ïnquête GWS ond renovatie ;aravans Die goeie Marcel toch... en provinciale staten onverenigbaar WEET U DAT. Laat huiseigenaars bedragen noemen sar m Hoogendorpstraat e.o. VAN DER VELDE CITROËNA KEUZE UIT MEER DAN 90 MODELLEN Wijkvereniging in Transvaalbuurt HUURSTOP LEIDEN Koopavond en Pro pria Ie Staten zijn kennelijk on verenigbaar. De opkomst voor de verkiezingsbijeenkomst van de jjVP gisteravond in het St. An- tonius Clubhuis aan de Mare sprak duidelijke taal: inclusief kopstukken (en dat waren er bij nogal wat) nog geen dertig men sen. De inleiding die door staatsse cretaris Hazekamp (Economische Zaken» zou worden gehouden, werd na een keurende blik in de raai. heel slim tot na negenen verschoven, want op de midden stand was blijkbaar erg gerekend. Toch zou dat weinig zinvol blij ken, want ook na klokke negen bleef het bestand op vrijwel ge lijke hoogte, je kreeg de indruk dat de mid- denstanders een centrale rol ver vullen in het doen en laten van pAG 15 MAART 1974 de Katholieke Volks(?) Partij. Illustratief was namelijk niet al leen dat de inleiding van Haze kamp werd verplaatst, maar voor al ook de intens grote aandacht (onevenredig noemt men dat wel eens) voor de problematiek van de winkeliers. Toch moet gezegd dat ook de confessionele politiek een niet onbeduidende plaats innam, maar dat is ook wel verklaar baar, want de KVP-coryfeeën hadden wat dat betreft aardig wat uit de doeken te doen. De uit spraak van partijvoorzitter De Zeeuw bijvoorbeeld (het kabinet- Den Uyl moet inzet worden van de volgende verkiezingen) „de beroering rond een blijkbaar ver meende amechtigheid van de ka tholieken met de PvdA in deze provincie en natuurlijk het lan delijk recept voor een CDA. Na een leerzaam betoog van het statenlid Vrouwenvelder, die uiterst verregaand de plaats van de Provinciale Staten belichtte, werd het zo vurig verlangde Christen Democratisch Appèl oogappeltje voor het in Leiden woonachtige Tweede Kamerlid mevrouw Till Gardeniers, die een dermate krachtig pleidooi hield, dat dit aan de toehoorders een spontaan applaus ontlokte. Mevrouw Gardeniers beant woordde geheel aan de verwach tingen. Ze spuide kritiek op de CHU, wier solitaire positie in het kabinet zij als een incident be titelde, en kon er kennelijk niet genoeg van krijgen er de nadruk op te leggen dat het niet bepaald aan de KVP ligt dat het CDA wat strubbelingen ontmoet. De uit spraak van De Zeeuw en dat gaf zij indirect dan wel toe had wel iete genuanceerder ge kund de man had natuurlijk ook verwacht dat het „als zoda nig" bij de pers zou overkomen, maar afgezien en van het iet wat voorbarige karakter van deze uitspraak, kon toch nïèt onver meld blijven dat ook de vraag stelling van de man die De Zeeuw had geïnterviewd voorbarig was geweest. Een brokje educatie dus voor de journalistiek. Staatssecretaris Hazekamps inleiding handelde voornamelijk over het midden- en kleinbedrijf. Hij sprak over het plan'voor re gionale dienstencentra voor het kleinbedrijf, dat in 1972 door de KVP (jawel) is gelanceerd. Hij belichtte de onbereikbaarheid van binnensteden en winkelcentra. En concludeerde dat er een duidelijk beleidsplan nodig is voor de re gio en de stad om de onderne mers te laten zien wat de ont wikkeling zal zijn en waar zij hun beleid kunnen of moeten aanpas sen. Relatief weinig aandacht werd er besteed aan de specifiek Leidse problematiek, maar het gemeen teraadslid Cornelissens, die kan