,Tom Brown": stukjec )er-jeugdsentiment bistro ^SSSSS^ voor de fiscus Bommelding of niet 'black is beautiful' laatste Edisons Klassiek toeg G onkerende Britse klassieker bijdrage van de ongeorganiseerde Bior beheer van het viswater" Oppositie is tegen aanpak gastarbeiders Tweede Kamer wil nog meer horen over drug- zaken PAG 15 MAART 1974 ADVERTENT!^ (Van onze kunstredactie) De jury beoordeelde de tussen 1 het toekennen van de Edi- juli 1972 en 31 december 1973 in Ne- glassick 1973 is een eind ge- derland verschenen klassieke gram- 8an de activiteiten van de mofoonplaten in tien categorieën, ig Collectieve Grammofoon- De hoboïst Han de Vries is de Campagne (de CCGC) die enige bekroonde Nederlander naar april aanstaande wordt opge- «loot diverse fronten de pla- alschappijen, de detailhandel maandbladen voor grammo- iten overleg gaande om [eel een nieuwe Nederlandse [ofoonplatenprijs te creëren. ring van de complete orgelwerken ger (werken van Zelenka)' in de sec van haar broer Jehan Alain. In de categorie symfonische mu ziek werden de volgende dirigenten gehonoreerd: Pierre Boulez („Pe- tor kamermuziek. In de categorie re citals met zangstemmen werd geen chl Edison toegekend. „Si In de afdeling „Middeleeuwen en mi» troesjka" van Strawinsky), Lorin Renaissance" werd een prijs Maazel „Romeo en Julia" van ven aan de omvangrijke serie „Re ken van Richard Strauss) De pianist Emile Gilels, de gita- Andere Edisons in deze categorie rist Julian Bream en de violisten gingen naar de pianisten Alfred ItzihaJk Perlman en Kyunig-Wha- Brendel, Marie-Francoise Bucquet Chung kregen Edisons voor diverse en Maurizio Pollini en de organiste platen met concerten en het LaSalle Marie-Clare Alain voor haar uitvoe- Kwartet en de hoboist Heinz Holli- flexe" van His Master's Voice, aan het Londense koor Pro Cantione An- tiqua en aan het eveneens Londense ensemble The Early Music Consort. The Academy of St. Martin-in- the-Fields kreeg een Edison voor werken van Prokofjef en Walton en het ensemble Eduard Melkus voor MN De door de BBC ver- Igde tv-serie "De schooltijd 'om Brown", die de AVRO ende vijf maandagen op het i brengt, is gebaseerd op jn de flonkerendste klassie- p het gebied van de Engelse ectuur. Auteur Thomas Hu- 11822—1896) schreef het in in binnen negen maanden er drie oplagen van het de deur uit gevlogen. Er er nog zeer, zeer vele vól- J Paauw een advocaat en later parie lid, heeft in zijn jongensjaren Rugby College de befaamde dr. Thomas Arnold, meege- Men mag aannemen dat hy eigen schoolbelevenissen heeft schreven. Hoeveel Hughes er in Tom Brown zit, is moei te gaan. Vermoedelijk heel ifechoon de nogal prekerige het by de verschijning van ek pertinent ontkende. Hij had om Brown slechts de gewone e schooljongen van de gegoede fclasse willen portretteren, ithentieik Tom Brown's Sohool- elmoet zijn, kwam in 1965 als aan het licht. Toen werden boedelveilimg de memoires van Plasman, een hoge Britse of- ontdekt. Ze waren vermoede- id de eeuwwisseling geschreven en op gave wijze het karakter li onvoorstelbare ploert bloot, «roemde krijgsman, zo bleek eerste pagina van de memoires, aelfde als de hardvochtige die Tom Brown het leven zuur maakte. Hij begon citaat uit Tom Browns en bevestigde vervolgens fee trekken Hughes' lezing hoe pr dr. Arnold van school was I Bashmans met vefle schaamte- prkenstreken bezaaide levens- erder wil volgen, kan dat doen bij Bruna uitgegeven „Lof der .ia fascinerende figuur uit Browns Schooltijd is zeker dr. Arnold, een eenvoudige gees- die rector op Rugby College 1828 tot 1842, toen hU, nog 47 jaar oud, overleed. Arnold dan een goede lleraar, hij voortreffelijk, toegewijd pe- een briljant hervormer van onderwijssysteem, maar een warm voelend man. De van Arnold legt Hughes p deze bewogen beschrijving fern: „Wij, zijn leerlingen, kon- re niet ingaan op de helft van p