fe gaan met 8 korte lms naar Oberhausen stert^occasions RATTEN? MELD ZE bij de Mercedes dealer Gebruikte auto's in Groenoordhal GROENOORDHAL Gave griezelfilm in Luxor MERCEDES-BENZ AUDI-NSU „Is het echt waar, ABN, dat ik bij u kan kiezen uit elf verschillende spaarvormen, met tot (J% rente?" Algemene Bank Nederland G 15 MAART 1974 jch Heine heeft het helemaal niet gezegd dus kan hij ten gelijk hebben, dat in Nederland alles vijftig jaar pbeurt en je daar dus naartoe moet als de wereld ver- er in vele omrin- [is toch wel typisch, dat zo'n in acht landen en was verrast door de kwaliteit en variatie, die hij in Ne derland aan korte films vond. In Frankrijk kon hij bijvoorbeeld niet dan na veel moeite 39 minuten film bijeen sprokkelen. De Nederlandse korte film is vak kundiger en veelzeggender gewor den, nadat een periode van onmach- t buitenland een droevige tig geëxperimenteer weinig oplever - beerst. In Zweden, in Enge- de. In het totale pakket van films overheerst de thema's van onaan gepastheid, kritiek op de welvaarts samenleving en onderdrukking, het aantasten van het menselijk milieu ten bate van economische expansie. In de sociaal gerichte films lijkt de Nederlandse filmer ach nu het best te kunnen vinden. De selectie werd in zekere zin nog vereenvoudigd waar Oberhausen streng een 45-mlnuten limiet voor elke film hanteert en „De blinde fo tograaf" van Ditvoorst daar bijvoor beeld overheen ging. Ook kunstfilms, waarvan enige goed voorbeelden te zien waren, wil Oberhausen niet meer. Er moest niettemin toch nog het één en ander terzijde worden ge legd, dat kwalitatief goed genoeg was. jrotere) landen een filmop- jien was nu Nederland aan pance bezig is. Het groeien- 1 speelfilms kent men, maar nrte film is merkbaar tot tornen. Dat is allemaal te idiger, waar er bijna over men waren twee Duitse critl- Schröder en Heinz Klunker, land om uit ons nationale nn korte films een keuze te r het festival van Oberhau- eind april als één van de be lt manifestaties op dit ge it gehouden. Deze schrijver beide Duitsers in hun keu- l»n Wat er aan een kleine [ms werd vertoond bleek van eugende kwaliteit, maar bo- van een grote variatie en jlngskracht. Nederland heeft li minderwaardigheidscom- Ken koesteren in filmzaken, voor documentairemakers se met dijken en molens als Wat wel bindend werd voorgedragen onderwerpen onverslaan- betrof de ontroerende documentaire m. „Ik hou 't wel voor gezien" van Dick nu een ommekeer. Uit de Rtfneke en Hans de Ridder, het por- tret van een Poolse buschauffeur „Jerzy Winnicki" door Fons Grasveld |d worden gekozen. Wat was opvallende filmjournalistiek van Uk. Het is dan ook niet ge in drie uur werd het en de Jan Vrijman „Een andere lakzinnigheid" zal dan met nlnuten waarschijnlijk nog irt plaatsje krijgen in de lage, net als trouwens een van George Sluizer Braziliaanse familie, „Het ais prijswinnaar in Krakau ogramma komt. Roelof Kiers in „Wounded knee", een korte tekenfilm van Zaev Nirn- berg „Yelp", "Land zonder bazen" van de filmacademie (een beeld van arm Columbia, eenvoudig en direkt aansprekend gedaan)magische nieuwe ontdekkingen van Adri Boon in zijn Scarabee-produktie „Eigen tijds: witstrip", „Leesplank" van Jo- han van der Keukenen een sociale team-film tegen de afbraak van Leo- Jan Vrijman met "Een andere kijk, op zwakzinnigheid" op de Kurzfilmtage. hielp mee aan de selectie nard Henny „Leve het geld, weg met de mensen". In Oberhausen zullen ze er wel van opkijken. Wat de voetballlers in München gaan presteren is nog on- *ste film- irscheiding Amerikaan es Cagney WOOD (Reuter) De be- merikaanse filmster James leeft de hoogste Amerikaan- derscheiding ontvangen. De Amerikaanse filminsti- ïnt voor het gehele werk die zich bijzonder ver- Ie heeft gemaakt voor de werd hem woensdag- ngeboden. Jarige Cagney is de tweede, onderscheiding ontvangt, regisseur John Ford was Hi] kreeg de prijs enige voor zijn dood vorig Jaar tn van president Nixon. ihng gebeurde in