WEG AANPAK 1.11.1 "Hygiene schoolkind niet best" geertje, meneertje met Amptmeijer: getverdret! Wering betonmortel centrale mogelijk? Mevr. M. C. Zwart nieuwe directeur Leidse GG en GD MAAB DAG 12 MAART 1974 LEIDEN raadslid Herman Amptmeijer jammer te vinden geen 'ing c .nnen te mogen gebruiken in ^vergadering. Daarom be dden bij zich tot een toch wel dui- —-^getverdret". Overigens ge- j^j wel weinig in raadzalen ie woorden als „het verneukte (toen hij het over werkende had, die geen presentiegeld au als ze in een commissie zit- teim jotekamertjes" (toen hij over a ing van dezelfde groep —Pjuüargumenten", toen hij Helmuth Driessen aanviel op u&itiek op een rapport over de pnoemde huisvesting van de genoemde jongeren door het (centrum Troef en „Lubbe- waar het de houding van betrof over een hoorzitting onderwerp. ^flniptmeijer liad ik de neiging taal te gebruiken waar het van deze vergadering be- één woordgetverdriet. Niet lang duurde; ondanks alle was het net nog geen van- i de laatste klap van de •eekuj "-■-re; ond, ring igeboc hamer klonk. Maar wel vanwege de ijzige sfeer onderling. De polarisatie tierde welig, de politieke pruimen hingen er in het vooruitzicht van de verkiezingen? o als eieren zo groot. Niet zozeer by het onderwerp Trek- vlietweg, waarover iedereen wel mee wilde praten en vooral Stroink en Leeuwenburg meesters bleken in het opzetten van een hoge borst hoe goed hun fracties het al Jaren geleden hebben gezien. Een beetje meer bij het onderwerp betonmortelcentrale, waarbij aanvan kelijk Verboom (PvdA) en wethou der Ham (KVP) elkaar te lijf gingen. Het ging met woorden, maar het was bijna een lijf-aan-lijfgevecht. Het werd een overwinning op punten voor „moker" Verboom, die de steun van de KVP kreeg bij een alleszins rede lijk voorstel. En Ham zou Ham niet zijn als hy niet Joyeus met een re delijk voorstel meeging. In het heetst van de strijd citeerde Verboom een brief en sprak „chemi sche bedrijven" daarbij uit als ,sje- miese". Voorzitter Vis gniffelde er over hy herhaalde zachtjes de uitspraak met zijn buren. Ver boom heeft het niet gezien. Anders was hy misschien nog feller geweest by het voorstel, dat de kans op ver mindering van het presentiegeld in hield. Daarbij sprak hij ik geloof als één van de weinigen van de 39 uit de praktijk over loonderving als he,t het bijwonen van raads- en com missievergaderingen betreft. „Een ge wone arbeider kan dat by na niet", zei hij. Het voorstel van B. en W. was om op verzoek van gedeputeerde staten in het reglement van orde op te ne men, dat raadsleden geen presentie geld krijgen als een raadsvergadering niet doorgaat wegens onvoldoende opkomst van de leden. Het komt in Leiden niet voor, maar „het moet erin". Waal (PvdA) citeerde, dat het kan voorkomen in Simpelveld, Stol wijk, Benthuizen, Koudekerk en Moerkapelle en hij vond het onjuist de raad van Leiden hiermee gelijk te stellen. Over het college wilde hy denken......... Amptmeijer wond zich op. Hij vindt, dat de democratisering best een paar tientjes mag kosten. Hij wond zich vooral op, toen Vis aan Driessen een opgave toezegde van hetgeen raadsleden in de afgelopen tijd hebben ontvangen. Hij vond de sfeer onprettig. Annelien Kappeyne van de Copello (VVD) zei de sfeer nooit leuk te hebben gevonden. Dries sen gooide nijdig as op het „eerste kleed" van deze stad, een bode gooide koffie over Waal's „eigen archief". Sfeertje meneertje Amptmeijer kwam met een reeks voorstellen. Zijn voorstel om de raadsleden presentiegeld van een commissievergadering te betalen als de raad niet doorgaat werd afgewe zen. Andere voorstellen van zijn „eenvoudige hbs-ershand" werden uitgesteld, omdat het college hierover bezig is. Dat betreft o.m. het uitke ren van presentiegeld aan leden van kern- of projectgroepen en aan niet- raadsleden, die niet-ambtshalve in commissies participeren. Ik dacht, dat dit een zeer terecht verlangen is, dat te lang in het vergeetboek heeft gestaan. Het uitgangspunt van de PSP-er spreekt mij aan: presen tiegeld is geen handreiking aan