hoorden. Maar we luisterden, lalle jongens zullen luisteren Kil man, die zoals wij voel- •met heel zijn hart streed te il wat onmanlijk en omrechit- k was in onze kleine wereld, fel dat niet met de kille stem die van ongenaakbare advies gaf aan degenen die hem ploeterden, maar warme levendige stem van de voor ons en met ons streed ons opriep hem, onszelf en el- helpen". stuk proza, waar de moraal gelijk een trom in doorklinkt. Dat lag ook de hand, want het Engeland de vorige eeuw wen- Rich weldadig in het Victorl- purisme. Is Arnold kwam naar Rugby 8 en trof daar een slechte, vij fesfeer aan. Rugby vormde geen Wring, het was vrijwel overal I gesteld met bet schoolleven «eland. Drankgebruik, begin- criminaliteit, tirannie en ver- I waren op de public schools en inslag. Het onderwyssy- in een impasse. Arnold zou [eind aan maken. pdel dat hij daarbij gebruikte pont. Hij introduceerde divers© fe van sport op zijn school en N de jongens ermee vertrouwd, koefening leende zich er vol- pold uitstekend toe om jonge p op harmonische wijze te vor- h de strijd om een plaats in ijoolteam leerden de jongens p en te nemen, optaters incas- I teleurstellingen overwinnen kdde hen licihameUjk, maar P sociaal en zedelijk opzich. phoolleven, vond Ai*nold, moest [spiegeling zijn van het gewone de jongeling mocht niet lar>- ttoorbereid in de smeltkroes van We zijn voor u een kijkje gaan nemen in de nieuw geopende bistro onder het bekende Restaurant Triton aan de Zuidboulevard. De intieme ruimte is erg smaakvol aangekleed met veel natuurlijk materiaal als hout en touw en een plezierige verlichting. Uiteraard ligt in deze maritieme omgeving de nadruk op zeedieren. Het blijkt uit de fraaie wandplaten en de grote bak met heuse, levende kreeften, waaruit u 'n keuze kunt maken.* Ook in de menu's ligt het accent op zeedieren, hoewel Boulevard 145, Katwijk aan Zee Tel. 01718-15922 er voldoende andere mogelijkheden zijn. Wat u echter ook kiest, uit de smaak is het superieure vakmanschap van de kok duidelijk te proeven. De prijzen zijn redelijk, de bediening attent, kortom u móet hier een keer naar toe. U bent welkom voor zowel lunch als diner. Uw auto kunt u altijd kwijt. Bijkomstig misschien, maar toch wel prettig! au fu# De grote, brave held van auteur Hughes: Tom Brown, zoals hij er in de tv-serie uitziet. de maatschappij worden geworpen. Daarom moest hij al vroeg leren wat zelfstandigheid betekende. Arnold liet de jongens hun sport- en verenigingswereldje zelf besturen. Hij greep niet vaak in, maar zijn bestie rende hand bleef op de achtergrond voortdurend voelbaar. De jongens zochten en vonden zelf hun weg. Ar nold zat er niet mee dat zich daar bü soms minder fraaie toestanden voordeden. In het leven van alledag ging het ook niet altijd zo mooi toe. Dat moest je als jongen dan maar nemen. Arnold drukte wel voortdu rend op sportiviteit en ridderlijkheid, Zyn afkomst als geestelijke verloo chende hij nimmer. Zijn doel was jongemannen de maatschappij in t© sturen die lichamelijk en geestelijk waren gestaald en zich baseerden op de christelijke principes; de gent lemen. Model In enkele jaren tyd bezat Thomas Arnold een school met een naam die klonk als een klok, die bruiste van levenskracht. Rugby was een mod et- boer der y, een voorbeeeld voor heit onderwijs in heel de natie. Het duur de niet lang of het sySteem-Arnold vond op andere scholen navolging. De resultaten waren, vergeleken met een recent verleden, verbluffend'. Ruim veertig jaar na de dood van Arnold las een jonge Franse edelman „Tom Brown's Schoolday". Hij was zo onder de indruk dat hij kort daar na naar Rugby reisde om poolshoogte te nemen. De naam van de Frans man: Pierre de Frédy, baron de Cou- bertin. Wat Arnold met behulp van sport nationaal had bereikt, poogde De Coubertin internationaal te reali seren. Daarvoor voerde hy de in de Griekse oudheid verloren gegane Olympische Spelen weer in (1896). Wel een bewys hoe fenomenaal de uitstraling is geweest van dr. Tho mas Arnold. En van Tom Brown. Jlffen. "Op initiatief van de ge- VXUseerde sportvisserij hebben al- registreerde hengelaars, ge- LEtseerde of niet, indertijd ook Groem toeslag meegeholpen aan het zondaen van de beroepskuilvisserij concet IJsselmeer", aldus de heer doorlg. Aai Nederlandse hengelaarsle- het telt op dit ogenblik onge- maari. 