onus voor ie naar gastarbeiders huis terugkeren Jonge^tó: Bols „PERSOONSGEGEVENS BETER BESCHERMEN ieuwe wet toelating buitenlanders Aantal werkende vrouwen vermindert SDAAD HM TOE Kabinet wordt Uit in de Randstad De komplete lichtgewicht! Compacta van rechts DitisNeerlands zachtste borrel Keelletter- Kolonel-tandarts krijgt geen gelijk )ERPAG 14 MAART 1974 HAAG (ANP) Het kabinet heeft het voornemen een nieuwe wet in te dienen oelating en tewerkstelling van buitenlandse werknemers. Dat wetsvoorstel zal zich •perken tot buitenlandse werknemers uit de landen waar zij voor arbeid im ons land jworven, maar het zal zich ook uitstrekken tot hen die afkomstig zijn uit andere lan- )jt blijkt uit de memorie van antwoord op het voorlopige verslag van de bijzondere uit de Tweede Kamer over de nota buitenlandse werknemers die gisteren is ver deeld wordt onder meer dat manieren bevorderen dat tussen willig en voorgoed naar hun land te- e voorbereiding van deze gastarbeid en ontwikkelingssamen- rugkeren, deelt het kabinet mee dat tegelijkertijd aan het wets- werking een zo positief mogelijke re- die in de orde van grootte van vijf- is gewerkt. Interdeparte- latie ontstaan. In de eerste plaats duizend gulden zal zijn. De nieuwe wet zal de mogelijkheid bevatten om het aantal buitenlandse overleg over de definitieve an is begonnen. morie heeft ten dele ook de werknemers voortgezette en meer land om tot een zo goed mogelijke de nota. Opgemerkt wordt arbeidsorutplooiing te komen. Het kabinet overweegt in de twee de plaats om, nu de EG heeft beslo ten tot een onwikkelingsbeleid voor landen rond de Middellandse Zee, in •komstige beleid is gericht dit beleid elementen in te bouwen die vooral zijn gericht op steun aan buitenlandse werknemers die uit lan den van de EG in hun eigen land te rugkeren. Over de bonus aan buitenlandse werknemers, die, na twee of drie jaar in ons land te hebben gewerkt, vrij- terugkeer in eigen werknemers per bedrijf, zowel als r lenkort nog een advies voor de arbeidsmarkt werknemers is 'leng zowel van ons land de betrokken buitenlandse van de landen van iwe wet op toelating en te- buitenlandse zal de huidige wet ar- vreemdelingen vervangen. Als nieuwe ele- worden genoemd: de moge- het aantal buitenlandse ers te beperken, de be per- de landen van werving, ren van een vergunning irkstelling, een uitgebrei- poordelijkheid van de werk- oor goede huisvesting, de stelling van de werkgever wet economische delicten, ng voor een mogelijkheid Jetalen van een bonus aan togen die vrijwillig binnen —plde tijd naar het land van terugkeren. rbereiding is een wetsont- )k buitenlandse werk- voorkomende gevallen, lijkheid te bieden gebruik kosteloze rechtsbij- wlichting aan de buiten- erknemer zal, zo mogelijk, itensiveerd. Gestreefd zal vorming en oplei- m cht op de toekomstmogelijk- "Tlhet land van herkomst. t; onderwijs betreft aan an buitenlandse werkne- t uitgegaan van een zo elijke integratie in het Ne- onderwijs zonder de ban- het moederland te verbre- hier zal de keus door he<t van een bonus bij vrijwil- [keer naar eigen land, wor- nvoudigd. gericht op betere inter- arbeidsverdeling zal moe- den dat in de ontwikkelings- md de Middellandse Zee re- beidsintensieve industrieën evestigd die, wat vergelijk en aangaat, in de economie landen passen. reede vorm van actief be- cht op een nieuwe arbeids- zaï zijn het geven van ekse overheidssteun aan pro- i de ontwikkelingslanden Middellandse Zee, waarin je