LEIDSCH DAGBLAD m Wel olie voor VS, niet voor Nederland flïlflWctel iemaskerden vervallen eldtransport UIT VAN ANDERHALVE TON IN GOUDA Vissers dreigen Nieuwe Waterweg te blokkeren Halfvolle Koffiemelk MM vandaag bannen tigering ositief ntvangen oor gast- rbeiders Minister Jamani: BOETE VOOR AANRIJDING MET PAARD Wijnkoperij RIJNLAND NDERDAG 14 MAART 1974 OPGERICHT I MAART I860 No. 34271 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN N HAAG De stichtingen buitenlandse werknemers in ons staan in het algemeen positief lover het beleid, dat het kabinet- Uyl wil gaan voeren ten aan- toelating en tewerkstelling igstarbelders in ons land. Itiek bestaat er echter op de ver- iremie van vijfduizend gulden, regering wil gaan toekennen luitenlandse werknemers, die na of drie Jaar in ons land gewerkt fcben vrijwillig en voorgoed te- n naar hun land. kabinet heeft gisteren de Kranten van het nieuwe beleid egeven in de memorie van ant- op het voorlopig verslag van [zondere tweede-kamercommissie de Nota Buitenlandse Werkne- an 1970 dateert, menteel wordt gewerkt aan de Itieve vorm van een wetsont- waarin de toelating en tewerk- van gastarbeiders wordt ge- Het kabinet gaat er daarbij Bit dat de toelating van gastar- rs nog verder moet worden af- id. afwachting van de invoering wettelijke maatregelen wil het soortgelijke regeling tref- p basis van de Machtigingswet, tgering denkt daarbij ook aan evriezen van het aantal gastar- ■s per bedrijf. (Zie ook pagina 7) Boskoopse scholieren op de bres voor onderwijzers BOSKOOP Ruim. honderd Boskoopse schoolkinderen hebben hun vrije woensdagmiddag benut om een protestmars door het cen trum van hun woonplaats te hou den. Zij deden dit uit ongenoegen over het feit, dat twee onderwij zers (Daan Koelewijn en Hans Koster) van hun (christelijke) Ichtusschool met ontslag ivorden bedreigd. De twee leerkrachten staan kan didaat voor de Boskoopse gemeen teraad. Koster, die voorzitter van de plaatselijke PvdA-afdeling is, staat op de lijst van de progres sieve partij Boskoop 2000 en schoolhoofd Koelewijn, wil her verkozen worden als raadslid voor de Protestants Christelijke Partij. Het schoolbestuur heeft de on derwijzers echter bevolen zich te rug te trekken als gemeenteraads kandidaat. „Wij vinden het niet juist dat tivee van onze onder wijzers voor verschillende partijen in de raad zitten", zo stelt het be stuur. In het verleden is nooit bezwaar gemaakt tegen het raadlidmaat- schap van schoolhoofd Koelewijn. Daarover zegt Koster: „Ze willen gewoon niet dat iemand voor een andere partij dan de PCP in de raad komt". Koster heeft steun van de Protestants Christelijke Bond voor Onderwijzend Perso neel. De protesterende kinderen had den gisteren leuzen bij zich als "Zonder Hans en Daan willen ivij niet naar school gaan". Tegenover Boskoops burgemeester Van De- dem dreigden zij met een school staking. Van Dedem maakte de kinderen duidelijk dat het school bestuur de instantie voor protest was. In een vraaggesprek met het Egyp tische dagblad Al-Akhbar verklaar de Jamani dat de opheffing van het olie-embargo tegen de Verenigde Staten de erkentelijkheid tot uitdruk king bracht voor „de eerste waar- lijke beleidsverandering van de Ver enigde Staten Jegens de Arabieren in 25 jaar". „Of wij moedigen die verandering aan en tonen er onze erkentelijkheid voor, of wij maken er vanaf het eerste moment een einde aan", aldus Jamani. „Israël zou niets liever willen, daarom moeten wij de Verenig de Staten laten blijken dat zij hun plannen appreciëren", verklaarde de minister. Het embargo tegen Nederland en Denemarken zal worden gehand- ïOUDA Twee met nylonkousen onherkenbaar gemaakte Dnen hebben vanmorgen een geldtransport van een aan- mer in Reeuwijk overvallen. De overval vond plaats rond n uur aan de Goudse Maaierstraat. De buit bedraagt 160.000 lden. Volgens nog onbevestigde berichten zijn de overval- s later op de morgen bij Bergschenhoek aangehouden door politie. 