„Waarom inoet Alphen zo nodig groeien?" Tweede wrak in Zwammerdam KUNSTSCHILDER COX GENIET VAN STILTE IN GERESTAUREERDE VISSERSWONING Jurgens (PPR) heeft kritiek op mr. Gallas Laat ook kleinere gemeenten zichzelf bedruipen VRIJDAG 15 MAART De -politieke boer op in Alphen. Van liriks naar rechts Kees Waagmeester (PPR), Henk Strijker (D'66)Anton de Vries (D'66), Chris Hïllébrand (D'66), Eric Jurgens (PPR) en Kees van der Kuyen (PPR). (Foto Wim Dijkman) ALPHEN AAN DEN RIJN „De wijze waarop burgemeester Gallas zich afzet tegen de Leidse werk groep milieubeheer is typerend voor de wijze van denken van degenen, die tot dusverre het be wind hebben gevoerd. Als je maar groei in je vaandel hebt staan, ben je op de goede weg, denken ze. Dat lijkt namelijk met voor uitgang te maken hebben. De zelfde mensen, die vroeger zo angstig waren voor vooruitgang, zweren er nu bij", aldus reageerde PPR-kamerlid Eric Jurgens, gis teren voor een kort oriëntatiebe- zoek in Alphen, op uitlatingen ge daan door mr. Gallas in een kran tenartikel. Jurgens hekelde d*t soort groei- syndromen. „Dat Alphen groter moet worden is op geen enkele manier met harde cijfers bewezen. Bovendien vond het kamerlid dat Alphen te ver van Den Haag afligt om een deel van de woningzoekenden op te van- gen Van het in voorbereiding zijnde industrieterrein in Kerk en Zanen Kijkdagen vroeg hij zich af of dit niet juist weer stimulerend zal werken op nieuwe woningbouwplannen, ook al onder schreef hij het uitgangspunt dat wo nen en werken bij elkaar moeten liggen. ZWAMMERDAM In Zwammerdam is opnieuw een Ro meins scheepswrak ontdekt. De vondst is gedaan in hoek van de nu door een damwand omgeven kuil waarin het "geredde", bijna 38 meter lange Romeinse schip ligt, dat vóór Pasen zal worden geborgen. Het was bij het bloot leggen van dit wrak, dat de graafmachines op een zijboord stootten, dat moet hebben toebehoord aan een 20 tot 40 meter lange voorloper van de Rijn-aken. Datering: omstreeks 250 na Christus. Het vreugde- gehuil vari de archeologen klinkt echter gedempt, in het besef dat deze vondst waarschijnlijk nooit verder de grond uitkomt. De opgravingen in het Zwammerdamse dorp moeten zich na melijk beperken tot het 42 bij 12 meter strekkende terrein binnen de damwand. En daar ligt het nu gevonden schip gro tendeels buiten. Het Bataafse nageslacht zal het derhalve moeten stellen met de Ro meinse vrachtvaarder die wél kan worden ge'red. Dankzij de actie die die de Alphense architect Hans Pe- rottie samen met deze krant startte. Er kwam uiteindelijk f 280.000 bijeen. boottocht naar Zwam merdam op de beide zaterdagen, tij dens welke 'n deskundige uiteenzet ting over alle daar gedane vondsten zal worden gegeven door amateur- archeoloog Beunder uit Boskoop. CHU Gedeputeerde Buyset (CHU), die gisteren ook op de verkiezingstoer in Alphen was, typeerde de groei van Alphen als een „goede zaak". Hij vond het echter spijtig als het waar zou zijn, dat een advertentie reeks over de mogelijkheid om in Alphen woningen te huren, Amster dammers zou hebben gelokt. „Ik weet dat er in Ridderveld veel mensen wonen, die in Amsterdam of in de omgeving van Schiphol werken. Ik hoop, dat er een zelfselectie ont staat, waardoor de mensen op de duur vertrekken, zodat er weer ruim te ontstaat voor de Haagse bevol king. Die opvangfunctie zei Buysert nog