EYERS NAUDE RIJGESPROKEN BONTE KOE KAAG erkelijk Dennendal mogelijk, maar zinloos' vrouw in kerkelijke otesten tegen creatieverbod n Westeinder 'Prachtig, jammer dat 'l in Leiden niet kan9 IECTEUR KOOLE VAN IKOR-TV: Breed beraad over ambten is wenselijk Open Deur dienst in Wassenaar OFD CHR. INSTfrUUT ZUID-AFRIKA ARGUMENTEN TE LICHT Beroepingswerk acht jaar r doodslag Ontploffing in transformator- huis: één dode Wethouder Den Haan over politiek café: Hasj in 500 voetballen: vrijspraak Journalisten werken als CIA spionnen l-bestuur en de IKOR- ^sten binnen het komende een toekomstnota op gen met duidelijke voorstel de programmering van de twee jaar. Deze suggestie W. Koole, directeur van In het links-gereformeerde yj Voorlopig. örmeerde synode heeft een totstandkoming van een interkerkelijke omroep trhinderd en het hervormde m is met nogal wat amen- op de ontwerp-statuten IKON gekomen. Koole: ingrijpende maatrege- r zijn. gaat het mij méér een concreet ontwerp van uit te werken dan een onfrontaties tegemoet te larin onze onderling al lang standpunten worden gepro- i creatief ds. Koole zinloos de con- laten uitlopen op een ker- lennendal". De kans daarop schrijft hij, want er zijn hier en daar al harde oord'elen over ons geveld. „Overigens zou zo'n incident op nieuw weinig creatief zijn, omdat het niiet méér zou openbaren dan de kerkelijke versie van een al lang bekend sociaal mechanisme". Liever aan het werk dus dan verder met de synodes praten. „Persoonlijk ben ik geneigd ons Jarenlang kri tisch vragen om een pastoraler en effectiever benadering van het om- roepwerk, voorlopig op te schorten". Uit zo'n zin valt diepe teleurstelling te beluisteren over de manier waar op de kerken hun mensen maar la ten doormodderen. Die aanklacht leest men elders in het artikel ook: „We hebben bijvoorbeeld intern heel wat afgepraat over de vraag, hoe we de uitdaging van de her vormde synode om onszelf gelovig te heroriënteren" programmatisch in praktijk moesten brengen. Omdat zo'n formule niet vergezeld gaat van enig praktisch voorstel valt er weinig mee te beginnen. Het inter ne gesprek over het bijbels geloof en zijn consequenties zou niet zo moeizaam, kwetsbaar en geremd Het stuk van Koole is geschreven naar aanleiding vain de discussies in de gereformeerde synode, waarin z.i. geen nieuwe originele benadering van de problemen werd geboden. „Dat is niet verwonderlijk: het ge sprek over omroepkwesties in kerke lijke kring gaat al Jaren mank aan het ontbreken van een zakelijke, analytische, goed beredeneerde ge- dachtenwisseling. De argumenten van de bij het omroepwerk betrok kenen werken niet meer; emoties voeren de boventoon. ,.De geuite kritiek was nogal wille keurig: „Toevallig keek ik vorige week eens zeiden diverse syno deleden. Onbehagen bleek via via opgedaan. O Emoties „Hoe komt het dat de emoties het hoe langer hoe meer gaan winnen van de zakelijkheid? Wat de om roep betreft is mijn conclusie: om dat we steeds minder in gesprek zijn over godsdienstig essentiëie verschillen. „Ik ben bang dat de critici zelf ook wel voelen dat het conflict niet om dwaalleer of ketterij gaat, maar om macht, organisatie, politiek. Wie de debatten koel gadeslaat, ziet een in kerkjargon verhuld sociaal-psycho logisch conflict, waarvan er dertien in een dozijn gaan". De verwijten kloppen zelden met de feiten. Naar analogie van het VVD-venvijt aan de NOS, dat deze die partij zo weinig aan bod zou la ten komen, waarvan de koele cijfers aantonen dat die