didaat is gesteld voor de komen de Statenverki'ezinge'nslingerde op een gegeven moment een dui delijk probleem aan: de vestiging van een mammoetbedrijf in een naburige gemeente (Bijenkorf in Leiderdorp). Hazekamp haakte daarop in met een overzicht van wat er bevoegdheden op stapel stond (een wetsontwerp waarbij de minister kan ingrijpen) en wat bijvoorbeeld de provincie zou kunnen doen. Maar zelfs hij moest ietwat machtleloos toege ven dat er situaties besaan waar bij momenteel geen oplossing Staatssecretaris Hazekamp voorhanden is. Omstreeks elf uur werd de zaal ontruimd. En dat was nauwelijks opvallend. WIM WIRTZ l IDEN De Gemeentelijke Woningstichting onderzoekt op dit moment door middel van iquete of de bewoners van de Van Hogendorpstraat e.o. akkoord gaan met de renovatie- in voor hun woning. Zoals bekend heeft staatssecretaris Schaefer vorige week laten we- it het ministerie deze plannen heeft goedgekeurd. ft?»*!!? seenszins p^tlc» zal de huur gemiddeld 173 gulden lere initiatieven tot verbetering van per maand bedragen .Dan zal ook het woningen behoeft uit te sluiten. "Ik aoor het ministerie als u» systeem van individuele huursubsidie Den bereid, vooruitlopend op n ua- |Werïie™ bf^r^ee1^' Lj' van toepassing worden, afhankelnk dere uitwerking van de rehabilitat.ie- p nlïinnpTl hP7iiihio,H nor- iron hol n —3I van het inkomen van de huurder De woningstichting u-ijst er op dat met toepassing van deze regeling d*> huurprijs voor de mensen met lagere mits deze werkzaamheden woningen >p de plannen bezuinigd wor de oplossing daarvoor is ge- door de uitbouw van de keu- ir buiten achterwege te laten al ondanks deze tegenvaller inkomsen aanzienlek gedrukt wordt aan de eisen van com- gezien ook de maatregelen die de regering voorbereidt in het ka dei- van het huur- en subsidiebeleid. Be- wonetrsT die al een vaste uitkering op grond van de bijstandswet om vangen, krijgen de huurverhoging in die uitkering vergoed. Verder zal plannen, werkzaamheden tot verbe tering van woningen te subsidiëren op basis van de geldende regeling. leefbaarheid voldoen", aidt' Etuur. dat er op wijst dat \r> woning centrale verwarming rden aangebracht als gevolg intentie, om de woningen vooi 20 a 25 jaar op te knappen het. men doet een beriep een tegemoetkoming van 2500 gul- bereidheid ook als u geen neer van centrale verwarming dit toch te laten doen", aldus alaire. den worden gegeven in de kasten, die tijdelijke verhuizing naai- een wissel woning (gedurende de renovatiewerk zaamheden) en herinrichting van de woning, ais ze opgeknapt ls, met z:cn meebrengen. Overigens is er van- roningstichting heeft berekend avond in de aula van de Dr. Van huren na verbetering zullen VoorthuysensohoolMarnixstraat 104 te iiggen .Het ministerie heeft een bijeenkomst, waarop de bewoners lepaald op 145 gulden, inclu- verwarming. Tachtig meer dan de huidige huur Ijk verstrekt echter een huur- togsbtjdrage aan huurders, die iastbaar inkomen hebben vu* dan zestienduizend gulden waarbij de kindierbijsias fcetelt, Dat houdt in. dat n* in het eerste jaar eemid- 85 gulden moeten betalen, in reede jaar 114 gulden en ïu door middel vain plattegronden en tekeningen nader zullen worden voorgelicht over de verbeteringsplan nen voor hun huizen. Particulier Het ministerie gaat ook ln prin cipe akkoord met overige rehablll- tatieplannen voor het Noorderkwar tier en De Kooi. In nader overlcii tussen gemeente en ministerie, zaj