duidelijk te zien voor Alphen: „Het Haagse woningprobleem dreigt on oplosbaar te worden. En zelfs als Den Haag er in Wateringen een sa tellietstad bijkrijgt, dan zou een be hoorlijke ontwikkeling van Alphen nodig zijn voor de opvang van wo ningzoekenden ln Leiden. Daarom zal ook de spoorbaan Leiden-Alphen verdubbeld moeten worden. „Verder zou er, aldus Buysert een nieuwe wegverbinding met Leiden moeten komen, omdat de weg langs de Oude Rijn nu al aan de capaciteitstop zit. De berging is nu nabij. Het schip ligt momenteel gedeeltelijk aan de oppervlakte, zodat vandaag de eer ste kijkdag kon plaats vinden. Er volgen nog vijf van die dagen: mor gen, zondag en 22, 23 en 24 maart. De kij kuren zijn van 9 uur 's mor gens tot 4 uur 's middags. Als specia le attractie verzorgt het Alphens Dat de historici var van Amsterdam bij het weer bloot leggen van "het" Romeinse schip op nog een ander belandden, kwam niet als een volslagen verrassing. Het be vestigt alleen maar de veronderstel ling dat er nog veel meer boten uit het Romeinse tijdperk, uit een perio de kort na het begin van de jaartel ling, in Zwammerdam in de grond moeten schuilen. Tacitus Die hypothese wordt aangemoedigd door enkele alinea's van Tacitus, die :n het jaar 16 na Christus schrijft dat er opdracht was gegeven voor het bouwen van 1000 boten van ver schillend type. Prof. W. Glasbergen van de universiteit van Amsterdam: "die schepen moeten dus nog ergens in hopen liggen." En in Zwammerdam liggen er ris sen, daar is men nu wel van over tuigd. Waarom juist hier in zo'n orukke opeenhoping, is voorshands een raadsel. Mogelijk zijn de boten in de loop der tijden door natuurlijke lekkages gezonken, maar het kan ook zijn dat de Romeinen hun schepen bij een aanval van inheemse volksstammen zelf hebben laten kelderen. Het schip dat men momenteel be zig is te lichten is een door zijn leng te en bouwconstructie uniek trans portschip. Aan de resten in de hout naden te oordelen heeft deze boot vroeger bouwmaterialen (stenen) vervoerd. Waar de historici vooral ook benieuwd naar zijn, is wat er nog ónder deze Rijnvaarder wordt ge vonden. Speelruimte Het —half gekantelde Romeinse schip steekt op z'n diepste punt 6.5 meter in de Zwammerdamse bodem. De wetenschappelijke onderzoekers hebben toestemming om tot 7,5 me ter diepte door te graven. Die meter speelruimte wordt door prof. Glas bergen "een bijzonder interessante /one" genoemd, waar mogelijk het antwoord op veel vragen berust. Vragen zoals: is het bij dit oude ha ventje behorende Romeinse castel- lum (al eerder opgegraven, red.) een scheepswerkplaats geweest, een ad ministratief centrum of wat eigen lijk? Voor Pasen hoopt het oudheidkun dige team in Zwammerdam daarover wijzer te zijn. Tegen die tijd moet "het" schip weg zijn, volgens de met de Johannes stichting (terrein-eige naar) gemaakte afspraken. Als de kijkdagen achter de rug zijn volgend weekeinde is er het meest te zien omdat het schip dan meer zal zijn uitgegraven dan nu het geval is wordt begonnen met het :n stukken zagen van de boot, in de len van een paar meter lengte. Dat is noodzakelijk voor het transport en vervolgens voor de conservering in bakken met een speciaal preparaat polyethyleenglucol Scheepsmuseum Die bewerking geschiedt in Ketel haven in de IJsselmeerpolder, waar zich het scheepsmuseum bevindt dat de