politieke vereni ging ruimschoots voldoende was be diend, deelt Koole mee dat „de aandacht voor het kerk-gebeuren in de IKOR-programmering aantoon baar hoog"is. Verderop vertelt Koole, dat er een root gebrek bestaat aan „eenvoudi- vormem van bijbels geloof en kerke lijk leven". Het IKOR spant zich in die vormen op te sporen en des noods zelf uit te vinden. Het is een vanzelfsprekend onderdeel van „onze taak als kerkelijke media- specialisten". Wij willen niets liever dan die verantwoordelijkheid bin nen de kerken ter sprake brengen". „De ontspannen sfeer en de vrij heid, die daarvoor nodig zijn, zijn echetr al Jaren zoek. Dit wordt on der andere veroorzaakt door de on duidelijkheid van de opdracht aan het IKOR. „De huidige verhoudingen tussen de ambtelijke vergaderingen van de kerken en hun omroepmedewerkers bieden te weinig opening in weder zijds vertrouwen. Tot nu toe al thans". In den brede schetst Koole, hoe af hankelijk men in feite Is: men zit muurvast aan de kerk. „Kerkelijke bezorgdheid om de persoonlijke ge loofsovertuiging van haar omroep medewerkers wordt hoe langer hoe overbodiger: wie niet gelooft houdt de praktijk niet uit". Maair ook: „Onze afhankelijkheid moet helaas nog te veel binding zijn in plaats van vrije oriëntatie op grond van een van harte aanvaarde op dracht. Nergens is het geloof zo'n privó-domeiin, zo moeilijk bespreek baar te maken, zo innerlijk on-vrij als binnen een christelijke organisa tie" UTRECHT De bijbelse en theo logische argumenben, die vanouds worden aangevoerd tegen de vrouw in het ambt zijn niet steekhoudend. Een breed beraad over de weerstanden tegen de gelijkwaardige plaats voor de vrouw in de kerkelijke ambten is wenselijk. De emotionele bezwaren moeten wellicht meer weggeleefd dan weggepraat worden. Ook nu reeds staat aan de vervulling van een aantal pastorale taken door niets in de weg. Aldus de door het secretariaat van de RK Kerkprovincie uitgegeven ge- spreksnota "De plaats van de vrouw in de pastorale dienst van de kerk" In tegenstelling tot die eerste opzet verscheen het document niet als brief van de rk bisschoppen van Neder land, maar werd het wel ter discussie aanbevolen voor allerlei pastorale raden en gespreksgroepen. Deze aanbeveling betekent niet 20 stellen zij uitdrukkelijk dat zij het per sé met de inhoud op alle punten eens zijn. "Zij kozen deze methode", aldus vermeldt de nota. "om de speel ruimte voor de discussie zo groot mo gelijk te houden". De verantwoordelijkheid voor ae nota berust bij de werkgroep "Sa menwerking man-vrouw in de kerk". De nota is bedoeld als een hand reiking voor een bezinning op nieu we man-vrouw verhoudingen en de bijdrage van de vrouw in de kerk. De kwestie van de vrouw in het ambt komt slechts ter sprake "als een ver der perspectief". De samenstellers van de nota ach ten het van wezenlijk belang dat een eenzijdige mannelijke benaderings wijze in de kerk plaats gaat maken voor een zo volledig mogelijke sa menwerking T'an mannen en vrouwen. ftAG Dr. C. F. Beyers Naudé, hoofd van het Christelijk Instituut van Zuid- VRIJSPRAAK is door het hooggerechtshof in Pretoria op formeel-juridische gronden vrijgespro- rrrrt TV/ i/rrim iRaad van Kerken in Nederland heeft dit vernomen. F FR I IA Fill 1 1 verwacht dat het hof tot ontslag van rechtsvervolging zou besluiten. De uitspraak wordt niet alleen van be lang geacht voor Beyers Naudé maar ook voor een aantal andere leden van het Christelijk Instituut die om dezelfde reden worden vervolgd en voor andere