Regering heeft macht zoals niet een overheid die kent „Ze vinden dat PvdA niet christelijk is" JONKHEER DE BRAUW: „Ik heb geen bezwaar m'n adellijke titel te laten varen" De Brauw (DS'70) op verkiezingstoer in Alphen: DS'70 zal geei verlies lijden HONDERD BLOEMBAKK IN LISSE Rijnstreek spei in bekercompt Boer: moet F plaats weten'9 DINSDAG 12 MA ALPHEN AAN DEN RIJN Hutspot met een lange worst staan al op tafel te dampen als ex-minister De Brauw (DS'70), op verkiezings toer door Midden-Holland, wel iets kwijt wil over de afschaffing van academische titels. Snel slurpt hij 't laatste beetje van een jonge borrel naar binnen en zegt: "Als men me dicijnen wil studeren en dat is niet mogelijk, neemt de student wel een andere richting. En zo gaat dat door tot theologie en dan zegt men: in godsnaam dan maar de maatschap pij in. De motivatie om te studeren laat vaak heel veel te wensen over. Zo ontstaat er een beeld, dat men alleen maar wil studeren om de aca demische titel". Hier onderbreekt De Brauw het ge sprek even om een hap van z'n prak naar binnen te werken. Als even la ter de ober vraagt of er nog iets ge dronken moet worden, bestelt het tweede kamerlid een "grote" pils. "Ik lust best wat om m'n keel te smeren", lacht hij. Om serieus te vervolgen: "We moeten naar een situatie waar de kennis en het slagvaardig zijn wor den gewaardeerd. De overheid laat het op dit punt ook al afweten, om dat zij veel waarde hecht aan titels". Bezuinigingen De Brauw, die veel opzien baarde met deze uitspraak, ook -in zijn eigen fractie ("Wat heb Je nou ge daan, zeiden m'n collega's), vertelt, dat het helemaal niet te doen is om bezuinigingen door te voeren. "En ik wil niet beweren, dat er nu een oplossing is gevonden om die mas sificatie te bestrijden. Misschien kan dit bijdragen tot het gezond maken van de huidige situatie. Het is wat vreemd, maar zelfs onderwijsminis ter Van Kemenade heeft positief ge reageerd op deze suggestie". Wanneer zou dit allemaal rond kun nen zijn? "Technisch is het heel snel op te lossen", denkt De Brauw. "Maar 't moet een langzaam proces zijn. Als over tien jaar deze zaak in kannen en kruiken is ben ik al lang tevre den". H\j pleit nu wel voor afschaffing van academische titels maar wat is zijn standpunt ten aanzien van de delly- ke titels? "Ik ben verplicht de titel te voe ren", licht hij toe. "Die is mij door het koninklijk huis toegekend. Ik heb er echter geen bezwaar tegen als men wettelijke wegen verandering die situatie brengt. Mijn kinderen, als ze groot zijn, ook niet. Al heb ik het ze niet gevraagd", voegt hij er bliksemsnel aan toe. Vlak voor de aftocht wil De Brauw zelf z'n hutspot met worst betalen. Hij heeft al een briefje van vijfen twintig gulden tevoorschijn gehaald maar daar steekt een plaatselijk be stuurslid een stokje voor. Hij betaalt de vijf porties eten, die naar binnen zijn gewerkt. Met de deurknop in 5 hij over de academische ti een afgestudeerde acaden titel voor z'n naam mo« moet een loodgieter dat c maatschappij is hij aan een arts. Je zou "log" voor z'n naam kin ten". Dan ijlt hij naar een staande auto, op weg naa waar een aantal aanhang komst wacht. JAN WEST ALPHEN AAN DEN RIJN "Door invoering van de mach tigingswet heeft de regering zo'n macht bij zichzelf geconcen treerd, zoals niet één overheid na de oorlog heeft gekend", aldus ex-minister De Brauw (DS'70) gisteravond in De Bron voor een handjevol (negenentwintig stuks) mensen. Het parlement kan hierdoor niet ingrijpen en dat was voor het twee de-kamerlid een onverteerbare zaak. "We kunnen alleen maar moties in