an crack tot kruk aat sneller dan an kruk tot crack "Ik zag er wel tegenop; nu is het normaal" Als 't moet dan gaat het goed met Ter Leede APPIE HAPPIE et voetbal-leed van 'Eric GrijpgraagVHans Hardloper' en al die anderen MEVROUW JANSEN: SECRETARESSE ROODENBURG EDDYMERCO HEERST WEER Zwaar weekeinde De Spartaan Portengen wint Heineken trofee PROGNOSE V Onvlee EN "Voetbal-lief" en |-leed" gaan vaak hand in Het ene moment ben je jn fraai doelpunt dè man, iter lig je krimpend van jhet gras omdat je tegen- die treffer niet zo best waarderen Of misschien speler altijd al een zwak- e en ging hij er gewoon leen". Of misschien was die nkel toch niet zo stevig als uitzag- Of misschien dan het geluk hebt in een kam uit te komen sta 1e de irop - maandag - in de krant, r van die wekelijkse spcxrtbij- die berichtjes steeds gen. Dat ene regeltje waar- jt verteld dat doelman "Eric sag'' na een uiterst knappe tt veld moest verlaten omdat t» de landing niet goed ver dat snelle spits "Hans per'' net voordat hij voor een (end schot wilde uithalen van werd gepakt; dat.... u be let al. Het is per slot van re eft weekeinde opnieuw weer op de voetbalvelden, lat alles in 't achterhoofd zijn op zoek gegaan naar lang- tblesseerde spelers. Spelers die n, vaak zelfs Jaren hebben (of nog steeds "tobben") met en blessure, meestal opgelo- een fractie van een seconde, r is al een boekje "Van kruk i", een ontwikkeling die ja- duren; er kan net zo gemak- en boekwerk worden uitgege- »r de titel „Van craok tot In dat kan zo snel gebeurd i Herrcur was eens een veel- talent van UVS. Vier Jaar kwam hij tijdens de finale paastoernooi van De Spar- ongewild contact met de Vo- rs-doelman. Martin speelde trijd uit, met een zeurende z'n knie, maar trok die avond iwachteld "richting zieken- n het gips mocht hij weer diagnose: breuk in de Jf. Maar Martin kwam te- het Leidsch Dagblad van 12 1972: "Ook Martin Her ri het slachtoffer van een harde tackle in deze veel te ledstrijd tussen de Jeugd van SC Lisse. Herreur kwam vlak d in botsing met een tegen- met als resultaat een gebro- Sbter-scheenbeen..." m "plat" in bed - het bleek réle breuk, ook het kuitbeen ik - zes weken loopgips en Krachtig beginnen. "De altijd fee angst" weerhield Martin toe opnieuw te gaan veldvoet- HiJ denkt er niettemin serieus li komend seizoen weer te leien. mder jeugdig talent, Rooden- Piet Mieremet, heeft dit jaar railend veel pech te kampen. k aan in de „derby" tegen eerste wedstrijd van 't sei- tiaar mocht een half uur na Kin de kant weer opzoeken felle Cifcwoeting met Gilles se; g irde knieband, 't been w«. enige dagen la- eakel tot dij in het gips ge- ff volgde een periode van acht «strompelen". In februari Piet het eindelijk weer pro- De eerste wedstrijd ging goed. tde wat minder. Een trap te- enkel deed de banden van richt scheuren. Komende zon- »pt Piet Mieremet weer te spe- nu toe heeft hij er één vol- ïl opzitten Piet Mieremet binnenkort, in omen; UDO-speler Ton Bos- nog lang zover niet. Zijn 'eg" begint zo langzamer- toast gigantische vormen aan 61. Ongeveer drie Jaar gele- on alles met een dijbeenbles- a een maand van nonactivi- in een duel met LFC zijn aü de beurt. Er verliep een *r voordat er echt wat aan werd. Eerst een gipsperiode flgens een operatie aan de Binnenmeniscus eruit, lag achttien dagen in het dis. „startte met „herstel- Wieden" en ging in een paar ^•rijden aan de slag. In de- "?2 .sprong" zijn knie op- 11 de fout. fietser dat seizoen was verloren