no- tabelen, die de goedheid hebben aan wezig te willen, maar een redelijke vergoeding voor verrichte arbeid en gemaakte kosten. Het kwam uiteindelijk tot stem ming. Wethouder Ham was nog even „in de bonen" („Ham in de bonen" lijkt een alternatief voor „spek en bonen"), maar Leiden volgt de weg van Simpelveld enz. en zal niet beta len als er geen vergadering is. De scheidslijn was duidelijk: de partijen, die de begrippen democratie (zonder vrijheid), socialisme en communisme in hun vaandel schrijven, waren tegen, de andere voor. DS'70-er Zun- derman (de S staat voor socialist) ontbrak. De uitslag was 18 voor en 15 tegen. Terug naar het politieke uitgangs punt. Leeuwenburg (prot. chr.) houdt daar kennelijk wel van. Hij had best, zoals in een ander geval, kunnen zeggen, dat hy daar geen lans naar wilde werpen Nederlands is een moeilijke taal). Eerder genoemde Annelien, die rondborstig verklaarde best te willen worden geïnterumpeerd (voor de notulen ter herinnering), deed een poging in de „bla-tende" polittci-portretten-galerij van „Farce Majeure" te komen, toen ze hart grondig „bla" zei bij een steek in de richting van tweede-kamergenoot Portheine. Dezelfde Annelien bracht als eerste de verkiezingsstrijd in het geding bij het onderwerp „hoorziting werkende jongeren". De jonge KVP-er Pieter Stroink deed het dunnetjes over toen hij zijn partijgenoot, wethouder Ham, verdedigde. Het PAK heeft het ini- tief tot deze hoorzitting genomen, toep "t college dat niet deed. Stroink merkte op, dat Ham al lang plannen had ingediend. PAK-fractieleider Roel in *t Veld sprak van „leugens" en „uit eigen zak betalen", maar zo ver kwam het allemaal niet. De gemoederen werden gesust. Deels door de zakelijke vraagstelling van Vis dat kan hy als de beste en in nog grotere mate door liberaal Theo Wessels, die het voor zichzelf uitmaakte: het is nodig, als de hoor zitting er maar gauw komt, de ga ranties zijn er voor objectiviteit. Op die manier moet de kolonel b.d. een man naar het hart zijn van de wer kende jongeren, die met bewoners van Trekvliet ea. voor een afgeladen publieke tribune zorgden. Ze vergaten daarbij, dat hy er om elf uur tegen was dit onderwerp nog te behan delen. Dat voorstel van Vis haalde het net met 26 stemmen, waarbij o.a. die van de VVD tegen waren. Wie had het ook weer over „een onele gante houding van het PAK", dat overigens de zaak uit de politieke sfeer wilde houden? Was dat niet de al eerder genoemde fractieleidster van de WD? Een positief slot. De raad ging te recht in de Trekvlietzaak mee met de conclusie van wethouder Kret. Hij is vaak een verguisde man, die ditmaal een eerlyk boekje open deed. Hy ver diende gewoon die by val. HANS MELKERT ttije* J •midd gsan t)EN De raad krijgt, zo beloofde wethouder Kret gis- )nd, van het college een nota, aan de hand waarvan hij esIuit kan nemen over de Trekvliet. Hierin komen een rijting van de huidige situatie, de bezwaren tegen de elt van een "verkeersweg", de reacties daarop van het (sub- e/co enc*e^ dePartement. alternatieven en een beantwoording ie vraag hoe het met de zuidelijke tangent zit, m.a.w. hoe rdelweg om de binnenstad hier gaat lopen. rman (D'66) en Waal (PvdA) ►elle^n deze zaak aan met een in- tie, waarop Kret antwoordde, bestek voor een vierbaans stek gaat naar Rijkswaterstaat, om dat het rijk in dit werk subsidieert. In tweede instantie, toen de inter- pellanten, maar ook VVD-er Elzen- de gedempte Trekvliet wordt ga, KVP-er Stroink en CPN-er Hoe dat er niet op korte ter- aanbesteding komt, maar minstens een half Jaar zal jds^ nordat het zo ver is. Het be- retaris van El ege v» bestuur len gaat r ministerie bï Drs. J. G. F. Veldhuis Cretans van het college van wa*t7e"sted van de Leidse universiteit, mei a.s. benoemd tot plaats- secretaris-generaal isterie van Onderwys en >pen. Veldhuis is momenteel hoofd Bestuurlijke en Juni- Zaken aan de Leidse uni- heeft gestudeerd in Utrecht óch specialiseerde in staats- happeldjke richting (nieuwe e geschiedenis, economie en administratief recht). Ge- Jaar studeerde