uiteindelijke thuishaven van het Zwammerdamse schip wordt. Er zal wel een jaar of zes, zeven overheen gaan voordat het dan weer netjes in elkaar gepaste vaartuig voor mu- seumbezoek kan worden opgesteld. Allen die financieel hebben bijge dragen aan de redding van het schip, krijgen volgende maand een gratis museumkaart voor Keteiha- ven toegezonden, liet Hans Perotti gisteren weten. Hij dankte namens het comité de tallozen die de f 280.000 bijeen hebben gebracht. Perotti uitte voorts de door prof. Glasbergen ondersteunde wens op een betere financieringsaanpak van zulke vondsten. Nu moest het geld via een inzamelingsactie worden KATWIJK Voor de restauratie van de Dorpskerk in Katwijk aan den Rijn is nu een bedrag van f45.450,68 binnen. Het bedrag is een tussenstand, omdat nog niet alle gi ro-overschrijvingen binnen zijn. opgebracht. Perotti vindt i rijksoverheid een stuk van ting moet reserveren voor c van dergelijke historische (Foto Wim Diji Bokser na k.o overleden ROME (AFP) Fabrizlo cola, een 20-jarige Italiaanse teurbokser in het zwaarwelterg; is afgelopen nacht in e> ziekenhuis overleden als gevol een knock-out. Hij was al vaa dag buiten bewust zijn geweest Het overlijden van de jeugdig ser na zijn eerste gevecht he Italiaanse sportwereld in bet gebracht. Roberto Proietti, pees kampioen lichtgewicht, klaarde dat Avincola slecht kleine drie maanden had g« voordat hij zijn eerste we bokste. ZWAMMMERDAM "Kleine ge meenten als Zwammerdam en Aar- landerveen moeten de kans hebben om de eigen bevolking te huisvesten". Dat zei ir. N. Buysert, lid van het dagelijks bestuur van Gedeputeerde Staten, gisteravond tijdens een CHU -ARP verkiezingsbijeenkomst in zaal Nabij te Alphesn. "Er moet in Zwammerdam gebouwd kunnen worden. En datzelfde geldt voor Aarlanderveen", aldus Buysert. !<GS zullen nog deze maand een be slissing nemen over het nieuwbouw- plannetje De Burcht in Zwammer dam, waarmee dit dorp aan de eigen woningbehoefte wil kunnen voldoen zodat Jonge stelletjes niet naar elders hoeven) Een volledig voorzieningenpeil, met allerhande winkels, zul Je eéhter niet kunnen bereiken in dergelijke kleine dorpen, dacht Buysert. Men zal veelal toch zijn aangewezen op omliggende grotere gemeenten. Het ■willen voorzien in de eigen woning behoefte bestempelde Buijsert even wel ais "gerechtvaardigde wensen." KATWIJK Aan belangstelling heeft het kunstschilder Peter Cox niet ontbroken sinds hij op 1 fe bruari zijn intrek heeft genomen in de door de gemeente bijzonder fraai gerestaureerde visserswoninkje. Ve len blijven belangstellend staan, an deren gluren brutaalweg naar bin nen om te zien of de woning is inge richt in de stijl waarin de woning is opgetrokken. Dat is niet het geval. Door Willem Chr. Nijeboer Foto Jaap van Duijn Vanmiddag culmineert die belang stelling tijdens de officiële opening van de eerste expositie in "Galerie De Luwte", zoals Peter Cox de twee tentoonstellingzaaltjes heeft ge noemd. Burgemeester A. G. Vermeu len zal vanmiddag om vier uur de opening verrichten. Peter Cox woont al vierentwintig Jaar in Katwijk. Eerst negen jaar in een woning in het Panbos en daar na, min of meer uit nood, zo'n veer tien jaar in een flatje in het oude ge deelte van de Katwijk-Rijnse Mo lenwijk. Hij is er met z'n woning in de Louwestraat flink op vooruitge gaan. "De rust om te beginnen", zegt