voor die twee jaar eerder sa- Jet UDO het afdelingskam- ap had veroverd. In Ja- speelde Ton Bosman even Tierde mee. Bij een normale gwam hij verkeerd neer; knie Het bloed. Na de traditio- fcs-wekelijkse periode gips de vroegere rechtsbuiten nu pér ballast. Een volledige terugkeer op het voetbalveld is nu vrijwel uitgesloten, ook al omdat Ton de laatste drie Jaar meer thuis is geweest dan op z'n werk. Als ik weg ga, galmt de stem van BoudewiJn de Groot door de kamer die het num mer de „eenzame fietser" weer gran dioos vertolkt: „Als hij maar geen voetballer wordt, ze schoppen hem misschien half dood" Wally Galjaard van LDWS hoopt binnenkort weer over het veld te huppelen. Tet de laatste maanden door Koos Singerling afgelever de (fysio-therapeutische) werk heeft Wally in ieder geval veel zelfver trouwen gegeven. Mocht die „come- bach" ditmaal inderdaad wel lukken, dan is er een einde gekomen aan de „ellende" die in februari 1972 tijdens een zaalvoetbalwedstrijd tussen L.D. W.S. en A.S.C. begon. De toendertijd grandioos in vorm zijnde topscorer verdraaide z'n knie. Eerst werd alleen aan de banden ge dacht, maar in Juni, nadat Wally op nieuw door z'n knie was gezakt, werd een scheurtje ontdekt in de binnen- menicus. Vier maanden voorgeschre ven rust hielpen niet. Begin 1973 kwam dan ook het bericht dat er ge opereerd moest gaan worden. Twee weken later besloot de dokter na wat bevoelen en gefrunnik het toch maar niet te doen. Dit onder 't motto: "Geen pijn, geen operatic". De knie dacht er anders over en wei gerde tijdens een strandwandeling weer eens dienst. Op verzoek van Wally werd er nu wel chirurgisch in gegrepen. Galjaard: „Af en toe geef je de moed wel 's op, maar ik hoop er nu toch vanaf te zijn Dick van der Boogaart, een van de weinige "echte" linksbuitenspelers, heeft zijn voorspoedige carrière bij UVS eveneens nogal wat abrupt zien eindigen. In december '72 kreeg hij na een wedstrijd tegen Papendrecht voor het eerst last van z'n linkerknie. In februari al werd de builten-menis- cus verwijderd. Bij zijn her-optre den, na o.a. zeven weken gips, liep 't allemaal vrij redelijk, hoewel de pijn aanwezig bleef. Niettemin leek hy precies een jaar later weer actief te kunnen gaan voetballen. Vlak voor die datum "begaf" zijn knie het even wel opnieuw. Er werd een afspraak gemaakt met dokter Strikwerda en de 19-Jarige UVS-speler zal waar schijnlijk deze of komende maand voor de tweede maal onder het mes gaan. De weg "terug" lijkt nog erg lang. Uit z'n fatsoen Op 18 februari 1973 kwam voor Hans Dreef het voorlopige einde van een zeventienjarige voetbal-loop baan. De oud-LFC'er kon na afloop van het treffen tussen ASC en het Poeldijkse Verburch niet meer "op z'n benen staan". Niet zo verwonder lijk overigens. Dreef over heit mo ment in de voor hemzo ongelukkig verlopen wedstrijd: "Ik was net de laatste man van Verburch gepas seerd. Opeens voelde ik een stekende pijn. Diezelfde laa'tste had het blijk baar nodig bevonden m'n gestrekte (linker)knie vol met zijn voetbal schoen te bewerken. Het hele zaak- Je, knie en kruisbanden, was volko men uit z'n fatsoen gedrukt en is waarschijnlijk even uit de kom ge weest". Na een week "platliggen" trok de zwelling wat weg, maar bij iedere (lichte) training ging het weer helemaal mis. De behandeling van een fysio-therapeut heeft Dreef ech ter veel goed gedaan. Voorzichtig voetballen en het bedrijven van an dere sporten behoren nu weer tot de mogelijkheden. Of sportleraar