hij aan rersity of Minnesota en van met 1970 was hij werk- het directoraat-generaal ji^ropese samenwerking van het ig:J rie van Buitenlandse Zaken. >.30- zich hadden uitgesproken voor "terugdraaiing" of "bijsturing", was Kftt veel duidelijker. Hij stelde, dat het college moest doorgaan met het uitvoeringsschema in verband met de rijkssubsidie. Die druk kwam vooral van de kant van het ministerie van Onderwijs, waar het Witte Singel plan van de universiteit de hoofd rol speelde, omdat het in 1975 klaar moest zijn. Kret: Deze zaak is nationaal ge boren en er zit nu al f 2 miljoen sub sidie in. Zonder het nu niet meer vaststaande Witte Singelproject zou de Trekvliet als tangent nog niet in het verschiet zijn geweest. Dat tem po kan Leiden financieel gewoon niet halen. Het bouwbeleid van de uni versiteit zal gericht moeten zijn op kan. De wethouder wil nu met de hele meningsvorming naar Den Haag en daarna in Leiden de procedure be palen. Tot zolang zullen geen werk zaamheden worden verricht, die er toe leiden, dat tot aanbesteding wordt overgegaan. Met deze toezegging, die alle mo gelijkheden biedt een spaak te ste ken in het wiel van de verkeersweg op de gedempte Trekvliet, ging de raad akkoord. Oosterman slikte zijn voorstel in om de grootte en vorm eerst vast te stellen na overeenstem ming over het Witte Singelplan en 't westelijk stadsdeel, al gaf hij het wel mee voor de discussie in Den Haag. LEIDEN De heer Leendert Zwanenburg is in juli van het vorig jaar 65 jaar geworden, maar hij wilde doorwerken tot hij 50 hele jaren in dienst zou zijn van de firma De Nie, die zaken heeft aan het Kort Rapenburg en de Morsiveg. Nu zijn de vijftig jaren om en houdt Zwanenburg er defini tief mee op. Een afscheidsreceptie in "Het Parlement" en een mooi cadeau, dat hem in staat stelt een auto te kunnen kopen, waren de dingen die Zwanenburg kreeg toebedeeld. Op de foto (van Jan Holvast) hangen directeur De Nie (links) en F. de Jong, voorzitter van de personeelsvereni ging de jubilaris een "ridderorde" om. ADVERTENTIE Verwent uzelf en uw gasten met onze overheerlijke RIJSTTAFEL of SPECIALITEITEN INDISCH RESTAURANT D0e3 Koefltjï BafOC LEIDEN De raad heeft gister avond aan burgemeester en wethou ders verzocht zo spoedig mogelijk bij de juridische raadsman na te gaan of het mogelijk is de bouwvergun ning voor een betonmortelcentrale in De Kooi in te trekken en de stich ting helemaal tegen te houden en zelf te gaan zoeken naar een andere plaats voor deze industriële activi teit. Dit werd besloten op een door de PvdA-ers Verboom en Waal en KVP- er Cornelissens ingediend voorstel. Daarmee eindigde een felle discus sie, vooral tussen Verboom en wet houder Ham. die het afgeven van de bouwvergunning aanvankelijk als een gegeven beschouwde en nu de hin derwetprocedure wilde afwachten. Verboom stelde, dat de actiecomi- té's andere maatregelen zullen tref fen, omdat de buurt vindt, dat de be tonmortelcentrale er niet moet ko men (applaus van de tribune). Ook de socialisten Van Aken en Waal wierpen zich in de strijd. Ham stelde, dat de buurt niet is gehoord, omdat het een bouwvergun ning voor de z.g. industriestrook langs de Zijl betrof. Nu inmiddels alternatieve plannen voor de wijk, zich hebben aangediend, wordt aan andere aanvragers geen bouwvergun ning verleend. Intrekken van de bouwvergunnning zou naar het in zicht van de wethouder onrecht vaardig zijn. Ham merkte op, dat een poging wordt gedaan een andere plaats te vinden, maar dat dit niet gemakke lijk is. Ook wordt onderzocht hoe groot de schadeclaim kan zijn als be sloten wordt de bouwvergunning in te trekken. Er komt een hoorzitting voor wer kende jongeren over het huis- vestingsvraagstuk. Burgemeester en wethouders zullen deze hearing orga niseren in overleg met de initiatief nemers (drie PvdA-raadsleden) en in samenwerking met vertegenwoor digers van andere fracties en het ac tiecomité Kamernood. De raad ging daarmee akkoord en wil er geld voor uitgeven, omdat het geen PAK-hoorzitting wordt. De op positie had het initiatief