STRAATSBURG Het Europese parlement wil dat er een lijst wordt opgesteld van stoffen, die in cosmeticamiddelen mogen worden verwerkt. Binnen vijf jaar zou deze lijst in alle negen EG-landen bindend moeten zijn. Het parlement wil verder gaan dan de Euro pese commissie, die een lijst van 425 verboden stoffen had gemaakt, waarmee echter nieuwe, eventueel gevaarlijke preparaten niet uitge sloten werden. De Westduitse socialist Walkhoff wees op het gevaar, dat gebruikers van cosmetica daardoor als proefkonijn van fabri kanten zouden kunnen gaan fungeren. Bier steeds meer getapt DEN HAAG De Nederlander dronk in 1973 gemiddeld 73,3 li ter bier en ruim 2,5 liter gedis tilleerd (berekend op basis van 100 procent), by na 9 liter wijn en ruim 58,4 liter aan frisdran ken (in '72 resp. 66, 2,28, 7,8 en 53.3). ADVERTENTIE montuur siert de mens! Schenkt 'n vrouw dat zelfbewuste gevoel er erg verzorgd uit te zien. 'n Gevoel van veiligheid. U ziet het aan haar open en stralende ogen. Die monter en tevreden de wereld inblikken. Dat siert de mens! weet er het fijne van ....van brillen! Nieuwe Rijn 62 j Leiden ANTIEKBEURS TRESLONG Zaterdag 16 maart van 14 tot 22 uur en zondag 17 maart van 11 tot 18 uur wordt in de Tres long-hallen te Hillegom Neer- lands grootste antiekbeurs ge houden. Aan deze antiekbeurs met zeer bijzondere inzendingen wordt door 79 antiquairs uit geheel Nederland deelgenomen. VVD antwoordnummer 1877, Den Haag (geen postzegel) Tel. 070-614121 Mr. W. Aantjes, fractieleider van de ARP ,is nogal van leer getrok ken tegen Hans Wiegel. Hij ver weet hem, dat hij mede-oorzaak is geweest van het ontstaan van het kabinet-Den Uyl. PAGINA 7 In Ulster is de IRA een groot of fensief begonnen en richtte een grote chaos aan. PAGINA 9 Kunstrijdster Diane de Leeuw zal nooit een tweede Sjoukje Dijkstra worden. PAGINA 11 Geen genade voor deserteurs. PAGINA 13 We eten te veel vet, dat weten we nu wel. Maar dat vet zit niet al leen in de gemaledijde zak patat mét, maar ook in veredeld brood en zelfs in de imitatieslagroom. PAGINA 15 Geld gaat in rook op. PAGINA 17 ie naar boven PAGINA 19 De Leidsche Antiekhandel Breestraat LISSABON In Portugal zou op nieuw de alarm toestand zijn afge kondigd. De ministers van defensie, van het leger, de marine en de lucht macht waren vannacht in vergade ring met de militaire bevelhebbers. Uit absoluut betrouwbare bron in Lissabon is bevestigd dat de alarm- toestand is ingevoerd. Nog twee puzzels J olgende week reeds vier miljoen gulden Nog één puzzel (nummer 25) en het moment is aangebroken dat het totale aantal N's gelijk met de slagzin uit puzzel 26 moet worden ingezonden. Dan is ook het ogenblik daar dat de eindhoofdprijzen, de- extra- en bijzondere eindhoofdprijzen uitgeloot worden. Maar er is nog iets belangrijks: het is nu al zeker, dat reeds vol gende week zaterdag dus een week voor de laatste puzzel, die een klap op de vuurpijl moet worden de vier miljoen grilden voor de „Ak- tie Natuur" zal worden bereikt en bij na zeker ruimschoots zal worden overschreden. Want doordat er de ze week tienduizenden inzendingen meer waren dan vorige week kwam de stand nu reeds op: f3.937.607,10. Ook deze week zijn er weer 168 prijzen te winnen. Van een Peugeot 104 tot een spaarbankboekje met f 500,- van de A.B.N. De puzzel (25) vindt u op pagina 12. De uitslag en de prijswinnaars van puzzel 24 worden dinsdag in deze krant gepubliceerd. betekent strijden voor leefbare steden in 't groen van zd-holl. Uw welzijn in zuid-hollands welvaart een prov. bestuur in de door u gekozen getalsverhouding (afspiegelingscollege) WO Zuid-Holland OCCASIONS Inkoop - Taxatie - Verkoop van antieke sieraden, juwelen, meubelen, enz. czbü y&xxüjumm INTERIEURVERZORGING CRUN55URGD MEER KEUS IN I PASSENDE OMGEVING

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1