Hans Dreef ooit nog actief in de "compe- tie" terugkomt lijkt evenwel een nog moeilijk te beantwoorden vraag. De snelle spits, tot slot nog even te rugkijkend naar die voor hem zo fa tale actie: "Er was ondanks alles toch nog een positief punt. Ik zag, nadat ik "gepakt" was nog net kans de bal door te tikken naar Rik Hins die uit dat passje een ontzettend mooie (en winnende) goal scoorde..." Dat diezelfde Rik Hins, nu 25 jaar, daar op het veld stond is ove rigens toch een heel vreemde zaak. Als "jochie" van veertien kreeg Rik tijdens een oefenwedstrijd een trap tegen zijn rug. Dat was het begin van 't voorlopige einde. Natuurlijk speelde Rik met jeugdige ongevoelig heid "gewoon" door en als vijftienja rige bereikte "broekie" Hins het eer ste elftal van ASC. De pijn die sinds die trap altijd al in z'n rug sluimerde, werd echter te erg en Rik kon het voetbal vaarwel zegen- „Als hij maar geen voetballer wordt; ze schoppen hem misschien half dood". (Foto Jan Holvast) Toen Hins 18 jaar oud was kwam eindelijk "de aap uit de mouw". Rik werd opgenomen en moest aan maar liefst twee hernia's worden ge opereerd. Toen werd mijnheer Hins ook duidelijk verteld dat "hij het voetballen wel kon vergeten". Niet onlogisch dus Rik "vergat". Tot ASC 9 (in 1971) met zeven man stond. Hins kon de kriebel niet weer staan en speelde zonder problemen mee. Toen hij eenmaal weer gras had geroken, ging het allemaal erg snel. Via het zesde, vierde, derde en twee de elftal, belandde Rik Hins aan 't eind van vorig seizoen weer in het top-team. Hij voetbalt er nog steeds De groep van zeven spelers die in dit verhaal naar voren is gehaald, vormt natuurlijk maar een heel klein gedeelte van die ontzettend grote "massa" geblesseerden, die er - al leen al in de Leidse regio - rond- hinkelen. Natuurlijk was het geen haalbare kaart al die spelers voor de "microfoon" te halen. Dat was ook de intentie niet. Het was gewoon de bedoeling eens iets meer van het "voetbal-leed" onder de ogen van de lezer van die wekelijkse sportkrant te brengen. Dat het niet allemaal op houdt bij dat ene regeltje van doel man "Eric Grijpgraag", maar dat de "ellende" dan eigenlijk pas begint. Oh Ja, begrijpt u nog steeds waar om het voetbal de meest populaire sport is? LEIDEN Opmerkelijke tegenstrij digheid. Mevrouw Jansen vindt het als secretaresse van Roodenburg al lerminst opvallend dat zij een func- BANDOL Ook in de vijfde etap pe van ParijsNice heeft Eddy. Merckx geheerst. Ondanks een ver koudheid van de meester slaagde niemand erin een beslissende demar rage te plaatsen. In de eindsprint hield Merckx zijn concurrenten Gui- mard en Van Linden gemakkelijk achter zich. Guimard stortte na af loop in elkaar en het is niet zeker of hij in de zesde etappe weer van de partij is. Merckx had, naast zijn verkoud heid, met nog een handicap te kam pen. Zijn "meesterknecht" Jos Bruere kon vanwege een valpartij in de vorige etappe niet starten. De Pool Szurkowski moest veel terrein prijsgeven. Bij een klim kon hij het hoge tempo van Merckx, Guimard en Van Linden niet volgen en liet zich terugvallen in het peloton. Van de Nederlanders was Hennie Kuiper de beste met een elfde plaats. Joop Zoetemelk eindigde op de 20e plaats. In het algemeen klassement is Zoetemelk echter wel de hoogst genoteerde Nederlander met een zesde positie. De Spartaan wacht een zwaar week einde. Morgen moeten de Leidenaars voor de competitie aantreden tegen Herkules uit Dordrecht en voor zon dag staan de Nederlandse kampioen schappen tweede klas op het pro gramma. Wil De Spartaan nog een beslissingswedstrijd forceren dan dient de ontmoeting tegen Herkules (eerder door een blessure van Her man Filippo verloren) gewonnen te worden. Voor het competitieduel zijn aangewezen Arie Swagers, Mat An- neeze, Nico Faas, Theo Sanders en Dirk v. 