de rijksbijdrage worden vastgesteld betreffen die binnen de vastgestelde contouren gekregen zijn", aidus schrijft Schaefer. Kweekreactor Het eerste proto type van een snelle kweekreactor in het Westen, de „Phenix" die Frank rijk in Marcoule bij Avignon heeft gebouwd, heeft gisteren het volle ver mogen van 250 megawatt bereikt. In de proefreactor was eind augustus vorig Jaar de eerste atomaire ket tingreactie begonnen. In december leverde de eracbor voor de eerste maal elektrische stroom aan het Franse elektriciteitsnet. Een pose op de trappen van het stadhuis in Leiden waar gisteren Henk van Berkel (20) en Bep Rietkerke (20) in de huwelijksboot stapten. Henk vervult een belangrijke rol in de RK voetbalvereniging VNL (als voetballer) en de erehaag van jonge prominenten is dus wel te verklaren. (Foto Jan Holvast) ZATERDAG 16 MAART belangrijke CITROËN-SHOW. Wy presenteren o.a. de nieuwe G Spécial in zeer fraaie uitvoering ORANGE TENERE met donkergryze bekleding Bezoekers aan onze Lente-show ontvangen een speciale verrassing LEIDEN Zoeterwoudseweg 23, WASSENAAR: van ZJuylen van Nijeveltstraat 372. trde jaar 143 gulden. In "belde Schaefer wijst de gemeente er per ADVERTENTIE een sterke centrumpartij in Nederland beslist noodza kelijk is om de zaak bestuurlijk draaiend te houden dat het zonder die centrumpartij een regelrechte ramp wordt.(Of ziet u de PvdA en de VVD samen ineen regering?) Tussen deze twee tegenpolen is het goed dat er een KVP is. De KVP die in verleden, heden en toekomst besturen op landelijk, provinciaal en ge meentelijk niveau mogelijk heeft gemaaktDoor overleg en samenspraak met alle partijen. Daarom lijst 2 De KVP een betrouwbare centrumpartij De KVP midden in de roos. vindt U bij ons. (our- en sta-caravans van topmerken en klasse en toch scherpe prijzen. taporteur en hoofddealer van: KIP - EUROKIP - CAVALIER - SOLDSTREAM - ROLLER - RINEL - BLEU-ANCHOR - KIP - LYNTON. ABBEY - INTERCAR - RIVIERA 91 reparatie, verhuur, accessoires. Transport en plaatsen van caravans. CHRISPIJN Caravanbedrijf B.V. Rijndijk 123 Leiden f LET OP: tussen de Vink en de Haagsche Schouw 01710—64256 en 01715—2129. Pke dag van 9 tot 6 uur. Wegens Landelijke verordening zondags gesloten. Afgelopen dinsdag werden de le zers van het Leidsch Dagblad ver rast met een artikel inzake een re geringsbeslissing over de Leidse hu- renkwestie. Naast de foto van een grijnzende Marcel van Dam stond een grote kop, die luidde "Staatssecretaris Van Dam komt Leiden tegemoet". "Huren oude huizen niet hoger". De uitroeptekens ontbraken er nog maar aan! Wij van het Leids Huurders Comi té hebben het artikel 2, 3, ja wel 4 maal overgelezen maar ons werd niet duidelijk in wat voor opzicht de om budsman ons is tegemoetgekomen. Laten we nu alles eens op een rij tje zetten, met de kanttekening dat we daarbij geheel af gaan op de in houd van het betreffende LD artikel (een officiële bevestiging hebben wij nog niet ontvangen). Allereerst. Van Dam belooft groot moedig, dat de huren van 24 com plexen (hoofdzakelijk in het Haag- wegkwartier en Leiden-Noord) niet verhoogd zullen worden. Ach, ach, die goeie Marcel toch! Er wordt al leen niet bijgezegd dat deze toezeg ging al dateert van13 maart 1972, toen de gemeenteraad onder druk van honderden bewoners hier toe heeft besloten. In feite handelt Marcel van Dam hier als een baas die zijn hond een vers bot van twee jaar oud toewerpt. Maar we gaan