Zuidadrikanen diie door de commissie zijn opgeroepen. Dr. Beyers Naudé is vroeger hoofd ge weest van de Nederlandse Hervormde Kerk. (Er loopt nog een aanklacht tegen dr. Beyers Naudé op grond van de „wet ter onderdrukking van het communisme" wegens het citeren van personen van wie de bewegingsvrij heid is beperkt. Dït proces zal iin de komende weken in behandeling ko men). tudé was vorig jaar novem- een lagere rechtbank ver tot een boete van 50 rand en een voorwaardelijke iEStraf van drie maanden had geweigerd te verschy- een parlementaire enquête die een onderzoek instelt activiteiten van een aantal teidsorgaiïisaties. Het isshof kwam nu tot vrij- dat bij de getuigeowerho- Ee commissieleden aanwezig tgean wettelijk verplicht is. aspecten van de zaak ging let in. Naudé had vorig jaar no- «weigerd voor de enquête- genaamdi commissie ih, te verschijnen omdat hy van mening was dat ze niet objec tief en conform de wet optrad. De commissie was begin 1973 opgerioht na incidenten in Kaapstad tussen de politie en tegen de apartheid beto gende studenten. Ze moest een on derzoek instellen naar de activitei ten van organisaties in Zuid-Afrika die kritisch staan tegenover de rege ring Vorst er. Tot deze organisaties behoort ook het christelijk instituut van Beyers Naudé. Samen met nog enkele andere predikanten maakte Beyers Naudé bezwaar tegen het feit dat de commissie achter gesloten deuren werkt en dat getuigen zich onder ede tot geheimhouding moeten verplichten. Na zy-n veroordeling vorig jaar no vember door de lagere rechtbank was Beyers Naudé in hoger beroep ge gaan. De zaak diende vervolgens eind februari voor het hooggerechtshof. Omdat de verdediging bevreesd was dat ook het hof niet ontvankelyk zou bhjken voor de morele bezwaren van Beyers Naudé voor de commissie Schlebusch te verschenen had ze een nieuw argument te berde gebracht. Ze achtte het in stryd met de wet dat by getuigenverhoren niet alle commissieleden aanwezig waren. Het hof verdaagde daarop de zaak en be vond nu het argument van de verde diging voldoende steekhoudend om tot vryspraak over te gaan. De verdediging en de waarnemers by het proces (onder wie mr. Oranje namens de protestantse kerken in Nederland) hadden al min of meer De vrijspraak in de zaak- Beyers Naudé (foto hiernaast) lag in de lijn der verwachtingen. Er waren onvoldoende termen aan wezig om de directeur van het Christelijk Instituut te kunnen vervolgen. Eén juridisch argu ment de morele argumentatie van Beyers Naudé zou vermoede lijk niet het beoogde effect heb ben gehad bleek toereikend: bij de getuigenverhoren waren niet alle leden van de commissie Schle busch aanwezig. De vrijgesproken dr. Beyers Naudé. WASSENAAR Zondagochtend 17 maart wordt er lm de Wassenaarse Dorpskerk een Open Deur Dienst ge houden onder het thema "Laten we bidden, of zullen we het bidden laten?" De dienst begint tegen 10 uur en wordt voorafgegaan door samen zang. In de dienst zal o.a. de in Leiden theologie studerende Freddy Bischoff van Heemskerk spreken, zyn er stemmen te horen uit Zwart Afrika (op muziek gezet) en de Sowjet-Unle (het gebed van Solzjerutsin) en zal dorpskerkpredikant dr. T. C. Frede- rikse prekenderwys op deze stemmen Inspelen. Verdere medewerking wordt ver leend door o.a. een speelgroep van de Vereniging voor Huismuziek te Wassenaar en de Dorpskerk-kantory. Na de dienst, die voor idereen toe- gankelyk is, wordt er gratis koffie geserveerd. