EHOSPITIUM KATWIJK UIT DE LONGKLINIEK Minister wordt niet vervolgd Yobleem hondenpoep aanpakken „Julianawoud" in Israel ongewenst ^EZERS SCHRIJVEN Fluoridering van het drinkwater is dwang NOB teleurgesteld over Italiaans antwoord «eï iERDAG 14 MAART 1974 PAGINA 15 n in 1970 reed een 'Uitzijn auto haastig naar het isM L*wam nabi^ SchiPho1 °P de eai Ie weg terecht en botste tegen een andere auto. De snel door om nog tijdig het te kunnen bereiken, maar ut. voordat hy zyn oestem- d bereikt als verdachte aan- 3 omdat hij zich niet bekend had na de aanrijding met de uto. Zijn verweer bij de rech- dat doorrijden na aanrijding óch bekend te maken pas dan '®l is als men de bedoeling w heeft gehad zich verborgen te hou den voor de justitie, welke bedoeling hij beslist niet had, omdat hij van plan was geweest na aankomst op het vliegveld de politie te bellen. Het Amsterdamse Gerechtshof ging niet in op de vraag of de man wel of niet de bedoeling had gehad zich ver borgen te houden, omdat volgens de opvatting van het Hof noch de tekst noch de geschiedenis van de tot standkoming van het betrokken wetsartikel (art. 30.1 WVW) de strek king heeft de strafbaarheid van de doorrij ders te beperken tot diegenen die de bedoeling hebben zich verbor gen te houden na een aanrijding. De man werd dan ook veroordeeld we gens doorrijden na aanrijding zonder zich bekend gemaakt te hebben. Hij ontsprong de dans dus niet met zijn verweer dat hij de bedoeling had ge had de politie te bellen. Onlangs reed een minister met zijn auto haastig naar het Catshuis, kwam in een buitenwijk van Den Haag op een verkeerd weggedeelte terecht en botste daarbij tegen een paaltje. De minister reed snel door om nog tyddg het Catshuis te kun nen bereiken, maar werd kort voor dat hij zijn bestemming had bereikt als verdachte aangehouden omdat hij zich niet bekend gemaakt had na de aanryding met het paaltje. Het verweer van de minister was, dat hij van plan was geweest na aankomst op het Catshuis de politie te bellen. De Haagse Officier van Justitie ging hierop in, was van mening dat in dit geval art. 301 WVW niet van toepassing was en achtte daarom geen termen aanwezig de minister te vervolgen wegens doorrijden na aan rijding zonder zich bekend gemaakt te hebben. De minister ontsprong de dans dus wel met zijn verweer dat hij de bedoeling had gehad de politie te bellen. Zou de Officier van Justitie de boven genoemde uitspraak van het Ge rechtshof van 9 februari 1971 niet ge kend hebben? Of zou het toch ver schil maken of men minister is of slechts een gewoon staatsburger? MR. B. E. F. T HART Amsterdammer hoeperder |L iet op de stoep!" IR is de tekst van één van de >t, iffiches. die de gemeente i dam kortgeleden op aanplak- -zuilen heeft laten plaat- eraard wordt de Amsterdam- r niet zelf mee bedoeld doch jdien). Dat blijkt dan ook uit jding. Tevens heeft Amster- "jjvele afvalbakken en trottoir- en afbeelding laten schilde- lis hierbij afgebeeld. Een en Keft uiteraard zijn oorzaak, mice stadswijken is de situa- het hondenvuil onhoudbaar is het Jammergenoeg net Use stand als in Amster- jjj ik de Leidenaar doet er ver- aan de blik evenals de immer voortdurend op gericht te houden! Ergo met variatie Leidenaar hoeperdepoept niet op de stoep!" Ook niet als men hondenbelasting betaalt, want dit is de veel gehoorde rechtvaardiging. Het veelzijdige artikel over ditzelf de onderwerp van Hr. Bruyn in deze rubriek gelezen hebbende, dacht ik, dat hiermede niet volstaan zou kun nen worden, want ook hier geldt: "Frappez toujours!" Ik dacht, dat de overheid dit pro bleem veel krachtiger zou moeten aangrijpen, daar de "hondendicht heid" in de stedelijke woongebieden nog dagelijks toeneemt zonder dat er voldoende voorschriften en sanc ties bestaan tegen de vervuiling door honden. In deze krant heeft U kun nen lezen, dat de boete in Canberra (Austr.) f 150,- contant is, als de hond op "heter daad" wordt betrapt. In New York heb ik gezien, dat men de honden uitlaat, gewapend met plastic zak en kinderschepje. In Zut- phen krijgt men onmiddellijk een proces-verbaal. Opnemen van brieven ln deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te telgeren dan wel in te korten. Het gevaar is reëel, dat burgers dermate geïrriteerd gaan raken