1 heer H. Bakker, boekhouder bij Van den Berg aannemersbe- in Reeuwijk, stond in de Maai- aat met ziln auto geparkeerd, s Jonge mannen met nylonkou- o^er het gezicht, gezeten in een be Simca, hielden hem aan. Zij to gewapend. De overvallers gin- bij de heer Bakker in de auto zit- pakten 't koffertje met geld van achterbank en dwongen hem tog staxis-rand te rijden. Omdat beer Bakker vertelde weinig >en- in de tank te hebben, lieten zij 1 op de Bogen hooguit twee ki- Bter verder stoppen en verlie- daar zijn wagen. Zij lieten hun Blaar ook achter. b Goudse politie, Haagse poxitie, Wex-Porschegroep van de Rljks- de districtsrecherche wer- meteen gealarmeerd. b politie grendelde onmiddellijk iitvalswegen rond Gouda af. anvankelijk was in het mooilo- 'verkeer tussen de onderlinge po- torpsen sprake van 'n bankover- op het filiaal van de ABN aan de faarkt. Dit misverstand were in gewerkt, omdat de Maaier- at - waar de heer Bakker door nlele opklaringen •Aderlijke bewolking met hier en J een bul en In de nacht en och- J1 hier en daar mist. Zwakke tot l'ïe, in hoofdzaak noordelijke wind. tenin van plus 1 tot min 3 gra- niaxiina morgen circa 7 graden. (Opgemaakt te 11.15 uur) 15 MAART "P: 6.56 uur; onder: 18.44 nur. ■op: 2.26 de overvallers werd aangehouden uitkomt op de Turfmarkt bij het ABN-pand. Waarschijnlijk had de heer Bakker zijn geld net van de bank gehaald. Bij de 160.000 gulden in 't koffertje zat ook nog een groot aan tal vakantiebonnen. Hoewel de Goudse politie vanmorgen nog geen bijzonderheden kon verstrekken, zul len de overvallers de heer Bakker waarschijnlijk buiten de bank heb ben opgewacht en hebben gevolgd tot de Maaierstraat. In de loop van de morgen is een groot aantal mensen op verschillen de plaatsen door de politie aange houden. Verscheidene van hen wer den voor nader verhoor overgebracht naar het Goudse politiebureau. Later werd de groene Simca van de overvallers leeg aangetroffen in de Maaierstraat. De wagen was voor zien van valse kentekenplaten. De auto zou eigendom zijn van de ge broeders Van der E. in Gouda. Deze overval is de tweede in Gou da. De eerste was medio vorig Jaar op een hulppostkaaitoor aan de Jean van Beaumontstraat. Daar werden toen enkele duizenden guldens ge stolen. De bruggen rond Gouda werden geopend om het vluchten te bemoeilijken. Hierdoor ontstonden lange files en een kleine aanrijding. Met boekhouder Bakker reed de Goudse politie de hele stad door in de hoop dat hij de overvallers op straat zou herkennen. Het bericht dat de daders in Berg schenhoek aangehouden zouden zijn werd bij het buiten van de editie ernstig betwijfeld, omdat de speur acties van de politie werden voort gezet. Na zijn gijzeling vertelt boek houder Bakker zijn hachelijke ervaring aan twee politiemensen. (Foto Joop Dorst) De gelaarsde kat wijst de weg naar makkelijke, modieuse schoenen. Exclusief en van topkwaliteit. Een overvloedige collectie om van te watertanden. Ook in uw stad een zaak van de gelaarsde kat. inlichtingen 020-220950 KATWIJK/DEN HAAG De Ne derlandse vissers hebben gedreigd de Niéuwe Waterweg te blokkeren als de regering niet snel steun gaat verle nen aan de Nederlandse vissers. Dat meldt vanmorgen het ochtendblad De Volkskrant. „Officieel heb ik nog niets van de acties gehoord", zegt N. Parlevliet één van Katwijks grootste reders. „Maar die berichten over de moeilijkhedèn zijn wel waar. De prij zen van gasolie zijn per Jaar per schip gestegen met f 160.00 tot f 400.000 gulden. Dan kunt u wel na gaan wat een schip moet gaan be sommen". Naar de mening van de reder kan de Nederlandse regering niet achterblijven met het verlenen van een subsidie nu de Franse en Duitse EG-partners tot financiële hulp aan de vissery hebben besloten. „De Nederlandse regering kan zich niet op haar huidige standpunt blij ven stellen", meent N. Parlevliet. „Men accepteert dat er bedrijven zul len moeten verdwijnen. De reders die nieuwbouw hebben gepleegd zitten momenteel het slechtst. Zij die al iets van hun schip hebben afgeschre ven zitten iets gunstiger. De nieuw-* bouw gaat natuurlijk zo wel hard achteruit. Daar is momenteel geen animo meer voor". Voor de reders die onder de c.a.o. hun schepen hebben varen is de ver hoging van gasolieprijs, de voor naamste oorzaak van de huidige pro blemen, veel harder aangekomen dan voor de „maatschappen". Een maatschap houdt in dat de beman ning de helft van de kosten van de exploitatie van het schip betaalt en een groter deel van de besomming ontvangt. „Die mensen zijn een stuk minder gaan verdienen", zegt Parlevliet. Door de machtigingswet is de c.a.o. bevroren, maar wanneer die wordt opgeheven zal ook die kosten factor zwaarder op de visserijexploi tatie gaan drukken. „Waarom zouden die mensen minder moeten gaan ver dienen?", vraagt Parlevliet zich des gevraagd af. „Voor hen wordt het leven toch ook veel diuurder?" Maat- schapsvaarders vinden hoofdzakelijk hun thuishaven in Urk, Stellendam en Den Helder. De Katwjjkse rede rijen en de grote zeevisserij, de traw- lervloot, varen op c.a.o.