buitenlandse werknemers kunnen worden gesteld, en tij de scholing en ervaring toepassen die zij tijdens hun land hebben opge- de element is de herstruotu- fón de nijverheid in ons moet zodanig zijn dat die d wordt aangepast aan de betere internationale arbeids Het kabinet beschouwt passing als een wezenlijk on- het beleid voor ontwik- Menwerking. kinet wil nog op twee andere tionaal, aan een maximum te binden. De verantwoordelijkheid van de werkgever voor goede huisvesting, ook bij voortgezet verblijf van de buiten landse werknemers, zal er in worden vastgelegd. In afwachting van het invoeren van de wettelijke maatregelen is het ka binet van plan voor het lopende jaar een soortgelijke regeling te treffen, in het kader van de machtigingswet. Daarbij wordt tevens voorzien in een bevriezing van het aantal buiten landse werknemers per bedrijf. CPN-leider Bakker: DEN HAAG (ANP) In tegen stelling tot wat algemeen wordt ver ondersteld, neemt het percentage werkende vrouwen in sommige lan den, waaronder Nederland, af, aldus de OESO (organisatie voor economi sche samenwerking en ontwikkeling) in een studie over de jongste demo grafische ontwikkelingen. Ook in Duitsland, Italië en Japan is de deel neming van de vrouwen aan het pro- duktieproces aan het verminderen. Het grootst is de achteruitgang in Japan, daarna in Nederland. De OESO verwacht, dat de teruggang zrioh in deze twee landen zal voortzet ten in de periode tot 1985, waarop de voorspellingen van de studie betrek king hebben. De totale bevolking van de OESDO- landen zal in 1985 17 pet groter zyn dan zij in 1970 was. De bevolkings groei vindt vooral plaats by de groep volwassenen, daar het aantal kinde ren van minder dan 15 jaar slechts met 12 pet zal stijgen. Nederland zal in 1985 een relatief groot aantal jonge mensen hebben, een tamelijk laag percentage oude mensen en een beroepsbevolking in de werk-leeftyd (15 tot 65 jaar), die 65 pet van de totale bevolking uit maakt. De OESO noemt de in Neder land tot 1985 te verwachten bevol kingsgroei (één pet per jaar) aan zienlijk. Landen met een zeer geringe bevolkingsgroei of zelfs een bevol kingsachteruitgang zijn: België, De nemarken, Duitsland, Italië, Portugal, Zweden en Zwitserland. Deze landen zullen in 1985 een betrekkelijk hoog percentage oudere mensen en een be trekkelijk laag percentage Jonge mensen hebben. In landen als Frank rijk, Engeland en de Verenigde Sta ten zal de bevolkingsgroei het mid- DEN HAAG Bas de Gaay Fortman, de politiek leider van de den houden. PPRis een onvermoeibaar man. Hij spreekt niet alleen waar hij kan, Het percentage werkende vrouwen hij schrijft ook nog boekjes aan de lopende band. Nu weer een over zal krachtig toenemen in België, De- de politiek in het algemeen Politiek op termijn" uitgeverij het nemarken. Frankrijk. Zweden en Wereldvenster). Engeland. In bijna alle OESO-landen Bas zat voor de televisie te kijken naar Nobelprijswinnaar Nico zullen de percentages van de Jonge Tinbergen de bioloog. Tinbergen ivas somber gestemd. Steeds meer en oudere mensen, die deelnemen aan planten- en diersoorten worden vernietigd. De toekomst van de mens het produktieproces, dalen. ziet er niet best uit. De politiek kon daar wat aan doen vond Tinbergen. Maar ook over die mogelijkheid was hij somber. Politici laten zich nu eenmaal altijd leiden door de belangenstrijd op korte termijn. „Ik niet", riep Bas uit. Hij sprong op. zette zich achter de schrijfmachine en schreef een boekje. Vandaar. 