verder. De huur- stop voor de bedoelde woningen wordt opgeheven, want "de huur verhoging van dit jaar (maximaal zes procent) zal wel de normale pro cedure volgen" (LD). Van Dam gaat nog verder met het uitdelen van ca deautjes. (We laten het LD weer spreken): "De overige woningen (op twee complexen na, waarvoor een huurverhoging van acht gulden geldt), komen in aanmerking voor 'n verhoging van twee maal zes pro cent (1 oktober 1972 en 1 april 1973)". Wanneer we daar de 6% van dit Jaar bij tellen, wordt dit dus een huur verhoging van maar liefst 18% Een schrale troost is, dat de Huur adviescommissie de laatste categorie opnieuw in onderzoek neemt, maar dit is 2 Jaar geleden ook al gebeurd! Wanneer men nagaat, dat de huur- adviescomipissie voor een deel wordt bemand door huisbazen, terwijl de huurders op geen enkele wijze recht streeks vertegenwoordigd zijn, hoeft men zich over de afloop van het on derzoek ook niet veel illusies te ma ken. Voorts hebben wij uit bepaalde bronnen vernomen, dat Van Dam 't voornemen heeft om de huurverho ging van 18% met terugwerkende kracht te eisen. Dit betekent dat uitgaande van een huidige gemiddel de huur van f75 per maand een eenmalige rekening van f85 plus de huur, zal worden gepresenteerd. Wij zien de zaken zo: de PvdA heeft zich bij veel Leidse huurders zeer inpopulair gemaakt. Over een paar weken de verkiezingen voor de deur, en ai zijn er duizenden Leide- naars die toch nooit gaan stemmen, acht, denkt Van Dam, je kunt nooit weten, weet je wat. laat ik die Leide- naars maar eens "tegemoet" treden. Na de verkiezingen krijgt de huur derscommissie nog even de gelegen heid om te rommelen en als dan ook de raadsverkiezingen achter de rug zijn, dan volgt er (desnoods) een huurprijs vaststelling van hat minis terie. De verslaggever van het Leidsch Dagblad heeft een goed artikel ge schreven. Alleen de kop was ver keerd. die had moeten luiden: "Staatssecretaris Van Dam komt Leiden niet tegemoet. De huren van de oude huizen worden nog hoger"! Namens het Leids Huurders Comité, J. ELKERBOUT, Koninginnelaan 36, Leiden. De heren Slijkhuis en Dool heb ben gemeend met een ingezonden brief te moeten reageren op het ar tikel in de krant van maandag over het gast-arbeiderspension in de Bou- welouwensteeg/v. d. Werfstraat. Enig commentaar hierop is noodzakelijk. De anonieme instantie waar zij het over hebben wordt gevormd door een aantal buurtbewoners die regel matig in het pension op bezoek ko men en die verontwaardigd zijn over het bedrag dat de eigenaar per week per bed durft te vragen. Het pand wordt normaal wel de gelijk bewoond door twaalf Marok kanen. Op het moment zijn er wel iswaar drie bewoners op vakantie in Marokko, maar zij hebben een ge deelte van de huur tijdens de vakan tie al vooruit betaald. Met de nor male bezetting van twaalf mensen brengt het pand per week fl. 240,- op, d.w.z. ruim fl. 1.000,- per maand. Als de plannen van de eigenaars door gaan wordt dit fl. 300,- per week, d.w.z. zo'n fl. 15.000 per Jaar. Het pandje wordt door de heren eigenaars beschreven als een soort villa. De door hen genoemde „grote kamer, slaapkamer ea de grote con versatiekamer" van de beneden-ver dieping zijn in werkelijkheid echter één normale kamer, waar bij gewone bezetting vier mensen moeten wonen, slapen en eten. De eerste verdieping bestaat uit een zitkamer waar acht mensen ge bruik van moeten maken en een be paald niet grote kamer, waar drie