Drukte in nieuwe dierenkliniek Katwijk achter Tulip Festival Duitse vissers krijgen 15 miljoc steun DONDERDAG 14 MAART BovenBuiten op de binnenplaats ligt een schaap haar lam te krijgen. Dokter Breure is bezig de keizersnede te hechten. Juffrouw Van Houten (rechts) houdt de touiotjes in handen. Onder: Een met bloed bevlekt lammetje probeert te gaan staan op de glibberige planken. De stoïcijnse moeder begint direct het lam schoon te likken, terwijl vaardige handen nog bezig zijn aan haar wond. N1EUWVEEN Het toeval wil dat de drie dierenartsen die in Nieuwveen (en soms bar verre omstreken) opereren, alle drie een achternaam hebben die begint met een B. Het lijkt wel een symbolische B, van band of zo (in de zin van relatie), want sinds enkele maanden zijn de drie veeartsen verenigd in een dierenziekenhuis. Dat piepkleine kliniekje aan de A. H. Kooistrastraat, bergt een onderzoekruimte annex operatiekamer, kantoor, wacht kamer en een binnenplaats, waarachter nog een ruimte is voor het opnemen van kleine huisdieren voor observatie. Als we ons entree maken is er een noodsituatie hevig aan de gang: een schaap, uitgestrekt op een soort oude deur, ligt buiten op de binnen plaats te bevallen. Dokter Breure staat op zijn sokken (want noodsi tuatie is noodsituatie) te opereren: een keizersnede. Het lammetje, dat zojuist is ge haald, is zowat twee keer zo groot als een normaal pasgeboren scha penkind en het is daarom niet ver- wondtariijk d&it de bevalling niiet in 't weiland kon geschieden. Toen dokter Breure bij het dier was geroepen, was een ingreep zeer urgent en werd het dier in een gewone auto gestuwd en met piepende banden naar het kli niekje gereden. Omdat een schaap niet op een huis-tuin- en keuken- onderzoektafel past werd het dier buiten geopereerd. Dokter Breure had zo'n haast dat hij alleen zijn laarzen uit kon smijten en zijn han den kon reinigen. Op groene kouse voeten stond hij bijna in een plas bloed, dat het moederschaap had ver loren. „Een gekkenhuis", grinnikt hij achteraf. ..Het is op het ogenblik ver schrikkelijk druk". Druk De oudste van de drie veeartsen, dokter Boogaardt, zit al zo'n Jaar of dertig in Nieuwveen. Hij heeft giste ren gewerkt, vannacht en ging van middag nog rustig door met een paar sterilisaties op katten. Hij heeft het zo druk dat hij alleen af en toe een loss opmerking maakt, tussen twee sneden of hechtingen door. We kijken overigens belangstel lend toe, want het gebeurt je niet iedere dag dat Je een kat. lijdzaam uitgestrekt op een operatietafel, ge steriliseerd ziet worden. Boogaerdt rent heen en weer, en als ie even tijd heeft voor 'n paar gemompelde woorden zegt hij: „We zijn zeer blij met deze kliniek. Je hebt hiermee de mogelijkheid af en toe een hele nacht te slapen. Vooral in dit seizoen, wanneer er iedere nacht wel ergens moet worden ge- hoflipen bij een bevalling". Dokter Boysen, die zich even vrij kon maken, zet thee en verontschul digt zich voor het feit dat het zo'n rare bedoening is. „Maar Ja, als Je nagaat dat er in ons gebied zo'n tien duizend koeien op dit ogenblik moe ten kalveren, en dan nog eens alle schapen, dan is het ook niet zo gek. Bovendien zijn wij geen dieren artsen zoals Je die in een stad vindt. We zien er ook niet zo uit. Je staat de hele dag in de blubber en dan kan Je Je goeie goed beter thuis laten als onderwijzerswoning van de christelijke school, die er vla'k naast staat en te zijner tijd zal worden af gebroken. "We hebben het huis zelf helemaal opgeknapt, nieuwe vloeren, nieuwe muren. Het ziet er nu allemaal erg goed uit en we kunnen de 'ruimte ge woon eng goed gebruiken. Daarach ter hebben we zelf hokken gebouwd voor de dieren die ter observatie moe ten blijven. Dat is echt iets gewel- digd, dat dat nu kan". Onmisbaar De enige nlet-B in het nijvere ge zelschap is juffrouw van Houten, de assistente. Of het zou de B van "Be ter kan het niet" moeten zijn. Zij helpt met de 'keizersnede van het schaap, verdooft de katten, fungeert als een volleerde