door vuiligheid van de honden op de stoe pen (en vervolgens aan scnoenen, lopers en vloerkleden), dat men zelf corrigerende acties gaat onder nemen. O.a. in Leiden is reeds op vrij ruime schaal vergiftigd voedsel uitgezet. In Hoofddorp werd erme de gedreigd. J. KANBIER Zoeterwoudse Singel 70, Leiden. Een voorbeeld van hoe het kan. */IJK De longkliniek van het Rotterdamsch Zee- ium in Katwijk aan Zee gaat dicht. Per 1 juni a.s. I® Ie kliniek gesloten zijn. m die tijd zal volgens de geneesheer-directeur van het ium, de heer E. B. M. Dillman, het merendeel van de 'Itiënten die nu in de kliniek zijn opgenomen, ontslagen zijn. Voor de overige patiënten wordt momenteel een ing gezocht bij enkele ziekenhuizen in de regio en bij 5 en GD in Amsterdam. De opname van nieuwe patiënten idels gestaakt. i de longkliniek Het lag in de lyn der verwachtingen leegkundigen (inclusief en een algemeen airts is sluiting op de hoogte ge- dat de kliniek in elk geval op den duur gesloten zou worden, omdat zij volgens Dillman een „oneigenlijke Meer dan zestig procent kan functie" uitmaakte in het geheel Dillman door interne «gen by het hospitium aan- Voor de rest van het perso- samenspraak met ingingen onderhandeld Bende afvloeiingsregeling, bngrijkste reden van de slui- volgens Dillman in het over- gm Januari J.l. van de Oegsb- Vos, die de lei- het Rotterdams Zeehospitium, sluiting van de longkliniek zou echter pas over vijf a tien jaar te verwach- de ten zijn geweest. Het overlijden van de longarts Vos heeft dit alleen maar bespoedigd. Van de in het zeeho6pitium opge nomen patiënten was doorgaans tweederde afkomstig uit de praktijk longarts Vos. De resterende pa- over de longkliniek. De tiënten kwamen van buiten de regio. slaagde er niet in een opvol- hem te vinden (in de regio •o-wie-so al 3 tot 4 vacatures) worden volstaan met De longkliniek had per jaar ongeveer 360 opnamen en een gemiddelde ver- pleegduur van 70 dagen. Dillman verwacht niet dat de slui- Deze zal zijn functie per ting van de longkliniek nadelige ge- beëindigen. Eens komt de sluiting liek niet als een verrassing, an O' Neil cheiden ANGELES Ryan O'Neil en Taylor-Young, twee hoofdrol van de tv-serie "Peyton Pla- n gisteren in Santa Monica den. jarige O'Neil, die in de serie van Rodney Harrington speel- kigh Taylor-Young, in Peyton Tas zü Rachel, trouden in ■Jaar gingen al in 1971 uit el- IHun 6-jarig zoontje Patric is moeder 'olgen zal hebben voor cara-patiën- de ten (chrooisch longlijders) in die regio. „Ik heb samen met de huidige longarts (waarnemer) geconstateerd dat de indruk bestaat dat door poli klinische opvang plus begeleiding vanuit de extra-murale gezondheids zorg maatschappelijke werkers, wijk verpleegkundigen etc.) de noodzaak tot opname van cara-patiëntem tot een minimum kan worden terugge bracht zo niet tot nul kan worden gereduceerd". Dillman noemt de Sluiting van de longkliniek een belangrijke beslissing, omdat niet is afgewacht totdat de kliniek overbodig zou blijken te zyn. „Het is een structurele beslissing die past in de toekomstvisie". Zoals be kend gaat het Rotterdams Zeehospi tium een nieuw voorzieningscentrum bouwen voor ernstig lichamelijk ge handicapten. Het huidige complex zal worden gedoopt. Scheepsbouw De Lindöwerf te Odense in Denemarken heeft be kendgemaakt van de Griekse reder N. D. Papalios een opdracht te heb ben ontvangen tot het bouwen van twee tankers van 495.000 d.w.t. elk. Zij moeten worden opgeleverd in 1977. Daarmee heeft de werf te Odense orders voor het bouwen van in totaal 6 miljoen ton scheeps- ruimte, iets wat in de hele wereld alleen maar wordt overtroffen door twee Japanse werven. Senaat voor doodstraf De Ame rikaanse senaat heeft zich gisteren met 54 tegen 33 stemmen uitgespro ken voor wederinstelling van de doodstraf voor misdrijven als ver raad, spionage, moord, vliegtuigka ping, ontvoering en brandstichting. Het wetsontwerp gaat nu naar het Huis van Afgevaardigden. Sinds 1967 zijn er in de V.S. geen doodvonnis sen meer voltrokken. Een oude archiefprent van de openluchtschool van het Rotterdamsch Zeehospitium. De foto is geschoten in de tijd dat de longafdeling van het Zeehospitium nog de belangrijkste ivas. Op de voorgrond staat de onderwijzer. Een deel van leerlingen zit in de schoolbankjes op het Zeehos- terrein, een ander deel volgt de lessen liggend in bed. Typerend voor de ouderdom van de foto is wellicht het feit dat naast de bebouwing op het Zeehosterrein nog een rijke hoeveelheid bomen stond. Liam Cosgrave: N.