't Riet. Aan de titelstrijd zondag nemen deel: Arie Swagers (vorig jaar nationaal kampioen in het lichtgewicht), Mat Anneeze (titelhouder in het midden- gwicht)Wim Turenheout, Sam Hols- wilder en de beide nieuwkomers Bart Zwart en Wijnand van Tongeren. tie vervult in een mannengemeen schap als het bestuur van een voet balvereniging, maar zij kan bepaald niet worden omschreven als een- voorvechtster van diepergaande vrouwelijke penetratie in het voet bal. "Damesvoetbal zou ik binnen Roodenburg niet tegenwerken, maar voor mij hoeft het niet. Ik vind voet bal een sport voor mannen. Er zijn voor vrouwen andere sporten die veel sierlijker zijn. Damesvoetbal op zich is niet mooi; als vrouwen toch spelen, heeft het weinig meer met voetbal te maken. Als vrouw moet Je niet gaan voetballen - Je kunt Je natuurlijk wel nuttig maken voor een voetbal vereniging." En dat doet mevrouw L(enie) Jan sen nu al weer heel wat jaartjes. Eerst als lid van de redactie van het clubblad, sinds een half Jaar als se cretaresse in het bestuur. "Op een gegeven moment", herinnert zij zich, "was voorzitter Uiterdijk op visite. Toen zei ik, dat ik eigenlijk best wat meer zou willen doen voor Rooden burg - daarna kwam snel die secre taresse-functie op de proppen. Nadat ik gekozen was, heb ik er wel even erg tegen op gezien - Je komt ten slotte als vrouw in een mannenge- zelschap - maar dat was snel over. En ik dacht dat mijn aanwezigheid nu als heel normaal wordt aanvaard. Ik heb niet gemerkt dat mannen er vreemd tegenaan kijken." Ook in de huiselijke sfeer levert het uitvoeren van haar functie wei nig problemen op. Waarbij als niet gering voordeel natuurlijk mag wor den gezien dat haar man zelf lid is van Roodenburgs' elftalcommissie, dat haar zoon voetbalt en dat haar dochter korfbal speelt. Een sport die mevrouw Jansen bij Velocitas in Lei derdorp trouwens ook zelf beoefent. Doelman Jan cle Landmeter: Mevrouw Jansen. Sport is dus zodanig geïntegreerd in het gezinsleven dat het mevrouw Jansen geen enkele moeite kost zinh in het weekeinde naar de velden te spoeden. "Ik leef naar de zaterdag en de zondag "toe", meldt zij enthou siast, zoals ze met evenveel overtui ging weet dat zij het bereiken van de laatste zeven voor Roodenburg "wel ziet zitten". "Ik heb altijd al gezegd dat we het wel redden, na de wed- ASSEN Henk Portengen is gisteren in Assen winnaar geworden van de reeks lange afstandschaatswedstrij den om de Heineken-trofee. Zijn naast belager Marten Hoekstra, die hem in de algemene klassering nog had kunnen passeren als hij eerste was geworden, eindigde als vierde achter Gerrit Woudenberg, en de kernploegleden Hans van Helden en Klaas Vriend. (Foto Jan Holvast) strijd tegen DRL geloof ik er hele maal in. Zondag wint Roodenburg" (tegen Xerxes, aJs Thialf geen sneeuw in het eten gooit)" ook. "Met Opnieuw duel Newcastle- Nottingham LONDEN De Engelse voetbalbond (FA) heeft gisteren beslist dat New castle United en Nottingham Forest hun kwartfinalewedstrijd voor de FA-cup (Engelse beker) op het ter rein van Everton moeten overspelen. Naar aanleiding van de vorige wed strijd, die eindigde in een