Hollywood foordigheid van talloze gro- van het witte doek, zoals Jeston, Bob Hope, Doris k Douglas, Gene Kelly, Ste nen, Groucho Marx, Barba- fyck, Mae West en Loretta frank Sinatra trad op als Ifmeester. Cagney is vooral bekend ge- toor zijn talrijke gangsterrol- 1331 zorgde hij voor rumoer de stomme film "The Pu ny een halve grapefruit in PPe gezicht van de actrice n te duwen. Mae Clark die is, was bij de uitreiking adat hij in 1961 zijn 61- 1 gemaakt "One, two, *aarin hij een Amerikaanse In Duitsland speelde, trok *fch terug uit de filmwe- ■Afrika James Cagney bij de prijsuitreiking woensdagivond. Links Charlton Heston. PAGINA 13 Blijvers LIDO - De reacties op Help! De dokter verzuipt zijn erg verschil lend: sommigen zijn enthou siast, andere nvinden het 'n wat melige en erg brave film. Hij valt in ieder geval wel in de smaak, want hij loopt goed. STUDIO - Jesus Christ Super star houdt het uit in Leiden. In verschillende landen zoals Ita lië en Argentinië, is hevig ge protesteerd tegen deze bepaald toch niet oneerbiedige film over het leven van de Christus. Het is wel een wat gladde film, maar de sterke muziek en de uitste kende fotografie op bijzondere locaties in Israël maken deze superstar ook voor ongelovigen de moeite waard. TRIANON - Louis Funes komt als monsieur Pivert via allerlei moeilijkheden in deze film te recht in de Joodse wijk van Pa rijs, waar hij verkleed een fraai staaltje rabbi-isme weg geeft. Zijn tocht voert door een kauw- gontfabriek - Ja, hij valt na tuurlijk in zo'n bak kleef spul - en het Parijse vliegveld Orly en eindigt onder de Are de Triom- fe. Veel bekkentrekkerij voor de liefhebbers. Camera "Live and let die", dag. 2.15 en 8.15 uur. Cineac "101 Dalmatiërs", dag. 9.30, 11.30, 1130 en 3.30 uur. "Magnum Force", dag. 7.00 en 9.30 Corso "Help! De dokter ver zuipt", dag. 2.00, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.15 uur. I)u Midi "Rosemary's baby", dag. 8.15 uur. za. en zo. 7.00 en 9.30 uur. Euro "De tien geboden", dag. 1.30 en 7.30 uur, za.. zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur. Flora "Naakt op de liefdes- markt", dag. 2.00, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. Kriterion "The Chase", dag. 3.00. 7.00 en 9.30 uur. Metropole-Tuschlnski "Je sus Christ Superstar", dag. 2.00 en 8.00 uur. Odeon "De avonturen van Rabbi Jacob", dag. 2.00. 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 1.45 en 4.15 uur. Olvmpla "Death in Venice", man zoekt het echte Amerika, maar kan het nergens vinden. De gebeurtenissen spitsen zich toe naar een dramatische af loop. Kindermatinee 2.00 e B.00 i Passage "Help! De dokter verzuipt", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, zo. 1.30 en 4.00 uur. Ke* "Cleopatra Jones", dag. 9.30, 11.30. 1.30, 3.30. 5.30, 7.30 en 9.30 uur. zo. v.a. l.jJO uur. Roval '70 "Ramon de laat ste killer", dag. 2 15 en 8.00 uur. vr en zo. 2.15. 7.15 en 9.30 uur. zat. 2.00 en 9.45 uur. Studio "Vrolijke ontucht in Tirol", dag. 2 15. 7.15 en 9.30 u.. zo. ook 1.30 en 4.00 uur. Studio 2000 "Kid Blue", dag. 7.15 en 9.30 uur, zo. ook 1.00 uur. De Uitkijk "Easy Rider", dag. 2.30, 7.30 en 9." 4.00 enz. 1.45. CAMERA - Robin Hood en zijn schelmen zijn op avontuur uit. Een spannende film voor elk kind. Goede films in andere steden ALS EEN DOL PAARD (Arra- bal) - Kriterion, Amsterdam. PAPER MOON (Bogdanoviah) - Alhambra 2, Amsterdam. THE FEARLESS VAMPIRE KILLERS Polanski) - Studio K. Amsterdam. HEAVY TRAFFIC (Krantz) - Bijou, Den Haag. ROSEMARYS BABY (Polans ki) - Du Midi, Den Haag. DEATH IN VENICE (Visconti) - Olympia, Den Haag. WOMEN IN LOVE - Kriterion, Den Haag (nachtvoorstelling) Haagse bioscopen Terug in Leiden Nachifilms Apollo "De bokser van Shan tung", dag. 7.00 en 9.15 uur, za. en zo. 12.15. 2.30. 