operatie-zuster, neemt telefoontjes op, staat mensen te woord. Kortom: is een onmisbar schakel in het geheel. "En als ze nou ziek wordt? Boysen, vol vertrouwen: "Ze wordt niet ziek. En als dat toch het geval zou zijn staan er complete hulptroe pen klaar. Er zijn altijd jonge meis jes die graag willen helpen in zo'n kliniek. Niet zo vakbekwaam mis schien, maar dat leer je erg snel. Als je maar niet flauwvalt bij het zien van een druppel bloed". Als dan dokter Boogaerdt zijn hoofd om de deur steekt dat het echt verschrikkelijk druk is, gaat ook Boysen weer aan het werk. En wij verwekken. Pas bij de uitgang valt me het bordje „Klompen uitdoen svp" op. Nou ja Team Maar goed, we kwamen om wat te weten te komen over de kliniek. En dan veflrtelt Boysen dat hij twee jaar geleden hier zijn entree maakte in Nieuwveen. In augustus kwam Breu re erbij en nu werken de drie dieren artsen in een hecht teamverband. Er is een nauwkeurig schema met diensten zodat de drukste tijden in dit overbelaste seizoen kunnen worden verdeeld. "Dat loopt erg goed. Hier in de kliniek houden we spreek uur voor de kleine huisdieren en de grotere dieren doen we zoveel moge lijk op de boerderij zelf. In de kli niek worden dieren onderzocht, ge opereerd en kunnen ze straks zelfs, als alles klaar is, worden opgenomen, genomen. Dat is trouwens iets vrij unieks in d&t land hoor. Bijna iedereen kampt met ruimtegebrek en wij zijn daar om erg gelukkig met dit huis. Het gebouw werd vroeger gebruikt Door Elisabeth Tolenaar Foto's Wim Dijkman Boven: Dokter Boogaerdt, de oudste van de drie B's: ,Jiet is echt verschrikkelijk druk Onder: Collega Boysen, die er even zijn gemak van neemt: „Ik heb vannacht ook gewerkt. Moet ik nou zó ongeschoren op de kiek?" Engels tekort 1,5 miljard pond LONDEN In het afgelopen Jaar is op de lopende rekening van de Britse betalingsbalans een tekort van 1.468 miljoen pond sterling ont staan vergeleken met een over schot van 69 miljoen pond in het voor gaande jaar, zo heeft het ministe rie van financien in Londen woens dag meegedeeld. Op de balans van de onzichtbare handel (dienstverleningen en derge lijke) ontstond verleden Jaar een overschot van 907 miljoen pond ver geleken met een batig saldo van 746 miljoen in 1972. KATWIJK/DUISBURG Wanneer we de woorden "Tulip Time International Music Festival" laten vallen lichten de ogen van Nationaal Bureau voor Toerisme-directeur Jo Strij kers op. „Geweldig, dat de V.V.V. "Katwijk" in het bijzonder directeur Chris Verplancke eind 1972 op ons verzoek hun schouders onder dit initiatief hebben willen zetten en dat er nu verder wordt gebouwd om van dit muziekfeest een waarlijk internationaal gebeuren te maken door behalve uit Amerika en Nederland ook gezelschappen uit andere landen, waarmee we toeristisch zo nauw zijn verbonden, te inviteren", constateert de topman van de Nederlandse toeristische industrie zeer na drukkelijk. „Hierdoor kan dit festival straks mogelijk een extra dimensie gaan geven aan Katwijk als gezellige familiebad plaats". Bij de buitenlandse "steunpunten" van het Nationaal Bureau voor Toe risme komen vaak vragen binnen, om bepaalde toeristische evenemen ten te organiseren. Zo bereikte in 1972 het N.B.T.-kantoor in New York van de organisaties Concerts Abroad en Sounds of America het verzoek of 't niet mogelijk was in Nederland een muziek-festival te organiseren voor jeugdkoren en muziekgezelschap pen Uitvoerig werd er over gespro ken en toen ook de KLM zich ach ter dit initiatief schaarde werd be sloten pogingen in het werk te stellen zon "happening" te realiseren: in het voorseizoen als de bolbloemen op de velden in de Bollenstreek hun prachtige kleuren tonen. Het eerste Tulpi Time International Music Fes tival werd een groot succes. Strijkers: "Wanneer we zo'n ver zoek binnenkrijgen gaan we eerst na of het te verwezenlijken is, vooral in financieel opzicht, en waar we het moeten houden. Direct stond al vast, dat dit niet te ver van het bol- lengebied mocht zijn en dichtbij