mensen moeten slapen. Daarnaast een vrij kleine keuken. De tweede verdieping bestaat uit één kleine kamer waar twee mensen moeten slapen en een wat grotere slaapkamer voor drie mensen. Op de slaapkamer moeten de be woners bovendien nog hun persoon lijke spullen bergen. Het huis ziet er redelijk geverfd uit, maar dat is het werk van de bewoners zelf. De vorige eigenaar heeft slechts verf verschaft. De mensen moeten de hele winter door slapen onder twee dunne de kentjes. Het huis wordt inderdaad uitste kend schoongehouden door de werk ster, mevrouw Rozier. Dat zij een maal per week zou komen, was een vergissing van de betrokken Journa list. Mevrouw Rozier komt tweemaal per week en werkt erg hard. Boven dien zijn de bewoners van het pand erg op haar gesteld. Dit is echter geen verdienste van de heren Slijkhuis en Dool. Het maakt ook slechts een klein deel van de onkosten uit; om precies te zijn één achtste. Wat betreft de verdere onkosten: laat de eigenaars bedragen noemen. Elektriciteit, gas en water kosten in derdaad geld, maar brengen de kos ten lang niet op fl. 240 per week, laat staan op de fl. 300,-, die de eige naars willen vangen. Andere onkosten (wassen van la kens en slopen, schoonmaak-artike- len, vuilniszakken en closet-papier) tellen ook niet aJl te hard aan. Maar nogmaals: laten de heren bedragen noemen. In het gesprek van vrijdagavond tussen de bewoners van het pension en de eigenaars is de afspraak ge maakt dat de eigenaars de huurad viescommissie om een advies om trent de toelaatbare huurprijs zullen vragen. Als dit advies uitgebracht is. zullen de bewoners zich daar zonder meer met terugwerkende kracht tot 8 maart 1974 aan houden. Dat de heren Slijkhuis en Dool in hun ingezonden brief dreigen met toestanden als midden vorig Jaar in de Jan Vossensteeg en de Groene- steeg bewijst dat zij niet bereid zijn zich aan deze afspraak te houden en bovendien dat zij vrezen voor een objectieve instantie niet aan te kun nen tonen dat de gemaakte onkosten inderdaad zo hoog zijn, dat zij bij een opbrengst van fl. 240 per week niet rond kunnen komen. MEVR. J. SLEGTENHORST V. d. Werfstraat 25d Leiden. ADVERTENTIE Het enige SPECIALITEITENRESTAURANT met uitgebreide RIJSTTAFELS èn eenvoudiger gerechten INDISCH RESTAURANT [fogg Kgepjjj (tegenover Stadsgehoorzaal) ACTIE VOOR BEHOUD VAN VRIJE HENGEL LEIDEN Twee oud-bestuursle den van de Hengelaarsbond voor Lei den en Omstreken, J. Mark en J. M. C. Leibrand zijn een actie begon nen voor het behoud van de "vrije hengel" in Nederland. Hun kritiek richt zich tegen een beleidsnota van de Stichting Landelijke Hengelsport organisatie. Volgens het tweetal komt een punt uit deze r.ota er op neer. dat elke Ne derlandse hengelaar straks wordt verplicht zich te organiseren by een. vereniging of federatie. "Deze fede raties en verenigingen zullen zich op hun beurt moeten aansluiten bij de stichting", aldus Mark en Leibrand. Zy vezen, dat 't eeds uit de mid deleeuwen stammende "vrije hengel- recht" Chet vissen met één hengel in openbaar water met een "bijdrage- bewijs") verloren gaat. Tevens is men bang dat viscolleges, vissen de personeelsverenigingen, visdagen voor ouden van dagen en invaliden, hengelcompetities op nationaal ni veau zullen ophouden te bestaan, als men niet aan de voorwaarden van de stichting voldoet. Onder het motto "Ik wil de vrije hengel vrijhouden" zijn de twee Leidenaars nu een lan delijke briefkaartactie