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Capelle aan de iJssel: Holst te Heerde; beroepen te Hoe velaken: J. den Dikken te Benthui zen; beroepen te HardinxveldJ. Smit te Soest; beroepen te Hendrik Ido Ambacht: G. Post te Arnemui- den. Bedankt voor Katwyk aan Zee: C. Vos te Amersfoort. Geref. Gemeenten Bedankt voor Mijdrecht: N. W. Schreuder te Goes; bedankt voor Nieuw-Beyerland en voor Hardinx- veld-GiessendamChr. van der Poel te Yerseke. Geref. Gem. in Nederland Bedankt voor Rhenen: F. Mallam te Vlaardingen; bedankt voor Bar- neveld: A. Wink te Veenendaal. EER De aanwyzing door i van Aalsmeer van enkele de Westeinder Plassen als heeft verontrusting tracht onder pachters en I ran de recreatie-eilandjes. B. en W. als natuurgebied dde distictr i worden dit kam peervergunningen bekt. Heit betekent dat on- ®derd recreanten, die al feae jaren op eigen of ge- frond kamperen, dit Jaar Pweerd. In het totale pias- worden maximaal nog honderd vergunningen af- *®nten hebben een actae- W>rmd. dat by B. en W maatregel heeft geprotes- t vindt dat in elk geval dit vergunningen in de natuur- nioeten worden afgegeven, tómste kampeerders zyn van de beslissing van het ge stour te kort voor het va men is genomeen om de re- L ia de gelegenheid te stellen «t beleid aan te passen. Zy bet beleid van B. en W. 5 en vinden dat het, zo bleek 110 op een persconferentie actie-comité in Aalsmeer, •ra einde maakt aan de re- 1 bet gebied. ebkn zy bezwaar tegen de in het vervolg kajuit- ®DAM De procureur- U1 het Gerechtshof in Am- nr. D. A. Lagerwaard, Merdag tegen de 35-Jarige JaaP J. uit Zandvoort we- "klag een gevangenisstraf 'aar met aftrek geëist, [«er, die op 21 april 1972 r^nd van Zandvoort de 42- pnk Maertens in een strind- twee schoten om het leven !*a$ door de rechtbank in ®en straf van tien jaar Jachten in de Westeinder plassen niet langer dan 48 uur achter elkaar eenzelfde ligplaats mogen innemen. Zy vinden overigens dat zelfs het be stemmen van het gehele Westeinder district als natuurgebied, reoreatie er niet behoeft uit te sluiten. Het comité wil, als de maatregelen van B. en W. voor 1974 niet ongedaan warden ge maakt. een poefproces tegen de ge meente voeren. LEEUWARDEN Een zware ontploffing in een transformatorhuis van het provinciale elektriciteitsbe drijf aan de Kanaalweg in Leeuwar den heeft gistermiddag het leven geëist van de 29-jarige D. Holwerda uit die stad. Twee collega's van hem werden ernstig gewond. De 37- Jarige D. Tichelaar is overgebracht naar het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk. De 28-jarige C. J. Wil- lekes werd opgenomen in een zieken huis te Leeuwarden. De ontploffing, vermoedelijk het gevolg van kortsluiting, gebeurde omstreeks één uur, toen de drie mannen bezig waren met het vullen van oliereservoirs In het ondersta tion. De explosie ging gepaard met een grote steekvlak. De brandweer van Leeuwarden moest nog in actie komen, omdat in de olievoorraad in het onderstation een begin van brand was ontstaan. Het vuur werd snel bedwongen. Door de ontploffing kwamen Leeu warden en omgeving zonder stroom te zitten. Omstreeks vier uur gister middag was de stroomstoring voor bij. Tot eerste solo-hoboïst van het Nederlands Kamerorkest is benoemd de 23-Jarige uit Bern afkomstige Thomas Indermühle. Hy volgt Han de Vries op, die zich geheel aan zyn solistische carrière gaat wyden. Steenkamp ontkent aftreden als voorzitter CDA BREDA Prof. dr. P. Steenkamp, de „architect" van het samenwer kingsverband van de drie christen- e.nocratische partijen (KVP, ARP en CHU) heeft