4.45 en 9.15 uur. Asta "Where Eagles Dare", dag. 2.00 en 8.00 uifr. CAMDERA - Easy Rider met Peter Fonda en Dennis Hopper in de hoofdrollen. De film is door hen ook geproduceerd, res pectievelijk geregisseerd. Een CAMERA Easy Rider met Rolling Stones zijn kennelijk nog steeds in. Voor de tweede week dit muzikale filmwerk, ge maakt door David en Albert Maysles en Charlotte Zwerin. Film: Ben. Met: Lee Harcourt Montgomery en Joseph Campanella Theater: Luxor. Aan een griezelfilm worden hoge eisen gesteld. De zaal zit vol met mensen die weten dat ze beduveld zullen worden en daar komen ze voor, maar tegelijkertijd kijkt ieder een toch naar het doek met iets i nen het heerlijk te vinden om zich een avondje lekker bang te laten ma ken. De geschiedenis van de griezelfilm is dus lang en er zijn dikke boeken over geschreven. Het griezel werk is dan ook een hoofdstuk apart in de filmhistorie: het is een dik hoofd stuk en een interessant hoofdstuk, "Ik laat me niet beetnemen". En want de vele mogelijkheden van het zeker, maar dat de filmers met enige branie „we gaan naar Oberhausen" kunnen zingen, mag in de krant. PIET RUIVENKAMP kom dan maar eens met een ver haal dat boeit, overtuigt en toch meteen zo spannend is dat iedereen blijft kijken en na afloop aan beken den vertelt: "Dat moet je zien!" Griezelverhalen 1 onderwerp zijn in de loop der tijd zorgvuldig uitgebuit. Een van de oudste griezels is de eer ste verfilming van het Monster van Frankenstein, maar al gauw kwa- i er al in de men ook de vampiers weer tevoor- oertijd en de eerste primitieve grie- schijn, en met hen de weerwolven, zelfilms werden gemaakt nadat kort spoken, wandelende mummies en medium film commerciëel geëxploiteerd werd. Een goede grie zelfilm is tenslotte zeker zo span- andere onverklaarbare verschijnse len. In de vijftiger Jaren liepen in tal van bioscopen hele series Dracu- nend als een vechtfilm met cowboys la-films, de een nog bloediger dan de of musketiers en veel mensen schij- Sex van koene jeugdhelden "De sexavonturen van de drie Musketiers" In de hoofdrollen: Achim Hammer, Peter Graf en In- grid Steager Regie: Michael Thomos Theater: Rex. Zéér vrij naar Alexandre Dumas: de sexavonturen van de drie Muske tiers. Ik heb er persoonlijk nooit aan getwijfeld dat deze drie koene hel den uit mijn kinderjaren heel wat mans waren. Dit vertrouwen werd niet beschaamd. andere. De allerbeste is de parodie op deze serie van Roman Polanski: "The Fearless Vampire Killers" zaamde jongen, die een paar ratten niet alleen geestig, in feite houdt en toestaat dat de dieren zich griezeliger dan de "echte" vampier- films. Een nieuw genre was Hitchcock, die zijn best deed om "normale men sen" in een situatie te brengen waar geen uitweg meer uit mogelijk leek. Een vreemd produkt in zijn oeuvre was "The birds", de film die het verhaal vertelt van een klein plaatsje ongecontroleerd vermenigvuldigen. Zoals bekend gaat dat uiterst snel en Willard traint zijn ratten tot zij geoefende mensendoders zijn die de mensen doodknagen die Willard dwars zitten. Op een gegeven moment verliest Willard het vertrouwen van de rat ten en tracht him leider Ben te do- waar steeds meer vogels komen die den. Dat mislukt en Willard wordt mensen aanvallen en tenslotte zo ge vaarlijk worden, dat de bewoners moeten vluchten. Deze film verbaasde de kenners, omdat het geen "typische Hitch cock" was. Het bioscoop-publiek was geschokt omdat alles zo echt was en zelf 't slachtoffer van de ijverige knaagdieren. Daar eindigde de film Willard en daar begint het vervolg "Ben", die deze week in Luxor draait. De ratten vormen na de dood van hun baas een heel leger dat de stad afstroopt op zoek naar voedsel en een veilig on- Het verhaal hanet een beetle rond niemand begreep hoe Hitchcock het eu vei"ë ÜU" Het verhaal hangt een beetje rond gpkrpppn meP„wPn derkomen. De bewoners nemen m pa- een zeer jeugdige graaf d'Artagnan, die er onschuldige knaap zijnde door een naburige zigeunerin op wordt gewezen dat hij nog veel leukere dingen kan doen dan steen tjes gooien in het slotwater. Als 'ie eenmaal over die eerste drempel heen is, ziet de jong ont- iekker steeds meer mogelijkheden. In