begonnen. In middels is de Federatie Zuid-Hol land, waarvan onder andere de Hen gelaarsbond voor Leiden en Omstre ken en verenigingen uit Warmond, Wassenaar en Alphen aan den Riin deel uitmaken, toegetreden tot de landelijke overkoepelende stichting. LEIDEN In de Transvaalbuurt zal een wijkvereniging worden op gericht, zo is gisteravond besloten op een wijkbijeenkomst, die geor ganiseerd was door de PvdA. Het bleek dat er veel klachten waren over de buurt. De wensen die op tafel kwamen gingen voornamelijk over speelruimte, parkeergelegen heid, eventuele verplaatsing van de telefooncel, betere bestrating en straatverlichting. Een andere wens, die naar voren kwam was een be tere aansluiting van de wijk op het busnet; bus 15 zou wellicht op de terugweg ook over de Morsweg kun nen rijden. Geen bezwaar tegen overwerk zonder lawaai Een eerder in deze krant versche nen brief van het Buurtschap Staal- wijk en het M.A.N.-Leiden over de geluids- en roetoverlast van de R.M.M.-HCW-NEM fabrieken heeft bij velen reacties opgewekt. Men concludeerde nl. uit onze eis om over werk te stoppen en zo van het lawaai na 19.00 uur verlost te zyn, dat wy ons niet bekommerden om de belan gen van de arbeiders van de ge noemde fabrieken. Niets is minder waar. Mocht blijken dat er kan worden overgewerkt zonder dat dit lawaai met zich meebrengt, wat zeer goed denkbaar is. dan hebben wij geen en kel bezwaar tegen overwerk. (Eigenlijk zou overwerk niet nodig moeten zijn. maar met de tegen woordige prijsstijgingen Volgens ons bestaan er tal van technische mogelijkheden om dit te verwezenlijken en wij vinden dat de directies van de genoemde fabrieken deze technische maatregelen tegen de geluids- en oe(s)t-overlast moet nemen. Dit is in het belang van zo wel de buurt waarin deze bedrijven staan als in het belang van hun eigen werknemers. Buurtschap Staal wijk Milieu Aktiecentrum Nederland afd. Leiden. In het artikeltje over de Werk manswoningen in uw krant van maandag jl. staan o.i. helaas een paar onjuistheden: 1. U schrijft dat de huurharmoni- satie in onze buurten is ingetrokken. Onze informatie is anders, het be stuur stuurde ons een brief, waarin stond dat de huren zouden worden gehandhaafd op de hoogte van de huren van maart 1972. Met je gewo ne verstand zou Je dan toch zeggen dat dan alle huurverhogingen van '72 en '73 worden ingetrokken. 2. U citeert onze brief verkeerd: U schrijft namelyk dat wy beweren dat we deze overwinning behaald heb ben ondanks oartijen zoals de PvdA. Dit suggereert dat de PvdA ons te genwerkt zou hebben. Dat is in dit geval (anders dan bij de Eendracht en de Merenwijk) niet waar. En wat niet waar is, dat schrijven we ook niet. Wat we wel schreven was het vol gende Nu proberen partijen zoals de PvdA op deze huurstop stemmen winst te boeken. Laten we wel wezen Deze over winning is alleen aan de bewoners te danken die ondanks intimidaties stug hebben volgehouden de huur verhoging te weigeren en aan de le den van de BHW-comities die de weigering hebben georganiseerd door onder andere, ondanks regen en wind, iedere maand trouw, de girokaarten van de huur bij de bewoners op te halen. (Dit alles is andere koek dan een paar vragen stellen in de raad). Kortom: deze huurstop hebben we afgedwongen door onze eigen strijd. MARGREET ZIJLSTRA, Groenesteeg 31, Leiden. MEVR. C. M. VAN DISSEL- RIJNSBURGER. Bilitonstraat 18, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3