donderdagavond in Breda ontkend als zou hij zijn aftre den als voorzitter van het christen democratisch appel (CDA) heb ben aangekondigd. Hij noemde be richten daarover volstrekt onjuist. Ook bestreed hij dat zijn aftreden in het CDA-bestuursorgaan aan de orde zou zijn geweest: in de laatste weken is daarover geen hele en geen halve minuut gesproken, aldus de Eindhovense hoogleraar, tevens lid van de Eerste Kamer voor de KVP. De gedachte dat hij zou wanho pen aan de CDA-idee, verwierp hij eveneens. Zijn spreekbeurt in Breda noemde hij „het bescheiden bewijs" van het tegendeel. „Ik wanhoop er niet aan en ik geloof er nog steeds in," aldus prof. Steenkamp. Kissinger trekt opmerkingen over Europa terug WASHINGTON De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, dr. Henry Kissinger, heeft zijn spijt betuigd over zijn opmerkingen van maandag over de kwestie van de "le gitimiteit" van de Europese regerin gen. Hij erkende dat die opmerkin gen niet hebben bijgedragen tot ver betering van de transatlantische dia loog. Op een ontvangst van een groep echtgenoten van Congresleden had Kissinger verklaard dat "het groot ste probleem van het Europa van vandaag geworteld was in het feit dat de Europese landen sedert de eerste wereldoorlog zeer zelden vol komen legitieme regeringen hadden gehad". Kissinger zei dat zijn verklaring uit het verband gerukt was en his torisch moest worden gezien. Zij had in geen geval betrekking op de hui dige verhoudingen. Zijn opmerkin gen waren bedoeld als zinspeling op de regeringen die de eerste wereld oorlog in Europa ingingen. Hij poog de te tonen dat regeringen die een groot verlies aan mensenlevens aan hun volken toebrachten, onvermij delijk het vertrouwen van hun volk verliezen en in die zin niet legitiem zijn. Basken in arrest De gerechte lijke politie in Leuven heeft gister middag in die stad drie Basketi aan gehouden. Ze zouden vandaag ver schijnen voor de Leuvense raadka mer. De Basken hebben geen ver blijfsvergunning voor België. Bern en de buitenlanders Het Zwitserse parlement heeft gisteren 'n voorstel afgewezen het aantal in Zwitserland wonende buitenlanders geleidelijk terug te brengen tot 500.000 eind 1977. Het gaf tevens de aanbeveling aan de bevolking, bij het referendum over deze kwestie te gen te stemmen. HAARLEM De 42-Jarige chauf feur A. uit Amsterdam en zijn 21-Ja- rlge zoon, die in december 500 voet ballen met daarin 40 kilo hasj op Schiphol afhaalden, zijn door de Haarlemse rechtbank vrij gespro ken. De officier van Justitie had resp. zes en drie maanden geëist. Maar omdat het duo hardnekkig ont kende geweten te hebben, dat ze "hasj-ballen" ontvingen, volgde vrij spraak. De vader stond in relatie met een in Londen wonende Pakistaan die in sportartikelen handelt. In drie andere zaken voor de Haar lemse rechtbank "wegens overtre ding van de opiumwet" kwamen de verdachten er minder goed af. Het betrof in alle gevallen buitenlan ders. Twee Denen werden tot drie maanden veroordeeld, omdat zij op Schiphol, komend uit Karachi, tien kilo hasj bij zich hadden. Een Canadese machinebankwerker uit Sudbury kreeg eveneens drie maanden. Hij arriveerde op de na tionale luchthaven met 12 kg hasj be stemd voor een landgenoot in Brus sel, die hem er duizend dollar voor zou betalen. Drie andere Canadezen werden tot resp. zes en tien maanden en één Jaar veroordeeld wegens het in be zit hebben van anderhalve kilo heroï ne. De 31-Jarige filmregisseur Petrus G werd door de rechtbank in Amster dam