de kalm en wat zacht sprekende kunstschilder, "Ik zit hier veel rus tiger. Daar zat ik in een flat met bo ven je, onder je en naast je gezinnen. De hele dag een rotherrie. Dat vind ik hier verrukkelijk, 's Avonds om negen uur is het hier doodstil.'t Zal wel een persoonlijke kwestie zijn. Je hebt jongens die de hele dag 'n transistorradiootje aan hebben staan, anders kunnen ze niet wer ken. Dat kan ik niet. Ik heb zelden boven (waar zijn atelier zich be vindt) iets aanstaan. Een enkele keer klassiek.een beetje in de verte". Binding Tydens de crisisjaren voor de Tweede Wereldoorlog was Katwyk ryk bevolkt met kunstschilders. Dat aantal is hard teruggelopen. Peter Cox is één van de weinige erkende kunstenaars die in Katwijk wonen. Wat trekt hem nu nog in het dorp Katwijk aan? "De duinen, de zee en die heerlijke lucht. Je zit hier ook centraal in het westen. Je bent over al dichtbij". Veel binding met Kat- wijks bevolking heeft Peter Cox niet. Hij meent dat het voor een groot deel te danken is aan het feit Peter Cox: „Iedereen is welkom, al komt-ie twintig keer, 't kan met niks schelen". dat hy met z'n vrouw gemiddeld vüf maanden van het jaar in de Fran se Provence doorbracht. Van mei tot oktober of november zat hij daar met zijn echtgenote. "Van dat toe risme, daar wisten we eigenlijk niks van", vertelt mevrouw Cox. "Ik heb natuurlijk wel eens wat dingen aan Katwijkers verkocht", zegt de kunstschilder. Eén ding is hem enorm opgevallen van de Kat- wijker: "Als klant zijn ze erg gemak kelijk. Het is ja of nee en anders niks". "Het gaat hier heel resoluut af", vult zijn vrouw aan. "Wanneer er kopers komen, dat is meestal 's avonds want dan kunnen die man nen ook, dan zet ik altijd maar ex tra koffie, of een pot thee. Want die mensen gaan ervoor zitten, ze dub ben nog een tijdje, maar dat is bij die Katwijkers niet zo. Je hebt niet eens de kans een keteltje op het gas te zetten. Ja of nee, anders niks „De mensen zijn allemaal vrien delijk en voorkomend, maar een ech te Katwijker word je nooit. Dan moet je Parlevliet heten of zoiets". De oorzaak van de meestal spectacu lair snelle beslissing die een Kat wijker over z'n kunstaankoop neemt kent Peter Cox niet. „Ik weet het nietik begrijp het niet". Ne gentig procent van zijn schilderijen zijn landschappen. „Hollandse land schappen, duinen, en de polder. Na tuurlijk ook de Provence. Die speelt een grote rol in m'n werk. Dat blijft het ook doen, want ik ga ieder voor- haar en ieder najaar naar de Pro vence. Het klimaat speelt een grote rol, dat is daar stukken beter. En er is daar een heel ander licht De vrijheid die je hebt daar. Als Je hier aan het werk bent buiten, heb je gelijk een boel mensen om he heen. Al die opmerkingen die Je dan hebt. Daar laten ze je". „Ga hier maar eens op strand staan schilderen", verduidelijkt mevrouw Cox. In Nederland werkt Cox niet zo vaak buiten, ook al omdat het kli maat het hier minder toelaat. „Ik neem veel in me op. Ik maak veel wandelingen en tochten. Nu ik niet meer zo vaak naar Frankrijk zal gaan, Je moet 's zomers toch hier bij de galerie blijven, ga ik me wat meer toeleggen op het Hollandse landschap, vooral dat van Noord- Holland boven het kanaal". De expositie van eigen werk in zyn galerie is permanent. Peter Cox is echter van plan diverse collega's ge legenheid te geven in één van de twee