100.000 sportvissers. Daarvan den V rond 800.000 in het bezit van optr«irisvergUnningi terwijl 100.000 zien. fijgesteld, omdat ze nog 15 jaar tem%steert een aantal van 200.000 Blaas^amde "zwartvissers"henge- h hn«re zonc*er over de vereiste pa- te beschikken, toch een hen- kamp," Op van Ibert, special willen' „het o gewyd' Deze cijfers zijn het resultaat van een omvangrijk sportvissery-onde- zoek, dat werd verricht door het In stituut voor Toegepaste Sociologie in Nijmegen en dat nog dit Jaar zal worden gepubliceerd. Stichtingsvoorzitter Vyling consta teerde dat de sportvisser nog altijd wordit gediscrimineerd ten opzichite van de andere watersporters. "Wan neer een arme drommel met twee hengeltjes wil vissen, komen rijk, provincie en gemeente aangelopen, om huur voor him visrecht en belas tinggeld te innen. En in sommige gevallen óók nog looprechtbijdragen. Maar wanneer een miljonair met 'n groot jacht door hetzelfde water vaart komt diezelfde overheid aangelopen om kosteloos voor hem bruggen te openen, kosteloos te schutten, kos teloos een goed ingerichte ligplaats beschikbaar te stellen, kosteloos zijn huisvuil af te voeren, hem vaak kos teloos van drinkwater te voorzien en op overheidsrekening schade te herstellen, die hij aan de oevers veroorzaakt". Sprekend over de vrije hengel (in openbaar water vissen met één hen gel op een bijdragebewys) zei ir. Th. J. Tienstra, directeur Visserijen van het ministerie van Landbouw en Visserij dat slechts water aan de vrije hengel wordt onttrokken als doelmatig beheer niet goed meer mogelijk is en ter bescherming van de paaiplaatsen voor de vis. AMSTERDAM Anderhalf uur later dan was afgesproken is in de afgelopen nacht in Amsterdam de Surinaamse Juanita Landburg (21) gekozen tot de allereerste Miss Black Holland. Een (vals) bomalarm hield het feest in het Amsterdamse Marcanti precies 90 minuten op. Maar om 1 uur 's nachts mocht dan tenslotte Jua nita gekroond worden: een rag fijn meisje dat niet zozeer zwart dan wel café-en-lait bleek te zijn en de achterkant van haar be scheiden afrokapsel had gesierd met een in zilvergrijs gehouden ster-uit-een-spuitbus. Ook wat Nederland betreft behoeft er nu geen twijfél meer aan te bestaan black is beautiful. Om 9 uur zou er begonnen worden en een grotendeels fraai en modieus gekleed publiek ging er dan ook met voorpret op zitten wachten. De sfeer werd aangedragen met soulmuziek, maar na enige tijd werd er hier en daar voorzichtig wait gejoeld en pro testerend geklapt omdat de gordijnen dicht bleven. Te 22.02 uur verscheen eindelijk een daartoe aangesteld pa troon op het podium die bij ontsten tenis van een microfoon zijn stem banden geweld aandeed en brulde: „We 'kunnen voorlopig niets begin nen." Nu, dat kwam hem op Joop Koopman, hoofd tv-amusement van de VARA. voert besprekingen met Rudi Carrell. He,t ligt in de be doeling, dat Rudi in het wintersei zoen 1974-1975 een aantal shows voor de VARA-tv gaat maken. Volgende maand begint de onlangs voor de tweede keer getrouwde Carrell aan een serie Duitse tv-programma's, vrij naar „Een van de acht" van Mies. Nieuw op het scherm in het komende winberseizoen zyn ook de heren Freek de Jonge en Bram Vermeulen in een serie. Onlangs sloot Neerlands Hoop een contract af met de VARA-tv. Het tweetal gaat zeven programma's ver zongen. eeti ontstemd gejoel te staan. Hij maakte dan ook geschrokken plaats voor