dienen en die kan het kabinet klak- ke'oos naast zioh neerleggen. Den Uyl zei, ik zal ze op een plaats leg gen waar ze thuis horen en deponeer de ze in de prullenmand." De Brauw vond het maar een merkwaardige zaak, dat de machti gingswet nog niet is ingetrokken nu het crisisverhaal zo goed als voorbij is "Natuurlijk," sprak hij, "is er sprake van energie-schaarste. Daar zullen we mee moeten leren even. Volgend Jaar is onder deze omstan digheden deze wet beslist niet meetr nodig. Of krijgen we dan weer het zelfde? Het lijkt me onwaarschijn lijk" Wanneer de regering blijft weige- Wijkbureau LEIDEN Het politiewijkbu- reau in de Meren wijk wordt woens dag 13 maart in gebruik genomen. Het wijkbureau is gevestigd aan de Milanenhorst 20. De openingstijden zijn voorlopig 's- maandags van 19 tot 22 uur en 's woensdags van 9 tot 12 uur. De nieuwe politiepost is telefonisch bereikbaar onder het nummer 49961, toestel 49. Als wijk agenten zijn aangesteld de hoofd agenten A.B. Faber en B. M. Vermo len. even later de minister van onder wijs, Van Kemenade, "omver", omdat hij een aantal rapporten niet open- ren de machtigingswet in te trekken, ziet De Brauw weinig mogelijkheden om hiertegen stappen te onderne men. „Het enige wat theoretisch kan gebeuren is, dat de confessionele partijen het accent kunnen verleg gen. Dat zie ik niet gebeuren, omdat er onderling te veel verdeeldheid is." Kritiek had De Brauw ook op de inkomenspolitiek. "Boersma," zei hij, "geeft vele nota's uit, maar Juist die ene over de inkomenspolitiek blijft uit. Niemand weet wat hij hiermee bedoelt." En over de prijsstijgingen: "We staan te juichen als de prijsstijgingen per maand beneden één procent blij ven. Daar klopt allemaal niets van. Die gaan gewoon keihard door. Mis schien heeft het wel iets te maken met de verkiezingen.... Neem ook eens de werkloosheid. Het bouwvolume is teruggevallen met meer dan een kwart en de werkloosheid blijft stij gen. Er zijn streken (Brabant) in ons land waar die is toegenomen met meer dan vijftig procent." Democratie Veel aandacht besteedde De Brauw aan de democratie. "DS'70 maakt zich zorgen over de ontwikkeling hiervan. Er is een aantal partijen, dat geen raad weet met de democra tie. Terecht wordt er geroepen om meer inspraak. Die wordt verlangd op die punten, die de mens raken. Het roept verplichtingen op om die waar te maken." Met stemverheffing haalde hij Jeugdwedstrijden bij „Van Zeist" VOORSCHOTEN Bij manege van Zeist in Voorschoten werden zondag de diressuurwedstrij den voco junioren verreden. Verdeeld over drie groepen, begon mee om 11 uur met groep A en het zou tot 17.30 uur duren voordat de eerste prijswin naar van de totaal 65 deelnemers bekend was. De jury die een enorme taak op zich genomen en deze bijzonder goed volbracht, zag zich evenals dhr. de Vries voor zijn uitstekende instruc tie beloond met een langdurig en dankbaar applaus van de deelnemers. Nadat de jeugdcommissie bestaan de uit de heren Van Kinschot en Goddijn hun grote erkentelijkheid Jegens de manege en de jury had be tuigd voor het vele en goede werk dat was verricht, ging de Jury in de persoon van de heer Huurman over tot prijsuitreiking. De uitslagen in de verschillende groepn waren als volgt: Groep A Beginner s: 1. Nicolet d. Boer, 2. Coby Dekker, 3. Wally Meevis. Groep B: Minder gevorderden: 1. Pita Schafer. 