3.15 uur Pas de deux, Hugo Claus. LEIDEN Het Rijnlands Lyceum: 16 maart 2 AMSTERDAM Stadsschouwburg: 16 en 17 maart 20.15 uur De Hollandse ronselaar, Publiekstheater: 20 maart 20.15 uur New Ballet. Ricercare. Ned. Danstheater; 21 maart 20.15 uur Int. Folkloristisch Dans theater. Shaffytheater: 15. 16, 19, 20 en 21 maart 20.30 uur Funhouse Clas sics; 20.30 uur The Madhouse co.; 15, 16, 19 en 21 maart 20.30 uur Hauser Orkater op avontuur; 15 en 16 maart 24.00 uur Fly a way, try out; 18 maart 20.30 uur Voorronde Conamus cabaret concours; 19 maart 22.00 uur Residentieorkest; 21 maart 22.00 Dixie. Concertgebouw: 15 en 17 maart 20.15 uur Concertgebouworkest o.l.v. David Zinman; 16 maart 20.15 uur Ned. kamerorkest o.l.v. Szymon Goldberg; 19 maart 20.30 uur Ella Fitzgerald and her guests; 20 en 21 maart 20.15 uur Concertgebouworkest o.l.v. David Zinman. Theater Carré: t/m 6 april (beh. maandag) Irma la Douce, musical; Klein Bellevue: t/m 17 maart 20.30 uur Wat je zegt dat ben je zelf. Gerard Cox en Frans Halsema; vr. en za. 23.30 uur Late night jazz. Nieuwe de Ia Mar: t/m 17 maart 20.15 uur Vrouw zoekt moordvent, blijspel m.m.v. o.a. Kitty Jansen en André van den Heuvel. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 15 maart 20.15 uur De Hollandse Ronse laar, Amsterdams Publiekstheater; 16 en 17 maart Einde van de reis. Podium; 18 maart 20.15 uur Ned. Dans Theater; 20 maart 20.15 uur De Cirkel. Podium: 21 maart 20.15 uur De Revisor, Amst. Publiekstheater. Piccolo Theater: 15 en 16 maart 20.15 uur The Family in Heaven. Lodewijk de Boer; 18 maart 20.15 uur Rot. Danscentrum, De toeschouwer; 19 t/m 21 maart 20.15 uur Kouwe Kermis, Nieuwe Komedie. De Doelen: 15 maart 20.15 uur Rot. Phil. Ork. met pianist Theo Bruins; 20.15 uur Rot. Jeugd Symfonie Ork.; 17 maart 20.15 uur Dansmuziek door The Ramblers: 18 maart 20.15 uur Ella Fitz gerald and her guests: 19 en 20 maart 20.15 Rot. Ph. Ork. onder Edo de Waart; 21 maart 20.15 Rotte's Mannenkoor o.l.v. Jos Vranken; 20.15 uur Solistenconcert met Frieda Verdonk, piano, en Henk de Graaf, klarinet. De Lantaren: 15 maart 20.30 uur Theo Ioevendie, stampconcert. Luxor Theater: 15 en 16 maart 20.00 uur Seth Gaaikema, Elf ver dwazingen; 17 maart 20.00 uur Havenstad Operette, Der Zigeu nerbaron, Johan Strauss; 19 t/m 21 maart 20.00 uur Will Walden en Piet Muyselaar, Waar blijft de tijd?. Hofpleintheater: 15 en 16 maart 20.15 uur Cabaret Tingel Tangel. Hoera we leven nog; 19 t/m 21 maart 20.15 uur Fons Jansen. Kwartetten. Theater In den Twijfelaar: 15 en 16 maart 20.30 uur Marnix Kap pers en Hanneke Holzhaus en Het eerste gezicht. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 15, 16 en 21 maart 20.15 uur Haagse Comedie, Barbaren, Maksim Gorki; 17 maart 14.00 uur Haagse Comedie, Hendrik IV, Pirandello; 20.15 uur De zottin van Chail- lot, Jean Girandoux; 18 maart 20.15 uur Ned. Danstheater, Car- mina Burana; 19 maart 20.15 uur Galas Karsenty-Herbert, Le grand standing, Neil Simon; 20 maart 20.15 uur Uitkomst, Her man Hijermans. Toneelgroep Theater. HOT Theater: 15 t/m 17 en 21 maart 20.30 Haagse Comedie, August. August, August, Pavel Kohout; 17 maart 14.00 uur Kinder theater Pssstt, Piccolo en de onderstebovenbaas; 19 en 20 maart 20.30 uur Toneelgroep Baal, Joko viert zijn verjaardag. Congresgebouw: 15 maart 20.30 uur Residentie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; 16 maart 20.15 uur Manitas de Plata; 17 maart 20.30 uur Academy