de steden Amsterdam, Den Haag en Rot terdam. Daarbij kwam nog de vraag waar al die Jonge mensen moesten worden ondergebracht. Daarvoor werd ook snel een oplossing gevonden in gezinnen met Jonge mensen en tegen betaalbare prijzen. Rekening houdende met deze drie factoren, viel ons oog op Katwijk, dat grote vermaardheid in de toeristische sec tor geniet door het onderbrengen van gasten bij particulieren op basis.van logies met ontbijt. Verplancke was direct enthousiast. Nu met het twee de Tulip Time International Music Festival voor de deur kunnen we rus tig constateren, dat het eerste mu ziekfeest verrassend goed is geweest op het gebied van muzikaliteit en 't elkaar ontmoeten van Jongeren uit verschillende landen. Er was een klein financieel tekort. Maar mag dat als Je zo'n gebeu ren voor de eerste maal organiseert. Het NBT is direct bijgesprongen om dit tekort ongedaan te maken. Zeer belangrijk vinden wij, dat Katwijks VVV-directeur Verplancke in dit op zicht voorop is gegaan en het heeft aangedurfd de organisatie op zijn schouders en die van zijn medewer kers (sters) te nemen". Dit gesprek heeft plaats op de NBT-showboot "Holland Pearl", die momenteel zeven Rijnsteden aan doet om propaganda te maken voor de Nederlandse vakantiegebieden en voor produkten van onze vaderlandse bodem. Uit gesprekken met Duitse toeroperators wordt duidelijk, dat zij ook al op de hoogte zijn van dit inter nationale voorjaarsmuziekfeest. Dat doet Strijkers zichtbaar goed. Hij stelt met klem: "Er zijn er in Ne derland, die vergelijkingen proberen te trekken tussen Kerkrade en Kat^ wijk. Die muziekfeesten zijn echter niet met elkaar te vergelijken. Het is een geheel andere markt. Kerkra de is professioneler van opzet en pro beert topgezelschappen aan te trek ken. Uit binnen- en buitenland. Een voorbeeld daarvan is bijvoorbeeld 't in Leiden zo bekende "Kunst en Ge noegen". Op die toppers mikt Kat wijk duidelijk niet, al is het natuur lijk wel prettig als Je een paar van die gezelschappen tot de deelnemers kunt rekenen. Het Tulip Time In ternational Music Festival zoekt het onder de jeugd koren en muziekge zelschappen. Heel aantrekkelijk is voor mij daarbij, dat jonge mensen uit andere landen op plezierige wij ze met Nederlandse jongeren in con tact worden gebracht. In een prettig klimaat en in gewone gezinnen. Door die ontmoeting leren ze elkaar kennen en waarderen. Dit festival is niet alleen voor het NBT een inte ressante zaak, maar zeker ook voor Katwijk op het gebied van de evene menten. Nieuwe loot Uit het gesprek met NBT-direc- teur Strijkers blijkt heel duidelijk, dat hij de pogingen van Verplancke, om er een uitgebreider internatio naal tintje aan te geven door bij voorbeeld naast Amerikaanse ook Duitse, Engelse, Schandinavische, .Ierse, Belgische en Franse gezel schappen uit te nodigen, erg waar deert. Al deze buitenlandse koren en korpsen kunnen dan in sportieve zin met hun Nederlandse muzikale col lega's wedijveren en tevens contac ten leggen. "Zo'n gebeuren kan in de toekomst aan Katwijk een extra di mensie geven en is zeer aantrekke lijk, want het is een nieuwe loot aan het programma, dat daardoor weer grotere promotionele mogelijkheden biedt. Het beoogde doel is echter niet direct te realiseren. Het moet groei en. Er moet worden gezorgd voor 'n breder platform. Daarmee is men nu duidelijk bezig, door naast Ame rikaanse ook andere buitenlandse gezelschappen uit te nodigen. Een voorbeeld daarvan is Keukenhof. Vijfentwintig Jaar geleden begon men daar ook klein. Ieder jaar kwam er iets aantrekkelijks bij en thans mag deze bolbloementuin zich een wereldattractie i Nadrukkelijk stelt Strijkers, dat zo'n festival een zeer geschikt eve nement is om de schijnwerper feller op Katwijk te doen richten. Vooral omdat de binnen- en buiten landse publiciteitsmedia er ruimere aandacht aan zullen gaan schenken. Dat het gemeentebestuur belang stelling voor dit gebeuren heeft, zo veel zelfs, dat burgemeester Vermeu len met mr. Van der Plas en Ver plancke naar Amerika is geweest om daar de aandacht te vestigen op dit festival, vindt de N.B.T.