veroordeeld tot een Jaar met aftrek en drie maanden voorwaar delijk wegens de handel in heroïne. LEIDERDORP „Ik vimd het prachtig, jammer dat het in Leiden niet kan" aldus enthousiaste wet- houdster van Leiden mevrouw Den Haan-Groen. Zy sprak over 't po litieke café dat ook gisteravond weer floreerde in de zaak van Wik van den Wyngaard. Leiden heeft 'n „Praethuis" maar 'n echt politiek café zoals dit daar heeft men kenne lijk de mensen niet voor. Men had vier gerenommeerde sprekers uitge nodigd die nu een woordje vooraf konden zeggen, daarna werd er yve- rig gediscussieerd. Wat denkt U van een stelling van het tweede kamerlid mevr. Geenjaard (WD)De overheid moet niet zo op de voorgrond treden. De burgers moeten zich kunnen ontplooien. Het kabinet moet ook niet zoveel macht naar zich toetrekken. De WD vindt het ook misbruik van macht als men in Rotterdam mensen gaat controle ren of ze wel stemmen. Mevr. Geen jaard kwam ook met 'n paar cyfers: volgens de Veldkamp-enquête denkt detien procent van de mensen dat de WD in de regering zit. Tien pro cent denkt dat de PvdA samen met de WD in het kabinet zit! Je vraagt je af, aldus mevr. Geenjaard, waar zyn we in vredesnaam mee bezig? PvdA-er Dolman sprak over arbeiders die meer invloed in de bedrijven moe ten hebben dan de aandeelhouders. Je vraagt Je af, zal die dat echt me nen? Fel voorveohterstje van de PvdA mevrouw Hilliët vond de term arbeiders niet zo fym klinken. Mede werkers was een beter woord» Dol man erby gehaaid. Wat is 't verschil tussen arbeiders en medewerkers? aldus Dolman. Ja, Hilliêt, „what is in a name?" Er was ook een heuse staatssecretaris aanwezig by Wik. Jawel, Martin van Rooy, van het ministerie van finan ciën. Hem werd gevraagd wat de oliemaatschappyen en wat de rege ring op 'n litertje benzine verdienen. Hy was er wat vaagjes over. De Poli tieke cafeërs hadden de indruk dat de regering meer aan een litertje overhoudt dan die vermaledijde olie maatschappyen. Wethouder Drenth. die naast middenstandszaken ook wat aan milieu doet in Leiderdorp vroeg iets over dat milieu. Mevrouw Geen jaard van de WD antwoordde daar op: „We hebben met z'n allen ge probeerd het hart van Holland groen te houden. Het is niet gelukt. Ieder een wil buiten wonen. Ik betwyfel of u *t zelf in de hand had kunnen houden, gesteld dat u in G.S. zat". (Drenth staat nummer 4 op de sta- tenlyst). „Ik, maar de wet geeft wel de middelen ertoe", aldus Engbert Drench. „In de wet zitten mazen", repliceerde mev. Geenjaard. „Ach, politiek is 'n moeilijke zaak, als je een twyfeflaar benit als het er om gaat op wie dan ook te stemmen heb je het moeilyk: Iedereen weet 't beste wat je stemmen moet. Dolman zei nog: ,,'t Verschil tussen de PvdA en de WD zyn de partyen die er tussen zitten". Waat gaan zy naar toe? Jelle zal wel zien RONALD VEEREN Washington Star: ZURICH Het Internationale Pers instituut (IPI) heeft het bericht in het Washingtonse blad Star-News dat er in de loonstaten van de Cen trale Inlichtingendienst (CIA) meer dan 36 Journalisten voorkomen, weerzinwekkend genoemd. IPI-directeur Ernest Meyer zei dat er blijkbaar Journalisten zijn die him beroep verraden door als ogen en oren te fungeren van een officië le spionagedienst terwijl zij tevens voor een publiciteitsmedium werken. ADVERTENTIE Iedere zondag in maart X. Y. Z. - COMBO Wij vragen met ingang van 1 april (seizoen betrekkingen) EEN DISC-JOCKEY zelfstandige KEUKENKRACHT en EEN KELNER.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11