-Ierland deel van Groot-Brittannië DUBLIN Premier Liam Cosgra ve van Ierland heeft in een histori sche verklaring gezegd dat de Ierse republiek als feit aanvaardt dat Noord-Ierland deel van Groot-Brit tannië uitmaakt. "De positie-de facto van Noord- Ierland is dat het binnen het Ver enigd Koninklijk ligt en mijn rege ring aanvaardt dat als zodanig", zei Cosgrave in het parlement in Du blin. Het is voor het eerst dat de rege ring van de Ierse republiek officieël Noord-Ierland erkent als feitelijk deel van Engeland. Overigens ver andert Cosgraves verklaring nieifcs aan de constitutionele aanspaken van Ierland op de soevereinitieit over het hele eiland. Dit kan alleen ver anderen door middel van een refe rendum. De verklaring van de Ierse premier is het hoogtepunt in een geschil van die maanden tussen Dublin, Lon den en Belfast over de status van Noord-Ierland, waardoor het hele plan van door protestanten en ka tholieken in het noorden gedeelde macht, in de waagschaal werd ge steld. De heer C. Baart rekent op 5 maart voor, dat er voldoende tand artsen zijn. De helft gaat nooit naar een tandarts. Er blijven in Leiden, Leiderdorp, Warmond en Oegstgeest 59.400 "patiënten" over voor 34 tand artsen. Dat had wethouder mevrouw N. A. den Haan-Groen in september 1973 moeten weten, die toen een reeks van te nemen maatregelen voorstelde om "te proberen het Leid- se tandartsenprobleem op te lossen." Ook tandarts M. G. Wieringa ge looft blijkbaar niet in een tandart sentekort. Waarom dan nog fluoride ring van drinkwater, zouden we wil len vragen. Actiegroepjes Van dpn Toorn helpen duizenden kindert met hun actie tandheelkundig het graf in, zo lezen we. Als dat waar zou zijn, dan heeft het actiegroepje Van den Toorn nu de meerderheid van de Tweede Kamer meegekregen. Om het nog eens duidelijk te stel len: De bezwaarden tegen de toevoe ging van een chemische fluoride aan alle leidingwater ervaren dit als een dwangmaatregel. Geen dwang maatregel, maar vrije keuze door een volwaardig voedselpakket niet alleen voor onze gebitten, maar voor onze totale gezondheid: gefluorideerd zout naast ongefluorideerd zout en meer van deze mogelijkheden. Met een fluoridetabletje kan ieder, die dat wenst zelf gefluorideerd drinkwa ter maken. Bovendien kunnen er. met toestemming van ouders en opvoe ders, op de scholen onder medische begeleiding fluoridetabletten worden verstrekt en kan er (bijvoorbeeld in de Groenoordhal) massaal onderricht worden gegeven in tanden poetsen. Op alle scholen kan zoete snoep worden geweerd en kan voorlichting worden gegeven over volwaardige voeding, waar van nature ruim schoots fluoride in voorkomt. Een scala van mogelijkheden, van nood zakelijkheden is aanwezig. We zullen uiteindelijk allemaal om één tafel moeten gaan zitten. Wil len de Leidse tandartsen meewerken? N. A. v.d. TOORN Fagelstraat 42 Leiden Op 1 maart verscheen in diverse Ne derlandse bladen een advertentie van het Joods Nationaal Fonds, waarin de aanplant van een "Julianawoud" in het Israëlische Galilea aangekon digd werd. Dit t.g.v. de komende 65- ste verjaardag van koningin Juliana en tevens natuurlijk als geschenk aan Israël. Herbebossing van dit land is onge twijfeld nuttig. Maar het bedoelde woud heeft wel bedenkelijke implica ties. Het Joods Nationaal Fonds werd in 1901 door de zionistische or ganisatie gesticht voor de aankoop, van (Arabische) grond) tot opbouw va nde joadse kolonie in Palestina, en het droeg -by tot de ver dringing van de inheemse Arabische bevolking doordat het op "apart heid" was gebaseerd: eenmaal ge kochte grond (meestal van absen te landheren) was voor immer eigen dom van het "joodse volk" en mocht alleen door joden worden bewerkt. Arabische pachters, die erop werk ten, werden verwijderd. "De huidige houding (van de zionis tische organisatie), die elke tewerk stelling van Arabieren in de zionis tische kolonie uitsluit, is onwenselijk uit het oogpunt van rechtvaardig heid en van een goed bestuur des lands", zo rapporteerde een Engel se