2. Karin de Jager, 3. Mar- lieska Pris. Groep C: Gevorderden: 1. Mirjam v. Zeist, 2. Liesje de Nijs, 3. Joanie Keye. baar wilde maken. "Ze gingen dus in z'n bureaulade", vertelde De Brauw "Alleen als zijn beleidsvisie daarop bekend was zouden ze weer tevoor schijn komen. Voor een partij, die openheid voorstaat, is dit te kritise ren. We hebben dan ook een motie ingediend, die door alle fracties werd gesteund." voegde hij er triomfante lijk a toe. Discussie Tijdens de discussie, die na de kof fie volgde, noemde De Brauw de middenschool een moeilijk expe riment. Hij ziet de vorming hiervan met gematigd optimisme tegemoet. Voorstander toonde hij zich van een vrijwillig of PANIEK NA AANRIJDING AARLANDERVEEN Een 49-ja- rige kweker uit Aarlanderveetu was in paniek geraakt, nadat hij op een parkeerterrein in Alphen aan den Rfjn met de door hem bestuurde auto. een aanrijding veroorzaakte. "Dat kan allemaal waar zijn, maar om dan zonder meer weg te rijden, maakt de zaak alleen maar erger", zo stelde de officier van justi tie bij de Haagse politierechter de situatie. In het nog geheel blanco strafblad van verdachte vond de officier ech ter wel een gedeeltelijk excuus en eveneens in de vlotte bekenitenisvan verdachte. De eis luidde daarom f. 100 boete. Daar houden we het dan maar op," besliste de 'rechter. Het verkeer wil hij uit de centra van de steden houden door parkeer plaatsen aan de rand te Rijksstraatweg kan (nog) niet veiliger WASSENAAR Zolang er geen nieuwe vier- of zesbaansweg evenwij dig aan de kust en ten westen van de bestaande spoorlijn als verbinding tussen Den Haag en Leiden is aan gelegd, is een grotere verkeersveilig heid op de Rijksstraatweg door Was senaar (Rijkseg 44) niet mogelijk. Pas als deze weg er is zullen Wasse naar en ook Voorschoten en Leid- schendam ontlast worden van het doorgaande verkeer, dat thans nog via de Veurse straatweg door de bebouwde kommen wordt afgewik keld. G.S. stellen Provinciale Staten voor dit te aait woorden aan de Werk groep Milieubeheer van de Leidse Universiteit, die een aantal sugges ties had gedaan om de verkeersveilig heid op de Rijksstraatweg te bevor deren. Aan het sluipverkeer in Was senaar zal pas een einde kunnen ko men als de Noordelijke Randweg (ter tiaire weg 13) en/of secundaire weg 4 zijn aangelegd, aldus t college. De aanleg van de Noordelijke Randweg staat voor de periode '74-'75 gepland. G.S. wijzen er voorts op dat het aan brengen van verbeteringen op de Rijksstraatweg, alsmede de eventuele aanleg van een vrije tram- of bus baan een zaak van het rijk is en niet van de provincie. ALPHEN AAN DEN RIJN DS'70-tweedr-kamerli Brauw gelooft niet, dat zijn partij bij de komende st verkiezingen verlies zal lijden. Aan de cijfers, voortgeb uit een enquête, uitgevoerd door het Hilversumse b Intomart, hecht hij dan ook weinig waarde. „Onze partij", zo zei hij desgevraagd, „groeit nog s „Nu onthoudt men zich van stemmen op onze partij, zij een kleine is. We kunnen dat doorbreken als de conf nelen een tik op hun neus krijgen en een voorzichter moeten gaan varen". De Brauw meent, dat DS'70 voordeel kan putten uit feit als de burger in de gaten krijgt, dat de polarisat een verscherping leidt. „En als de nieuw-linkse ban va PvdA zich niet meer zo koest houdt als nu en terug 1 de oude lijn (Drees sr.), zullen wij daarvan profijt heb In Warmond Schaatsjeugd ging goed vooruit WARMOND De Jongste trai ningsgroep van de Warmondse ijs- club, streed op de Jaap Edenbaan om het clubkampioenschap. De gemaakte tijden wezen uit dat de trainers Zuiderduin en Vergeer de kinderen dit Jaar weer veel geleerd hadden. Bijna alle kinderen verbe terden hun persoonlijke records. Theodoor Leenen werd bij de Jon gens eerste, met een 100 m. in 14.3, een 300 m. in 40,7 en een 500 m. in 1.13.0 scoorde hij in totaal 