of St. Martin in the Fields o.l.v. Neville Mariner. Diligentia: 15 en 16 maart 20.15 uur Albert Mol m.m.v. Corrie van Gorp; 19 maart 20.15 uur Haags Symfonie Ork. o.l.v. Bastiaan Blomhert; 21 maart 20.15 uur Vrouwencabaret, En de vrouw die kiest een heer. Theater Pepijn: 15, 16 en 21 maart 20.30 uur Cabaret Gerrit. Theater In de Steeg: 16 maart 20.30 uur Blues-Folk avond. ADVERTENTIE LEWENSTEIN L. Westerduin, Maarsmansteeg 8, Leiden. Tel. 01710 - 2 06 85 Rapport Koopmans: ADVERTENTIE I AG (ANP) Het aantal it vorig jaar bij de po- end werd is ten opzichte van «nomen met 12 procent. Het Bureau voor de Statistiek rover gisteren cijfers bekend In 1973 was het aantal mis- 383.000. In 1972 was dat Be laatste vyf jaren is het Msdryven met 80 procent ge kste toeneming vertonen de jnsnisdrijven: In vijf jaar is tol verdubbeld. Vooral diverse van diefstal hebben tot deze bijgedragen. Diefstal met Hn in 1973 toe van 27.600 tot autodiefstal van 2700 tot 8150 fcldiefstal van 10.300 tot fcctor agressieve misdrijven tegen het leven en vernie- toatste vijf jaar verdubbeld, tog werd vorig jaar gecon- tyj de seksuele misdrijven: v°cent. Deze categorie mis- 1968. toen het een tovt had, bijna voortdurend open. cijfers an het Centraal Bu- de Statistiek bljjkt verder, aantal niet opgehelderde a ongeveer een derde van to aantal is gebleven (in 1973 tegen 35 procent in 1972). tie constateerde vorig jaar overtredingen. In ruim de het aantal gevallen weid ^tbaal opgemaakt. SPIJKENISSE CPN-fractieleider Marcus Bakker heeft gisteravond ge zegd dat dit kabinet naar rechts is opgeschoven. „Er is weinig overgeble ven van het rode kabinet met de witte rand. De KVP is geen rand meer, maar heeft volledig zeggen schap in de regering gekregen. Kijk maar naar de opvolging van Mom- mersteeg op Defensie. Andriessen wilde Van Lent en Den Uyl niet. Be paalt nou Den Uyl of Andriessen wie er in het kabinet komt? Andriessen kreeg zyn zin". Bakker, die voor een nieuw opge richte afdeling van de CPN in Spy- kenisse sprak, noemde deze verschui ving al merkbaar by de oliekwestie. „De crisis was alleen een manoeuvre van de oliemaatschappyen om de prijzen op te schroeven. In haar hele optreden heeft de regering aan het handje van de olieconcerns gelopen. De CPN-fractievoorzitter consta teerde dat de laatste twee maanden veel PvdA-mensen uit de linkerhoek zyn overgestapt naar de CPN. Vredeling wil militairen meer betalen DEN HAAG Minister Vredeling wil de wedde van militairen in fasen optrekken tot een zodanig peil dat heit netto-bedrag dat de dienstplich tige krygt gelyk zal zyn aan wat een burgerleeftijdgenoot overhoudt van het minimum-jeugdloon. Bruto zal het bedrag voor de dienstplichtige dus lager liggen, maar er gaat min der af doordat hij voeding, huisves ting krygt en geen ziekenfondspre mie betaalt. De defensieminister deelde dit mee tijdens een verkiezingsbyeenkomst in Doorn. Vredeling sohat dat hiervoor 160 miljoen nodig is. Volgens hem is er één opgaaf aan alle landen in Oost en west: bewapen u niet zo, dat als er ooit een conflict komt de sa menleving dit nfiöt overleeft. ■y'Uahcjeri&iïi j DEN HAAG De overheid moet de registratie van persoonsgegevens aan banden leggen. Bovendien moet de rechtspositie van het individu wor den versterkt, over wie gegevens wor den geregistreerd. Dit zijn de hoofdlijnen van een tussentijds rap port van de staatscommissie bescher ming persoonlijke levenssfeer onder leiding van de Leidse hoogleraar