onderzoeker in 1930 aan de Britse regering, die toen het bewind over Palestina voerde. Veel van de in 1948 door Israël ver overde Palestijnse grond viel toe aan het J.N.F-, evenals de naderhand van de achtergebleven Palestijnen af genomen landerijen en, tenslotte, de in de sinds 1967 door Israël bezette gebieden in beslag genomen grond. Kortom, het J.N.F. speelt een hoofd rol bij de opbouw van het apartheids- Israël en bij het scheppen van de tragedie van het landloze Palestijnse volk. Vandaar, dat het Julianawoud naar onze overtuiging, politieke en emo tionele implicaties heeft, waardoor wij het project ongewenst achten. MARGOT HEYNSBROEK FRANS BRONS MARGA TEGELAAR ANNY VAN WEZEL Groenesteeg 31 Leiden. DEN HAAG Het NOB Weg transport, de organisatie van beroeps vervoerders, is teleurgesteld over het antwoord van de Italiaanse regering naar aanleiding van klachten van Nederlandse en andere Europese wegvervoerders. Deze klachten be troffen onder meer trage afhande ling door de Italiaanse douane, sta kingen en langzaam-aan-acties door die douane, en nitet het minst dief stallen van vrachtwagens met vaak kostbare inhoud. De Italiaanse overheid vindt, dat het aantal Nederlandse klachten in verhouding veel groter is dan de klachten uit andere landen. De Ita lianen vergeten echter, aldus het NOB in een gisteren uitgegeven ver- laring, dat in 1973 35.000 Neder landse ritten naar Italië zijn uit gevoerd en dat de inhoud van de vrachtwagens veelal een hoge waar de vertegenwoordigde. „Dit kan bijv. ADVERTENTIE Doodgeschoten Een 44-jarige man die zich dinsdagavond om on bekende redenen met zijn vijf kin deren had verschanst in zijn huis bij Le Havre (N.W. Frankrijk) dat hij in brand had gestoken, is door zijn buurman doodgeschoten. De kin deren zijn gered. Terwijl de politie vier van de „gijzelaars" bevrijdde uit het brandende huis, opende de buur man het vuur op de man die zich toen met een van zijn kinderen be vond in een kamer op de eerste eta ge. Generaal gevangen? Generaal Ezer Weizmann, gewezen comman dant van de Israëlische luchtstrijd krachten, zou in de oktoberoorlog door de Syriërs krijgsgevangen zijn gemaakt, zo meldt de correspondent van het Egyptische blad Al Ahram „van welingelichte zijde" in Wash ington. niet worden gezegd van het verkeer tussen Duitsland en Italië", aldus het NOB. „Het vervoer tussen die twee landen was weliswaar omvang rijker, maar de gemiddelde waarde was geringer". REM-EILAND AANGEKOCHT VOOR 4 TON DEN HAAG Rijkswaterstaat heeft het voormalige REM-eiland, tien kilometer uit de kust voor Noordwijk, aangekocht voor f 400.000 gulden. Het eiland wordt ingericht voor proefnemingen en zal voortaan Meetpost Noordwyk heten. „Het REM-eiland is wel erg verwaar loosd", aldus Rijkswaterstaat. Het zal tot augustus grondig worden opge knapt. De kosten van deze „restau ratie" bedragen f. 1,6 miljoen. De directie Noordzee van Rijkswa terstaat gaat het eiland beheren. Meetpost Noordwyk zal worden ge bruikt voor onder meer het meten van golfbewegingen en stromingen in de zee. Er komt een accommodatie voor zes personen, die echter alleen bij langere proefnemingen zal wor den gebruikt. Het eiland krijgt geen permanente bemanning. Er wordt 'n beveiligingssysteem ingebouwd om ongewenste bezoekers te weren. Advertenties via postkantoor UTRECHT Tussen de directie van de- PTT en de directie van de bv. uitgeversmaatschappij Bonaven- tura, een dochteronderneming van het Elsevierconcern, zijn besprekin gen gaande over de oprichting van een nieuw serviceinstituut op het gebied van de zogenaamde kleine ad vertenties. Uitgangspunt is een vereenvoudi ging in de aanbieding en verwer king van rubriek-annonces in dag-, week- en nieuwsgladen. Het publiek zal in staat worden gesteld, deze ru briek-annonces op alle postkantoren in Nederland aan te bieden met ver melding van het blad waarin de ad vertentie moet wordien geplaatst. Daarvoor zullen speciale formulie ren worden ontworpen. De opzet is, dat alle opgegeven ad vertenties op een centraal punt bij een komen, door de computer wor den verwerkt en direkt worden gedis- tibueerd aan dag-, week- en nieuws bladen. In principe kunnen al deze media van dit systeem gebruik ma ken.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15