genomen om op 3 april 'n hoorzitting e hou den omdat het ccflüege niet roeit voor stéllen kwam. ADVERTENTIE Xi rAi AUT0 Pinjrjj VAIM HET JAfl Koronó OOK VOOR SERVICE EN ONDERHOUD. LEIDEN "Onze taak is de ogen en oren scherp open te houden in de samenleving. Om te bepalen: waar liggen de noden in de gezondheidszorg en wie pakt ze aan. Om na te gaan hoe ver iedereen van het stadium "gezond" af is. En om preventief te kunnen ingrijpen. Zowel op lichamelijk als geestelijk gebied. We dienen de krachten die er zijn te bundelen, we moeten stimuleren, coördineren en toezicht houden. Dat laatste zou eigenlijk niet hoeven, want als je goed stimuleert en coördineert dan ligt dat toezicht er al in verankerd". ADVERTENTIE In deze regels ligt volgens dok ter M. C. Zwart-Feenstra de kern van het werk van de Gemeente lijke Geneeskundige en Gezond heidsdienst (GG en GD). De Leid se gemeenteraad heeft haar giste ren (met 32 stemmen voor en één blanco) benoemd tot directeur van deze instelling, als opvolger van dokter Bazuin. Dat besluit was geen hemelbestormende ver rassing, want dokter Zwart nam de functie al enige tijd waar, bo vendien stond zij als enige op de voordracht. Door Ruud Paauw Dokter Zwart was van 1949 tot 1958 verbonden aan het zeehospi tium in Katwijk aan Zee. Daarna trok zij naar Leiden, waar zij bij de GG en GD 16 jaar in de functie van Jeugdarts werkzaam was. Lang ge noeg om een gefundeerd oordeel te hebben over de hygiëne van het Leidse schoolkind. "Ik had er bij deze gelegenheid graag iets aardigs over gezegd, maar de eerlijkheid gebiedt met te zeggen dat de hygiëne van het Leidse schoolkind over het algemeen nog veel te wensen over laat". Frappant vindt dokter Zwart het dat er nog steeds luizen voorkomen.' 'En niet zo zuinig ook. Daar valt erg moeilijk een eind aan te maken. We hebben de tijd ook wat tegen. Vroeger droegen de jongetjes kort haar en de meisjes vlechten. Dat vergemakkelijkte de bestrijding. Maar nu met al dat lange haar het gaat van het ene koppie op het andere. En de maatregelen die in vroeger Jaren gewoon waren (kaal- scheren bijv.) kunnen nu niet meer worden genomen. Je krijgt wel eens het gevoel dat het vechten tegen de bierkaai is. Lang haar is best, maar vereist een extra wasbeurt". Tanden Verbetering ziet dr. Zwart wel in de tandhygiëne van het schoolkind. "De kinderen hanteren de tanden borstel vaak nog wel verkeerd. Ze borstelen niet in alle richtingen en ze verzuimen meestal ook tijdig een nieuwe te kopen. Maar ze zijn duide lijk wel van goede wille". Wat de tandhygiëne betreft wil dokter Zwart nog dit wel kwijt: "Het is een ge woonte in Leiden het voedsel te gaar te koken. Er hoeft dus niet veel ge kauwd te worden. Dat is niet bevor derlijk voor een sterk gebit. Tanden en kiezen moeten iets te doen krijgen om sterk te blijven". In haar functie van Jeugdarts heeft dokter Zwart ook seksuele voorlich ting op scholen gegeven. "Daar ben ik al een Jaar of acht geleden mee begonnen. Het is toch iets waarvan ik vind dat het pri mair een taak van de ouders is. Sek suele voorlichting behoort nauw met de opvoeding verweven te zijn. Daar waar de school inspringt en helpt, behoort het in samenhang met de ouders, het gezin te gebeuren. Het moet naar mijn mening uit die echt "voorlichtende" sector worden ge haald. Als ouders moet je je kinde ren voorléven wat liefde is. En dan hoeft het heus niet zo open en bloot". Valium Prof. Van Nieuwenhuizen heeft vorige week bij zijn ambtsaanvaar ding gezegd dat de artsen verplicht zijn grotere belangstelling te geven aan de maatschappelijke factoren die bijdragen tot het gezond of ziek voe len dan tot dusver is gebeurd. Hij moet de oorzaken van de psycho somatische ziekten niet toedekken met valium of librium, anders dan in hoogste noodzaak. Dokter Zwart: "Ik geloof dat art sen het gebruik van valium en li brium al danig hebben terugge draaid. Daar wordt niet meer mee gesmeten. Artsen zijn ook geschrok ken van wat er op dit terrein gaan de was. Wat de maatschappelijke factoren betreft die bijdragen tot ge