-baai«. fles1000 gram 28 PAGINA'S CAIRO (AP) De olieminister van Saoedi-Arabië Zaki Jamani heeft vandaag bevestigd dat de Arabische landen het olie-embargo tegen de Verenigde Staten zullen ophef fen, maar het embargo tegen Nederland en Denemarken handhaven. haafd omdat deze landen hun be leid niet hebben gewijzigd, aldus Ja mani. Hij prees de „verschuiving" die de Duitse regering in haar beleid heeft aangebracht. Jamani zei dat de opheffing van het embargo tegen de Verenigde Sta ten geen gevolg was van een Ameri kaanse druk en waarschuwde dat het oliewapen altijd opnieuw zou kun nen worden gebruikt tot Israël zich zal hebben teruggetrokken uit de be zette Arabische gebieden. De Arabische ministers van Olie hebben gisteravond een conferen tie in Tripoli beëindigd. Na afloop van de conferentie is geen officiëel communique uitgegeven Zondag komen de olieministers weer bijeen in het kader van een con ferentie van de Organisatie van Olie Exporterende Landen in Wenen. Een hoge Libische regeringsfunctio naris heeft ook bekend gemaakt dat het olie-embargo tegen de Verenig de Staten zou worden opgeheven. DEN HAAG Wegens het ver oorzaken van zwaar lichamelijk let sel als gevolg van een aanrijding met een paard heeft de Haagse rechtbank vanochtend een 25-Jarige expediteur uit Alphen aan den Rijn veroordeeld tot een geldboete van 200 gulden. Op het strand van Noord wijk liep het door de expediteur bereden paard tegen de 65-Jarige raadsheer van het Haagse Gerechtshof, mr. J. A. Polak, die viel en enkele ribben brak, waar van één een long doorboorde. Het slachtoffer moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Verdachte zou gevaarlijk hebben gereden, o.a. door in galop het groepje personen, waar in mr. Polak zich bevond te passeren. De officier van Justitie had f 500 boete geëist. „Een belangrijke beslissing" noemt geneesheer-directeur E. B. M. Dill man van het Rotterdamsch Zeehospitium in Katwijk aan Zee de sluiting van de longkliniek per 1 juni aanstaande. „Het is een structurele beslissing, die past in de toekomstvisie". Per jaar had de longkliniek ongeveer 360 opnamen. Voor de patiënten en het dertig man tellende verpleegkundige per soneel is een speciale procedure ontwikkeld. PAGINA 15 Gerard van het Reve noemt zich nu Gerard Reve. „Ik hoop eens achter mijn schrijftafel te ster ven". PAGINA 5 Er komt geen Europese veilig heids-top: Pompidou weigert steun aan Brezjnew. PAGINA 9 De halve finales om de voetbalbe ker gaan tussen Ajax en PSV op één neutraal veld en Utrecht en NAC op een ander. Feyenoord sneuvelde gisteren tegen de Eind- hovenaren. PAGINA 17 Jong Oranje deed het niet best, het amateurteam wel. PAGINA 19 Weer slachting in Mozambique? DAR ES SALAAM (AP) Het Front voor de Bevrijding van Mo zambique (FRELIMO) heeft het Portugese leger ervan beschuldigd 13 januari 28 burgers in Chimara in de provincie Manica e Sofala te hebben afgeslacht. Volgens het FRELIMO, dat een en ander in een communiqué bekend maakte, maakt® deze moordpartij onderdeel uit van een intensieve ter reur campagne die de Portugezen in deze provincie zijn begonnen nadat de vrijheidsstrijders hier overwin ningen hadden geboekt. Voordat zij de dorpelingen ver moordden. aldus de officiële medede ling, vernietigden de Portugese troe pen eerst de voedselvoorraden in de omgeving. Coteau de Languedoc f4,25 vanaf 6 flessen f3,95 Sleutelstad Jenever f 9,75 Whisky Johnnie Walker f 13,95 MEUBELEN Kanaalstraat - Heereweg. Tel. 02521-14642 Eigen parkeerterrein. LEIDEN (4000 m?) Lange Gracht Maan de City-Ring). Tel. 0171 bij molen De Valk Parkeerplaats voor 1000

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1