zaaltjes van de galerie tijde lijk te exposeren. „Op conditie dat ze op het huis passen", zegt Cox met een bescheiden glimlach. „Dan ben ik tenminste weer even weg". Spe ciaal voor de kortere trips die hij nu zal maken heeft Peter Cox een Volkswagenbusje gekocht. „Als het even kan gaan we ermee weg. Er zit een gaspitje in, en twee bedden kunnen erin. Ik neem m'n ezeltje mee en dan kun je toch heerlijk bulten werken". Met de Volkswagen bus heeft Peter Cox ook zichzelf ver huisd, zoals hij ook zelf zijn galerie en werkruimte heeft ingericht. Duur „Een jaar of vyf geleden heb ik geëxposeerd in de sporthal. Dat was niks, een flop", zegt Peter Cox die vurig hoopt en verwacht dat zijn ga lerie regelmatig bezoek zal krijgen. „Het niet direct om te verkopen, maar om ze uit te leggen, ze te la ten zienIedereen is welkom, al komt-ie twintig keer, 't kan me niks schelen. Ik ga er heus geen com mercieel gedoe van maken, echt niet. Ik denk dat de sporthal toen een verkeerde plaats was om te exposeren". Peter Cox werkt altijd aan meer dere schilderijen tegelijkertijd. „Soms wel zes. Ik heb een aanzet tot een bepaald doek gemaakt en dan maak ik het niet af. Dan zet ik het neer tegenover de plek waar ik zit. En dan zie ik wel hoe ik het afmaak. Soms is een doek gauw klaar, of een ets. Soms duurt het langer dan een Jaar. Maar een paar weken ben Je toch wel kwijt aan een bepaald Öoek Dat kost dan f600 of meer voor een groot doek en dan zeggen ze: dat is duurMaar ze vergeten dat tk minder verdien dan een stratenma ker. Bij de Jongelui als ze gaan in richten, als ze alles en alles hebben wat er aan luxe is en ze hebbet nog geld over danNiet c allemaal zo zijn hoor, maar ha wel". Zes Jaar geleden hoorde °4B: vallig van de plannen voor tauratie. Hij schreef direct om de eerste gegadigde te k zyn. „Ik ben de gemeente B dankbaar", zegt hij wanneer trekken, „het zal aan mij ni; gen om de Katwijkers kunstminded te maken". daag is Galerie De Luwte, de die Katwijk rijk is, „geopend u ven tot negen uur s' avonds. 1 1 Juni en 15 september ook val tot zes 's middags". 'ee Peter Cox is geboren bij Limburgse Piasmolen. Zijn der was kunstschilder, zoon Rob is graficus. Na de gere school heeft hij op Rt' gezeten, dat toen behalve s narie ook nog HBS, Gym sium en handelsschool 1 Daarna heeft hij drie jaar studeerd aan de KoninÜ School voor Kunst, Techr en Ambacht, waar Huib U vader van de oud-minister recteur was. Eén jaar heeft een baan gehad als reclam kenaar bij Plhilips. "Maar vrijheid was me te lief". Di na is hij gaan trachten van werk te leven. "Dat is vallen en opstaan geli zat je vast aan een paar kul handelaren, want je moest i tuurlijk bikken". Ondanks dat heeft hij er l spijt van. Zes jaar gek! kwam zijn grote redding I hij werd opgenomen in de ling beeldende kunstenaail "Toen kon ik eindelijk weer 6 maken waar ik zin in had. kreeg er toen ook tijd voor." is zich toen 'meer op de k* telt gaan toeleggen. Ook c sen en tekenen. Negen ec half jaar woonde hij in hetP bos, dat toen nog een natuu: servaat was en hiet voor put toegankelijk was. Toen brandde heeft hij veertien) in een flat aan de Molenwijk woond. Vandaag opent hijha "Galerie De Luwte", dat sac jj met z'n woning is ondergebrs in een tweetal gerestaur# ns- visserswoninkjes aan de LcW|; straat.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4