zond of ziek zijn: zelfs al heeft de arts daar volledig oog voor dan bezit hij nog niet de mankracht voor de begeleiding. Wie moet dat doen? De meeste artsen weten echt wel waar het hem in zit, die realiseren zich zeer goed hoe en waarom mensen in de ze maatschappij ziek worden de psycho-sociale stress factoren. De vraag is alleen of de mensen zelf wel weten wat de wezenlijke oorzaak van sommige kwalen is- Dat duurt vaak een hele tijd voor het zover is. Een voorbeeld: iemand, die last heeft van zijn maag, krijgt in eerste in stantie een medicijn. Later blijkt de echte oorzaak te zijn: moeilijkheden in het dagelijks werk of huwelijks problemen. Maar voor de mensen bereid zijn daarover te praten. Daarom vind ik dat je niet zo maar kunt zeggen dat de arts "toe dekt". Ook de mensen dekken toe. Ze projecteren graag de schuld ergens anders. Ach dat is iets wat we op z'n tijd allemaal doen". Kan de groepspraktijk (arts, psy- e.a.) in dit opzicht een oplossing bie den? Dokter Zwart: "Dat is een heet hangijzer. Een van de grootste be zwaren die daarbij optreden is het feit dat de verschillende disciplines niet dezelfde tijd voor een patiënt kunnen uittrekken. Een arts geeft 'n globaal beeld in zeg een kwartier, 'n Psycholoog en een maatschappelijk werker hebben veel meer tijd nodig, moeten zich ook meer in details ver diepen. Bovendien zijn sommige dis ciplines wat in het theoretische vlak blijven steken. Dat geeft wrijfpunten en moeilijk heden bij het werk. Dat is overigens maar één van de redenen het met de groepspraktijk vaak Mevrouw M. C. Zwart-F eenstra: had er graag iets aardigs over gezegd. (Foto Jan Holvast) Medicijnman De artsenstand heeft de laatste Jaren nogal wat te verduren gehad. Van alwetende medicijnmannen wer den het gezondheidsfunctionarissen die zich ook kunnen vergissen. Dokter Zwart: "Als er artsen zijn geweest die - zoals u zegt - de alwe tende medicijnman hebben gespeeld dan waren 't slechte artsen. Het kan niet anders of een arts twijfelt vaak van binnen. Een tweede is óf, en zo Ja in welke mate hij die twijfel moet laten blijken. Het komt in de prak tijk vaak aan op kiezen tussen het een en het ander. En dat is moei lijk. Als het op een vlak ligt waarop de patient mee kan kiezen dan blijkt, zo heeft de ervaring ons geleerd, dat massa's mensen eenvoudig niet kun nen beslissen. Daarom geeft de arts vaaJk een zetje in de richting die hij als de beste beschouwt. Een bevolking als de Leidse is hem daar, globaal gesproken, dankbaar voor. Maar dat heeft niets met alwetendheid te ma ken. -- Plaats en taak van de arts he- ben een niet geringe wijziging onder gaan. Dokter Zwart: „O, ja. Vroeger be moeide hij zich nauwelijks met de geestelijke problemen. Het lag tame lijk eenvoudig. Zijn taak was ziek ten te genezen. En van de medicij nen die daarvoor benodigd waren, be greep de patient toch niets dus dat bepaalde de arts alleen. Maar steeds meer is het werk van de arts de psychische kant opgegaan, zo als hy straks de maatschappelij ke richting in zal slaan. Daar zat, tot voor kort, het knelpunt. Want de arts werd er tijdens zijn studie niet op voorbereid. Vroeger werd Je im mers arts lift Roeping. Ik ben er zelf ook nog zo eentje. Dat hield toen in dat de meeste artsen het sociale type vertegenwoordigden. Ze deden er be paalde dingen bij, omdat ze vonden dat die er óók bij hoorden. Maar de maatschappij grooeide, veranderde, werd erg gecompliceerd. Zo zelfs dat je er zonder het aanleren van speciale technieken niet meer uit komt; zelfs niet met zeer goede wil. Daarnaast ontwikkelde zich een stroming die het arts-zijn alleen als een beroep beschouwde. Er kwam nog bij dat artsen heel lang uit de betere milieus afkomstig waren, men sen die in hun Jeugd weinig narig heid om zich heenhadden gezien. Dat is nu niet meer zo. Maar het is duidelijk dat die hele ontwikkeling het noodzakelijk maakte dat de arts beter en ruimer werd voorbereid op zijn taak. Dat gebeurt nu ook en de resultaten stemmen me hoopvol".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3