overwin ning van 4-3 voor Newcastle, diende Nottingham een protest in wegens grote ongeregeldheden bij een stand van 3-1. De halve finale wedstrijd tussen Newcastle en Burnley komt hierdoor automatisch te vervallen. SASSENHEIM De sportieve tweekamp in het doel van Ter Leede tussen Wim Harskamp en Jan de Landmeter levert trainer Harrie van cier Horst deze weken geen proble men op. Eenvoudig, omdat een ste vige griep De Landmeter aan het bed gekluisterd houdt. "Ik loop nog steeds te snipperen", zegt de Sassenheimer, die het afgelopen zaterdag thuis niet meer kon uithouden en zijn ploeg aan het werk moest zien. "Ik lag met koorts in bed. maar ik wilde even gaan kijken. Ik keek mijn ogen uit. Voor rust was het al 20". Een recordscore voor Ter Leede, dat dit seizoen alleen in het bekerduel te gen Koudekerk (3—1) meer dan eenmaal scoorde. En dat nog wel te gen de aanmerkelijk hoger genoteer de 's Gravenzandse Sportvereniging. De Landmeter: "Als het er op aan komt dan gaat het goed met Ter Lee de. Zaterdag pakken de jongens ook twee punten. Als ze maar niet den ken, dat redden we wel. Dan gaat 't meteen zo op z'n boerenfluitjes. Want hoe laag we ook staan, veel te genstanders warden gewoon onder schat. De trainer hamert er wel op, maair dat helpt niet altijd". Waarna De Landmeter zich haast om Van der Horst een uitstekend oefenmeester te noemen: "Met hem kun je pra ten, al is het een hele avond. Duin dam was alleen een resultaat-trai ner. Van der Horst werkt ook op het menselijke vlak" De Landmeter is dan ook erg optimistisch: "We gaan het halen. De spelers kunnen het". En over zijn eigen voetbaltoekomst: "Het zal moeilijk worden om Hars kamp uit het doel te krijgen. Zater dag deed hij het geweldig. Overigens geloof ik niet dat we veel voor elkaa'r onder doen. Zelf ben ik iemand, die het liefst zoveel mogelijk te doen krijgt. Dan heb je ook geen tijd om na te denken. Tegen SDVB speelden we een vierpuntenwedstrijd. Ik heb maar een paar ballen gehad, maar we verloren wel met 3—1. Ik speelde onder een zeer zware dru'k. Je weet dat Je ploeg moeilijk doelpunten kan maken en dat je zelf geen enkele fout mag maken. In die wedstrijd neb ik ook geen kans gehad om me in te spelen". Tegen RVVH morgen zal naast Jan de Landmeter ook Dick van Biezen ontbreken. Een vraagteken staat nog achter de naam van Nico v.d. Fange. Inmiddels heeft Cees v.d. Zwart te kennen gegeven weer voor Ter Leede te willen uitkomen. Van wege zijn verhuizing naar Aalsmeer vorig jaar besloot de aanvallende vleugelverdediger zijn carrière in Sassenheim te beëindigen. ZATERDAG Ter Leede-RVVH 3, Loosduin en- Rij nsburgse Boys 2, Spirit-Kou dekerk 3, ARC-SVOW 1, Die Haghe- Woubrugge 1, SMS-SAC 2, Semp. Al- tius-Zwammerdiam 1. Afdeling, eerste klasse: GWS-MVKV 1, Valken '68- KRV 3, VVSB-Randstad Span 2„ Spel. Lisse-Sleutels 3, Leiden. Ha- zerswoudse Boys 3. Tweede klasse: Meerburg-Kagia 2, Alphia-VNL 1, SJZ-Stompw. Boys 3, SVLV-Kibkers '69/1, LSW '70-Unit as Leiden 3. ZONDAG Roodenburg-Xerxes 3, RKDEO- Rarodstad Spoirt 2, ASC-VEP 1, Rijp- wetering-Hillegom 1 Docos-VVSB 1 VTL-RKSVN 3, ESTO-StolwiJk 3. Afdeling, eerste klasse: Alphia-SVLV 2, Stompwijkse Boys-Alphense Boys 2. Weteringse Boys-WO A 1, DOSR- MMO 2„ Tweede klasse: VNA-VNL 2, Meerburg-ZLC 3, Kickers '69- Leidise Boys 1, Or. Groen-KRV 3. MAAR TER zake I.IJat hoopdb ik HIEP MET OViEP BME £PP/E U£PP/£ Ew o\lei? KLOP-klopem overt? CARACAS

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19