2,08.0 min. Dit was bijna 2 sec. minder dan Hains Vergeer, die tweede werd met een totaaltijd van 2,09,9. Bij de meisjes werd Tina Buntsma eerste; de 100 meter ging in 16,9, de 300 meter in 48.5, hetgeen een ver betering van haar persoonlijk re cord was met 4.8 sec. De 500 meter tenslotte sloot zij af met een tijd vaai 1,21.0. Haar totaaLtfjd was 2,26.4, hetgeen 11,3 sec. minder was dan Ageeth Heemskerk, die met een 100 m. in 16,2, 300 m. in 57,4 en 500 m. in 1.24.1 tweede werd. Toerusting ZOETERWOUDE In de Chris tus Dienaar Kerk in Zoeterwoude zal op donderdag 21 maart in het ka der van het „Plan Toerusting" prof. dr. Berkhof spreken. Het onderwerp is „Alles onder één hoofd", de aan vang van de bijeenkomst is vastge steld op 20.00 uur. LISSE Ter gelegenheid vijfentwintigjarig bestaan kenhof stelt het college van van Lisse aan de raad voor d derdtal grote bloembakken meente te laten plaatsen, kelijk was het de bedoeling college voor te stellen het j de Keukenhofbestuur f werk ten geschenke a De kosten van de bloembak len worden gefourneerd uit 1 servefonds van de vermake! belasting. ALPHEN AAN DEN RIJ Alphense handbalverenigin streek gaat deelnemen aan kercompetitie voor de regit Onder auspiciën van het dis Haag wordt in de komende wedstrijdenreeks tussen afgewerkt. Bij de heren zijn de tegei Olympia '72 (Wassenaar), /HVL (Leiden), HVV '70 f\ ten) en Apollo (Oegstgeest) mes van Rijnstreek komen in het veld tegen HVV '70, '72 en Sanocel/HVL. Er wordt in beide gevallet le competitie afgewerkt et staan de eerste partijen gramma. De dames spelen om 21 Rijnstreekhei tegen Olym; de heren ontmoeten Olympia maar dan om 22 vreemde grond in Wassena derdag spelen zij de tweede eveneens uit en wel tegen J Leiden. BOSKOOP Twee onderwijzers uit Boskoop hebben zich verkiesbaar gesteld in de raad. Zeer tot ongenoegen van hun schoolbestuur, dat zich als „belangrijkste en eerste" werk gever genoopt voelt dit misnoegen te uiten. Door Elisabeth Tolenaar Foto Wim Dijkman De twee onderwijzers, Daan Koe le wijn (PCP) en Hans Koster (PvdA), hebben van dat christelijke schoolbestuur te horen gekregen dat zijn, indien zij een raadszeteQ zou den aanvaarden, zullen worden ont slagen. Voorzitter Boer van het christelijk schoolbestuur zegt: "Wij, het bestuur, zijn van mening dat het beter 's wanner deze twee heren niet in de raad komen. Zeker niet allebei in an verschillende fractie. Dat lijkt ons, ook tegenover de ouders van onze schooljeugd, niet verant woord". Complot Daan Koelewijn (40), is al ander half jaar lid van de raad, in de Prot. Chr. fractie. "Toen ik werd benoemd, kwam het schoolbestuu? met een bloemetje aandragen. Zo mooi von den ze het. En nu moet ik eruit, op straffe van ontslag", Hans Koster (26) is voorzitter van de PvdA-Boskoop en staat tweede op de lijst Boskiop 2000. Hij lacht om de "capriolen" van het schoolbe- - stuur. "Toen ik eens", zegt hij, "te gen het schoolbestuur zei dat negen tiende eeuws waren, luidde het ant woord: Ja, wij zijn niet zo progres sief. Kijk, de zaak ligt heel dui delijk. Toen ik voorzitter werd van de PvdA, een half jaar geleden, werd ik op het matje geroepen. Waarom ik geen overleg had gepleegd. Ze noemden de PvdA niet christe lijk, en omdat ik onderwijzer ben op een christelijke school, mag ik dan geen andere ideeën nastreven. Mis schien zien ze er wel en groot com plot of zo. De PvdA groeit hier erg en de confessionele partijen verlie zen daardoor stemmen. Ze zijn waar schijnlijk bang voor die hele PvdA, en dan "heul" ik met de duivel". Recht Voorzitter Boer zegt dat de politie ke