Danny Brown, voorzitter van de organiserende vereniging „Madi son," die de mededeling aanvulde met de woorden: „We mogen van de poli tie nog niet beginnen". Op dat moment pas bleek dat er een telefonische bommelding was binnen gekomen en het wachten op een bomexpert was. Die liet het echter afweten en stuurde een inspecbteur van politie met vijf kranige agenten. De inspecteur stelde organisator Brown voor de keuze: de voorstelling afgelasten of op zijn minst de toilet ten en het toneel doorzoeken. Een Su rinamer riep nog wel dat de zaal ontruimd moest worden, maar aaar wilde niemand aan. Ze waren voor de mooie meiden gekomen en die moes ten dan ook maar komen opdraven. Omdat er nergens een bom gevon den werd kon dat ook gebeuren, zij het dat het al half elf was eer het or kest "Respect" er een oorverdovend "Jesus Christ Superstar" tegenaan gooide ter inleiding van een kota- missieshow die meteen elk ongerief bij het publiek verjoeg. De tempera tuur liep terstond enkele graden op, en toen de breedheupige danseres sen waren weggeschuifeld plaatste de conferencier zelfs een voorzichtig grapje: de bom die de politie vergeefs had gezocht bleek een sexbom te zijn Het zal dan nog tot zeven minuten voor elf duren eer het eerste op een mlss-titel doelende meisje zich, ge stoken in een broekpak, op het po dium waagt. Het is de vijftienjarige Hortense Rier die vriendelijk ont vangen wordt, maar pas bij de derde kandidate, Juanita Landburg, stijgt een uitzinnige bijval uit de zaal op. Ze lykt direct al voorbestemd voor de erepalm. Bij de gering uitgevallen Margriet van Phillips, wier vader volgens de opgave een prof. dr. te Vleuten is, zegt de aankondiger ach teloos dat ze een "halfbloedje* is en men wéét: ze is kansloos In dit uit de West stammende gezelschap. Het moois trekt voorbij tot nummer twaalf (en laatst) aantreedt. Dat is Marijke Korenbrits die op weerga loze wijze Indonesisch is (volgens de aankondiging 'Indisch') en al lijkt ze in deze concurrentieslag eerder blank, ook zij wordt toch recht har telijk toegeküapt. Na de eerste rondgang is het pau ze. Een Jongeman snuift welbehaag lijk cocaïne van de punt van zijn zakmesje en in de foyer begeven zich vele meisjes die moeiteloos mooi er lopen te wezen dan alles wat we tot nu toe op het podium hebben aanschouwd. De tweede ronde, die in badpak moet worden afgelegd, begint één minuut voor middernacht en wat dacht je: Juanita krijgt opnieuw de krachtigste toejuichingen. Twaalf schonen zijn het tenslotte die om tien over half één aan het laat ste loopje beginnen. Maar onmid- delijk al is het duidelijk dat Juanita niet meer kan worden ingehaald - ze is zó overduidelyk de lievelinge van het publiek dat geen jury het zou wagen een ander dan deze Bijlmer- mee'rse als de schoonste aan te wij zen. Terwijl de kandidates tussen de coulissen ritmisch meedansen op de weer ferm opschaJUende soulmuziek, overlegt de Jury pro forma. En om één uur is het dan zo ver: de zeven tienjarige Marlies Alvarez uit Utrecht wordt tot derde gekozen en mag zich, bij wijze van prijs, een poosje in Londen gaan verpozen; nummer twee wordt Josta Geldorp uit Rotterdam en zij krijgt een reis je naar Parijs toebedeeld. Juanita weet 't dan al lang: waardig en toch bekoorlijk treedt ze naar voren om zich het Miss Black Holland-lint om de ranke schouders te laten schikken en een vakantie op Major ca aangeboden te krijgen. Ze is er op een lieve wijze blij mee, maar die Jongen van de cocaïne is inmiddels al véél higher dan zij ooit in haar geluksroes kan worden. fN bijtten t-~7_ Bruggen een straf gelijk aan voor arrest: vier maanden met aftrek, plus onvoorwaardelijke ter beschik kingstelling van de regering. De of ficier baseert deze eis op de psy chiatrische rapporten van dr. Ha- vermans en van dr. Schippers, die Annelies een zwak begaafde en geestelijk gestoorde vrouw