-directeur een prettige gewaarwording. Temeer omdat wat Verplancke aan het doen is beoogt een extra stimulans te ge ven aan het V.V.V.-werk met als uiteindelijk resultaat meer bezette bedden tijdens het voorseizoen. Hij hoopt, dat gemeente en burgerij - het bedrijfsleven verleende vorig jaar al veel steun - deze activiteit zullen blijven steunen en dat men massaler achter dit pogen gaat staan dan tot n utoe bet geval is. "Katwijk", zo besloot Strijkers, "heeft een V.V.V., die aan de top van de activiteiten staat. De inzet van al len, die bij dit werk betrokken zijn is hartverwarmend. Dat streven verdient erkenning, want het zou werkelijk jammer zijn als een eve nement als dit Tulip Time Inter national Music Festival door gebrek aan ondersteuning te niet zou gaan. Als dat zou gebeuren zou men Jaren achterop raken, afgezien nog van de vraag of het ooit zou terugkeren. Daarom hoop ik. dat Verplancke cjs. voor het muziekfeest, dat van 15 tot en met 20 april voor de tweede keer zal worden gehouden, "gedragen" zal worden door geheel de burgerij en het gemeentebestuur. Er kan voor Katwijk een gebeuren uit groeien, dat van grote betekenis voor de fa miliebadplaats zal blijken te zijn". BONN De Westduitse ml van Landbouw en Voedselvo r.ing Josef Ertl wil dc kottc hoogzeevisserij zo spoedig een subsidie van tesamen li mark geven. Zeven miljoen I* van bestemd voor de kot t tv!- overige acht miljoen vcm zeevisserij, die in hoofdzaak trawlers wordt bedreven, maart is vrijwel de gehele, v vloot in de Duitse havens aan en Oostzee stilgelegd omdat de sterk gestegen dieselolieprtji vissers een rendabele vanjj meer mogelijk achten. Het parlement zal volgende zeker zijn toestemming geve® het voorstel van Ertl. dat al me tijd op zich heeft laten i tot grote ontstemming van sers aan Noord- en Oostzee. D prijzen zijn als gevolg van <1 giecrisis in elf maanden tijd v tot 34.60 D Mark gestegen. Zou de subsidie uitblijven di tekende dat de nekslag vooi ter- en trawlervisserij, voorzien zij in tweederde Westduitse behoefte aan v Bij de huidige olieprijzen z< 25% meer moeten kosten dar. en daarmee ongeveer even dun den als rundvlees. De hoofdz coöperatief georganiseerde kotter- eri hoogzeevissers hebbi geveer 2500 matrozen boordpersoneel in dienst. Do staking die nu vermoedelijk s eindigen werden ook 20.000 ders in de verwerkende induS op de scheepswerven in hun b bedreigd. Leraar reed door na aanrijding DEN HAAG/BODEGRAVEN - 35-jarige leraar uit Bodep werd door de Haagse politien veroordeeld tot een geldboete van f 100 voor een door hem oorzaakte aanrijding en omdi daarna doorreed. Het gebeurde op een parke rein, waar hij bij het wegrijda een andere auto een sierstrip Hij was toen uitgestapt, infor de in een aangrenzende naar de eigenaar van maar kon die niet ontdekken, klaarde verdachte aan de recht* "Dan had u een briefje naam en adres op de auto I kunnen laten." zei deze. "Ik gbf met vakantie en had geen papier bij me", vertelde de lerai Dat verweer vond de rechte erg steekhoudend: "U had dat zelfde winkel kunnen lenen," hij vast. Volgens vedachte hl de politie willen waarschuwen die was al bij hem thuis gewees De officier vond dat de leri Juist had gedaan en vorderde boete voor de aanrijding voor het doorrijden. Omdat dt rijding niet van de zwaarste was. wilde de rechter volstaat alleen voor het doorrijden t vraagde boete van f. 100 op t gen. Mavo-leraar omgekomen BODEGRAVEN Gisteravo de 59-jarige leraar J. van V uit Bodegraven door een tragiïd geval om het leven gekomen. 1 woning aan de Burgemeeste Coultrestraat was hij bezig knutselen. Met een zaag raak! een electrische leiding. De heer Winkel was leraar Christelijke Mavo-school in i De lente bloeit weer i hoedjes. Dit is een "saucy strooien dophoed blauw-wit donkerrood lint om de bol kleine marineblauwe voÜt witte bloem.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4