kleur van Hans Koster hier niets mee te maken heeft. "Het gaat ons erom dat we niet twee onderwijzers in de raad willen zien. Geheel afge zien van de politieke visie. En dan Ach, ik begrijp het wel. Hun eerste reactie is misschien fel. Maar je moet ook weieens goed nadenken.Dat verwacht ik van verstandige mensen. Je moet Je plaats weten. Wij vinden het niet goed, en wij hebben het recht onze goedkeuring te onthouden. Dat recht haalt het schoolbestuur uit artikel zes van de bemoemmgs- voorwaarden van de christelijke on derwijzers. Daarin wordt vermeld dat een onderwijzer behalve het ge ven van onderwijs geen handel of nering mag drijven, geen ambten of bedieningen mag bekleden, voor zo ver deze niet van kerkelijke aard zijn. Voorzitter Boer vindt het een kwestie van goed gedrag, of liever gezegd van slecht gedrag, omdat de twee onderwijzers geen overleg heb ben gepleegd met het schoolbestuur. „Wij zijn hun eerste en belangrijk ste werkgever. Wij mogen toch wel afkeuren. Dat is democratie en de mocratie is mij heilig". Uit de tijd Koelewijn en Koster vinden dat het schoolbestuur dat "goede ge drag" wat overdrijven. "Als wij in de raad gaan", menen ze, "dat is dat onze verantwoordelijkheid. Niet die van het schoolbestuur". En Hans Koster: "Toen ik voorzit ter werd van de PvdA hebben ze ook zo lopen meieren. En nu dit. Het wordt gewoon te gek. Als wij nu toe- Kijkdagen voor Romeins schip ZWAMMERDAM Nu de voor bereidende werkzaamheden voor verder onderzoek en berging van het sohip uit de Romeinse tijd in Zwam- merdam goed vorderen, zullen be langstellenden de gelegenheid krij gen het scheepswrak te bezichtigen. Daarvoor zijn gedurende de twee komende weekeinden zes open da gen georganiseerd, op 15, 16 en 17 maart en op 22, 23 en 24 maart. De vereniging Johannes Stichting stelt haar terrein aan de Zuidzijde van de secundaire weg AlphenBo degraven voor bezoekers op die da gen open tussen negen en vier uur. Op het terrein zal voor deskundige toelichting worden gezorgd. ROELOFARENDSVEEN De plaatselijke E.H.B.O. vereniging heeft mee gedaan aan de onderlinge wed strijden in Voorhout. Van de 14 ploe gen die meedongen om de hoogste eer bereikte de Veense vereniging en een eervolle 3e plaats. Uiteraard tevredenheid over dit mooie succes. geven heb je geen privé-rechten meer. Dan kunnen ze straks ook wel gaan zeggen dat wij op zondag niet mogen hardlopen, of zoiets". "We laten nu niet over ons heen lopen", zegt Kolewijn. "We zullen ervoor zorgen dat dat artikel zes, dat tegen ons wordt gebruikt het woord raadslid wordt daarin overi gens niet vermeld kan worden aangevochten. Dit vinden we volko men uit de tijd, negentiende eeuws. We dragen toch zelf de verantwoor delijkheid over onze vrije-tijdsbe- steding. En wij laten ons niet de wet voorschrijven door een schoolbe stuur". Reacties Toen de ouders en de leerlingen vemamer. dat de twee onderwijzers misschien zullen worden ontslagen kwamen er veel reacties binnen. Voor Koelewijn en Koster gunstige reacties. De leerlingen van de hoge re klassen zijn spontaan begonnen met een handtekeningenactie, en ze willen voor het gemeentehuls gaan demonstreren met spandoeken. Veel ouders hebben al gezegd: "Als dit wordt doorgdreven, haal ik mijn kinderen van die school af. We zul len jullie niet in de steek laten". Koelewijn en Koster weten achter zich ook de steun van de vakbond. Gisteravond hadden ze een gesprek met de vakbondsleider en die heeft hen beloofd dat alles wordt gedaan om dit besluit van het schoolbestuur tegen te gaan.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4