noemen, die dringend klinische verpleging behoeft. Zij wordt voor haar daden sterk verminderd toerekeningsva- baar geacht. Marionetten Advocaat mr. H. W. van Harreveld: .Annelies is een zichzelf overschat tende marionettenspeelster, die in het vuur van haar spel zo in de touwtjes verstrikt raakte, dat zij de m air karetten mtiiet meer baas kon en datzij tenslotte zelf door de mario netten gespeeld werd1." Na aanvankelijkek successen liep het speculatiespel Annelies vo ledig uit de hand, door de dollardevalua- tïe, door de Watergate-affaire, door de oorlog in het Midden-Oosten en door de oliecrisis, maar vooral dor het geweld en de intimidatie van Nico P., Frans L., Jimmie van T. en C. de J., aldus pleiter, die in herin nering brengt dat Annelies zelf van haar manipulaties nauwelijks voor deel heeft gehad en dat de schade is „geregeld". Vonnis 28 maart. |ten, omdat zij niet wilden i politie zou inlichten", ver hij voor zijn „gedupeer- 350.000 gulden losgekre- Jimmie van T., 103.000 L. f 23.000 van Nico b.000 van sexclubexploitant J 95.000 van Henk P., de ei- jan de tapijtzaak waarboven j woonde. Slagroomfabrikant kleeft nog niet bijgedragen, is voortvluchtig. 2van Justitie mr. J. van der I erkent dat „Beertje" over informatie beschikt dan officier op tafel kan leg- biedt de rechtbank zijn huldigingen aan voor „het onbevredigende politie-on- Het falen ligt niet aan de WKm le speurzin van de politie, a het feit dat de gedupeer- feiedewerking weigerden. WW. [insten en verliezen onder- geregeld, wil de officier op v^,#' ss van de zaak verder niet W Ik zal het deksel van het rder maar dichtlaten; u ,j| jucht daarnet even kunnen gt de officier, die overi- K-LJKL spijt uitspreekt over het le justitie door gebrek aan en vat heeft op de grote i in deze zaak. JU A hnelies eist mr. Van der DEN HAAG De belangrijkste oppositiepartijen, VVD en CHU, zijn het niet eens met het voornemen van de regering de problemen rond de buitenlandse werkkrachten via de machtigingswet aan te pakken. Fractieleider Wiegel van de VVD in de Tweede Kamer: „Als dit ge beurt is het het zoveelste voorbeeld van een onjuist gebruik van deze wet. Structurele vraagstukken als dat van de gastarbeiders moet men niet proberen via de machtigingswet op te lossen". CHU-fractieleider Kruisinga ging iets minder ver. Hij zette vraagte kens bij het gebruik van deze wet. Hij zou het een beter middel vinden om gewone wetsontwerpen in te die nen. De CHU betreurt het dat het zo lang heeft geduurd, voordat de re gering met haar voorstellen is geko men. Bovendien attendeert de chris ten-democratische oppositiepartij er op, dat de nieuwe regels in elk ge val niet gelden voor werkkrachten uit EEG-landen als Italië, Engeland en Ierland. Overigens is de CHU het eens, zei Kruisinga. met de doelstel lingen van de regering. „Wij vra gen ons af of het juiste middel wordt gebruikt". De regering wil maximum aan tallen buitenlandse werkkrachten in stellen, zowel in Nederland als ge heel als pe bedrijf De werkgever moet verantwoordelyk warden voor de huisvesting, 't Aantal nationalitei ten moet worden beperkt in verband met de opvang. En er moet een vergunningenstelsel komen om toe zicht te kunnen houden. DEN HAAG De bijzondere commissie uit de Tweede Kamer die zich bezighoudt met drugs vindt, dat zij nog te weinig heeft gehoord op de hoorzitting van 8 maart. Gisteren besloot de commissie nog een aantal deskundigen uit te nodi gen om hun visie te vernemen. De commissie denkt aan een VN-func- tionaris, een vertegenwoordiger van de wereldgezondheidsorganisatie, een politieman die de praktijk van de opsporing kent, een behandelend psychiater en enkele farmacologen. Een verzoek van het Drugs infor matie- cn servicecentrum DISC te Amsterdam om nog een keer gehoord te worden heeft de commissie afge wezen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 5