zichzelf, en in de dametjes die als maar op komen duiken, of erin. Het is waarschijnlijk maar goed dat Alexandre Dumas, die in feite de aanstichter is van deze warboel, in zijn verhalen deze finesses nooit heeft onthuld. De drie helden zou den dan zeker heel wat minder glo rierijk de geschiedenis zijn ingegaan. ELISABETH TOLENAAR. voor elkaar had gekregen meeuwen en kraaien mensen aan te laten val len. Hij heeft het geheim nooit ont hulden The Birds bleef een unieke film in het griezel-genre tot er een paar Jaar geleden een boekje ver scheen dat "Willard" heette en er 'n film van werd gemaakt door het tot die tijd onbekende team Karlsen Ral ston en Briskin. Willard vertelt het verhaal van een door allerlei omstandigheden vereen- niek de wijk naar elders, op een paar onverstandigen na. Ben is een klassieke griezelfilm met het soort spanning dat huiveringen door de zaal doet gaan en toch ook aardige momenten heeft. De ratten in de schoonheidssalon bijvoorbeeld. Meisjes die bang zijn voor muizen en alles wat daar op lijkt kunnen hier beter maar niet naar toe gaan. JAN VAN WIERINGEN ADVERTENTIE NATUURLIJK OOK IN DE t&ens ing knipt |K)% van films Jstad (Reuter) De Zuid- filmkeuring heeft vorig fc geen 20 procent van de Wen avondvullende films on- rfeNJk goedgekeurd. Tien rerd verboden. Dit is in het F bekendgemaakt. W 1.283 rolprenten düe wer- jWurd werden er 252 zonder Wgelaten, terwijl er 129 wer- toboden. Onder deze laat- jjP vielen Last Tango in Pa- [v Sings the blues en Can- Tales. Een en ander werd *ld door de minister van Zaken, dr. Connie 'een drievoudige zekerheid Klasse AUTOMOBIELBEDRIJF B.V. Official dealer LEIDEN De belangstelling voor de kwartet op gelet, dat vrijwel alle auto-occasionshow, die vanavond en auto's (van groot tot klein, van goed- morgen in de Leidse Groenoordhal koop tot duur) kunnen worden geta- wordt gehouden, blijkt groter dan xeerd. De prijs, die door de taxateur aanvankelijk werd verwacht. Het zal worden bepaald, wordt genoteerd staat wel vast, dat de dertig deelne- op een z.g. taxatie-opdracht. Deze mende dealers ruim over de twee- prys is bindend voor alle deelnemen- honderd wagens aan de markt zullen de dealers. Er mag niet minder maar brengen. Zoals gemeld gaat deze ook niet méér bij inruil worden be- show onder auspiciën van het district taald. De dealers kunnen de koop Leiden van de Bovag. Dus is de orga- slechts aantrekkelijker maken door nisatoren er veel aan gelegen, dat al- de prijs van de te verkopen auto te les goed zal verlopen. Daarom zijn verlagen. Een uit vijf leden bestaande er scherpe spelregels vastgelegd. On- taxatiecommissie controleert scherp Leidse Straatweg 1 Telefoon 01710—52643 Oegstgeest der meer ten aanzien van de inruil- prijs. De deelnemers uit Alphen den Rijn, Abbenes, Leiden, Leider dorp, Katwijk, Koudekerk, Noord- wijk, Oegstgeest, Rijnsburg, Sassen- of op het koopformulier de inruilprijs correspondeert met de taxatieprijs. Deze markt van gebruikte auto's is vanavond van zeven tot tien en mor gen van tien tot zes uur open. Alle binnengebrachte auto's worden door heim, Voorschoten en Zoetermeer een beoordelingscommissie gekeurd hebben afgesproken zich te zullen op algehele conditie. Slechts auto's, houden aan de prijzen, die door vier die minimaal voldoen aan de op het onafhankelijke taxateurs zullen Bovag-garantiebewijs gestelde eisen, worden vastgesteld. Drie van hen ko- worden toegelaten. Elke auto wordt kan het viertal vinden bij de ingang willen financieren, kunnen ook in de van de Groenooordhal. Op een dui- Groenoordhal terecht. Er zijn maar delijk herkenbare plaats. Er is bij de samenstelling van dit liefst vier financieringsmaatschap pijen in de hal vertegenwoordigd. „Sterker nog, niet elf maar twaalf!" De ABN schenkt voor de Nationale Puzzelactie 1973/74 iedere week 5 spaarboekjes met een eerste inleg van f500, en 25 spaarboekjes met een inleg van f 100,-.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13