prof. mr. T. Koopmans. Het rapport is gis teren tegelijk aan de regering en de Staten Generaal aangeboden. De staatscommissie denkt inzake de geautomatiseerde registratiesyste men onder andere aan: - een recht voor de geregistreerde op kennisneming van de gegevens over hemzelf - de instelling van een openbaar re gister van alle daarvoor in aanmer king komende registratiesystemen; - een vergunningenstelsel voor die systemen, die de meeste gevaren kunnen opleveren voor de persoon lijke levenssfeer; - de instelling van een onafhanke lijke registratiekamer, die toezicht houdt op de registratie van persoons gegevens. Luclitdienst NLM De gevaren voor de persoonlijke le- scherming van de privésfeer voor- vemssfeer, dite zich niet alleen voor- taan ook op de bescherming van doen bij de massale verwerking van persoonsgegevens als zodanig moet gegevens met de computer maar bij zijn gericht. Een wettelijke regeling de registratie van persoonsgegevens mag daarom niet tot de geautomati- in het algemeen, brengen volgens de seerde systemen beperkt blijven. De commissie met zich mee dat de be- staatscommissie denkt bijvoorbeeld ook i Eindhoven- Hamburg SCHIPHOL De KLM zal met ingaing van 1 april a.s. een luchtlijn openen tussen Eindhoven en Ham burg. Van maandag tot en met Vrij dag zal 2 maai daags in beide rich tingen een vlucht worden uitgevoerd met Fokker F-27 Friendshiptoestel- len. De vliegduur bedraagt 1 uur 15 minuten. De dienst zal worden uitgevoerd door de NLM, de binnenlandse dochter maatschappij van de KLM. UTRECHT (ANP) Er is niets onregelmatigs aan de hand ge weest toen d eheer F. A. Dam uit Den Haag'n paar jaar geleden me>t pensioen werd gestuurd als kolo nel-tandarts. Weliswaar is er een voorschrift dat men langer kan dienen na de 58-jarige leeftyd, maar dan moet dat „in het be lang van de organisatie" zyn. In het geval van de heer Dam was daarvan geen sprake. Dit heeft de Centrale Raad van Beroep in Utrecht gisteren beslist naar aanleiding van het door de heer Dam aangetekende beroep tegen zyn pensionering op 58- jarige leeftyd. De ex-kolonel tandarts meende dat hy de laan was uitgestuurd, omdat hy een aantal „knoeierijen" bij de mili tair tandheelkundige dienst had gesignaleerd. Hy zei dat in strijd met de voorschriften deze dienst tien Jaar lang, vele hoogge plaatste officieren, familieleden en zelfs een staatssecretaris gratis of tegen een „zacht prijsje" tand- heenlkundige behandeling heeft gegeven. Het ging daarby met name om- goudinlays en prothe- Minister Vredeling heeft on langs aangekondigd dat hy over weegt een onafhankelyke (kleine) commissie een onderzoek te laten instellen naar de beweerde onre gelmatigheden. De Centrale Raad van Beroep achtte geen termen aanwezig de uitvoering van het voornemen van de minister af te wachten. Al is het waar wat Dam stelt, dan nog resteren factoren die een voldoende basis vormden voor ontslag. De heer Dam was beperkt inzetbaar doordat hy Jarenlang geen tandheelkundige praktyk had uitgeoefend. Weliswaar stond hy bekend als een goed tot zeer goed officier, maar de regel is nu eenmaal pensionering op 58-Jarige leeftyd. Slechts in hoge uitzonde ring wordt van deze regel afge weken. De centrale raad stelde by het ongegrond verklaren van het be roep van de heer Dam wel vast. dat indien de beschuldigingen over de knoeierijen juist mochten zyn, dat nimmer by het geven van ontslag had mogen mee spelen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7